1! g' 53s<e Jaargang. Vrijdag 25 Augustus 1899. Tweede Blad. g. n. No. 10020. BINNENLAND. t YooiV'ginlaiid. Uit de Staatscourant. B e c h t z a k e n. erk en Scliooi. SCH1EDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vla ar dingen fl. 1.23. Franco per post H. '1.05. prijs per weekVoor Schiedam en V laar dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenliën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat GS. Prijs der Advertentie»: an 1 7 regels 90 cents; iedere regel meer 12te cents. Reclames 90 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavon d verschijnen, worden zoogenaamde ïeleine adnertentiën opgenomen tot den prijs van40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon jVo. 123. T n. jlen and door 1T0N DER. oor- Zoe- rt" ads- pen C, en en en rd. i res ir. iï- Trausvaal-Comité Naar aanleiding van de opmerking, dat in het Transvaal-comité geen sociaal-democraten zitting hebben, zegt de «S. D.": Wij kannen mededeelen, dat op dit oogen- blik door een der uitgenoodigden (Troelstra) bij de ledem.van het partijbestuur der S, D. A. P. in rondvraag is gebracht of hij op zijn voorloopige weigering al of niet zal terug komen. «Op den voorgrond meenen wij te mogen stellen, dat in dezen van mindere sympathie bij de sociaal .democraten geen sprake is. Wat ons doet aarzelen aan dergelijke «bewegingen" deel te nemen, is het nuttelooze er van. Waar wij op zouden hopen dat is op het Engelsche m beidende volk, op diens anti-kapitalistischen zin, docii aan dien wendt zich liet samen raapsel van allerhande bourgeois elementen niet, dat tot nu toe in Nederland de Trans- vaal-bevveging uitmaakte. De missie, dio voói enkele maanden naar Rusland is vertrokken, om persoonlijk het ad», m West-Europa ten behoeve van Fin land geteekend, den Ozaar aan te bieden, be stond uit de hecren T'rarieux, Fransch sena tor, Nordeukskjöld, don Italiaauschen hoog let» nai Brusa, den Nederland when hoogleer- aai Van der Vlugt, den Noorselien geoloog Bröggcr, dr, Norman Hansen, directeur der oogheelkundige polildiniek te Kopenhagen. Bij het scheiden na hun vergeefsclie zending hebben zij zich tegenover elkaar verbonden bun wederbaren bekend te maken en elk voor zijn deel deze zaak te brengen voor de recht bank der publieke opinie. Van dio taak heeft de hoogleeraar Van der Viugt zieb thans gekweten m een brochure van 48 bladzijden (uitgegeven bij Van Hol- kema Warendorf te Amsterdam), een diep gevoeld en welsprekend woord, dat niet zal nalaten indruk te maken. Op welke tactvolle wijze dit verdienstelijk zestal onder leiding van den welbespraakten Franschman getracht lieeft zijn zending te volvoeren, en op hoe handige wijze de raads lieden van den Czaar hebben weten te ver hinderen dat zij liet oor van hun meester vonden, kan meii bier voor 't eerst uitvoerig lozen. Maar van meer beteekenis nog is liet aangrijpend verhaal van den zegetocht van 't zestal na hun vertrek uit de Russische hoofd stad langs de Finsclie kust, waar het ganscho votk op do meest hartelijke en meest waardi ge wijze getuigenis aflegde van zijn dank baarheid. Wij zullen geen uittreksel geven van dit onopgesmukte verslag: men moet het in zijn geheel lezen in zijn soberen eenvoud om het mede te gevoelen. Do lieer Van der Vlugt noemt het „een kapittel uit ons loven, niet meer dan 34 uren lang, maar binnen dat kort bestek overstelpend rijk in aangrij pende ervaringen .