I te- m l»k It' is feJ li h I# 'I'1 5? Ir Ifr If m it ife. ||i'4 pi 1» I It* J «I Ife Ife,/ lfe> M I?/ w il> U Sb STADSNIEUWS. Gemengd Nieuws. I I*Vv I |*C. if4 J^V ly* I vv I A* 1^ 14 I 'f/ I it(t i I# j#«, IW' I» m- |4 1^4 ■VSr _r? !?iv. i £4 Way-' I'Jw ®V M r J plichtingen heeft tegenover alle naties waar mede het in vrede verkeert, Transvaal inbe grepen. De Bntsclie regeering vestigde de aandacht der Fortugeesche op het feit, dat onlangs groote hoeveelheden wapenen en am munitie voor Transvaal aan de Delagoabaai waren aangevoerd, waarvoor geen bevredi gende opheldering scheen te bestaan. Daar om achtte de Portugeesche regeering het noo dig, dat de waarborgen, gegeven in art. van liet Portugecsch-Transvaalsch verdrag, behoorlijk werden in acht genomen, ofschoon zij met twijfelde of de zaak zou ten slotte op bevredigende wijze tot een oplossing ge bracht worden. De Transvaalsclic regeering aclit deze me- dedeeling buitengemeen vaag. «P Havengeld. Van den heer J. W. J. van Ilarwegen den reems, ltd van den gemeenteraad, is bij dat college het volgende voorstel ingekomen tot wijziging van het luvvengeUltarief In art. 2 A. te lezen: 2o. voor stoomschepen en zeelichters, met uitzondering van die genoemd sub 3o, voor elke reis per M' 10.0375; 3o. voor stoomschepen met erts beladen, voor elke reis per M1 f 0.01 Voor stoomschepen met gemengde lading geschiedt de heffing naar dat tarief, waar onder het grootste gedeelte der lading valt. De aard der lading moet blijken uit de over te leggen cognossementen of andere beschei den ten genoegen van 11. en W. In buitengewone gevallen zijn D. en W. bevoegd in het belang van Handel en Scheep vaart, van liet bovenstaande tarief af te wijken van zoodanige afwijking wordt door hen zoo spoedig mogeljjk aan den Gemeenteraad me- dedeeling gedaan. AI. 1 van Art. 7 te lezen De belasting is voor een gedeelte ver schuldigd voor «a zeeschepen, welke met gebroken last hier aankomen of van iiier vertrekken, voor welke een havengeld zal worden geheven naar deri maatstaf van f 0.074 per duizend kilogrammen voor gestorte of daarmede gelijkstaande (goederen), cn van f 0.375 per M3 voor de andere goederen, berekend over liet hier uitgeloste: of inge nomen gedeelte der lading. Art. 8 aan litt. C. toe te voegen »voor zoo verre de ladingen geheel in lich ters worden gelost". Art. 8 litt. J. aldus te lezen sDe vaartuigen, welke hier metbestemming vnaar elders uitsluitend komen laden uit, of Bvan elders komen lossen in zeeschepen, mits shunne gezagvoerders of vertegenwoordigers jdaarvan het bewijs leveren ten genoegen svan Burgemeester en Wethouders, en bin- zmen 24 uren na belading of ontlossing ver strekken." <1 voorts de woorden »in de haven" te ver anderen in »in een der havens". Al. 2 onveranderd. Art. 8 litt. K. (nieuw) De houtvlotten afkomstig uit de alhier geioste zeeschepen, binnen acht dagen na ontlossÏDg van het zeeschip uit de Gemeente gevoerd, of binnen die acht dagen geborgen in een Gemeentewater door Burgemeester en Wethouders aangewezen. Litt. afc" te veranderen in hl". De volgende toelichting wordt bij dit voorstel gegeven Sedert geruimen tijd werd' in de vergade ring van Burgemeester en Wethouders door mij een herziening bepleit van ons tarief van Havengeld en een wijziging van enkele bepa lingen in het Besluit van 24 Maart 1893 (Gemeenteblad no. 8.). Door een samenloop van omstandigheden werden d'eze door ons College tob dusverre niet aan de orde gesteld; waar ik zo niette min noodig, «n ten deelo zelfs urgent blijf