Gedeukt teb Drukkebu v. d. Sohiedamsohe Courant. Uit de Staatscourant. Kunst eu Wetenschap. Gemengd Nieuws. oor. de pooten van hun paarden, i h a li t i c 1. V isschcrij. Scliecjrva.il rt. Handel. haven vergunning hebben gevraagd hun visch- vaartuigen in de haven te lossen: dat dit bij name op Maandag 14 Aug. 11. in den namiddag, door drie adressanten is geschied en toen door dea havenmeester (in art. 5 van het desbetreffende K. B. daartoe bevoegd verklaard) aan de loskade een lig plaats is aangewezen voor hun schepen, die den volgenden ochtend vroegtijdig zouden aankomen; dat, toen enkele dier schepen daar 's mor gens een ligplaats hadden ingenomen, geheel overeenkomstig die aanwijzing, de Directeur der visschershaven heeft gelast, dezelve te verhalen naar den overkant, den laadsteiger, dat dit geschiedde op een morgen, toen de loskade geheel vrij was, zonder een enke! schip, en terwijl de vloot, pas naar zee en bij windstilte, niet verwacht werd en terwijl de overzijde, de laadstijger, tamelijk bezet was; dat de toestand van loskade en Jaadsteiger kan blijken uit de fotografieën, dien morgen te 10.30 genomen en die bij liet adres wor den overgelegd dat het aan de Kamers bekend is hoe de laadsteiger door zijn inrichting velerlei be zwaren voor de lossing oplevert en de loskade trouwens geheel anders is ingericht en art. 5 van het betreffende K. B. dan ook, als algemeene regel, de loskade bestemt voor het lossen dat het inderdaad een ongelooflijk feit is, waar uit naam van onze geëerbiedigde Ko ningin was toegezegd de lossing «zooveel doenlijk toe te staan" dat onder dergelijke omstandigheden de lossing aldus noodeloos en zonder een enkel motief ernstig werd bemoeilijkt, ja feitelijk onmogelijk gemaakt, zoodat de schepen %veer de haven hebben verlaten; dat in een land als het onze het onmogelijk moest zijn een dergelijke toepassing aan een Koninklijk woord te geven op een dag dat de loskade geheel vrij was dat hieruit blijkt hoe treurig het is waar de handel afhankelijk is van de uitvoerende ambtenaren, en hoe weinig de rechten der burgers worden verzekerd, waar eene methode van wetgeving wordt toegepast dip, van een verbod uitgaande, slechts toelaat wat de ambtenaren gelieven te veroorloven; redenen waarom adressanten zich tot Uwe Kamer wenden met het eerbiedig verzoek al die maatregelen te nemen welke do haven van IJmuiden een gebruik volgens hare be stemming verzekeren, dat is, een gebruik ten bate van den handel en niet tot kwelling en bemoeilijking van den handel. Maatschappelijk belang. Het congres van Maatschappelijk Belang werd gisteren te Deventer om 10 uur her opend. De lieeren Henri Robbers, te Arnhem, J. DollekaJiip, te Deventer, en J. E. Iviers, te Leeuwarden, werden als leden van het hoofd bestuur herkozen. Als plaats waar het vol gende congres gehouden zal worden, werd Delft aangewezen. De rekening over het afge- loopen dienstjaar, aanwijzende emi ba.tig sal do van f 26.74, werd goedgekeurd. Nog kwam als behandelingspunt op do agenda voor stemming over de verschillende voorstellen die in het congres behandeld zijn en een be slissing vereisehen. De reeds vermelde conclusiën van dé inlei ders werden alle aangenomen, behalve de tweede conclusie van den heer J. Stoffel, waar die een laag invoerrecht wil leggen op een fabrikaat, waarvan de invoer