Gedrukt ter Drukkerij v. d. Schxedaksche Courant. Kerk en School. Ned. Uerv. Kerk. Gere f. Kerken*. Landbouw en Teeteelt. Gemeng'd Nieuws. Finantiëel. V i s s c li e r ij. S c heepyaa rt. Handel. I>c strijders voor de rechten der Ylaam- sche taal hebben gemeend, dit gedenkwaar dig feest met beter te kunnen vielen dm door liet opncliten van een standbet id voor den vader dir Vl.iain-eiie beweging, den grooten Jan Frans Wiikm-, den m Neder- land ook gunstig bekenden letterkundige, dia geheel zijn leven gestreden heeft voor wat men nu noemt „In Vlaanderen Vluainsch". Daarenboven zal de nieuwe Nederland-clie schouwburg geopend worden. Vooral de onthulling van liet bronzen standbeeld van J. F. Willem» belooft luister rijk tv zullen zijn. Alle VLuauisdie bladen, onverschillig van welke kleur, -pieken niet vuur over deze plechtigheid en wakkeren al len aan er aan deel te nemen. En ofschoon de strijd tu—ehen de partijen bij onze zui delijke broedeis soms lievig kan zijn. thans zijn allen één, één om te toonen dat zij liefde gevoelen voor hun schoone moedei taal. allien willen deelnemen aan den Vlaam- schcu optocht, welke 27 Augustus 111 de echt Vlaamse!ie stad Gent za! plaats hebben. Meer dan 100 maatschappijen mt alle doe len des land» hebben zich reed» aangemeld, zooals van Brus-el, Antwerpen, Leuven, Me- chelen, Lokeicn, Brugge, Eekloo, Weitwu, St. Nicolaas, Kortrijk enz ook van Bonchou- te, do geboorteplaats van dut vader der Vlaamsohe beweging. De heer Cl ayes, lid der Koninklijke Vlaams ebt; Academie, heeft een feestlied ge dicht, waarop de heer O.-car Rods, kei.tar bij het Conservatorium, een prachtige melo die gemaakt heeft, die, in pa-redouble be werkt, door alle muziekgezelschappen m den stoet zal gespeeld en door de duizenden deel nemers zat medegedongen worden Het programma is aldus vastge-teld Zondag 27 Augustus te 4 uur ontvangst aan liet station, optocht der Vlaam-ihb maatschappijen, onthulling van het godenk- teeken van Jan Frans Willem-te 5 uur ontvangst door het gemeentebestuur m de zalen van den nieuwen Nedt-rland-clien schouwburg; te S uur ga la-ver toom tig inden Grooten Schouwbuig door de arti-ten van het NederLuidsch Tooneel te Gent, met me dewerking van mevrouw Bouwmeester en ou der leiding van den heer II. Wannijn. Opge voerd zal worden „Het Goudvi-chje", van Van Noubnijs. Tot na afloop der voorstelling algemeene verlichting van <len Kouter ou muziek. Maandagavond, Vlaamsoli kiui-tfeest in den Grooten Schouwburg, ocstaande tut de opvoering van werken dor incest bekende Vluainsche toonkunstenaars, liet feest heeft plaats onder leiding van den heer Oscar Roels. met medewerking van 38 personen, o. a. van do Koninklijke Maat schappij „de Melomannen". Ka het concert raoul in de salons van den schouwburg. Dinsdagavond. Ontvangst op de provincia le tentoonstelling. Algemeene verlichting, concert en vuurwerk. Woensdagavond banket in den schouvv- Assyrische, klassiek-Grieksche, Romeinsche, Byzantijnsch», Arabische, Gothieke gioepen een van de Itahaausche, \an de Duit-die en van de Fianscbe renaissance, een van de Nederland-die Kunst der 17de eeuw, een der Ylaamsehe renaissance, en eindelijk een groep van Rubens e.i zijn school, met een apotheose van Van Dijck. De optocht, waar aan veel zoig besleed was, had een enorm succes. Maandagmiddag bezichtigde Koning Leo pold met prinses Clémentine de tentoon stelling. Volgens het sN. v. d. D." is tot tweeden concertmeester in het Concertgrbouw-orkest benoemd de heer Zirnmermann, van Budapest Dr. Hofstede de Groot heeft in het Museum te Colmar een tot hiertoe onbekende Rem brandt ontdekt (een oude vrouw). Het doek wordt thans te Berljjn schoongemaakt In Deensche bladen leest men, dat de be kende kunstkriticus