I r 1' W |i aK BINNENLAND. STADSNIEUWS. Gemengd Nieuws. f Tel egr a mm e n. Laatste Nieuws. INGEZONDEN. t y V"-* il.* "H 3#r Y] Frankrijk; kun was mijn verklaring vol doende." In. zijn antwoord aan Junek zeide Bertu- lus nog: „Ik heb Esterhazy in hechtenis genomen, omdat ik de overtuiging had, tegenover dt-n eenigon verrader te staan. „Dit is de sleutel van het geheele proces. „Die overtuiging is nog dieper geworden bij mij. „Esberkazy is de verrader; dit zal ik vol houden onder alle omstandigheden en tegen iedereen." Hierna werd de zitting tot lieden ver daagd. W Relletjes te Parijs. In Parijs is het gisteren rustig gebleven. De betooging van Zondag met de daaruit voortgekomen baldadigheden, was liet gevolg van een oproeping in het „Journal du Peu- ple", waarin alle democratische groepen, vrij denkers, socialisten, libertijnen, anarchisten enz. werden uitgenoodigd zich te verzamelen op de Place de la République. Een groot aa t- tal personen verscheen op liet vastgestelde nur en begaven zich onder leiding van Sebas- tien Faure op weg. Behalve de reeds in de telegrammen vermelde botsingen met de po litie, had ook een botsing plaats met een groep nationalisten, waarbij harde slagen vielen. Toen Sebastien Faure en andere leiders in oen tramwagen gearresteerd waren, raakt© de betooging een weinig van streek, doch men verzamelde zich weer en trok verder, nu in bandeloosheid met steen en werpende naar de ruiten van winkels, dio man voorbijging. Een paai- winkels waar religieuse artikelen ver kocht werden, moesten heb in het bijzonder ontgelden. Toen, bij do kerk St. Joseph, wist men niet beter te doen dan de hekken stuk te trek ken. En toen dat gedaan was, ging de deur er aan en zonder dat men eigenlijk de uitge sproken bedoeling lwd om bet heiligdom te schenden, werd do kerk geplunderd. Van liet eene kwam men tob liet andere. De altaren werden vernield, beelden en vazen stik gesla gen, stoelen en banken verbrijzeld en ver brand. Slechts met groote moeite gelukte liet hiel de orde te herstellen. Onmiddellijk is een gerechtelijke instruc tie geopend tegen Sebastien Faure wegens rebellie, geweldpleging en poging tot moord Namens den minister heeft men m het hospitaal, waar de gewonden verpleegd woi- deu, naar hun toestand inlichtingen inge wonnen. In de ruc CJiabrol. Voor het fort-Chabrol gaat alles zijn gau- gotjo. Sedert gisterochtend elf uur loopen de soldaten, met de handhaving der orde daar belast, met de bajonet op het geweer rond. Maar dat is ook alles. De publieke opinie, die eerst nogal op de hand van Guérin scheen, is hem nu vrijwel vijandig gezind. De toestand in het fort schijnt hachelijk te worden. De Egyptische vetpotten, waarop zoo gesnoefd was, schijnen afwezig tc zijn een lid van de Ligue Nationale, die met Gué rin een mondgesprek had, beweert, dat de „belegerden" voor niet langer dan drie dagen levensmiddelen hebbener is een zieke in liet fort, dde het wel met lang meer maken zai en wiens dood de anti-semieten als pro pagandamiddel hopen te gebruiken. Later is de man naar liet hospitaal gebracht, waar hij verklaarde dat zijn dief nog maar twaalf va lide mannen over had en bijna geen leef tocht. Gisteren om vijf uur kwam Guérin oven aan liet venster; hij zag er kommervol uit. Om half acht 's avonds beklom Guériu het dak om de aankomst te aanschouwen van de tachementen van het 74ste en 131ste regi ment, die als bezettingstroepen fungecren. Fransclie officieren door hun kame raden vermoord. Reeds gisteren maakten wij melding van een telegram omtrent het vermoorden van een paar Fransche officieren, zonder dat toen uit het telegram de ware toedracl.t der zaak bleek. Deze is diep treurig. Ziehier de feiten Sedert eenigen tijd deden onaangename geruchten de ronde ten opzichte van de officieren, die het bevel voerden over de missie Voulet-Chanoine (de laatste de zoon van ge neraal Chanoine, den oud-minister van oorlog), in Soedan. Luitenant-kolonel Kiobb had hier omtrent een onderzoek doen instellen en was tot het resultaat gekomen, dat de beschul diging tegen bovengenoemde officieren inge bracht, juist waren. Van hooger hand ont ving overste Klobb daarop bevel om het bevel over de expeditie over te nemen en de schuldige officieren voor een krijgsraad te dagen. Kapitein Voulet, de chef der expeditie, deed hierop overste Klobb weten, dat als hij gevolg gaf aan de hem gedane opdiacht, hij zich dan als een sverloren man" koo beschouwen. De overste sloeg deze bedreiging natuurlijk in den wind, maar toen hij bij da colonne kwam, welke gecommandeerd werd door kapi tein Voulet, die omgeven was door al zy ne sol daten, werd hem gelast niet verder te avan ceeren, daar anders op hem zou geschoten worden. Tevens gaf kapitein Voulet last de geweren aan te leggen. Overste Klobb repliceerde hieropsik zal de geweren niet doen laden, schiet als ge durft". En vergezeld van luitenant Meunier ging hy vooruit. Vuur, beval kapitein Voulet. Er klooit een salvo. Overste Klobb en luitenant Meunier benevens enkele inboor lingen van hun escorte vielen. Overste Klobb aan het been gewond richtte zich weer op en wilde kapitein Voulet naderen, maar een nieuw saho klonk en deed hem dood neerstorten. De rest van het escorte nam de vlucht. Deze zaak heeft een ontzaggelijken indruk in Frankryk gemaakt, te meer daar een zoon van generaal Chanoine, de 1ste luitenant van Voulet, in deze zaak gemengd is en aldus j schuldig staat op een zijner kameraden een moord gepleegd te hebben. Behalve Chanoine en Voulet telde de expeditie nog twee officieren. De expeditie bestond sedert Juli 189G. Zy was belast om de streek ten oosten van Moena te exploreeren. Sedert het vertrek van majoor Deslenave, die met een andere expe ditie belast was, bestond er onder de offi cieren groole oneenigheid. Kapitein Paul Voulet behoort tot de mari niers luitenant Chanoine tot de spahi's. Twee honderd man namen er aan deel. Overste Klobb van de marine-artillerie was geboren in 1857 hij was officier van het legioen van eer. Luitenant Meunier was in 1874 geboren; sinds October 1897 was hij officier. De gansche Fransclie pers is over de gru weldaad buiten zich zelve. Gemengde Medcdccllngcn. In Pruisen is nog geen enkel besluit ge nomen. De Keizer is nog op reis Vermoede lijk zal een deel van het ministerie aftreden. De Duitsche Keizer moet weinig gesticht zijn over de aanvallen, waaraan Schwartz- koppen in de Fransche pers blootstaat. Dr. Schmitz, vrijbisschop van Keulen is gisterenavond te half zeven overleden. Een telegram uit Praag meldt, dat te Graslitz heftige opstootjes hebben plaats gegrepen. Er zijn een paar dooden gevallen. Do oorzaak is de suikerwet. Kolonel Schneider, de man van het tele gram, militair attaché van Oostenrijk-Hon- garije te Parijs, keert hedenmiddag uit Ems te Parijs terug. Deze plotselinge terugkomst staat stellig in verband met hel proces ie Rennes. Het paiket te Rennes heeft gisterenmorgen een telegram ontvangen uit Louviers (depar tement Eure), waarin de zelfmoord in die stad werd medegedeeld van een individu, die voor hij zich van kant maakte, beweerde, dat hij uit Bretagne kwam en verplicht was zich te dooden. Door die woorden is achterdocht gewekt te meer daar het signalement van den zelf moordenaar vrijwel met dat van den moor denaar van Labori klopt. Nader blijkt, dat de man Loire heet. De Czaar van Rusland heeft het wets ontwerp bekrachtigd, waarbij het metrieke stelsel voor maten en gewichten in Rusland wordt ingevoerd. De nieuwe wet treedt 1 Januari 1900 in werking. Patrimonium. De hedenochtend gehouden, niet voor de pers toegankelijke vergadering kwam aan de orde het volgende bestuursvoorstel: Het Verbondsbestuur heeft in