539<e Jaargang Zondag 13 en Maandag 14 Augustus 1899. No. 10010. Eerste Blacl CIECÜSSLAVEN, POLITIE. agent van politie BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijk- per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardïtigen 11. 1.25. Franco per post 11. 'i.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardiugen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeien des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 6§. Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 cents; iedere regel meer 12''2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeclige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde itleine advert entiën opgenomen tut den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. „Telefoon A'o. 123. Zij, die in aanmerking willen komen voor de betrekking van 3e klasse, uitsluitend voor den nachtdienst, en niet ouder zijn dati 30 jaren, worden verzocht zich aan te melden bij den Com missaris van politie. Schiedam, 12 Augs. 1899. tlgeineen overzicht. SCHIEDAM, 12 Aug. '99. Het proces-Oreyfus. •Een belangrijke zitting zal de dag van heden opleveren. Gisteren is met Paléologue's verhoor het onderzoek in besloten zitting van de geheime dossieis ge ëindigd. Generaal Chamoin en Paléologue zijn niet geconfronteerd, maar zullen wel licht nog in openbare zitting geboord wor den. Zoo onbelangrijk de dag van gisteren Is geweest voor de buitenwacht, zoo belangrijk is de zitting van vandaag. Eerst wordt ge hoord de gezantschaps-attaché te Berlijn, De- laroclie-Vernet, daarna de oud-president der Republiek Casimir-Périer, eindelijk generaal Mercier, de hoofdschuldige aan de m 1891 began,e onwettigheid en zoo goed als zekere onrechtvaardigheid. Vandaag dus zullen wij te hooren krijgen wat Mercier zoo angstvallig bijna vijf jaren heeft verborgen gehouden „in zijn. rondom zwart middenrif" zooals wijlen Homerus placht te zeggen. Vandaag zal de anti-revisio nistische bom barsten die den burcht der dreyfusards zal openen voor een laatsten storminarsch van patriotten en nationalis ten. Vandaag zal Mercier de eer van het Fransche leger redden, met bloedend hart echter, want vreeselijk kunnen de gevolgen zijn van de indiscreties waartoe men hem dwingt. De partij der Waarheid vreest niet voor het geschetter der generaalskliek. Weet ge, waaraan wij, dit schrijvende, denken, lezer 1 Aan de woorden van onzen Hildeibrandt, wanneer hij in zijn beschouwing van het beestenspel van den gekooiden leeuw zegt „Laat hem komen als hij kan." Ja, laat Mercier komen met zijn bewijzen, als hij kan. De „Droits de l'Homme" en r'.e „Aurore" zeggen ons nu reeds waarin Mercier's „knods- slag" zal bestaan, waarmede lrj Dreyfus hoopt te verpletteren. Hij zal verhalen van zekere mme. B. (Bastien), de vroegere kame nier van freule Von Munster, de dochter van den Duitschen gezant. Deze mme. B. is de „gewone weg", waarlangs ook het borderel DOOK AMYTE READE. 37) „Ben je van plan mij ongehoorzaam te zijn, Leila?" vroeg haar echtgenoot gestreng. „In dit geval, stellig. Ik ben niet van plan mijn plichten als dochter te vergeten," was haar vastberaden antwoord. „Je beleedigin- gen zullen mij niet meer treffen, maar mijn moeder in haar laatste levensdagenjte ver onachtzamen, zou slecht zijn. Ik neem die verantwoordelijkheid niet op mij," „Dan zal ik het doen," was CasteUi's ant woord, „en als mijn vrouw zal je mijn beve len gehoorzamen." „Dat zal ik niet," sprak Leila, met al de vastberadenheid waarover zij te beschikken had. „Dan zal ik maatregelen nemen om je er toe te dwingen. Jij bent besloten je eigen zin te volgen, maar het staat bij mij vast dat je den mijnen zal doen. Verdere praatjes zijn overbodig," De