STADSNIEUWS. - VLAARDINÖEX. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Telegram ui e n. INGEZONDEN. S, Veel geweren en ammunitie werden in beslag genomen. liet hier bedoelde hoofd behoorde tot de partij van Panglima Polim enden pretendent Sultan, Hij was een der leideis van het ver zet dat alleen kan onderdiukt worden door voortdurende waakzaamheid en snel optreden. De VII Moekims Pedir, waar het boven staande gebeulde, zullen door de voleindiging van de trambaan (SegliPadarig Tidji) spoe dig geheel gepacificeerd zijn, evengoed als de XII Moekims. «Patrimonium". Men meldt ons uit Amsterdam Heden en morgen wordt in Café »Belsé- dère" aan het Y de 18de algemeene verga dering gehouden van het Neder], Werklieden verbond «Patrimonium". De vergadering werd geopend met gezang en gebed, waarna de voorzitter, de grijzende, doch nog gansch niet verouderende IC. Kater, de talrijke afgevaardigden een korten wel komstgroet toeriep, en verklaarde zich van de traditioneele redevoering, waarin dan meestal den poütieken toestand of dien van Patrimonium en zijne verhouding tot den aigemeenen toestand gesproken werd, te zullen onthouden, mede om tijd te winnen voor de behandeling der vrij wel overladen agenda. Een hartelijk woord van hulde wijdde de heer Kater aan de nagedachtenis van enkele verdienstelijke leden, sedert de vorige ver gadering door den dood aan Patrimonium ontvallen, als: Bart Poesiat (Amsterdam), J. Loot (Zwolle) ds. J. W. de Haas (Culem- borg) A, Wiersinga (Mepppi), Daar de vergadering voor de pers heden niet toegankelijk is moeten wij met deze korte mededeeling volstaan. De minister van oorlog verleent deze week geen audiëntie. Zaterdag zijn bij de staven der korpsen de nieuwbenoemde officieren beëedigd en in functie gesteld. Het bestuur der Nederlandscb Zuid- Afrikaansche Vereeniging meldt ons: Zeer erkentelijk voor den gewaardeerden steun, dien wij van de Nederlandsche Pers voor ons manifest aan 't Engelsche Volk hebben mogen ondervinden, hebben wij de eer U mede te deelen dat onze pogingen met een groot succes zijn bekroond, daardehand- teekeningen het getal van 140,147 hebben bereikt. Het manifest is, in het EngeKch vertaald, reeds in de meeste Engelsche bladen opge nomen, terwijl voor diegenen die aan corres pondenten, bekenden of vrienden in Engeland, deze Engelsche vertaling willen toezenden exemplaren op aanvraag beschikbaar zijn. Zaterdag is aan den nieuw benoemden gouverneur-generaal van Ned.-Indië Roose boom door vertegenwoordigers van den kolo nialen handel te Amsterdam een diner aan geboden. De broederschap van rijksontvangers zal 20 Augustus een algemeene vergadering houden in KrasnapoNky te Amsterdam. Orpheus. Gelijk wij reeds per bulletin hebben mede gedeeld heeft ïOrpiieus" in bet groote inter nationale concours te Antwerpen op Zondag 20 on Maandag 21 Augustus gehouden den 2en prijs behaald in de »Eer«te afdeelitig", waarin slechts vereenigingen mededingen, die in deze afdeeling nog geen eersteu piijs hebben behaald. Gisterennamiddag trad »Orpheus" in het strijdperk en dadelijk nadat deze ons bekend was namen wij maatregelen om den blijden uitslag mede te deelen. Dat deze mededeeling hier met hartelijke sympathie is ontvangen behoeft wel geen betoogmen weet hoe Schiedam zijn Man nenkoor waardeert. Hier en daar ziet men de vlag ontplooid, ten teeken vun de vreugde. De behaalde prijs bestaat uit een verguld eeremetaal en een premie van 400 bancs. Naar wij voorts vernemen zal de uitreiking der prijzen plaats hebben hedenavond te 7 uur en wordt de overwinnende vereeniging morgenavond alhier terug gewacht, In de «Eerste afdeeling" hebben in den wedstrijd medegedongen lo. La Lyrique Tournaisienne, te Tc urn ai. 2o. Ceicle Feriy, te Luik. 3o. Kunst na At beid, te Amsterdam. 