De Parijsche riolen. 53",e laargang. Vrijdag 18 Augustus 1899 No. 10014. Tweede Blad Ken n i s g e t i n g. Kennisgeving. BOTENLAKl). Uit de Staatscourant. Knust en Wetenschap. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en V1 a a r d i n g e n fl. 1.25. Franco per post fl. 1.05. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóó- een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. siamigiiEwiiiiiinnyüi MiMii Prijs der Advertentiën: Van 17 rogels $1. 0.90; iedere regel moor P>ï'3 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan liet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Inierc. Telefoon lïo. 133. Inrichtingen welke gevaar, schade ©1 hinder kun©«*«* veroorzaken. Buiige meeste n u n Wethouders van Schiedam, Gelet op de bep'aiingen der Hinderwet Geven kennis aan rie ingezetenen dat op heden do navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan J LANDHEER en zijne rechtver krijgenden tot oprichting van een inrich ting tot liet malen van koffie, met behulp van een gashrachlmnchmc van 11/4 paardenkracht, in het pand aan de Blauwesteeg no. 11, kadaster sectio D no. 020/921 2o. aan de fuma II. M. KARIS te Rotterdam en hare rechtveikrijgenden tot oprichting alhier van een sloom chocoladefabriek in bet pand aan den Buitenhavenweg no. 90, kadaster sectie L no. 1701. Schiedam, den 17den Augustus 1899. Burgemeester en wethouders voornoemd VISSER, L.-JB. De secretaris VERNÈDE. Inrichtingen welke gevaar, schade ©I hinder kunnen veroorzaken. CunoEsinnsTER en wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kenni3 aan de ingezetenen, dat vermits 1. J. VAN JEVEREN, zijn aanhangig verzoek om vergunning^ tot oprichting van een slach terij in een loods achter zijne woning aan het Broers veld no. 55, kadaster sectie B no. 881, beeft ingetrokken, hifn College beslist heeft, dat verzoek buiten verdere behandeling te laten. Schiedam, den 17den Augustus 1899. Burgemeester en wethouders voornoemdj VISSER, L. B. De secretaris, VERNEDE. De Gids der Nederlandsche Weldadigheid. Alen meldt ons uit 's-Graivcnhage, 16 Augustus Binnenkort zal bij de uitgevers Van Hol- kema Warendorf te Amsterdam de reeds vroeger aangekondigde „Gids der Nederland- sclic Weldadigheid" verschijnen, uit officieele on particuliere bronnen bewerkt door de hoeren J. F. L. Blankenberg, clr. H. J. de Dompierre de Cliaufepié en jhr. mr. H. Smis- saert, met een voorrede van mr. N. G. Pier- son. Over dit werk, dat 1120 bladzijden telt en waarin niet minder dan 7476 weldadige in stellingen worden genoemd, kan het navol gende worden meegedeeld Het boek is in twee groote afdeelingen ver deeld, die men zou kunnen onderscheiden als „beschrijving" en als „opsomming". In het eerste gedeelte toch wordt, voor zooveel dat den bewerkers mogelijk was, elk der instel lingen in haar aard, doel en werking ge schetst. Dit gedeelte, systematisch gerang schikt naar do soort van behoefte, waarin wordt voorzien, omvat 9 hoofdstukken, t. w. De administratie dor publieke werken van Parijs, met recht trotsch op haar voor beeldig riolcnstelsel, laat dit gaarne zien. Bijna hot geheele jaar door, als het weer gunstig is, worden twee maal in de maand zij, die daartoe een aanvraag tot die admi nistratie richten, in de gelegenheid gesteld, een toelit door den collecteur van den rech- ter-Seineoever te maken. Het was schrijft de Parijsche corres pondent van 't „Nieuws" eenige dagen geleden dat ik aan zulk een bezoek deel nam, en toen ik des namiddap 4 uur op den trottoir, ter zijde van de- Madeleine- kerk aankwam, vond ik daar, om een groot vierkant gat in den grond, waarboven een eenvoudig tentdakje gespannen was, allen nieuwsgierig om het