BINNENLAND. STADSNIEUWS. O e 111 e c 11101* a a d. Benoemingen. YLAARDINGEN. Verder heeft de commandant later nog twee brieven aan generaal Roget geschreven, waarin zich geene documenten bevonden. Een redacteur van de »Matin" beril naar aanleiding van de gebeurtenissen in Soudan met de expeditie Voulet, Chanoine, Klobb een onderhoud gehad roet een der zonen van oud-minisier Chanoine, don vader van een der officieren, die tegenwoordig waren bij het drama van Zinder. Deze vei klaarde namens zijn vader, dat het onmogelijk was. dat kolonel Klobb en luitenant Meynier de expeditie Voulet-Cha noinc konden hebben ontmoet op het tijdstip door de telegrammen aangegeven. In een der laatste brieven door mijn broe der geschreven z.eide de heer Chanoine schreef hij ons, dat hij over 2 maande pas te Kayes dacht te komen. Deze zelfd afstand zou volgens de berichten in de eou ranien door de expeditie Klobb binnen een maand zijn afgelegd. Generaal Chanoine meent voorts geen ver trouwen te moeten stellen in de verklaring van een inlandsch soldaat, die het beiieh van den moord beeft gebiacbt, ff ij meent dan ook, dat het feit toegedicht aan de expo ditie Voulet-Chanoine zal blijken vuige lanter te zijn. Men wil nu door middel van een lucht ballon het; fort Chabrol proviandeeten; bij hetgeen wij gisteren mededeelden over de dames de la Balie, >3 dit een vermakelijke tegenhanger. Toch is de laatste poging ten slotte mislukt Gisterenavond kwamen de dames bij elkaar Er waren er met groenten, met vResell, met visch, een echt typisch tooneeltje. De politie belette echter het menschlieveml optreden dezer megaereri; wel schortten er een paar de mouwen op als om een gevecht te be ginnen, maar de politie waagde zich aan zulk een attaque niet. Kalm en zwijgend dieef zij de dametjes terug. Geen enkel ngenl werd dan ook gewond. Volgens de laatste berichten uit Londen zijn de tegenvoorstellen van Kruger te Lon den ontvangen. De Engelsehe regeering zou z.ich echter bij aanneming echter bij de daarin gedane eindconcessies hebben neer te leggen, zonder op de suzereiuiteitsrechten opTians- vaal te kunnen terugkomen. De Transvaal zou aldus als volkomen onaf- hankelijken staat moeten worden ge^chonvv Zeer waarschijnlijk zal Engeland deze vooi stellen niet aannemen en Tiansvaal zal een oorlog niet kannen ontgaan tenzij het zich geheel aan Engeland's eischcn onderwerpt. Maar dat zal oom Paul voorloopig wel niet willen te Johannesburg gehouden ver tweehonderd daar gevestigde In een gndering van Duitschers is gisterenavond een commissie benoemd om een verzoekschrift aan de «egee ring van de Republiek tot stand te brengen, waarin de onderteekenaars zich bereid ver klaren om als vrijwilligers dienst te nemen, als het tot vijandelijkheden mocht komen. De Koninginnen. Met oen exlia-trein der Staatsspoorweg maatschappij kwamen heden te iü u. 50 m B. M. de Koningin-Moeder en de Hertogin van Albany met dochter en zoon in de residentie aan. De Commissaris der Koningin, de heer Foek, en de burgemeester der resi dentie, waren ter begroeting aanwezig. H, M. nam met baar zuster en kinderen plaats in eea landauer, waarmede naar Sche- veningen gereden werd. Veel publiek stond langs den weg. Voor liet hotel Hurhaus werd stilgehouden en aan den ingang werd de Vorstelijke fa milie ontvangen door den Gioothertog van Saksen met zijne adjudanten. De Groothertog geleidde H. M. en familie leden naar zijne salons, alwaar de lleitogin van Mecklenburg de vorstelijke personen op wachtte. Koningin Emma dejeuneerde bij den Groot hertog en de Hertogin van Albany als gast van de Erfgrootherlogin van Baden in liet Oranjehotel. De correspondentie