Gedrukt teb Drukkerij v. d. Schiedamsche Courant- Uit de Staatscourant. F i n a n t i e 1. 30000 2500 No. 39405 fr. 52093 1000 250 2995 9471 2210G 27374 34444 42502 43050 48928 57945 G2555 C348G G4205 7563G 84G23 87032 98205 98544 101887 102274 103103 111210 118768 123G79 124598 127444 131G41 139810 153719 159189 1G3I9G 19390G 19599G 227915 2287G7 230081 39195 241 OU 243245 245051 247093 247525 Ierk en Schooi. O e in c n g d 2ï i e uw s. No. V i s s c h e r ij. Scheepyaa rt. Handel. hij zich in zijn rapport gesteld had buiten zich zelf, maar als lid van ^Patrimonium' het had opgesteld, omdat zijns inziens de bedoeling was dat sPatrimonium" de richting zou aangeven, waarin het wenschelijk werd geacht dat de Kamerleden zouden aansturen, Zoo dan beantwoordde hij kortelijk de gestelde vragen. ^Patrimonium" zou een motie kunnen aannemenmaar hier vast stellen wat goed, wat kwaad is, gaat niet aan Zoo zou men niet kunnen uitmaken of b.v, de vlasboeren onder de wet moeten vallen of niet. Een enkele vlasboer kon daardoor wel tegen zijn zin getroffen worden. Wat de zeevaart en de zeevisscherij aan gaat, zeide spr. dat daarvoor wel degelijk voorziening moet worden getroffen, maar dat dit in het kader van deze wet niet aangaat. Spr. wijst hier op de onmiddellijke aangifte het onderzoek door den dokter. Naar zijn meening moet er een afzonderlijke regeling voor de zeevisscherij in het leven worden geroepen. Eindelijk betoogde spr. nog eens dat» Patri monium" een zelfstandig oordeel over de wet moest vellen. De heer De Wilde vroeg nu nog of de tweede considerans dat de kosten der ver zekering zullen komen ten laste van de pa troons we! juist is. Of wellicht de staat niet moet helpen. Spr. wilde dit punt liever weglaten. Ook meende spr. dat men zich niet moest uitspreken over het amendement-Kuy- per op een wijze waardoor een anti-revolution- nair Kamerlid daartegenover zwak zou komen te staan. De heer Duymaer v. Twist van Gouda betoogde, dat beter zou zijn te zeggen, dat de werkgever de verzekering moest betalen dan de patroon. Spr. meende ook dat het amendement-Kuyper vooral ten nadeele van de kleine patroons zou komen. De heer Sloot, van Zwolle, vroeg nog hoe het amendement-Kuyper stond tegenover b.v. groole inrichtingen ais de Maatschappij van Staatsspoorwegen. Deze verzekeit b.v. gedurende acht maanden het volle loon aan den invalide. De heer De Waal Maiefijt antwoordde den heer De Wilde, dat het volkomen billijk is dat de patroon de verzekering betaalt. Den heer Duymaer van Twist, dat de wet spreekt van werkgever maar bedoelt patroon. Werk gever zou volgens den heer D. v. T. de be steller van het werk zijn, maar als men nu werkgever in tweeërlei opzicht gebruikt komt er verwarring. De medédeeling van den lieer Sloot achtte spr. hoogst belangrijk om het amendement- Kuyper juist te beoordeeien. De heer Wisse uit Gouda wees er nog op, dat als men nu in de vergadering uitmaakte, dat, onafhankelijk van de conclusion, aanne men van de Ongevallenwet wenschelijk was, men zou maken dat de Kamer zoo weinig mogelijk zou geven. Hierna werden de conclusëin van den heer De Waal Maiefijt aangenomen. Ds. Taliga betoogde, dat aan de stemming nog iets ontbrak en dat is een uiting hoe of sPatrimonium" nu eigenlijk over de wet zelf denkt. Of het