werk te zien, dat door Belgrand in 1812 was ontworpen en nog steeds uitbreiding ondergaat. Het vierkante gat vormde den toegang tot een steenen wenteltrap, bij welker be nedeneind men in een gang kwam, zeer vol doende door electrisehe gloeilampjes ver licht. Heb was daar overal zindelijk; zelfs lag er een looper op de treden en in den gang, en, al waren wij aan den ingang van een verzamelings-riool van een wereldstad, I. Bcdeelende Armenzorg, gesplist m bur gerlijke, kerkelijke en bijzonacrede kerke lijke nader onderscheiden naar de verschil lende kerken en kerkelijke genootschappen (met de Vmcentius-vereemgmg)de bijzon dere onderverdeeld m: algemeene bedeelmg; uitdeehng van ldeedingstukken, idem van spijzen en brandstoffenhet verstrekken van rentelooze voorschotten. Hoofdstuk II omvat de Oude-licdon-zorg, zoowel in gestichten als daarbuiten. Hoofdstuk III de Weezenzorg, waarbij als Hoofdstuk IV de Zorg voor Verwaarloosde en Gevallenen zich aansluit. De Ziekenzorg (Hoofdstuk V) is weer on derverdeeld, nl. xn algemeene ziekenzorg (in en buiten gestichten)zorg voor behoeftige kraamvi-ouwenkinderziekenhuizen en -kli nieken (en vacantiekolomes)zorg voor krankzinnigen en idioten; voor epileptici; voor doofstommen; voor blinden en ooglij ders; voor drankzuchtigen. Het Vie Hoofdstuk geeft een beeld der W erk verschaf fing. Hoofdstuk Vil is gewijd aan „Bijzonderen Onderstand", onder welken verzamelnaam begrepen is de onderstand aan personen (of hun nagelaten betrekkingen) verstrekt op grond hunner tegenwoordige of vroegere be trekking of positie, (speciale instellingen dus voor bakkers, bloem boll en kweekers, voor zee lieden, voor oud-militairen, kunstenaars, on derwijzers enz.). Om het beeld der weldadigheid in Neder land te voltooien is als YlIIe Hoofdstuk aan het voorafgaande toegevoegd een beschrijving der in Nederland gevestigde instellingen voor behoeftige vreemdelingen, terwijl het geheel besloten wordt met een overzicht der in den vreemde gevestigde instellingen voor behoef tige Nederlanders. Bij dit vluchtig overzicht van het eerste deel kan nog vermeld worden, dab in elk hoofdstuk (en in elk onderdeel) de instellin gen gerangschikt zijn naar de gemeente, waarin zij zijn gevestigd en de gemeenten naar haar provincie. Diezelfde rangschikking is behouden in 't tweede deel, waarin men. (provineiesgewijs dus) alle gemeenten genoemd vindt en onder den naam van elke gemeente alle in die stad of in dat dorp gevestigde instellingen. Daar achter den naam van elke instelling het pa gina-nummer (uit het eerste deel) genoemd is, waar men die instelling nader beschreven vindt, doet deze lijst tevens als inhoudsopga ve, als bladwijzer dienst. Is den bewerkers van een instelling niets dan de naam bekend, dan werd in deze lijst die naam cursief ge- diukt, zoodat de gebruiker van den gids aan stonds ziet, dat hij op de aangegeven blad zijde geen nadere inlichtingen zal aantreffen. Een tabellarisch overzicht der in het werk genoemde instellingen eindelijk doet zien hoeveel instellingen van elke soort (per pro vincie en m totaal) vermeld zijn. De bewerkers van dezen gids hebben, na daartoe bekomen verlof, hun boek opgedra gen aan II. M. de Koningin. In de opdracht, waarin zij H. M. voor dat verlof hun eerbie digen dank betuigen zetten zij uiteen welk doel hun bij de bewerking dezer gegevens voor oogen stond. Uitvoeriger licht de „In leiding" daaromtrent in. Dat doel was „een leiddraad in het labyrinth onzer duizenden armenzorg-instellingen" te geven; „samen te stellen een voor de vele zoekers op het wijde veld der vaderlandsche liefdadigheid prac- tiscli bruikbaren gids", een „adresboek der weldadige vereenigmgen". De