-Letterlijk alles wat wij in dien tijd doorleefden, moet en zal ons onver getelijk blijven, hoe oud wij mogen worden." De lezer, dio nauwelijks met droge oogen dit aangrijpend verhaal zal kunnen volgen, zal er geen oogenblilc aan twijfelen en niet Eng. ÓVok vragen ,,Is de Czaar zoo rijk, ook in in dit opzicht, dat hij maar vrij kan werpen vuot de honden de toewijding en de genegen heid eener natie als deze?" De Czaar heeft dat gedaanis het vonnis zonder beroep De hem* Van der Vlugt doet al zijn best ten slotte den twijfel, dien men tusschen do regels lezen kan, weg te redenec- ren, hopende, dat do publieke opinie mach tiger zal blijken dan deze machtige. Het is zeko geoorloofd te hopen op do toekomst. Maar voor lioc lang? en wat wordt inlus- léhen van bet nobele Finsclie volle? Maatschappelijk behing. liet 7e congres van den Nederlnndschen Bond «Maatschappelijk Belang" is te Deventer geopend, Het hoofdbestuur, de verschillende afge vaardigden, zoomede het bestuur en leden der «Deventer Handelsveceeniging" werden gisterenavond door het gemeentebestuur ten raadbuize ontvangen en door den burgemees ter in een hartelijke toesptaak welkom ge- heeten. B(j afwezigheid van den voorzitter bedankte de waarnemende voorzitteï, de heer G. J. Hooijer uit Arnhem het gemeentebestuur voor de ofOcieele ontvangst, daarbjj de ver klaring afleggende, dat de Bond het op Imo gen prijs stelde, dat liet gemeentebestuur eener. handelsstad als Deventer sympathie betoonde met het doel en streven van den Bond. Daarna werd de eerewjjn aangeboden. Er volgde een concert in de Buitensocieteit, aangeboden door de «Deventer Handelsver eniging". - In de eerste algemeene vergadering waren tegenwoordig afgevaardigden uit Utrecht, Delft, Deventer, 's Gravenhage, Arnhem en Leeuwarden, zeven leden- van bet hoofdbe stuur, 20 congresleden en de burgemeester mol twee wethouders. Als inleiders traden op do heel en mr. P. Drooglever Fortuin te s-Gravenhage, H. P. Priester te Leeuwar den, nir. A. D. van Assendelft de Ooningh te Leiderdoip, J. Stoffel te Deventer, en J. \Y. F. Rit ter te Utrecht. De Conclusion van den eersten spreker zijn: I. Een (wijziging van de wettelijke regeling der naamlooze ven nootschappen is ten onzent noodzakelijk. II. Deze zal in de eerste plaats moeten stiekken tot vermeerdering der controle op hc' bedrijf door aandeelhouders en tot ver- liooging der rechtszekerheid van derden, die met de vennootschap handelen. III. Staats toezicht op de naamlooze vennootschappen, hetzij door goedkeuring op de statuten te vciciscken, hetzij door controle op het be drijf uit te oefenen ,is ongewensclit. De twee de spreker had tot punt van behandeling Ambaelitsondei wijs. Staatszorg is een maat schappelijk belang. StellingHetgeen voor het vakonderwijs gedaan wordt, èn (indirect) door den staat èn (direct) door het particu lier initiatief, biedt geen waarborg, dat we in de toekomst verkrijgen een theoretisch en praetisch ontwikkelden ambachtsstand in het gehcele vaderland. ConclusieDaarom is staatszorg voor het ambacli tsonderwijs een maatschappelijk belang. Mr, Van Assendelft de iConingh behan delde in een zaakrijk betoog het ontwerp Bes tel wet en de belangen van den Nederland- schen boterliaudel. Dc heer J. Stoffel verdedigde de navolgen de conclusionI. Invoerrechten op grond stoffen en half-fa'brikaten, die als grondstof fen dienen voor de biimenlandsche industrie, zijn af te keuren. II. Wanneer een fabrikaat, waarvan de invoer in ons land den uitvoer overtreft, evengoed in het buitenland ver vaardigd (tan worden, dan kan net een daad van goede politiek zijn, op dit fabrieaat een laag invoenechfc t© leggen. III. Accijnsen maken de waren (duur, verhinderen daardoor bel gebruik en dus ook de voortbrenging. De heer Ritter uit Utrecht had als punt van behandeling: Maatschappelijk werk en haar orgaan. Conclusie: 't weekblad „Maat schappelijk Werk" verdient den steun van allen. 'Inzonderheid zo-u aansluiting bij dat blad van neutrale vereenigingen, die verbete ring van sociale toestanden beoogen, bevor- duilijk zijn aan de belangen van den socia len arHid in Nederland. Met eenig debat werden alle stellingen door de vergadering goedgekeurd. Dezer dagen deden de Koningin en de Koningin-Moeder, vergezeld van deHeitogin van Albany met hare beide kinderen, den gewonen dagelijkschen rijtoer te Apeldoorn. Ditmaal in een brik, bespannen met vier paarden, welke door de Koningin zelf werden gemend. Hierbij was geen enkele hofbediende aanwezig, ook niet de rijknecht te paard, die H. M, vergezelt als zij uitrijdt en zelf ment. Alen meldt opruit 's-Gravenhage, dato 22 dezer Aan heb afscheidsdiner, dat de Minister van Koloniën, de lieer Cremer, hedenavond geeft ter ecre van den benoemden gouver neur-generaal van Ned.