verband met de leiding van het Verbond, die uit den aard der zaak aan het Verbondsbestuur is opgedragen en in ver band met het toezicht op het Blad, krachtens ait 3 der Statuten, de eer aan de afdeelin- gen mede te doelen: dat in de luatste jaren telkens aan liet Verbondsbestuur bleek, dat de voorzitter Kater niet meer bij machte was om voor Vei bond en Blad te zijn, wat beide in hun Voorzitter en Redacteur hebben moeten; dat ook Br. Kater hiervan doordrongen bleek, daar het Verbondsbestuur telkens met zijne medewerking en ook op zijn iniatïef regelingen tiot, die de leiding vati het Ver bond beter konden verzekeren en de ver antwoordelijkheid van het Veibondsbestuur voor het blad konden dekken. dat in de laatste maanden Br. Kater ech ter herhaaldelijk heeft verklaard, dat de voortduring van dien toestand voor hem onhoudbaar was, waarom hij wenscht dat een ander in zijne plaats worde benoemd; dut het verbondsbestuur bij het zoeken naar eene regeling gemeend heeft te moeten letten op twee dingen '1e. op da belangen van liet Verbond. 2e. op de belangen van Br. Kater, die veel voor het Verbond heeft gedaandat daarop het verbondsbestuur gekomen is tot het volgende vooistel a. Br. Kater worde benoemd tot eere voorzitter van het Verbond. b. Aan Br. Kater worde uitgekeerd eene jaariijksche toelage van f 800. c. Het Verbond benoeme een nieuwen voorzitter, zonder traktement. Naar wij vernemen, is tot dit voorstel door het bestuur bij meerderheid van stem men besloten; een minderheid echter, waar onder ook de heer Kater zelf behoorde, ver klaarde er zich tegen. De minderheid moet in vele afdeelingen van het Verbond, die vreezen, dat met een verandering in de lei ding van het Verbond, de politiek er zijn intrede in zal doen, steun hebben gevonden. Besloten werd ten slotte ten opzichte van het bestuursvoorstel dat eene commissie zou benoemd worden om voor het volgende jaar eene wijziging in de statuten te ontwerpen, terwijl voorts werd besloten aan den voorzitter een lyfrente aan te bieden van f 800'sjaars. Een aanwezig gefortuneerd lid zeide reeds een aanzienlijk bedrag van het benoodigde bijeen te hebben terwyl hij zoude medewer- ken het geheele bedrag te verzamelen. De heer Kater werd voorts tot eere-voor- zilter benoemd. Daarna werd in openbare vergadering be handeld het punt der agenda: »&rbeids- en rusttijden", door den heer S. de Vries, jur, cand. te Zaandam en zPensioneering van werklieden" door mr. v. d. Vegte te Zwolle. De burgemeester is weder van zijn bui- tenlandsche reis in de gemeente terugge keerd en heeft zijne ambtsbezigheden hervat. Door de R, K. Kiesvereeniging sReeht, *.1 f a V" &*-■* Plicht en Orde" is candidaat gesteld voor de a.s. verkiezingen van een lid voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken de heer H. J. Jansen, alhier. Gisterenavond omstreeks Gtys uur geraakte een paard van den heer Vetb in de sloot langs het weiland nabij het station, waarin dat paard weidde. Eerst na langdurige ver- geefsche pogingen slaagde men er in met behulp van 8 mannen ongeveer het paard weder op het droge te brengen. Met het spelen langs den kant viel Jan Breve, gisterennamiddag ongeveer 6Vï uur, in de Schie. Een voorbijganger haalde hem weer spoedig op den kant. Gisterenmorgen had C. van der Waal, werkzaam bij de firma H. J. Plant Co., het ongeluk om door het plotseling uit schieten van de vlam onder den ketel der stoommachine ernstige brandwooden te be komen aan handen, polsen en linkerzijde, terwijl de linkerwang geschroeid vverd. Dade lijk zijn den man verbanden aangelegd. De 10-jarige Cornells Snuik viel bij het visehjes vangen heden morgen in de bchie, maar werd er weder spoedig uitgehaald en naar de ouderlijke woning aan de Station straat gebracht. Een wagen beladen met kolen, kantelde heden morgen, terwijl die langs de Lange Haven reed, zoodot de kolen over de straat gestrooid werden en het paard gekwetst weid. BURG ERLiJKE STAN D. Geboren» 19 Aug. Janna, dochter van J. Stokhof (overleden) en H. Oostrom, Raam. Sophia Catharina IVilhelmina, dochter van M. F. Groenhorst en M. C. J. V. Heymans, Groote Markt. 