tnssclien «1e Koningin en den I'aus. De Residentiebode" spreekt het gerucht omtrent de medewerking van dr. Schaepmnn en jhr. Michieis van Verduynen bij de corres pondentie tussehen de Koningin en den Paus, beslist tegen. Tweede Kamer. Het voornemen bestaat in de vergadering der Tweede Kamer op 0 September dadelijk de ongevallenwet aan de orde te stellen. De Kamer is eerst tegen G September bijeengeroepen, omdat de aandacht van den voorzitter gevestigd is op het feit, dat de verkiezing van wethouders, volgens bepalin gen der Gemeentewet op 5 Sept. moeten plaats hebben en vele leden der Kamer, tevens burgemeesters of leden van gemeente raden aan de verkiezingen zullen wenschen deel te nemen. De liaTen te Viaardingen. Het bericht, zegt de sN. R. Ct." betref fende onderhandelingen over nieuwe uitge breide havenwerken in Viaardingeo is van allen grond ontbloot. Natuurlijk beteekent deze tegenspraak van de »N. R. Ct." weinig. Onzerzijds vernemen wij nog dat de Mij. tot Expl. van Staats spoorwegen waarvan de firma M uller Co. agenten zijn aangezocht is een spoorweg aansluiting te bewerkstelligen tussehen de verbindingsbaan te Rotterdam (onder O ver schik) en het nieuwe Imveuplan. In verband met het laatste is liet niet onbelangrijk wat de Rotterdamsche corres pondent van het »Hbl." schrijft: Het in sommige bladen voorkomende be richt omtrent ondei handelingen door de fn ma "Wm. H. Muller Co. gevoerd met de ge meente Viaardingen tot fiet maken van groote scheepvaartinrichlingen aldaar is volslagen onjuist. Trouwens hij die met de toestanden hier eenigszms bekend is, zou een dergelijke mededeeling nooit hebben kunnen doen. Vooreerst moest bij om maar enkele gronden te noemen dan weten, dat de firma Wm. IJ. Muller Co. zeer nauw ver bonden is met de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen, die te Viaardin gen in liet geheel niets te zeggen heeft. Uitvoering van de plannen der firma zou dus voorafgegaan moeten worden door liet breken mot de Exploitatiemaatscbappij en daaiwin is tot beden niets vernomen. Boven dien is de firma ook betrokken bij plannen om van particuliere zijde ter hoogte van Pernis een nieuw droogdok te bouwen. Zeer onwaarschijnlijk is het dus, dat zij voor eigen rekening ook een dok zou gaan maken te Vlaaidingen. liet is inderdaad te vreezen dat de schrtj ver van dit mooie bericht «Je Vlaardingers heeft gelukkig gemaakt met een doode musch Trouwens deze zullen zich ook wel hebben afgevraagd, waar zij een haven voor '100 schepen, dat is dus een haven die nog veel giooter moot zijn d.tn de hier in uitvoering zijnde 9 miüioens Maashaven, zouden moeten bergen. Uit eigen onderzoek kunnen wij nog mede- deelen, dat in zekere kringen te Schiedam het gansche bericht geacht wordt, te zijn niets ais een tendenz-bericht, in vei band met thans gepleegde onderhandelingen in de wereld gezonden. Hare Keizerlijke Hoogheid de Aaitsherlogin Stephanie van Oostenrijk is gisteravond te 8 u. 36 min. in de Residentie aangekomen, met een talrijk icisgezelschnp van dienst personeel. Na op het perron van de staatsspoor door den Oostem ijkschen go/ant bij ons Hof be groet te zijn, zette de dochter van don Koning van België per stoomtram de rei* naar Sche- veningeii voort, waar zij afstapte aan het Oianjehotel. Ilot jacht Victoria and Albert" is gis ter namiddag halfvier te Vlissingen aange komen met prinses Chrisliaan van Denemar ken, dochter en gevolg. Met de stoombarkas van het jacht werd daarna een tochtje ge maakt naar Middelburg en gistei avorid teiug- gekeeid. De Prinses, dochtei en gevolg logeer den aan booid en vertrokken hedenochtend met den gewonen trein van 4.15 naar Darmstad. Morgen