STADSNIEUWS. VLA QjDly(»Ey Gemengd Nieuws. MAASSLUIS. R e c h i z a k e n. SPORT. De eerste is du» geschreven elf degen vóór, de laatste elf dagen na de- opening van de conferentie. Mun heeft aldus blijkbaar de betcckini» der brieven willen verhoogen. Es is nog een ander feit. waarop met na dut k dient gewezen. Wanneer de tv.ee ko ninklijke documenten aan de vergadering na ren bekend gemaakt bij het begin hater werkzaamheden, zonden er zonder twijfel vrij evn-tige incidenten voor Italic het gevolg van geweest zijn. en het wate niet onmogelijk geweest, dat de Italiaaiisohe vei tegenwoor dige!" met protest uit Holland vutrokken waren. Dat stemde niet oveteen met de bedtklïu- gen der mogendheden, maar het feit. dat zij deze twee brieven voor het einde hebben be waard. toont wel aan. dat zij zich thans wei nig ongeru«l maakten over de ontevredenheid van Italië, die zij voorzagen. Kamers van Arbeid te Delft. Dij Kon. Besluit zijn voor de gemeenten Delft, Hot van Delft en Yryeuban opgeiielit twee Kaïnei3 van arbeid. In de eene Kamer zullen vertegenwoordigd zijn de navolgende bedrijven: hot beweiken van bout, steen en metalen; het schilders-, behangers-, stukadoors- en matiiiemnakers- bedrijfhet ontwerpen van en hot houden van toezicht bij het uitvoeren van bouwplan nen het vervaardigen van aardewerk, glas, glaswerk o( tegels; de boek- courant- en steendrukkerijen. De Kamer zal den naam diagen van «Kanier van arbeid voor de bouwbedrijven te Delft." In de andere Kamer zullen vertegenwoor digd zijn de navolgende bedrijven de brood-, koek-, beschuit-, suiker- en banketbakkerijen de slagerijen; de tabak-en sigarenfabrieken de gist-, lijm-, meel-, olie-, zeep- en zuivel fabrieken de fabrieken, waar chemische producten worden vervaardigd; de bier brouwerijen, de branderijen, de distilleerde rijen, de likeurstokerijen en de mouterijen; de leerlooierijen en de schorsmalerijen. De Kamer zal den naam dragen van Kamer van arbeid voor de voedings- en genotmid delen te Delft. De zetel van de beide Kameis is geves tigd te Delft. In beide Kamers hebben '10 leden zitting. Transvaal-crisis. Mevr. B. Waszklewiczvan Sohilfgaarde richt aan de leden van de voor de Vrede.- manifestatie gevormde hoofd- en sub-comité'» alsmede aan de leden van den Vrouwenbond ter Internationale Ontwapening, de volge 1- de oproeping ..Tot u allen richt ik het wootxl en toep 11 toehelpt nu, hef geldt liet recht te la «u zegevieren en een dapper, klein volk. ohzj stamverwante broeders, te steunen en hen te vrijwaren voor ondergang! „Den leden van onzen Bond herinner k bovendien aan de verplichting die zij door toetreding op zich genomen thebben „den or, - log in alle vormen te bestrijden". „Nederland heeft sinds jaren reed» zulk ten zware schuld tegenover de Transvaal op neb geladen dat het meer dan tijd wordt iet» ten goede dier verongelijkten te doen. „Wat van u verlangd wordt is zoo wtiuig in vergelijking der te verkrijgen resultoc-;; „Laat ieder uwer zich aangorden tot ver krijging van ndhaesïe-bewijzen voor 'het ad re-, der Zmd-Afrikaan-ehe Vereeniging. „Zoo elk uwer er tien aanbrengt, geeft dit onder de pi. 1111. 