53"<c Jaargang. Zaterdag 5 Augustus 1899 No. 10003. Ecu LEEEAAR it lijiteeiensD Een LEEEAAR in valtóera CIROUSSLAVEN, Ken n i s g c t i n g. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering var. Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Ylaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer rnoelen des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 6§, 'lUMilWCT/liaiiiiiiaiitilIffmni Prijs der Advertentiën: Van '17 regels fl. 0.90; iedere regel meer 12u2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeüge voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Jtleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Wo, 133. §33" Schietoefeningen. De burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van belanghebbenden het na volgend bericht aan zeevarenden Torpedo-oefeningen in Volkerak en Haringvliet, 4e en 5e District. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen zullen in het V o 1 k e r a k, zooveel mogelijk buiten het betonde vaarwater, ter hoogte van het fort sde Ruijter", en in liet Haringvliet, ongeveer 400 M. beneden Hellevoetsluis, grootendeels buiten het groot- scheepsvaarwater, van den 2isten Augustus tot en met den 30sten September 1899, oefeningen plaats hebben in het leggen van ongeladen torpedo's. Het onveilige terrein zal door tonnen worden aangegeven. (Zie uNed. krt." no. 209.) Schiedam, 4 Augustus 1899. Do Burgemeester voornoemd, VISSER, L-B. Aan de Burgeravondschool te Schie dam worden gevraagd, voor den cursus 1899/1900, om met begin September in functie te treden 2 lesuren p w. werktuigvakJeen8 lesuren p. w. Jaarwedde f30.per wekel. lesuur. Ook voor hen, die niet in 't bezit eener akte M. O. zjjn, staat mededinging open. Sollicitatiestukken franco in te zenden aan den Burgemeester, vóór ÏO Augustus a.s. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 4 Aug. '99. De samenstelling van liet Belgische minis terie gaat niet vlot. Geen wonder ook. Een ministerie dat over een groote meerderheid beschikt, wordt niettemin tot aftreden ge dwongen, dank zij de krachtige aanvallen eener kleine minderheid. De reden is niet ver te zoekende clericale meerdeiiheid was een beeld van leem dat in drie brokken uiteen is gevallende aanhangers van Woeste, de volgers van Beernaert en de politieke vrien den van abbé Daens. Terwijl dan ook de grootste groep op het oogenblik de evenredige vertegenwoordiging voorstaat, dient De Smet de Naeyer ernstig rekening te houden met de 40 Kamerleden die van dit kiesstelsel niet willen weten. Evenredige vertegenwoordiging en persoon lijke dienstplicht zajn de twee groote moei lijkheden. De Smet, van beide hervormingen een voorstander, heeft daarbij den Koning op zijn hand. Nochtans zal de persoonlijke dienstplicht voorloopig niet op het program van het nieuwe ministerie staan. Zelfs denkt DOOR AMYIE IiEABE. 30) Zij glimlachte en ging voort: „Door het veld gaande schrikten onze os sen plotseling, en begonnen vreemde spron gen te maken. Wij waren bang dat de wagen door hen zou omvergeworpen worden, maar onze Swaailanders hadden ze flink vast. Zij holden een heelen tijd, waar de jongens erg veel pleizaer in hadden, maar ik kende het gevaar." „Wat hinderde hen dan V' vroeg Tom. „Zij roken dat er adhiter aan den wagen een leeuwenhuid bevestigd was; 'tis vreeand dat ossten zoo bang zijn zelfs als zij maar een leeuw ruiken," sprak Fanny nadenkend. „En toch is het zoo," zeicte Tom. „Zij moe ten daar wel een bijzonder instinct voor heb ben, want het is een feit dat kalveren die hier in de kolonie zijn