uitdrukking van Leila's gelaat veran derde zoodra hij met spreken ophield. Haar oogen stonden mirider strak, en namen een zachter uitdrukking aan. Zij wilde de zaak van haar afgedwaalde moeder bepleiten, en zien of zij het ruwe hart van haar echtgenoot wat zachter Icon stemmen. Zij naderde hem en haar handen bedeesd op zijn schouders leggende, deed zij alle pogingen om hem voor de zondige vrouw te winnen. „Emilio, terwille van de goede oude dagen, ter wille van de liefde die je mij eens toe droeg, laat mij nu dat ééne voor mijn moe der doen. Ik zou zoo gelukkig zijn. Luister het ministerie van ooilog heeft bereikt ;want zij fungeerde als spion der Fransche regee ring. Die mme. B. nu kwam m 1894 aan Mercier en diens rechterhand, generaal De Boisdeffre, mededeeleu dat Dreyfu» herhaal delijk de Duitsche ambassade bezocht; zij beloofde hem in de val te laten loopen. Het geen dan geschiedde door het borderel. In November 1897 nu voegt de „Auro re" er nog bij daags nadat Mathieu Diey- fus Esteiliazy als den schrijver van het hor dei el had aangewezen, werd aan mme. B. op gedragen een rapport op te stellen van het gebeurde, en dit rapport is het bewijsstuk van Mercier. Mme. B. is evenwel op het oogenblik bui ten het land. Daarom zou Meicier een verda ging der behandeling vragen, ten emde de zen vrouwelijken spion te kunnen hooren. Eigenaardig, met waar? Sandheir, Henry, Lemercier-Picard, de drie ernstigste beschul digers van Dreyfus dood, Du Paty de Clam ziek, e lutig ziek, mme. B. buitenslands. Zoo missen de generaals hun gewichtigste getui gen en schijnen hun aantijgingen niets dan '.eugen en laster. Eu dat zijn ze blijkbaar c uk. Ester hazy is de verrader, woidt daarentegen door de revisionisten in en buiten Frankrijk steeds krachtiger be toogd. Bewezen is nu dat hij het borderel liccft geschreven maar de majoor zelf houdt staande dat dit alleen was om een materieel bowijs te verschaffen van Dreyfus' schuld, waarvan men de moreele overtuiging bezat. Evenwel, de mededeeling der „Times", waarvan een telegram in ons vorig nummer spralc, is geheel anders. Het blaa beweert dat Esterhazy wel degelijk de verrader is ge weest, die Henry tot medeplichtige had. Henry verduisterde de stukken, die door Esterhazy aan Von Schwartzkoppen werden geleverd. En de „Times" zegt dat het niet gebleven is bij de, trouwens onbelangrijke, stukken die in het borderel worden genoemd, maar dat meer dan 160 andere gewichtige stukken aldus aan het buitenland zijn gele verd. De „Tribuna" bevestigt deze mededeeling, voor zoover liet de stukken van het borderel betieft. Het blad zegt dat er iemand is die ze gezien heeft en zich aldus heeft overtuigd dat de verkochte stukkeu door dezelfde hand als het borderel en bovendien op gelijk mail papier zijn geschreven. Het blad eisclit dat de stukken onder de oogen van het Fransche volk zullen worden gebracht, aldus denzelfden raad gevend als de „Siècle" deed, toen dit blad eenige dagen geleden als de oplossing der quaestie aanbe val, dat men de buitenlandsche mogendheid aan wie de stukken geleverd zouden zijn, zou verzoeken die over te leggen. Hoe rechtvaar dig dit ook zou zijn, het verlangen der „Tri buna" en der „Siècle" zal wel niet bevredigd worden. Varia. Te Rennes is het rustig. Zal het zoo blij ven? De tegenwoordigheid van Jaurès, De Ptessensé eener-, Déroulède en Firmin Fau- re anderzijds is een bedreiging voor de orde. Maar geen der vier wil gelukkig meetings houden of op andere wijze ageeren. Do Ren- nezer bevolking zelve is bewonderenswaardig kalm. nu dezen éénen keer eens naar mijl," hield zij aan. „Ik kan niet," antwoordde hij, kalmer dan hij tob nog toe gesproken had. „Je hebt mij bedrogenje kunt niet