300 leden der hoofd- en sub-comité's en de 1300 bondsleden reed» 16 0 0 0, zegge zestienduizend handteekemn- gen. „Maar wat ge doet, doet het spoedig. Op 15 Augustu» moet alles aan jhr. mr. Paul den Tex, Keizersgracht 474 Amsterdam, ge zonden zijn. „Laat ons niet alleen staan, maar toont, dat het u ernst is geweest met uw vrededx1- weging!" Derde Gynaecologisch Congres, liet groote aantal der te behandelen onder werpen heelt het bureau van het congres genoopt twee afdeelingen te vormen, een voor obstetrie en een voor gynaecologie. Gister morgen vergaderden beide afdeelingen afzon derlijk ter bespreking van verschillende onder werpen. Des middags vergader de het congres in voltallige ziliing ter behandeling van hel op de agenda geplaatste onderwerp. In de conversatie/aal vertoonde de heeren Reveidin en Richeiol hun operatietafel, die in tegen stelling met de bekende tafels zeer licht en gemakkelijk verplaatsbaar en verstelbaar is. Na afloop van den arbeid vertrokken tal van gedelegeerden per extratrein van de fl. IJ. S. M. naar Scheveningen, om daal den avond door te brengen, Seri. Aannemersbond In de voor de pers niet toegankelijke atge- meene vergadering van den Ned. Aannemeis- bond te Zwolle werd o.m. het voorste! \an Rotterdam: »De leden der afd. van den »Ned. Aannemersbond" verbinden zich onderling om bij partieele werkstaking door de werk lieden op eenzelfde plaats elkander te steunen en elkanders werkkrachten aan te vullen, ten einde zoo men daarin niet mocht slagen, op een daartoe belegde vergadering tot alge- meene sluiting der werken in het betrokken vak te kunnen overgaan", op voorstel van het hoofdbestuur naar de afdeelingen om advies verzonden. Gisteren werd de vergadering voortgezet met 'Ie behandeling van een door de afd. Zwolle gestelde vraag sis vaststelling van minimumloon en maximum-ai beidstijd van den werkman voor de aannemers wenschelijk De vergadering moet zich dienaangaande veneenigrl hebben met liet desbeltellende praeorjvies van het Dond.»be,stuur, waarin wordi gezegd dat de opneming van bindende bepalingen omtrent bovenbedoelde onderwer pen in 'le be-tekken voor den aannemer niet ongewei seht is, alhoewel niet is gebleken dat door patroons, die als zoodanig eenc ge vestigde reputatie bezitten, misbruik wordt gemaakt van de vrijheid waarover zij in dezen nog kunnen beschikken. In allen gevalle meende het Bondsbe- stunr zou daardoor toch o. m worden vooi komen dat door aannemers, buiten eene gemeente woonachtig, door bet invoeren van vverkki achten van buiten, eene pressie op den loonstaudaard in die gemeente kan worden uitgeoefend. Volksbond. De j> Volksbond", vereeniging tegen drank- mislnmk, houdt zijn 26e alg. veig. op Woens dag 30 Aug. in de lïuiten-ocieteit !o Alkmaar. Öj) de agenda komen o.a. voor de volgende tooi'.»tellen van het hoofdbestuur: Be.-pieking van het rapport der commissie in zake de in Nederland verbruikte bier soorten. De algemeene vergadering besluit, door den Volksbond een prijsvraag te doeu uitschrijven voor een handleiding over het alcohol-vraag stuk, ten dienste van het onderwijs op de kweekscholen en normaallessen. Aan het beste antwoord, dat door een vooraf aan te wijzen jiiiv de bekroning waardig zal vvoiden ge keurd, wordt, naar verkiezing, een gouden medaille of oen bedrag van f 500 toegekend. De algemeene vergadering droge het hoofd bestuur op, het verschijnen van pinten en ginpbisehe voorstellingen van verschillende statistieke gegevens, die den onderwijzer goede diensten kunnen bewijzen, zooveel mogelijk te bevordeien. Drankgebruik. De a Volksbond", bet orgaan van de» Ver eeniging tegen Drankmisbruik", zegt dat 't verbiuik van gedistilleerd in ons land, in '1881 nog 9.81 litei per hoofd, sedeit wel langzaam, maar toch geleidelijk is gedaald tot 8.28 liter in 1898. Uit de opbi engst van den jenever-accijns blij!»t ten duidelijkste, dat, niettegenstaande de belastingen niet noemenswaard zijn ver zwond (van f57 tot f 03 per ILL.) en niet tegenstaande tie gioote bepeiking der ver gunningen eerst in 1901 te wachten i»-, in genoemde tijdruimte liet gebruik van ge lis- tilleerd is verminderd met meer dan I Va liter per hoofd," Het bericht van het dDagblad" omtrent tie bewetking van eeu wetsontwerp op de personeele belasting, vindt men bevestigd in de reeds aan hel einde der vorige week vei schenen memorie van beantwoording be- trefïe* de de partieele wijziging, in welk stuk de miihstei van financien mededeelt, zich voor te steüen een wetsontwerp aanhangig te maken, waarin eene beslissing wordt uit- gplokt on tr ent een aantal quaestieuse pun ten in de wet op de personeele belasting. Naar i>De Volk-bond" verneemt is een ont werp van de herziening der drankwet gereed. Het tijdstip van terugkeer van den nuntius mgr. Tainn.