oordeclen, acht ik het van mijn plicht in de" verin van het lieden ingediende voorstel, den Raad met mijn denkbeelden in kennis te stellen, omdat Uwe vergadering, indien zij daartoe termen vindt, zicli daarover nog in do zitting van 25 dezer, do laatste die ik ver moedelijk de eer zal hebben bij te wonen, kunne uitspreken. Tot toelichting het volgende Do beslui ten tot aanleg van havonwerke en spoorwegaansluiting aan de Maas weiden m. i. genomen met het d'ocl ze zoo spoedig mogelijk aan heb financieel belang der bui- genj dienstbaar, d. w. z. productief te ma ken. Om dit doel te bereiken, moet ouzo ha ven niet alleen voldoen aan de technische eisclien van ligging, diepte, outillage enz zooals men die in den tegenwoordigen tijd aan een goede haven stellen moot, maar die nen ook haar tarieven, zoowel wat elastici teit als faciliteiten bij de toepassing aangaat, op die van naburige havens een voorspiong to hebbenminstens mogen zij daarbij niet achterstaan. Als we nu zien hoe het havengeld voor zee stoomschepen tc Rotterdam en Dordrecht 25 lager is dan hier, hoe dit verschil tusschen Amsterdam en Schiedam in gelijke richting als algemeen tarief ca. 20 bedraagt, is het duidelijk, dat wij nier, reeds wat ons tarief zelfs aangaat, ons mot die havens op verre na niet kunnen meten. Zeer verdienen daar naast de aandacht de speciale tarieven, te Almsterdam in het belang van hout- en ateenkoolhanael en ertstransporten die res pectievelijk 40 50 ca. 60 Lager zijn dan het onze en bovendien voor het verkeer met den. Rijn nog gesteund worden door vrij stelling van haven-, brug- en sluisgeld. En wanneer daaraan nu nog iets mocht ontbre ken, woordelijk luidt de bepaling: „in bui tengewone gevallen, in hot belang van han del en scheepvaart, zijn Burgemeester en Wethouders aldaar bevoegd van dat tarief af te wijken": een kleine bijdrage tot zijn elasticiteit dus, waarvan de Raad alleen „zoo spoedig mogelijk" mededeeling behoeft te worden gedaan. Met betrekking tot de fa ciliteiten bij de toepassing, zou ik willen wij zen op Dordrecht, waar o. a. houtvlotten, waarvoor per paal, balk of mast de eerste 8 dagen slechts f 0.005 (hier het dubbele) be taald wordt, vrij zijn van havengeld, indien zij uit een aldaar gelost zeeschip afkomstig bmuen acht dagen in Gemeentewater worden opgeborgen. Ook Rotterdam heeft daarvoor een gelijksoortige bepaling. Het is mijn vaste overtuiging, dat Schie dam, wil het van de aangelegde en nog tc maken werken do vruchten zien, heeft te zorgen, dat, naast doelmatige propaganda en practbche reclame met betrekking tot lig ging, outillage enz. enz., aan deze zeer zeker in den tegen woordigen tijd onmisbare midde len de noodigc kracht worde bijgezet, door tarieven en bepalingen, waarmede het tegen over naburige havens in ieder opzicht zal kunnen concuireeren. En wel hoe eer hoe bo- teireeds nu kan gewezen, worden op een haven waar schepen van groot charter een veihgen ligplaats vinden; reeds nu kunnen aan handel en industrie uitmuntende terrei nen worden aangeboden, maar de beste ha vens, de schoonste terreinen trekken geen be langrijke scheepvaart, geen uitgebreiden han del. geen groot-industrie, indien ze met be trekking tot de tarieven bij naburige plaat sen achterstaan. Acht ik dus een wijziging der tarieven noodzakelijk, ik vind ze buitendien urgent. VVV weten maar al te goed, hoeveel tijd tus schen het nemen van een raadsbesluit en de goedkeuring door de Hooge Regeenrtg, waar liet zooals hier een belasting-verordening geldt, verloren gaat. Wordt