in ons land den uitvoer overtreft en dat evengoed in het bmuemland vervaardigd kan worden. Dit kan een daad van goede politiek zijn. Daar er over de conclusies niet meer gedebatteerd mocht worden, werd die verworpen met 41 tegen 12 stemmen. De conclusie van den heer De Rïtter kwam ook nog in stemming. Deze- werd aangenomen met 28 tegen 24 stommen en 2 buiten stemming. Nai goedkeuring van eenige reglementswijzigingen sloot de voor zitter de vergadering. O O Maatschappij tot opvoeding; van iveczen in het huisgezin. Heden viert de «Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin" haar 25-jarig bestaan. Redenen tot feestvieren te over en bjj de oud-verpleegden blijdschap reeds in het vooruitzicht op een réunie op «Zandber gen", waar allen korter of langer vertoefden. Maar hel bestuur deinsde terug voor de noodzakelijk daaraan verbonden kosten. Zoo lang de kas Diet toelaat, aan alle aanvragen tot plaatsing van weezen te voldoen, zoolang moet feestvieren achterwege blijven. In stilte zal deze dag dus worden herdacht, die moet worden beschouwd als een rustpunt op den weg, om daarna weder met frisschen moed den arbeid te hervatten, in de vaste overtuiging, dat het liefdewerk velen tot zegen is. 25-jarige ervaring heeft geleerd, dat zegen rijk.. invloed op het kind enkel te verwachten is van persoonlijken invloed, van den diepen indruk, welken een vroom, vriendelijk, ernstig mensch op het kind maakt. De Maatschappij verkiest huiselijk leven boven gestichtsleven. De resultaten spreken van de circa 400 kinderen, die door de Maatschappij werden opgevoed, ieder overeenkomstig eigen geloof, aanleg, stand en ontwikkeling, zijn slechts enkelen niet tot hunne bestemming gekomen, de overigen dankbare, nuttige, oppassende ieden der groote maatschappij geworden. Gaarne wil de Maatschappij voortgaan, zegt zij in een zooeven verzonden circulaire, indien het haar ten minste mogelgk is. Die mogelijkheid bestaat alleen, indien voldoende finaneieeie steun wordt verleend. Het bestuur doet daarom een beroep op alle welde'nkenden om de Maatschappij bij ge legenheid van het 25-jarig bestaan der ver- eeniging met een feestgave te gedenken. Directeur-secretaris is de heer J. Woudstra, «Zandbergen", Amersfoort. Hoofdcnrcns Kampen. Alle candidaten voor het offïeiersexamen slaagden. De namen zijn Infanterie h. t. I. J. S. A. Bergacker, L. W. A. van Boxmeer, J. D. 3. Bresser, J. G, G. Bruseker, F. W. P. Cligndtt, H. A. Ephrnim, O. H. G. Gelderman, G. II. Ho- mr.o, A. de Jong, A. Kaptein. M. J. van Lóben Sela. AL van Alen,, Meijer Tim merman Thijssen, F. R. Xuma.il,,. X. J. Sh hnlfeabvrg, C, C. Schmoutziger, P. H. F. ï-hai'l, P. A. J. van Tienhoven, L. A. Vogel, A. II. de Vogel. C. E. \V baron van Voorst tot Voorst, G. Voute, F. Welter, J. J. Wit- lenuan». Infanterie O.-I. II. W. J. Eentfort van Valkenburg, D. van den Berg, M. W. J. den Boiler, H."L. Bierman, G. W. Candri. J. H. El bink, A. C'. Groene veld., G. Ph. Groenhof. J. A. F. Kan, P. C. Koreinans, D. Laver- mau, W. D. Mac Giilavry. F. IC Meetor Xagtcgaal, W. L. A. Xieuwenhuijsen, L. H. Pluim Mentz. D. Roelof »ma. J. D. Kouken-", A. G. F. Slors, J. W. A. Tersteege, E. Vold», P. H. C. Viler, B. P. Vmk. Administratie li. t. 1. J. V. Header- -on. V. Jansen, J. J. Mackenzie, W. B. Slot boom, J. A. Zittersteijn. Administratie O-I. T. Camerling. J. J. Dorrenboom. T. J. de Goeij, II. J. Ooster- veeii, L. van der Ven. 5'ed. K.