BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAAKDINGEN. Ingezonden Hededeelingen. NA 14 JAREN LiJDENS. Gemengd Nieuws. Laatste Nie 11 ws. Tel e gr a 111 in en. Generaal Roget. De verklaringen van generaal Roget wa ren zeer uitvoerig, maar brachten niets nieuws. Aan do telegrammen in ons vorig nummer dienen wij nog toe te voegen dat Roget, sprekende over het borderel, beweert, dat Dreyfus zijn schrift heeft, verdraaid. De krijgsraad zal getuigen hooren, die het ma terieel bewijs zullen leveren, dat het borderel van de hand van. Dreyfus is. Hij zeide, dat hij niet de goede trouw van de reeds gehoor de getuigen wilde verdenken, maar dat hun verklaringen voor critiek vatbaar waren. Over het démenti, door den Duit-dien ge zant gevraagd, het hij zich aldus uit„Toch wist het Duitselie gezantschap zeer goed. dat cr stukken in het hotel waren gevonden. Geen van de sakken, die ik gezien hob. is van Ester hazy, niet uitzondering van het „petit bleu", door Picquart ontdekt." Hij sprak over de agenten A. en B, (Schwarz- koppen en Panizzardi), die bijna alle dagen samenwerkten, en haalde een zinsnede aan uit een brief tussohen beide agenten gewis seld. In dit stuk komt tweemaal de naam Dreyfus voor. In geen der stukkeu daarente gen komt de naam E»terhazy voor. Breedvoerig besprak de generaal het stuk „Ce canaille de D...", om aan te toonen, dat dit slechts betrekking kan hebben op Drey fus. Wel vindt men in de correspondentie van een der militaire attache's den naam Dubois, maar de letter D. kan niet op dezen betrekking hebben, daar hij nooit eemg stuk heeft geleverd. Dreyfus' antwoord op dit betoog van den generaal was een schouderophalen. Roget betoogde dat men van Dreyfus' schuld in eiken zin van bet borderel sporen vindt. Slechts Dreyfus kende het plan der dekkingstroepen, waarvan Esterhazy in 't go- heel niets wist. Hij verzekerde, dat in 1093 Dreyfus drie kaarten teekende, waarop do punten van concentratie waren aangegeven, en achtte het bewezen, dat Dreyfuj, hzc*,vJ. hij dit ontkent, het schiethaudboekje in zijn bezit lieeft gehad. De generaal trachtte aan te toonen, dat Picquart zijn toevlucht heeft genomen tot bedriegoiijke middelen 0111 voor Dreyfus een andereu schuldige in de plaats te stellen. Picquart gaf 100,000 francs uit om een on schuldig officier na te gaan, wat mr. Dei na n - ge door een hoofdknik ontkende. Roget ver weet nog Picquart, dat hij een stuk vernie tigd zou hebben, dat voor Dreyfus bezwarend was. Wegens vermoeidheid van generaaL Roget wordt diens verhoor afgebroken, om lieden te worden vervolgd. Generaal Roget was zeer zenuwachtig. Her haaldelijk bracht hij den zakdoek naar het gelaat om zich het voorhoofd af te wissohen en onderbrak vele malen zijn verklaring om langzaam een teug water to drinken. Aan het slot van zijn verhoor riep Dreyfus uit. „Het is afschuwelijk alle dagen rukt men mij hot ha,rt uit zonder dat ik kan antwoor den. Dat is een verschrikkelijke marteling, die men een trouw soldaat laat ondergaan De voorzitter wees Dreyfus hierover te recht door op te merken dat hem na elke verklaring gelegenheid werd gegeven tot spreken. Toen Dreyfus de zaal verliet, zag hij doods bleek vau bedwongen toorn, V aria. Dreyfus heeft aan kolonel Jouaust het vol gende schrijven gezonden: Hennes, 15 Aug, 1899. „De kapitein der artillerie Dreyfus, toege laten tot den genera len staf, aan den heer voorzitter en de heeren leden van den krijgs raad. „Naar aanleiding van den aanslag, waar van een mijner advocaten, mr. Labor;, het slachtoffer is geworden, verkeert deze voor 