53"<c Jaargang. Zaterdag 29 Juli 1899. No. 9997. CIRCÜSSLAVEN, Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels (1. 0.90; iedere regel meer 1'2'g cents. Reclames 30 cents per regel. Grooie letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeüge voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde hleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon Ufo, 123. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Schiedam, Gelet op ait. 219 de» wet van den 29sten Juni 1851 staatsblad no. 85), regelende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der gemeentebesturen, Doen te weten Dat de rekening en verantwoording van de inkom sten en uitgaven der gemeente, over liet dienstjaar 1898, op heden aan den raad is ingediend, en tege lijk op de secretarie der gemeetU', voor een ieder ter lezing is nedergelegd terwijl die rekening tevens, tegen betaling der kosten, in afs hrift aldaar ver krijgbaar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28sten Juli 1898. Burgemeester en wethouders voornoemd /VISSER, L. B. De secretaris VERNÈDE, Inrichtingen welke gevaar, scliaile of liiudcr hunnen veroorzaken. B U R G E MEESTER EN WETHOUDERS van Schiedam, Gézien het verzoek van P. RITMAN, om ver gunning tot oprichting van een distilleer derij in het pand aan het Broel'sveld no. 3, kadaster sectie B no. 936. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dut voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Vrijdag den llden Augustus a s., des middags ten 12 we, ten laadhuizo gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten on dat gedurende drie dagen viW het tijdstip hierboven genoemd, op de sect etarie der gemeente, van de schrifluion, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28sten Juli 1899. Burgemeester en wethouders voornoemd VISSER, L.-B, De secretaris, VERNÈDE. I Inrichtingen welke gevaar, schade ©i hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan de firma BLANKENHEIJM NOLET te Rotterdam vergunning vei leend is tot o p r i c h- t i n g alhier van twee branderijenin de panden aan de Nieuwe Haven nrs, 245 en 243, kadas ter sectie M nrs. 701 en 220, en tot plaatsing ïn eerstgenoemd pand, ten dienste van beide nrichtingen, van een stoomwerktuig van 6 paardenkracht. Schiedam, den 28sten Juli 1899. Burgemeester en wethouders voornoemdl VISSER, L. B. De secretaris, VERNÈDE. DOOR AMYIE READE. 24) „Zeg eens, Castelli, je lief vrouwtje heeft de boel liier aardig op stelten gezet. Hor rox vertelt me dat zij hem vanmorgen een dagvaarding op zijn hals heeft gestuurd wegens het slaan van een van zijn troep. Is dat zoo?" vroeg de directeur. „Ja," zei Castelli, „het is waar; het spijt me het te moeten zeggen." „Nu, hij vertrekt vanavond naar het Vasteland, zegt hij, en. hij neemt de geheele „familie" mee. Maar ik vind dat hij op zijn post behoort te blijven.het zou onze voor stellingen in. de war brengen." „O, hij zal hier wel blijven," zei Castelli. Hij legde het er op aan den directeur ge rust te stellen, daar deze anders lastige vragen zou doenmaar liij wist dat Horrox op dit oogenblik reeds op weg was naar Parijs. „Dat hoop ik; hij moet hier nog een maand werken. Maar heeft hij werkelijk een van zijn leerlingen geslagen?" „XJit het oogpunt van can vrouw bezien, jauit het onze zeer zeker niet. Mijn vrouw is een dame, beschaafd en welopgevoed wel, een echte dame met een teergevoelig hart En zij weet niet meer van het cir cusleven af dan een pasgeboren kind. Ik veronderstel dat de jongen al schreeuwde voordat hij geslagen werd, en toen is mijn vrouw naar den zolder gegaan waar de Gua- Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 28 Juli '99. Gistermiddag verspreidde zich op de Fransche beurs het gerucht dat de gene raals Jamont, Metzinger, Hervé en Duches ne, allen leden van den oppersten raad van oorlog, hun ontslag hadden genomen, zich aldus solidair verklarend met generaal Né- grier. Onmiddellijk kwam er een paniek in den Franschen hoek. De 3 Staatsschuld daalde 1 en liep zelfs terug tot 99.1, een k.ers die sedert 1895 onbekend was