Karl Masden op een zol der van liet slot Fredensborg nabij Kopen hagen drie onbekende Rembrandts ontdekt heeft. Fredensborg is een uitgestrekt doch onaan zienlijk gebouw, waarvan de vertrekken vol schilderijen, honderden in aantal, hangen. Er zijn stukken van kunsthistorisch belang bij, doch het meeste is van den tweeden en der den rang. Te Heidelberg is gisteren de beroemde scheikundige, professor Bunsen, op 88-jarigen leeftijd aau ouderdomszwakte gestorven, Robeit Wilhelm Bunsen werd 31 Maart 1811 te Gottingen geboren en ontving daar zijn eerste universitaire opleiding die hij te Pat ijs, Beilijn en Weenen voltooide. Op '25- jarigen leeftijd werd hij professor aan de hoogesehool te Kassei. Hij werd achtereen volgens te Marburg en Breslau beroepen en in 1852 te Heidelberg, waar hij bleef totdat hij in 1889 emeritaat nam. Hij heeft zicii in de wetenschap een ver dienstelijken riaam verworven door tal van onderzoekingen, o. a. omtrent de dubbele eyanurende chemische affiniteit en het buskruit, verder door zijn scheikundig-aard kundige onderzoekingen op IJsland, zijn studie over de spectraalanalyse enz. enz. In alge- meenen kring is zijn naam bekend geworden door de uitvinding van een nieuwen brander, naar hem Bunsenschen brander genoemd. burg. Het aantal deelnemers uit Zuid- en Noord- Nederland is reeds meer da< 300. Het bestuur van het ïegehngscomité heeft een bijzondere commissie aaugc-teld, belast met de taak aan de vreemdelingen, die liet congres bijwonen, de noodigo inlichtingen omtrent huisvesting te geven. Alen wende zich tot bet bijzonder secreta riaat: Slypstraal 106, Gent. De Van Dijck-(eesten te Antwerpen. Door het sAcademisch corps van Ant werpen" is Zondag in de groote feestzaal van de Cercie Artistique een groote feest zitting gehouden. Afgevaardigden van de Acad, der Bildenden Künste te Berlijn, van de Académie des beaux arts te Parijs, van de Londensche Royal Academy of arts, van de Koninklijke Musea van Spanje, uit Rome, uit Venetië en uit Nederland van »Arti et Amicitiae" en van nPulchri Studio" waren tegenwoordig. Natuurlijk tal van belang stellenden, waaronder mannen van naam uit België en uit den vreemde. Een keurige feestrede werd door den heer Max Rooses gehouden, waarin hij de ont wikkeling van het talent van Van Dijck eri het karakter zijner Kunst met koite maar kernachtige trekken schetste. Ook Alma Ta- dema voerde het woord en bracht in liet Engelsch namens Engeland hulde aan Van Dijck, die op de Britsche school grooten invloed heeft geoefend. Eene Italiaansclie hulde werd den Antwerpschen schilder ge wijd door den heer Yenturi, directeur van de Galleri del Regno te Romein het Duitsch deed prof. Ludwig ilanzel namens de Ber- lijnsche Academie desgelijks en de heer H. W. Mesdag bracht de hulde der Nedei land- sche schilders. Te halfdrie ure begat men zich in feest- optocht naar het standbeeld van Van Dijck op het Museumplein. Negenhonderd kinderen zongen daar een lied en de dichter Pol de Mont en Antwerpens burgemeester Jan van Rijswijck hielden toespraken, volenthusiasme voor Vlaamsche kunst en Vlaamsche taal tevens. De Duitsche gezant legde namens zijn Keizer een krans op het voetstuk van het beeldzoo ook de Spaansche uit naam zijner Regeering; de Nederlanders brachten kransen van Arti" en van nPulchri" ook Belgische, Duitsche en Italiaansche Genoot schappen deden hetzelfde. Natuurlijk was er ook een groote krans van de stad Antwerpen zelve. Te 5 ure vereenigden zich de afgevaar digden der Academische korpsen, burge meester en schepenen der stad Antweipen, de leden van den Gemeenteraad, talrijke kunstenaars uit den vreemde en nil België, aan een feestmaal in de zalen van den Kunstkring. De geheele stad viert feestvlaggen en