u H BINNENLAND. J P, STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. SPORT. Oe 111 engd Nienws. L ft a, t st e Nie u w s. Gisteravond is hevig gevochten tussehen anti-scxüieten en anarchisten op de hoogte van den faubourg St. Denis en dp rue Va- lendennes. Een anarchist die een paar per sonen niet revolverschoten had gewond, zc- keic Georges, is g. arresteerd. Dat men intusschen wel degelijk te doen heeft met een samenzwering der anti-repu- blikeiusche groepen, blijkt wel uit dn woor den, gesproken op de banketten ter eere van den hertog van Orleans door de „Jeunesse royaiiste", en door de plebiscitaire groepen der Seine gehouden. Op het laatste protesteerde de voorzitter, de gep. kolonel Migaot, tegen „de aanvallen die elke .1 dag door een eosmopolitische bende worden ondernomen tegen het leger". Ilij hoopte dat de democratie de plutocratische republiek zou vervangen. Na zijn heftige rede las hij een telegram voor van prins Vic tor Napoleon, waarm hij op der plebiacit.u- ren trouw en energie zegt te vertrouwen". Baron Legoux prees een keizerlijke regeering aan, schold braaf op het ministerie en ver heerlijkte Déroulède als den ..eersten patriot van Frankrijk". De vergadering juiehte„leve de Keizer Leve het fort Chaibrol1 Leve Guérin De „Jeunesse royaiiste" lieefl een tele gram van hulde gezonden aan den hertog van Orleans. Aan Tiet banket zat ook aan de gravin de la Bouillerie, afgezanle der herto gin van Orleans. Gemengde Hfededcelingcn. pen Daarna werd er sectie-vergader. g ge houden. Omstreeks \ijf uur vercenigden de congres leden zioh in „Tivoli" en werd een photogra- fische opname van de congressisten genomen Omstreeks 6 uur nam het banket in „Tivoli eui aanvang, waarbij do muziek van het Utrcehtsch Stedelijk Orkest zich deed hoo- ren. Tot bevelhebber der Engelsche troepen in de Kaapkolonie is benoemd genei aai sir Frederick Forestier Walker die het bevel voert over de troepen te Devon port en vroeger bevelhebber van het Urilsche garni'oen in Egypte was. Hij vertrekt onmiddellijk. «Central News" meldt dat president Kruger Chamberlain's voorstel aangaande de ge mengde commissie heeft aangenomen op voorwaarde dal de onafhankelijkheid van Transvaal geen gevaar loopt. Uit Johannesburg is dit bevestigd. Daaren tegen noemt een Reuter-berirhl uil Kaapstad den toestand onveranderd. Tiansvaa! heeft nog niet geantwoord, en een bericht uit Pretoria zegt dat het antwoord waarschijnlijk zal leiden tot een afbreken der onder handelingen. Generaal Mercier gaat Bourdon, die hem Zaterdag voor j>moordenaar" schold, ver volgen. In de zaal van den krijgsraad verloor Maandag een der toehoorders iets en stak een lucifer aan om liet op te zoeken. De man werd onmiddellijk ten deure uitgeleid, wantmen dacht aan een bom. Doux pays "Volgens officieeie belichten uit Canton hebben 1050 Chineesche roovers 500 soldaten te Cotkon aan de Ynng-tse-Kiang omsingeld en er 250 gedood en 100 gewond. Van Can ton zijn 2000 man uitgezonden. Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over Juli 1899, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1898, door liet departement van financiën openbaar gemaakt Directe belast.f Rechten op d. inv. - Accijnzen- Waarb. en bel. d. goud. en zilv. w. - Indjr. belast Domeinen- Posterijen - Rijkstelegrafen- Staatsloterij- Akt. jacht en viss. 1899 2.740.392,51= 646.119,22= 4.226.339,41= 23.319,36 2.293.796,33 106.394,58' 808.827,655 175.979,17 - 9,055,00 4ft|$ 52.965,50 1898 2.163.795,47= 601.326,09 4.191.784,60 22.590,11 1.719.257,53 122.867,51= 748.999,77= 115.396,01 19.713,64= 50.406,50 178.295,72 Loodsgelden- 186.928,13 Totaalf 11.276,116.89= f 9.964.432,99= 7/12 der raming is f 72.914,971,64. Op brengst over