geble- lell. Onmiddellijk liet de regeering liet ge rucht tegenspreken. Maar des ondanks duurde de verwarring voort, en kon de Staatsschuld niet hooger komen dan 99.70 Wat blijkt uit dit beurspaniekje? Dat men een verzet van het geheele legerbe stuur zeer wel mogelijk acht; anders zou immers het valsche gerucht niet geloofd zijn. Maar tevens kan er uit worden opge maakt dat er onrustzaaiers zijn, die mot financioele of politieke bedoeling de natie op een dwaalspoor willen brengen. Gelukkig is generaal De Gallifet de man die van geen wijken wil weten. Of nu al, behalve de nationalistische eu caesaristi- sche pers, ook een blad dat zich steeds re- publikeinsch en liberaal noemt wij be doelen het „Journal des Débats' list voor generaal Négrier opneemt en van „on duldbare belecdigiugen d?r legerhoofden" spreekt, De Gallifet stoort er zich niet aan. Zijn antwoord is een nota, waarin hij voor zicli alleen de verantwoordelijkheid op- eischt voor de maatregelen tegen de gene raals. Gelukkig voor Frankrijk dat er eindelijk een regeering van mannen is gekomen. Nieuwe blauwboeken der Engelscke re geering over het Zuid-Afrikaaiiselie geschil zien het lichtéén over de conferentie te Bloemfontein, één over de gevoerde corres pondentie tusschen het Engelsche en het Kaapsche ministerie en den commissaris-ge neraal. Het eerste toont ons sir A. Milner, zooals wij hem reeds kennen: een Janus, die beur telings zijn vredelievend, goedig gezicht en zijn norsch en dreigend gefronst voorhoofd den lezer toekeert. Schijnbaar den vrede willend, breekt hij niettemin de onderhan delingen af, zoodra zijn buitensporige eisclien niet terstond worden ingewilligd. Hij is bang dat de Transvaalsche regeering zal toegeven en loopt quasi-boos weg. Het tweede blauwboek toont aan dat Chamberlain en Milner met woorden, het Kaapsche ministerie daarentegen in waar heid den vrede wonschton. Duidelijk bleek dit hieruit. De minister president Schreiner liet den Kaapschcn gou verneur sir Alfred Milner weten dat het Kaapsche ministerie met het oog op de loo- pende geruchten, wenschte dat minister Chamberlain zou weten, dat naar dc mee ning van het Kabinet de toestand niet van dien aard was dat een krachtdadige inmen ging in de binnenlandsclie aangelegenheden van de Zuid-Afrikaansche Republiek ge rechtvaardigd geacht kon worden. Chamberlain's antwoord van 16 Juni rez Family zich oefende, eu heeft zij Hor rox het kind met een stok zien slaan niet meer dan een schoolmeester ook zou doen." „O, zij is zeker een van die moderne zede- preeksters, hè zei de directeur. „Een van die onverdraagzame, bemoeizieke mensclien die lid zijn van een half dozijn vereenigin- gen met heel lange namen. Neem een raad van me aan, Castelli, en zet haar aan het werk een dame is geen goede vrouw voor menschen van ons vak. Ik houd het er voor dat je haar den dag laat doorbrengen zooals zij verkiest; geen wonder dat zij zich in moeilijkheden steekt. Je moet liaar geest bezig houdenmaar belet haar, om 's he mels wil ons allen op die manier in 't zon netje te zetten." „Ik kan u belooven. dat het de laatste maal is dat zij het zal doen," zei Castelli, die zich zeer weinig op zijn gemak begon te voelen en boos werd. „Laat haar niet thuis zitten en niets doendat is de fout," herhaalde de direc teur, terwijl hij wegging zonder Castelli's antwoord af te wachten. Castelli was woedend bij de gedachte dat zijn vrouw hem in zulk een vernederende positie in het circus liad gebracht. Dat er over haar en de wijze waarop hij haar be handelde, gebabbeld werd, bracht hem er toe hard te denken over de vrouw die slechts weinige korte maanden geleden zul ke plechtige eeden van liefde uit zijn mond had gehoord. Hij wendde zich naar de stallen, toen Hans, de clown van het circus, naar hem toe kwam. hierop luidde, dat de Britsche regeering niets liever wenseht dan inmenging in de binnenlandsdie aangelegenheden van Trans vaal te vermijden en vertrouwt dat bet Kaapsdie ministerie al zijn invloed zal aan wenden om de Transvaalsche regeering te bewegen zoodanig te bandelen, dat liet Brit- sclie gouvernement worde