verlaat de Erlgroothertogin van Baden Seheveningen. Van hel Hotel Garni te Seheveningen is naar wij vernemen ook dit jaar een ge deelte besproken voor eenige weken verblijf, ie beginnen 12 Sept. a. s., van mevrouw de Vorstin von Wied. Te 's-Giaveiihage is in den ouderdom van 54 jaren oveiieden de gep, luitenant ter zee le klasse D. Hordijk, ridder van de Militaire Willemsorde 4e klasse. De lieer D, Hordijk was tevens gerechtigd tot het dragen van het Iiereteeken en de Atjeh-medadle. De lieer Hordijk, die op onderscheidene bodems vaak als eerste officier diende en in 1877 o.a. de functie van officier van politie bij bet Instituut te Willemsoord vervulde, verliet in 4884 den zeedienst. De voordiacht voor een geneesheer-direc teur van het Ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam bestaat uit dr. C. Nolen en dr. F. II. Schreve, beiden te Rotterdam, en dr. C. L. Rumke, te Leiden. Mej, C. v. d. Vlies alhier is gisteren ge slaagd voor liet examen Fian°che taal (L. O.) De gewone manndelijksehe vergadering van den RK. Volksbond, welke a.s. Zondag in de zaal der Officieren-Veieeniging zou gehouden worden, is 8 dagen uitgesteld in veiband met het afloopen van het pacht- centract zooals men ons mededeelde. De handelaar in drogerijen en veifwaren, P. J. Meijer, die Zondag 43 dezer bij het koken van was zoo deerlijk door het in vlam men geraakte goed werd gebrand, is, na Dinsdagmotgen in het ziekenhuis te zijn op genomen, aldaar gistei enmiddag te 4 uur overleden. De man laat oen vrouw met drie kleine kinderen achter. De spoelinghaler K. Zwanenburg in dienst bij den veehouder Hoogerbrugge te Oversell ie,' viel hedenmorgen te 9'A uur in de Schie doordien zijn vaarboom uitgleed. Door een paar jongens die zicli op de schouw bevon den werd hij weer aan boord gehaald. De twaalfjarige Cornells Diiessen viel hedenmiddag 3SA uur in de Noordvest. Hij wilde mensehen met de pont overzetten, toen zijn haak uitschoot en hij voorover in het water tuimeldedaar hij evenwel kon zwem men, was hij spoedig weer op het bootje geklauterd. Gisterennamiddag had de werkman bij' de II. IJ. 8. M. 3. J. Hendriks het ongeluk om bij het afspringen van een lorrie het wiel over den linkervoet te krijgen waardoor dit lichaamsdeel opzwol. Hij is door een collega naar zijn woring in de Oosterstraat gebracht. Hedenmorgen waren aan de visehmarkt aangevoerd 6 pa: tijen schol, tong, rog en bot; de prijzen waren voor schol vanf0.35 tot f 1.55, tong f0.80 tot f4.50, rog van *0.40 tot f O.861/2, bot £0.25 tot f4,47K, alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 24 Aug. C. J. Duime!, 26 jaar,en M. Scholte, 26 jaar. H. G. Versluis, 27 jaar, en E. Vink, 49 jaar. J. de Bruin, 23 jaar, en E. van Beursen, 25 jaar. C. Krommen hoek, 22 jaar, en I'. Veriinde. 20 jaar. Gehuwd 23 Aug. J. van Leeuwen, 31 jaar, en J. M. E. G. Lutens, 30 jaar. Geboren 22 Aug. Antonius, zoon ven J. M. van Noort en M. M. van lleusden, Singel. 23 Aug. Johanna Cntharïna, dochter van W. J. van Paassen en J. C J. Steelier, llagastraat. 24 Aug. Gerrit Leendert, zoon van C. L II. Winkelman en J. Verschoor, Singel. Marinus Fiits, zoon van T. Pille en L. Oost veen, Koorderstraat. Geitiuda Maria Mamertha, dochter van B. B. Hofman en M. J. A. Jufferman5, Lange Haven. Overleden s 24 Aug. Jacobus Vermunieht, 75 jaar en G maanden, Hoogstraat. Barend Jielis Meijer, 24 jaar en 40 maanden, L. Achterleeg Vergadering van Vrijdag Z?.7 Augustus 1809, des namiddags ten twee ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer II. J, Versteeg. Door afwezigheid van den Secretaris worden diens functien waargenomen door den heer A. II.IV van Luik, hoofdcommies