4o. Haagsch Mannenkoor, te 's-Giavenhage. 5o. 's-Gravenhaagscba Liedertafel «Cres cendo", te 's-Gmvenhage. Go, Schiedam's mannenkoor »Orpheus", te Schiedam. De uitslag was le prijs CVrcle Forty, 2e prijs Oipheus, 3e prijs Crescendo, 4e prijs Ilaagsch Mannenkoor. Ijken Tan maten en gewichten. Op lo. September a. s. eindigt de termijn biunen welken maten en gewichten moeten voorzien zijn van het goedkeunngsmerk, zijnde de letter h. Belanghebbenden worden hierop opmerk zaam gemaakt, ter voorkoming van straf. De maten en gewichten, die dit merk niet hebben, kunnen alsnog daarvan voorzien worden aan het ijkkantoor te Rotterdam. Aan het concours, te houden ter gelegen heid van het 5-jarig bestaan der tooneel- vereeniging jHollandia" te Vlaardingen, zal worden deelgenomen door de tooneelvereeni- ging sTalma" en »St. Cornells" beiden van hier en «Kunst en Vriendschap" van Delft. Hedenmiddag ongeveer 4 uur viel de vijf jarige Jacobus Spreksel in de Noordvestgracht, Hij werd er aanstonds door zijn broer weder uitgehaald en naar de ouderlijke woning in de Zijlstraat gebracht. Twee kinderen van Voorhuizen reden met een sportwagen in de Boterstraat en gingen daarbij tusschen twee emmers heet water door die een oogenblik waren neergezet. Onge lukkig ging het wagentje tegen een dei- emmers waardoor het water er uit stoitte en beide kinderen brandwonden bekwamen. De brandersknecht Arij Noordijk, werk zaam in de branderij van den iieer J. T. Beukers, Lange Haven, had Zaterdagavond het ongeluk om uit te glijden tengevolge waarvan hij een been brak. Nadat onmiddellijk geneeskundige hulp was vuleend werd hij per vigilante naar zijn woning in de Baan gebracht. Hedenmiddag te halfdrie viel de achtjarige Jan Feelders in de Raamgracht, doordat hij over een touw struikelde. Hij werd evenwel spoedig gered door den lieer Schollen die het ongeluk zag gebeuren, Correspondentie. Tot ons leedwezen moet een groot inge zonden stuk wegens plaatsgebrek tot morgen blijven liggen. BURGER LJJKE STAND. C.clioren IS Aug. Theodora, dochter van G. Klein en D. de Neeff, Piet-IIeinstraat. 19 Aug. Maiia. dochter van J. II. Stek en P. M. den Held, Botterd. dijk. Adriana Johanna Cornelia, dochter van G. J. II. Pierlot en A. van Zoen Haam. Gerrit, zoon van E. AL Magtelse en J. v. d. Bos, Vellevestsingél. 20 Aug. Jannetje, dochter van G. Zaal en M. Verbokkem, Buitenhavenweg. 21 Aug. Johannes, zoon van W. Woens- dregt en A. Pluijm, Broersvcld. Overleden 20 Aug. Johannes Jongsten, oHd 08 jaar, Lange Achterweg. Pieter Bos, oud 2 maanden, Broersvest. Er doen zich in deze gemeente in de laatste dagen weer eenige gevallen van roodvonk voor. 'De kommies bij 's rijks belastingenA.de Vlieger al hier, wordt met 1 September n. s, als zoodanig overgeplaatst naar Amsterdam. De tooneelvereeniging jllollaiidïa" alhier herdenkt 7 November a s. haar 5 jarig bestaan en zal ter herdenking daarvan een concours houden. 'Zaterdagavond op het sluitingsuur der café's, had T. B., wonende in de Liesveldsclie Laan alhier, bij tiet verlaten van een dier inrichtingen, in abnormalen toestand, het ongeluk zoodanig van de trap te vallen dat hij voor dood werd weggedragen naar de woning van dr. Kikkeit, vanwaar hij, na ongeveer -Yv uur in behandeling te zijn ge weest, per, brancard naar huis werd vervoerd. Eer--t tegen den morgen gaf hij wederom teekenen van leven. B U R G E R L IJ KE STAND. Geboren t 19 Aug. Sophia, dochter van W. van Rijn en A. de Hoog, Maasstraat. 