mijn voorstel aangenomen, dan wordt het, naar den gewo nen loop der dingen te oordeclen, zoo onge veer half November alvorens do Koninklijke goedkeuring kan worden verwacht Het is dm voor het paiticuhor initiatief, op welks leiachtige medewerking, hetzij van hier of van elders, wij moeten hopen, de hoogde tijd, de hand aan den ploeg te slaan, indien men tenminste nog in 1900 eeiug resultaat ver wachten wi in zeer vclo gevallen toch worden vrachtovereeukomsten voor een vol gend jaar, m de daaraan, voorafgaande win termaanden gesloten. liet is nu maar do vraag koever met. die wijziging der tarieven gegaan mag en moet wordenhet is zeer verklaarbaar, dat vooral daarover de gevoelens zoor uiteeuloopen. In lie4" algemeen zou mijn antwoord zijnZoo \er als de ervaring in do velschillende geval len zal leeren dat noodig is, om. hot ge- we nselite doel to bereiken. He stel dus een dat even hoog is algemeen havengeld voor als te Rotterdam en to Dordrecht wordt ge heven, mat uitzondering van de ertsbooten, van welke naar mijn mecning niet meer dan 1 cent per kubieke M. mag geheven worden, wil men eouige kans hebben, ectn gedeelte van duzo zeer belangrijke transporten over Schiedam te kunnen leiden. Voor dit artikel hebben wij hier ter plaatse, mets te verliezen, alles te winnen en al ware liet alloen, ter wille van do indirecte voordeelen, mag m. mets onbeproefd worden gelaten, dat ter be reiking van het beoogde doel zou kunnen bij dragen vooral onze arbeidende klasse zal daardoor zeer gebaat worden. Zeer praetisah komt mij in do Amsterdamsche verordening do aan Burgemeester en Wethouders in bui tengewone gevallen toegekende, bevoegdheid voor, van het tarief af te wijkenhet zal daardoor mogelijk zijn, zich voor Schiedam vat' een belangrijk vervoer in een of ander ariikel verzekeid te hebben, zonder dat dit vooraf elders bekend zal behoeven te zijn uit dien hoofde nam ik do Anisterdamscho bepalingen m mijn voorstel over. Het zon onbillijk zijn niet te erkennen dat in onze tegonwoordlgo verordening enkele be palingen voorkomen, die werkelijk aan een vermeerdering van scheepvaart bevorderlijk kunnen zijn, daaronder reken ik art. 7. Do practijk toont echter aait, dat de redactie can duidelijkheid Te wcuschen overlaat Be ter is het in. i. dat de belanghebbende, die gedeeltelijke Ladingen op Schiedam wenscht te dirigeeren, vaste cijfers per ton of kub M. in zijn calculatie kan opnemen Zooals art Sc 1111 luidt, kan het, naar mij ook van bevoegde zijde werd opgemerkt, aan leiding tot misbruiken of ontduiking geven; de door mij voorgestelde toevoeging heeft ten deel deze onmogelijk tc maken, zonder aan de bedoeling, waarmede die bepaling vroeger avord opgenomen, afbreuk te doen. Hit is mij gebleken dat de tegenwoordige redactie van art. 8j ra de practijk tot ver schil vau opvatting aanleiding geeft; d© nu voorgestelde zal dit m. i. beletten. In overeenstemming met de Dordtscho ver ordening stel ik voor in art. 8 een nieuwo letter k op te nemen, zij opent de gelegen heid den aan- en doorvoer van balken alhier te doen toenemen. Onze beschikbaar komen de meerdere havenruimte laat dit m. i. zeer goed toe. Fihancieele gevolgen. Tot en met 15 Aug. van dit jaar, was door de Gemeente van zee- stoomschepen aan havengeld geïnd een be drag van slechts even f 2000, ik neem aan dat dit tegen het einde der maand ca. f 2400 zal zijn. In die verhouding zon bet over liet geilede jaar f 3600 bedragen. Blijft dus onze scbeepvaartbeweging op haar tegenwoordig nil eau, dan zal mijn voorstel