-Indië, luitenant-ge neraal Rooseboom wiens plaats aaii tafel naast dio van den gastheer is waren o. a. genoodigd de president der Tweede Ka mer, mr. Gleichman, als vriend van den landvoogd; de bier aanwezige ministers; do vice-president en de aanwezige leden der ko loniale afdeeling van don Raad van State; de met verlof alhier vertoevende Nederl. ge zanten te Berlijn en te ConstantinopeJ, en de gouverneur van Suriname mr. Tonckens; Ifr. Als. consul-generaal to Hongkong, Haver Drocse; de Eerste Kamer-leden Fransen v. d. Putto en C. Pijn acker Hordijk en de Tweede Kamer-leden Geertsema, J. M. Pijn- ackcr Hordijk cn Van Vlijmen. Do secretaris generaal bij bet Dep. van Koloniën is door verblijf in het buitenland verhinderd. Het diner werd door den gastheer ingeleid met een dronk op H. Al. de Koningin, welke dronk door de aanzittenden niet een herhaald „Leve de Koninginstaande werd toege juicht. In don verderen loop van den maaltijd richtte de minister Cremer zich allereerst tot den benoemden gouverneur-generaal, wijzen de op de groote verantwoordelijkheid die op hem kwam te rusten in de gewichtige betrek king waartoe liij was geroepen. Spreker ein digde met den wensch, dat de lieer Rooso- boom de landvoogdij zou mogen voeren tot eigen voldoening, tob heil van Nederl.-Indië en tot eer van Nederland. De heer Rooseboom sprak zijn dank uit voor de goede verwachtingen die de Regee ring van hem bad. en voor de bewijzen van belangstelling en sympathie hem gegeven. Hij verklaarde, met ijver zijn beste krachten te zullen wijden aan de belangen der sehoo- no kolonie, waarbij hij hoopte nog geruimen tijd gesteund te worden door het krachtig be wind van den tegenwooridigen minister. De beer Cremer huldigde daarna den me- de-aanzittenden oud-minister van Koloniën, den beer Fransen van de Putte, waarop deze onmiddellijk met de hem eigen zeggings- kiacht antwoordde, wanne buide brengend aan de merkwaardige en veelzijdige talenten van generaal-majoor Van Ileutsz. Voorts her innerde spreker aan het parlementair verle den van den nieuw-benoemden militairen gouverneur-generaal, dat recht geeft op .groo te verwachtingen. Hij eindigde met een dronk in te stellen op de Nederlaudsche Volks vertegen woordiging. Hierna richtten de ministers van Oorlog en Marine het woord tot den heer Roose boom, waarna de minister Cremer zich wend de tot den niet verlof aanwezigen en mede- aauzittenden gouverneur van West-Indië, die daarvoor zijn hartelijkcn dank betuigde. Eindelijk wijdde dc oud-go u v-ge n era a 1, mi. Pijnacker Hordijk, nog een woord aan de niet-aanzittende wederhelft van den heer Rooseboom, waarna deze bedankte voor de goede wenschen jegens zijn echtgenoote en hem geuit. "Naar wij vernemen zal het stoomschip Statendam der Holland-Amerika Lijn dat 17 September te Rotterdam verwacht wordt iri gereedheid worden gebracht ten einde II.11. ALM. bij Haar bezoek aan de haven werken op 23 September een lunch aan boord te kunnen aanbieden. De Minister van Buitenl. Zaken biedt Don derdagavond 31 dezer ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin te rijnen huize den hoofden der vreemde gezant schappen, den te 's-Gravenhage met verlof aanwezigen gezanten en eenigen burgerlijken en militairen autoriteiten een feestmaal aan. De aartshertogin Stefanie van Oostenrijk wordt hedenavond te's-Gravenhage verwacht komende van Sehwaibach. De Vorst en de Vorstin van Schaumburg- Lippe, verblijfgasten te Scheveningen, zijn gisterenochtend naar Het Loo vertrokken ten bezoek bij HO, MM. de Koninginnen. Zij brachtén verder den dag op het koninklijk lustslot door, vanwaar zij des avonds in de residentie terugkeerden. Blijkens een telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië van 22 dezer wordt de Gouv.