ter gemeente-secretarie. Tegenwoordig zijn 35 leden; afwezig de hoeren Elzevier Dom, Loopnijt, Brillenbnrg cu v. Gent met kennisgeving, er bestaat eene vacature. De notulen van het verhandelde in de verga dering van 28 Juli 1.1. worden ongewijzigd vast gesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn de volgende stukken Van Gedeputeerde Staten dezer provincie, Mis sive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit tot betaling van een bedrag van f 50 uit den post voor onvoorziene uitgaven der ge- raeentebegrooting voor 1809. Aangenomen voor kennisgeving. Idem, Missive houdende ontvangstberieht van de verordening voor het Burgerlijk Armbestuur vastgesteld bij raadsbesluit van 28 Juli jl. Aangenomen voor kennisgeving. Idem, Missive ten geleide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten van 28 Juli 11. tot. verhooging van en toevoeging aan de gemeente- bcgrooting dienst 1899, tot bedragen van f49.252 50 en f 1817.50. Aangenomen voor kennisgeving. Idem, Missive ten geleido van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 28 Juli 11. tot ver koop van grond aan IV. Bosselaar alhier. Aangenomen voor kennisgeving. Van B. en IV., Missive houdende mededeeling van de door hen voor hot dienstjaar 1899/1900 benoemde leden der Vooilichtings-Commissie. Aangenomen voor kennisgeving. Idem, Missive ten geleide van een exemplaar der door hea vastgestelde instructie voor de Voor- lichtings-Coinmissie. Aangenomen voor kennisgeving. Idem, Missive ten geleide van een ontwerp besluit tot heffing van evenredig schoolgeld op de openbare lagere scholen met uitgebreid leer plan, alsmede de daarbij behoorende stukken. Ter visie gelegd, ter behandeling in een vol gende vergadering. Idem, Afschrift van hun besluit dd. 3 dezer betreffende het toekennen van een pensioen ad f222 ten laste der gemeente aan A. Poot alhier, eervol ontslagen verver in dienst der gemeente. Aangenomen voor kennisgeving. Voorstel van B. en W. tot herzienihg der jaar wedde van den Rector van het Gymnasium en van den Directeur der Hoogere Burgerschool en' q. wijziging der Verordening regelende hunne jaarwedde. (Zie ons nommcr van 24 Augustus j.l.) De Voorzitter acht dit ontwerp niet op dc agenda van heden thuis behoorende maar meent dat dit moet worden uitgesteld tot de behande ling der begrooting. De discussion kunnen dan ook plaats hebben in de sectiën. Het ontwerp wordt met algemcene stemmen van do-agenda afgevoerd en uitgesteld tot be- grootings-behandeling. Van dr. B. de Bruijn, schrijven daarbij kennis gevende dat hij zijne benoeming tot Geneesheer- Directeur van het Stads-Ziekcnhuis aanneemt. Hierbij zegt de Voorzitter wel te zullen spreken uit. naam van allen, wanneer hij dank brengt aan dr. De Bruijn, voor alles wat hij in deze betrekking heeft gedaan (applaus). Van dr. li. de Bruijn alhier, schrijven daarbij kennisgcende dat, tengevolge van het aannemen zijner betrekking van geneesheer-directeur van bet stads-ziekenbuis met 1 Augustus, hij van af dien datum zal hebben opgehouden lid te zijn van den gemeenteraad. Idem, Adres daarbij verzoekende op grond van zijne benoeming tot Geneesheer-Directeur van het Stads-Ziekcnhuis eervol te worden ontslagen uit zijne betrekking van gemeente-geneesheer der armen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het gevraagd eervol ontslag te verleenen onder dank betuiging der door dr. De Bruijn in deze betrek king bewezen vele diensten. Voorstel van het raadslid den heer J. W. J. van Harwegen den Breems tot wijziging van het be sluit tot iitfring van het Havengeld. (Zie ons nr, van 24 Augustus j.l. Door den Voorzitter wordt voorgesteld dit