per jaar ƒ900 kosten, een bedrag, dat op onze begrooting van 6 ton van geen invloed, is on bij ver meerdering van scheepvaart, als gevolg van de andere voorgestelde maatregelen, zeer spotdig ingehaald lga wmdeu. He zeg met voordacht ..kan worden", want dat het zoo :aï worden, laat zich met wiskunstige zeker heid op dit oogenblik onmogelijk voorspellen. Hetgeen hier echter gewaagd wordt, is finan cieel van zoo weinig beteekenis voor onze Ge meente, dat het m. i. niet juist gezien zou zijn om die reden van het nemen eener proef af te zien. Ik meen mij voorloopig tot deze, tegenover het groote belang der zaak betrekkelijk korte, toelichting te mogen bepalen: voor aan- of opmerkingen houd ik mij inmiddels zeer aanbevolen. B. en W. stellen voor het maximum der jaarwedde van den rector van het gymnasium en den directeur der H. B. S. te verhoogen van f3000 op f3500, opdat desgewenscht een hooger salaris dan het tegenwoordig maximum kan gegeven worden. B. eu W. stellen voor aan de wed. De Goederen—De Bruin levenslang een jaarljjk- sche toelage te verleenen van f26 in ver band met hare vroegere bediening van de draaibrug over de Raamgrachtdit voorstel geschiedt om zich niet geheel aan het lot van adressante te onttrekken, hoewel de bepalingen der pensioenverordening haar niet voor pensioen in aanmerking doen komen Bjj de op heden van elf tot twee uur ten raadhuize plaats gehad hebbende verkiezio. voor éen lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken hebben van de 182 kiezers slechts 21 van hun stemrecht gebruik gemaakt. Hiervan verkregen de heeren H. J. Jansen 18, II. C. Jansen 1, J. H. Houtman lenP. Loopuijt 1 stem, zoodat gekozen is de heer II. J. Jansen. De heer W. A. van Dolder Dz. is heden door de arrondbsements-rechtbank te Rotter dam als notaris beeedigd. Onze voormalige stadgenoot, de heer P. L. van Ainerom, onderwijzer te Amsterdam, slaagde heden voor liet examen Fransch L. O. Terwijl gisterennamiddag te 7Vr uur de 11-jarige Maria Pa, Burger met haar neefje, de 7-jarige Petrus Hinten, de eerste wonende aan de Raam, de ander aan de Nootdmolen straat, op een kruiwagen zaten die aan den kant der Raamgracht stond, kantelde die met het gevolg dat beiden te water vielen, terwijl de knaap onmiddellijk in de diepte verdween. Het meisje was spoedig op den kant geholpen, maar de jongen werd eerst opgemerkt toen buren waarschuwden dat rij met hun beiden daar gezeten hadden. De aan de Raam wonende J. J. Schafthuizen snelde nu toe met een roerstok der spoeling, waarmede hij den knaap naar de oppervlakte wist te brengen. Inmiddels was een onbekend gebleven man in het water gaan staan die den drenkeling greep en op den kant zette. Geen der beide kinderen hebben gelukkig letsel bekomen. Met het spelen langs de Scbie viel gister middag te 5 uur Hendrik Hersbach, wonen de aan de Oude sluis, te water. Door C. Dingenouts, die zich daai toe te water begaf, werd hij op het droge gehaald. Gisterenmiddag zou de trein die te 4.17 stadstijd van hier moet vertrekken naar Amsterdam liet station alhier vei laten, toen bij het aanzetten der machine plotseling de excentriekstang brak, waardoor de zuiger uitschoot en de machine daardoor niet meei kon verplaatst worden. Dadelijk zijn daarop maatregelen genomen om de defecte machine te kunnen weghalen, terwijl de trein met 32 minuten vertraging kon weggaan. De vier volgende treinen zijn tvel voor het ge wone perron voorgekomen maar zijn langs het goederenspoor vertrokken, zonder be langrijke vertraging te ondervinden. Gisterenochtend had de 15-jarige J. Koot, wonende aan de Hoogstraat, het ongeluk om in het slop van Makkers te vallen en met de hand in een glasscherf te vallen, waar door deze ernstig gekwetst werd. De hand is door een dokter verbonden. Door de politie alhier is aangehouden de zwerver J. J. v. L,, wiens opsporing in het Algemeen Politieblad", gevraagd was door den rechter-commissaris voor strafzaken te Rotterdam. Hedenmorgen is hij naar het parket van dien ambtenaar overgebracht. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 23 Aug. J. Amoureus, 28 jaar, en J. Laroij, 28 jaar. A. Lourens, 23 jaar, en M. Donker, 19 jaar. C. Pronk, 22 jaar, en A. G, Wessendoif, 21 jaar. A. van Waart, 22 jaar, en A. Yerkade, 21 jaar. Geboren s 21 Aug. Bertus Cornells, zoon van W. van der Ham en J. B. Mulders, Noor der- si raat. Johannes, zoon van J. J. Verhoev en T. Olie. Noorderstraat. Overleden 22 Aug. Antonie Letterman, oud 2 maan den, Dwarsstraat. Everardus Johannes Bergmans, oud 2 maanden, Zeestraat. We ongeregeldheden te Hilversum. Omtrent de ongeregeldheden te Hilver sum weet het „Hbl." nog liet volgende mede te deelea: Twee aanleidingen of meer worden ons ge noemd. Om dezen tijd was bet steeds kermis en die kennis is afgeschaft. Bovendien was liet volk den vorigen dag opgeruid door Domela Nieuwenliuis en Van Etnmenes, die in den tuin van professor Van Rees, welke deze heer daartoe had aangebo den, oen openbare vergadering hadden gehou den, waar o. a. was medegedeeld„dat al die villa's hier met het bloed van het volk waren gebouwd" en ander© belangrijke maar onjuis te opmerkingen van dien aard meer welke voor minder beschaafden en onnadenkenden vergif ra plaats van. voedsel zijn. Met „Oranje-boven 1" had een deel van het publiek de socialisten uitgeleide gedaan van het huis van professor Van Rees tot de Gooi- sche Stoomtram en hun roode vlaggetjes wer den zelfs verscheurd, maar op straatjongens en het minder slag van volk had de betoo ging indruk gemaakt. Er was opwinding over hot verbod van kermis te houden, en gisteren den geheelen dag was het zeer rumoerig in het dorp, dat zooveel grooter is dan vele steden, en 's avonds begonnen troepen opgeschoten jon gens en mannen ruiten in te werpen. Onze verslaggever die den toestand heden ging opnemen, seint ons het volgende: Ik heb mij langs die straten laten rijden waar de belhamels het ergst aan den gang zijn geweest en bevond dat de vernieling van ruiten vrij groot en algemeen is geweest. Krachtige maatregelen om herhaling te voorkomen, zijn zeker noodig. Het was giste ren de dag waarop in vroeger jaren de ker mis begon. Reeds lang had men op verschil lende plaatsen in het dorp gesproken over het nadeel dat het verbod velen aandeed, en over het ontnemen van een genoegen aan zoo velen, doch er was nooit iets bijzonders opgemerkt. Gisteren was het echter rumoeriger dan gewoonlijk, maar 's avonds was het op den Kerkbrink rustig en verwachtte niemand iets ernstigs. Maar 's avonds tegen elf uur begon het lieve leven. Een troep opgeschoten kwajongens ging den Vaartweg langs ra de richting van de woning van den burgemees ter, die zijn villa in het Susannapark heeft. Daar begon een waar bombardement op de ruiten. Van de serre is geen ruit heelgeble- ven en ook een groote ruit in de woonkamer werd verbrijzeld. De burgemeester was 's avonds eerst op een vergadering van het armbestuur geweest, en was, toen het bericht van het steenwer- pen kwam, naar het Raadhuis gegaan, waar hij den geheelen nacht bleef, om vandaar