- koffie-oogst op Java voor dit jaar thans ge raamd op 210.000 picol. De schuttersfeesten te Maastricht zijn be sloten met een banket in de Redoutezaal. 75 officieren en genoodigden namen daaraan deel. De eerste toost werd uitgebracht door den kolonel Boellaard uit Amsterdam op li. M. de Koningin, de stad Maastricht en op den Commissaris der Koningin. Deze toost werd beantwoord door den Commissaris der Koningin met een dronk op de schutterij. De majoor Bauduin bracht een toost uit op den gedelegeerde van den minister van binneniandsche zaken den heer Schreuder en op den vertegenwoordiger van liet leger baron Van Voorst tot Voorst. Na afloop van het diner begaven zich de dischgenooten naar 't Stadspark, waar'tHar- monie-oikest der Stedelijke Muziekschool, onder leiding van den heer A. Charlier, eene uitvoering gaf, die, begonnen niet bet spelen van het s\Vien Neerlands Bloed", werd be sloten met het «Wilhelmus". Het concert beviel bij uitnemendheid, waarvoor kapt. Sclmepkens den directeur en de muzikanten den dank der officieren in welgekozen woor den vertolkte. vS\s v/ v-z-v./ KETHEL EN SPALAND.23 Aug. Gisteren avond werd trein 48 van de II. S. M. plot seling nabij de halte Kethel door het trekken aan den noodrem tot stilstaan gebracht. In een waggon waren Rotterdamsche k er misga n- gers elkaar geducht aan het afranselen, zoodat er gevaar voor andere personen bestond. Van een en ander is proces-verbaal opge maakt. Bij Kon. besluit is de O.-I. ambtenaar met verlof H. Beer, laatstelijk ambtenaar van den burgerleken dienst in Ned.-Iudië, op zijn verzoek wegens physieke ongeschiktheid met 1 Dec. a.s. eervol uit 's lands dienst ontslagen. Gisteren stond voor het kantongerecht to Haarlem terecht Leendert Groen, van IJmui- den, ter zake dat hij op den len Juli aldaar des voormiddags t© 10S a 11 uur le. Zonder daartoe vergunning te hebben bekomen van den directeur der visschersha ven te Uitluiden, een hoeveelheid visch, be staande uit tong, tarbot, schol, wijting en rog, welke aangevoerd was met het stoom- trawlervaarfcuig Judith, waarover liij op dat oogenblik het commando voerde en het welk gemeerd lag voor de Rijks-visclihal in di visschershaven, op ziju daartoe uitdrukke lijk gegeven last, heeft doen vervoeren in manden op een bespannen voertuig over bet terrein aan de visschershaven aldaar, naar een buiten dc grenzen van die haven gelegen open terrein, alwaar die visch achtereenvol gens in het openbaar werd verkocht 2e. verzuimd heeft, toen 't stoomtrawler - vaartuig Judith, waarover hij alstoen liet commando voerde, en waarmede hij alstoen de visschershaven te IJmuiden was binuen- geloopen, op dag, tijd en plaats als hierbo ven vermeld, een hoeveelheid tong, tarbot, schol, wijting en rog aanvoerde, onmiddellijk na de aankomst van dat vaartuig aan den afslagcr-halclief aan de vischhal aldaar of aan diens plaatsvervanger aangifte te doen van sooit en hoeveelheid van de aangevoerde visch, welke visch hij wensch te te verkoopen, zooals hij inderdaad dan ook gedaan heeft aan den particulieren afslag. Als getuigen zijn gedagvaard J. D, Hey- koop, afslagcr-halclief, J. Koevoet®, haven- knecht, A. Wiegman, voerman, en de direc teur der visschershaven te IJimiiden, de heer J. Al, Bottemanne. Beklaagde, desgevraagd, erkende volledig het hem bij de dagvaarding ten laste ge legde. De eerste getuige Heykoop verklaarde oa„ dat er tot 1 Juli jl. in IJmuiden geeii andere vischafslag is geweest dan in de Rijksvisch- lial. Hetzelfde verklaart oo-k Koevoets. Overigens leveit liet verboor der getuigen a charge geen bijzonders op. Door de verde diging (mr. Z. van den Bergh) waren nog etn vijftal getuigen a décharge gedagvaard. De ambtenaar van het O. Al., mr. A. Tak, vroeg den verdediger, of deze na de verkla ringen der getuigen a charge die der getui gen a décharge noodig achtte. Air. van den Bergh, toegevende dat dit