voorstel ter visie te leggen ter,behandeling in een volgende vergadering. JDe heer den Breems dringt aan op behan deling met bet oog op dc urgentie van het onder werp. Dc heer D c Groot zegt dat bij uitstel van behandeling de voorsteller niet meer in do gelegenheid zal zijn zijn voorstel toe te liebten. De juiste redactie kan later worden vastgesteld. De Voorzitter merkt op dat er 12 of 14 verordeningen zijn die met 1 Januari 1900 zullen vervallen. Die moeten dus allen ook worden vast gesteld evengoed als het havengeld. De urgentie erkent spr. maar er bestaan rede nen waarom de voorstellen van B. en IV. be treffende dit onderwerp zijn opgebonden. Dat de heer Den Breems hij de behandeling niet tegenwoordig zal zijn spijt spr. zeer maar de ondersteuners van het voorstel, de hecren De Groot en Gonka, zullen de verdediging van het voorstel wel op zich nemen. De heer Den Breems acht juist het aantal verordeningen een reden tot spoedige behandeling. De Voorzitter zou zeer ongaarne zien dat zijn voorstel niet zou worden aangenomen. Er is rapport gevraagd op het voorstel-Prins, moet dat dan niet worden afgewacht? Het voorstel-Den Breems heeft slechts een paar dagen ter visie gelegen en het college van D. B. heeft geen ge legenheid gehad et over te spreken. Nog nimmer heeft spr. gezien dat een voorstel wordt gedaan door een lid van het D. B. over een onderwerp dat bij het D. B. in onderzoek is gesteld door den Raad. De heer van Harwcgen den Breems erkent dat het voorstel-Prins nog ia handen van B. en W. is om advies. Er zijn redenen waarom dat rapport nog niet is gereedgekomen. Maar het geldt hier geen voorstel-Prins, maar eenige adres sen bij den Raad ingekomen, o.a. van den heer Prins. Spr. vraagt de beslissing van den Raad of de behandeling nu zal plaats hebben of later. IVordt het uitgesteld, dan zou spr. dit betreuren. De Voorzitter acht het treurige niet zoo erg omdat het slechts ecu uitstel geldt van 1 of li/e maaud. IVaar de stukkeu ter behandeling van hot adres in burgemeesterskamer gereed liggen daar acht spr. het indieDeu van het voorstel-den Breems een aanwijzing als zou het D. B. niet diligent zijn. De heer P. Jansen vraagt of de Voorzitter zijn voorstel wil wijzigen zoodat wordt gesproken over dc volgende vergadering. De Voorzitter wijzigt zijn voorstel in dien geest dut de adviezen en voorstellen in behande ling zullen komen in de maand September. Het voorstel tot uitstel wordt aangenomen met 13 tegen 3 stemmen (de hoeren de Groot, Smit en den Breems.) Van de Commissie voor het Burgerlijk Arm bestuur, Missive daarbij aanbiedende de rekening over 1898 en begrooting voor 19u0 van het Bur gerlijk Armbestuur, de rekening over 189S van het Stads-Ziekcnhuis, met de bij dc rekeningen behoorende bescheiden en de bij do begrooting behoorende memorie van toelichting tevens daarbij overleggende haar verslag over 1898 en vetkla- rende dat de vorderingen ten laste van de beide genoemde instellingen zijn voldaan. De rekeningen en begrooting zijn reeds door den voorzitter in handen der Financieelo Com missie terwijl het verslag voor kennisgeving werd aangenomen. Van den heer E. M. Beukers, schrijven houdende bericht dat zijne benoeming tot lid van 3e Com missie belast met do administratie van het Stads ziekenhuis door hem wordt aangenomen. Aangenomen voor kennisgeving. Van den heer X. P. Elzevier Dom alhier, schrij ven houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot gemeente-geneesheer alhier. Aangenomen voor kennisgeving. Van den heer IV. A. van Dolder Dz. alhier, schrijven houdende dankbetuiging voor zijne be noeming tot secretaris-penningmeester der com missie van