de zes eerste maanden van 1899 171.763.232,521/2 legen f 68.518.262,57 K in 1898, Afjeh. De correspondent der »N. R. Ct." seint uit Batavia Generaal Van lleutsz houdt een bivak aan te Matang-Koeli en Araboengkue en slaat een derde bivak op te Djamboejer. Oveial worden wegen aangelegd en woidt liet land opgemeten. De ar tillerie is terug. Geen vijan ontmoet. ,/f Oogheelkundig Congres. Gisteren, had do feestelijke opening te Utrecht plaats van het 9de ophthabnologisch Congres. Door den heer Argyll Robertson werd het presidium met een hartelijke toespraak over gedragen aan Neêrland's bekenden ophthal- moloog, prof. H. Snelle® Sr. Onder de aanwezigen werden o. a. opge merkt de Minister van Buitenlandsche Za ken De Beaufort en de oud-Minister van Buitenlandsche Zaken jhr. Roëll, beide liee- ren in hun qualiteit van curator der Utrecht- sche Universiteit. De Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Goeman. Borgesins, was vertegenwoor digd door den heer inspecteur van het genees kundig Staatstoezicht dr. W. P. Ruijsoh. Na eenige oogenblikken nam prof. Snellen Sr. het woord* en sprak in 't Franseh de ope ningsrede uit. Na de pauze sprak de beroemde prof. Priestlov Smith (Birmingham) over de ra- tioneele behandeling van scheelzien bij kin deren. Deze geleerde merkte op, dat dit on derwerp in de stad, waar Donders het eerst rationeele behandeling dier ziekte had mo gen ontdekken, zeker op zijn plaats was. Spreker vestigde in zijn belangrijke rede de aandacht op het feit dat scheelzien bij jonge kinderen niet vroeg genoeg kon worden op gemerkt en dat er - êeds, zoo tijdig mogelijk, moet"worden ingegiepen, daar anders behan deling steeds moeilijker wordt. Het is van groot belang dat het publiek dit leere begrij- Transvaai. Het «Dagblad" ontving uit Parijs het adies aan het volk van Groot-Brittaimië, onder teekend door prinses Wisuievvska, presidente vari den Vrouwenbond voor de Internationale Ontwapening. Daarbij was gevoegd het volgendeschrijien Parijs, 12 Augustus '99. «Wij, Fiansche vrouwen sluiten ons van ganscher liaite bij dit beioep aan, veieeuigd met onze Engehche zusters, presidenten en secretarissen van vereen igingen, vertegen woordigende meer dau een millioen leden en aangesloteuen aan onzen Bond. Wij betuigen met warmte onze zeer bijzon dere sympathie met onze zusters en broeders in Nederland en wij b-'zvveieu te zarnen met hen het Engelsche volk zich niet te onteeren door met geweid inbreuk te maken op de onafhankelijkheid van de Zuid-Afiiknansche Republiek, geslicht door een volk welks trouw biaallieid, moed en arbeidzaumheid tot voor beeld kan dienen aan meer dan een gouver nement van Europa. De Uittanders worden daar beter behan deld en hebben meer politieke rechten dan de 250 millioen mensclien, die in iudië direct onder het Britsch bestuur leven, zonder zelfs het stemrecht te bezitten, en dari de 300.000 Britsch-Indiërs, die zelfs van alle politieke rechten zijn verstoken. De concessie van naturalisatie na zeven jaren, door President Kruger gedaan, wordt door de Uillanders zeiven billijk geacht. Derhalve, alle feiten worden vei beeld, ver minkt en vervalscht ten bate aau de eer zucht van enkele individuen, die naar den oorlog drijven om de Transvaal te annexeeren. Wij zijn zoo gelukkig te mogen cormta- tperen, dat de kiacluige en flinke protesten van onze Engelsche zusters ons de ver zekering geven, dat een algemeen gwoel van billijkheid en gerechtigheid jegens Trans vaal, dat zich luide bij het Engelsche volk openbaai t, een rnoreelen steun zal vinden bij zijn doorluchtige Souvereine, die reeds zoo menigmaal door haar invloed dergelijke crisissen heeft weten te verzachten en con- llicten heeft weten te bezweren, die