bewerkers spre ken de hoop uit, dat bovendien hun arbeid voor de nu zoo onsamenhangende en ver strooide bemoeiingen der verschillende corpo raties moge strekken tot wederzijdscho ken- zonder eenigen onaangenamen geur. De gang kwam uit op een zeer ruim gemetseld gewelf, daar waren wij in den collecteur. Het boogvormig gewelf vormde een rechten gang, die in het midden een stroomend wa ter li&d, het rioolwater besloten tusschen twee smalle trottoirs. Op dit water lag een reeks van. zeventien platbodemschuiten, met aan beide langszijden van leeren kus sens voorziene zitbanken. Op iedere schuit was voor 17 personen plaats. Het zag er daar waarlijk fantastisch uit, door de gloeilampjes tegen de donkere mu ren van het gewelf, de witte en roode bal lons der staande lampen, vóór en achter een op iedere schuit, het langzaam, voor zichtig en dan weer gehaast loopen der men- selien, die hun plaatsen zochten, hulpvaar dig terecht gewezen door de beambten, waarbij het gegons der stemmen kwam, ge mengd met uitroepingen van verrassing en vrooiijk gelach. Rechtuit, zich verliezend in het donker, lag de groote gang, waarin Uier en daar een electriseh lampje als een ster flonkerde, ter wijl nabij de ronde bollen der lampen een zacht licht op de omgeving uitstraalde met donkere schaduwen er achter. En naast de schuiten stroomde het zwarte water, vol on reinheden, zoo kalm als een beek. Toen allen gezeten waren er kwam geen plaats te kort werd de schuiten- msmakmg, tot Waaideeüng en daardoor zoo het zijn kon, tot samenwerking „opdat daai- door met dezelfde krachten voor de armen meer zal kunnen worden gedaan, gelijk elk vriend der armen moet verlangen". Die weusch wordt door mr. N. G, Pierson in zijn „Voorrede" tot den Gids met waimte ondersteund. Haven te Scltereniiigen. Aan den gemeenteraad te 's-Gravenhage wordt thans door B. en W. voorgesteld tot H.M. de Koningin een adres te richten tot het verkrijgen van de ten behoeve van den aanleg der Scheveningsche visscherhaven noodige onteigening. Hetveizoek strekt »om, na het bevelen van de noodige voorloopige maatregelen, aan de Staten-Generaa! eene wet voor te dragen, waarbij de aanleg van een visschershaven ten zuid-westen van Sclie- veningeo, met daartoe behoorende inrich tingen, wegen en werken, wordt veiklaard te zijn een werk van algemeen nut". De Raad, zegt het ontwerp-adres, ofschoon in dit geval in 't bijzonder de welwillende medewerking van de eigenaren der gronden verzekerd achtende, heelt gemeend alle voor bereidende maatregelen te moeten nemen om, zoo onverhoopt noodig, de vereischte onteige ning van die gronden te verkrijgen. 9e Internationaal Oogheelkundig Congres. Gisterochtend hield dr. Leber uit Heidel- berg een iuteressante voordracht over zijne nieuwe onderzoekingen betreffende de voeding van het oog. Ia sectie A werden de X-stralen als be langrijk hulpmiddel, zoowel voor de chirurgie als voor de oogheelkunde, geëxperimenteerd. Twee onderzoekers, J. Mackenzie Davidson uit Londen en K. Grössmann uit Liverpool deelden hunne belangrijke resultaten, op dit gebied verkregen, mede. Dr. G. Nicola'i, uit Nijmegen; J. von Michel, uit Würzburg; A. Siegrist, uit Bazel; 01e Buil, uit ChristianiaS. Thoobald, uit Balti more W. Goldzieher, uit Buda-PestW. Schön, uit Leipzig, deelden de resultaten van hun waarnemingen, gedeeltelijk toegelicht door lantaarn-projecties, mede. In sectie B spreken de Iteeren C. Hess, uit Marburg; G. A. Stevens, uit New-York; G. J. Bulschowsky, uit Leipzig; Pfalz, uit Düsseldorf, en W. Koster, uit Leiden, voor namelijk over de biologie van het oog, Iri sectie C. kwamen zeer belangrijke onder- werpe ter sprake. Daar waren aan het woord de lieeren