versieringen ontbreken niet; Zondagavond was er een luisterrijke illuminatie; de toe vloed van vreemdelingen en van Beigen uit andere plaatsen is ontzaglijk groot. Maandag werd een feestelijke optocht door de stad gehouden. Zij stelde voor den ont wikkelingsgang der Kunst in den loep der eeuwen. De gemeente Antwerpen had 200.000 fr. beschikbaar gesteld. Er waren Egyptische, Algemeene Synode. In de zitting van gisteren werd door prol Cannegieter, naar aanleiding van de aange nomen wijziging van art. 14 alg. reglement, de volgende motie ingediend: de Synode verklaart, dat de invoering van de cassatie- procedure in de administratieve rechtspleging niets te kort doet aan de bevoegdheid der Syoode en der Synodale Commissie, om naai de artt. 01 en 7ü, 2e algem. regl., de wet tigheid en de rechtsgeldigheid ook van beslui ten en eindbesluiten in bestuurszaken te beoordeeien en casu quo, naar deze bevoegd heid te bandelen. Deze motie werd aangenomen Aan de orde van behandeling kwam het rapport over de consideratiën enz. aangaande het Regl. op het Algemeen Fonds der. Ned. Herv. Kerk. Daaruit blijkt, dat het voorstel van dr. Boon algemeen gi is ontvangen. De rupporteerende commissie adviseerde het Reglement aan te nemen maar verkort en met enkele wijzigingen. Na de algemeene beraadslagingen, werd het con- cent-reglement artikelsgewijze behandeld. Deze zaak üep in deze zitting niet af. Beroepen: te Jaarsveld, J. C. Klomp, te Lunteren te Haastiecht, J. H, van der Palm, te IJsbrechtum en Tiras. Aangenomen: naar Wesieilee, door J. J. Bieeker, te Knijpenaar Vleuten, door A. T. Vink, cand. te Leksmond; naar Bathmen, door S. II. A. Begemaorr P.IIz te Holwerd. Bedankt: voor Blauwkapel, door J. van Ingen, te Hedei; voor Stellendam, door J. P. de Bie, te Rotterdam. Dinsdagmorgen te '10 ure werd de eerste zitting der Synode in de Ebbingekerk te Groningen gehouden. Ds. van Andel werd gekozen tot praeses, ds. Hoekstra tot assessor, dr. H. H. Kuyper en ds. Westerhuis tot scribae. Ds. van Andel dankt de kerken te Gro ningen voor de zorgvuldige wijze, waaropzij do Agenda hebben samengesteld en voor de sierlijke inrichting van het Kerkgebouw. Vervolgens heet hij de tegenwoordig zijnde adviseurs, prof. Biesterveid, prof. Geesink, prof. Lindeboom, prof, Noordtzij, prof. Bavinck en prof. Rutgers, en de afgevaardigden van de kerken in Oost-Friesland, prof. Jaeger en ds. Bronger, welkom. In de middagzittiug stelt de praeses aan de orde letter B van de agenda, Liturgie. De Synode van Drente sprak uit: de pro vinciale Synode vernomen hebbende, dat de zittingen der laatstgehouden Generale Synode geregeld werden geopend en gesloten met gebed voor en na de handelingen des kerke- raads, en oordeelende, dat dit niet strekt tot stichting, wenscht dat hierin verandering worde gebracht. De broeders, ds. Dijkstra, ds. Noordewier, prof. Geesink, prof. Rutgers, oud. Elshout, dr. H. H. Kuyper, ds. Bos, prof. Wielenga en ds. van Andel, nemen deel aan de dis cussie. De praeses stelt voor, dat hij ziels, wat de zaken betreft, boude aan de gebeden voor en na de kerkelijke vergaderingen, maar dat hij vrij zal zijn, deze gedachten in eigen woordeu weer te geven. Algemeen goedgevonden. De praeses stelt voor, met de behandeling van de zaak der Zending a.s. aanvang to maken. Goedgekeurd. Komt in behandeling punt van 2 van let ter Bde Synode stelle vast een authentie- ken tekst van de Formulieren van Eenigheid en de Liturgie. Besloten wordt dat 3 depu- tateu zulk-n worden benoemd om aangaande de bekende uitgave van prof. Rutgers op de volgende Synode rapport uit te brengen. Met warme instemming begioet de verga dering het voorstel van prof. Noordtzij om een telegram to verzenden aan president Kru- ger en aan dr. Kuyper. Beroepen: te Schipluiden, J. L. Schou ten, cand. te Zwolle. Middelbaar Onderwijs. Naar de »Res.