zijn bevelen te geven. Zijn dochter was alleen thuis. De politie agenten waren juist vertrokken, toen de dronken troep baldadige jongens en vrouwen aankwamen. De ijzeren stoelen en tafels in dc veranda- werden gebroken en met de stuk ken de ruiten ingeworpen. De burgemeester was genoodzaakt met de inmiddels bij trommelslag opgeroepen schut ters die echter niet in grooten getale op kwamen de belhamels uiteen te drijven. Gloote schade aan de dikwerf zeer kostbare spiegelruiten der winkeliers werd aan eten Vaartweg ,in de Heerenstraat en in de Kerk straat toegebracht. Velen er van zijn geheel verbrijzeld. Dit alles gebeurde eerst laat in den avond of, beter gezegd, in den nacht om een uur of twee. Nadat de troep bij den burgemeester was uiteengejaagd, had men nl. gedacht dat het relletje uit was en cCat men zijn woede alleen op den burgemeester had willen koe ien. Vandaar dat de bende later zich her- eomgen en ongestoord in de straten baldadig heid plegen kon. Vooral de winkelruiten van het ïaadslid Passtoors in de Heerenstraat hebben deerlijk geleden. Overigens beeft men uiet bepaald de vóór- of tegenstemmers van de Raadsleden uitgezocht. De belhamels gebruikten allerlei projectieion, straatstee- nen, de ijzeren deksels der straat-goten, en in het hotel Hof van Holland toonde men een grooten knikker, waarmede een der veranda- ïuiijes was verbrijzeld. De mannen en jon gens die wierpen, stelden zich an de straten waar liclit was, achter boomen op, met hun voorraad keien en baksteenen, om niet her kend te worden. De woeste troep ging schreeuwend ook door de Albertus Per kat raat en de andere straten in deze buurt, waar de villa's het moesten ontgelden. De bewoners der villa's werden gewekt door wild rumoer en hoorden het gegil der vrouwen onder d'e vloeken der mannen en dan kwamen de steenen door de ruiten van veranda en slaapkamers. Een oude dame kreeg een zware kei in haar bed cn schrikte zoo zeer, dat geneeskundige hulp moest gehaald warden. Dit was kwart voor tweeën. Het was te laat om te t-elegrafeeren of te telefoneeren om bijstand van de politie, zoo dat d© burgemeester eerst hedenochtend om militaire hulp kon vragen. Deze kwam zeer vroeg in den ochtend, en thans zijn 64 man infanterie uit Naarden onder bevel van den len luitenant Fabius ter plaatse. Ze zijn grooten deels in het Con certgebouw ingekwartierd». Om op alles voor bereid te zijn, heeft de burgemeester heden nog de hulp van 50 man cavalerie uit Amers foort gevraagd, die in den loop van den mid dag worden verwacht-. De burgemeester heeft per proclamatie af gekondigd, dat samenscholingen van meer dan drie personen worden verboden. Pa trouilles infanterie vertoonen zich af en toe. De woning van den burgemeester wordt thans door politic bewaakt en niemand mag er voor stil staan. Er wordt ook beweerd dat het afschaffen der kermis thans als aanleiding is aangegre pen door een tal van lieden, die zich wilden wreken over hot feit dat de Raad den laat- sten tijd strenge verordeningen heeft ge maakt op het bouwen van nieuwe huizen. De bouwers, die zich vroeger aan geen rooilijn te sloren hadden, zijn thans gelukkig genood zaakt dit eindelijk te doen, wat bij de uitbrei ding der gemeente hoogst noodig is. Treurig is het gisteren te Hilversum afge- loopen. De militaire macht heeft gebruik van de vuurwapens gemaakt; en dooden en ge wonden zijn gevallen. Doch volgen wij ook Hbl", dat in deze verreweg het best is ingelicht. De geheele dag van gisteren was zeer rus tig voorbijgegaan. Iedereen vertoonde