geboren en opgevoed, en dus nooit een leeuw gezien hebben, ook voor den reuk van een 'eeuwenhuid bang zijn." „Toen wij stilhielden, waren zij zeer onrus tig, en onze voorlooper moest de twee voorste ossen voortdurend bij den tengel leiden, ook al liepen zij over ongevaarlijke plaatsen. Hij raadde ons aan ze een poosje uit te spannen, wat wij dan ook dedenanders waren wij al een dag vroeger hier geweest. Daarna, kwa men wij goed vooruit, totdat wij voorbij een wagen kwamen, die onderweg gebroken was wij hadden dus weer eenig oponthoud om den Boer en zijn vrouw en kinderen uit hun ne telige positie te helpen." men dat er voor oorlog maar een minister ad interim zal komenDe Smet de Naeyer wil een officier voor deze portefeuille, zonder dat diens meening ten opzichte van den persoon lijken dienstplicht er op aan komt. Terecht vreest hij dat do dienstplicht-quaestie de op lossing van het kiesrecht-vraagstuk zal be moeilijken. Vóór de nieuwe verkiezingen zal van eerstgenoemde quaestie dan ook geen oprake zijn De Smet werkt hard aan zijn nieuw mi nisterie, zonder nog veel bereikt te hebben. Zeker is alleen dat Vandenpeereboom, Schollaert, De Bruyn, Cooreman en Begerem niet in het nieuwe Kabinet zullen terugkec- ren; de beide laatsten, schoon door De Smet aangezocht, hebben geweigerd. De Favereau houdt waarschijnlijk buiten- landsche zakenDescamp-David wordt voor justitie, De Trooz voor bmuenlandsche za ken, Liebaert voor spoorwegen genoemd. Vandenpeereboom heeft gisteren afscheid genomen van zijn ambtenaren. De „Réforme" houdt vol dat de socialisten ook tegen volledige evenredige vertegenwoor diging zullen stemmen. De „Petit Bleu" blijft dit ontkennen en vraagt nu de „Peuple" haar Men zegt dat generaal Mercier voor den krijgsraad te Reunes liet brutaalste stukje zal uithalen dat nog door de vijanden van kapitein Dreyfus is geprobeerd. Mercier zal de verklaring afleggen dat graaf Von Mün- ster, de Duitsche gezant, daags na de arres tatie van Dreyfus in 1894 tot hem. heeft ge zegd „Ja, Dreyfus heeft verraad gepleegd ten onzen bate; maar indien gij deze beken tenis openbaar maakt, zal ik u logenstraf fen." Een stout stukje, niet waar, dat nog wel eens kalme overdenking waard is. 'tls mo gelijk dat Mercier om zijn eigon huid te red den, er alles aan waagt; vooriiands gelooveii wij echter nog niet dat hij inderdaad zoo zal spreken. Misschien zal hij zich vergenoegen met dit feit ter kennis der leden van den 'krijgsraad te brengen, in de hoop aldus op bun stemming invloed te oefenen. Wanneer men Mercier mocht tegenwerpen, dat de Duitsche regeenng officieel heeft ont kend niet Dreyfus in relatie te hebben ge staan, dan zou Mercier zoo vertelt men verder zijn antwoord klaar hebben„Zie je wel, dat is juist hel démenti waarvan graaf Von Münster sprak." Bij de ernstige zijde der quaestie zullen wij niet lang stil staanhet zij genoeg er op te wijzen dait het beschuldigen van een vreem de regeering van omkooping van een Franseh officier tot het plegen van verraad, meer nog het tot-leugenaar-verklaren dier regeering waar zij de beschuldiging afwijst, tot diplo matieke verwikkelingen aanleiding kan ge ven, waar het een oud-minister is die aldus spreekt. Laat ons afwachten. Het staat bij ons lang niet vast dat Mercier aldus de brutaliteit ten top zal voeren. Dat graaf Von Münster zidh werkelijk tegenover Mercier zou hebben uit gelaten, is onmogelijk. Van een goed diplo maat als de Duitsche gezant is dit niet te verwachtenhet strijdt overigens tegen de verklaringen van Casimir-Périer. In de bladen vinden wij