-si, die thans te Rome is, naar Den Haag, i«, naar wij vernemen, nog niet bepaald. In een der laatste maanden van dit jaar kan onder de kommiezen 2e, 3e en 4e klasse bij den actieven dienst van 's Rijks belastin gen weder eene aanzienlijke promotie ver wacht worden. 'KETHEI. EN SPALANi), 11 Augustus. Heden zijn de kinderen der openbare lagere school alhier onder toezicht hunner onder- wijzers uil rijden naar Den Haag en Scheve dingen. Om liet benoodigde geld daarvoor bijeen te krijgen, hebben zij liet gelieele jaar door elke week een bijdrage ge-lort in een daarvoor bestemde kas, en jfti kunnen zij vooi die spaarduitjes een heerlijk dagje hebben. Door een wagen met hooi werd heden morgen te ongeveer lls/4 uur de lantaarn afgereden, die aan den gevel van het huis bewoond door den lieer .1. M. A. Zoetmulder alhier, is bevestigd, Als een bijzonderheid komt men ons mede- deelen dat een kuiken van April, toebehoo- rende aan H. J. Rebers, mouter in de mou terij van den heer Wittkampf aan de Nieuwe Haven, reeds nu een ei heeft gelegd. Hoewel in oir/en oproep in zake het adres der Zuid-Afrikaansehe Vereeniging zeer dui delijk gevraagd is het geheeld, onderleekende adres in le zenden, ontvangen wij herhaal delijk onderteekeningen alléén die natuurlijk waardeloos zijn. Nogmaals: men zeilde het adies met de handleekemnsen er onder. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild 11 Augustus. Notaris: H. B. E. Blaissc. Een branderij met meelzolder, bovenbak, kolenplaats en erf, Mariastraat no. 11, groot 3 are 20 centiare, f3800. B U R G E R LIJ K E STAND Ondertrouwd 10 Aug. A. van Waart, 22 jaar, en A. Vei kade, 21 jaar. J. 11. Ruijsch van Dugteren, 26 jaar, en M. C. De Wilde, 30 jaar. C. Pronk, 22 jaar, en A. C. Wessendoif, 21 jaar. J. Amoureus, 28 jaar, en J. Laroij, 28 jaar. G. II. W. K. Schilfer, 21 jaar, en A. Breuer, 28 jaar. A. Lourens, 23 jaar, en M. Donker, 23 jaar. P, Zweistra, 21 jaar, en W. Singerhng, 19 jaar. Geboren 10 Aug. Wilhelmus Adrianus Albertus, zoon van J. A. Gerrets en J. de Lange, Houtstraat. 11 Aug. Maria Cornelia Johanna, dochter van A. J. Rademakers en A. van Met'vvtjh, Lauronstraat. 13. en V. stellen voor, aan A. Baggus op bepaalde "voorwaarden in voortdurende erf pacht af te staan een perceel grond langs de Maasboscihstraat voor liet bouwen van bur gerwoningen. Op een verzoek van Jan Schippers alhier om vergunning tot hooger-optrekken van zijn pakhuis aan de Wil h el m i n ah ave n stellen B. en W. voor, gunstig te beschikken. Eveneens op een verzoek van J. J. van Rialt om een houten gebouw met steenen pannen te mogen plaatsen op een erf achter Pand H no. 36 aan de Buitenhaven. Dito om aan A. Hoogendijfc uitstel te ver kenen tot 1 April 1900 voor de bebouwing van het stuk erfpaahtsgrond sectie B 4365. Bij het vervoeren vnn een groote spiegel ruit hadden eenige ververs op de Ged. Bier- sloot het ongeluk dat de ruit van hunne chouders gleed en in duizende stukken sprong. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 11 Aug. Arie van der Kooij en Annigje Maasdam, Getardus Bernardus Mersch en Maria Margaretha Catharina Knikkenberg, Gprrit Moei kei ken en Maria van der Jagt. Geboren 11 Aug. Sietje, dochter van M. Brons eu J, Zomer, Maassl Dijk. Adriaan, zoon van J, v. d. Ster en A. Bredius, Qed. Bier sloot. Overleden 10 Aug. Arie Kalisvaart, oud 40 jam eclitg. van M. de Raaf, Fransenstraat. terdam»che vrienden van Cordang, in een echte record-baan herschapen. Binnen de roo- de lijn worden overlangsahe planken gelegd van 2 M. breedte en in de bochten worden lange smalle gebogen latten ter breedte van 4 c5l. gelegd. Op een dergelijk lioutvlak heeft een rijder als Cordang de beste kansen om het wereldrecord weer op zijn naam te bren gen. Cordang oefent zich druk op de baan van het Pare au Pnnce te Parijs, met het oog op den driedaagschen wedstrijd (drie uur per dag rijden) die Zondag begint. Uit de traineer- berichten van »Le Vélo" blijkt, dat »le Hollandais a été particulièrement remarqué." Meijers en Jaap Eden zijn op 't oogenblik te Antwerpen, zich voorbereidende voor den «Grand Prix". Nog zijn ingeschreven Arend, Protin, Bourotte, Bocquillon, Henneberg en Fischer. Op de vergadering van het Algemeen Be stuur van deu A. N. W. B., die op Zondag 13 Augustus a.s. te Amsterdam gehouden zal worden, zal o. m. behandeld worden een inge komen mededeeling van den hoofdredacteur, dat hij zich met 1 Januari a.s. niet meer als zoodanig herkiesbaar stelt, en een voorstel om in verband daarmee te besluiten om, in afwij king van art. 34 van het Reglement, den hoofdredacteur vroeger te benoemen dan het tijdstip in dat arti'kel vermeld. Op den dijk tusschen Rotterdam en Schie dam, die in den laatsten tijd een weinig ver beterd is, is men op 't oogenblik druk bezig met het snoeien der doornheggen, die men aan weerskanten van dezen weg vindt. De ijver der botanici, die met dit werk zijn be last, is echter van dien aard, dat de weg op sommige punten bezaaid is met doorntafeken, die, gelijk wij al eenige malen tot ons nadeel mochten ondervinden, een onverbeterlijk puncture-materiaal vormen. Zou het nu niet mogelijk zijn om dit gevaarlijke goedje di rect bijeen te vegen eu het te deponeereu op een plaats waar het buiten het bereik is van de banden der vele wielrijders die van dezen grooten verbindingsweg tusschen Rotterdam en liet Westland gebruik maken („K.") Thurles maicheerde, door een hevig onweder overvallen, waardoor velen der manschappen getroffen werden. Het bataljon was in eea open streek, waar nergens eenige beschutting tegen het noodweer te vinden was. Een bliksemschicht trof een Maxim-kat 011 en sloeg luitenant Cooper en 6 man tegen den grond. Die menschen lagen een tijdlang blinden geheel verlamd tegen den grond, doch her stelden eenïgszins en waren in staat verder te trekken. De volgende paar bliksemstralen waren echter nog erger en men zag de schicht van het eene geweer op het andere over- spsingen. Het geweer van een korporaal werd roodgloeiend, zoodat hij het moest laten val len, en het geweer van een anderen korpo raal werd hem uit de handen geslagen. Velen der soldaten hadden daardoor een arm of een been verlamd en van een ser geant Smith waren beide beenen totaal ver lamd. Anderen werden op een andere wijze getroffen en braakten steik, terwijl een man gedurende zeer langen lijd zyn gezicht ver loor. Twaalf van de meest ernstig gewonde soldaten werden in een wagen naar Limerick teruggevoerd, terwijl de reeds genoemde ser geant Smith in de hut van een dagiooner in de buurt werd onder dak gebracht. Hedenmorgen had Lainbertus Kroon, werk zaam in de branderij van den lieerJ. W. C. llodes in de Doterstraat, hel ongeluk om voorover in een boete beslagbak te vallen. Onmiddellijk werd hij ei weer uilgetrokken door een paar andere knechts, zoodat de man met