prof. II. Stattler uit Leipzig; A. von lleppel uit Halle; Anderson Crifchell, G. A. Berry uit EdinburgE. Clarke uit Londen R. Stattler uit LeipzigV. Morax uit Parijs en I. Hem uit Semmercote. Het Ziekenhuis te Rotterdam, Men schrijft ons: De chirurgische afdeeling in het Ziekenhuis te Rotterdam heeft een belangrijke uitbrei ding ondergaan, inzonderheid om haar nog meer dan tot nu toe in ovei eenstemming te brengen met de hoogste eisehen der hygiëne. De bovenverdieping van den uitersten vleu gel van het gebouw is daartoe geheel ver bouwd. Behalve dat de reeds beslaande operatiekamer verbeteringen onderging is nog eene nieuwe operatiekamer bijgebouwd, waar alle toestellen, instrumenten enz. aanwezig zijn, die de nieuwste wetenschap heeft uit gedacht om het operatiewerk op de meest gemakkelijke en veiligste wijze te doen ver richten, zooals toestellen tot het steriliseeren vnn instrumenten, verbandmiddelen, kleede ren enz. enz., leidingen tot het aanvoeren van carbol, sublimaat en andere ontsmettings- reeks langzaam in beweging gebracht door een electrischen motor op een bootje, dat voor de anderen gespannen was, en nam de tocht een aanvang. Rechts en links, aan voor- en achtereind van iedere schuit ging een beambte, die het vaartuig voor stooten tegeu de rioolkanten, behoedde. Men vor derde langzaam en regelmatig tegen den stroom op, in den grooten, donkeren, stee nen koker, nu en dan voorbij de uitmon ding van een riool, welke stroom, onder den trottoir door, zich in de hoofdgang ontlast te. Daar en in het tweede gedeelte, waar door wij met een ander vervoermiddel wer den vervoerd, zag men nu en. dan in zulk een zijkanaal het schijnsel van het daglicht .van boven invallen, wanneer daar werklie den met herstellings- of onderhoudsarbeid bezig waren; soms stonden er meerderen aan den ingang van zulk een kanaal, nu eens een wijde opening als een poort, dan zoo nauw, dat een man er niet rechtop in staan kon, en altijd begroetten zij ons met een opgewekt woerd. Langs de boogvormige zoldering van de rioolgang waren buizen van verschillende grootte bevestigdzeer breede voor bet drinkwater en het spoelwater der Seine, een. smalle voor de pneumatische post, een andere smalle voor saamgeperste lucht die in een ruim gedeelte van de stad als kracht- middel bij kleine industrieën wordt ge- stoffen, een motor tol het zuiveren van de lucht in de zalen, een reservoir voor 20000 liter water, waaruit het naar de kookketels wordt gevoerd die het tot 120 gr. verhitten, waarna het naar de bergketels gaat voor warm en koud water ten gebruike in de zalen. Verder zijn er zalen voor chloroformiseereti, een donkere kamer voor het ontwikkelen van photografische opnamen, en voor het gebruik der X-stralen enz. Eindelijk zgn er 4i nieuwe kamers vooi- pleegzusters bijgebouwd. Publieke "Werken heeft eer van betgeen daar is tot stand geb iacht, Atjeli. Aan de »H. R. Ct." wordt geseindHet 17e bataljon is op weg gegaan naar de V Kota's. De Koniogin-Moeder is uil Bentheim op liet Loo teruggekomen. De Koningin was weer aan den trein om H. M. af te halen. De heer A. Plate, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, heeft, zich heden voor 3 dagen naar Het Loo begeven om II, M. de Koningin op de hoogte te stel len van de ontwikkeling der haveninrichtin gen in verband met 't bezoek der Koniugin aan Rotterdam in September. Z.Exc. de Gouv.-Gen. van Ned. Indië, luit.- gen. W, Rooseboom, is Dinsdag met zijn echtgenoote de gast geweest van BH. MM. de Konniugiunen op Het Loo. üe nieuwbe noemde Gouv.