Gemeente r a a tl. Benoemingen: YLAARDINGEN. JR e c li t z a k e 11. Kerk en School. Landbouw en Yeeteeït. Gemengd Nieuws. Koloniën. plechtige mis werd opgedragen iu du krik op het Martelveld. Des avonds te luim ü'h uur keerden de hedevaartgat gur^ hier weei terug en begaven zich naar de O. L. V. VrBitauek"ih waar een plechtig lot werd gecelcbioei d tot dank zegging, waai bij pastooi Poelliekke een haite- üjk wooid tot hen lichtte. Tn den afgeloopen nacht zijn door knecht van de pakschuit van Schiedam op Rotten dam 2 zwervers aangehouden, J. v. 1,. 4(5 jaar en 11. V. 54 jaar, die na elkander zich meester maakten van moutwijn, uit fusten die op de schuit lagen. De aangehoudenen zijn aan de politie overgeleverd, die ze in bevvaiing heeft gesteld. Hedenmorgen werden aan de maikt aan gevoerd 4 partijen schol, tong, log eu bot: de prijzen wanen voor schol van f0.35 tot f'1.05, tong van f 0.(50 tot 113 02'2, rog van f 0.25 tot f0.52V3, bot f 0.25 tot 1 0 97 Va, alles per koop. Correspondentie. P. de 13., Boterstr. Van Uw aanbieding zullen wij geen gebruik maken. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild: 28 Juli. NutansII. B. E Blaissh. Een pistpakhuis met bovenwoning, kanto ren, open plaats er, gang, staande en gelegen WestmoluDstraat 25, gt oot 2 A, 70 cA, f 1830. Een naast dit peiceel gelegen gistpakhuis met kantoor, Westmolenstraat 27, giool 73 cA, f1150. Een beneden - en bovenhuis, met open grond, aan de Warande, hoek Westerkade, groot ongeveer '1 A, 79 cA, f 3800. Een beneden- en bovenhuis, loods en open grond, naast het vorige peiceel, aan de Wa rande, groot ongeveer 2 A, 79 cA, f 37(50. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 27 Juli. A. Blokland, 55 jaar, en A. C. Steenwijk, 45 jaar. J. M. Kruijv-en, 28 jaar, en W. M. de Vries, 22 jaar. A. W. Franz, 46 jaar, on S. Bijioo, 43 jaai. 11. Erkelens, 23 jaar, en J. KornfelJ, 22 jaar. A. van der Beek, 30 jaar, en N. van der Vlies, 32 jaar.! Geboren 26 Juli. Hendnka Christina Elizabeth, dochter van C. Gordijn en A. C, Jansen, Kleine Baan. 27 Juli. Plonia Clasina, dochter van P. van der Wal en H. Stegman, Overschiesche straat. 28 Juli. Antonie, zoou van A van der Kooij en M. J. de L'cuvv, llottcrdamsche dijk. Adrinna, dochter van H. Schouwenburg en J. van der Voorden, Oude dijk. Ai endje, dochter van B. Bei kei en E. de Regt, Noordmlraat. Overleden 26 Juli. 'Elisabeth Maria Liduiiia Loomnii, oud 6 maanden, Hoogstraat. 27 Juli. Francïscus VVeber, oud 76 jaar eu 8 maanden, Hoofdstraat. - -s J- S y s ^y Zitting van Vrijdag 28 Juli, 's nam. 2 ure. Door afwezigheid van den burgemeester wordt het voorzitterschap waargenomen door den oudsten wethouder, den heer G. Visser Bz. Tegenwoordig zijn 19 ledendr. Janssen beeft bericht gezonden dat hij verhinderd is de verga dering bij te wonen. Voorts is afwezig de heer dr. de Brnijn. De notulen van het verhandelde in de vergade ring van 11 Juli j.i. worden na bespreking door den heer 3Ir. Jansen onveranderd goedgekeurd. Ingekomen Stukken: Ingekomen zijn de volgende stukken: Van den burgemeester, Missive daarbij kennis gevendo dat het zijn voornemen is, van 22 dezer, zich gedurende een maand uit de gemeente te verwijderenen dat hij de waarneming zijner functie heeft opgedragen aan den oudsten wet houder, den heer G, Visser Bz. Daar van dit schrijven reeds bij het rondzenden der Bandsbriefjes aan de leden is kennisgegeven, wordt het nu aangenomen voor kennisgeving. Van