20 Aug. Rorina Johanna, dochter van J. H. Smit en S. Kraker, Kuiperstraat. Arie, zoon van T. Goedknegt en O. Bal. Kor- nelia, dochter van J. van Dorp en K. Pool, Fransenstraat. 21 Aug. Teunis, zoon van K. Neicmaat en en J. v. d. [lave, Nieuwelaan. Overleden: 20 Aug. Apolonia Cornelia van Bei kei, oud 5 maanden, llojlaan. Johannes van de Liride, oud *1 nmund, Jiortedijk. Brand in een vuurwerkfabriek, Afea meldt ons int Rotterdam De kruitfabriek van Gall in de Raampoort- laan in brand' klonk als een loopend vuurtje door de stad, haast nog sneller dan de brand zich uitbreidde en de vuurkolommen zieli ver spreidden, 't Was om-treeks kwart voor negen uur toen de bewoners der Zomerhofstruat en Bentliein-traat door een brallend en knette rend en krakend geluid opgeschrikt werden, terwijl de aanhoudend brekende slagen de aandacht der omwonenden trokken. In hei jaar 1832 werd aldaar de pyrotech nist hc werkplaats gtvesdigd van den beken den vuurwerkmaker A. Gall en wel aan de Ktampoonlaan no. I op een vrij terrein. In de laatste jaren is liet terrein geheel ingeslo ten geworden door den nieuwen stratenaan leg aldaar, zoodat slechts een zeer smalle tuin deur toegang geeft tot de werkplaatsen die van geen enkele aanwijzing zijn voor-zien dat zich daar zulk gevaarlijk goedje bevindt. In bedoelden tuin zijn een vijftal houten ge bouwtjes, waaronder een kruithiiisje nabij den ingang, benevens bergplaatsen voor de cartonage en liet latwerk voor het kunst-, uur werk, geteerd touw, enz. Achter in den tuin tegen de huizen, der Zomerhofstraat bevindt zich een houten wo ning, waarin twee dames Gall verblijf hou den. Do fabrikant woont aan den Bergweg, alwaar in de nabijheid zich bij de Plas kruithuizen bevinden. In een loodsje alwaar kunstvuurwerk met Btngaalsch vmirpoeder govuld wordt, wa3 he denmorgen de werker Arnold van der Meer werkzaam met vullen, toen volgens zijn ver klaring een hoeveelheid Bengaalsch vuur door zelfontbranding vlam vatte, waarop hij met een emmer water vruchteloos trachtte to blusschen. Van der Meer was op dab oogen blik behalve de beide dames, alleen op het terrein. Zoo onnoemelijk snel breidde de- brand zich uit dat aan blusschen niet verder te denken was en in een oogwenk de pyro- technischo werkplaatsen in. een zee van vuur gehuld werden, die aan een uitbarsting deed denken en den omwonenden de schrik om liet hart sloeg, te meer daar twee perceelen van de Zomerhofstraat van boven tot onder aan de achterzijde in brand vlogen. De beide dames Gall werden door mej. J. J. van Rotterdam die in pand 52 aan de Zo merhofstraat woont, in nachtgewaad over de heining gered en bij haar binnengebracht. De brandweer van verschillende punten gelijktijdig van de uitbarsting onderwicht, het niet lang op zich wachten. Een gevaarlij ke taak wachtte haar aan den ingang van het kruithiiisje cn daarachter tegen den brandenden vuurpoel een bergplaats van pe troleumvaten, en waarvan het dak leeds brandde. Steeds hooger sloeg het vuur op, wanneer nieuwe voorraden nieuw voedsel gaven. De brandende perceelen aan de Zomerhof- straat waren moeilijk bereikbaar, daar de brandende loodsen er vlak aan grensden. Ze ven brandspuiten en twee stoomspuiten be stookten het vuur en waren iceds tegen 10 uur in den morgen den brand meester. Het kruithiiisje aan den ingang was gelukkig ge spaard gebleven, alsmede een kist