Kerk en School. VLAAKDINGEN. STADSNIEUWS. MAASSLUIS. Ned. Herv, Kerk. SPORT. Gemengd N i e nw s. Kimst en Wetenschap, E e c li t z a k e 11. Landbouw cn Veeteelt. Uwer Majesteit» onderdanige dienaren brengen Uwer Majesteit hunne eerbiedige Hulde op dezen dag, met de lxde, liet God moge behagen Uwe Majesteit mot Uwe ge- eerbiedigde moeder dezen dag nog een reeks van jaren mogen gedenken tot troost van U en tot welzijn van het geheel© NederlandvChe volk tevens bevelen wij ons in Uwer Majes teit» bescherming aan, o]>dat het Uwer Ma jesteit moge behagen de geschillen, welke gerezen zijn betreffende den \is-ulihandtl te l.Timlideti. op eene voor ieder Nederlander bevredigende wijze uit den weg te mimen, opdat wij onder Uwe legeering 111 vrede onze Werkzaamheden mogen blijven voortzetten Hetwelk doende, enz. (get) De Coöperatieve Vjsihliandel- vereeniging ..Nil Dirfsper.uulum V' Een telegram van gelijke .strekking werd g''zonden aan II. M. de Koningin-Moeder; daarin wordt aan II. M. verzoekt bij de Ko ningin moederlijke stappen te doen om de geschillen utl den weg te ruimen. Voor Transvaal. Wij vernemen, dat met kracht ei aan ge wet kt wordt een adres over de Trarmaahelie UitlariderMirisis gereed te maken, gericht aan het Engebelte volk. Dit adres zal op alle plaatsen Ier teekening worden gelegd en, naar wij vertrouwen, door honderdduizenden geteekend. De adresbewe ging gaat uit van de Nederlandsche Zuid- Afrikannsche vereeniging. Deze veieeniginj was reeds bezig een aires voor te bereiden toen het, nu ongeveer 14 dagen geleden, heette, dat de Transvaalsche crisis uit was. liet is echter weldra gebleken, dat dit bet icht voorbarig was en daarop heeft de N. Z.-A. V. het wetk weer opgevat, waarvan wij weldra de resultaten zullen zien. (jllbi.") Omtrent de reeds aangekondigde openbare vergadering ter bespreking van de Tian«vanl selie quaestie, te Rotterdam, meldt de iN. R. Ct." nader dat zij belegd wordt door de Rotterdamsche afdeelingen van de Nederl. Zuid-Afr. Vereen, en van liet Algemeen Ne- deilandscli Vei bond. Tot goede voorbereiding van deze bijeenkomst heeft men geoord eel, haar niet Zaterdag, maar in liet begin der volgende week te bbuden.' Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin zal bet llof den lichten Hof rouw aannemen voor den tijd van drie dagen, ingaande op heden 3 Augustus, wegens hel overlijden van Hare Hoogheid Mevrouw de Hertogin Weduwe Adelheid van Sleeswijk flolsteïn Glücksburg, geboren Prinses van Schaumburg Lippe. Vi;,n Zaterdag 5 tot Maandag 7 Aug. wor den ten Paleize liet Loo verwacht Z. K. II. de Groothertog van Saksen en H.H. mevrouw de Hertogin vnu Mecklenburg-Schwerin, met gevolg. d-n dijk en lag Uisschen het hek en de sclioeiingmet veel moeite werd het opge holpen. De wagen lag tegen den hoek der woning aldaar en had zijn kwalijk riekenden inhoud tegen de voordeur aangemaakt. Het geheide ongeval liep zonder onge lukkon af. Hedennioigen te 11% uur ontstond een schoorsteenbrand in het pand Broersveld 145/1, bewoond door wed. Geijtenbeek. Deze bad, alvorens een paar boodschappen te gaan doen een llinke hoeveelheid hout op het foinuisvuur gedaan, waardoor dit zulk een hitte ging ontwikkelen dat bet roet in pijp en schoolsteen ontvonkte. De kurkensnijder B van der Zee begaf zich spoedig met zont op liet dak, koit daarop geassisteerd door een burger en een politie agent, die met vereenigde pogingen er weldra in slaagden het gevaar af te wenden. De krijgsraad te 's-Gravenhage veroordeel de heden J. H. th. v. K., tweede luitenant bij het 4e reg. infanterie, in garnizoen te Delft, tot 1 maand militaire gevangenisstraf ter zake van desertie