't oogenblik in. de onmogelijkheid de debatten bij te wonen. „Mijn verdediging is derhalve volkomen gedesorganiseerd, daar ieder mijner advoca ten een geheel verschillende taak had. Ik acht het onder deze omstandigheden in het belang- van gerechtigheid en waarheid dat de debatten geschorst worden tot op Jen dag, die niot verre is, dat mr. Labori in ataat zal zijn, opnieuw de zittingen bij to wonen. „Bijgevolg hob ik in overeenstemming met mr. Demange de eer u te verzoeken, wel de verdaging der zittingen te willen gelasten." O O 0,0 Het verzoek heeft, zooals wij reeds weten, geen succes gehad. Dreyfus kan dus nu al leen hopen dat mr, Labori zeer spoedig her steld zal zijn. En daarop is wei kans. Het bulletin van gisteravond zegt dat de toestand van Labori bevredigend is, ondanks een lichte koorts. Met behulp van X-stralen heeft men geconstateerd, dat do kogel oen spier heeft doorboord en is platgeslagen op liet rechter dwars uitsteeksel van den vijfden of zesden wervel. De advocaat bracht een deel van den na middag door onder de hoornen op het ten-as van het huis. Labori krijgt tallooze betuigingen van sympathie, o. a. twee brieven van Dreyfus warme sympathie-brieven van Anatole Fran ce en den zoon van wijlen president Carnot enz. De Parijsche bladen vinden het over 't ge heel goed dat de zittingen van den krijgs raad niet geschorst worden. De „Débat-," roemt Rogot's betoog als ferm in elkaar zit tend, maar zegt dat ook Dreyfus' tegen spraak grooten indruk maakte. Generaal Mereier heeft verklaard, dat hij met het oog op den schandelijken aanslag te gen Labori en ten einde de gemoederen tot bedaren te brengen, heeft afgezien van zijn aanklacht tegen Bourdon, die hem voor „moordenaar" uitschold. Den dader van den aanslag heeft men nog steeds niet. Men volgt een spoor dat wel iets belooft. Men heeft Cochefert, den commissa ris der Parijzer recherche, ontboden. Er waren gisteren strenge voorzorgsmaat regelen genomen om de orde te bewaren. De journalisten moesten aan de gendarmes hun stokken en parapluies afgeven; er waren zes degenstokken bij, die in beslag werden geno men. Bij die ontruiming der zaal bleef het orde lijk ook op straat. Niettemin werden de daar wachtende dreyfusards door de troepen uiteengejaagd. Gedurende de schorsing der zitting zag men Jaurès, Picquart en Havc-t in levendig gesprek. Generaal Mereier en majoor Lauth gingen mevrouw llenry de hand drukken. Vandaag Picquart en Bertulus. Transvaal. Do terugroeping van generaal Butler als kommandant der Britsdie troepen m de Kaapkolonie, is een verontrustend te eken. Immers, Butler is den Boeren welgezind. I>e „Si. James Gazette" slaat een dreigen den toon aan. Als er niet gauw verbetering iu den toestand komt, dan vindt het blad het uoodig dat een sterk leger, minstens •20,000 man, naar de Kaap zal worden ga-zou den. Volgens de „Standard and Digger News" hu-ft Chamberlain nieuwe voorstellen ge daan, nl. kiesrecht voor de Uit landers zonder naturalisatie of eeiiige andere voorwaarde na een vijfjarig verblijf, en een vijfde van de vertegenwoordiging van don Rand door de UiUanders. Daartegenover wil hij geen eom- jnissio van onderzoek, erkenning van de Trauvaalsclie onafhankelijkheid en arbitrage. De Transvaalsche regeoring heet geneigd te zijn die voorstellen aan te nemen, mits de Volksraad ze goedkeurt. Waarschijnlijk is deze mededeeling een proefbalonnetje van do „Standard and Dig ger News". Do Transvaalsche regeering zal openbare gebeden uitschrijven op 20 en 27 dezer, op dat de Hemel den oorlog afwende. De commissie voor de