-K. Tu h a kb c iv e r k e rsli o ml In het manifest, door liet bestuur van de zen hond ver-preid, wordt de- vraagwat wil onze Bond 1 aldus beantwoord 1. Een met te langen arbeidstijd van hoog stens 11 uur. 2. Voor dien aibeidstijd een loon, waarvan de werkman met zijn gezin naar plaatselijke omstandigheden leven kan. 3. Zooal niet afschaffing, zeker beperking -an nachtarbeid. 4. Beperking van vrouwen- en kinderar beid. Geen huisarbeid tegen lager loon dan op de fabriek wordt betaald. 5. Afschaffing van contributies en stijfscl- g-Id en het ongemotiveerd geven van uit schot. Instelling van een commi-sie op elke fabriek, die met den patroon het uitschot beoordeelt. C. Geen korting op zijn arbeidstijd door zelf zijn tabak te moeten bereiden. 7. Op tijd moet de fabriek geopend en ge sleten worden. 8. Het loon moet Zaterdags op de fabriek worden betaald, onmiddellijk na afloop van het welk. 0. Verbod van alcohol op de fabriek en van vloeken en zedekwetsende taal. 10. Regeling van het leerlingstelsel. De vakman, die zijn tijd heeft besteed om den leerling to onderrichten, mag later niet door dienzelfden leerling verdrongen worden tegen minder loon. Vat eischt de Bo-nd van zijn leden De godsdienstplichten trouw te vervullen, de eerlijkheid stipt te betrachten, vloeken, zcckloozc taal en Mnandaghouden te ver foeien. („Centrum.") De afdeeling Katwijk aan Zee heeft zich van liet Christelijk weikliedemerbond «Patri monium" afgescheiden en zal voortaan een op zich zelf staande vereenigirig vormen. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton rechter te Heusden rar, B. J. Raseh, thans subsituut-griffier bij de Rechtbank te Haar lem. Bij Kon. besluit is aan I. N. I. Boom op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Neuzen, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Bij Kon. besluit is met 1 Sept. benoemd tot bureel-ambtenaar 3e kl. van den Rijks waterstaat II. A. RidderikhofT. JSen hulde aan den heer C. van der Linden. Gistermiddag is den directeur der «Neder- landsche Opera" te Amsterdam, den heer C. van der Linden, door het personeel der opera getoond hoe zeer men hem weet te waardeeren. Het feit dat hij heden zijn (iOsten verjaardag vierde, had men aange grepen om hem een bewijs van achting en hulde te geven. Tegen drie uur waren in de groote zaai van «Plancius", waar de repetities der opera plaats hebben, alle orkestleden en leden van het koor, alsmede tal van heeren en dames- solisten bijeengekomen. Ook werden opge merkt de heeren W. A. van der Mandere en Robert Heidsieck, leden der commissie van bijstand der Opera en S. J. H. Gompertz, lid van den Raad van Beheer der Kon, Ver. «Het Nederlandsch Tooneel" en tal van vrienden des heeren Van der Linden. Toen de heer Van der Linden de zaal was binnengeleid door eenige dames uit het koor, begroette het orkest hem onder leiding van den heer Peter Baabe met de «Jubel-ouver- ture" van Weber, en het »Wien Neerlandsch Bloed". Daarna nam de hoofdregisseur, de heer Karl Dibbern, het woord. Hij wenschte den directeur van harte geluk op dezen dag; gaf hem de verzekering dat elk lid van het per soneel hern hoogacht; dat het aller streven is de Opera te maken tot een der beste in den lande en uitte den wensch