als officier in tijd van vrede. Hij was naar Bnesse 1 vertrokken, met 't plan om. als hij zijn financieele positie kon regelen, niet weder in den dienst terug te keeren. Later meldde hij zich weder bij zijn corps-commandant aan, waarna hij ter be schikking van den auditeur-militair werd ge steld. Hedenmorgen weiden aan de viscbrnarkt aangevoerd 4 partijen schol, tong, rog, bot en paling ;de prijzen waren voor sciiol van 10.15 lot f2.42*/,, tong van f0.85 tot f 3,921/2, rog van f 0.30 tot fl.10, bot van f0.30 tot fO.97%, paling van f 0.25 tot f 0.50, alles per koop. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild 4 Augustus. Notaris: W. J. A. Roldanus. Een winkel- en woonhuis met open plaats, tuintje en erve, aan de Hoogstraat nr. 110, groot S7 centiaren, hebbende een uitgang in de daarnaast gelegen stadsgang, f 2950. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 3 Aug. S. Rosman, 23 jaar en W. G. C. Stolk, 19 jaar. J, Groenendaal, 25 jaar, en A, A. de Vries, 21 jaar. A. J. L. Swinkeb, 22 jaar, eu R. P. van Engelen, 22 jaar. J. van Leeuwen, 31 jaar, en J. M. E. G. Lutens, 30 jaar. Overleden 2 Aug. Bastiaan Hoogstad, oud 3 maan den, Baan. 3 Aug. Jan van de Velde oud 49 jaar en 9 maanden, Heerenstraat. Voor de akte Duitse!) L. O. is te 's-Graven hage geklaagd onze stadgenoot de heer B. van der S!ui*\ De Min. van Buitenl. Zaken brengt ter algemaene kenni», dat door de administratie der invoerrechten in Engeland een nieuwe vei ordening is vastgesteld, volgens welke de invoerrechten op wijn en gedistilleerd, in flesscheu, van 28 Juli j.l. af geheven worden op alle verpakkingen (ook vaatjes) van een inhoud tot twee gallons of ruim 9 liter toe (St.-Ct.) In do sSt.-Ct." van 2 Aug. brengt de min. van Binnenl. Zaken ter kennis van lien, die liet examen van geëxamineerd en beëedigd landmeter vvensclien af te leggen, dat zij zich daartoe vóór '25 Augustus e. k. schrif telijk bij het depart, van Binnenl. Zaken moeten aanmelden. 'Gisterenmiddag werd alhier wegens dron kenschap eene 18-jarige jongeling onder hevig verzet door drie agenten van politie in verzekerde bewaring gebracht. Na een paar uien ontnuchtering, moest hij evenwel weder naar zijn schip gezonden worden, om zeewaarts te gaan. Dit ging wat gemakke lijker, daar men zekeiheidshalve hem per vigilant aan boord bracht. Na afloop vnn de Vredesconferentie is van wege de Russische Regeering mededeeling gedaan dat zij aan velschillende gedelegeerden cn andere bij de Conferentie betrokken per sonen onderscheidingen zou toekennendoch de juiste opgaaf daaromtrent is nog niet be kend. De mededeeüngen daaromtrent tot dusver gpdaan, zijn dun ook niet ten volh juist en zeker onvolledig, daar o. a. ook aan de presidenten der afdeelingen Russische oideleekene» zijn toegedacht. (j>Vnd.") De buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Zuid-Afrikaansche Repu bliek, dr. W. J. Leyds, is gbler.ivorul ut de residentie aangekomen en heeft intrek ge nomen in het s Hotel Paulez". Thans wordt weer gemeld, dat de lezing van pastoor Daens, den leider der Ghr. demo craten in België, 'li Augustus te Enschede en 12 Augustus te Hengeloo zal gehouden worden. De leerlingen der eerste tusschenschool zijn thans in de dagen van schoolsvandelingen of schoolreisjes inaken. Gisteren toog een gedeelte naar Den Haag en Seheveningen, dwaalden daar inde heerlijke Schevenmg- sche bosehjes, speelden langs het strand en genoten van bet nieuwe en grootsche dat zich daar voor hen ontplooide en dat naar gelaug van het karakter van elk kind by ieder wel een meer of minder levendigen indruk zal hebben gemaakt. Een recht prettig daagje was het