B. en W., Missive het voorstel bevattende tot liet toekennen van een gratificatie ad f 1.80 aan C. D. de Planque, op grond van art. ü8 der verordening op de brandweer, voor het blusschen van een begin van brand van de bovenbak der branderij van It. A. de Kroes aan do Noordvest- singel op 15 dezer. Ter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergadering. Idem, Missive houdende prae-advics op het in hunne handen gestelde adres van de wed. W. de Goederen, gcb. A. de Bruin, om dc verordening regelende de pensioenen en waeutgcldcn voor de ambtenaren der gemeente zoodanig te wijzigen, dat ook haar pensioen worde toegekend. Ter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergadering. Idem, Missive ten geleide van de rekening der ontvangsten cn uitgaven dezer gemeente over den dienst 1898, vergezeld van al de daarbij beboerende bescheiden, de verantwoording van hnn college aan den Raad, zoomede een ontwerp-besluit tot voorloopige vaststelling der ontvangsten en uit gaven. De rekening en bijlagen om onderzoek en rapport gesteld in handen der Financieele Commissie. Van de Financiede Commissie, Rapport op de in hare handen gestelde rekening over 1898 van het fonds herkomstig van het voormalig Oude Mannenhuis alhier, waarin zij adviseert deze reke ning goed te keuren. Ter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergadering. Idem, Rapport op de in hare handen gestelde rekening over 1898 en dc begrooting voor 1900 van het St.-Jaeobs-Gasthöis, waarin zij adviseert beide goed te keuren. Ter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergadering, Idem, Missive hun praeadvies bevattende op het adres van W. Bosselaar om afstand van een stuk gemeentegrond aan de Warande; zij advi- seeren tot inwilliging van bet verzoek tegen f5 per centiare. De heer Klein vraagt dadelijke behandeling in het belang van adressant. De Raad hecht daaraan zijn goedkeuring. Idem, Missive waarin zij voorstellen aan de commissie voor de gemeente-reiniging, boven de som van f200.— welke op bare begrooting voor 1900 voor straatbesproeiing is uitgetrokken, voor het loopende jaar voor datzelfde doel een crediet te verleenen van twee honderd gulden, ten einde- te kunnen voortgaan met straatbesproeiing en er eenige uitbreiding aan te geven. De beer Den Breeuis vraagt dadelijke be handeling in het belang der sproeiing. De Raad hecht daaraan zijn goedkeuring. Van den heer J. M. van der Schalk Jr., schrijven meldende dat hij de benoeming tot lid der Com missie van administratie over het Stads-Zieken- liuis aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. Van den beer W. A. J. Witkampf, schrijven waarin hy mededeelt dat hij, hoezeer dankbaar voor het 111 hem gestelde vertrouwen, de benoe ming tot lid van de Commissie van Administratie over het 8tad«-Ziekcnhuts niet kan aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. Van den Gemeente-Ontvanger, schrijven hou dende dankbetuiging voor het hem toegestane verlof. Aangenomen voor kennisgeving. Van L. van Antwerpen, onderwijzer aan de 3c openbare kosteloozo school, adres met verzoek om eervol ontslag met ingang van 1 October a.s., wegens zijne benoeming te 's-Gravenhagc. Op voorstel van B. en W. werd besloten bet gevraagde ontslag met ingang van gezegden dntum eervol te verleenen. Van racj. W. J. Visser, schrijven waarin zij mededeelt dat zij, onder dankbetuiging voor het in baar gesteld vertrouwen, de benoeming tot onderwijzeres in de Engelsche taal aan de Her halingsschool, verbonden aan do openbare lagere school met uitgebreid leerplan, aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. Van het bestuur dor atd. Schiedam van don Nederlandschen Itoomsch-Katholieken Volksbond, adres houdende verzoek haar, ten behoeve der door haar opgerichte teekenschool voor bouwkunde en handteekenen, een subsidie van f200.