brandwonden aan de armen is vrijgeko men Ilij is naar zijn woning aan den Langen Achterweg gebracht. Te ongeveer II uur van morgen viel de 8-jarige Josef Waas, wonend achter de Teer- stoof, in de Schie, terwijl hij vischjes wilde vangen. Hij werd door een paar kameraadjes gered. Hedenmiddag te 1 Vs uur viel Leendert van Gelderen, terwijl hij met een bootje door de Nootdtesigracht voer, te water. Hij werd er spoedig uit gehaald door Kruzer en de Goedeien, werkzaam in de branderij van den heer Kranen. Gisteravond omstreeks 7 uur was aan den weg nabij de Zwemschool een kluchtig schouwspel te zien. Twee lieeren, onbekend met het terrein, dat men daar sinds eenigen tijd bezig is op te hoogen met modder, ge raakten daar bt-iden in. Voor den een hep het nog al good af, daar die sleahts tot zijn enkels van het genot profiteerde, doch de ander zakte tot aan zijn midden in de weeke massa weg. Zijn metgezel hielp hem weder op vasten bodem, waarna beiden zich in de zwemschool van de kleverige substantie gin gen ontdoen. Geen 10 minuten later onderging evenwel een ander hetzelfde lot. Waarom is er geen waarschuwend bord of een afscheiding? Een paard van de gemeente-reiniging be stuurd door J. Tuk, maakte, terwijl het gis- teientniddag te 4 uur in het Slop van Makkers stond, plotseling een zijsprong en kwam daarbij in een spiegelruit der woning van den heer J. Pinster terecht-. De ruit viel kletterend in scherven, terwijl ook een paar bloempotten ^hetzelfde ot ondergingen. Voor de hoofdakte is te 's-Gravenliage geslaagd mej, M. J. van Doom, alhier. Urden werden alhier ter kaasmarkt aan gevoerd 32 stapels kaas, wegende 12024 KG. prijs 20N lot 25K cent. Handel vlug. BU RGERLIJ K E STAN D. van 4 tot 11 Augustus 1899. Ondertrouwd Jacob Strijliüs, 20 jaar en Wilhelinina Adriana Smith, 29 jaar. Anton Philip Greebe, 37 jaar, en Adriana Maria Dorsman, 30 jaar. Gehuwd Hendrik van Zeben en Maartje Janzen. Geboren Martinus, zoon van A. de Baat en J. Bos. Jannetje, dochter van J. Liogen en G. v. Sette. Grietje, dochter van J. v. d. Berg en G. Tiggelman. Willem, zoon van J. Morin en M. v. Straten. Henderina, dochter van J. v. Toledo en J. v. Rossen. Pleuntje Hendrica, dochter van H. VaLtar en C. v. d. Meulea. Overleden: Helena Troost, oud 7 maanden. LevenL aangeg. dochter van E. Beekman en A. K. Dorsman. Wegens bedelarij stond 'heden voor de Haagsehe rechtbank o. a. terecht (een schei kundige, die eind-examen aan de Polytechni sche School had gedaanVoor dezen werd een paar dagen hechtenis en plaatsing in een werkinrichting ge'éiseht. Zaterdag 19 en Zondag 20 Aug. wordt op de Amsterdamse baan de Grand Prix d'Amsterdam verreden. De beste builenland- sche sprinters zqu uitgenoodigd. Jaap Eden en Henri Meijers hebben zich reeds voor deze race verbonden. Zooals men weet, zegt „De Fiets", zal Cor dang den 19en Augustus des namiddags te 4 uur op de Haagsehe baan voor het 24-uur- record starten. Naar wij vernemen, neemt de directie der Haagsehe baan alle maatregelen, die kunnen strekken, om Cordang's rit naar wenscli te doen slagen. Cordang zal rijden op fluweel althans op een baan, waarbij een piste van cement het aflegt. Op aanwijzingen van Jaap Eden en Meijers, die veel buiten- landsohe banen bereden hebben, wordt de Haagsehe baan, met medewerking van Rot- Treurig. De vrouw van S., den to Amsterdam ge- snapten valschen munter, met wie hij sedert eemge maanden gehuwd was, wi»t mets van de vervaardiging der valsclie munten en ook niet dat haar man reeds vroeger 7 jaar gevangenisstraf had' ondergaan. Mislukte oplichting. Zekere P. ,S„ van Groningen afkomstig, doelt in deu laatsten tijd te Bremen woon achtig, heeft gisteren getracht, een te