20 Aug. Adriana Liduina, dochter van B. Oelker en A. Kerklaan, Ploegstraat. Theo- dorus Hendricus, zoon van P. van den Bos en M. M. Duimel, Nieuwsticht (midden). 21 Aug. Beinardina Petronella Hendrika, dochter van A. Wuisman en H. van der Hoeven, Ileerenstraat. Overleden 21 Aug. Jan van der Boom, oud 1 jaar en 7 maanden, Polderstraat. Jannetje van Beek, oud 2 jaar en 9 maanden, Hoofdstraat. Leonardus Bartholomeus Josephus Ilblscher, oud 9 maanden, Rinderbuurt. Philippus van Kampen, oud 5 maanden, Leliestraat. Ongeregeldheden te Hilversum. In den afgeloopen nacht zijn te Hilversum ernstige baldadigheden gepleegd. Vermoede lijk ten gevolge van het bosliiit van den ge meenteraad tot het afschaffen der kermis, trok laat in den avond een troep jonge man nen door het dorp. Bij burgemeester, raads leden en andere particulieren werden de gla zen ingegooid en de miten van een groot aan tal straatlantaarns verbrijzeld. Het meerendeel der rijksvekhvacht te Am sterdam en omligende gemeenten, is gerequi- reerd) om de orde te handhaven. Aangezien men hedenavond nieuwe betoogingen ver wacht, is een afdeeling infanterie derwaarts vertrokken. Van andere zijde schrijft men. ons: Te Hilversum, waar het vorig jaar do ker mis werd afgeschaft, is liet gisteren op den eersten dag der kermiswoeh zieer rumoerig ge weest. Laat in don avond en tob diep in den nacht heeft de ontevredenheid zich geuit in verregaande baldadigheid. Langs den Vaart- weg is geen lantaarn heel gebleven en ook op den Kerkbrink en in de Kerkstraat en Hee renstraat zijn van tal van huizen de glazen ingegooid. Niet minder dan 67 groote spiegel ruiten werden verbrijzeld. Ook aan het huis van dan burgemeester is de baldadigheid ver gedreven. De schutterij is opgeroepen om de politie bij te staan en heeft eindelijk last ge kregen de menigte uiteen te drijven, wat spoedig gelukte. Nader seint men ons: De infanterie uit Naarden is gearriveerd. Cavalerie uit Amersfoort is op weg. Samenscholingen zijn verboden. Nader seint men ons: 64 infantensten, onder bevel van luite nant Fabius, zijn in het concertgebouw geka zerneerd. De burgemeester verbood! samen scholingen van meer dan 3 personen en ge lastte de sluiting der koffiehuizen na 6 uur hedenmiddag. Om "2 uur had een schermut seling tussoiien politie en oproermakers op Groest plaats, waarbij de politie vluchten moest. Het Proces-Dreytus. PARIJS, 22 Aug. De „Figaro" zegt, dat Dreyfus zeer verzwakt is. RENNES, 22 Aug. Labori, die vol goeden moed is en er vrij goed uitziet, woont de zit ting bij in een leunstoel gezeten. Bij zijn komst, vóór de zitting geopend is, juicht de heele zaal staande hem toe. Bij zijn binnenkomen straalt Dreyfus van. vreugde: hij geeft zijn verdedigers ie hand. De president van den krijgsraad drukt zijn groote voldoening uit. Labori, die vóór de opening heeft zitten praten, dankt in woor den vol ontroering, in mooie zinnen, over de •ol der verdedigers, uitgesproken met de klankvolle stem, die wij zoo goedi kennen'. RENNES, 22 Aug. De zitting werdi te 6.35 geopend. Advocaat Labori zit weder op zijn plaats. Toen Dreyfus binnenkwam, drukte hij zijn verdediger de hand. Kolonel Jouaust, het woord tot Labori richtend, spreekt de een stemmige meening van den krijgsraad uit over den snooden aanslag, die levendige ver ontwaardiging heeft gewekt. Hij acht zich gelukkig, Labori heden in staat te zien, zijn taak te aanvaarden. (Toejuiching.) Laibori is zeer bleek. Met tranen in de oogen drukt hij de handen die hem worden toegestoken. De generaals Mercier en Billot wisselden op