verlangen dat ilc je nu nog zal helpen. Mijn besluit staat vast. Je hadt het mij eerlijk moeten vertellen, toen je haar den eersten keer in Parijshadt ontmoet. Het is nu te laat mij die gunst te vragen," voegde hij er beslist bij. „Dat is het stellig niet," antwoordde zij op geroerden toon, terwijl de tranen haar in de oogen kwamen, en haar wit, bedroefd ge laat er nog wanhopiger uitzag om den angst, dien zij doorstond. Ilij -duwde haar met kracht, hoewel niet ruw van zich af. Zij keek hem in liet gelaat, maar er lag niets toegevends in, geen glim lach, die zei, dat alles in orde was. Daar hij niets zei, ging zij voort: „Wil je er nog eens over nadenken, en het mij nu nog niet weigeren „Neen, Leila, ik blijf bij wat ik gezegd heb. Ik denk er niet over om toe te geven neen Zijn beslist weigerende toon wekte oogen- blikkelijk Leila's toorn op. Van smeeken kwam het tot boosheidzijn aanhoudende wreedheid en harteloosheid deden haar ont zaglijk lijden. „Jij moogt vastbesloten zijn, maar ik ben het ook," hernam zij boos. „Ik werk hard ge noeg voor wat ik verdien, en zal het geld uit geven op de wijze die ik verkies." „Denk je dat vroeg hij smalend. „Als ik dat wil, kan ik het voorkomen." En hij voorkwam het. Van dien dag af, onthield hij Leila de gewone som voor de huishoudelijke uitgaven. Alle rekeningen be taalde hij zelf, hij wist wat alles kostte. Het geld dat zij samen met hun optreden ver- De vnenden van Dieyfu-, schijnen zeer ge ruft over den uitslag van den strijd die niet temin vinnig zal zijn. Zoo oordeelt mr. De- mangc, zoo ook majoor Forzinetti, dien de „Figaro" interviewde. Men zegt dat kolonel Jouaust nog gene raal Davignon en kolonel Berten zal dagvaar den „wier getuigenis sensationeel zal zijn". Laat ons afwachten. Du Paty de Clam is weer wat erger, zegt men. Volgens de „Gaulois" zal hij toch nog m liet proces gehoord kunnen worden. De ..Eclair" deelt thans mede hoe het blad gekomen is aan het artikel van 15 Septem ber 1896, waarm dc- woorden „Ce canaille de D.veranderd waren m „Cet animal de Dievfus devient tiop exigeaiit". Dit veel besproken artikel was noch van Picquart. zooals de genei alc staf aanvankelijk beweer de, noch van Du Paty de Clam, zooals kapi tein Cuïgnet meent, maar van Lissajoux, vroegei verbonden aan liet „Petit Journal". Men heeft uitgerekend dat zoo langzamer hand twee honderd pc-rsonen de geheime dos siers kennen. Mooie geheimen. Het heeft de aandacht getrokken dat de minister van binnenlandsehe zaken ook revi- sioniste journalisten, nl. redacteurs van de Temps", de „Rappel" en de „Matin", met het Legioen van Eer heeft bedacht. Onder Méhne werden alleen anti-revisionisten ge decoreerd. Keizer WiUicini ie Gort mund. Toen keizer Wilhelm eenigen tijd geleden zijn eerst aangekondigd bezoek aan Dort mund, ter gelegenheid der feestelijke opening" van het DortmundEemskanaal, liet afzeg gen, waren de agrariërs meteen klaar met de bewering dat de Keizer weifelde ten opzichte der kanaalplaiinen, de hoofdschotel jn de eerstvolgende zitting der Pruisische Kamer, die de volgende week bijeenkomt. Zij die tegenover de agrariërs volhielden dat do Keizer een warm voorstander was en bleef van een flink kanalennet, hebben zich gisteren in het gelijk gesteld gezien door de rode van Wilhelm II, die aan duidelijkheid niets te wensehen overliet. De Keizer kondigde daarin zijn en der re geering vast besluit aan om den aanleg van het groote Middelland-kanaal door te zetten. De Keizer wees erop dat de aankg van groo te waterwegen volstrekt noodzakelijk is en zoowel voor de nijverheid als voor den land bouw rijk aan zegen is. De steeds stijgende behoeften van het land eischen grooter en gemakkelijker veikeerswegen, en