nu een brief dien „Ontmoette u onderweg geen Zoeloes, die om tabak, of zooals zij het noemen „gwi" vroegen „Geen enkele," sprak Fanny. „Houden zij er zoo veel van „Ja. Het kan gebeuren, dat een geheele Zoeloekraal een wagen omsingelt en om gwi vraagt, en zich niet eer verwijdert, alvorens hun het verlangde va-strekt is; 'tis ook een grappig gezicht, de vrouwen zoowel als d'e mannen te zien zitten robken uit pijpjes, ge maakt uit de beendoren van een blesbok." „Wat is een blesbok?" vroeg Fanny. „Ik ben hier nog zoo weinig met de eigenaardig heden van het land bekend; ik heb ook de zen naam nooit gehoord." ,Een blesbok is een soort wild waar even als op de antilope veel op wordt gejaagd door menschen die er gelegenheid' voor hebben. Een Kaffer bra dit mij eens een stuk vleosdli van zoo'n dier en zei mij hoe i'k 'het klaar m'oest maken 't was werkelijk zeer lekker „Heeft u liier veel bloemen vroeg Fanny Herepatih. „Alles ziet er hier zoo dor en droog uit." „U komt eigenlijk te laat en niet vroeg genoeg om de weinige soorten te zien, die wij hier nebben. De steenachtige wegen tussehc-n de lage heuvelen zijn bedekt met een plant, de Vaalstruik genaamdde bloem ruikt lek ker, en de bladerou worden dikwijls gekookt en als thee gebruikt, die naval geurig is; ook heb ik hier lelies gezien, dfe veel overeen komst Webben met die in Engeland groeien. Maar zoo mooi als in ons geliefd vaderland groeit er liier natuurlijk geen?' Bloemen herinnerden Tom altijd aan zijn huis. De bloemen op het veld spraken hem altijd, van zijn geliefd Engeland. Dreyfu» aan Du Paty de Clatn, toen nog ma joor, heeft geschreven. Hij luidt „Na mijn yeroordeelmg heeft u mij be zocht, afgevaardigd door den nnmster van ooilog. Ik heb u nogmaals verklaard, dat ik onschuldig was en nooit den brief, dien men mij toeséhieef, geschreven heb. „U heeft mij toen uit naam van den mi nister van oorlog beloofd, liet onderzoek te zullen voortzettenbovendien lreeft u mij beloofd, uit eigen initiatief mij op de hoogte tc houden van elk nieuw feit, dat aan mijn schuld kon doen twijfelen. „Een eens gesproken woord is voor een soldaat een heilig woord. Sterk door mijn on schuld. wacht ik op de verwezenlijking van Uwe beloften." Meu stelle dezen brief tegenover de zgn. bekentenis van Lebrun-Renault. Wanneer de openbare behandeling der zaak te Ren nes begint, schijnt nog met ge heel zeker, Maandag begint het proces, maar er is sprake van dat de krijgsraad eerst ken nis zal nemen van het geheime dossier dat weder door Paléologue namens Buitenland- sdhe Zaken en generaal Chamoin namens Oorlog zal worden toegelicht. Met het onder zoek van dat dossier zou anderhalve dag ge moeid zijn, zoodat eerst Woensdag de open bare behandeling zou aanvangen. Omtrent de officieren die als getuigen zijn opgeroepen, deelt de „Liberté" mede, dat dë minister van oorlog lien heeft doen weten dat zij ontslagen zijn van het ambtsgeheimal leen heeft hij hen verzocht niet de namen van Fransche agenten in het buitenland te noemen en in 't algemeen niets te zeggen dat de buitenlandsche betrekkingen raakt. Scbeurer-Kestner is nog te Luchon. Hij wordt al wat beter, maar zal toch niet naar Rennes kunnen gaan. Versdlnllende mededeelingen over de con clusie van majoor Camera's rapport, over liet nieuwe onderzoek van liet borderel enz. laten wij als geheel onbetrouwbaar onbespro ken. Gemengde Mededeelingen. De interpailementnire vredesconferentie te Christiania heeft den wensch uilgesproken dat diplomatieke conferenties zooals te 's-Gra- venhage, zoo dikwijls mogelijk zullen