verbond nu het totstandkomen van een ongevallenwet wenscht, ja, of neen Of het een regeling wenscht. En dan moet men niet bevreesd zijn, dat de Kamerleden daarvan misbruik zullen maken, als het ja is. Het moet dan natuurlek zoo goed mogelijk zijn, maar een organisatie moet er komen. De heer Hovy "sprak nog de vrees uit, dat als de ongevallenwet te duur werd, een wet op verzekering in geval van ziekte en een op de pensionneering achterwege zouden blijven. Daarom achtte hij het wenschelijk, dat sPatrimonium" den wensch zou uitspre ken, dat de ongevallenwet niet te drukkend zou worden voor de industrie. De heer Staalman oordeelde, dat ah men met ds. Talma meeging, men zich op een gevaarlijken weg zou begeven. De afdeelrngen wetenz.i. niet genoeg van de Ongevallenwetaf. Spr. achtte deze vergadering onbevoegd een conclusie, als ,door den heer Talma is voorgesteld te nemen. De heer Van der Most van Schiedam be toogde, dat als men niet goedvond wat nu in de wet was voorgesteld, de verwante Kamer leden dan maar een wet hadden moeten in dienen. De werklieden hebben een wet noodig. De heer Kater concludeerde dus dat de opinie van het meerendeel der mannen van sPatrimonium" toch schijnt te zijn, dat een ongevallenwet noodig is. Ten slotte werd aangenomen een motie van ds. Talma om aan het slot der conclusies toe te voegen deze woorden »vraagt echter met aandrang dat de mis stand, waarin deze verzekering voorziet, zoo spoedig mogelijk bij de wet worde wegge nomen". Alsnu werd door den heer Hovy voorge lezen een bericht uit de »N. Prov, Gron. Ct." van 19 Aug., meldende datteSaxum Huizum de tien liberale werkgevers in overleg met het bestuur der o. I. s. een stuk hadden doen aanplakken, waarin zij zich verbinden geen werknemers aan te nemen, die hun kinderen naar de bijzondere school te Bafloo wilden zenden. De heer Hovy hoopte, dat in dezen kring, maar ook daarbuiten zulk een hande ling zou worden afgekeurd, Spr, stelde een motie in dien zin voor, die met gejuich werd begroet. De heer Talma stelde verder voor, dat be sluit te doen drukken en te doen verspreiden. Nog werd voorgelezen wat aan de Trans valere geseind is. Het tweede rapport dat besproken zou worden is dat van den heer S. de Vries Cz. te Zaandam over het wetsontwerp op de A r b e i d s- en rusttijden. Ook het betoog van dezen rapporteur is vervat in de punten, welke wq hier laten volgen Het Nederlandsch Werkliedenverbond sPa trimonium", in jaarvergadering saamgekomen, spreekt als zijn oordeel over het wetsontwerp tot regeling der arbeids- en rusttijden in fabrieken en werkplaatsen voor personen, op te wier arbeid de arbeidswet niet van toepas sing is, uit I. dat cene goede arbeidswetgeving had moeten beginnen met het oprichten van Kamers van arbeid, die een organisatie gaven van den aibeid; dat deze Karneis hadden moeten worden gehoord over het ontwerpen van een ai beidscontract, en dat in dit arbeids contract. de bedingen hadden moeten woi den opgenomen omtrent loon en arbeidsduur waarvoor de wet, gehoord de Karneis van arbeid, slechts algemeene regelen had stellen; II. dat het ontwerp derhalve op onnatuur lijke wijze is tot stand gekomen, wijl niet vooraf geraadpleegd zijn de maatschappelijke kringen, die bij deze regeling van arbeids- en rusttijden liet eerst