even bloedig dreigden te worden als zij onrecht vaardig waren". De Minister van Marine jhr. Röell is uit het buitenland teruggekeerd en heeft zijn werkzaamheden nan het Departement hervat. Van 29 Sept. vergadert te Christiania hot Institut international do Statistique. Reeds kobben een 40-tal leden uit 11 ver schillende landen hun tegenwoordigheid en dewerking toegezegd, terwijl bovendien een aantal statistici zijn uitgenoodigd, even eens aan de vergadering deel te nemen. De loden van het instituut zullen volgens de „N. R. Ct." door den Koning worden ont vangen, eerst in het paleis te Christiania, terwijl Z. M. hun later op zijn buitenverblijf „Bearsliair een tuinfeest zal aanbieden. Uit ons land zal aan de vergadering deel nemen de heer Verrijn Stuart, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek. «Scheveningen" zal te veiveniging opgericht Onder den naam Sclieveningen eene worden tot het bevoideren dei' handels- en reedei y-belangen. Een zestigtal ingezetenen kwawen gisteravond 111 het b Hotel Zeeruc.l" bijeen om eene bespreking te houden en een bestuur te kiezen. De oproeping lot deze verg.uleimg is uitgegaan van de heeren N. A. de Niet, A, v. d. Toom Jacob den Duik Gz., G. van Leeuwen, P. Iloogenrand, F. Violjjk en M. Varkevisscr. •KETF1BL EN SPALAND, 16 Aug. De alhier gehouden collecte ten voordeele van de wee-inricniing Bethel" te Vianen heeft op gebracht het belangrijk bedrag van f 111.60. Zooals men zich zal herinneren, bracht de Waterloo-coilecte slechts ruim I '1.— op. De honderdjarige. Gisterenavond werd het slot van het eeuw feest van Jan van de Water gevierd. Nadat de muziek der schutterij en de zangvereniging van den Ned. R.-K. Volks bond zich in den Doele hadden vereenigd werd -■net fakkellicht gemarcheerd uaar de woning van den jubilaris. Vergezelde een groote menigte dezen troep op hare wandeling, een ontzettende massa belangstellenden had 1 ondom de Korte Achterweg post gevat om de serenade aan den man, wiens eeuwfeest door allen werd medegevierd, bij te wonou. In het midden van de straat waren een paar kronen vnn letpotjes benevens lampions aangebracht die natuui lijk nl dadelijk een recht feestelijk aanzien gaven en den luister der vlaggen verhoogden. Toen de corpsen voor de woning versche nen zat de jubilaris in de kamer aan de straat, één raam hoog open, één raam waarachter de oude man zat gesloten. Maar nauwelijks weerklonken de eerste tonen der muziek, of, als door een veer be wogen, stond hij overeind, recht als een kaars, de maat slaande met armen en hoofd. En, toen ook een paar zeer bekende moppen weerklonken, toen zoo wnar, daar ging me de honderdjarige dansen met een dochter aan elke arm en weldra volgden alle familie leden zoo in de kamer als op de stoep dit voorbeeld van den grijsaard. De zangvereniging bi acht ten gehoore «Mijn Vaderland" van Immig, «Vreedzaam" van Dobbelsteen en «De Hemel" van Vliegh, en met groote voldoening volgde de oude man deze liederen. En men kon het hem aanzien, zoo nu en dan werd het hena te machtig, en dan keek hij verbluft in het rond als of hij van zyn omgeving nogmaals de bevestiging moest hooren dat voor hem al die eerbe- tnoning wasmaar dan ook weer gleed een gians van vergenoegen hem over hetgelaai, want dan stond het hem weer helder en klaar voor den geest«Ja, het is voor mij alleen; ik ben de jubilaris voor wie die hulde is bestemd." En toen de kapelmeester vergezeld door een paar onderofficieren naar binnen tiad om den jubilaris geluk te wensehen met dit zoo zeldzame en heugelijke feest, toen dankte hij den heer Verhallen voor de eer hem b«we zen en waarvoor hij recht gevoelig was. Ook de directeur van het zanggezelsehap de heer A. den Draak bracht den