administratie voor het stads-ziekenhuis. Aangenomen voor kennisgeving. Vnu mej. M. J. Lorentz te Amsterdam, schrijven houdende bericht dat zij zich verplicht ziet te bedanken voor hare benoeming als onderwijzeres aan dc meisjesschool alhier. Aangenomen voor kennisgeving. Van Tb, van Waart alhier, adres houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot ouder wijzer bij het lager onderwijs alhier. Aangenomen voor kennisgeving. Vau D. Visser alhier, adres daarbij ontslag vragende met ingang van 1 September a. s. uit zijne betrekking van onderwijzer aan de le koste- looze school. IVordt niet ingang van genoemden datum eervol verleend. Van R. P. G. llameetmau alhier, schrijven houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot onderwijzer aan de 2e openbare kostelooze school. Aangenomen voor kennisgeving. Van het Comité voor wijkverpleging te Schie dam, adres daarbij verzoekende do behandeling van de door voornoemd Comité in Januari 11. ingediende aanvrage om subsidie voor wijkver pleging te willen aanhouden. Dienovereenkomstig werd besloten. Van de Algemcene Verzekering-Maatschappij „de Philantroop" te Bolsward, missive ten geleide van de voorwaarden en het tarief dier maat schappij. Aangenomen voor kenisgeving. Van dc Commissie van beheer over de heel- en verloskundige instrumcntenverzameling der ge meente, missive ten geleide van de rekeniug cn verantwoording over 1898 van hun gehouden beheer met de daarbij behoorende bescheiden. Om onderzoek cn rapport in handen gesteld der Piuanciecle Commissie. Van J. Ph. Mezger te Arnhem, schrijven daarbij restitutie verzoekende van plaatselijke directe belasting naar bet inkomen. In handen van Burgemeester cn Wethouders ter beschikking. Van H. Gabel alhier, adres om afstand van grond aan de Warande tegen den prijs van f3.75 per centiare. Van H. Plant alhier, adres 0111 afstand van grond aan den Ilavcudijk en wel tussehen de Oostelijke grenslijn van zijn boutwerf cn de Wes telijke rooilijn van dien dijk tegen den prijs van f3.per centiare. Beide ndrcsseu om advies in handen gesteld van Burgemeester en Wethouders. Van het raadslid den heer M. C. M. de Groot, missive daarbij het voorstel doende om in de verordening op do openbare reinheid cn gezond heid te Schiedam (gemeenteblad 1893 no. 13) op te nemen een art. 11 bis. Dit voorstel wordt ondersteund door de heeren Visser en Den Breems om het in behandeling te kunnen brengen. Om onderzoek en advies in handen gesteld der commissie voor de strafverordeningen. Van de wed. IV. de Goederen, geb. A. dc Bruin, schrijven daarbij verzoekende het door haar ge daan verzoek tot wijziging der pensiocnverordeniug ton haren opzichte, buiten verdere behandeling te laten. Achtereenvolgens worden nu benoemd: o. Tot lid der commissie van het Burgerlijk Armbestuur de heer Mr. H. M. C. Poortman. b. Tot gemeente-geneesheer belast met de be handeling der behoeftigen in een derde deel der gemeente, do heer dr. J. Endtznadat bij le stemming waren uitgebracht: dr. Ris3,dr.Endtz en dr. Koene 8 stemmen; bij 2e stemming dr. Endtz 8 en dr. Koene 8 stemmen; bij herstem ming dr. Endtz 8 en dr. Koene 8 stemmen, zoo dat de benoeming bij loting plaats had. Alvorens over te gaan tot do benoemingen van leeraren aan de Burger-Avondschool, stelt de Voorzitter namens Burgemeester en Wethouders voor, de twee leeraren, waarmede straks het getal zal worden uitgebreid, een jaarwedde toe te ken nen berekend togen f 30 per wekelijksch lesuur en dit besluit, ter voldoening aan art. 34 der wet op het Middelbaar onderwijs, ter goedkeuring in te zenden. De heer De Groot meent dat overeenkomstig den vorm de verordening zal moeten