het verkeer van de groote hoeveelheden goederen in het binnenland kan alleen langs waterwegen worden onderhouden. Daarom sprak de Keizer de hoop uit dat de Volksvertegenwoordiging dit gezichtspunt zal deelen en hem in de gelegenheid zal stel len nog dit jaar aan het land den zegen van het kanaal deelachtig te laten worden. De macht van een sterk en aan één wil gehoor zamend rijk moet ook voor dit groote werk worden aangewend. En de Dortmunders juichten hun Keizer geestdriftig toe, al zullen zij bij nader inzien misschien nog wel eens bedenkelijk het hoofd schudden over dien „éénen wil", waarvan de bedoeling niet zeer duidelijk is. Immers, de volkswil is per se niet één. En 's Keizers wil dienden, hield hij voor de algemeene uitga ven. Maar hij zorgde er voor dat zijn vrouw aan niets behoefte kon hebben, wat zij ge woon was; zij kon voedsel of kleeren bestel len, maar hij betaalde ze. Op die wijze kreeg zij geen geld in handen, en was haar elke weg afgesneden om haar moeder te helpen. Castelli had geen woord meer over het on derwerp gezegd, maar eenvoudig die maatre gelen genomen, en er streng de hand aan ge houden. Zijn gedrag vervulde Leila met den grootsten angst en kwelling. Wat moest zij doen Zij dorst Ringeus niet om geld vragen, haar echtgenoot was verstokter scheen geen genade, geen hulp, en Leila werd hoe langer hoe bleeker en zwakker. Het beetje liefde, dat zij nog voor haar echtgenoot voelde, werd uit haar hart en haar leven gevaagd, gedurende dezen vreese- lijken lijdenstijd. Zij zou hem zoo dankbaar geweest zijn, als hij haar slechts had willen helpen, de laatste levensdagen van haar moe der te verzachten. Het zouden er niet vele meer zijn, de dokter had haar gezegd, dat de ziekte groote vorderingen maakte, en Leila wist dat het waar was. Sommige dagen scheen zij wat beter en opgewekter, bijna de oude, maar dan kwamen er weer dagen van vreeselijk lijden voor de teringachtige pa tiënt. Niettegenstaande het verbod van haar echtgenoot, bezocht Leila toch op zekeren morgen haar moeder in Scotland Road, Zij wist dat haar geld op was, on dat de zieke aan alles gebrek had. Zij oordeelde hot 't verstandigst, haar moeder zonder omwegen te zeggen, dat zij haar niet langer geld kon verschaffen voor haar dagelijksche uitgaven. Mevrouw Gurney luisterde naar ieder woord dat haar dochter sprak, en toen viel zij Leila in de rede door uit te roepen maar zoo autocrati-ch zal de monarch zich vel niet hebben willen uitdrukken. liitussehen zij nog vernield dat de Keizer de ongesteldheid der Keizerin als reden heeft opgegeven, waarom hij eerst Luncht had, niet te zullen komen. Ti ansvaal. Twee dingen zijn er die op liet oogenblik de Zuul-Afnkaansche Republiek meer kwaad doen clan noodig was. Dal nog altijd door den Eersten Volksraad de uitsluiting van met-protestanten van de benoembaarheid tot ambten met is afge schaft. wekt bij velen niet zonder reden on tevredenheid. Evenwel, een weinig geduld en ook deze hei vorming zal zonder twijfel ge schieden. Een tweede ïeden tot wrevel bij niet-En- gelscheu is liet voornemen dat aan de Trnus- vaalsche regeering wordt toegeschreven om algemeenen wecrphclit in te voeren voor al len die m liet land wonen, voor geval er een ooilog met Engeland mocht uhbieken. Dit treft ook de burgers van Duitsehland, Frankrijk en andere landen. Ook de Neder landers natuurlijk. Fransclien en Duitschcrs zijn evenwel van zulk een besluit met ge diend. Dc Duitsche consul heeft reeds in een in teiview verldaaid', dat als een poging weid gedaan om Duitsche onderdanen tegen hun wil tot. den dienst in de Trausvaalsche strijd macht te presen, er onmiddellijk een pro test zou ingediend worden. En de Fransche