Gro ningen gevestigde hypotheekbank ivoor ƒ2000 op te lichten. Hij ging daarbij aldus te werk. Op het kantoor van de bedoelde bank gaf hij voor te heeten De Vries en te Dorkwerd te wonen. Hij had hier ossen gekocht en het kantoor van zijn notaris, waar hij het benoo- digde geld wilde opnemen, gesloten gevon den. Daarom wensehte hij op zijn landerijen te Dorkwerd een hypotheek van f 2000 te nemen. Aan de hypotheekbank was men tot deze transactie bereid, en verzocht men den zich noemden de V. op een bepaalden tijd terug te komen voor het opmaken der akte. Doch men vertrouwde het zaakje blijkbaar maar Half, en toen de V. op het afgesproken uur kwam, was daar ook, quasi als commissaris der bank, een inspecteur van politie. Deze pseudo-eommissaris vroeg den cliënt natuur lijk het een en ander en in de ontvangen ant woorden vond hij reden, met de V. wat nader kennis te maken. Met dit gevolg, dat men bleek te doen te hebben niet met een land eigenaar uit Dorkwerd, maar met (P. S. bo vengenoemd, die, al had hij ook -geen ossen gekocht, naar 't schijnt inderdaad om geld verlegen was, doch het trachtte te verkrijgen op een wijze, die in een land van goede ju stitie niet geoorloofd is. Vandaar dat hij aan gehouden is, met zijn vrouw |A. de B., omdat men moet nagaan, in hoeverre zij bij de zaak betrokken is. Van Andrêel Vier mannen, die onlangs te St. Petersburg terugkeerden van een reis in Siberië, hebben een briefje meegebracht, dat een duif, die zij schoten, onder den vleugel droeg eu waarop de datum: »2 Mei 1898" staat, met een hall uitgewischte handteekening, welke zy houden voor die van Andiée, den vermisten lucht reiziger naar de Nooidpool. Het briefje wordt in het aardrijkskundig instituut te St. Petersburg onderzocht. Als het echt mocht blyken, zou het bewjjzen, dat Andrée en zijne metgezellen op den ge noemden datum nog ieeidenmaar die datum is alweder lang genoeg geleden om ongerust te blijven over het lot van de koene reizigers. Bij helderen hemel. Bij een dorpje in de Pruisische provincie Posen schoot uit een volstrekt onbewolkten hemel bjj verblindenden zonneschijn een blik semstraal in een schoorsteen, waaraan twee metselaars aan den arbeid waren. Beide mannen werden gedood, een derde, die aan den voet van den schoorsteen stond, werd zwaar gewond. Zou 't waar zijn Te Bonn is het Zaterdag zoo warm geweest dat het asphaltweek werd, zeggen Duit- sche bltulen. Op de Rijnbrug zakten de voet stappen der voorbijgangers weg in de asphalt- bestrating. Het ijzerwerk der brug zette zoo sterk uit, dat in den hardsteenen onderwand van het huisje van den brugwachter een scheur ontstond. Voor hun plezier uit. Ter gelegenheid van de Bank Holidays in Londen hadden Zaterdag een dertigtal perso nen een uitstapje gemaakt naar Southend, waar ook de Warweck-toren werd beklom men. Toen men weer wilde neerdalen bleek ,dat door een defect aan de machines de lift weigerde te dalen, zoodat het gelieele gezel schap op een hoogte van 150 voet in den to ren bleef hangen. Juist op dat oogenblik brak een hevig onweer los, zoodat men tot midder nacht een zeer benauwden tijd doorbracht, terwijl schitterende bliksemstralen de lucht doorkliefden en het gerommel van den don der den toren tot in zijn grondvesten deed dreunen. Ook nog anderen bedierf dit onweer, ver gezeld van een hevigen slagregen, het genoe gen van een geheelen dag. Honderden perso nen, die de gebruikelijke uitstapjes» naar Margate, Ramsgate ,cnz. hadden gemaakt, en die nu geen logement konden vinden, waren verplicht, met druipnatte kleederen, den nacht onder den blooten hemel door te bren gen. Men bood groote sommen voor de min ste schuilplaats en menige rustplaats in