Proi SI BINNENLAND. STADSNIEUWS. La,atste Nieuws. O ff i c i e e 1. Zonder strijden onderwierpen zich de hoofden der limet Kotta en de Radja van Kampar, na vergiffen^ gevraagd en alle voorwaarden aan genomen te hebben. Uit bivak Djambal Ajer in de Paseistreek is generaal van Heutsz met cavalerie via Edi en Langsan naar Koewala Simpong (Tamian») getrokken. Overal rustig. Hoofden maakten hunne opwachting. TL AARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst on Wetenschap. Telegrammen. if. I De «Matin" zegt dat Du Paty's rogatoir verhoor afgeloopeu isalleen op verzoek der verdediging zal Du Paty wellicht nog op enkele punten ondervraagd worden. Het blad verzekeit dat Du Paty buiten gevaar is. Kapitein Tavemier die Du Paty verhoord heelt, is als getuige opgeroepen. Beeds nu worden de maatregelen van orde voorbereid voor den dag der uitspraak in het proces-Dreyfus. Volgens de »Figaro" is Petit, de secretaris van den anti-semietenbond, alleen gearres teerd om hem te beletten standjes op touw te zetten op den dag der uitspraak. Daarna zal hij weer vrijgelaten worden. Een bewering der «Lanterne" dat kolonel Schneider den Oostenrjjkschen zaakgelastigde Dumba zou verzocht hebben aan generaal Roget voldoening te vragen voor diens in- Iwijfel-trekken van Schneider's geloofwaar digheid, wordt door de Temps" tegenge sproken. Er is eel landlooper gearresteerd te Li moges, wiens signalement overeenkomt met dat van den dader van den aanslag op Ln- bo ii. Uit de rue Chabrol weinig nieuws. Het blijft woelig in de buurt van het sGroot- AVcstcn". Zes van Guérin's mede-belegerden schijnen ernstig ziek te zijn. De hertog van Orleans heet nu in zijn woning te Londen te zijn aangekomen. Zaterdag heeft ee.i monster-confrontatie plaats gevonden *in de Santé naar aanleiding der opstootjes van Zondag vóór 14 dagen. Twaalf personen zjjn als schuldig herkend zes andere zijn vrijgelaten. Sebastien Faure wordt als dc aanstichter der relletjes vervolgd. gezant te Graaf de Montholon, Fransch Bern, is Vrijdagnacht overleden. Ilij was een kleinzoon van den bekenden lijdeusge- noot van Napoleon I. Overieden is te Alexaudriu de orthodoxe patriarch mgr. Sophronos, die 105 jaar oud is geworden. Uit Pretoria komen de volgende berichten ook van Nederland van belang De besprekingen over een aan te stellen financier gaan voort. Een flollandsch oud- minister is wel bereid van advies te dienen, doch wil "zich voor geruimen tijd niet ver binden. Men dacht hier over eene eventueele aanstelling van Middelberg, doch gevreesd wordt, dat ook deze niet bereid zal zijn de moeilijke taak te aanvaarden. In de plaats van den lieer S. Kruger is benoemd tot particulier secretaris van presi dent Kruger do heer T. Eloff. Het eerste bericht slaat op het besluit der Transvaalsehe regeering om een finan cieel raadsman te benoemen die de geldmid delen der Republiek zal hebben te regelen. is de Transvaalsehe staatssecre- met Fischer naar Bloemfontein 4. Moet de doctorale graad als vereischte van toelating tot de praktijk en voor be noembaarheid tot de magistratuur vervallen? Neen; by groote meerderheid. If. Voorbereiding. A. De Balie. 1. Wordt stage, naar Fransch of Belgisch model, uitvoerbaar geacht? Neen, bij acclamatie, 2. Is een proeftijd noodig, met verplichtin tot het bijwonen van terechtzittingen, behan deling van pro deo-zaken onder toezicht van een patroon enz. Neen, nagenoeg bij acclamatie. 3. Is als waarborg voor praktische be kwaamheid een Staatsexamen wensehelijk Neen, bij acclamatie. 4. Is openstelling van een cursus in de praklische behandeling van zaken door een daartoe in alle opzichten gequalificeerden advocaat wensehelijk? Ja, bij meerderheid 5. Behoort den Raad van Toezicht het recht te worden toegekend, iemands toelating als advocaat te weigeren Neen, bij meerderheid. B. De Magistraat. 