-Bode" verneemt, bestaat bij den nieuwhenoemden directeur van het gym nasium te Katwijk a-d Rijn het voornemen, aan die inrichting een handelsschool te ver binden in den geest van de gemeentelijke Handelsschool met 5-jarige cursus te Am sterdam. IS, Dinsdag een Aangaande de verwachtingen van den oogst over 1899, in de provincie Zuidholland zegt de sSt.-Ct.: Tarwe gaf een zwaar gewas, dat echter, door zware regens In den voorzomer Ieget ig geworden, behalve in de Hoeksche Waard en de Vijfheerenlandenwaar de verwach tingen goed zijn, slechts eene middelmatige opbrengst belooft, zij het met veel stroo. Rogge, die van het genoemd weer minder leed, staat alom zeer goed te velde. Van gerst, die slechts in enkele streken verbouwd wordt, zijn de verwachtingen mid delmatig. De haver belooft in het Westland en de Hoeksche Waard zeer weinig. Op Goeree en Overilakkee en Voorne en Putten en de Vijf heerenlanden geeft de vroege haver geen reden tot ontevredenheid. Slecht stroo heeft hij echter, behalve in laatstgenoemde streek, overal. Erwten en boonen, die van de luis vrij bleven, beloven bijna overal eene uitstekende opbrengst. Omtrent vlas loopen de berichten uiteen terwijl liet in de Hoeksche Waard zelfs geen middelmatige opbiengst geeft, is men daar omtrent op Goeree en Overdakkee, Voorne en het Westland niet ontevreden. Koolzaad, dat hier en daar reeds gedorscht doet eene goede opbrengt verwachten. Hennep, die slechts in de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden verbouwd wordt, had in den zaaitijd veel van de droogte Se lijden, is dientengevolge dun, maar belooft toch nog een middelmatig gewas. Aardappelen. De vroegere soorten waren best; ook de latere geven aanleiding tot zeer goede verwachtingen. Slechts in de Vijfheerenlanden, waar zij het voornaamste product zijn, zijn de ver wachtingen minder hoog gespannen. Ziekte komt nog nergens voor. Van suikerbieten zal de opbrengst ver moedelijk ruim zijn, behahe in de Alblasser waard en de Vijfheerenlanden, waar slechts een middelmatig gewas wordt verwacht, De overige wortelgewassen beloven een redelijke opbrengst. Weilanden konden tot voor kort overal best genoemd wordende invloed van lang durige droogte begint zich nu te doen ge voelen. De hooioogst was overal goed wat de qualiteït betreftover de quantileit komen slechts uit de Alblasserwaard en de Vijfhee renlanden min gunstige berichten. Omtrent de opbrengst van boomgaarden bestaan slechts in het Westland goede, in de Vijfheerenlanden vrij goede verwachtingen; elders bloeiden de boomen wel goed, doch is de vrucht niet ontwikkeld. De toestand van den veestapel in den vóor- zomer overal goed, is door het mond- en klauwzeer in sommige streken achteruit gegaan, de prijzen waren overal in het voor jaar bevredigend. Onder de paarden komen geone ziekten voor; de prijzen zijn van sommige soorten goed te noemen. Uit het jaarverslag van den districlsvee- arts voor Gioningen en Drente blijkt, dat tuberculose over 't grootste gedeelte der pro vincie Drente vrij veelvuldig onder de run deren werd opgemerkt, het grootste aantal gevallen in 't oostelijk gedeelte. Het aantal goed geconstateerde gevallen wordt evenwel ver overtroffen door dit, waarin de ziekte met vrij groote zekerheid wordt vermoed, doch die niet aan een nader deskundig onder zoek worden onderworpen. Dat ook Gedep. Staten overtuigd zijn van het groote gevaar, dat deze ziekte mede brengt blijkt uit een schrijven, dat zij tot den minister van binoenlandsche zaken richtten naar aanleiding van diens plannen om maat regelen te nemen tot beteugeling en bestrij ding der ziekte. Met het oog op de voortdu rende