betrokken zjjn III. dat het ontwerp een veel teschoonen naam voert, wijl het ia waaiheid niet meer geeft dan een regeling van den arbeidstijd voor bakkersgezellen IV. dat de redactie der artikelen van het ontwerp zeer onduidelijk is, wat vooral voor een wet, die gemakkelijk door arbeiders moet kunnen worden geraadpleegd, zeer is te be treuren V. dat een regeling van den arbeidstijd die niet tegelijk bepalingen bevat omtrent het loon, in vele gevallen financieel nadee- lig zal zijn voor den werkman. VI. dat het ontwerp ook als sBakkers- wet lang niet voldoet aan de rechtmatige eischen, die er aan mogen worden gesteld wijl het nachtarbeid niet verbiedt, Zondags rust niet voldoende verzekert en voor ont duiking ruime gelegenheid biedt VII. dat het toezicht op de naleving dei wet behalve aan arbeidsinspecteurs, ook be hoort te worden opgedragen aan de wette lijk erkende arbeiders- en patroonsvereeni gingen. De heer Sleglit kwam naar aanleiding hiervan een lans breken voor de post- en tele- graafbeamblen, die zoo lang moeten werken Ds. Talma had bezwaar tegen de 5e con clusie. Hij vroeg den rapporteur duidelijk te willen maken hoe het loon daalt met den duur van den arbeid. Spr. had juist gelezen dat liet loon steeg. Hij wilde echter die twee niet verbinden. De Staat moest den arbeidstijd verminderen, maar geen bepaling omtrent liet loeu geven. Dit zou z. i. aanleiding geven tot een voor gewend en een feitelijk loon. De heer Kemel van Botterdam wees er op, dat zoolang de arbeidsduur niet geregeld wordt er op gioote fabrieken veel wot dl overgewerkt. Dat doet de werkman omdat liet loon te laag is. Volgens spr. zou nu als het loon niet, de arbeidsduur wel geregeld werd, de werkman schade lijden. Met vermindering van arbeids duur, moet bepaling van het loon gepaard gaan. f» heer C. F. Staalman van Den Helder deelde mede, dat hij ais bakker den nacht- ai beid uit overtuiging had afgeschaft. Nadat de lieer de Vries den heer Talma geantwoord had, dat hij in de 5e conclusie gesproken had van vele gevallen, werd de vergadering tot heden geschorst. audiëntie van den miuister zal op Donderdag a.s, niet De gewone van financiën plaals hebben. De Minister van Financiën maakt bekend, at het saldo van 's rijks schatkist op '19 dezer bedroeg bij de Nederl. Bank bij de betaalmeesters, f 3,492 004.94 Va - 2,011,105.29 k Tezamen., f 6,103,110.24 Do lieer mr. Gleichman, voorzitter van de Tweede Kamer, is van zijn buitenlandsclie eis teruggekeerd. De oeslissing omtrent de bijeenroeping der Kaner in het begin van Sept. kan thans weldra verwacht worden. Men schiijft uit Vlissingen: Zaterdag kwam liet Koninklijke jacht Albert ter reede alhier ten anker. Aan boord bevonden zich Z. M. Koning Leopold van België, zijn dochter H. K. 11. Piinses Clementine eu gevolg. Met een sloep begaven de Vorstelijke personen zich aan wal en maakten daarna een rijtoer naar Middelburg en keerden toen, na eenig oponthoud aldaar, weer naar böord terug, liet schijnt, dat Koning Leopold dit uitstapje nogal welgevallig is, althans liet vorige jaar bracht Z. M. eveneens een kort bezoek aan Vlissingen en Middelburg. schrijft ons uit Maastricht dd. 20 Men dezer Onzo stad geniet dezen zomer liet voor echt vele vergaderingen in haar midden te zien hcuden. Zoo waren heb de leden