— te verleenen. Om advies in handen gesteld van B. cn W. Aan de orde is Wordeu benoemd a. Tot lid der Fmaneieele Commissie, ter ver ruiling der vacature ontstaan door bet bedanken als raadslid door den beer J. J. G. Nolct, de heer P. Brillenbnrg. b. Tot leden in het stembureau voor de op Woensdag 23 Augustus a.s. te houden verkiezing van een lid in do Kamer van Koophandel, ter ver vulling der tusscbeutijdsche vacature ontstaan door bet ontslag nemen van den heer J. J. G. NoIet,de kecreu A/van Buysen ca II. B. E. Biaisse. c. Tot lid uit de burgerij in de Commissie van administratie voor bet Stads-Ziekenhuis, door het niet aannemen der benoeming door den heer W. A. J. Wittknmpf, de beer E. M. Beukers. d. Tot geneesheer-directeur van het Stads ziekenhuis dr. B. de Bruijn met II stemmen; op de heeren Elzevier Dom en Endtz werden uitge bracht resp. 5 en 3 stemmen. e. Tot gemeente-geneeskundige belast met de behandeling der behoeftigen in een derde deel der gemeente, de heer Jf. F. Elzevier Dom, arts alhier; bij eerste stemming verkregen de heeren N'. F. Elzevier Dom 8, A. P. M. Koene 6 en D. Ris Jz. 4 stemmenhij tweede stemming verkre gen de heeren Elzevier Dom 11, A. P. M. Koene 6 cn D. Ris Jz. 1 st. Bij beide stemmingen was 1 blanco biljet f. Tot secretaris-penningmeester der commissie van administratie voor het Stads-Ziekenhuis, de heer W. A. van Dolder Dz., met IX stemmen, de heer Van Luik verkreeg 6 stemmen, 2 in bianco. g. Tot Iceraar in de Engelsche taal aan het Gymnasium en in de Engelsche taal en letter kunde aan de Hoogere Burgerschool, de beer J. A. van Dam te Wageningen, met 13 stommen. De beer Van Bree verkreeg 2 stemmen, terwijl 4 blanco biljetten waren ingeleverd. h. Tot leeraar in de Staatswetenschappen aan de Hoogere Burgerschool, voor éen jaar, de heer inr. A. A. II. Struijcken te 's-Gravenhage, met 12 stemmen, dc heer mr. Plantinga verkreeg 3 stem men, 4 biljetten in blanco. i. Tot onderwijzer aan de le openbare koste loozo school de heer Th. van Waart, alhier, met 12 stemmen. Tot onderwijzer aan de 2e openbare koste- iooze school, de heer R. P. G. Hameetman te Breda, met 11 stemmen. De ontwerp besluiten tot verbooging van- en toevoeging aan degcineente-begrooting voor 1899, respectievelijk groot f 1817.57 en f 49252.50 wer den goedgekeurd. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het toekennen van gratificatiën op grond van art. 08 der verordening op de brandweer. Besloten werd aan de agenten van politic F. van der Mark en A. Goudswaard elk een gratifi catie van f 1.50 te verlcenou voor het helpen blus schen van brand bij J. Rijkuiter aan de Hoogstraat 100, alhier op 5 dezer; Grondvcrkoop. Adres W. Bosselaar om afstand van grond aan de Warande niet praeadvies van B. eu W. De beer Elzevier Dom vraagt welke prijs vroeger voor dien grond is betaald. De beer Visser kan daarop niet dadelijk ant woorden, doch dc beer P. Jansen meent dat dit fG.was De heer Go uk a zal tegen stemmen omdat hij wil uitgeven grond in voortdurende erfpacht. De heer Visser