dynaniietquacstie heeft over het voorstel der regeering om den prijs van het dynamiet te verlagen, gunstig gerapporteerd. Gemengde Dlcdcdeellngen. liet Pruisische Huis van Afgevaardigden is gisteren bijeengekomen. Onmiddellijk werd begonnen met de tweede lezing der kanaal- wetten. Minister Von Thielen ver dedigde ze. De conservatieven blijven zich er tegen ver zetten de nationaal-liberalen steunen het regeeringsontwerphet centrum blijft ver deeld en schijnt alleen voor het Dortmund- Rijnkau! te willen stemmen. Overleden is Robert von Benda, jaren lang lid van den Duitschen Rijksdag en van het Pruisische Huis van Afgevaardigden. De atdeelingen der Belgische Kamer heb ben met 65 tegen 51 stommen en 12 onthou dingen het kiesrechtontwerp der regeeriug aangenomen. De rechter- zoowel als de linker zijde was verdeeld. Vermoedelijk zal de Kamer het ontwerp met kleine meerderheid aan nemen. Te Brussel hebben drie Fransche anti- drpyfusards een Brusselschen dreyfusard bijna doodgeslagen. Lazies heeft een poging gedaan bij Jules Gucrin om zich over te geven. Guério heeft geweigerd. Lazies was zeer ontdaan na zijn bezoek. Hij wil dat afgevaardigden van verschillende groepen en journalisten een poging by Guérin doen om hem tot overgave te bewegen. Een conferentie van Lazies en Drumont met de regeering had geen resultaat. Het rijtuigenverkeer in de rue Chabrol is geheel gestremd. Gistermorgen hebben anti-semieten te Parijs een slotenmaker, zekeren Bonnet, neergeschoten. Nader blijkt dat te Lorenfo Marquez geen geweren voor Ti smis vaal in beslag zijn ge nomen. De Reichstag had alleen 400 kisten patronen in, die ongehinderd zijn doorgelaten. Wij vernemen dat na de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaa! aan de Tweede Kamer voorstellen zullen worden ingediend betreffende den aankoop van het Paleis van wijlen Prins Frederik, in bet Korte Voorhout te 's-Gravenhage, ter vestiging van Gerechtshof en Rechtbank, Het plan zou bestaan ora op het achterterrein van het gebouw een nieuw 11 nis van Bewaring te plaatsen. Aan eene eventueele vestiging van het Arbitrage-Hof in een gedeelte van het Paleis moet bij de plannen niet gedacht zijn. Belangrijk voor de haven van Antwerpen en Rotterdam is dat de vrachtbootendienst der Hamburg—Amerika-lijn en die van de Nordd. Lloyd naar Oost-Azië in October van dit jaar worden uitgebreid, zoodat naast den veertiendaagschen dsenst van Hamburg en den maandelijkschen dienst van Bremen ook alle maanden vrachtbootcn zullen vertrekken van Rotterdam en van Antwerpen. Wij hebben heden een bezoek gebracht aan A. Korpel, van wien wij gisteren mede deelden dat hy zoo ongelukkig met zijn familie van een pleizierreisje is teruggekeerd. Maar veel erger is de toestand daar dan wjj giste ren meenden. De vrouw van Korpel zegt zich weinig meer van het gebeurde te kunnen herinneren. Zij weet niet of zij alleen of met haar kind op den arm uit het wagentje is gesprongen. Zij kwam eerst 's avonds weder bij kennis. Haar hoofd is bijna in den geheeien omtrek erg opgezet en vreeseiijk gekleurd en be schadigd, haar rechterbeen iigt'gespalkt, ter wijl op verschillende plaatsen van haar lichaam op deerlijke wijze de gevolgen van den val zichtbaar zijn. Onnoodig te zeggen dat de ongelukkige vrouw nogal prjn lydt. Het 6-jarg zoontje ligt met het linkerbeen in een gipsverband, omdat dit gebroken is, terwyl ook de rechterhand verbonden is. Ook nog een dochtertje zat in het rjjtuig en sprong er eveneens uit maar deze is vry goed van den sprong vrijgekomen; zjj loopt slechts met een verband om