van heb hygiënisch congres, die hier van gedachten kwamen wisselen, daarna kwam de Broeder schap der notarissen hier vergaderen, toen hielden de drie katholieke bonden hun zit tingen to dezer stede, en heden wordt hier nu weer de vergadering van de officieren der schutterij in Nederland gehouden. De feeste lijkheden aan die vergadering verbonden, he-' gonnen gisteren met de plechtige ->ntvangst van de officieren aan liet station. De majoor Bauduin sprak de aankomenden hartelijk toe, welke toespraak door den kolonel Boe- hiert van Botterdam beantwoord werd. Xn den loop van den namiddag maakten de offi cieren hun opwachting bij den commissaris, der Koningin, jhr. mr. Buys de Beeren- brouck en bij den majoor-commandant van het 2c bataljon 2e reg. infanterie, baron van Voorst tot Vooist. 's Avonds had een uitvoe ring op 't Vrijthof plaats door heb muziek korps van het 2e bat. 2e reg. infanterie en -de muziek der dd. schutterij, gevolgd door een grooten taptoe en een wandeling door de voornaamste straten der stad. 't Plein, waar op zich duizenden wandelaars bewogen, was evenals de daarom liggende sociëteiten en koffiehuizen sierlijk verlicht, terwijl ook de muziektent geïllumineerd was. De eerste dag werd besloten met een Straussavwd in 't Momuslokaal, aangeboden door 't bestuurder sociëteit. Heden was er parade van de schutterij op de groote markt. Zij werd gecommandeerd door 'bn. kapitein P. C. Nyst en geïnspec-', teerd door den kolonel Boelaert, adjudant van H. M. yie Koningin, met een stat van hoofdofficieren, waarin men o. a opmerkte den majoor-commandant van het garnizoen te dezer stede en zijn adjudant. Na afloop der wapenschouwing was er mu ziekuitvoering op het Vrijthof door de Har monie van Maastricht en te 21 ure vereenig- den zich de officieren aan een kameraad- sehappelijkcn maaltijd. ïe half zes begaven zich de leden der ver gadering naar de buitensocieteit Slavante, waar hun door 't bestuur een concert en bal werd aangeboden. Gedurende de pauze werd met muziek een to'*ht gemaakt door de onderaardsche gangen van den St. Pietersberg, georganiseerd door Maastricht Attractions in vereeniging met de „Société des Amis des Sciences, Lettres et Arts". Morgen groote schietwedstrijd op do mili taire schietbanen. (,,N, R, Ct.") Bij Kon. besluit is aan mr. A. C. Visser op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ont slag veileend als lid vari het coll. v. reg. over de bijzondere strafgevangenis voor vrouwen te Gorinchern onder dankbetuiging voor zijn als zoodanig bewezen diensten. Bij Kon. besluit is benoemd voor liet tijd vak van '1 Sept. 1899 tot en met 31 Aug. 1900 tot leeraar aan de R. II. Burgerschool te Gioniugen A. W. Visser, tijdelijk leeraar aan die school. Bij Kon. besluit is met ingang van 30 Aug. 1899 aan Th. II. Wackeis, op zijn vei zoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Maasriiel, Bij Kon. besluit is lo. de arts W. Vos, onder toekenning van eervol ontslag als 2e geneesheer aau het R.-K, Krankzinnigen gesticht te Medemblik, met ingang van '1 Sept. 1899 benoemd tot geneesheer-directeur vari het R.-Krankzinnigengesticht te Grave; en 2o. de arts J. Kat met ingang van 1 Sept. 1S99 benoemd tot 2n geneesheer aan het R.-Krankzinnigenge.sticht te Medemblik. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Oct. 1899 aan A: J. Postma, op zijn verzoek ecu- vol ontslag veileend als leeraar aan de R, II. Burgei school te Gouda. B(j Kon. besluit zijn voor het tijdvak van Sept. 1899 tot en met 31 Aug. 1900 be noemd tot leeraar aan de R. II. Burger school te Utrecht; L. G. J. C. Landry; dr. D. J. Jan«sen, leeiaar aan liet gymnasium B. Gonggrijp en K. Dater, allen te Utrecht; en is aan dr. D. J. Janssen, voornoemd, machtiging veileend om tegelijk met zijn ambt van leeiaar aan de R. U. Burgei school te Utrecht, dat van leeraar aan het gym nasium aldaar te bekleeden, Uïj Kon. bs'luit is goedgekeurd dat G. A. Rutten, burgemeester van de gem. Bttilei, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Bij Kon. besluit is aan mej. S. J. Chr. Mort, geboren .te Kleefl (Duitschland), ver gunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoet. Leiden, E. J. Homoet, te Ouderkerk a/d. Rijn, C. J. Leenmans H.Az, te Zetten en Andelst, J. D. de Lindt van Wijngaarden, te Utiecht, J. Schokking te Koudum en A. van der Sluijs te Monster. Beroepen: te Kwadijk, J, M. Natzijl cand.te Nes en Wiei urn, C. Broekhuizen, te Oostrurn en Jouswier. Aangenomen: naar Tzum, door II. Hazelager, te Ilarich, Bedankt: voor Randwijk, door J. van Boven, te Oud-Beierland; voor Maasdam, door G. J. Brute! de la Riviëre C.Jz., te 's-Gravenmoervoor Sprang en Nieuwer- kerk a/d. IJsel, door J. P. de Bie, cand. te Rotteidamvoor Vlieland, door H. Bax Jr., U' Hippolytushoef. Geref. Kerken. Bedankt: voor Meliskerke c. a., door J. G. C. Voigt, te Raamsdonk. R. K. Kerk. Het kerkgebouw der Cathedral© kerk van St. Catkaarina te Utrecht, was gistermiddag overvol met geloovigen en belangstellenden. Te G ure werd door den heer H. v. d. Wete ring, aartsbisschop van Utrecht, een ponti ficaal Lof gehouden tot dankbaarheid ter ge legenheid van zijn 25-jarig priesterfeest. De heer v. d. Wetering werd hierbij geas sisteerd door den heer Th. S. Boes, pastoor- kanunnik, en zijn secretaris, den heer J. A. S. van Schalk, als diaken en sub-diaken, en was verder omringd door verscheidene gees telijken. Nadat eenige plechtigheden waren ver richt, had de processie door dc kerk plaats. Vooraf gegaan door .eenige vaandels en koor knapen, volgde het gemengd zangkoor van mannen en knapen, vervolgens do broeders St. Joan de Deo, dr. G. Brem, fector F. X. W. Bult, de deken der stad Utrecht J. G, H. C. Essink, de Engelsche missionairs Heyli- gers, de pastoor der Cathannakerk en verder de geestelijken der Verschillende parochiën aldaar. Vervolgens deputation der verschil lende vercenigingen en liet kerk- en armbe stuur, De heer v. d. Wetering, die voorafge gaan werd door eenige koorknapen, werd ge volgd door den heer Th. S. Roes en zijn se- cietanssen dr. A. C M. Schaepman, J. A. S van Schaik en den heer W. L. S. Knuif, ka pelaan der parochie aan de Biltstraat te Utrecht. De ommegang door de kerk was zeer indrukwekkend. De heer Brouwer, kap. der parochie van St. Martmius, hield een feestrede, waarna nog een tweede processie door de kerk plaats had. Bij het eindigen der plechtigheden werd nog door het zangkoor liet feestlied op liet zilveren priesterfeest gezongen, gedicht door dr. XI. J. A. M. Schaepman en op muziek gezet door J. A. S. van Schaik. (,/U. D.") de gewoonte, de