den gang van een huis werd met shillingen be taald. Cycloon. Een vreeselijke cycloon heeft een deel der Antillen geteisterd. Vooral op Guadeloupe heeft de storm ontzettend gewoed. jNaar uit Point a litre wordt gemeld, zijn 25 men schen gedood. Dertig schepen gingen verlo ren. Ook -onze kleine West-Indische eilanden zullen wel geleden hebben. Een lieve familie. In een Fransch dorpje kiwam een huisvader dronken thuis. Zijn vrouw en drie kinderen dienden hem daarop een pak slaag toe, met het gevolg, dat de man dood ter aarde viel. Een gevaarlijke marsch. Donderdagnacht is het tweede bataljon van het Cheshire regiment, dat van Limerick naar Een kostbare lading. Aan de New-York »Sut," is bericht ge zonden, dat hel stoomschip Rosalie van Ktondyke te Vancouver is aangekomen met twee miüioen goud aan boord. Kranig werk. De „Figaro" geeft eiken dag des middags een bijzondere editie uit met het stenogra fisch verslag van de zitting van den krijgs raad te Rennes. Op welke wijze het blad tot deze journalistieke „coup de force" in staat is, deelt het zelf meide. De „Figaro" heeft te Rennes 11 stenogra fen in dienst gesteld. Zes daarvan hebben toe gang tot de zitting, de vijf anderen houden zioh in een naburige zaal gereed. Wanneer de zitting begint, ^stenografeert één der steno grafen het gesprokene alleen gedurende 5 mi nuten. Daarna verlaat hij de zaal een der vijf wachtende stenografen neemt direct zijn plaats in, terwijl een tweede stenograaf hom in zijn taak aflost en dicteert in een na burige zaal langzaam het neergesohrevene aan iemand die het met de schrijfmachine op pa pier brengt. Daar dit ongeveer een half uur duurt, zijn er steeds na verloop van kor ten tijd 6 a 7 schrijfmachines in bewe ging. Een viertal correctors nabij do schrijf machines zien de producten daarvan oogen- blikkelijk na en puncbuëeren en teekenen let ters bij waar zulks noodig is. Van de correctors gaat de copy naar de 4e groep van personen, die behulpzaam zijn, de porteurs kruiers zouden wij zeggen die het naar liet telegraafbureau brengen. Maar heb telegraafbureau te Rennes was ook niet ingericht voor zulk een uitbreiding van den dienst. Daarin was echter voorzien geworden. Zes telegraafdraden waren aan liet gewone verkeer onttrokken en op een dier lijnen had men aangebracht een sextuple te legraaftoestel van Baudot, dat toelaat dat zes telegrammen tegelijk over den et-nen draad worden overgeseind, op 4 der lijnen waren quadruple toestellen van Baudot aangebracht en op de zesde een Hughes-toestel (waarbij het toestel zelf de letters neerschrijft) zoodat over de 6 lijnen niet minder dan 23 tele grammen tegelijk verzonden konden worden. Van het telegraafbureau te Parijs naar het bureau van de „Figaro" werd de bestellers- dienst gedaan door 10 wielrijders van de Ve- loce-Chasseurs, onder bevel van een brigadier. Aldus berekent de „Figaro" dat anderhalf uur noodig is om de woorden, door kolonel Jouaust of kapitein Dreyfus te Rennes ge sproken, te Parijs gezet te hebben. Tel maar opeen half uur voor stenografeeren en dic- tecren aan de machinesehrijvers, drie kwar tier voor het overseinen, 8 minuten voor het overbrengen van het telegraafbureau naar het burean van de „Figaro" en 7 minuten voor het zetten. Dit doet denken aan het verhaal van den Engelsohen minister, die in een provinciestad een speech van 3 uur had gehouden en voor dat de repliek geëindigd was, tijdens de vergadering, in de plaatselijke courant zijn eigen speech woordelijk kon lezen! Aan aat dagblad konden de machinezetters zelfs ste nografisch schrift ontcijferen. Dominee kwam niet. Ia Holton, Oxfordshire, heeft het kerk-

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2