kruit die les op liet terrein stond. De vaten met petroleum, waarvan sommi gen reeds brandden, waren in een aangren zende n tuin gerold. Toen men het vuur onder de knie had, was alles op het terrein nage noeg tot dt-n grond afgebrand, terwijl de woonhuizen aan de Zomerhof straat deerlijk gehavend bleken. Iu den beginne moet de kracht van het vuurwerk hevig geweest zijn, daar eenige zware eikenbooinen zeer gesplinterd waren. De gelieelo administratie der fabrikanten is mede een prooi der vlammen geworden de dames konden niets anders dan zichzelven en een grooten ulmerdog redden. De geheele opstal was voor f 7250 verzekerd bij de ..Im perial", agenten de heeren Van Wijk &Co. Blijkens resolutie van 1874 hadden de fa brikanten slechts vergunning tot berging van 25 K.G. vuurwerk. Dat dit maximum over troffen is, daaraan zal ieder die de vuurmassa gezien heeft niet twijfelen. Deze gevaarlijke inrichting zal nu evenwel uit deze dichtbevolkte buurt verdwijnen naar een veiliger plaats. 12 jaar geleden heeft ter zelfder plaatse een explosie plaats gehad en dezen winter in do fabriek op de Plas, alwaar een jongen doodgeslagen werd. Verschillende poli tie^autoritoi ten waren ter plaatse. Scheveningen. Sedert de opening \an het hadseizoen zijn te Scheveningen aangekomen 12,712 personen, met 803 dienstboden. Treinvertragingen. Tengevolge van de Antwerpsche feesten hadden alle treinen gisteravond en dezen nacht belangrijke vertraging. Een enorme drukte heerschte Zondag aan het Ilollandsche Spoorstation, vooial tenge volge van" het reizigersverkeer tusschen Rot terdam en de residentie. Eerst na midder nacht kwamen uit Antwerpen, de zangers van 'tdaar gehouden zangerfeest terug en zongen liederen op 't perron. De laatste treinen naar Amsteidam eu Rotterdam ondervonden vertraging. Able Daens. Naar de «Zutph. Ct." verneemt, worden pogingen in het werk gesteld om den abbé Daens ook te Zutphen te doen optreden. Een legaat. Aan de diaconie der Ned. IJerv. gemeente le Zaltbominel heeft wijlen A. II. Valkenburg, wed. F. II. G, Driessen een vierde gedeelte van haar nalatenschap besproken, geschat op een geldswaarde van f90,000, onder aftrek van eeriige legaten. Mariniers. Van officieele zijde wordt het bericht dat de werving voor het korps mariniers gesloten zou woiden, tegengesproken. Hoe grooter de toeloop van recruten is, hoe aangenamer dit den commandant za! zijn. Griezelige vondst. Aan het strand te Hoofdplaat is aange spoeld een laars, waarin een kous met een voet en een stuk been van 42 cM. lengte. In de kous stonden de letters G E R -j- A CII. De droogte en schoolverzuim. De ongekend aanhoudende droogte is oor- vaak, dat in Drente tal van slooten, greppels en beekjes, welke als afscheiding dienen tusschen de velschillende weilanden, opge droogd zijn. Het gevolg daarvan is, dat het vee niet dan onder toezicht in de weide is te houden, daar het anders al ras, nu de scheidsmuren zijn vervallen, in andermans land is verdwaald. De kinderen worden aan gewezen om op de koeien te passen, tot last en verdriet van den schoolmeester, die daar door sommige klassen bijna geheel ziet ont volkt. Mede in het belang van het onderwijs ten plattelande is regen dus gewenscht. Falsche bankbiljetten. Sedert het begin der Van Dyck-feesten zijn ia Antwerpen, Brussel eu Luik valsche Ne derlandsche bankbiljetten van f 25 in om loop. Een 30-jarig jongmensch wordt van do uitgifte verdacht. Ongeluk. Vrijdagavond is bij het rangeeren op het slation Groningen de wissel wachter T. der S.S. door een locomotief