lijken te balsemen. Te dien einde werden de ingewanden verwijderd en werd liet lichaam twee keer daags ge wassclien. Sommige deelcn warden daarna met schapen- boter ingesmeeul en bepoederd met stof vei kregen van vergane pijnboornpri en een soort kreupelhout, bij de Spanjaarden onder den naam »bi es-os" bekend, zoomede met poeder van puimsteen. Na geheel uttg<-droo<>d te'zijn, werd het lichaam iu geitenvellen Ge wikkeld, door sterk aangetrokken leeren riemen omgeven. Ten slotte werd het in een spelonk geplaatst. Ook in de middeleeuwen werd het balse men niet zeer zelden toegepast, o. a. op het lijk van Koning Eduard I van Engeland. De bewerking was zoo goed verricht, dat toen het graf in het begin dezer eeuw geopend werd, dus 500 jaar na de balseming, het lichaam in zijn geheel werd aangetroffen. Uit latere tijden zij hier vermeld het bal semen van George II, waarvoor elk der daar mede belast zijnde chirurgijns 122 pd. st. 8 s. 9 d. ontving e» de apotheker voor het leveren der benoodïgheden 152 pd. st. Er bestaan tegenwoordig velerlei methoden, om het bedrrf in lijken tegen te gaan, welke gebaseerd zyn op het inspuiten van bedeif- werende v! -eistoffen in de bloedvaten. Faillissementen. Uitgesproken: ■18 Aug. D. J. S. van de Wall, huisschilder, te 's-Gravenhage. Recht.-comm. mr. II. A. van Rees. Cur. R. del Oampo. ültlotlngen. LOTEN BELGISCHE MAATSCHAPPIJ VAN BUURTSPOORWEGEN 2% pCt. a fr. 120 van 1885. Trekking 18 Aug. Betaalbaar 15 Juli 1900. No. 201109 fr. 50231 De volgende nommers elk fr. 150: LOTEN CONGO-STAAT a fr. 100 van 1888. Tiekk.2i Aug. Betaalb. 14 Apiil 1900. al Ned, Herv, Kerk. Algemeene Synode. In de zitting van gisteren kwamen Ier tafel de voorsteilen van de classicaie vergade ringen van Zwolle en Goes, om pogingen te doen, om te komen tot een parochiale ver- deeling der gemeenten in den geest als door ds. Groenemeijer is voorgesteld. Op voorstel van den president werd besloten, die voor stellen in handen te stellen van de commissie, benoemd om te dienen van advies omtrent een modus vivendi lusschen de verschillende ichtingen in de ketk.. Op voorstel van den secretaris besloot de vergadering terug te komen op het besluit der Synode in haar zitting van '2 Aug. II. waarbij vernietigd is het besluit van het Pro vinciaal Kerkbestuur van Friesland inhouden de weigering om het Plaatselijk Reglement op de benoeming enz. van de gemeente Scharnegoutum goed te keuren en mitsdien aan dat Reglement goedkeuring is verleend. De vergadering was van oordeel, dat bij een juiste interpretatie van art. 3 en art. 1 3 Regl. op de benoeming enz., helPio- inciaal Kerkbestuur van Friesland in be~ ;insel terecht goedkeuring heeft geweigerd. Dientengevolge werd de op 2 Aug. verwor pen tweede conclusie van het desbetreffende rapport, op voorstel van den president eenigs- zins gewijzigd, aaugenomen met 18 tegen 1 stem. Zij luidt nu aldus: de Synode verklaart dat lidmaten, ook al zijn zij terecht als stemgerechtigden op de kiezerslijst geplaatst, niet tot de stemming mogen worclen toege laten, indien zij in het jaar, dat aan de stemming of verkiezing voorafgaat, bedeeld zijn geworden of onder censuur of curateele gesteld zijn. Als derde conclusie werd met 47 tegen 2 stemmen besloten, om het beklag van den kerkeraad van Scharnegoutum