jubilari zjjne gelukwenschen en ook hem dankte de jubilaris voor hunne gewaardeeide nummers En hel volk joelde en krioelde en juichte en zong, uitende op deze wijze de opgewon denheid waarin het verkeerde. Hedenmorgen hebben wij een bezoek ge bracht bjj den heer van de Water, en hoor den daar met genoegen dat de (lag van gisteren gei n nadeelige gevolgen voor den ouden man heeft gehad. Zoodra hij gisterenavond op bed lag, is iiij onmiddellijk in slaap gevallen en werd heden morgen geheel verfrischl wakker. Nog steeds komen belangstellende stadgenootcn hem gelukwenschen en opgewekt ontvangt hij hen Wij hebben ook de voorraad brieven, tele grammen en kaarljes geziende laatste vullen een flink vierka it vruchtenmandje Onder (ie telegrammen is er ook een van den heer 11. J. Vei steeg, burgemeester dezer gemeente, thans in het buitenland vertoevende Een gedecoreerde. De schutterij-muziek marcheerde na vol brachte serenade onder het spelen van op wekkende nummers langs Nieuw>tiaat, Koite Kerksiraat, Markt, Lange Kerkstraat en Kreupelstraat naar den Doele wnar haar nog een taak wachtte. Bij de terugkomst waren daar vereenigd de kommandant en de officieren benevens het kader der schutterij. Nadat allen in de znal had ien plaats genomen nam majoor Visser het woord. «Mannen", zei hij, «gij wilt zeker wel weten, waarom ik u allen hier heb opgeroepen niet waar? Woluu, ik zal het u zeggen. Wie met de administratie der schutterij bekend is, weet dat die bestaat uit heel wat lijsten en labellen en registers en daaraan is heel wat weik verbonden dat hier altijd uitste kend wordt in orde gehouden voor den lui tenant-adjudant Van Waas. «Een hoeral voor den luitenant-adjudant." En een hoera klonk, luid en aanhoudend. Toen ging de majoor vvper voort «Onder die tabellen is er een waaruit blijkt welke leden der schutterij in aanmerking komen voor een medaille, an dit jaar is ge bleken dat dit zijn sergeant Gunnewegh en trompetter Van Dijk en ook de adjudant- onderofficier Van der Most, maar voor dien was er geen decoratie meerde gouden medaille heeft hij "'reeds. Mannen ik stel u voor dadelijk te drii.ken op de gezondheid van deze diip, maar speciaal op de gezond heid van Van der Most." Fanfare. Thans werd het woord gegeven aan den adjudant-onderofficier Krabbendam. «Collega, het is niet ieders gave om een speech al te steken maar daar ik de oudste der adjudant-onderofficieren 11A U ben, wil ik die eer toch niet aan een ander afstaan. «Wij hebben vandaag een 100-jarig feest gevierd en in verband met dat feest zou ik hier kunnen toe wensehen dat gij Uw eeuwfeest bij de schutterij mocht vieren, maar dat is wel wat a! te kras. Wanneer gij het eeuwfeest van Uw bestaan moogt vieren, dat reeds heel mooi en dat wensehen wij U toe. »Gij hebt U de vriendschap van het geheele kader weten te verwerven en daarom maken wij zoo gaarne van deze gelegenheid gebruik otn daaraan uiting te geven door U dezen krans aan te bieden wil die van het kader aanvaarden met de beste svenschen voor U," Fanfare. Hierna neemt majoor Visser weder het vs oord. bMannen", zegt hij, »ik heb wel gezegd dat bij de wet op de schutterijen geen medailles meer beschikbaar waren voor Van der Most, maar er bestaat behalve die wet nog een macht die dergeljjke Lelooningen kan uil- eiken en dit is geschied voor Van der Most." Lt. Adj. Van Waas leest daarop het afschrift voor van den ministerieelen brief tot kennis geving van het K.K. besluit waarbij aan Van der Most wordt toegekend de Nere- medaille van de Oranje-Nassau-orde in zilver. Hierna vervolgt de majoor: «Ik behoef wel niet te zeggen dat ik de medaille nog niet heb ontvangen, maar mocht ik die hebben gekregen vóór 31 Augustus, dan zal ik U die