zich in het dorp, men ging naar de vernielde ruiten kijken, men koordie de klachten van de win keliers, die het hadden moeten ontgelden, aan, en vertelde elkaar, dat kwajongens niet geschroomd haddien, op de heele ruiten wij zende, te dreigen, dat die 's avonds wel inge smeten zouden worden! Elders was men van gemeentewege ijverig in de weer, de talrijke gebroken lantaarngla zen te herstellen, of zag men timmerlieden in het dorp bezig planken voor de nog ge spaarde winkelruiten te slaan. Op de Kerk brink had men volop afleiding aan de infan teristen, die telkens in kleine patrouilles, ver gezeld van een agent van politie, het dorp in trokken of die een wagen met hooibossen hielpen lossen om heb nachtlogies in orde te maken. Op de Groesb was het nog het drukst; dc-ze dorpstraat werd beschouwd als de eigen lijke zetel van heb verzet, doch de politie be hoefde slechts een enkele maal op te treden, en de stadsmemuhen, die met de namiddag treinen uit Amsterdam naar buiten terug keerden, werden dan ook bijna niet bemoei lijkt. Het bleef er echter woelig en het bevel om alle koffiehuizen en kroegen om zes uur te sluiten, scheen een bijzonder wijze maat regel. Tegen zes uur 's middags kwamen de 60 man, artillerie uit Naarden aan. Men bleef in twijfel of de cavalerie, waarvoor naar Amsterdam en Amersfoort was geseind, nog voor den avond zou kunnen komen, doch vóór het donker worden, deed de 50 maai ca valerie reeds zijn intrede in de benarde veste. Tegen den avond werden de patrouilles ster ker, een onderofficier en twaalf man, allen de bajonet op heb geweer, terwijl ra de buurt van de woning van den burgemeester, den heer Gulcher in het Susannapark, meerdere pohtie-agenten, versterkt met een achttal rijksveldwachters, de zeer schaarsche wande laars tot doorloopen. aanmaanden. Inmiddels werd het op de Groesb drukker en drukker. De mensckenmassa werd op on geveer duizend geschat en de menigte wond zich hoe langer hoe meer op. Tegen zeven uur werd de eerste steen geworpen. Door wien? Waarschijnlijk door een relletjesma ker. Toen volgden meerdere steenen. De hu zaren heten de menschen meer circuleeren cn de politie en njksveldwacht trachtten het volk langzaam voor zich uit te drijven. Een steenworp had de nut van de groote lantaarn op het pleintje, dat in de wande ling de Allemansbrug wordt genoemd, ver brijzeld, en in het halfduister begon men de twee groote rioolplaten, die dwars over de straat loopen, op te breken. Men beweert, dat een der cavaleriepaarden m het open. nool struikelde en met zijn berijder op hol sloeg. Anderen zeggen dat heb paard over de keien uitgleed. Hoe het zij, de cavalerie vond er aanleiding in, een chargt-bje te maken, en de infantene, ongeveer twintig man, stelde zich op. In een oogwenk was de straat schoon, doch van achter hekken en boomen vlogen nog steeds steenen. Ie acht uur werd de eerste sommatie go- houden „Gaat naar huis, of geweld' zal wor den gebruikt," tot driemaal toe. En daarop vielen de eerste schoten. Er schijnen dade lijk eenige gekwetsten gevallen te zijn, die haastig door hun makkers in een huis werden gesleept, doch ra het midden van de straat, vijftig meter van den tioep af, bleef een man onbewegelijk liggen. De straat was plotseling uitgestorven. Hier en daar hoorde men uit een dicht huisje een woedenden kreet als do sommatie had geklonken, vanschiet maar op, smeerlappen! Tegen half negen werd korten tijd na el kaar vrij hevig geschoten op elkeen die zich over de straat durfde bewegen. Met het be wuste pleintje