voor de kinderen, en zooals de onderwijzer-geleider zich zeer diplomatiek uitdrukte: »ik hebniet dat reisje bereikt wat ik er mede beoogde." Heden is een klasse naar de diergaarde te Rotterdam. Van morgen om 9 uur ver trokken zij met de train van hier. De O-jarige W. F. van den Berg, wonende in de Bakkersslraat, had gisteren het ongeluk om in de Buitenhaven te vallen nabij liet Slop van Makkeis. Gelukkig werd hij opge merkt door den veerman van de poot Cltr. Osteiiioh, die er weldra in slaagde den dien keling op het droge te helpen. Hedenmorgen te 314 uur viel de mestkar van den vrachtrijder Determan, waarmede de veehouder Vrijenlioek aan het mestrijden was, nabij het Roode hek van den dijk, door dien de paarden bij het draaien opdekiuiri achteruit liepen. Een paard viel mede van BURGERLIJKE ST4HD. Ondertrouwd 4 Aug. Nicolaas Zonae en Agatha Wil- helmiua Jacobs. Jacob van der Meijden en Johanna van Dorp. Geboren t 4 Aug. Kaiharina, dochter van PI). Wijker en G. v, d. Lugt, Toumiecg. Overleden •15 Juni. Peter Averkamp, oud 24 jaren, en Abraham Brouwer, oud 23 jaren, beiden verdronken op see. 4 Aug. Aiy Bot, oud 7 maanden, Am. Hoogvlietstraat. De lieer C. van Elsiieker, alhier, is te 's-Gravenhage geslaagd voor de hoofdakte. Heden werd alhier aan de kaasmarkt aan gevoerd 31 stapels kaa», wegende 11521 KG. prij» 19 25 Vs cent. Handel vlug. BURG E R L I J K E STAND van 28 Juli lot 4 Augustus 1899. Ondertrouwd Dirk Bijl, 24 jaar, en Neeltje Vermeulen, 22 jaar. Gehuwd Pieter Schoonenberg en Kiara Looij. Geboren Theodora Dieuwke, dochter van G. v. d. Kaaden en D. de Vlies. Petronella, dochter van J, de Brurjn en A. Barmentlo. Mattheus, zoon van K. Ilapei euJ.Penning. Cornelia Maria, dochter van C. v. Doren en J. v. Dijk. Overleden r Klazina Schippers, oud 48 jaar, eehtgen. van J. Kuit. -~ Dirkje Schoonenberg, oud 37 jaar, gesel), eehtgen., van L. Lips. Algemcene Synode. In behandeling kwam gisteren in de zitting der Synode het rapport overliet verzoek vau de classicale vergadering van Biieile, betref fende voorwaarden, aan vreemdelingen te stellen voor de toelating tot de evangelie bediening. De rapporteeiende commissie con cludeerde om aari art. 20 van het Reglement ter toelating tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toe te voegen deze bepaling svreemdelingen, die tot de evangeliebediening in de Ned. ilerv. Kerk wenscben te worden toegelaten, worden gedurende minstens een half uur geëxamineerd ia de kennis der Nederlandsche taal. Dit examen gaat vooraf aan het in het volgende artikel bedoelde. Indien de exami nandus naar het oordeel der meerderheid geen voldoende blijken van kennis en vaar digheid in het gebiuik der Nederlandsche taal gegeven heeft, wordt hij tot het examen in het volgend art. bedoeld niet toegelaten". Na beiaadslaging werd deze conclusie ver worpen. Door prof. Cannegieler werd voor gesteld art. 2la al. 2 van het Reglement op het examen aldus te lezen»ook moet blij ken, dat hij geoefend is in de oordeelkunde en uitlegkunde des Bijbels en voor zoover liet vreemdelingen geldt, die bij de Ned. Herv. Keik wenschen in dienst te treden, dat hij voldoende vaaidigheid in het gebruik der Nederlandsche taal bezit". Dienovereenkomstig werd besloten en het voorstel in handen gesteld van de commissie voor eiadiedactie. Door den heer Breunrse werd voorgesteld om terug te komen op het genomen besluit ten aanzien van liet ver plichte wonen van theologische studenten in de plaats waar een inrichting van kerke lijk hooger onderwijs is gevestigd, op grond hiervan, dat deze bepaling behoort te worden opgenomen in het Reglement. Dit voorstel werd verworpen. Hierna