af te wijzen, wat betreft art. 3 en 6 van zijn plaatselijk reglement, In behandeling kwam daarna het rapport over het verzoek van A. W. Bruna, pred. te Hengelolo. om maatregelen te nemen, dat gedrukte attestaties, doopsbewijzen enz. met vrijdom van port, kunnen worden verzonden, 2o. om kerkeraden er op te wijzen, dat ook de geboorte-data op de attestatiën moeten worden vermeld en 3o. in het reglement voor kerkeraden een bepaling op te nemen, waarin behalve de bestaande dubbele lid matenboeken, ook het houden van eeri alpha- betisch register verplichtend wordt gesteld. De conclusie van het rapport strekte, op verschillende gronden, om deze verzoeken af te wijzen. Dienovereenkomstig werd besloten. Ter tafel kwam een verzoek van den Ring van Assen om verlenging van gedeeltelijke dispensatie van art. 23 Regl, op de vacaturen voor de gemeente Grolloo, tot uit. Dec. 1899. Dit verzoek werd toegestaan, en de zitting daarop verdaagd lot den volgenden dag. Zestal: te Delft, C. Hartwigsen, te Men schaJcing. Yoor dc rechtbank te Palermo staat dezer dagen een student terecht, dio een baronesje heeft ontvoerd. De student was verliefd ge worden op een jong meisje, dat liij dagelijks tegenkwam, terwijl zij wandelde met haar moeder. Hij had haai geschreven, maar geen antwoord gekregen. Maar toen hij hoorde, dat er sprake van was, dat zij met een neef van haar zou trouwen besloot hij haar te schaken. Op een avond in Juni. toen het nog geheel licht was, werd het meisje, dat met haar moeder op straat liep, opeens door twee mannen opgenomen en in een rijtuig ge duwd, dat er dadelijk zoo snel mogelijk van door ging. Zij werd in een huis gebracht een eind buiten de stad, waar zij twee vrouwen von'd, dio blijkbaar op haar wachtten. De student vroeg haar een briefje over te schrij ven, aan hem gericht, en waarin zij hem waarschuwde dat zij dien avond daar en daar zou gaan wandelen en hem vroeg alles voor de vlucht gereed ts maken. Zij schreef dit briefje, zooals zij zegt, met verdraaide hand, om te doen zien, dat zij het gedwongen deed, maai als voorwaarde stelde' zij, dat zij den nacht zou mogen doorbrengen met de twee vrouwen. Dit geschiedde dan ook. Den volgenden ochtend kwam de student met zijn handlangers terug en nam het meisje mee, het veld iu. Maar daar kwamen zij twee mannen tegen, gekleed als jagers, die door d roovers voor veldwachters worden aangezien. Zij lieten het meisje los en gingen op de vlucht. Een paar uur daarna werd zij hij haar moeder teruggebracht. liet balsemen van lijken. Het balsemen der dooden werd, zooals bekend, het eerst in het oude Egypte lp toepassing gebracht. Men ging daarbij vol gens drie verschillende methoden te weik. De eene, de meest kostbare, alleen voor personen van hoogen rang bestemd, was als volgt: De hersenen werden verwtjdeid en dé schedelholte verder van haren inhoud ont daan met voor dit doel vervaaidigde inspuitin gen. De buikholte werd geledigd, daarna met palmwijn gereinigd en gevuld met mirre, cassia en andere welriekende stoffen. Nadat de voor die bewerking gedane insnede weder aangehecht was geworden, bleef het lichaam zeventig dagen achtereen gedompeld in een oplossing van koolzure soda, en werd, na ge- wasschen te z\jn, in met een kleefstof bedekte doeken gezwachtelddan was het