acht dat in dit geval niet gewenscht, omdat andere stukken daar reeds zijn verkocht. De beer de Groot aebt dit geen motief. Het voorstel van B. cn V. wordt daarop goed gekeurd met 17 tegen 2 stemmen. Praeadvies van B. cn W. op het adres van de wed. E. de Koning geb. Ris, om een jaarlijksche toelage of pensioen uit de gemeentekas. B. en W. stellen hierin voor afwijzend op het adres te be schikken (zie ons nr. van 27 Juli j.l.) De heer G 0 n k a betreurt dat de verordening niet toelaat aan deze weduwe een uitkeering te doen. Hij verzoekt daarom of B. cn W. bereid zijn te overwegen of er mogelijkheid bestaat een weduwe-pensioenfonds daaraan toe te voegen. Het voorstel wordt daarna goedgekeurd. Straatbesprociing. Voorstel tot het verleenen van een crediet groot f200.tot verdere en meerdere besproeiing der straten. De heer G 0 u k a vraagt of er zekerheid be staat dat de waterleiding voldoende capaciteit bezit om daarmede de besproeiing te doen ge schieden. De beer De Groot dringt er op aan dat ook de particuliere straten zullen besproeid worden. Het voorstel wordt daarna goedgekeurd. Voorstel van B. en W. om opnieuw voor den tijd van 5 jaren, ingaande met den cursus 1899/1900 aan de Regeering dispensatie te vragen van de bij art. 14 der wet van 2 Mei 1863 („Stbl." no. 50) aan de gemeente opgelegde verplichting tot op richting eener burgerdagschooï. Wordt goedgekeurd. Burgeravondschool. Voorstel van B. en W. tot reorganisatie der B urgeravondschool. Punt 1 van het voorstel tot reorganisatie wordt aangenomen met 10 tegen 9 stemmen. Punt 2, om die te doen ingaan met den nieuwen cursus, wordt aangenomen met 10 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de heeren mr. Jansen, P. Jansen, Beukers, van Gent, Biaisse, Smit, Dienske, v. d. Vlies en Klein, Burg. Armbestuur. Voorstel van burgemeester en wethouders om als gevolg van het raadsbesluit van 30 Mei/2G Juni jl., waarbij de administratie over het Stads- Ziekenhuis aau eeu afzonderlijke commissie is opgedragen, te besluiten lo. de commissie voor het burgerlijk armbestuur met ingang van 1 Augustus a.s. te ontheffen van het bij art. 4 van het reglement voor haar bestuur aan haar opgedragen beheer over die instelling, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door haar ten behoeve dier inrichting aan de gemeente bewezen. Wordt goedgekeurd. 2o. Tot wijziging van het reglement voor het burgerlijk armbestuur, overeenkomstig het daarvan door ben ingediende ontwerp. De betreffende verordening wordt artikclsge- wijze behandeld. Art. 1—7 worden goedgekeurd. Art. 8. Da gebouwen der instellingen van lief dadigheid, onder beheer der commissie enz. wor den door do gemeente verstrekt en onderhouden. De beer ElzevierDom maakt bezwaar tegen deze redactie omdat die tot misverstand kan aan leiding geven. Het artikel wordt gewijzigd zoodat die thans luidtDo lokalen voor de vergaderingen der commissie bestemd enz." Art. 8—22 worden goedgekeurd. De geheelo verordening wordt daarna goedge keurd. Hoogere Burgerschool. B. en W. stellen voor, nu zij van den Directeur der Hoogere Burgerschool het bericht hebben ontvangen dat bij don a. s. nieuwen cursus aan die school het getal leerlingen in de le klasse zeer waarschijnlijk 38 zal bedragen, te besluiten: 1c. Die klasse evenals ten vorigen jare, toen zij door 31 leerlingen werd bezocht, ook voor den a. s. cursus te splitsen 2o. Ons College te machtigen, voor zooveel noodig in overleg