het voorhoofd waar zij enkele kwetsuren bekwam. Gisterenmiddag te 5 uur zou de 8-jarige Christiaan Slobbe met zijn 10 jarigen broer nabij de Steenenheul de poldervaart langs gaan maar had daarbij het ongeluk om by het overklimmen van een hekje te vallen en in de vaart terecht te komen. Hoewel de broe den drenkeling niet kon bereiken wist deze zelf met spartelen naar den kant te komen en op het droge te kruipen, zoodat hij er met deri schrik en een nat pak afkwam. BURGERLIJKE STAND. Geboren 16 Aug. Cornells Maarten Johannes, zoon van A. van den Broek en 11. Gagestein, Kortlandslraat, 17 Aug. Catharina Carolina, dochter van B. W. Laveu en C. Dassie, Qed. Broersvest. Overleden 10 Aug. Neeltje van Wamelen, oud 5 maanden, Kreupclstraat. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd Een strouhoed, een damespaiapluie en een katoenen vrouwenschort. De rechthebbenden kunnen zich ter terug- bekoming vervoegen aan gemeld politiebureau. Tevens zijn inlichtingen te bekomen om trent een in bewaring genomen bruin hondje, een kruiwagen en een puckhondje. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild Woensdag 16 Aug. 1899. Notaris D. vak dek Berg te Overschie. 1. Een woonhuis met open grond aan den Singel, wijk G no. 47'7, kadaster sectie A no. 4101, groot 161 centiaren. Geveild voor f2775. 2. Een woonhuis met werkplaats en open grond aan de Emmastraat, wijk G no. 17i7, kadaster sectie A no. 3884, groot 157 centi aren. Geveild voor f2275.—. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd t 17 Aug. Nicolaas Zonne en Agatha Wil- helmina Jacobs. Geboren 17 Aug. Elisabeth, dochter van J. van Leeuwen en N. Schenk, Oosterstraat, Overleden 17 Aug. Hendrika Boomert, oud 3 maan den, Marlet, Maria Borsboom, oud 9jaar en 6 maanden, MarJcgraallaan. Jacoba van Everdingen, oud 1 jaar, Achterstraat. 30 cent per regel. Wij achten het overbodig onze lezers telken male eene uitvoerige beschrijving te geven over de wondervolle en ongehoopte genezin gen die dagelijks verkregen worden door liet gebruik der echte Pink Pillen van Dr. Williams. De heer F. Schouten, te Ouderkerk a/d. IJssel, schryft daaromtrent 't volgende sMijn oprechten dank voor Uw heilzaam middel. Sedert meer dan 14 jaren was ik lijdende aan maag- en rugpijn, het leven was my een last, alles had ik reeds aangewend, doch die knagende pijnen bleven immer bestaan. Naar een portret. nEindelyk nam ik mijn toevlucht tot de beroemd gewordene Pink Pillen en welk eene gezegende uitkomst, thans na 't gebruik van zes doozen ben ik geheel genezen. »In 't algemeen belang kemt U mijne ge nezing bekend maken." Prijs f 1.75 de doosf 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I, Snabilik, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Neder land en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is de her nieuwing van het bloed en de versterking der spieren, strekt hare werking zich op vele ziekten uitbloedarmoede, rheumatiek, heup- jicht, zenuwpijn, verlamming, ruggemergs- ziekte, St. Vitus dans, hoofdpijn, zenuwachtig heid, klieren, enz. De Pink Pilien hergeven de schoone kleuren aan de bleeke gezichten, handelen in alle gevallen van verzwakking en hebben eene werkdadige handeling op alle ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning en door buiten sporigheden. Diefstal. In den avond van 11 Aug, 1.1. is van een Engelsche dame op de Wijnhaven te Rotter dam afgenomen een zwart lederen valiesje, inhoudende ongeveer ƒ200 aan Hollandsch bankpapier en zilver geld, een checqueboekje van een bankier te Brugge en eenige fleseh- jes