zeer hoffelijke wijze enkele woorden met hem. Ondanks de op vriendelijken toon geuite aanbeveling van kolonel Jouaust om zich niet te vermoeien, staat Labori op en vraagt hij het woord. Hij zegt: „Mijnheer de president, wilt ge mij toe staan, ondanks mijn zwakte en de ontroering die mij aangrijpt, enkele woorden te ant woorden op de zoo zeer gevoelige toespraak die gij mij de eer aandeedt tot mij te richten. „Het was bijzonder smartelijk voor mij, getroffen te worden op een oogenblik toen in deze zaak voor mij de zoete droom werke lijkheid begon te worden, die mij sedert twee jaren vervult, haar te bepleiten, in haar ge- heelen omvang, voor een rechtbank van sol daten. „Dat hoopte en wenschte ik. En thans zult gij u kunnen voorstellen, hoe groot mijn ont roering en mijn droefheid waren, en hoe groot thans mijn blijdschap is. „Ik dank allen die bewijzen van sympa thie gaven. Ik dank voor alles den voorzit ter, de leden en de bijzittende leden van den krijgsraad, en de uitnemende mannen die ik met de eer heb te kennen behalve door den reeds zoo langen strijd, waarin ik hen som tijds ontmoetteeen strijd waarin de gezich ten ook der tegenstanders ten slotte een wei nig glimlachend worden, als dl© van vrien den, of ten minste als van oude kennissen. „Ik herneem mijn plaats m deze debatten, meer om ze t© volgen, dan om er deel aan te nemen. „Indien ik er minder levendig aan zal deelnemen, zal ik er toch niet minder nauw gezetheid en goed humeur aan geven. „Het is een moeilijke taak, die wij allen te vervullen hebben, gij als de scheidsrech ters, die recht zult spreken, wij als de hel pers daarbij. „Eu thans hervatten wij de debatten, waarbij wij nog menige hindernis zullen moe ten overschrijden." En te midden eener diepe stilte eindigt La bon, zeggende: „Dat men, dank zij der breede opvatting der debatten, er de waarheid en gerechtig heid moge zien voortkomen ter verzoening en bevrediging van allen. „Ik heb het recht dat te hopen, en ik ver zet mij tegen wat onschendbaar zou zijn protesten en napleiten, nadat hat werk der gerechtigheid bekroond zal zijn. Want men wete welhet aandeel dat in de daden der moet worden toege- dan d'at uit kwade mensehen aan dwahns schreven, is grooter trouw voortkomende." De getuigenverliooren worden voortgezet. •Do heer Grenier, oud-prefect van Belfort, beschouwt Esterhazy als ontoerekenbaar. Toen hij ordonnans-officier was bij getuige's vader, generaal Grenier, deed hij reeds aller lei dwaasheden en gaf hij veel geld uit. Hij deed herhaaldelijk pogingen om Ester- hazy te doen komen aan het ministerie van oorlog, maar hij ondervond telkens tegen stand en schreef dien aan Henry to© Deze beweerde integendeel dat hij Esterhazy steunde. Toen Esterhazy vernam dat Henry hem steunde, riep hij uit„Dat moest er nog bij komen, dat Henry niet vriendelijk zou zijn De getuige herinnert zich niet, dab Ester hazy geloofde aan de onschuld van Dreyfus. Majoor Rolin geeft ongunstige inlichtin gen over den agent Lajoux, die aan den mi nister van oorlog schreef om hom hulp te vragen en over de Dreyfus-zsaS. De griffier leest een brief van Lajoux, die zegt, dat R. C. hem verklaarde, dat men in de bureaux van den generalen staf te Berlijn nooit had liooren spreken van Dreyfus. Labori vraagt zich af, waarom de oplichter Lajoux nog altijd een maandgeld van 200 francs ontvangt. RENNES, 22 Aug. Scheurer-Kestner is ;gens ziekte verhinderd te verscliijnen. Schriftelijk geeft hij een historisch overzicht der zaak. RENNES, 22 Augustus. Twee pakketten, inhoudende verdachte bommen, aan Labori geadresseerd, aangekomen, zijn naar de directie der artillerie verzonden. Men gelooft niet aan gevaarlijken aard. De aanvaller is vermoedelijk weder hier teruggekeerd. RENNES, 22 Aug. (part.) Labori vraagt aan generaal Mercier hoe hij, nadab hij van het ministerie was