verhoor nu zou kunnen worden bekort, bleef op de wenschelijklieid daarvan staan. De lieeren P. van der Vliet, cargadoor, Pieter Dijksen, kantoorbediende, en C. Plan- teydt, koopman, allen te IJmuiden, verklaar den, dat het spraakgebruik in Uniuiden niet de Rijksvisolihal rekent tot de visschersha ven, dat vóór 1 Juli 11. alle visch in de Rijks- vischhal werd verkocht en dat het daar soms zóó druk was, dat het velen zou hebben ge baat als er nog een andere gelegenheid was geweest voor visclnifslag. De verdediging zag af van het hooren van twee andere getuigen a décharge. Het O. AI., hoewel de positie der dagvaar ding ten volle bewezen achtende, meende het feit niet als strafwaardig te moeten aanmer ken en vroeg op grond van art. 216 in ver band met art. 253 Strafv. ontslag van rechts vervolging. De verdediger, mr. Z. van den Bergh. acht te den geheelen maatregel van het bekende Kon. besluit overbodig. Er zal geen sprake zijn van knevelarij, wanneer dit Kon. be sluit zal zijn ingetrokken en pleiter acht juist daarom deze vervolging zoo gelukkig, omdat weliswaar de Alinister heeft beloofd dit Kon. besluit niet te handhaven, maar pleiter vreest, dat het toch, zij liet dan ook in verzachten vorm, zal blijven voortbe staan. Na een uitvoerig betoog over de bepalin gen der wet tot bescherming van waterstaats werken, herinnerde pleiter dat zijn cliënt de bekeuring heeft uitgelokt, en meende, dat deze in het geheel niet verplicht was. aan gifte te doen van zijn visch aan de Rijks- viselilial. De hal is geen deel Van de haven, waardoor alles wat liet reglement van de ha ven over de hal zegt, per se onwettig is. De regeering heeft niet willen beschermen het werk, maar den rijksafslag van liet werk. De Alinister heeft nooit de bevoegdheid, iemand te dwingen, gebruik te makeli van een werk, daar gebleken is dat er vroeger vaak veel te veel mensclien wai*eu in die hal. De Alinister zelf heeft onderscheid gemaakt tusschen een recht voor de Rijkshal en voor den afslag. Art. 22 dient daarom alleen tot het doen bloeien vau den afslag en niet tot bescherming van liet werk. Nooit kan de Ali nister dwingen tot het gebruik van een werk. Ten slotte wees pleiter er op dat hier de Alinister onteigent, zonder schadevergoeding vastgesteld volgens de wet en concludeerde tot vrijspraak van beklaagde. Naar wij vernemen zal liet wel October worden voor de zaak Haas—Van Ha!! voor het gerechtshof in hooger beroep zal worden behandeld. De stukken zjjn wel bij liet Hof ingeleverd, maar nog niet in onderzoek. Volgens ge ruchten zullen voor het Hot nog nieuwe getuigen worden gehoord. Ned. Herv. Kerk. Algemeene Synode, In de zitting van Dinsdag kwam aan de orde de behandeling van verschillende rap porten van de commissie voor eindredactie, betreffende voorloopig aangenomen wetsvoor stellen. Daarna kwam ter tafel het rapport over een voorstel van prof. ds. W. C. van Manen en zeven anderen te Leiden, om het daarheen te leiden, dat art. 14, lo. regl. voor de kerkeraden, toch reeds in het leven geroepen ten bate van de rechtzinnigen ter verduidelijking van het bestaande recht, voortaan luide: dat ook kindei en van ouders, die tot de Herv. gemeente van een andere plaat® bekomen, noch aldaar noch in de eigen gemeente gedoopt worden dan na ontvangst enz. De meerderheid der rappoiteerende Com missie adviseerde de v ooi gestelde wijziging van art. 14 ld vooiloopig niet aan te nemen op gronden van recht en van bezwaren bij de toepassing, ofschoon enkele leden dier meer derheid sympathie betuigden voor de bedoe ling van de voorstellers. De minderheid was van oordeel, dat bet voorstel uit Leiden moest worden aangenomen, omdat het vooral uit een religieus oogpunt alle aanbeveling verdient en de bezvvaien, aan recht en toe passing ontleend, niet onoverkomelijk zijn. IJ et voorstel is ingediend naar aanleiding van een doop vanwege den kerkeraad le Ouds- hooi n en van een doop vanwege den ker keraad te Krommenie in een