met parfum. Van dezen diefstal wordt verdacht een onbekend man, vermoedelijk Hollander, sprekende de Fransche en Engel sche taal, ongeveer 24 jaax oud. Hij had voor gegeven zeeman te zijn en dien dag of den dag te voren te Antwerpen te zijn afgemon sterd van een schip, komende van Zuid-Afri- ka. De commissaris van politie in de le afd. te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhou ding en bericht. Op 30 Juli 1899 is in de brievenbus van het hoofdpostkantoor aan de Prinsenstraat te 's-Gravenhage een brief geworpen, die ge adresseerd was aan den heer E. P. van Steen bergen, candidaat-notaris te Purmerend. In dien brief was geborgen een muntbiljet van 10 gulden, gemerkt G L. no. 1695 15 Januari 1897. Deze brief is niet aan zijn adres be zorgd geworden. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage verzoekt opsporing en bericht. Inbraak. Hedennacht heeft te Amsterdam een poging tot inbraak plaats gehad by den horloge maker Breiter aan de Westermarkt 7. Een groote ruit is met een dikke zeeplaag besmeerd en daarna ingedrukt. De scherven vielen echter rinkelend op de stoep, waar door de dochter ontwaakte. De dieven kozen hierop liet hazenpad. Werkstaking. Men meldt ons uit Amsterdam Sedert Maandag hebben 200 vuurwerkers en voorslagers aan de Nederlandsche fabriek van Machinerieën en Spoorwegmaterieel alhier het werk gestaakt. Zij eischen eene loonsverhooging van twee cents per uur, iets wat de waarnemende directeur beslist weigert. Hedenmiddag vergaderden de werkstakers onder leiding van het Nederlandsch Arbei derssecretariaat. De valsche munter. Onze Amsterdunsche correspondent seint ons De wegens valsche munting aangehouden Smithuijsen ontkent medeplichtigen te hebben. Hij bekende de matrijzen en het materieel in de Prinsengracht geworpen te hebben, waarnaar heden onder politietoezicht ge dregd is. Nederl. Mettray. liet verslag over 1898 der landbouwkolonie Nederlandsch Mettray op Rijsselt bij Zutphen, geeft allereerst een beknopt overzicht van de inhuldigingsfeesten, ook op Mettray gevierd. Onvergetelijk zijn deze dagen geweest voor de kweekelingen. Wanneer de feestredenaar van den 31 en Augustus zeide, dat zij voor ons "Vaderland waren dagen, die stemmen tot dankbaarheid, tot vertrouwen en hoop, dan kunnen wij zeggen commissarissen die woorden ook op onze stichting toepassen, wanneer wij daarbij terugzien op het jaar dat thans achter ons ligt. Want inderdaad was dit in vele opzichten een gelukkig jaar. De bevolking der kolonie nam toe: op 31 Decem ber telde de kolonie vijf kweekelingen meer dan het jaar te voren, waarbij niet vergeten moet worden, dat de gelegenheid tot plaatsing van jongens in opvoedingsgestichten toeneemt, doordat vele dier instellingen zijn uitgebreid geworden. Ook de gezondheidstoestand was beter en geene sterfgevallen kwamen voor. Vijftien kweekelingen verlieten de kolonie na volbrachten leertijd en zonder groote moeite werd voor allen eene betrekking ge vonden. Twaalf jongens werden door ouders of voogden wegens financieele of andere redenen teruggenomen, ondanks de pogingen van commissarissen om hen van dat besluit terug te brengen. Een jongen moest helaas worden verwij derd na een verblijf van twee maanden, omdat hij geheel onvatbaar bleek voor overreding en straffen, en een verderfelyken invloed uitoefende op de andere, die tegen hem, den oudere in leeftijd, opzagen en hem geen weerstand durfden bieden. Zijne opneming op ruim 15 Va-jarigen leeftijd was toegestaan op driDgend vei zoek, als laatste poging om'te trachten nog iets van den