uitbreiding daarvan en de dientenge volge steeds grooter wordende gevaren, waarmede èn de veestapel èn de volksge zondheid worden bedreigd, deden zij mede- deeling van hetgeen de veeartsen in hun jaarverslagen aangaande de ziekte en haar uitbreiding hebben medegedeeld, op de mi nister zich daaruit een denkbeeld zou kunnen vormen van de onrustbarende wijze, waarop zich de tuberculose in de laatste elf jaren onder het rundvee in de provincie Drente beeft uitgebreid en daardoor zal inzien, dat het nemen van maatregelen tot beteugeling van deze voor mensch en dier zoo gevaar lijke ziekte niet langer mag worden uitge steld en dat langer dralen daarmede voor den veestapel en de volksgezondheid noodlottig dreigt te worden. opgeschoten en waaraan zich ruim een 100 tal bloemknoppen vertoont, had heden een hoogte bereikt van 5.26 M. Op 15 Juli bedtoeg die hoogte 3.53 M. zoodat de bloemstengel gemiddeld dagelijks ruim 0,06 M. in lengte toeneemt. Machinisten. Naar wij vernemen zullen er door den minister van marine maatregelen genomen woiden om in liet incompleet aan machinisten te voorzieno. a. door voor het volgend leerjaar 4900—1901 voor toelating tot de machinisten-opleiding belangrijk meer plaatsen open te stellen. Ben uitstekende maatregel. Daar het verbod om in niet-rookcoupés te rooken nog herhaaldelijk wordt overtreden, heeft de Exploitatie-Maatschappij haar perso neel opgedragen streng de hand te houden aan het voorschrift om bij overtreding van dit verbod steeds proces-verbaal op te maken. Een goed werk. Het hoofdbestuur van den Ned. Vrouwen bond tot verhooging van liet zedelijk bewust zijn i.- bezig aan de vernieuwing der adressen van Tehuizen voor Vrouwen, die, door twee bestuursleden van den bond onderteekend, in de stationswachtkamers 3e klasse zijn op gehangen. Deze aanplakbiljetten zijn door de welwillendheid der spoorwegmaatschappijen gratis geplaatst en hebben reeds aan menig jong meisje of van buiten komende vrouw goede diensten bewezen. Mariniers. Naar wij vernemen zal de werving voor het korps mariniers eerlang tijdelijk worden gesloten. Een aloë. Tegen hel eind dezer of in het begin der volgende week wordt verwacht, dat in den Hortus Botanicus te Leiden in bloei zal slaan de Agava Americana, dusgenaamde 100-jarige aloë. De stengel, uit het hart van de plant Branden. Bij het onweder dat gisternacht woedde, is te Oldemarkt de korenmolen van J. Wiers- ma bij het Mallegat getroffen. Ofschoon de brandweer spoedig aanwezig was, vvaseraan blusschen geen denken. Spoedig stond de geheele molen in lichtelaaie. Een geweldige slag was het, toen de zware as met de wieken en de molensleenen naar beneden tuimelden. Een voukenzee steeg loodrecht naar boven. De molen dateerde van het jaar 1797. Zij was verzekerd voor f 5000. Te Steenwijkerwold is het huis, bewoond door de wed. P. Hollander, koffiehuishoud ster, wonende halfweg liet Steenwijkerdiep, door den bliksem getroffen, met het gevolg, dat het geheele perceel tot den grond af brandde. De bewoners hadden moeite zich te redden. Huis en iuboedel waren verze kerd. De vrouw van den sigarenmaker Stalknecht, wonende in den Adelaaishoek te Hattem, viel Dinsdagavond met de brandende petro leumlamp, waardoor een hevige brand ont stond, die door de schrikbaiende droogte een grooten omvang kreeg. In één oogenblik waren, behalve dit perceel, nog drie andere, iu eigendom toebehoorende en bewoond door 6 huisgezinnen in één vuurzee herschapen. Gelukkig kon door de onlangs aangebrachte telephonische verbinding tusschen Hattem en de gasfabriek te Zwolle, de directie der waterleiding onverwijld worden gewaar schuwd, zoodat er spoedig personeel op de bedreigde plaats was. Den gebeeien nacht was men ijverig in de weer de steeds