met den inspecteur van het M. Onderwijs, de Commissie van toezicht en den Directeur der schooi, al die maatregelen te treffen, die voor de splitsing dier klasse noodig mochten blijken 3o. voor het splitsen dier kiasse een crediet toe te staan van hoogstens f2250. De heer De Groot vraagt of het mogelijk is do 33 leerlingen in het lokaal tc plaatsen. De Voorzitter autwoordt ontkennend. De heer Mr. Jansen vraagt waarom het voorstel niet ter visie wordt gelegd. De Voorzitter wijst op de spoed die de zaak vereiseht. Het voorstel in stemming gebracht wordt aan genomen met 13 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren mr. Jansen, Smit, P. Jansen, Klein, Dienske, v, d. Vlies. Dc agenda is hiermede afgeloopen. De heer L 0 0 p u y t wijst op den toestand der sloot langs het z.g. brandpad aan de Hoofdstraat. Hij vraagt of die toestand bekend is cn of maat regelen te verwachten zijn ter verbetering. De Voorzitter antwoordt dat met 1 Au gustus een nieuwe regeling moet geschieden en dat tot dien tijd proeven zullen worden genomen ora een goede verbetering te verkrijgen. De vergadering wordt hierna gesloten. Zooals men weet is bij vonnis der arr.- rechibank te Rotterdam aan de firma Grnni en Müller te Antwerpen bare vordering ont zegd tegen de gemeente ter zake van bet zinken der Ag nes in liet spuiwater of buizengat alhier. Genoemde firma is van dat vonnis in hooger beroep gegaan. 15. ea W. stellen nu aan den Raad voor, in overleg met de heeren mrs. Knottenbelt en Fruin, advocaten en procureurs te Rotter dam, te besluiten dat de gemeente zicli ook in hooger beroep en eventueel in cassatie tegen de voidering van voornoemde fimia zal verweren. B. en W, bieden aan den Raad ter voor loopige vaststelling aan de rekening van ont vangsten en uitgaven over het dienstjaar 1898, sluitende met een batig saldo van f 110,823.02. De ontvangsten bedroegen f 480,232.— de uitgaven f309,409.88. Even wel behooit voor den dienst 1899 te worden afgeschreven eeri beding van f103,874 30 voor niet-uitgevoerde werken, zoodat het werkelijk batig slot over 1898 bedraagt f 6948 72. Door B. en W. wordt aan den Raad voor gesteld de begrooting, dienst 1899 te verhoo- gen met posten van f 99694.30 in ontvangst en f2680 en f93 75 in uitgaaf. Door B. en W. is vergunning verleend aan P. Brouwer Azn. alhier tot het oprich ten van een smederij aan den Kortendijk in het perceel wijk A no. 84. *Ds. Pieneman, pred. bij de Oud-Geref. gem. te Rotterdam, heeft vooi het beroep bij de Viije Geief. gem. alhier bedankt. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt-legen het hoofd van een haring pakkerij, omdat in de werkplaats werd aan getroffen een jongen van 15 jaar, op een tijd dat hij daar niet meer mocht werkzaam zijn. Een vrouw alhier die bij een schoenma ker uit werken ging, ontvreemdde van hem f 32.50. Aanvankelijk ontkende zij, doch later gaf zij toe slechts f 2.50 weggenomen te hebben. Ten slotte mocht het der politie gelukken haar een volledige bekentenis te ontlokken. Sedert de vorige opgave zijn aan het po- iitie-bureau alhier als gevonden gedepo neerd: een gouden ring, gemerkt met let ters en cijfers, een parapluie en een stre kel. Aldaar terug te bekomen. Tevens zijn inlichtingen te bekomen om trent een in bewaring genomen bok. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: 28 Juli. Johannes van Zeim en Metje Plooij. Ondertrouwd 27 Juli. Josephus Johannes Raff en Maria Noord hoek. Klaas van der Borden en Wiliemina Zandwijk. Hendrik van der Linde en Geertruida Hoogendjjk. Arie Maat en Cathalina Bruinooge. Anthonij Smelik en Johanna Elisabeth Vlugten, Korstiaau Kijne en Anna Cornelia Poot. Geboren 27 Juli. Christina, dochter van I. J. Roobol en 11. Bakker, Emmasiraat. Neeltje, doch ter van D. Bazen en T. Sas, Spoorsingei. Joost, zoon van W. Zebel en A, van Dijk, Maasstraat. Overleden 27 Juli. Reina Kop, oud 1 maand, Gei. Bierstoof. ZaakTroelstra. Mr. Troelstra, beklaagd wegens beleedi- gmg van den officier van justitie te Leeu warden, is heden te dier zake door de Haag- sche Rechtbank van alle rechtsvervolging ontslagen op grond dat hij moet geacht wor den bij het plegen van het hem ten laste gelegde te hebben gehandeld in het alge meen belang ten einde de z. i. bestaande onschuld van gebrs. Hogerhuis aan bet hebt te brengen. De Rechtbank nam aan dat bekl. op goede gronden de overtuiging heeft kunnen bekomen dat gebrs Ho gerhuis onschuldig zijn en dat hij bij het ten laste leggen van bepaalde feiten aan den officier van justitie te Leeuwarden be oogde een strafvervolging uit te lokken en revisie van het vonnis in de zaak-Hogerhuis mogelijk te maken. R. IC. Kerk. Te Roermond heeft de consecratie van mgr. Drelimanns als coadjutor gisteren met veel plechtigheid plaats gehad. Om 8 uur verzamelde zich de feeststoet aan de kathe draal, van waar men ging door de Neer straat naar de Paredisstraat, alwaar mgr. Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, mgr. Fischer, wijbisschop van Keu len, mgr. Luypen, bisschop van Batavia, en mgr. Drelimanns m stoet traden achter de kanunniken en voor de familieleden van mgr. Drelimanns. Vervolgens ging het langs de kathedraal. Mgr. Boermans ging niet mede naar de O O O kathedraal, daar hij zijn kamer niet mag verlaten. De kathedraal was prachtig versierd; voor het hooge koor stond op een geheel met tapijten belegde estrade oen dubbel al taar, waar mgr. Van de Wetering, aartsbis schop van Utrecht, en mgr. Drelimanns te gelijkertijd het H. Misoffer opdroegen. De wijding werd voltrokken door mgr. Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, die daarbij geassisteerd werd door mgrs. Luypen en Fischer. Na afloop gingen de bisschoppen naar hot huis van den deken van Roermond en van daar uit per rijtuig naar het bisschop pelijk paleis, ten einde mgr. Boermans te bezoeken, die diep geroerd zijn nieuwen wij bisschop geluk wenschte. Om half 2 had m 't Groot-Seminarie een diner plaats, waaraan, behalve door de fa milie van mgr. Drelimanns, door de gees telijke autoriteiten van het bisdom en de burgerlijke overheden der stad werd deelge nomen. De feestdag werd besloten met een mu ziekuitvoering op het Munsterplein. Coöperatie tusschen Landbouwers. Maandag is te Utrecht onder leiding van den heer H. F. Bultmann, voorzitter van 't Nederlandscli Landbouw-Comité, de vergadering gehouden van afgevaardigden van landbouwmaatschappijen en vereenigin- geu, welke haar instemming hebben be tuigd met het voornemen, maatregelen te nemen om tot meer samenwerking te gera ken tusschen landbouwers bij aankoop van voor het bedrijf noodige handelsartikelen. Naar de „N. R. Ct." verneemt, werd met bijna algemeene stemmen door de circa 100 aanwezigen besloten tot oprichting van een voorloopig centraal-bureau, waarin zitting zullen hebben met den voorzitter en den se cretaris van het landbouwcomité de heeren H. J. Lovink, directeur