uitreiken voor het front der troepen, zoo niet, dan zal alsdan toch worden kennis gegeven van liet koninklijk besluit tjjdens de parade." In plaats van de origineel-medaille hecht majoor Visser nu een kleine dra'agmedaille op de borst van den adjudant en feliciteert hem daarna. Ook de andere officieren druk ken den gedecoreerde de hand. Hierop weerklinkt het «Wilhelmus", na afloop waarvan door den majoor wordt voor gesteld te drinken op het welzijn der Koningin, de geefster der medaille. Luide en aanhoudende hoera's weerklinken. Hierna wordt nog een dronk gewijd aan Jan van de Water, den honderdjarigen stadge noot! Nadat allen nog eenigen tijd genoegeüjk bij elkaar hadden doorgebracht, werd op voor stel van den majoor besloten om adjudant van der Most thuis te brengen. De muziek, gevolgd door het kader, met Van der Most in zijn midden, de krans over de schouders, omgeven door fakkels, trok daarna onder vroolijke marschen naar de woning van Van der Most, daarbij langs het Groenweegje rondom het Stadhuis door de Boterstraat naar de Noordvest gaande. Deze avond is ten volle geweest een ver rassing voor Vari der Most. Het was hem natuurljjk wel bekend dat hij dien dag 35 jaren bij de schutterij was. maar ook was het hem beker.il dat geen verdere medailles bestonden. Dat hij voor een medaille der Oranje-Nassau-orde in aanmer king zou komen was hem geheel onbekend slechts zeer enbv'e ingewijden droegen daar van kennis. Mtv-des te verrassender was de oriUangst P' 1. 1 Ten einde Ai illusie e'er verrassing niet te verstoren, hebben wij op verzoek en met liet oog op bovensta inde feestelijkheid, liet bulletin, waarin ons uit's-Giaveohnge mede deeling werd gedaan van de decoratie aan den heer Van der Most verleend, gisteren avond eenige uren achtergehouden. Te 83A ure is bedoeld bulletin, dat te G'.s uur ter verspreiding gereed was, op enkele plaatsen aangeplakt. Van liet adres der Zuid-A frikaansche Ver- eeniging hebben wij het exemplaar dat te onzen bureele ter teekening heeft gelegen met de ons toegezonden, uit ons blad geknipte en ondei teekende afdrukken opgezonden aan den heer Paul den Tex, secretaris der Ned Zuid-Afr. Vereeniging. Gelijk wij gisteren teeds in een gioot deel onzer oplage meldden, is te 's-Gravenhage voor het examen hóofdacte geslaagd onze stadgenoot, de heer P. Schippets. Heden waren A. Korpel, diens vrouw en kind en J. Korpel met paard en rijtuig voor hun pleizier uit tijden. Een tocht die treu tig is afgeloopen. Op den Rijswijksciien weg zou het paard wat eten gegeven worden en daai toe was liet hoofdstel afgedaan. Ongelukkigerwijze schrikt het paaid en shut op hol. De vrouw en het 7-jiiiig zoontje, zicli in het wagentje niet veilig achtende, springen er uitw.ini bij de vrouw zich liet gelaat deerlijk kwetst en het zoontje een be ui bieekt. Beiden moesten naar het llaagseite ziekenhuis worden ge bracht waar hun geneeskundige hulp werd verleend. Korpel is met zijn vrouw en kind, de laatste op een brancard uitgestrekt, per spoot naar hier teiug gekeerd, terwijl J. Korpe het paard en rijtuig, dat in Keiliel was gehuurd, zou terug brengen. Gisteren is de 4-jarige J. C. Touw, wonende in de Steenstrnat, terwyl hij voor de ouderlijke woning aan het spelen was, aangereden door een bodewagen van Gebr. van der Touw, De wagen had stil gestaan en juist toen de voerman het paard aanzette iiep het kereltje tegen het wiel op. Het iinkerbeentje schijnt beklemd geraakt te zijn en is uitwen eenigszins gekwetst, terwijl het overigens blauw en opgeioopen is. liet ventje loopt er echter gewoon op, zoodat het bljjkbaar nog al goed is afgeloopen. Dadelijk werd genees kundige hulp ingeroepen. Hedenmiddag te ongeveer 2'/j uur viel Jan Jansen, wonende