weggegaan, achter het be staan van het valsche sfcuk-Schneider en de andere stukken was gekomen Mercier weigert te antwoorden. Majoor Bertin beschuldigt Dreyfus op nieuw, waarop Labori de vraag stelt of getui ge vroeger niet d© onschuld van beklaagde had volgehouden. B©rtin ontkent dit. PARIJS, 21 Aug. Men verzekert dat ko lonel Schneider"t© Parijs is teruggekeerd en het voornemen heeft een aanklacht in te die nen wegens valschheidi in geschrifte en ge bruik van valsche stukken. PARIJS, 22 Aug. De nacht is kalm ge- woest. In de Ru© de Ghabrol is niets bijzon ders voorgevallen. Velen brachten den nacht in de buurt door in de meening dat een aan val zou worden gedaan op het huis van Gué rin. AMSTERDAM, 22 Augustus. Koffie goed ord. Java 25%, Santos 18i/2. Suiker kalmer. Tarwe op levering zonder noteering. Rogge op levering traag; Oct. f138; Maart f136. PARIJS, 22 Augustus. Spiritus. Aug frs. 47.Sept. frs. 42.50 vier laatste maanden frs 39.vier eerste maanden fr. 37.75. BERLIJN, 22 Augustus. Spiritus per loco 43.80. Mijnheer de Redacteur Binnen enkele dagen komen in onzen Ge meenteraad een paar voorstellen aan de orde, die, naar ik meen, niet van belang ontbloot zijn, eenenzijds omdat ze de gelden der ge meente betreffen, anderzijds wijl ze een be- ginselkwestie raken. De bedoelde voorstellen zijn: a. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek te besluiten voor 1900 en volgende ja ren onder zekere voorwaarden aan de St. Wil- lebrords-stichting voor haar soh'olen een. uifc- keering te verstrekken voor belooningen en eereblijken en een evenredige uitkeering ook toe te staan aan andere Commissién voor bij zonder lager onderwijs, zoo deze zich daartoe aanmelden. b. Een voorstel in den vorm van een ont werpbesluit tot heffing van evenredig school geld op de openbar© lagere scholen met uit gebreid leerplan, dns voor de scholen van den heer Tijl en mej. Kiinmijser. Vergun mij over elk der beide voorstellen een enkel woord. Het adres van het bestuur der St. Wille- brords-stiehting werd door B. en W. om advies in handen gesteld der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Die Com missie was van gevoelen, dat het verzoek steun vindt in de Wet en mitsdien voor in williging vatbaar is. B. en W. zijn het met dit gevoelen eens en vandaar nu het voor stel. Mij dunkt, de aanneming van dit alles zins billijke voorstel zal een stap in de goede richting zijn. Jarenlang hebben de voorstan dem van het bijzonder onderwijs in deze ge meente hun belastingpenningen in de ge meentekas gestort, zonder dat zij voor hun scholen ook maar één dubbeltje daarvan ge noten. Nu wordt gevraagd door de St. Wille- brords-stichtingAi, geef ook ous, wat ons stellig toekomt en wat de Wet toestaat, en ziet B. en W. verzetten er zich alleen niet tegen, maar stellen eigener beweging voor, ook andere commissiën voor bijzonder onder wijs in dat recht te laten d'eelen. Dat is nu eens echt-liberaal. Inderdaad verkwikkelijk vooi hen, die wel jaar in jaar uit gedwongen zijn mee te betalen aan scholen, die ze voor hun kroont niet begeeren, maar die nooit in aanmerking kwamen, waar het gold het be steden der gemeentegelden aan het onder wijs. 't Is wel waar, dat de uitkeering niet groot zal zijn (slechts enkele honderden gul dens voor al de bijzondere scholen samen), maar 't is toch een tegemoetkoming aan de stuitende achteruitzetting, die het bijzonder onderwijs nog immer ondervindt. B. en W., mot de comniis=ie van toezicht op het Lager Onderwijs, hebben er mee getoond van goe den wille te zijn, waar deze billijke vraag tot hen kwam. Minder aannemelijk lijkt mij het tweede voorstel, dat, zoo ik mij niet vergis, groote bezwaren heeft. Het eerste bezwaar is, dat het toch reeds tot bezwijkens toe gedrukte bijzonder onderwijs den ongelijken kamp met het openbaar onderwijs zal zien