ontheven van de noodzakelijkheid om te overwegen of tot zulk een inmenging moet worden overge- Van die „noodzakelijkheid" is de Brit- sclie regeering blijkbaar nog niet „onthe ven" Gistermiddag lieeft minister Balfour het over de Transvaalsche quaestie gehad aan een lunch der conservatieve club. Wij zul len liet sofistisch betoog van den minister hier laten volgen. Balfour dan zoide dat de Transvaalsche quaestie een bron van ongerustheid ge noemd kon worden zoowel voor de regee ring als voor liaar vrienden. Want liet gaat niet aan de zaken van Transvaal te be schouwen als die van een afgezonderd ge- meenebest. Engeland moet niet alleen den keu aan de grieven der Uitlauders, maar ook welken invloed deze grieven hebben op de koloniën. De minister meende dat Gladstone en zijn medeministers de onafhankelijkheid van Transvaal nooit zouden hebben her steld. wanneer zij niet geloofd hadden dat de republiek aan het Engelsche ras dezelfde voorrechten zou toekennen ais aan het Hol- landsclie. Maar de Transvaalsche regeering was afgeweken van de staatkunde, waartoe zij zich in 1880 had verplicht cn daaruit waren alle tegenwoordige moeilijkheden ontstaan. En als nu eindeloos geduld en alle hulp middelen der diplomatie tot dusver zonder uitwerking waren gebleven dan moesten an dere middelen worden gezocht. Balfour had echter vernomen dat de Transvaalsche regeering bereid was in een onmiddellijke vertegenwoordiging van de belangen der Uitlauders toe te stemmen. Wat zij wilde geven is evenwel onvoldoende naar den Engelschen maatstaf, die inder daad niet te ver gaat. Want liet is klaar en duidelijk dat het onmogelijk is vrijgebo ren Engelschen voortdurend te behandelen als waren ze van een minder ras. Wel zag de minister den toestand niet wanhopig in, maar hij verklaarde dat het dwaasheid was den vrede af te kondigen, als er geen vrede was. De Uitvoerende Raad heeft de vertegen woordiging van den Rand definitief gere geld, laat ons liopen zóó dat men èn aan den Rand èn in Engeland tevreden kan zijn. De Raad die het recht bezit om in de mijnstreken nieuwe kiesdistricten te vor men, heeft besloten het kiesdistrict Witwa- tersrand-goudvelden, dat nu in den Eersten en den Tweeden Volksraad te zamen door twee leden vertegenwoordigd wordt, te doen vertegenwoordigen door tien leden. Het kiesdistrict Witwatersraud zal dus ge splitst worden in vijf evenredige districten die elk twee leden kiezen. Tot de vorming der kiesdistricten zullen de mijn-ambtena ren, veidcornetten enz. van het kiesdistrict „Is het waar, Castelli, dat jc vrouw Hor rox heeft laten dagvaarden? Zeg, zij moet wel een goed vrou.wtje zijn, dat is zeker. Maar ik hen blij dat ze mijn vrouw niet is, als ze het werkelijk gedaan heeft." „Het komt je niet toe te vragen wat mijn vrouw heeft gedaan," zei Castelli uit de hoogte. „Wel, dat geloof ik ook niet, nu ik er goed over nadenk," antwoordde de man die in de arena de kinderen placht te doen schaterlachen, en de groote menschen even zeer. „Jammer dat je niet denkt, voordat je spreekt," zei Castelli. „Dat heb ik gedaan. Ik dacht hoe dwaas zij moest zijn om het te doen, en jij om het haai- te laten doen. Dus ik dacht toch wel, is 't niet?" hernam hij, terwijl hij sprak op den toon dien liij in de arena placht aan te slaan. En tegelijk knipoogde liij tegen een stalknecht die in de buurt stond. „Er is niemand die naar je grappen vraagt," zei Castelli woedend. „Houd die maar bij je." ,,'t Spijt me wel, maar daar kan ik je niet mee verplichten. Zie je, ik ben grap penmaker van beroep er in gewonnen en geboren, er voor betaald, en ik zal ook ster ven als een grappenmaker," en een goedige glimlach trok over 's mans gelaat. „Ik vroeg het je ook alleen maar uit de grap, omdat ik dacht, toen ik van die dagvaarding hoor de, wat een kostelijke mop het zou zijn, als zij hetzelfde spelletje eens begon tegen jou met je paarden." En zijn gelaat schitterde bij de gedachte alleen aan die mogelijkheid. „Het zal tijd genoeg zijn daarover te den- Witwatersrand te zamen met de twee be staande Volksraadsleden een voorste! indie nen, waarna