opflikkerende vlammen te onderdrukken. Het belendende perceel, be woond door de wed. Coster, werd voor het vuur behoed. Bij het omtrekken der muren van de brandende gebouwen werden de spuitgasten W. de Weei'dt ernstig aan het hoofd en Van der Zwaan aan hel been ver wond, zoodat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Niet allen waren tegen brandschade verzekerd, zoodat velen van have en goed beroofd zijn. Gisternacht omstreeks 12 uur brak een zware brand uit in Smitshoek onder Dub beldam, in het pand van de weduwe Rob- bemont, bewoond door vier huisgezinnen sommige der bewoners konden zich slechts bijna naakt inet hunne kinderen redden. Er is niets gered. De oorzaak is onbekend. Vol gens eenigen brandde het huis reeds voordat het onweder losbarstte. plegen en zich te verwijderen. Denzelfden dag nog is de dader aangehouden. Hij noemt zich Riewendt, is 23 jaren oud, van beroep kellner en te Riga geboren. Het gestolen zilver had hij reeds te gelde gemaakt. Ooievaars. In de Afblasserwaurd maken de ooievaars zich al reisvaardigop een avond dezer dagen mankten 20 langbeenen op een toren in de waard en ruim 40 op een stuk land daar achter reeds afspraak, om in gezelschap de groote reis te ondernemen. Het noodlottig ongeval. Te Utrecht zijn gisteren de drie slachtoffers van het noodlottig ongeval op Zaterdagavond, onder vee! blijken van belangstelling ter aarde besteld. De begrafenis had plaats uit het huis van den heer B., wiens dochter ook om het leven kwam. Een 15-tal bloemstuk ken waren op de drie lijkwagens gelegd. Andrée. Uit Tromsö wordt bericht, dat de daar aangekomen kapitein Niiszme van de Ceci lia op het Sabirie-eiiand aan de Oostkust van Groenland op 75° N.B, de expeditie Nathorst had v utmoet. Deze had nog geen spoor van Andre,.' gevonden, maar zette haar onderzoek voort lot de Williamsbaai. De drie oplichters. Nader bericht men ons over de oplichting, waarvan melding gemaakt is in ons vorig blad, dat een der kantoorbedienden werkzaam was op het kantoor van de firma De V. in de Warmoesstraat te Amsterdam. Hij had een wissel groot f580, welke betaalbaar was aan de Haagsche Hypotheekbank en die afge dragen moest worden aan de Ontvang- en Betaalkas te Rottterdam. In plaats van dit laatste te doen, ging het drietal met het geld er van door. De diefstal op de Koningin-Regentes. Men herinnert zich het geval van den man, die in het kanaal van Suez aan boord van de Koningin-Regentes, van de Mij. Nederland, een kistje met £49,000 overboord wierp en daarop zelf naar land zwom, in de hoop het gestolene later weer op te halen. De man, met name C. de B,, werd te Port- Saïd gevangen gehouden. Gisteren is hij met het stoomschip Java, van de Maatschappij Nederland, te Amsterdam aangekomen en ter beschikking gesteld van den rechter-com- missaris. De man was hofmeester van de officieren, ongehuwd en woonachtig te Amsterdam in de Oostenburgervoorstraat. (dN. v. d. D.) Een drama. Te Nijmegen heelt gisteren de hotelhouder K. bij een huiselijke» twist twee revolver schoten met hagel op zijn 24-jarigen zoon gelost en dezen met eenige hagelkorrels in het achterdijbeen getroffen. De zaak wordt door de justitie onderzocht. De dader, een man op gevorderden leef tijd en beheerder van het hotel A., is nog op vrije voeten. Een brutale diefstal. Te Maastricht zijn gisteren op klaai lichten dag ten huize van een advocaat zes zilveren lepels en zes dito vorken ontvreemd door een onbekend persoon, die voorgaf den rechtsge leerde te moeten raadplegen. Hij was door de dienstmeid eenige minuten alleen gelaten en had dien tjjd gebruikt om den diefstal te Hoe men voor honderd jaren reisde. In Berlijn woont.