verergeren. Het spreekt toch van zelf, dat het bijzonder onderwijs juist drijft op wat ik den midden stand zou willen noemen. Die middenstand ontbreekt in Schiedam meer dan ergons el ders. Wordt nu de gelegenheid opengesteld voor hen, die een inkomen hebben van ƒ1000 per jaar of 20 per week, om voor hun kin deren van een weelderig ingerichte school voor 10 per jaar, dat is dus 80 cent per maand, gebruik te maken, terwijl bijv. op de Ohr. school voor enkel lager onderwijs 1.10 per maand wordt betaald, dan komt het mij voor, dat de schrikkelijke strijd tusschen liet geweten en de beurs voor menig ouder er niet lichter op zal worden. Gold die strijd nu maar enkele ouders, dan zou dat aan de zaak nog een eenigszins ander karakter geven, maar nu volgens een opgave in uw eigen Blad van elke 16 leerlingen 7, zegge 7, leer lingen de bijzondere school bezoeken, gaat het toch niet aan, zooveel ouders opnieuw aan het gevaar bloot te stollen, dat ze hun beginsel ter wille van het geld over boord werpen. Dit vraagstuk heeft dus ook eenmo- reele zijde. Op grond van het aangevoelde zou ik dus stel, dat ik een stem had niet voor het voorstel kunnen stemmen. Of ik dan per se duur onderwijs verlang! 'tls maar de vraag, wat men duur noemt. Natuurlijk, gaat men van de stelling uit, dat goed onderwijs liefst gratis moet verstrekt worden, dan is een kwartje in de maand zelfs nog te duur. Meent men ©venwel, dat goed uitgebreid) lager onderwijs behoorlijk dient betaald te worden, dan zou ik voor mij zeg gen, dat 80 ct. per maand wel wat goedkoop is voor iemand met een inkomen van ƒ20 per week. Maar daarvan afgezien, spreek ik als mijn overtuiging uit, dat, zoolang een partijdige wetgeving de besturen van bijzon dere scholen noodzaakt een vrij hoog school geld te heffen, zocals thans het geval is, het den. gemeenteraad, die toch de heel© burgerij vertegenwoordigt, niet vrij staat, het open baar onderwijs zoo goedkoop te maken, dat alle wordt. Maar nog een ander bezwaar drukt dit voorstel, als ik goed zie. In de Memorie van Toelichting toch staat De gemeenschap heeft er belang bij, dat ook goed meer uitgebreid lager onderwijs wo-de gébracht binnen het bereik van lede ren burger, die er voor zijn kinderen gébruik van wenscht te maken." Dat klinkt echt de mocratisch. En menig doctrinair liberaal zal allicht kippetjesvel krijgen, als liij zulke taal hoort nit den mond van B. en W. van Schie dam. Maar ik ben nu eenmaal geen doctri nair liberaal en kreeg geen kippetjesvel, toen ik bedoelde woorden las. Intussehen dunkt mij die uitspraak van B. en W. weinig be vredigend. Vooreerst, omdat door de voorge stelde maatregel goed meer uitgebreid! lager onderwijs volstrekt niet binnen het bereik gébracht wordt van elk burger die dat voor zijn kinderen wenscht. Of meenen B. en \V. dan werkelijk, dat bijna de helft van het ge tal schoolgaande kinderen de bijzondere school bezoekt, alleen omdat de ouders uit een soort gril of oppositiegeest de openbare school voor hun kroost niet bruikbaar ach ten Ik kan dat niet aannemen. Maar daar mede is dan ook het „binnen het bereik bren gen" geoordeeld. Velen, die van goed uitge breid lager onderwijs wensehen gebruik te maken zullen toch die school moeten passee- ren. E(n waar blijft dan dat belang der ge meenschap? Neen, het belang der gemeen schap eischt, dat eerst alle waarlijk liberalen onze ongelukkige sokoolwet helpen wijzigen in dien zin, dat niet langer aan vrije Neder landers een school wordt opgedrongen, die zij nu alleen met groote geldelijke opofferin gen kunnen mijden .Laat men eerst het denkbeeld helpen verwezenlijken, dat de ouders vrij zijn in de keuze der school en heffe men dan geen, of matig, of veel school geld, dat is mij om het evenvoere men dan concurrentie te {.«enenmale afgesneden

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2