plaats vinden oin zoo spoedig doenlijk het beginsel van een permanent hof van aibitrage toe te kunnen passen. Naar Brodrick gisteren in het Lagerhuis mededeelde wil de Engelsclie regeering, voorloopig voor drie jaar, handelsagenten aanstellen in Rusland, Zwitserland, China en de Vereenigde Staten. Zij zullen niet den rang van attache's hebben en hun taak zal z\jn de verschillende handelscentra te be zoeken. De Britsche handel kan dan legen kleine vergoeding informaties krijgen. Het heeft de aandacht getrokken dat De Gallifet tot zijn adjudant heeft gekozen ka pitein Groussel, den broeder van den beken den soeialistisdien afgevaardigde. Kapitein Grousset schijnt echter geen socialist te zijn. Het Petit Journal" vertelt dat generaal Ndgrier afgezet is, omdat generaal De Gallifet hem niet heeft kunnen vergeven, dat Négrier „O, ik moet niet aan Engeland denken," sprak het meisje van tafel opstaande. „Waar men gaarne in gedachte vertoeft, zou men ook willen zijn, en ik moet ter wille van de anderen tevreden zijn, dut ik liier bon." Tom begreep dus dat het meisje treurig gestemd was, dat liaar verlangen naar huis zeer groot was, en wat een inspanning het haar incest kosten om ter vrille der anderen, d'ie zij lief had, zoo moedig te zajn. Stellig trok cr nooit een soldaat, ten strijde met meer liart en meer moed, om voor Ko ningin en Vaderland t§ vechten. De heeren Bates en Herepath hadden hun lang gesprek gestaakt, en de klerken had den hun best gedaan om de jongens bezig te houden. Tom was meer met liet lieve meisje ingenomen, dan hij zichzelf wilde bekennen. Allen verwijderden zich, dankbaar voor de gastvrijheid die zij genoten hadden. Fanny Herepatih en ,haar broertjes zouden over nachten in den wagen, op dikke matrassen en matten, terwijl men voor hun veder aan den wagen een tent had vastgemaaktde Swazil anders gingen onder den wagen liggen. Maar Tom ging niet zoo vreedzaam rusten. Zijn gedachten waren bij Fanny Herepatih, en toen hij insliep, droomde hij van haar zor gen en haar moed, en verlangde hij dat zij niet zoo ver, naai' Pretoria, zou weggaan. Toen het eindelijk morgen werd, ontmoet ten Fanny en Tom elkaar weer. Dezen keer stonden zij buiten deii winkel, daar Tom be zag was de arbeiders te helpen om thee, kof fie, suiker en meel in don wagen te laden, terwijl de heer Herepath bij den heer Bates informeerde welken weg zij moesten inslaan, en waar zij tusschen den winkel en Pretoria water zouden kunnen krijgen. hem bij de manoevres in 1891 met rijden ea springen de baas was. Voor wie 't gelooven wil 1 Hetzelfde blad zegt dat generaal Garnier de opvolger van Négrier is als inspecteur van het leger, en generaal Pierrou als lid van den oppersten raad van ooi log. Te Tarbcs (Pyreneeën) moeten dezer dagen officieren na een feest op de sociëteit, van het balkon hebben geschreeuwd: „Weg mot het ministerie' Weg met De Gallifet' Leve NéorierDe bevolking zou hen uitgejouwd hebben en later was inen slaags ge/aalct. Een onderzoek zou nu ingesteld zijn. Een der officieren heeft ook zijn hond Lou- bct genoemd. Baron Freederieksz, de Russische militalre- atfaché te Parijs, is teruggeroepen en tot eere- eurator van een stichting te fet. Petersburg benoemd. Het blijkt onjuist dat de adjudant van den onlangs overleden grootvorst George zich van kant heeft gemaakt De man leeft en is zelfs adjudant van den Cznnr geworden. Tot zelfs de gemeenteraad van Weeaen heeft eenparig een motie aangenomen tegen 14 der grondwet, die de regeering veroor looft zonder volksvertegenwoordiging beslui ten te