1. Moet geeischt worden praktische werk zaamheid bij rechtspraak, parket of griffie Neen, bij overgroote meerderheid. 2. Is als waarborg yoor praktische be kwaamheid een Staatsexamen wensehelijk Neen, bij acclamatie. 3. Is het ter verzekering van een zoo goed mogelijke samenstelling der magistratuur wensehelijk dat de bezoldiging van de leden der leehterlijke macht worde verhoogd? Ja, onder applauseenige lieeren blyieii buiten stemming. Tot nieuwe bestuursleden zijn gekozen mrs. L. U. de Sitter, president van het gerechts hof te Arnhem, W. I.. P. A. Molengraaf! te Utrecht, en J. S>mou van der Aa, referen daris aan het depailement van justitie. De volgende vergadering zal gehouden wor den te Middelburg, subsidnir te Roermond. Zaterdag tans Reitz vei trokken. Te Johannesburg heerseht een ware paniek door de inhechtenisneming van Pakeman, den redacteur van de «Johanm die groote ontroering heeft gewekt, schoon ze niet onverwacht kwam, daar de Uitlanders reeds voor eenige weken wisten, dat arrestaties waarschijnlijk waren. De officier van justitie moet gezegd heb ben, dat de beschuldiging tegen Pukeman waarschijnlijk zal worden teruggebracht tot een persdelict. Ook is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen Moneypenny, den onrust- slokenden correspondent der «Star". Door detectives is tevergeefs naar wapens gezocht in de mijn Simmer and Jack. De Duitschers te Pretoiia hebben in geval van oorlog de regeering hun I" aangeboden. Transvaal. Bij het bestuur van de Nederl. Zuid-Afiik, Vereeniging is, in antwoord op het verzon den «Adres aan het Engelsclie volk" een schrijven ontvangen van den heer R. F. W. Molesworth, predikant te Pemburg in Kent, waarin hij een kort resumé geeft van deri toestand in Transvaal vooiheen en thans, vooils mededeelende, dat er overwegende redenen zijn waarom het geheele Britsche volk in deze dagen van spanning het Netjer- landsclie adres niet kan beantwooiden. De consul-generaal van den Oranje-Vrijstaat heeft hel volgende telegram ontvangen van zijn staatspresident D r. Hendrik Muller, s-G raven h age. Dank Amsterdam voor sympathie. Staatspresident. Juristen-Vereeniging. De Juristen-Vereeniging te 's-Gravenhage is na langdurige samensprekingen Zaterdag tot stemming overgegaan over de aan de orde gestelde viaagpunten, die wij reeds mededeelden en wel I. Opleiding. 1. Is het ter verkrijging van betere waar borgen noodig, dat de academische opleiding van aanstaande juristen worde gewijzigd Neen, met 60 tegen 50 stemmen. 2. Zoo ja, moet dan voor alle juristen de studie voor het tegen woordige candidaalsexamen plaats maken vm<r een meer algemeene studie ter vorming van een theoretisch en in algemeenen zin weten schappelijk onderlegden jurist; voor hen die zich aan een beroep willen wijden, met het oog op de praktjjk een Staatsexamen worden afgenomen door een daarvoor aan te wijzen commissie? Ver valt. 3. Moet in elk geval ter aanvulling en toepassing van de theoretische studiën gele genheid worden gegeven tot deelneming aan praktische oefeningen en moeten de univer sitaire examens zich daarbjj aansluiten? Ja; hij acclamatie. Cadettenschool De minister van Ooi log brengt nader ter kennis van belanghebbenden, dat met wijzi ging zijner vroegere aankondiging voor eene plaatsing bij bovenvermelde school in aanmer king komen Voor den dieast hier te lande; J. J. Fels, jhr. F. W. L. de Beaufort, R. P. J. v. d. Berg van Saparoes, K. J. C. Koene, ÏI. F. II. C. C. A. von Freytag Drabbe, W. M. F, E. P. de Jager, M. G. Muller, jhr. A. D. Laman Trip, F. Plankeel, P. AVeys, J. J. S..Brand- sma. Voor den dienst ia Ned.