de proclamatie zal plaats heb ben. Met inbegrip van Barberton zullen de mijnen dus in eiken Raad vertegenwoor digd worden door zes leden De regeering zal daarenboven nagaan of de vermeerdering der bevolking het weu- sclielijk maakt kiesdistricten voor andere mijnen in het leven te roepen. De dynamiet-quaestie is gisteren dooi den Eersten Volksraad naar een bijzondere commissie verzonden. De Raad heeft daar op alle grondwetswijzigingen aangenomen. demengde Bcdcdcclingcn. Het Engelsche Lagerhuis heeft de ontwerp overeenkomst met (Ie Niger-Maatschappij in derde lezing aangenomen. Voor de eeiste maal werd gelpzen een voorstel tan den kanselier der schatkist om de verschillende kroonkoloniën te machtigen tot het aangaan van leerlingen voor spoorweg aanleg en andeie openbare leeningen tot eert totaal bedrag van bijna 31'2 mill. p. st. De Uelgische Kanier heeft een motie aan genomen, waarbij wettelijke maatregelen worden gevraagd in zake den toestand der branderijen. Verschillende Duitsche socialisten, o. a. Ltebknecht, keuren de samen wet king van de Beiersche socialisten met clericalen af. De sPatiie" verneemt uit Rennes dat de regeeringscommissaris, majoor Carrière gereed is met zijn requisitoir dat tol Dreyfus' schuld concludeert. Het schijnt dat het onderzoek omtrent generaal De Pellieux nog niet is afgeloo- pcn. Verschillende stukken worden ge bruikt in de instructie tegen Du Paty de Clam, zoodat generaal Duchesne's enquête zeer onvolledig is. Marchand heeft bevel gekregen zich niet naar Renncs te begeven, waar hij den na- tionalistischen afgevaardigde Le Hérissé wilde bezoeken, omdat er plannen beston den om den majoor te huldigen. De Servische regeering laat door liaar vertegenwoordigers tegenspreken dat de aanslag op ex-koning Milan doorgestoken werk is, met het doel de radicale partij vleugellam te maken. Ileuraux, de president der Dominicaan- sche Republiek, is inderdaad doodgeschoten te Mocas, waar hij met eenige vrienden op straat stond te praten. D| Presideul was op reis naar Santiago. De moordenaar is een zekere Ramo Caeeres. Hij wordt door de politie achterna gezet. Het lijk van generaal Heuraux zal waar schijnlijk naar St. Domingo worden over gebracht om daar te worden bijgezet. De genet aal was in 1897 voor de vierde maal tut president gekozen. Zijn ambtstijd liep den 27en Februari 1900 af. Overgangsrechten. Bij onderhandsclien verkoop van onroe rend goed wordt dikwijls slechts een gedeel- ken als het gebeurt," zei Castelli norsch. „Dat zou ik waarachtig ook denken, antwoordde de clown met grooton ophef. „Maar een gewaarschuwde vijand geldt voor twee, en ik zal gehangen worden als ik haar te goed acht om je ook zoo iets te lap pen." Hij neuriede een straatdeuntje, terwijl hij zicli omdraaide. Castelli ging naar de stallen, waarin Whanks bezig was met dc paardem Hij kwam naar zijn meester toe. „Neem 111c niet kwalijk, mijnheer, maar is liet waar dat mevrouw Horrox lieeft la ten dagvaarden wegens mishandeling van de kinderen? Ziet u, mijnheer, ik ben in uw dienst, en het heele circus komt me vragen of het waai is, en ik vind" liet niet prettig er niets van af te weten. Dat staat verbazend gek 111 mijn positie." „Ja," antwoordde Castelli, „het is zoo. Daar al die venvenschie bemoeiallen het schijnen gehoord te hebben, mag jij even goed de waarheid weten. Maar vraag mij maar niet meer, je hebt nu je antwoord eens voor al." „God zegen miss Leila." „Zij is mijn vrouw, Whanks, en niet miss Leila,".viel Castelli hem haastig in de rede. „Neem me niet kwalijk mijnheer. De he mel zegene haar, want haar hart zit op de rechte plaats. Ik wou dat er meer waren zooals zij, ja, mijnheer zij is een lief, goed vrouwtje. Ik wou maar dat liet geld van mijn tante los kwam, dan zou ik miss Leila helpen lieve hemel, ik bedoel me vrouw 0111 de kinderen tc beschermen; dat zou ik zeker." De gemoeuteiaad heeft in zijn zitting van heden benoemd tot geneesheer-directeur van het Ziekenhuis deu heer dr. B. de Bruijn. lot gemecnte-gcueeskundige den lieer N. F. Elzevier Dom, arts, en tot secre taris-penningmeester van