gewijzigd worden en men mag niet hij afzonderlijk besluit daarvan afwijken. Bovendien acht spr. de bezoldi ging laag. De Voorzitter antwoordt, dat bij dat vormbezwaar erkent, hoewel de verordening niet geschonden wordt. De waardeering der belooning is individueel. Het voorstel wordt goedgekeurd. c. Tot tijdelijk leeraar in lijntcekenen aan de Burger Avondschool voor den cursus 1899/1900 de heer N, van der Sluijs, alhier. d. Tot tijdelijk leeraar in werktuigkundig vak- tcekenen aan de Burger Avondschool voor den cursus 1899/1900 de heer IV. L. Mignon, te Rotterdam. e. Tot tijdelijk leeraar in handteekenen aan de Burger Avondschool voor den cursus 1899/1900 de heer M. Kramer, te 's-Gravcnhage. f. Tot tijdelijk leeraar in lijntcekenen aan de Burger Avondschool voor den cursus 1899/1900 do heer L, P. de Nove, te Rotterdam. g. Tot tijdelijk leeraar in geschiedenis en aard rijkskunde aan de Burger-Avondschool voor den cursus 1899/1900 de heer W. Brouwer alhier. (De drie laatstbenocmdcn waren reeds tijdelijk, leeraar aan de Burger-Avondschool). h. Tot onderwijzeres aan de openbare scbool met uitgebreid leerplan voor Meisjes, incj. 1'. A, Behrns te Xijkerk. i. Tot onderwijzer aan dc le openbare koste- looze school de heer B. J. Douwcs te Hoogczaud. h. Tot onderwijzeres aan de 3e openbare koste looze school mej. M. C. Sonneveld, tijdelijk onder wijzeres aan die school. I. Tot onderwijzer aan de 3e openbare koste looze school de heer A. M. van der IVel te Spij- kenisse. Nieuwe raadsleden. Thans was aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven van dc nieuwinkomende raadsleden de hecrcn C. Klein, M. L. Honnerlago Grete, f M. J. A. Lagcrweij, J. H. van Westendorp J.Dz.j A. van Buysen, M. Kranen cn J. Pinster. Door den burgemeester worden tot leden der Commissie van onderzoek benoemd de heeren De Groot, Beukers en Mr. Jansen, terwijl ge durende dat onderzoek de vergadering wordt gesehorst. Na heropening der vergadering verleent do burgemeester het woord aan den heer Beukers die namens de Commissie adviseert tot toelating van al de benoemden. Onder dankzegging aan de commissie stelt de burgemeester achtereenvolgens voor tot toelating der heeren O. Klein, M. L. Honnerlago Grote P. M. J.A.Lagerweij.J.H. van Westendorp J.Dz.' A. van Buijsen, M. Kranen en J. Pinster, waartoe wordt besloten. Ontwerp-besluit tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begroot in" voor 1899 tot een bedrag van f 1710.71 Vs- Wordt goedgekeurd. Rekeniug van het Oude-Manncnhuis over 1898 bediagcnde in ontvangst f6968.14i/s, in uitgaaf f6882.11, sluitende alzoo wet een voordcelig saldo van f 86.03 met rapport daarop van de financioele commissie waarin zij voorstelt de rekening goed to keuren, benevens een enkele opmerking. Op voorstel van den Voorzitter zal de opmerking aan de regenten worden overgebracht waarna de rekening wordt goedgekeurd. Rekening over 1898 van het St. Jacobs Gast huis bedragende in ontvangst f 12636.555 ia uit gaaf f12229.38' sluitende alzoo met een voor dcelig saldo van f407.17 en rapport der Fiean- cieele Commissie tot goedkeuring dier rekening. Begrooting voor 1900 van iet St. Jacobs Gast huis bedragende in ontvangsPen uitgaaf een gelijk bedrag van 10045.67 met rapport daarop van de Financieolc Commissie tot goedkeuring dor be groeting. De regenten zullen met de opmerking der com missie bekend gemaakt worden, hoewel de voor zitter opmerkt dat de beheerders volkomen vrij behooren te worden gelaten bij het nssureeren der gebouwen enz. De heer de Groot stemt daarmede volkomen in cn noemt dc opmerking slechts een wenk. De rekening en begrooting worden daarna goed gekeurd. Voorstel van B. en IV. tot toekenning van cene gratificatie van f 1.50 aan C. D. dc Planquo op grond van art. 68 der Verordening op de brandweer. Wordt goedgekeurd. Adres van J.»A. Boer om huur van een woon huis toebehoorende aan dc gemeente en praeadvies daarop van B. en W. IVordt goedgekeurd. Eereblijken voorscholen. Adres van het bestuur der St.