werd het rapport behandeld door prof, Oflerhaua ingediend over het beklag vau den Keikeraad vanSeharne- goulum over een besluit van liet Provinciaal Keikbesluur van Friesland, waarbij goed- •ing is geweigerd van het Plaatselijk Reglement op de benoeming enz. Besloten werd lo. den kerkeraad der Herv, gemeente te Seharnegoulum ontvankelijk te verklaren in zijn beklag; 'o. het beklag van den kerkeraad van Sclmrnegoutum gegrond te verklaren, zoowel wat art. 3 als wat art. G van zijn plaatselijk reglement betreft; 3o. te vernietigen het besluit van het provinciaal kerkbestuur van Friesland, waar tegen beklag is, en eindbesluit nemende, goedkeuring te verleenen aan het plaatselijk reglement, op deri 24n Augustus 1808 door den kerketaad te Scharnegoutum vastgesteld. Door den heer Heerpink werd lapport uitgebracht over het voorstel van dr. Brons veld' tot verandering van art. 37 en 59 Alg. Regl,, strekkende om de vergadering der Synode te vervroegen. Het rapport werd ter visie gelegd. Besloten, werd, de zitting te verdagen tot heden, om aan verschillende commissiën ge legenheid tot vergaderen te geven, Beroepen: te Bai neveld, dr. F. J. Los, te Alkmaar. Bedankt: voor Hekelingen, door H.J, van Veen, cand. te Leiden. gewone lucht afgeeft, dan moet het ook uit elkaar, al is er nog geen rock merkbaar. Wor den, bij het uit elkaar gooien, reeds verkool de gedeelten merkbaar, zoo moeten die met water afgekoeld worden, omdat zij bij den minsten, tochtwind in vlam kunnen, geraken. G. Alle gepeuter met stangen of peilijzers in een hooimassa, welke de bovengenoemde verschijnselen vertoont, is doelloos. "Vóór er branderige lacht en slinking van het hooi merkbaar is, kan het, als men twijfelt of de broei te sterk wordt, dienstig zijn een peil- ijzer aan te brengen en wanneer dan blijkt, dat er G5 ga-aden Celsius warmte is, een flin ke opening in hef hooi roikenintusschen eenige emmers water in gereedheid houdend om voor het geval een plaats bereikt wordt alwaar het hooi verkoold is of ontbrandt, deze dadelijk te kunnen afkoelen. De 23e jaarlijksche tentoonstelling van rijwielen, onderdeelen, benoodigdlieden, ma chinerieën en motorrijtuigen, bekend onder den naam van Stanley show, zal dit jaar gehouden worden vnn 17 tot 25 Nov. in Royal Agricultural Hall, London N. O een arbeiderskolonie. De kolonie „Padua", bij TJtreoht 'te stich ten, zal geen eigenlijke arbeider.skolonie wor den. Pater Weyers deelt dienaangaande in de „N. R. Ct." mede In absoluten zin mag het geen „arbeiders kolonie" lieeten. Het ware zich blootstellen aan een gewis fiasco. Al zou het niet bene den de waardigheid van den werkman zijn in een kolonie te wonen, al zou hij er niet te gen opzien om een vierde uurs 's ochtends en 's avonds te sporen in de gezellige, gemakke lijke rijtuigen van de „Centraal", de vrouw wil op tijd gaan winkelen, rijke keuze hebben van allerhande artikelen, Zondags met de haren zich in het aantrekkelijk stads leven mengen, enz. enz. Het groote ba-zwaar van de sriholen der kinderen geeft voorts den doorslag, dat zij niet naar buiten trekken.. Alleen zijn er thans eenige woningen ont worpen voor het personeel dat noodzakelijk aan de stichting verbonden moet bLijwen. Dit sluit niet uit echter, dat het bestuur van „Padua" 't niet ernstig in overwegini zal nemen, wanneer deze of gene werkman, die geen schoolplichtige kinderen heeft, vaste verdiensten bezit, goede waarborgen kan ge ven van te willen blijven wonen, aanvraagt ■hem aldaar een woning te willen bouwen. Einddoel is echter om te komen tot een eenvoudige landelijke stichting, waar herstel lende zieken, die de boschludit moeten genie ten