in het Broersveld, in de Noordvestgraclit. Dit werd gezien door J. T. Valk, die d>*n drenkeling nasptong en het knaapje op den kant wist te btengen, waai na hij liet naar de ouderlijke woning bracht. Hedenmiddag te 4Vs uur viel de elfjarige Anton Hille,, spelende in een slop aan de Overschiesche straat, in de Scliie. Door zijn kameraadjes geholpen wist hij weder op den kant te klauteren, waarop hij naar de ouder lijke woning weid gebracht. Met genoegen kunnen wij mededeelen dat het bankbiljet van f 100 dat donr iemand was verloren, terecht i<. Een buurman had hel gevonden en, ingevolge de gedane op: oe- ping, heeft hij het den eigenaar terugbezorgd. Dat zal voor den verliezer we! een pak van het hart zijn geweest. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: 16 Aug. J. Groenendaal, 25 jaar, en A. A de Viies, 22 jaar. S. Bosman, 23 jaar, en W, G. C. Stolk, 19 jaar. A. j. L. Swinkels, 22 jaar, en R. P. van Engelen, 22 jaar. Geboren 14 Aug. Alida Francina, dochter van F. de Goede en C. van Kampen, Hendrina- siraat. 15 Aug. Jan en Malthijs, zoons van W. F. Stolk en B. Snel, Ploegstraat. Agatha, dochter van A. Jordaans en A. L. van der Viugt, Qod. Br oer west. Overleden 14 Aug. Jan Verhoeven, oud 1 maand, Noorderstraat. Johanna Dora Wil (eins, oud 4 maanden, 't Kamp. 15 Aug. Jacoba Johanna de Lange, oud 73 jaar en 8 maanden, wed. C. Melson, Lange Achterweg. Maria Wilhelmina Dijkstal, oud 4 maanden, Bleekersiraat. 'Onder grooten toevloed van belangstellen den, had hedenmorgen te 10 uur de begra fenis plaats van den heer M. v, d. Berg, in leven adjudant-onderofficier bij de dd. schut terij. Het kader der schutterij was in uni form tegenwoordig. Aan de groeve werd hel woord gevoerd door den heer C. H. Hum- melinck kapiteiu-kommandant, en door deri heer A. v. d. Griend als lid der kaderver- eeniging waarvan de overledene voorzitter was. Beiden brachten hulde aan den over ledene voor wat hij èn voor de schutterij èn voor de kadervereeniging gedaan had. Een ktans dekte de kist. Tussehen Rotterdam en deze gemeente is eene nieuwe tweedraadsgeleiding voor den intercommunale» telephoondienst in gebruik genomen. BURGERLIJKESTAND, Gehuwd t 46 Aug. Jacob van der Meijden en Johanna van Dorp. Geboren t 15 Aug. Abraham, zoon van W. v, d. Meer en J. v. d. Windt, Maasstraat. Bij den uitgever A. IL Adriani te Leiden legt ter perse een nieuw geschrift van prof. Bolland, getiteld «Roomsche historie; gege vens ^ter overweging voor pausvereerende landgenooten." In den loop van September zal de dage- lijksche opbrengst van een concert van het Philhnrmunisch Orchest te Scheveningen strekken teD bate van het Fonds van de Maatschappij «de Toekomst", tot ondersteu ning van toonkunstenaren en hunne weduwen. De 24 uur record-rit van Cordang op de Haagsche Wseleibaau is thans vastgesteld op Zaterdag—Zondag 26 27 Augustus a. s. Brie oplichters gearresteerd. *Men meldt ons uit Rotterdam Twee kantoorbedienden en een kellnervan ongeveer 20-jarigen leeftijd maakten te Am sterdam met elkaar kennis en reisden met hun drieën naar 's-Gravenhage, alwaar een der kantoorbedienden een valschen wissel, ter grootte van f 60C, ter betaling aanbood. Met het geld werd gisteren goeden sier ge maakt te 's-Gravenhage em Sclieveningen, waarna het drietal naar Rotterdam reisde en den theetuin Rozenburg te Kralingen be zocht Nadat het drietal en voornamelijk de falsaris zich aan sterken drank hadden te buiten gegaan, waren twee hunner verdwe nen en vermiste de wisselverva 1 seller f 200, terwijl een bedrag van f 100 veiteerd was. Hij was zoo brutaal de politie kennis te geven van den diefstal van ƒ200, die onmid dellijk een onderzoek instelde en tot de ont dekking kwam van de vervalseliing en nog ƒ300 op hem bevond. In gezelschap van een inspecteur vertrok daaiop gistermiddag de falsaris naar Amster dam en werden op diens aanwijzing gister avond de beide medeplichtigen te Amster dam gearresteerd en alle drie naar Rotter dam overgebracht en in voorloopige bewn- •ing gesteld. Naar wij vernemen, zullen zij ter bcschik- king gestold worden van de justitie te Am sterdam. Palsch bankpapier. 