vice-consul zeide eveneens, dat hij zou pro testeeren tegen oorlogsbelasting en gedwon gen dienstneming. Dr Engelsche zoowel als de TransvaaLsche legeering gaat intusschen voort met haar oor logstoerustingen. Een telegram uit Bombay zegt dat er niaatiegelen worden getroffen om 11,000 a 12,000 man troepen uit Indié naar Zuid-Afnka tc zenden, waarvoor een aan merkelijk getal transportschepen gered lig gen in de Indische wateren. In geval van oorlog zou de inscheping gelijktijdig plaats hebben te Bombay, Kurachee en Calcutta. Te Lorenfo Maiquez is de Britsclie kiui- ser T a i t a i* aangekomen. Maar ook Transvaal wapent zich. De R e i c b st a g heeft mede te Lorengo Mar- qnez voor de Zuid-Afrikaansche Republiek 401 kisten patronen aangebracht, terwijl Transvaal zich eveneens van meel en andere levensmiddelen voorziet. Alles schijnt er op te wijzen dat een oorlog aanstaande is. De Zuid-Afrikaansche regee ring heeft, volgens den Londenschen corres pondent der „Köln. Ztg,", nog gehoopt op iusschonkomst van Frankrijk en Rusland. Men iieeft Delcassé's reis daarmede in ver band gebrachtmaar van een overeenkomst tusschen beide rijken om ten behoeve van Transvaal tussdienbeide te treden, zou niets gekomen zijn. Gemengde Medcdecllngen. De Belgische socialisten hebben besloten geen slraatbetoogiugen te houden tegen even redige vertegenwoordiging, omdat zij voorzien dat de liberalen hen daarbij niet zullen steunen. In een rapport over de haven van Ant- „Je echtgenoot heeft volkomen gelijk. Waarom zou hij ook helpen om mij te onder houden, mij, een slechte vrouw, een losbandig schepsel. Ik zal gaan naar degenen, die mij moeten helpen. Ik zal nog eens naar mijn verleider gaan, en hem mijn ellendigeu toe stand blootleggen. Hij kan mij nu niets wei geren. Ik moet voedsel hébben, en liij zal het mij verschaffen." Leila verzodht haar moeder zich niet te wenden tot den man, die de aanleiding ge weest was tot al haar ellendemaar zij bleef bij haar voornemen, niettegenstaande de be toogingen barer dochter. „Waarom schrijft u niet aan vader," vroeg LeiTa kalm. Zij wilde het woord „echtgenoot" niet gebruiken. „Hij moet stellig weten hoe ziek u is, en in welk een nood u verkeert. Ik heb nog wat geld voor u meegebracht," voeg de zij er treurig bij, „maar het is niet veel slechts twee pond. Ik heb mijn laatste gou den sieraden verkocht, dit is dus alles wat ik u kan geven. Er moet dus raad geschaft wor den." „Dat zal er ook," antwoordde haar moeder- woest. „Ik ben van plan om naar Southport te gaan eu Herbert Clifford op te zoeken vandaag nog ga ik maar aan mijn echtge noot schrijven, nooit, nooit!" gilde zij. „Ben je gek, om mij zulk een voorstel te doen? Vraag hem om geld, wanneer ik dood beu. en zeg hem dan hoe zwaar ik gestraft ben nooit, neen nooit F' voegde zij er hartstochte lijk bij. Leila zag dadelijk in, dat de toestand barer moeder niet van dien aard was, om voortdu rende tegenspraak te kunnen dulden; daar om besloot zij naar huis te gaan, en uit haar moeder's naam liaar vader te schrijven, hem te zeggen hoeveel berouw zij had, en zijn ver giffenis in te roepen. Nadat zij dit gedaan werpen komt de bekenJe Belgische afgevaar digde tleliepuite tot zeei pessimistische con clusies. Ilij zegt dat de haven aan den voor avond van haar on iergang staat, en hij bewijst aan de band der cijfers dat Hamburg en Rotterdam zoo wat, inlichtingen als ver keer betreft, Antwerpen verre de baas zijn. llelleputte vraagt in het belang der natie dat meu aan de haven van Antwerpen ver scheiden millioeneu ten koste zal leggen. De prins van Wales is gisteren op de door reis naar Carlsbad een paar uur te Bt ussel geweest en heeft daar een wandeling over de