dat het komend seizoen voor de Opera schitterend zou mogen wezen. Namens leden van het kcor, orkest, soli, kortom namens het geheele personeel bood hij den directeur daarna aan twee prachtige etsen naar schilderijen van Mauve, keurig geëncadreerd. De heer Jacq Coini, regissseur, voegde aan het door den heer Dibbern gesprokene nog eenige hartelijke woorden van waardeering toe, waarna de heer Van der Linden zelf het woord nam. Hij zeide diep getroffen te zijn heden zoo vele bewijzen van belangstelling te ontvan gen. De hulde hem heden gebracht was voor hem het beste bewijs dat het aller streven is de kunstinstelling, die hij zoo lief heeft, groot te maken. Hij hoopte dat de pers en het pu bliek dezen winter tevreden zouden zijn en de opera zou mogen bloeien. Dank bracht hij aan allen, die hem heden belangstelling toon den, dank bovenal aan de Commissie van Bjj- stand, die de Opera steunen wilde. Hij twij felde niet of met dien steun kon hij de toekomst der Opera met gerustheid te gemoet gaan. Deze woorden werden met fanfares van het orkest en met gejuich van de aanwezi gen begroet. Hiermede was het eenvoudig huldebetoon dat het kenmerk droeg van een prettigen geest, die onder liet personeel der Opeia heerscht, geëindigd. Toen kwamen allen den geachten directeur met zijn feestdag gelukwenschen. Volgens den «Figaro" zal Sarah Bernhardt heden een tournee beginnen, waarop na 10 September nog bezocht zullen worden Aix- les-Rains, Zwitserland, Nancy, Luxemburg, België, Holland en "Weenen. Naar die opgave zouden wij vermoedelijk ia October of Novem ber Sarah hier te lande kunnen verwachten. De tournee die Eleonora Duse heden begint te Vichy, schijnt zich daarentegen niet tot ons land uit te strekken. Mevr. Duse gaat door Zwitserland naar Keulen,Berlijn, Breslau en zoo naar Oostenrijk en Rumenië. Uit het jaarverslag van de Vereeniging «Rembvandt" te Amsterdam blijkt, dat zij 26 donateurs en 328 leden telt. Aan contri bution is f 3066 ontvangenals buitenge wone inkomst f 10.000, legaat van den heer D. Franken. Het kapitaal bedroeg f 60.689. Het speciaal fonds f 110.626. Vanwege het hoofdbestuur der «Maatsch. tot Nut van 'tAlg." zijn in druk verschenen en algemeen verkrijgbaar gesteld lo, het -rshig van de in 1898'99 van wege de Maalscli. gehouden cursussen voor volwassenen (wetenschappelijke leergangen University-extension), met een inleiding en nabetrachting van den heer J. Bruinwold Riedel, secretaris van het hoofdbestuur, en 2o. een geschrift van dr. M. W. Pijnappel over de tuberculose. Van Couperus' «Wereldvrede" is een Fran- sche vertaling (van L. B. Paris) bij Pion te Parijs verschenen. De ongeregeldheden te Hilversum. Wij hebben nog eenige niodedeelingen van ooggetuigen ontvangen omtrent de ongere geldheden welke te Hilversum plaats hadden. Ifet verzet dat de troep en de patrouilles ondervonden, toen ze lain last uitvoerden om samenscholingen uiteen te drijven, was hiel en daar zeer hardnekkig. Een kleine troep soldaten vermag weinig tegen een aandringende menigte, tenzij of de bajonet gebruikt, of geschoten wordt. Nn raakt elke bajonet een man en maakt ontzettende wonden. Daarom wordt geschoten, wat meer invloed heeft en minder slachtoffers vergt. De eerste-luitenant Fabius, dio het bevel had, is een zeer zachtmoedig, flink man, van- wien zijn soldaten veel