-Gen. heeft daar in handen van H.M. de Koningin den eed afgelegd. Gisteren zijn de heer en mevr. Rooseboom weder in de residentie teruggekeerd. Naar het »Hbl." verneemt, worden er te Amsterdam ook pogingen gedaan om er een Transvaal-meeting te beleggen. Men is doende om mannen van naam van verschillende politieke partijen te bewegen op die betoo- gmg het woord te voeren. Ook in Den Haag wordt hetzelfde beproefd. De algemeene vergadering van den Bond van klerken, werkzaam bij de reehteilijke macht in Nederland, Zondag te Utrecht ge houden, was vrjj druk bezocht. Na eene voor-vergadering van het besiuur werd de algemeene bijeenkomst geopend te ruim 12 uur, onder voorzitterschap van den heer J. D. ven der Maden, uit Breda. Aan de orde was het jaarverslag van den secretaris, hetwelk na voorlezing met luid applaus werd gearresteerd. Het rapport der commissie tot het nazieu van de rekening over het vorige jaar werd goedgekeurd. Het bestuur werd hei kozen, terwijl in de plaats van den heer J. L. W. Voorregt, te Amsterdam, algemeen secundus van den Bond, die als bestuurslid bedankt had, werd gekozen de lieer G. Bemelaar, te Utrecht. In de Maandag 28 dezer te Maastricht te houden algemeene vergadering van de Broe derschap van eandidaat-notarissen zal o. a. worden behandeldlo, liet wetsontwerp tot wijziging van de notariswet, in te leiden dooi den lieer mr. A. J. B. Rijke, notaris te 's-Gra venhage 2o. voorstel der aid. Zuid-Holland, strekkende om in 1900 het 50-jarig bestaan der Broederschap, in een feeslvergadeiing te herdenken en voor de kosten f2000 beschik baar te stellen, en 3o. voorstel van het hoofd bestuur om ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Bioederschap een fonds op te richten tot ondersteuning van cand.-nota rissen in gevallen, waarin zij onafhankelijk van hun wil buiten voldoende verdienste zijn. bruikt. Dan liepen daar ook de stedelijke telegx-aaflijnen en de telefoondraden. En dab alles zag er zindelijk, goed onderhou den en solide uit. Hici' en daar waren midden in de zolde ring groote vierkante gaten, door stevige deksels gesloten; deze dienen in den win ter om ei' boven opgehoopte sneeuw onmid dellijk m bet riool af te laten. Van de Madeleine naar de Place de la Concorde, bij de Seine, is een kort eind. De weg, ondergronds te water, kwam ons veel langer voor, al deden wij er nauwe lijks twintig minuten over. De booten, waarin die weg wordt afgelegd, zijn geen pleziervaartuigen alleen voor de halfmaau- delijksche bezoekers bestemd. In dienst zijn zij de voortstuwers van het zich op den bo dem afzettende vuil; hiertoe zijn zij aan de voorzijde van een val voorzien, die past in het twee meters breede en 1.30 meter diepe kanaal, waardoor zij dan stroomaf waarts door den druk van het stroomende water worden voortbewogen. Onder de Place de la Concorde aangeko men, werden wij in een groote ruimte bin nengelaten, waar wij de aankomst der wa gentjes afwachtten, die de bezoekers van de andere zijde hierheen brachten en ons voor onzen verderen weg moesten opnemen. Die ruimte was in twee gelijke deelen verdeeld voor de beide elkander tegemoet komende De 15e jaarvergadering van den »Ned, Viouwenbond tot verhoogiog van het zedelijk bewustzijn" zal 3 Oct. gehouden woideri te Breda. Op de agenda komen voor a. liet gevaar van halve maatregelen, in te leiden door freule A. Van Hogendorp. b. De invloed der reglementeering en van het toezicht op huizen van ontucht op de geheele maatschappij, in te leiden door mevr, de wed. Ilekrneijet'. c. Vei slagen van de afdeelingen, enz. Des avonds zal een groote openbare samen komst gehouden worden onder leiding van mev, douair. Klerck— Van Hogendorp, waarin als sprekers zullen optreden ds. A. S. Talma uit Arnhem, nxej. Titia van der Tuuk e. a. In September 1899 zal een vergelijkend onderzoek worden gehouden voor de betrek king van telefonist, uitsluitend voor vi-ouvvelijke candidaten. Het aantal plaatsen zal nader vvoiden bekend gemaakt. Zie verder de »Sict." no. 191. Uit ludië is bet bericht ontvangen van het overlijden van den adelborst le klasse S. Gratama, in het hospitaal te Peutah Perak (Atjeli), op den 4den Augustus jl. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot burge meester van Benschop, Boenkoop en Pols broek R. Van Beusekom, secr. dier gem., en tot burgemeester van Willeskop J. F. B. Van Hasselt, burgemeester van Montioort. Bij Kon. besluit is goedgekeurd, dat aan F. VV. Everts, burgemeester van Watergraafs meer, op zijn verzoek eervol ontslag is ver leend als secretaris dier gemeente. Bij Kon. besluit is voor het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 Aug. 1899, ter onder steuning in zijn studiën van Rijkswege een beurs verleend nan A. Spahr van der Hoek, student in de faculteit der geneeskunde bij de Rijks-universiteit te Groningss, Bij Kon. besluit is benoemd tot onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor ouderwijzers te Nijmegen C. G. Tromp, aldaar. Bij Kon. besluit is voor het tijdvak van 1 Sept. tot 31 Aug. 1900 benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B, S. te Sappenneer dr. J. F. Hoekstra, tijdelijk leeraar aan die scixool. Bjj Kon. besluit is voor het tijdvak van 1 Sept. 4899 tot en met 31 Aug. 4900 be noemd lot leeraar aan de Rijks H. B, S. te Middelburg dr, 11. Van der Laan, thans tydelijk leeraar aan de B. B. S. en het gymnasium te Maastricht. By Kon. besluit is de off. van gez. 2e kl. dr. 11. W. Boele, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, metl Sept. op zijn aanvrage op non-act. gesteld, zonder bezwaar der schatkist en voor den tijd van een jaar. De lieer N. B. Paling, ingevolge Kon. machtiging benoemd tot vice-consul te Syd ney, Austialië, is in die hoedanigheid door de Regeering van Nieuw Zuid-Wallis erkend. liet Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres. Zooals bekend is, zal Zondag 27 Augustus a s. te Gent het Nodei-landseh Taal- en Let tel kundig Congres geopend worden, Daar dit de 2.3e maal is, dat Noord- en Zuid-Nederlandsche letterkundigen samenko men om de belangen der Nederlandsohe taal te bc-piekei', zullen er dit jaar belangrijke feesten plaats hebben om dit jubilé op waar dige wijze te hei-deuken. gezelschappen. liet was daarboven en om ons helder verlicht, terwijl onder de houten bevloering de stroom van liet zwarte riool water steeds doorliep. De omwisseling der gezelschappen bad in de grootste orde plaats. Een aantal wagen tjes op rails loopend, en ieder bestemd voor twaalf personen, die drie aan drie, om en om ruggelings tegen elkaar geplaatst wer den, kwam, het een na het ander, voor bet hekje, waar wij van uit onze afzondering werden doorgelaten. De rails liggen op de kanten van zeer smalle trottoirs, en op re gelmatige afstanden tusschen de wagentjes •bevinden zich electrisehe motoren, die de trein in beweging brengen. De gang, die wij nu volgden, een rechten hoek met de voorgaande vormende, was aanmerkelijk smaller en lager dan de vroe gere; dit gedeelte van den tocht was dan ook minder interessant. Wel is de weg heel wat langer, want van de Place dc la Concorde uitgaande, loopt hij tot de Place du Chatclet, altijd door on der de Rue de Rivoli. Wij konden zeer gemakkelijk dien weg waarnemen, want aan de ingangen van alle zijkanalen zijn de namen der straten ver meld. waaronder die zijgangen z'ich bevin den. Ik merkte op. dat de ingangondcrliet ministerie van Financiën met een stevig ijzeren hek is afgesloten.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5