-IVillibrordus- Stiehting om uitkeering uit den post der gemeente- begrooting „Kosten van bclooningon en eere- blijkeu" met het praeadvies daarop van B. en IV. (Zie ons Hommer van 20 cn 21 Augustus jl.) Do heer Visser vraagt of het met beter is deze zaak te bespiekcn bij de behandeling der begrooting. Spr. maakt daarvan een voorstel. De heer van Har wegen den Breems meent, dat dit voorstel slechts van geringe bc- teckenis is voor de begrooting. Het voorstel-Visser wordt daarop verworpen verworpen met 13 tegen 3 stemmen (de heeren Visser, Gouka, van Buijsen). Het voorstel van B. en IV. wordt daarop goed gekeurd. Adres van dc wed. IV. de Goederen, geb. A. de Bruin, om wijziging der pensiocnverordening voor gemcento-ambtennren en praeadvies daarop van B. on IV. (Zie ons nommcr van 24 Augustus jl.) Ingetrokken. Missive van den Minister van Binncnlandsehe Zaken over toekenning van een verhoogd subsidie voor de Hoogere Burgerschool cn voorstel van B. en IV. oin de aan die verhooging verbonden voorwaarden aan te nemen. Indien door aanneming van dit voorstel de be treffende verordening dient gewijzigd dan zullen daartoe dc voorstellen aan den raad worden gedaan. Het voorstel wordt aangenomen met algemcene stemmen op 1 na, van mr. Jansen. Namens Burgemeester en Wethouders voorstel om ten behoeve der a.s. tentoonstelling van gns- toestellen een crediet van f 150.beschikbaar te willen stellen voor een groote gouden medaille vanwege de gemeente uit te loven. IVordt met algemcene stemmen goedgekeurd. Alvorens de vergadering te sluiten wcnscktde Voorzitter oen enkel woord to spreken. De heeren Elzevier Dom en Don Breems hebben ge meend zich niet meer beschikbaar te moeten stclleo. De heer Dom heeft 22, de heer Den Breems 1'2 jaren zitting gehad. Als raadslid cn wethouder hebben zij heiden veel gedaan voor de gemeente cn wenscht hun toe dat zij die verdere jaren van hun leven buiten het politieke vrede en wel vaart zullen mogen genieten. (Applaus.) Dc heer Don Breems is zeer erkentelijk voot deze woorden. Dit oogenblik van heengaan zegt voor mij wel iets. Ik heb gedaan mijn plicht, naar mijn krachten vervuld wat ik op mij nam. Ik heb te danken voor de steun en ook voor dc bestrij ding die ik ondervond. Mijn hartelijke wcnsch breng ik dan ook gaarne aan allo leden voor hun persoon en voor de belangen der gemeente en ik wcnsch van u allen heen te gaan met een hand druk aan allen in den persoon van uwen Voor zitter. (Applaus). Niets verder aan do orde zijnde sloot de voor zitter de vergadering. "Gisterenavond hadden eenige alhier wo nende Schiedammers en Vlaardingers hetèr op gezet om Viaardingen in opschudding te brengen. Daarmee werd om 8l/s uur een aanvang gemaakt in het café van P. v. d. B., waar de politie op verzoek weldra tot ont ruiming overging wat zonder verzet plaats had. Op straat gekomen lokte hunne rumoe righeid echter zooveel volk bijeen dat de politie het^raadzaam oordeelde de belhamels te arresteeren, hierbij vond zij zooveel verzet van de omstanders, meest vrouwen, dat zjj den arrestant moest loslaten. Ziju naam is echter bekend. De agent Gimberg werd door B. ernstig in den rechterduim gebeten en ontving van S. eenige vuistslagen op het hoofd. '^Gistermorgen te 4J uur lag M. v. Keulen

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2