jongen terecht te brengen. Die poging heeft niet mogen baten, doch wederom bevestigd, wat de ondervin ding reeds zoo herhaalde malen heeft ge leerd, dat de toelating van jongens van 15 en 16 jaar niet moet geschieden dan met de grootste omzichtigheid, omdat het kwaad bij hen diep wortel heeft geschoten en zij te veel ervaring hebben opgedaan. Aan belangstellend bezoek heeft het de kolonie niet ontbroken. Het muziekkorps, waaraan de naam van den heer Sieberg onafscheidelijk verbonden blijft, was in goden staat. Op initiatief van den onderwijzer Verlage werd eene zangvereeniging opgericht. Het gedrag der kweekelingen was over 't algemeen goed, al waren er ook onder die, zooals hierboven is gezegd, er op uit waren aan het leven op de kolonie eene richting te geven, welke meer met hunne opvatting strookte. Straffen kwamen netuurlyk voor, maar niet in zorgwekkende hoeveelheid. Dank wordt o. a. gebracht aan den direc teur, die thans gedurende vijftien jaren aan het hoofd der instelling heeft gestaan, en aan den adjunct-directeur. Aan de school bleef het degelijk onderwijs van den heer Kronenburg aan zyne leerlingen ten goede komen, tot 1 October bijgestaan door den heer A. Beekman. Deze werd opge volgd door den heer Yerlare. Het godsdienst onderwijs van den heer Kieukniet draagt goede vruchten, vooral werden zijne toespra ken Zondagavonds in de kerk met belang stelling aangehoord. Het onderwys in de vrije- en orde-oefe ningen vorderde 2 uren per week, terwyl in de wintermaanden 2H uur besteed werd aan oefeningen aan de werktuigen voor de oudere jongens, onder leiding van een der opzichters. Oefening met het geweer werd in den zomer eiken Zaterdagavond gehouden door den op zichter Eysing. In de werkplaatsen had weinig verandering plaats. De timmerwinkel met baas Vlaswinkel aan het hoofd blyft de meeste leerlingen (23) tellen; de smidsbaas Laar slaagde in het exa men voor hoefsmid, waardoor een nieuw arbeidsveld voor die werkplaats is geopend Ook hij had 23 leerlingen. Minder trekt dé ververij, al ligt de schuld hiervan zeker niet aan den baas Vlasveld, die met ijver zijn plicht vervult. In den winter wordt vee! ge- daan aan teekenen, het maken van plafond- en wandversieringen, liet schilderen van lettersoorten en diverse nabootsingen van hout en marmer. Van de schoenmakerij eri kleedermakelij kan niet veel gezegd worden, de liefhebberij voor opleiding in deze vakken is gerin»- toch zijn beide voor de kolonie van groot belang, wijl zij alle kweekelingen voorzien van schoeisel en kleeding en er zeker groote kosten zouden vereisclit worden, indien alles buiten de kolonie moest worden gemaakt en hersteld. Meer te verwonderen is dat opIeidin« in het landbouwbedrijf zoo weinig wordt verlangd, wat waarschijnlijk zijn "oorzaak daarin vindt, dat verreweg het grootste aantal kweekelingen door de steden wordt geleverd. De pachter Hagen had in 1898 slechts één leerling, die in Mei j.l. in dienst is gekomen te Laag-Keppel. Evenmin vindt het tuin- bouwvak veel aftrek, slechts 7 leerlingen waren in den moestuin werkzaam. Alle werk plaatsen tezamen telden 86 leerlingen ter- de 44 overige jongens de sciiool bezochten, zouder nog in eenig bepaald vak te worden opgeleid. Uit de rekening (sluitende in ontvangt en uitgaaf met f 34,604.72) blijkt dat het onderhoud der gebouwen dit jaar niet veel heeft gekost. Onder de baten vindt men in de eerste plaats liet aanzienlijk bedrag van wijlen mr. II. A. L. Hamelberg, die de stichting met vijf anderen tot erfgenaam instelde; en verscheidene legaten van beteekenis. /iet bedrag