aangereden en on middellijk gedood. De pest. In Portugal zijn nog drie gevallen van pest geconstateerd. ïn Zuid-Oost-Afrika is de builenpest uit gebroken. Vermoedelijk schuilt hier ook de oorzaak van de pest te Oporto. H. K. H. de hertogin van Albany met kinderen en gevolg, worden hedenavond ten paleize Het Loo verwacht en zullen aldaar eenige dagen vertoeven. De thans nog met verlof in het buitenland zijnde ministers zullen ïn't laatst dezer maand terug zijn. Op het 2e Nationaal Coöperatief Congres, dat 24 September a. s. te 's-Gravenhage ge houden wordt, zal behandeld worden het vol gende onderwerp: Welke zijn de beginselen, die aan de toepassing der coöperatieve denk beelden ten grondslag behooren gelegd te worden." De heer Grigorieff, die reeds tijdens het leven van de Koningin-Moeder Anna Paulowna als zanger was verbonden aan de door die Vorstin gestichte Grieksche Kapel aan den Scheveningsche weg te 's-Gravenhageis oveileden. Hij droeg de medaille van een der Russischen orden hem door den czaar ge schonken, wegens langdurigeD diensttijd bij voornoemd kerkelijk zangkoor. AMSTERDAM, 21 Augustus. Koffie goed ord. Java 253/4, Sant is I81/2. Suiker prijshoudend. Tarwe op levering zonder noteering. Rogge op levering willig; Oct. t'139; Maart f138. BOTTERDAM, 21 Augustus. Buitenlandse he granen. Stemming vaster. Tarwe niet genoteerd. Rogge: Petersburger stoomend 119/120 ko, f143, Amemaansche f132. Gerst: Zwarte Zee GO/öl ko. geladen l'I23, Haver: Amer. C0.70 a f7. Mais per 2000 kilo: Amer. Mixed fOO'/j a f102, id. uit zeebont f95l/j a f96, zeltde vier laatste maanden f95, Odessa jarige f 108 f110, id. stoomend f103. PARIJS, 21 Augustus. Spiritus. Aug frs. 47.Sept. frs. 42.25 vier laatste maanden frs 38 75vier eerste maanden fr. 37.50. BERLIJN, 21 Augustus. Spiritus per loco 43.80. Het I'roces-Oreylus. RENNES, 21 Augustus. De eerste getuige is generaal Fa.bre, oud-chef van het vierde bureau. Deze verklaart, dat Dreyfus door den aard van de werkzaamheden die hij ver richt liad, zeer goed in staat was mededeelin- gen te doen aan liet buitenland. Hij bestrijdt alles wat Dreyfus op dit punt gezegd heeft. Daarna verklaart hij wat hij .deed om het schrift van het borderel te ver gelijken met do handschriften der officieren §3 hoe hij getroffen werd door de graplrolo- gisclre overeenkomsten, die bestonden tus schen het borderel en schrifturen van Drey fus, voornamelijk wat betreft het woord „ar tillerie". Hij vestigde de aandacht op Dreyfus, die pretentieus, antipathiek, onoprecht en nala tig in zijn dienst was en van wien bekend was, dab hrj zich steedsinlichtingen wilde verschaffen. Toen Fabre zijn indrukken mededeelde ten opzichte der schriftvergelijking aan de andere chefs van hot vierde bureau, bevestigden hun rneeningen zijn vermoedens. Hij verklaart thans, zoo goed als in 1894, overtuigd te zijn dat het schrift van hot bor derel het schrift van Dreyfus is. Na de verklaring van Fabre erkent Drey fus de juistheid van diens meded'eelingenbe treffende de werkzaamheden die hem werden opgedragen. Hij erkent meer bepaald belast geweest te zijn met het aanhouden van het dossier van een der hoofdstations van het Ooster-spoonvegneb, wat geen fictief wenk v/as. Deze verklaring van Dreyfus schijnt, door de ernstige wijze waarop zij wordt afgelegd, eau goeden indruk te maken op de leden van den krijgsraad. Daarna is het woord, aan kolonel d'A'bbo- ville. Hij verklaart, dat toen hem het ongete kende schrijven werd voorgelegd, hij ten ant woord gaf, dat de schrijver slechts