nemen. Generaal Weyler's bedreiging met een pronunciamento en het partij-kiezen van den aartsbisschop van Se villa voor de Carlisten zijn niet zoo belangrijk als men in het bui tenland wel denkt, merkt de ïlmparcial" te Madrid op. Zij hebben niet de openbare mee ning achter zich deze keurt integendeel hun gedrag sterk af. Ook de voorvallen te Bilbao noemt het blad overdreven voorgesteld. Chamberlain deelde gisteren in het Lager huis mede dat het onderzoek naar de Transvaalsche kieswet zal loopen over de onderdeelen der geëischte hervorming en over het onmiddellijk toestaan van de zelf standige vertegenwoordiging aan de uit- landers. Uil het kamp van Aldershot wordt bericht dat zeslig onderofficieren en manschappen van het geneeskundige korps van het leger bevel hebben outvangen, zich binnen 14dagen voor Zuid-Afrika in te schepen. In de Delagoa-baai zijn Portugeesche troe pen aangekomen naar men te Johannesburg meent, bestemd voor de Transvaalsche grens. Generaal Figuero heeft bezit genomen van het presidentschap der republiek San Domingo. De moordenaar van president Heureaux en zijn medeplichtigen zijn ter dood gebracht. Verjaardag der Koningin-Moeder. Tot het diner Woensdag ten Paleize Het Loo gegeven ter eere van den geboortedag van H, M. de Koningin-Moeder waren ge- noodigd al de leden van het Militaire en Civiele Huis van H. M. de Koningin, alsook de heeren en dames behoorende tot het Huis van H. M. de Koningin-Moeder. Nadat liet noodige ingeladen was. stond Tam naast Fanny te kijken naar een groep Zoeloemoisjos, die maïs en groenten hadden gebracht in ruil voor kralen en koperdraad waar zij sieraden van maakten. „Wart zijn het mooie meisjes," sprak Fan ny vol bewondering. „Ja, sommiige der Kafferstammen zijn bij zonder mooi," antwooidde Tom. „Zij zijn zoo groot, en kaarsrecht. Ik hob nog nooit een Kaffervronw met een krommen rug gezien." „Hoe komt dat?" vroeg Fanny belangstel lend. „Door de gewoonte om altijd volle kannen met water op haar hoofden te dragen. Zij kunnen dit natuurlijk niet doen, als zij niet zeer redhlop loopen," hernam Tom. „Ben je klaar, Fanny, wij gaan dadelijk vertrekken." Met deze woorden onderbrak de heer Herepatih hun gesprek. „Lieve hemel, daar zou ik werkelijk verge ten dat ik nog naaldeu noodig heb," riep het meisje. „Die heeft u todh zeker hier wel Tom ging den winkel in, en het duurde eonigen tijd vóór hij terug kwam, en toen hij versdheen had hij een doosje in zijn hand. „Wil u dit van mij aannemen, juffrouw Herepatih., als een herinnering aan onze pret tige kennismaking. Het bevat naalden, spel den en garen genoeg voor een Iralf jaar. U zal er mij veel pleizier mee doen, als u het hebben wil." „Dank u, mijnheer Hasketih," zeide het meisje, terwijl een blosje op haar wangen ver ried hoezeer zij met 'liet geschenk was inge nomen. „Het is het eerste cadeau, dat ik liier in het nieuwe land krijg. Ik ben nieuws gierig wie mij het tweede zal geven." „Misschien, ik ook wel," zei Toon. „Ik denk Gedurende het diner werd een uitvoering gegeven door de kapel van het le reg. huzaren uit Deventer. De Katholieke ondeni ijzers en Leerplicht, Naar »Het Gentrum" verneemt, zijn op de te Utrecht gehouden vergadering van R.