en onze dure pensions niet kunnen beta len, voor het kleinst mogelijke bedrag eeni- ~->n tijd kunnen verboeven Verder beoogt het bestuur een ander so ciaal goed, ui, de werkverschaffing. Vele grond-werkers, die in de wintermaanden zonder verdiensten zijn, kunnen daarheen gaan arbeiden en hoeven zich niet te verla gen tot de bedeeling. De bedeelden zijn de last, die schande en de onrust der maatschap pijde arbeider die een eerlijk stak brood wil en kan verdienen, is haar steun, haar kracht en haar trots. Het getal dezer laatsten te vermeerderen is het doel van „Padua". een stuk doek omwonden blikken doos, be vattende: drie bankbiljetten van 40en'tv?ee van 25 gulden, drie rijksdaalders, vier stuk- ken van 5 franc en 1 francs. Toen de vromp" op 18 Juli eesiig geld uit de doos zou halep bleek tot haar groote verbazing en schrik dat haar heele en eenige schat veidwenen' was. Zij gaf van het geval der politie kennis, wie het nog niet is mogen gelukken den dader op te sporen. Ernstige waarschuwing. Woensdagavond stapte aan het slation Bovenkarspel-Grootebroek de werkman Schaper den trein uit waarmede luj van Hoogkarspel kwarn. voordat deze ophield met het ongelukkig gevolg dat hij onder den trein raakte en de volgende zes wagens over zich heen kreeg. De man werd levenloos op«e.' uornen, hij iaat een weduwe met acht kin deren na. Weggeloopen. Sinds verleden week Woensdagavond werd zekere mej. A. S. in den Valtermond, die een logé naar Ter Apel gebracht had, vermist Vnjdag meende men haar te hebben »ezien bij een kreupeibosch nabij den Valtermond Dag en nacht werd gewaakt en gezocht, en weldra vond men haar hoed. doch van' de verlorene nog geen spoor. Eindelijk is Dins dag een soort drijfjacht gehouden door pi. m. 200 personen, en toen werd de out- vluchte ontdekt. Gedurende zes dagen beeft ze vaD aardappelen en koren, die ze van 't land haalde, geleefd. De Prins Willem f. Volgens bij de directie der Kon. Wesl- fnd. Maildienst ontvangen telegram uit Pa ramaribo, zit liet Nederl. stoomschip T r i n s Wille m V op de Surinamerivier aan den grond en moet lossen om vlot te komen. Opsporing versacht. Door de poiiiie fe afdeeling teRotteidam wordt de opspoiing verzocht van den 22 jarigen koffihuisbediende v. V., die geduren de acht dagen verblijf hield in een woning aan de Wijnstraat aldaar ten madeele van welker bewoners hij zich aan verduistering van f 1500 schuldig maakte. IIoooer Onderwijs. Vrije Universiteit. In het laatste jaarverslag der Vrije Univer siteit te Amsterdam deelden directeuren hun voornemen mede het getal lioogleeiaren te versterken. Aan dit voornemen zal nu uitvoe ring gegeven worden. Uit een opgemaakt tweetal is de keuze gevallen op dr. H. H. Kuyper, om dezen voor te stellen ais hoog leeraar in de theologie. De heer Kuyper is zelf leerling dezer stichting en verliet haar met een dissertatie die destijds ook in 't buitenland zeer de aan dacht trok. De heer Kuyper was eerst predikant te Baarn, thans te Leeuwarden en is de oudste zoon van prof. dr. A. Kuyper. {U. D.) Naar wij vernemen, heelt jhr, J. P. v. d. W. von Schmidt auf Altensladt met ingang van 1 September a. s. eervol ontslag aange- viaagd als redacteur van het nDagblad van Zuid-Holl. en 's-Gravenhage". Van Edsv. B. Koster is een bundel gedich ten, uTinteu en Tonep", ter perse. Naar de pN. R. Ct." meHt, zal Anton van Rooy in October of November a.s. te Rotterdam, zijn geboortestad, een liederen- avond geven. Onze landgenoot Janssens is benoemd tot leeraur in liet Gregoriaansche gezangaande te Rome op te richten School voor kerk muziek. Perosi (die thans te Bayreuth is) zal daar compositieles geven. Zaak Ilaas—mr. Van Sail. Naar wij vernemen zal mr. Van Hall in hooger beroep komen van het vonnis, door de rechtbank te Amsterdam gewezen. Aan gezien de verdediger van Haas uilstedig is, kan deze omtrent het beroep nog niet be slissen. Ilooibroei, Tegen zelfontbranding van hooi worden de volgende middelen aangegeven 1. Wanneer hot om een of andere reden niet mogelijk is het hooi goed droog in te 'halen, dan moet dat bij het opbergen goed vastgetreden en met 5 K.G. zout per 1000 K.G. hooi bestrooid worden. 