-- ran geleden de geleerde boekhandelaar Nicolai, die een groote reis door Europa wilde maken, c i i bij vrienden en bekenden inlichtingen vroeg omtrent de beste routes. Zoo klopte hij bij zijn bereisden vriend den keizerlij ken raad Bretschneider te Ofeu aan, om advies omtrent de reis van Regensburg naar Weenen, nu in acht uur sporens af te ;gcu. Bretschneider antwoordde, dat er eiken Zondag een schip voer, 't welk als cr niet te veel tegenwind was, Donderdag in den voormiddag Weenen bereikte. Maar, voegde hij erbij, u reist dan niet gemakke lijk, heeft geen kajuit alleen en zult onge- venschtc gasten mee naar Weenen briin- 211. Doch daar u ook als litterator reist, zult kunnen genieten van allerlei volksliede ren, want ze nomen op dat schip dagloo- neis en liandwerkslui gratis moe in ruil voor de diensten, aan 't roer en elders op liet schip bewezen, zoodat er altijd velen van dat volkje aan boord zijn, die lustig hun liedjes zingen. Als u echter een eigen schip neemt, zou hot u waarschijnlijk te duur worden. Het beste zal zijn, dat gij u tot den Beierschen reeder wendt, die in de stad dichtbij de Re- gensburgscbe brug woont. Hij staat dan een schip af, dat in twee en een halven dag naar Weenen vaart. U betaalt dan 35 gul den rijksmunt, of als er toevallig meer per sonen meegaan, veel minder; ik ben zelf» eens voor 12 gulden meegereisd. Zoo legde men een eeuw geleden een tra ject af, waarvoor men nu acht a negen urn en ongeveer evenveel guldens noodig heeft. dB* Faillissementen. Uitgesproken: 15 Aug. A. L. Canneman en II. F. J. Snij- dewint, eenige firmanten van de te Amsterdam gevestigde handelsvennootschap onder de firma ïBerlijnsche stoomwasscberij, stoomververij, che mische wasscherij en machinale tapijtreiniging", welke handelsvennootschap reeds op 25 Juli 1899 failliet verklaard is, beiden thans buiten het Rijk in Europa woonachtig. Rechter-comm. mr. B. Simons. Cur. mr. H. Vet kouteren. Geëindigd; J. C. van de Poll, aanlegger van waterlei dingen, te MiddelburgW. van der Meulen, te Slnis. SCHEVENINGEN, 16 Augustus. Van IJmuiden werd heden aangevoerd 300 mand versche viseh. Een kotter kwam met zijn vangst voor den wal. Tarbot gold f2 tot f2.75, tongen 20 tot 95 c,, griet 20 c. tot f 1.70 per stuk; schol f2 tot f6.50, schar f2.50 tot f4.50, zeebanen f3 tot f3.50 en bolk 40 tot 95 c. per mand IJMUIDEN, 17 Augustus. Heden waren aan de maikt de stoomtrawlers Minna, Julie, Holland V en de Duitsche stoomtrawler J o n n i, met partijen schelvisch, kabeljauw, kleine en middel schol, tong, tarbot, rog en wat roode poonen en schar. Er werd betaald voor groote schelvisch f 4.80 a f 5.90, middel (3.70 a f4.50, kleine fl.50 a fl.90, groote schol f 16 a f17, middel f5.50 a f7.30, kleine f 1,20 a f3, groote roode poonen f5.40af6.25, schar f2.75 a f4, alles per mand; kabeljauw f1,10 a fl.40, groote tongen fl a f 1 05, middel f0.65 a f0.70, kleine f0.25 a f0.30, groote tarbot f8 a (8.50, middel 15.75 a f6.50, kleine fl.25 a f3.25, rog fO.CO a fO.75,alles per stuk. Hoogwater te Schiedam. Augustus 18: v.m. 12.40 nam. 1.24 i 19: 1.54 2.28 Hoogte van liet water op do Rivieren. Berichten van 16 Augustus. LOBITH, 2 uur 's midd. 10.51 Gov. 0.01 M. MAINZ, 12uur'smidd. 1.00 Gev. 0.05 M. KOBLENZ, 6 uur 's morg. 2.04 Gev. 0.04 M. TRIER, 12 uur'smid. 0.14 Gev. 0.07 M. RUIIRORT, 8 uur's morg. 1.36 Gev. 0.04 M. Zon en Haan. Zonsopg. Aug. 184.47 v.m, onderg, 7.18 n.m. 19: 4.49 7.16 Volle Maan 2| Aug. Laatste kwartier 28 Aug. HAMBURG, 16 Augustus. Petroleum loco 0.g5 brief, dito -.geld. Spiritus per Aug. 19i/8, Sept./Oct, 19!/8. Stem ming kalm. BUDAPEST, 16 Augustus. Tarwe flauw. NEW-YORK, 16 Aug. Aug. Sept. Oct Nov, Dec. Mei. Mais. 37 3G%34% 34% Aug. Sept. Oct. Nov. Dec, Mei. Tarwe. 761/4 78V* 8D/1

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6