'Onze Rotterdamsche correspondent .schrijft ons Krachtens bevelschrift van de lechtbauk te Rotterdam werd hedenmorgen onder lievig protest gevangen genomen de rijwielhande laar 11, Welter, Molen waterweg no II, onder vermoedens van uitgifte van een valsch bank biljet van 100 gulden. Onmiddellijk werd hij naar de sttafgevangems overgebracht. Hij was eerst kort geleden uit de preven tieve hechtenis ontslagen onder verdenking van inbraak met vier verenigde personen in de Zwaite Paardenstraat, waarbij een brandkast geforceerd werd. Toen werden bij huiszoeking verschillende breek werktuigen in beslag genomen. Uet feest der Amsterdamsche brandweer. Onder groote "opgewektheid is gisteren en heden het feest der Amsterdamsche In and- weer vooitgezet. Er was diner voor de man schappen, muziekuitvoeringen aan de brand- weei kazernes, enz. Achteruitgang. Een van de gevolgen van den achteruit gang van den landbouwenden stand in de provincie Friesland was, dat vele boeren landeigenaren, die in vorige jaren boeren plaatsen gekocht en hypotheek daarop geno men hadden, toen, bij de aanhoudende waar devermindering van hun onroerend goed het ge.d werd opgevraagd, lmn eigendom moesten verkoopeu. Meermalen kon daarbij de hypo theekschuld niet ten volle worden betaald. Het gevolg was dat velen huurboeren of pachters werden. Een groot getal kleine boe ren konden het zelfs zoover nog niet bren gen en werden eenvoudig boerenarbeiders. Hoe ongunstig langzamerhand de verhou ding tussehen landeigenaren en pachters is geworden, blijkt uit het verslag van den toe- Stand der provincie Friesland over 1898. Bij het einde van dit jaar toch varen er bijna 9000-pachters tegenover 5500 eigenaren Er zijn gemeenten, waar het getal pachters zelfs 10 en minder dan dat der eigenaars be draagt. Slechts in een zestal gemeentou, waai de bodem grootendeels uit zand on veen be staat, Aehtkarspelen, Engwirden, Oost- en Weststéllingwerf, Schoterland ca Smaliiuger- land, is de verhouding anders. LAATSTE TELEGRAMMEN. HENNES, 16 Aug. De ex-minister Lebon erjeent dat in den brief van Weyler aan Dreyfus vervalsching is. Hij verklaart dat de administratie Dreyfus nimmer wreed behan delde. Desgevraagd zegt Dreyfus nooit iets van den brief va® Weyler begrepen te heb ben. De griffier leest het rapport van don minister van koloniën voor, door de „Ma tin" gepubliceerd, welke lezing diepen indruk maakte. Lebon protesteert tegen, de partij digheid dezer stukken. Hij kende nooit den gezondheidstoestand van Dreyfus. Op de vraag van den president zegt Dreyfus: „Ik zal slechts spreken over de wreede pijnigin gen door den eenen Franschman de® ande ren Franschma® aangedaan." (Sensatie.) Lebon zet nog de redenen uiteen voor het nemen van strenge maatre .en op heb ver- neme® dat een Amerikaanse® Bchip voor het Duivelseiland verscheen. RENNES, 16 Aug. Mevrouw Henry her haalt de verklaringen voor het Hof van Cassatie afgelegd. Haar echtgenoot wist niet van het borderel. Haar man handelde in het belang des lands. Vervalschte hij, dan deed hjj dit wegens de handelingen van Picquart en om het leger te redden. Zij hoorde nimmer spreken van brieven van Henry aan Esterhazy. RENNES, 16 Aug. Roget herhaalt even eens zjjn verklaringen voor het Hof afgelegd.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2