houden. (Onze berichtgever hoorde dit van de sol daten zelve.) Hij sprak zijn mannen bedaard en ernstig tot- en gelastte hen met groote voorzichtig heid op te treden en te schieten. Alet de oorlog-patronen wordt niet gescho ten bij zulk een gelegenheid. Oorlogskogels gaan door de dikste eiken a.ls door vloeipa pier en door twaalf man. Alaar „oproer-pa tronen" zijn veel zwakker geladen en met ander kruit. De luitenant gelastte bovendien op den giond voor de oproermakers aan te leggen, dan treffen de kogels slechts terugkaatsend, en raken meestal de beenen. De man, die door heb hoofd geschoten, werd, schijnt getroffen to zijn door een trom pet ter van de huzaren, die geen ander wapen dan een revolver heeft, en tegen wien hij zich na herhaalde waarschuwing bleef verzetten. Eer door het troepje voetvolk geschoten werd, is de opdringende menigte wel twintig maal gewaarschuwd, wordt ons eveneens me degedeeld, en als personen gearresteerd kon den worden, geschiedde zulks. Dc ijzeren platen over de riolen, die dwars over de Groest liggen, waren weggebroken en verschoven door de menigte, zoodat de huza ren or niet over konden zonder grcot gevaar O O Daarom werd aan het voetvolk last gege ven die gaten dicht te maken, of de luiken, te herstellen. Dit werd onmogelijk gemaakt door een dichte hagelbui van steenen cn hierop voigde do eerste aanmaning om uiteen te gaan. Patrouilles van een onderofficier en korpo raal en drie of vier man, die de zijstraten moesten openhouden, stuitten telkens op ver zot. Bij een dier gelegenheden werd een man dror een huzaar gedood. („H.") Heden meldt men Van hier blijft gelukkig zoo goed als niets te meidon. De Donderdagavond is in Hilver sum drukker dan andere avonden, 'tls dan uitgangsdag en do dienstmeisjes hebben haar vrijen avond. Welnu, de Hilversumsche dienstmeisjes hebben haar uitgangetje geno men en wanneer er ooit een geruststellend, verschijnsel aangevoerd mag worden voor een meer mildo stemming, is het ongetwijfeld dit. Een en ander maakte wel, dat het weer druk ker was dan den avond te voren, doch wij stollen dat gaarne op rekening der Hilver sumsche dienstmeisjes. Wat het dorp een veel vreedzamer aanblik geeft, is het thuisblijven der patrouilles. Geen infanteristen en geen huzaren moer met de wapens in de hand, doch daarentegen een voor Hilversum onge kend groot getal militairen, die zich onder 't volk bewegen, een praatje hier en daar ma kend en die als het ware een herinnering aan een noodzakelijk streng optreden dat men lie ver vergeet, trachten uit te wiss eken. Is het dus levendig in de hoofdstraten, op de Groest en op de Kerkbrink, het is een vreedzame le vendigheid, welke niets verontrustends meer schijnt te hebben. Wij denken er dan ook niet aan, ons tot tolk te maken van do tal- looze geruchten, het een al griezeliger dan het ander, die tot niets zouden leiden dan een verkeerden indruk van den huidigen toe stand te geven. De inlichtingen omtrent de in de R. K. Ziekenverpleging opgenomen verwonden zijn de volgendeGeitenbeek, rugwond, is goed vooiuitgaande; Van Steenkamp, beenwond, is nog dezelfdeTen nis Prins, dijwond, heeft nogal hooge koorts; zijn wond is ernstig. Het lijk van Eikelenburg is hedennacht naar Utrecht, waar zijn ouders wonen, over gebracht. Do afdeeling Hilversum der Soc.