der inschrijvingen op de Grootboeken bedraagt thans totaal f422,823.90. Het totaal der contribution toont dit jaar eene vermeerdering aan van ruim flOO' Het aantal der afdeelingen bedraagt thans 33. Aan de spits der afdeelingen, welke vooruit zijn gegaan, staat die van 's-Gravenhage, terwyl ook Amsterdam, Apeldoorn, Dordrecht, Nijmegen, Velp, Wormerveer, Zaandam en Zeist zijn toegenomen, zij het dan ook in be scheiden mate. Best. Volgens telegraphisch bericht van den vice- consul te Oporto zou het Portugeesch Gou vernement Opotto besmet door pest hebben verklaard. Uit andere berichten blijkt dat in de laatste negen weken niet minder dan 29 gevailen zijn voorgekomen, waarvan 10 doodelijk. De consu) der Vereenigde Staten te Lissabon seint dat daar ook reeds eenige gevailen zijn voorgekomen. Algemeen is men verontwaardigd dat de autoriteiten de zaak stil hebben gehouden en geen maatregelen ter voorkoming van verspreiding hebben genomen. Zware brand. In de nabijheid van de kolenwerken van Sacré-Madame te Charleroi, geraakte gedu rende den nacht van 11 op 12 Aug. een huis, voor grooten arbeid bestemd, in brand. Hel vuur greep snel om zich heen en vernielde het houtdepöt van de spoorweg-mij., ver scheidene telegraafpalen en een seiniiirichting en bedreigde ook de kolenwerken. Men ver moedt brandstichting. De toeschouwers, groo- tendeels arbeiders van Sacré-Madame, wei gerden beslist, zelfs tegen vergoeding, om bij het blusschingswerk behulpzaam te zijn. Eerst tegen den morgen was het gevaar van uit breiding geweken. Op lieden, den tweeden officieden audiën tiedag van luitenant-generaal Rooseboom, be noemd gouverneur-generaal in Nederlandsch- Indië, kwamen weder aan het departement van koloniën onderscheiden personen, voor het mecrcndeel met verlof hier te lande zijn de ambtenaren bij den Indisch en Staats dienst, hun opwachting hij den nieuwbe- noomden landvoogd' maken. Men meldt ons uit Amsterdam De kommandant der brandweer heeft een effect ontvangen van 1000 fl. Oostenrijk 1868, door iemand die onbekend wensoh t te blijven, gestort voor het brandweerfonds. AMSTERDAM, 17 Augustus. Koffie goed ortl. Juv» 253/i< Santos 481/2 Suiker onveranderd. Tarwe op levering zonder noteoring. Rogge op levering prijshoudend; Oct. f134; Maart f 134. BERLIJN, 17 Augustus. Spiritus per loco 43.50. PARIJS, 17 Augustus. Spiritus. Aug frs. 47.75; Sopt, frs. 42.75; vier laatste maanden frs 38.75vier eerste maanden fr. 37.75. liet l»roce.«-I»reyliis, RENNES, 47 Aug. Te 61/2 uur werd Dreyfus in de zitting binnengeleid. Ily schijnt zeer kalm en loopt met vaste, zekere stappen. Mr. Demange en zijn secretaris CoSlinot wonen thans alleen de zitting bij. De secre tarissen van Labori volgen de debatten niet meer sedert den aanslag. RENNES, 17 Aug, Generaal Roget zet zijn verklaring voort. Hij spreekt over de be waking door Picquart uitgeoefend over Ester hazy. Brieven van Esterhazy werden in beslag genomen en huiszoekingen bij hem gedaan tijdens zijn afwezigheid en uit de geheime fondsen werden gelden genomen om de kos ten van deze onderzoekingen te betalen. 1 Esterhazy was een speler en schulden maker, maar ik beschouw hem als het slacht offer van een hatelijke vervolging," zeide Roget. RENNES, 17 Aug. Roget spreekt over de zaak vau Quenellé, uit Belfort; deze werd door Picquart verdacht, dat hij een schijn- poging tot spionneering op het touw had gezet om zich te doen opmerken. Hy w'ydt uit over de pogingen die Dreyfus in verschillende bureau's gedaan heeft om -

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2