een offi cier der artillerie van den generalen staf kon zijn. Abbovilïe geeft daarna zeer in bijzonder heden een overzicht van de schriftvergelij king, die gemaakt werd tusschen de schriftu ren van de officieren der bureaux van den generalen staf. Nadat Demange enkele opmerkingen heeft gemaakt, wordt door hem geconstateerd, dat do uitdrukking: „Je vais partir en manoeu vres," eveneens gebruikt wordt voor een ge neral o staf-reis. Abbovilïe verklaart nog, dat zijn overtui ging van de schuld van Dreyfus niet alleen berust op de gelijkheid van zijn handschrift met dat van het borderel, maar ook doordat hij alle inlichtingen, die in het stuk worden opgesomd, kon weten. De heer Cochefert, chef van de Süreté gé nérale, verhaalt welke maatregelen genomen waren voor de inhechtenisneming van Drey fus. Hij zegt dat tijdens heb dictee van Du Paty, Dreyfus blijk gaf van ongerustheid. Cochefert had boen den indruk gekregen dat Dreyfus schuldig kon rijn en antwoordde in dien zin op een vraag van Mercier. Dreyfus bleef echter voortdurend zijn on schuld volhouden. Op een vraag van den verdediger zegt Co chefert, dat als hij het schrift van het borde rel gekend had, rijn indruk wellicht gewij zigd zou zijn Dreyfus verklaart te zullen antwoorden, als Du Paty er is. Op de vraag van Picquart zegt Gribelet nooit brieven van Picquart geopend te heb ben en dat hjj dus ook met de brief Speranza onbekend was. De commandant Maut wijdt langen tijd uit over de werking van het inlichtingenbureau en hoe Henry hem in September liet borde reau mededeelde. Hij verdedigt zich tegen de aantijging van de stichter van de vervalsching van Ilenry geweest te zijn, Hij beweert dat Henry nooit bij Picquart kwam en geen betrekking met den laatste onderhield. PARIJS, 21 Aug, De Londensche corres pondent van de „Matin." bezocht gisteren Eaterhazy en vond hem bezig met heb dieht- iakken van een dikke enveloppe, geadrec. scerd aan generaal Roget. Esterhazy beklaagde zich zeer over de g£. tuigenverklaringen van de generaals Gobj; en Boisdeffre. RENNES, 21 Aug. Ondanks den zeer be. vredigendt-n toestand van Labori, kan hij he den echter de ritting van den krijgsraad no» niet bijwonen, s Hellefjes te Parijs. PARIJS, 21 Aug. De nationalistische en conservatieve bladen beschuldigen de re^ee- ing dat zij door niet gerechtvaardigde aiïes- taties, die telkens als uitdagingen zijn »e. weest, dezen Moedigen dag heeft veroorzaakt De revisionistische en republikeinse!)© bla den dringen er op aan dat het voor de rewe- ring noodig is zich flink te toonen. Zij ver klaren dat een ministerie, bestaande uit vast beraden mannen, de republiek zal weten te verdedigen tegen geheime aanvallen en po- gingen om oproer te verwekken. De „Figaro" zegt, dat de gebeurtenissen van gisteren de regeering hebben doen besluiten, krachtic tp te treden in de zaak van de rue de Chabrol hetgeen zij had willen vermijden. De mini* ter-president wil niet dat do straat ruw lan ger onveilig blijft door manifestaties van de eeno of andere partij. LONDEN, 21 Augustus. Aan de sTimes" wordt uit Johannesburg van 18 dezer «e- meld«Het aanhouden van de ammunitie voor de Transvaalsche Regeering bestemd' door de Portugeesehe gezaghebbers, heeft groote sensatie veroorzaakt. De Rand Post' beschouwt het als een oorlogsdaad van de zijde van Portugal en van Groot-Britannië en geeft der Regeei ing den raad den handschoen op te rapen, en zich haar recht voor te behouden dit zoo noodig, als een oorlogsdaad te be schouwen. Yoorts wordt uit Johannesburg aan de «Ti mes'' gemeld, dat het dynamiet-rapport aan leiding gegeven heeft "tot gespannen ver houding tusschen Oranje-Vrijstaat enTtaus- vaal. De Regeering van den Vrijstaat is voor de intrekking van de concessie en meent, dat het rapport een schending van vroeger ge dane beloften is. De heer Fisehei protesteer de krachtig, waarop "VVolrarans naarBloem- fontijn ging om te ondeihandelen. Men verwacht in Transvaal een meerder heid tegen de intrekking van de concessie. KAAPSTAD, 21 Aug. De ontvangst van het antwoord van Transvaal wordt bevestigd. Men gelooft dat het aanbod tot benoeming van een gemengde commissie is geweigerd, doch dat nieuwe voorst»'1 worden gedaan. Met opneming wordt geen instemming der Redactie bedoeld. Copy wordt nimmer teruggegeven m worde slechts aan ééne zijde geschreven. M. de B., In uiw blad van Zondag schrijft een bewo ner der Piet-Heinstraat, over de bloedkleu- nge en stankverspreidendö sloot achter ge noemde straat en de Hèndrik-Gatoelstraat. De schrijver schijnt de ©enig goede manier om hiervan bevrijd te worden, te willen vin den in het op gemeentekasten rioleerem en dempen der sloot. Het is wellicht de beste, doch tevens de duurste manier van handelen. Ik raad hem aan, rijn klachten op te geven aan heb Dagelijkseh Bestuur met opgave se dert wanneer die vervuiling begonnen is. Het kan dan verder door de politic worden onder zocht, die zeer zeker paal en perk weet te stelien aan de overtreding, die hier de oor zaak van is Ontvang U mijn dank voor de plaatsting. Uw Dw. L. Schiedam, 218'99. M. de B. Aan liet museum, tijdfelijk gevestigd in lo kalen van den Doel©, is door den heer H. A. M. Roelants Jr. geschonken, een afbeelding van het grafmonument van den heer Pielafc van Bulderen, in 1786 in de Groote Kerk al hier geplaatst, doch sedert jaren spoorloos daaruit verdwenen. Werkelijk, al is het mis schien aan veie stadgenooten nog niet be kend, Schiedam bezit een stedelijk museum. Drie lokalen in den Doele zijn zoo goed als in orde gebracht, en 't zou zeker een goede gedachte zijn, als het publiek eens de gele genheid werd geboden, met de verzameling kennis te maken. Eerstdaags hebben we een tentoonstelling te wachten op het gebied van de jgas-industne. Zou op die dagen de Doele ook niet toegankelijk gesteld kunnen wor den Misschien dat menige stadgenoot, na ken nisneming met hetgeen reeds verzameld is, zich opgewekt zon gevoelen een of andere merkwaardigheid, op onze gemeente betrek king hebbende, zij 't ook in bruikleen, aan het Museum af te staan. Mijnheer de Redacteur! Onder de rubriek Stadsnieuws in Uw blad van Zaterdagavond lees ik „Gisterenavond' ontmoette een Rijksamb tenaar een dienstmeisje, van wie hij ver- „moedde dat zij ongedekt gedistilleerd, ver- „voeröe, waarom hij haar wilde aanhouden. „Heb meisje wierp lraar boodschapmand)® „weg, waardoor een flesch en een kruik m „scherven vielen, en de inhoud daarvan ziek „over de straat verspreidde. „Een paar burgers snelden onmiddellijk „toe, en traden op weinig welwillende wij® „tegen den ambtenaar op, d!och inmiddels „wa^ het meisje weg. „De ambtenaar is toen maar zijns weegs gegaan." De zaak, mijnheer de Redacteur, is U het zij moedwillig, hetzij onwillekeurig, geheel verkeerd! aangebracht; de zaak is als volgt'- Vrijdagavond ongeveer uur hoonden- mijn vrouw en ik, een vreeselijk hulpg^ schrei, hetwelk een poosje aanhield, totdat plotseling bij mij, ondergebeeken.de, een meis je van ongeveer 16 jaar, gillende in hm® kwam stormen.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2