-Dem. Ar beiderspartij heeft het volgende strooibiljet verspre Ld Dc afdeeling Hilversum der Sociaal-Demo- ciaiisehe Arbeiders-Partij, vernomen hebben de, dat sommigen de onlusten te Hilversum ten deele wijten aan de propaganda door haar in den laatsten tijd gevoerd; vei klaart ten eerste, dat zij deze onlusten en do beweegredenen die er toe geleid heb ben, volkomen afkeurt; herhaalt voor de ongeorganiseerde arbei ders, dat alleen organisatie in vakvereeniging en politieke partij duurzame verbetering kan brengen cn wijst de bezittende klassen er nog eens op, dat hooger loon. korter werktijd, goed onderwijs, in het algemeen alle hervormin gen die op het program der S. D. A. P. staan, wezenlijke geneesmiddelen der maatschappe lijke nooden zijn. Naar men ons Tieden seint, bedraagt de schade aan ingeworpen ruiten ongeveer f4000. Hospitaalschip De IToop". liet hospitaalschip De Hoop is te Leitli binnengevallen. Alles wel. De moord Ie Berltkum, Gisteren stelden de heeren nir. Schaepman, subst -officier van justitie, en mr. baron Van Lamsweerde, rechter-commissaris bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch, een ver nieuwd onderzoek te Berlikum in naar den vermoedelijk aldaar op den lleeswijkschen dekker v. d. Boon gepleegden moord. Alhoe wel nadere bijzonderheden van dat onderzoek alsnog onbekend zijn, wint de overtuiging, dat hier aan misdaad moet worden gedacht, meer en meer veld. (»Vad.") Treurig ongeval. In de Badhuisstraat te Fcheveningen viel gistermiddag een kinderwagen om waarin t wee kinderen waren gezeten, juist op't oogenblik dat een tram voorbij ging. Het jongste kind werd overreden, met liet ongelukkig gevolg dat 't onmiddelijk dood bleef. liet oudste kindje was niet uit het wagen tje gevallen en bekwam dan ook slechts lichte verwondingen. Hieuwe locomotieven. Bij de Staatsspoor is een nieuw model lo comotief aangeschaft. Deze zijn belangrijk grooter en werden uitsluitend gebiuikt voor groote trajecten. Zij kunnen dc lijn Amster damVlissingen alieggen zonder water aan de tussclienstations in te nemen. Er moeten grootere draaischijven oor gemaakt worden. Qiet en. „Dat was nu eens een flinke regenbui hoor ik buurman uit zijn tuin mij toeroepen. „Nu kunnen we den gieter eindelijk eens la ten rusten; 'k wed, dat door het sjouwen met den gieter mijn armen wel 5 cAl. langer geworden zijn „Zoo, meent u dat?" antwoordde ik eeuigs- zins koel, „Maar denk eens, buurman, zoo'n regen, 'k Heb mijn kousen kunnen uitwringen." „Dat geloof ik graag, maar de wol er van is niet zoo dorstig als dc grond. Kom maar even hier, dan willen we eens nieten hoeveel regen er gevallen is en clan gaan narekenen of we den gieter weer opbergen kunnen, of dat uw armen nog een paar centimeters lan ger moeten worden." „We gingen samen den regenmeter eens nazien. De hevige onweersbui had ter nau- weniood 10 minuten geduurd, 5 minuten had het nog een weinig geregend en nu scheen de zon weder. En wat vond ik in den regenme ter? Slechts G millimeter regenhoogte. „Nu, dat is toch iets!" zei buurman. „Zeker is het wat, het is voldoende den droogst en mensch tot op de huid nat te ma ken, maar hoe diep dringt het in den grond We gingen eens kijken. Op open plekken was de grond ongeveer 3 centimeters diep ta melijk vochtig en dan kwam de droge grond voor den dag. De regen zal stellig nog wat in den. grond dringen