2. Het is niet raadzaam groote hoeveelhe den onvoldoend droog gewonnen hooi op el kaar te pakken, Zulk Jiooi moet aan kleine schelven gezet worden. 3. Holle ruimten in het binnenste van de hooimassa mogen niet voorkomen. Zijn er dwarsbalken in een hooischuur en wordt het hooi ook daarboven getast, dan kan door het slinken van het hooi onder zulk een balk een holte ontstaan. Het aanbrengen van ludbükanalen kan ge vaarlijk zijn, tenzij die kanalen zeer ruim en aan weerszijden open zijn. 4. Wordt broeilucht waargenomen, dan is gevaar voor zelfontbranding aanwezig. Als rooklucht merkbaar wordt, dan moet overge gaan worden tot het uit elkaar gooien van het hooi, al is het weer ongunstig. 5. Als het hooi enkele weken na de berging opvallend in elkaar slinkt en daarbij een on- Qepakt. Hedenmorgen werd met do Harwidhboot te Rotterdam aangebracht de 36-jarige Yan Raan, sociaal-democraat, die wegens majes teitsschennis door de rechtbank te Amster dam bij verstek tot 9 maanden gevangenis straf was veroordeeld. Te Londen, waarheen hij gevlucht was, werd hij gearresteerd door Engelsdie detectives "en herwaarts getrans porteerd. De Rijksveldwaaht bracht hem naar Amsterdam, waar hij van zijn vonnis in verzet gekomen is. Vreemde liefhebberij. Een paar jaar geleden werd het Haagsohe Bosch 's avonds voor vrijende paartjes onvei lig gemaakt door een kerel, die, onder het valsch© voorgeven als zou hij in dienst zijn bij de politie, onverwachts niete kwaads ver moedende paartjes overviel en hen door aller lei bangmakerijen geld afperste. Langen tijd had bedoelde persoon dit werk ongestraft be dreven, tot dat hij eindelijk in handen viel van de werkelijke politie en tot 9 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Deze straf schijnt hem echter neg niet te hebben afgeschrikt, want heden was hij we der aan het politio-commissariaat, om zioh te verantwoorden, omdat er sterk vermoeden bestaat, dat de man in den laatsten tijd zijn strafbare liefhebberij in de Scheveningsdhe Bosehjes heeft bedreven. Verschillende personen, die hij heeft over vallen, hebben hom herkend. Zondagavond trachtte hij een militair, die met zijn meisje op een bankje zat, te „vangen", toen er juist een poli tie-agent paseeerde, die den aanran der bij den kraag reep. Een worsteling ont stond, waarbij de pseudo-inspecteur nogal sla gen kreeg, maar begunstigd door de duister nis, wist hij in het kreupeibosch te ontko men. De man werd den volgenden dag opge spoord. Zijn gelaat was op verschillende plaatsen verwond. Hij ontkent ten stelligste, en zegt, dat hij de verwondingen heeft be komen bij een val over een fiets aan den Trekweg. Weg. Op 5 Juli jl. verborg de wed. L. te Koe wacht in haar tuin in den grond een met De Belgische spoonuegmoord. Tot zoover zijn alle nasporingen naar den dader van den treinmoord nabij Rtjsel vruch teloos gebleven. De familie heeft premiën uiigeloofd voor alle mogelijke inlichtingen en zelfs techercheurs uit Parijs laten over komen, doch zonder resultaat. Door een fabrikant, die aan de spoorliju woont, is echter een fijne zakdoek gevonden, in elkaar gefiommeld en geheel met bloed bevlekt. Het