der Nederlandsche Heidemaatschappij, te Utrecht; Van Ko nijnenburg, te Leeuwarden; Jacobs, te Lonneker; Hei-mans, te Dourne en voor Limburg de heer Dekker. JEen gift der koningin. De postbode L te Helden bjj Venloo heeft van U. M. de Koningin ontvangen een bedrag van f30 ter tegemoetkoming irt de opvoeding van zijn twaalfde kind, dat hij Wilhelmina had gedoopt. Een ridder jubilee. Gisteren was het 25 jaren geleden dat de lieer T. van der Zee, oud-burgemeester van Enschedé, zich de Militaire Willemsorde 4e klasse verwierf. Hij werd tot ridder in die orde benoemd bij kon. besl. van 4 April 1875 No. 22, ter zake van zijn gedrag bij de krijgs verrichtingen in Atjeh en wel bij het gevecht in en om de kampong Soerian, De heer Van der Zee bezit ook den Neder- 'andschen Leeuw en de Oranje-Nassau-orde. Hij is de eenige die alle drie de Nederland sche riddesorden draagt. Verdwenen. Te 's-Gravenhage wordt sedert Dinsdag 11. vermist een 12-jarig meisjeHillegonde van Dijk, wonende Van Breughelstraat 116 aldaar. Na door een juffrouw, bij wie ze als loopmeisje in dienst was, te zijn uitgezon den met een boodschap, is ze niet meer te ruggekeerd. Ze had f 3.62 van haar meeste res bij zich. en het werd mogelijk geacht dat ze zich naar Amsterdam heeft begeven, waar ze familie heeft. Alle onderzoekingen, ook in de hoofdstad, bleven evenwel vruch teloos. Het meisje is ontwikkeld van li chaamsbouw, zoodat men haar wel ouder dan 12 jaar zou schatten. ^Op verzoek van de ouders wordt door de politie om inlich tingen gevraagd. jRet ongeluk te Loosduinen. In Belgische bladen wordt het onheil te Kijkduin (Loosduinen) Zondag voorgeval len met de Haagsche dame, die bij 't baden is verdronken, op den rug van Solieveni»- gen geschoven, en medegedeeld, dat „zooals gewoonlijk bij voorvallen van dien aard, er noch redders, noch reddingsmiddelen aan wezig waren, daar Schevemngen wel een reddingsboot bezit, maar het personeel te Loosduinen woont". Daar dit onware verhaal blijkbaar be oogt de zeebadplaats Scheveningen 111 een ongunstig daglicht te stellen, wordt het van belang geaebt nogmaals te constateeien dat de ramp te Kijkduin plaats greep en dat te Scheveningen redders en reddingsmidde len altoos in voldoenden getale aanwezig zijn en de reddingsmiddelen vlak voor de hand liggen. („Vad.") Noodlottige brand. Woensdagnamiddag omstreeks 4 uur is op de Iloutsche akkeis onder de gemeente Oosterhout, eene arbeidswoning, bewoond door Leendert Bul, totaal afgebrand, waarbij ook een jongentje van omtrent 4 jaien in de vlammen omkwam. De bewoners waren 's morgens van huis gegaan om iu arbeiden en hadden de woning gesloten, hun zoontje thuis latende. 's Middags zijn twee hunner kinderen nog in huis geweest om met dat kind te eten, hetwelk zij bij anderen hadden klaar gemaakt, daarna legden zij het jongentje te bed en sloten de deur weer, daar zij naar bui eu moesten. Waarschijnlijk is bij die gelegenheid roekeloos met vuur omgegaan of met lucifers gespeeld, en (oen heeft een of ander vlam gevat. Bjj het opmerken van den brand was het niet mogelijk eenige poging tot redding aan te wenden, zoodat de meubelen, benevens een varken, mede een prooi der vlamtneu weiden. (nNoordbr.") Branden. Een ernstige binnenbrand, alweder een gevolg van hooibroei, is te Haarlemmer meer bij den landbouwer C. Eyken uitge broken. De spuit, benevens tal van manschappen, werken om zoo mogelijk de woning te be houden en den brand tot het