en morgenoolitencl zal de grond tot op 5 centimeters vochtig aan voelen. Valt er geen regen meer, dan is na één of twee dagen door de zon de vroegere toestand weer hersteld; want de droge laag, die onder de 5 oM. vochtige aarde ligt, belet dat de vochtigheid, die in de diepte aanwezig is, naar boven kan dringen. Om dat te kun nen, moest de vochtige bovenlaag minstens 1015 cM. diep zijn, nog niet gerekend, dat voor dc meeste gewassen een dergelijke laag tot nog grootere diepte wensch olijk is. „Hoe sterk moet dan oen regen zijn, om tot de ge wensch te diepte door te dringen?" vroeg buurman. Ik had zoo'n regen toevallig niet bij de hand. en noodigde daarom buurman uit een kleine proef te nemen, die den regen zou ver vangen. We gingen onder een boom waar aarde lag, die droog gebleven was. Daarvan r.amen we 1 liter, deden die in een ondiepe blikken schaal en druppelden nu onder voort durend roeren uit een. volle litermaat zoo veel water er bij, dat die aarde zich goed liet samenpakken, maar zondter in de minste ma te brijig te zijn. We hadden daarvoor noodig 0.20 tot 0.25 liter water. Dat wil zeggen 0.20~M).2d van de hoogte neemt de droge grond water op om den gewenschten graad van vochtigheid te verkrijgen. Neemt men diensvolgens aan dat een vochtige grondlaag van slechts 10 cM. gewenschfc is, dan is na een lange droogte een regenhoogte van 2025 mM, noodzakelijk. Deze berekening kan men ook toepassen bij den gieter. Een viorlc. meter grond van 10 cM. diep bevat 100 liter aarde. Om deze na lange droogte gelijkmatig te bevochtigen (en dat 1» het eenig juiste, want als men zon- der broes alleen in den omtrek van enkele planten giet, wascht men alleen dc planten, af en bemoeilijkt hun het vasthouden aan de aarde) zijn volgens bovenstaande bereke- nmg 2025 liter water noodig, dus minstens twee gieters vol. Nu raad ik in geen geval aan, die twee gieters met water te halen en ze in eens op den vierkanten meter grond te sproeien, want dat zou voor de plauten gevaarlijk zijn, ze zouden verdrinken. Maar die berekenin» moet tot leiddraad dienen. Men ga maar na, welke hoeveelheid water men voor een bed noodig heeft, begin dan ui"l gieten aan den eeneu kant en gaat lang zaam verder. Is men nu aan 't einde geko men. dan begint men weer van voren aan en herhaalt dit zoo langzamerhand, het water dringt even als de regen in de diepte door en veroorzaakt noch overstrooming noch modde rig worden. Houden we ons* dus aan de berekening twee gieters vol op 1 vierk. nieter droo-en grondDc praktijk zal ons spoedig zeggen, waar we bij minder droogte niet noodig heb ben to gieten of het niet mogen doen. Na elke regenbui moeten wij eerst even naar den regenmeter zien, die in eiken grooten tuin aanwezig moest zijn, eer we den gieter weer ophangen. Laat ons bedenken, dat het gieten het meeste nut doet, als de regen "reeds eenigszins in den grond is gedrongen, en hou den we vóór alles den bovengrond zoo los met bekakken, als de gewassen toelaten. Dan behoeven we niet dikwijls te gieten en doen het met meer succes. („Veldpost.") Faillissementen. Vit de Staats-Couranl. Uitgesproken: 22 Aug, P. "Visser, schipper, te Werkendam. Rocht.comm. mr. Van Basten Balenburg. Cur, mr. M. W. Snoeck. A. K. Brugmans, timmerman, to Steen- bergen. Recht.