gereed, om gekist te worden. Een andere methode van balsemen, die minder uitgaven vereisehte, maar och nog kostbaar was, bestond daarin, dat de buik holte werd ingespoten met pik van den cederboom. Herodotus meldt, dat bierdoor een botende oplossende werking op de inge wanden uitgeoefend wordt. Nadat het lichaam een zeker aantal dagen in soda gedompeld was geweest, werd de buikholte van haren inhoud ontdaan hiermede was de bewerking afgdoopen. Ten opzichte van de lijken der armen bepaalde men zich, deze gedurende zeventig dagen in een oplossing van koolzure soda te laten liggen, nadat de buikholte eerst met syrmaea uitgespoeld was geworden. Ook bij de Guanehes, de oorspronkelijke bewoners der Kanarische eilanden, bestond Serie No. fr. Serie fr. 21875 1 100000 21G50 14 250 21650 13 1500 23964 4 250 51 OS 10 500 23964 0 250 21650 11 500 27640 18 250 30623 12 500 30023 8 250 1480 17 250 30023 21 250 1486 25 250 38184 7 250 5108 6 250 38184 18 250 10087 4 250 40281 2 230 10087 9 250 40281 3 250 18684 12 250 46281 4 250 18684 22 250 49204 18 250 21650 7 250 De volgende nommers met fianos 1G0 I48G 10087 19287 21875 27640 3818 4 49030 264318034 21650 23964 30023 46281 40204 5108 SCHEVENINGEN, 21 Augustus. Van de Scheveningsche vloot zijn binnengekomen drie bomschuiten van de reeders J. v. d. Toorn, Joh. Pionk en Jac. Den Duik W/.., met 110, 150 en 112 ton haring. 1JMUIDEN, 21 Augus'us. Heden naren aan de niaikt twee stoomtrawlers ïDolfijn" i.i Holland IV" met partijen schel visch, kabel jauw, kleine, middel en giooie schol, tong, schar en tarbot. Twee kotteis met 80 a 130 tongen, wat laibot, griet, 20 a 45 mandjesscholleijes. schar, enkele roggen. Er werd betaald voor groote tongen f0.951.10, middel 5065 c., kleine 2535 c., groote larbot f8 509.25, middel f4.756.50, kleins f -t .252.75, rog f0.500.90, kabeljauw f 0 601.40, alles por stuk; groote schol f 1245.50, middelfG 50 7.25, kleine f 1.50—2.40, schar f3.60-4.75, groote schelvisch f3.254.25, middel f2,25 3.50, kleine f 1 502.25, groote roode poonen f,46,25, poontjes f0.701.10, alles per mand. Hoogwater te Schiedam. Augustus 23: v.m. 5.10 nam. 5.45 246.52 G.30 Iloogte van liet wafer op de Rivieren. Berichten van 21 Augustus. LOB1TH, MAINZ, ICOBLENZ, TRIER, RUilRORT, 2 uur 's midd. 10.20 Gev. 0.10 M. 12uur'smidd. 1.04 Gev, 0.03 M. G uur 's morg. 1.95 Gew. 0.01 M. 12 uur'smid. 0.14 Gev. 0.01 M. 8 uur 's morg. 1.13 Gev. 0.01 M. Zon en Haan. Zonsopg. Aug. 234.56 v.m. onderg. 7.07 n.m. 24: 4.59 7.05 Laatste kwartier 28 Aug. Nieuwe Maan 5 Sept. HET WESTLAND, 21 Aug. Op de veilingen van gisterenavond werden de volgende prijzen besteeduien f 1 30 a fl.42% per baai, aanvoer 800 balen; groene pruimen f3.20 a f3.40 per 25 kilo, aanvoer 1200 kin. LONDEN, 21 Augustus. Op de veemarkt werden aangevoerd1500 runderen, 7000 schapen en lammeren, kalve ren en varkens. Prijzen beste runderen 2/4 a 4/6, schapen en lammeren 3/0 a 5/6, kalveren a varkens a p. steen. HAMBURG, 21 Augustus. Peti oleum loco 6415 .brief, dito --geld- Spiritus per Aug. 19x/LSept./Oct- 19%. Stem ming prijsb. BUDAPEST, Tarwe kalm. 21 Augustus. Mais. Tarwe. NEW-YORK, 21 Augustus. Aug. Sept. Oct Nov. Dec. 38% 37% -351/a Aug. Sept Oct Nov. Dee. 76%79% Mei. 35% Mei. 82%

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6