hooi te beper ken. De boerderij van den lieer Van Dam te Kortezwaag (Fris door hooibroei geheel afgebrand. De boerderij, bewoond door den heer T. Wonder, gelegen in de Wicringerwaard, werd gister door brand vernield. De oor zaak van den brand is onbekend. De plaats behoorde in eigendom aan den heer J. Prijkeus, aldaar. liet spoorwegongeluk te Vlissingen, Uit goede bron verneemt de „Middelb. Crt.", dat liet droevig ongeluk, hetwelk Donderdag 1 Juni, des avonds, aan het sta tion te Vlissingen plaats had, meer dan waarschijnlijk nog aanleiding zal geven tot een strafvervolging, en wel tegen den ma chinist, die den trein bestuurde. Bij het gerechtelijk onderzoek, dat nog steeds voortduurt, moet 0. a. aan het licht zijn gekomen, dat er van een met-aanslui ten van den Westinghouse-rem aan de loco motief, een verzuim dat te Rozendaal zou gepleegd zijn, geen sprake is. De machinist zou verzuimd hebben vóór de aankomst te Vlissingen tijdig te onder zoeken of er nog wel lucht genoeg iu den rem aanwezig was; in welk gebiek hij dan nog had kunnen voorzien. Dan nog zou hij niet voldoende op zijn qui vive zijn geweest en niet, wat hem zeer goed mogelijk moet geweest zijn, de machi ne achteruit hebben laten werken. Zooals men weet, is hij van de locomotief gespron gen. In hoever dit alles juis't is zal later wel blijken. In elk geval zouden er vele rede nen zijn om den betrokken persoon, die nog niet hersteld is van den schok, bij dit onge luk liem overkomen, ter verantwoording te roepen. Baardcnloten. Bij de gisteren gehouden Haarlcmsclie paaidenverloling zijn de hoofdpiijzen op de navolgende nummeis gevallen: 7926 Lan dauer, bespannen met twee paarden; 5034, Victoria, bespannen met éen paard6279, Dós a Dos, bespannen met éen paard 8159, Boerenwagen met éen paard; 11541,Driew. kar, bespannen met éen paard en vervolgens een paard op de nummers 9191; 20673; 20719; 137 13951 11318 15774; 18722 18500118592988 9243 1118(521796 4200; 7500 22890; 4114: 18756; 10450; 8550; 10758; 7301. Ontzettende scheepsramp. Een telegram uit St. Petersburg meldt dat een vreeselijke scheepsiamp heelt plaats gevonden op de Wolga. De vinclitboot Kor mi loc, is in aan varing gekomen met de passagier.sboot D i m i t r i met het gevolg dat deze zonk. Van de 258 opvarenden konden er maar 105 gered worden; de andere 153 kwamen in de golven om. Het schjjnt dat de kapitein der Ivo r m i lec niet gelet heeft op de signalen der D i int'tri J hij is gevangengenomen. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemdtot vonrz. van de landraden van Meester-Cornelis en Tangerang mr. C. II. A. Bomvan do landraden te Poerworedjo en Koetoardjo de voorz. van den landraad le Brebes mr. W. 1. II de Visser; van den idem te Brebes de subs -griffier bij den raad v»n justitie ta Soeiabajd, mr. H. Jelgershuis Swildenstut subg.-giilfier bij den raid van justitie te Soera- baja, de ambt. ter beschikking mr. W. Bok b. d. post- en tel.-dienst tot adj.-commies op f 50 's muands en gepi. te Soerabaja, A. A. de Jager, tot chtf*van het kantoor te Rembang, de commies le klasse J. C. Gronovius te Soeia- kaita, tot idem v. h. kantoor te Toeloengagoeng, de idem 2de k!. P. L. Sandeis, te Weltovieden, tot idem v. h. kantoor te Kotuboemi, de idem 2de kl. H. Th. Jolmn, le Semaiang; tot aiub, voor de Cbineesrlie zaken te Soerabaja, B. A. J. van Wetturo, thans te Makassar, te Makassar,

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2