-K. onderwijzers uit het Aartsbisdom, de moties van den heer J. W. Van Beurden en de heeren J. G. Nieuwland en H. Braam, raken de de houding der Katholieke onderwijzers en der Katholieke School" in zake leerplicht, niet behandeld. Het bestuur had, na gepleegd overleg be sloten deze moties niet ter sprake te bren gen. Patrimonium. Het Ned. Werklieden-Verbond j>Patrimo nium" houdt, zooals wij reeds mededeelden, op Maandag 2i en Dinsdag 22 Aug. a.s. te Amsterdam zijn jaarvergadering. Behandeld zullen dan worden de rapporten over: a. Verzekering tegen ongevallen, door den heer J. H. de Waal Maiefijt, burgem, te Achltienboren. b. Pensionneering van werklieden, door den heer mr. H. van der Vegle, te Zwolle, c. Arbeids- en rusttijden, door den heer S. de Vries Cz., jur. cand. te Zaandam, cl. Het oprichten von een algemeen fonds legen de gevolgen van ziekte en onge lukken door br. J. Huizinga van Kampen. Onder de voorstellen der afdeelingen is er een van Vlaardingeu luidende VlaardingenPatrimonium zette eene volks-adresbeweging op touw, ter verkrijging van wederinvoering van de doodstraf en af schaffing van den vaeeinedvvang. De vischafslag te IJmuiden, Men schrijft ons uit IJmuiden „Nog steeds blijft de IJmuider quaestie onopgelost, en blijven de dwangmaatregelen gehandhaafd, niettegenstaande de Eerste Ka mer er zoo sterk haai' afkeuring over heeft uitgesproken. Zoolang het tegenwoordige Kon. Besluit blijft gehandhaafd, wordt dit door den directeur der vissoherslhaven in al zijn gestrengheid toegepast, om daarmede eenige klanten te behouden. Was er een de gelijke handelsman aan 't hoofd der visschers- haven geplaatst, zeer zeker zou die al] es beter inzien en op doelmatiger wijs optreden. Den visscJiers, die vragen hun visdh te mogen ver voeren naar die plaatsen waar ze het meeste geld cr voor krijgen, wordt dit eenvoudig ge weigerd en ze worden gedwongen hun eigen dom af te staan om die tot alle prijzen te laten verkoopen. Rijfcsvletterlieden concur- rceren tegen particulieren bij 't binnenbren gen der vaartuigen, om te trachten de sche pen in de Rijksvissdhershaven te krijgen, al waar ze dan niet hun visch genoodzaakt wor den te verkoopen. De vletterlieden, door de regeering betaald, heffen van iederen kotter f 1.50, welk tarief natuurlijk beneden dat der particulieren gesteld is, om daarmede te con- eurreeren. In 't belang van handel en vissdherij is het zeker noodzakelijk dat spoedig een einde aan dezen toestand Ito rut." („H.") Uit IJmuiden is Woensdag het volgende telegram gezonden aan H. M. de Koningin „Aan Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina. dat ik u nog wel eens zal ontmoeten, tenmin ste, ik hoop het Zonder er bij na te denken, antwoordde zij„Dat hoop ik ook; liet zou heel aardig zijn." Al het noodige was nu in den wagen ge laden, de Swazalanders hadden hun plaats op den wagen ingenomen, en de voorlooper stond bij de ossenalles was dus voor het vertrek gereed. „Goeden dag," zei Fanny vriendelijk, toen Tom haar in den wagen Hielp. „Ik dank u nog wel." „Vaarwel," sprak Tom zacht, terwijl hij haar hand in de zijne hield. „Wij zullen el kaar nog wel eens ontmoeten, juffrouw He repath. Vergeet mij in dien tijd niet." „Dat zal ik zeker niet," antwoordde zij, terwijl de wagen zicth verwijderde. „Vaar wel." Tom keek hem na totdat hij uit het ge zicht verdwenen was. Hij zag de verwijderde heuvelen, in een waas van gouden stralen gehuld en boven hem de prachtige lucht, een heerlijk landschap, te grootsdh om door men- schenlrinderen naar waarde geschat te wor den. Maar de wagen was weg. Een kromming \<an den weg had hem aan het oog onttrok ken, en toen Tom naar den winkel terug keerde was het, of de zon iets van haar pracht verloren had, en de morgen niet 200 lieflijk meer was. Zij zouden elkaar nog wel eens ontmoeten, dat stond bij hem vast. Ook zij was er zeker vaat. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1