als middelpunt, werden nu naar alle zijstraten eenige manschappen op gesteld, die zonder genade hun luguber: „Gaat naar huis!" deden weergalmen. Doch men schoot niet meer, een enkel schot nog te kwart, voor tien. De straks zoo drukke Groest lag doodstil. De maan stond heerlijk blank aan den hemel en het mooie Hilversum lag zoo rustig als het vreedzaamste plekje op aarde. Doch heb was een schijnbare rust, want al bleven alle deuren en ramen potdicht, men bleef op zijn qui-vive, wetende dat de meeste woningen, die op de Stationsstraat, Kerk straat, Heerenstraat, Bussumerstraab, Spoor straat, Leeuwenstraat en nog zoovele klei nere straten gelegen waren, vol menschen zaten, allen zoo stil als muizen. Na oen korte verkenning in den omtrek kwam een luitenant der huzaren, op het cen trale punt terug met de mededeeling dat men op hem geschoten had, van waar wist 'hij niet. Om half tien weid. een brancard ge bracht om den man die als een zwarte scha duw dwars over den weg lag, op te nemen. Men dacht een doode te vinden, doch toen wij, bij het opnemen tegenwoordig, helpen wilden, barstte hij in kermen uit: „mijn been, mijn been!" Behalve de Groest bleef het dorp rustig. Op heb Stationsplein dat geheel afgezet was, werd in den vooravond gechargeerd. Men sprak van drie gewonden, die lichte sabelhou wen hadden opgeloopen1 en ten huize van di. Niemeijer m de Stationsstraat de eerste hulp ontvingen, doch naar huis konden loo pen. Ook gaat heb gerucht van één doode, een jongen man, juist als huzaar zijn tijd uitge diend hebbende, die zich niet snel genoeg uit de voeten maakt©; doch we durven voor de jiustheid niet instaan. De andere zijde van het dorp hield zich kalm. Hier en daar vertoonden zich men schen op straat om bij heb eerste paardenge trappel of sommatie ijlings binnenshuis te verdwijnen. De Kerkbrink was zelfs vrij le vendig, doch het publiek hield' zich hier zeer stil en veroorzaakte geen. samenscholingen. Later telegram. Middernacht. In de buurt van de Groest werden nog sommatie's gehouden, voor enkelen die den neus buiten de deur staken, doch de straat blijft geheel uitgestorven. In het Susannapark, aan een geheel ande re zijde van het dorp, om het buis van den burgemeester, is het den geheelen avond rus tig gebleven. Op den Trompenberg is niets gebeurd, maar overal achter de potdichte luiken der villa's ziet men licht op. Men heeft in den stillen avond het schieten in de verte ang stig duidelijk gehoord. Algemeen spreekt men van één doode en twee gewonden. Een pohtie-agent is aan het gelaat gewond. Na kwart voor tienen, is niet meer geschoten, doch sterke patrouilles blijven door het dorp en daar buitenom gaan; er zijn echter geen tien burgers meer op straat te zieu. Nog meldt men In het dorp zijn gisteravond 6 of 7 per sonen gewond en één gedood. Deze laatste, Eikelenburg geheeten, was een smidsknecht van Jac. de Jong in de Leeuwenstraat, en pas de vorige week als d blauwe huzaar" met paspoort gegaan. Er wordt gezegd, dat hij tot vijf malen toe was gesommeerd zich te verwijderen, doch -weigerachtig bleef. Van de gewonden zijn drie op het politie bureau verbonden, waarna een hunner naar zijn huis kon gaan en de andere twee naar de ziekenverpleging werden overgebracht. Een knecht van den bestelwagen kreeg een kogel in den arm, een heer werd op weg naar den trein licht getroffen. Tusschen halféen en éen uur hedennacht bevonden zich in de Kerkstraat en op de Kerkbrink alleen nog inrukkende soldaten.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2