hel Ziekenhuis den heer W. A. van Dokier. De reorganisatie der Burger-avondschool werd goedgekeurd. Naar wij vernemen beril de heer D. Rook de benoeming als godsdienstonderwijzer bij den Pi oüMantenboml alhier aangenomen. te dei werkelijke koopsom in de koopakte vermeld, ten einde op die wijze een deel der verschuldigde overgangu echten te ontdui ken. Dikwijls gelukt die toeleg ook. maar lang nut altijd en vool.il niet, wanneer de brutaliteit te ver wordt gedreven. Een spre kend bewijs lmrvan i-, zegt de „Dordrecht- sche Cil. in de laatste dagen te dezer ste de vooigekoim 11. Uit dc akte van over dracht van giond. door liet bestuur der Ce- reformeerde kerk A alhier gekocht voor den bouw van ec.ii nieuw bedehuis op het ter- icin der vuoii,talige ..Villa Maria", bleek nl. dat daar als koopprijs slechts de helft der werkelijke koopsom vermeld en daar over dus slpchts hel veisclmidigde recht be taald was. Een door den fiscus ingesteld na- d»r onderzoek toonde aan, dat nog oen elf tal andere koopers van bouwgrond op dat zelfde terrein soortgelijke ontduiking had den gepleegd. Een deskundige schatting van do waaide van den overgedragen grond werd gelast, met liet gevolg, dat alle koo pers, nevens het ontdoken recht van 2 over circa de helft der koopsom, nog een ge- lijk bedrag als boete hebben moeten beta len. wat door tillen ook gedaan is, ter voor koming van gerechtelijke vervolging. Gisteren beeft kapelaan 8. C. M. J. J. B. Meen», benoemd tot kapelaan te Middelburg en vicaris te Vecre, zich naar zijn nieuwe standplaats begeven. ZooaL vtij teeds tutu een deel onzer lezers konden berichten, zijn te 's-Gravenhage ge slaagd voor de akte Hngelsch L. O. tnej.il. H. van Katwijk en dc heeren EI.L. Hakken berg en A. Ktiiécknie, alhier. §Un de scitool voor g. 1. 0. '2e kl. uo.42 te Botterdam, is benoemd tol onderwijzeres onze oud-stadgenoote mej. S. A. Deijl, thaus te Krimpen a/1. Lek, eu aan die voor m. u. I. o. Ie kl. no 3, mede aldaar, mej. C. E. Schappert, thans te Beverwijk. Niet Zondag a.s., zooals wij abusievelijk meldden, maar Zondag 6 Augustus is de mnandelijli-clie vergadering der nfd. Schiedam ran tien Ned. R.-K. Volksbond. De gebruikelijke processie ter vereering der martelaren van Goieurn werd giste!en mede gemaakt door 550 pelgt hns van hier, die des morgens te 8"s uur 11 et 2 stoombooten van liet havenliool 1 alhier vertrokken. Deze pro cessie werd geleid door den lieer T. J. PoeS- liukke, pastoor der O. L. Vrouw Visitatiekerk, daarbij geassisteerd dooi den lieer J. R. Postma, kapelaan dier kerk. Te 10 uur arriveeiden de pelgrims te Bi idle, waar door pa-toor Poelhekke een ..Ga naar jc werk." was Castelli's ant woord. Als een toeken van onderdanigheid raak te dc man even aan zijn smerige pet, en be gaf zich toen naar de paarden; Castelli ver wijderde zich en ging zijn bedroefde vrouw opzoeken. Hij had bij zich zelf besloten wel ke straf hij Leila voor haar onbescheiden heid zou opleggen; hij zou haar het gemak kelijke leventje met de boeken en honden ontnemen, en haar laten werken, zooals an dere vrouwen doen. Maar hij berekende niet, hoe zwaar die arbeid Leila zou vallen. Ilij vergat dat zij slechts een stuk broos porselein was, waarmee men zeer voorzich tig moet omgaan. Anderen werkten wel, dus waarom zou zij het ook niet doen Zij zou dan ook minder gelegenheid hebben, 0111 zich met het africhten der kinderen te bemoeien. Maar hij was te verstandig 0111 de 011- cenighcid, die er tusschen zijn vrouw en hem ontstaan was, te laten voortduren. Zij moest er goed uitzien, en hem vertrouwen, en daarom zou hij liaar vriendelijk tege moet treden. Toen hij binnentrad, zat zij op een laag stoeltje cn het ging hem werkelijk aan het hart/" zoo bleek eu treurig als zij er uitzag. Toen hij haar naam noemde, bloosde zij licht. Leila, krijg ik een kus?" vroeg hij haar, terwijl hij zijn waug dicht bij de liaro bracht. I11 plaats van te antwoorden, barstte zij iu een vloed van hartstochtelijke tranen uit. De reactie was haar te sterk geweest, (Wordt vervolgd.2

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1