-comm. mr. A. J. J. van Sasse van Ysseit. Cur. mr. M. 11. Haring. Opgeheven: 22 Aug. R. Franssen, kleermaker, vroeger te Beek, thans te Heerlen. Rehabilitatie. 23 Aug. A. L. J. Sloots, te Rotterdam. HOEK VAN HOLLAND, 24 Augustus, lieden waren aan den afslag de stoomtrawlers «Frederifc Cornells", nSimon" en «Voorwaarts". Markt prijzengroote tarbot f9.5ü, middel f5, kleine fl.65, griet f 1, groote tong f 1.05, middel 05 c., kleine 30 c,, schol, middel, 40 c alles per stuk; stoit f2.50 a 4, handschol f8, schar f 4 en pieterman f2, alles per mand; roode poonen 45 c. per stuk. SCHEYENINGEN, 24 Augustus. Iledennatnid- dag werd hier ingeschreven voor een partij pekelharing. De volle haring werd voor de hoogste inschrijving ad f 18.46 niet gegund de maatjes werden verkocht voor flG het kantje. SCHEVENINGEN, 24 Augustus. Van IJmuiden werd heden aangevoerd 75 mand versche viscli. Gr. tongen golden fl tot 1.20, middelsoort GO tot 75, kleine 38 tot 45, kleine tarbot en griet f 0.G0 tot f 1.50, middelsoort schol f3 tot (0, kleine id. f 1.75 tot f2.25 per mand. IJMUIDEN, 24 Augustus. Heden waren .aan de mmkt drie stoomtrawlers, «Holland II en IV" en «Brederode", met partijen middel en kleine schol, tong, tarbot, kabeljauw en poontjes. Een kol ter met 125 stuks tongen, wat tarbot gi iet, rog en 27 mandjes schoüetjes schar. Er werd betaald voor: groote tongen f 1.05 a 1.10, middel 70 a 80 c., kleine 30 a 40 c., groote tarbot f 9 a 9.75, middel f 4.25 a G.75, kleine f2.10 a 3.20, rog f0.70 a 0.85, kabel jauw f1.05 a 1.G0, alles per stukmiddel schol 17 a 7.30, kleine f3.10 a 3.25, schar f3.30 a 4.25, groote poonen (8.25 a 10, kleine f 1.25 a 2.05, alles per mand. Een twintigtal schuitjes kwamen wegens windstilte met zeer weinig viseh aan. Hoogwater te Schiedam. Augustus 2Gv.m. 7.30 nam. 7.53 27s 8.15 8.3G Hoogte van het water op de Rivieren. Berichten van 24 Augustus. LOBITH, 2 uur 's midd. 10.20 Gew. 0.00 M. MAINZ, 12uur'smidd. 0.92 Gev. 0.06 M. KOBLENZ, G uur 's morg. 4.90 Gev. -0.01 M. TRIER, 12 uur 's roid. 0.05 Gev. 0.03 M. RUHRORT, 8 uur's morg. 1.10 Gev. 0.03 M. Zon cn Haan. Zonsopg. Aug. 265.01 v.m. onderg. 7.01 n.m. 275.02 6.58 s Laatste kwartier 28 Aug. Nieuwe Maan 5 Sept. HET WESTLAND, 24 Aug. Op de veilingen van gisterenavond werden de volgende prijzen besteed: aardappelen fl. a 4.25 per kin; uien f4.25 per baal, aanvoer 600 balen; groene pruimen f2,50 a f2.75 per 25 kilo, aanvoer 4 900 kin blauwe druiven f 0 90 a 1.20 en tomaten 40 a 45 ct. per kilo; kom kommers 1 a 3 ct., pruimen 2 a 7 c., perziken 3 a 20 ct. èn meloengp 20 a GO ct. per stuk; prinsesse- 20 a 30 ct. en snijboonen fl a 1.50 per 1000 stuks. MASTENBROEK, 24 Aug. Hooi. Prima Kampereilands- fit.a 13. Binnenvelds uit Mastenbroek, Genemuiden en Grafhorst fö.a 10.50, idem 2e qual. I 6.—a f8.stroo fO.— a 42,alles per 1000 halve kilo, vrij spoor of schip. LONDEN, 24 Augustus. Op de veemarkt werden aangevoerd: 400 runderen, 4000 schapen en lammeren, 70 kalve ren en varkens. Prijzen beste runderen a schapen en lammeren 3/2 a 5/6, kalveren 3/9 a 5/2, varkens a j p. steen. HAMBURG, 24 Augustus. Petroleum loco 6.95 brief, dito geld. Spivitus per Aug, 19, Sept./Oct. 19. Stemming kalm. NEW-YORIC, 24 Augustus. Aug. Sept. Oct Nov. Dec. Mei. Mais. 383/.. 37%35% 36% Aug. Sept Oct. Nov, Dec. Mei. Tarwe. 76% 79% 82%

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6