boulovaids gemaakt, zonder dal het publiek hem hei kende. Deleave is gisteren te Parijs teruggekeerd. Gisteravond werd hij door WaIdeek-Rous«eau ontvangen en morgen gaat hij naar Ram- bouillet, waar de President hem gehoor zal verleenen. De eeiste burgemeester van Dortmund is geheim regeeiingsraad geworden. De capitulatie van Santiago de Cuba zal toch nog een staaltje hebben, al zijn de betrokken officieren vi ijgesproken. De krijgs raad heeft n.l. een onderzoek bevolen om uit te maken wien de verantwoordelijkheid treft, dat in Santiago de krijgsmiddelen ont braken, waardoor de capitulatie noodzakelijk weid. Uit Madrid wordt bericht dat, voor er een verandering gebracht wordt in de wijze van betaling der coupons Van de buitenlandsche schuld, men liet comité der buitenlandsche bezitters zal hooren. Generaal Wevler heeft de verklaring afge legd dat hij een aanhanger is der federalis tische republiek. Donderdag kwamen te Triiisl 140 Tsechisehe studenten aan en traden daar zoo onhebbelijk op dat zij met de ItaJiaansche bevolking ruzie kregen. 't Schijnt dus toch waar, wat de Duitscliers altijd beweren, dat het de Tsechen zijn die steeds ongeregeldheden uitlokken. Koning Alexander en ex-koning Milan van Servië zijn met de ministers naar Nisch vei trokken. Er loupt te Bel«rado een gerucht dat de Skuptchina in buiLengewone zitting zal worden bijeengeroepen. Tot minister van binnenlandsehe zaken is benoemd de in tamelijk slechten naam staande prefect van NVch en regeeringscomrnibsaris bij de Nationale Bank, George Gentschitsch. Ue gezant te Weenen, Michailowitsch, had bedankt. Men verwacht een wijziging in het Tui k- sclie ministerie, omdat zich op het oogenblik de gezanten te Berlijn, Londen en Parijs te Konstantinopel bevinden. De Khedive van Egypte is te Weenen aan gekomen. Generaal Otis blijft het opperbevel voeren op de Philipp ijneu. De campagne is hervat tegen de Phillipi- no's die zich, volgens een te Madrid ontvan gen officieel bericht, tot het uiterste zullen verzetten. had, voelde zij dat zij nu verder niets kon uitlichten Als Tom maar haar vriend geble ven was. dan zou zij zich tot lrem gewend hebben om nu hun moeder te helpen, en de zorgen en last met haar te deelen. Maar Lei- la had na haar huwelijk aan hem geschreven cn geen antwoord ontvangen, na dien tijd schreef zij niet moer. Anno Leila, zij wist niet, dat het schip dat haar brief had over moeten brengen, vergaan was, en de gehe.le mail verloren was geraakt. Zij schreef zijn stilzwijgen toe aan boosheid over haar huwe lijk. Zij wist ook niet dat er een aantal brie ven voor haar naar het ouderlijke huis wa ren gezonden, maar door den onverbiddelij- ken vader aan de vlammen prijs waren geg -- ven. Zij zou er dus nooit over denken rich tot Tom te wendenlrij was, als andere vrienden, uit haar leven verdwenen. Bitter eu bitter waren haar gedachten aan het verleden, met al zijn gelukkige uren, zijn gezellig, vroolijk thuis. Maar al die vreugde was voor beiden voor altijd verloren. Herbert Clifford bevond zich in zijn bibiic. theok en rookte eu las om den tijd te doodeu. Door geluk, niet geheel vrij van zwendel, wa llij van een betrekkelijk arm man, zeer rijk geworden, en met zijn rijkdommen was hij losser van karakter, zedeloozer van levens wandel gewoiden. Zijn gelaat en figuur '~'a- ïen nog oven knap als op den dag dat hij Ali ce Gurney uit haar echtelijke woning mee nam, maar hij had zijn schitterende oogen en knap uiterlijk gebruikt om anderen in het verderf te storten. En die anderen op haar beurt, aan ellende en wanhoop over gela ten, vervloekten den dag, dat Herbert Clif ford over haar, drempel gekomen was. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1