lokaal te Leiden bediend. De bedoeling van het voorstel is, dat door de gewenschle verandering ruimte worde ge geven voor een doopsbedlening, verricht door een predikant eener andere gemeente, in een godsdienstige samenkomst, door hem en zijn Keikeraad belegd, binnen de grenzen eener gemeente dan die waartoe zij behooren. Na brecde beraadslaging werd de conclusie van de meerderheid in stemming gebracht en verworpen met 10 tegen 9 stemmen, en alzoo de conclusie der mindetheid aangenomen. Een andere formuleering van het voorstel, zooals die door de minderheid werd voorge steld, werd aangenomen met 10 tegen 9 st. Hel vooiloopig aangenomen voorstel zal aan de consideration der prov. kerkbesturen en de classieale vergaderingen onderworpen worden. De zitting werd daarop verdaagd tot den volgenden dag. In de zitting van gisteren kwant in be- handeling een schrijven van de Syn-ode der Belgische Christelijke endingskerk met ver zoek, een zoodanige betrekking tusschen de beide kerken daar te stellen, dat de Gemeen- Belgiche Christelijke Zendingskerk «iet ver kanten en proponenten der Ned. Herv. kerk kunnen Jjeroepen en dezen een beroep naar België kunnen aannemen zonder dat zij ge acht worden gebroken te hebben met de Ned. Herv. Kerk en zij bij mogelijk beroep naar ecu barer gemeenten weer vrijelijk kunnen Lerugkeeren zonder gedwongen te .ziju aan zekere formaliteiten te voldoen. De president stelde bij de beraadslaging de volgende motie voor: ondergeteekende, over wegende, dat in heit Reglement op liet exa men geen enkele bepaling voorkomt, welke rechtstreeks betrekking heeft op candidaten tot den heiligen dienst die na.langeren of kolderen lijd een andere gemeente dan in de Nederl. Herv. Kerk te hebben gediend, als piedikant in de Nederl. Herv. Kerk wen schen op te treden en dab de gevolgtrekking gewettigd is, dat de wetgever niet heeft be doeld, dat zoodanige candidaten als waarvan hier sprake is, hun radicaal verlorenover wegende dat in dezen geest is gehandeld ten opzichte van de lieercu Vein a te en Boonstra, die de dolcerende kerk hebbende gediend, we- dei al® piedikanten in dc Ned. Herv. Kerk oplandenstelt voor, aan de Synode der Christ. Zendingskerk in België te antwoor den, dat in de Reglementen der Ned. Herv. Kerk geen enkele bepaling voorkomt, waar uit zou af te leiden ziju, dat de candidaten tot den heiligen dienst door in dienst te tre den van een gemeente, niet behoorende tol, de Ned. Herv. Kerk bun radicaal als zooda nig zouden verliezen. Deze motie werd met algcmeeno stemmen aangenomen. Door den hoer Leenmans werd een voor stel ter tafel gebracht 0111 terug te komen op haar in de vorige zitting genomen besluit vau voorloopige aanneming van de door de min derheid der Commissie van Rapport voorge stelde wijziging van art. 14 le al. van hel Rcgl. voor de kerkeraden en wel omdat het het welslagen van do Commissie voor een modus vivendi onmogelijk maakt. Dit voor stel werd aangenomen, zoodat opnieuw de conclusie van de commissie vau rapport over het voorstel tot verandering van art. 14 in beraadslaging werd gebrachtbij ^temming werd echter met 10 tegen 9 stemmen liet be sluit gehandhaafd. Aan de orde kwam de be handeling van het rapport over heb advies dei' commissie, benoemd door de Synode van 189S, om de Synode van dit jaar te dienen van advies omtrent de jwijzo, waarop het best kan voldaan worden aan liet voorgeschreven e in art. 4, 3e al. 2 Alg. Reglement. De conclusie van de Commissie van Rap port luidde aldus lo. de Synode brenge aan do commissie \an advies haar dank voor den ernst en de nauwgezetheid, waarmede zij haar taak heeft opgevat en do wijze waarop zij haar mandaat beeft vervuld 2o. zij voldoe aan liet voorgestelde door de ccmmissio van advies, om aan het kerkbe stuur te Batavia een schrijven te richten met de vraag of de Synode door baar invloed bij de Regeering hier zal trachten te bewerken,

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5