is niet de zakdoek van liet slachtoffer, daar deze met de initialen G. S. gemerkt wa«, doch hoogstwaarschijnlijk is het de zakdoek die den moordenaar uit het poiticr- runmpje wierp, na het mes waarmede de misdaad gepleegd werd, er te hebben inge wikkeld. Het mes is evenwel nog nietgevonden. Niet vergiftigd? De overtuiging wint hoe langer hoe meer veld, dat de veronderstelling van vergiili- ging van de veertienjarige Marie Saintenoy te Parijs moet worden opgegeven. Het rap port van den chef van liet loxiologisch labo ratorium Ogicr is nog niet bekend, doch by de lijkschouwing heeft men geen der ver schijnselen waargenomen, die gewoonlijk een vergiftiging vergezellen. Het kind zou gestorven zijn aan een val lende ziekte, doch een nieuwe lijkschouwing zal misschien meer l.cht brengen. Intusschen gaat het gerucht op liet paleis van justitie, dat de invrijheidstelling van de verdachte, mevrouw Couderc, aanstaand is. De recherche zoekt nu naar een onbekende vrouw, in wier gezelschap het meisje ver schillende malen is gezien. Een hertogin-falsaris. De hertogin de Bauffremont is op giond van vervalsohing van een geboorte-register en liet misbruik maken ervan, met het oo« op geldelijke voordeden, door de rechtbank te Venetië tot 2 jaar en 1 maand, gevangenis straf veroordeeld. Ontvlucht. Dezer dagen ontvluchtten uit de gevange nis te Kleef 2 gevangenen respectievelijk ver oordeeld tot 9 en 10 jaar gevangenisstraf. Beiden hadden zich doorgang verschaft, door een meter dikke muur steen voor steen we» te ruimen, lieten zich vervolgens langs de bliksemafleider naar benedien glijden zonder de aandacht van de dubbei aanwezige wacht te trekken. Men vermoedt, dat beiden in de richting van Holland zijn gevlucht. Een krankzinnige moeder. i Id den trein tusschen Eydkuhner en Ber lijn zijn de reizigers getuigen geweest van een treurige daad. Een vrouw was in een hoek van een dor waggons gezeten met een slapend kind in de armen. Het kind werd wakker en begon te sabreien, waarop de moeder eens klaps in hevigen toorn geraakte. En eer de medereizigers het konden verhinderen, was de vrouw opgestaan, had het, kind uit het portier geworpen en was weer kalm op haar plaats gaan zitten. Toen de trein tot stil staan was gebracht, haastte men zich naar het kind te gaan zoeken en wonder boven wonder vond men hot op den spoordijk te rug, zonder ernstige verwondingen te hebben bekomen. In het eerstvolgend station, Kö- nigsberg, werden moeder en kind aan de po litie overgegeven en do politiedoktcr kon niets anders verklaren, dan dat de vrouw ge heel kranikzannig was geworden. Storm in Er ankrijk. Een uiterst hevige storm is Dinsdag in de gemeente Bamon, in het departement der Basses-Alpes, gevallen. "Wegen zijn on begaanbaar gemaakt, bruggen weggeslagen, telegraafpalen omgewaaid, kudden verstrooid en de oogsten vernield. Ellende in Bus land. Graaf Tolstoi' heeft weder ©en brochure ge schreven over den hongersnood in Rusland. Hij zegt dat de Russische boer nooit meer eet dan twee derden van het voedsel dat hij noo- dig heeft! In de streken waar graan ver bouwd wordt, zijn de jongelieden ongeschikt voor den militairen dienst. Het bevolkingscij fer blijft dalende. Hij schrijft dien toestand toe aan den al- gemeenen geest van onverschilligheid en wan hoop, gevolg van het gemis aan belangstel ling voor alles wat den godsdienst betreft. Dood gedamd. Maandagavond is te Doornik een negen tienjarig meisje onder hot dansen dood neer gevallen. Zij schijnt een hartkwaal gehad te hebben. Eenige jaren geleden was een zuster van haar even plotseling gestorven.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2