-Indië R. M. van Mourik, G. F. J. Pape, J. O. Eek, J. H. Dob- ken, G. Bongers, S. van Exter. P. G. C. de Vos, R. Th. Seiimiedeman, G. P. de Neve, W. N. A. van Es, C. W. Hoenkamp, J. J. de Vries, P. C. CnlthofT, M. Boerstra, J. J. Barendsen, II. van Veen, R. P. R. van Riems- dyk, A. Fieudenburg, \V. v. d. Poel, J. Dor- inanr, G. W. Boxman, V. Itzig Heine, W. AVessel, D. Slijboom, W. van Leeuwen, II. S. Bloeme, R. L. AVeersma, AV. R. H. v. Aalderen, J. H. AVesseling. (»St.-Ct") h'cderlandscho Protestnntenliond. Aan den beschrijvingsbrief van de 29»te algemeene vergadering te Assen op 31 October en 4 November a. s. is het volgende ont leend: Dinsdag 31 October: Des nam. 2 uur: Opening der algemeene vergadering in het Café Bellevue (aan den Heitenkamp). Des avonds 7 uurOpenbare Godsdienstoefening in het kerkgebouw der Ned. Hervormde Ge meente onder leiding van den lieer dr. H. L. Ooi t, predikant bij de Remonstr. Gemeente te Utrecht, met medewerking van een zang koor onder directie van den heer G. J. de AVaard. Na afloop der godsdienstoefening: Vriend schappelijke bijeenkomst van het hoofdbe stuur, de afgevaardigde en de vertegenwoor digers van buiteulandsche vereenigingen, aangeboden door de afdeeling Assen in liet Concerthuis. Woensdag 4 Nov. voorm. 40 uur Voort zetting der algemeene vergadering in het calé «Bellevue". Nam. 5 uur Gemeenschappelijke maaltijd in het Concei thuis. Des avonds 8 uur Openbare Samenkomst onder eere-vooizitter- schap van den heer AV. A. baron van der Feltz, oudlid van de Tweede Kamer der Slaten-Geueraal, te Assen, in het Concert huis (Concertzaal). In deze samenkomst zal de eei e-voorz.itter eene openingsrede houden, Mej. T. A. van Eek van Oestgeest zal spre ken over de «Postcolportage"; de heer S. de AVaard over «Protestantisme en Piëteit", en aan de eventueele afgevaardigden uit het buitenland gelegenheid worden gegeven het woord te voeren. Een en ander wordt afgewisseld door het zingen van een koor en door gemeenschap pelijk gezang. Tot de punten ter behandeling voor de algemeene vergadeiing behoort: Rapport omtrent de enquête naar wat ons volk leest, ingesteld door de commissie voor maatschappelijke belaogen. Voorstel van de atdeeling Dierende Ned. Protestantenbond geve van tijd tot tijd klei ne boekjes of geschriften, welke vooral trach ten liet licht onzer godsdienstige idealen te laten vallen op allerlei vragen van den dag op goedkoope wijze uit, om zóó degelijke godsdienstige lectuur onder zijn leden en zoo mogelijk onder het volk te verspreiden. Voorste! van den heer P. H. Hugenholtz Jr.De Ned. Protestantenbond wende zich in vereeniging met de Vrije Gemeente te Amsterdam tot H. M. do Koningin met het verzoek, dat in de bestaande wetgeving op den eed deze wijziging gebracht worde, dat voortaan elk, 't zij hjj al of niet tot eenig kerkgenootschap behoore, in alle gevallen vol gens eigen overtuiging den eed of de belofte kunne afleggen. Voorstel van de afdeeling BeilenDe Ne derl. Protestantenbond neme het besluit, on der zijn propagandamiddelen op te nemen het honden van openluchlsamenkomsten. a. AVelke houding past ons, vryzinnig- godsdiensligen ten opzichte van de openbare school? In te leiden door den heer B. AV Colenbraader te Enkhuizen. b. Wat wordt er gedaan en wat kan er gedaan worden om onze godsdienstige begin selen in toepassing te brengen bij het phï- lantropisch werk der opvoeding van ver waarloosde jeugd? In te leiden door den heer dr. A. Rutgers van der Loeff te 's Bosch Verkiezing van 2 leden van het hoofdbe stuur. Uit het jaarverslag blijkt dat de Bond op dit oogenblik ongeveer 49,250 leden telt, die behalve 70 verspreide leden, over 462 af- deelingen en 46 correspondentschappen zijn verdeeld, Eén afdeeling die te Anna-Parochie, is bezweken; drie nieuwe afdeelingen werden opgerichtHellevoetsluis met 36, Eei beek met 50 en AVanneperveen met 33 leden, Verscheiden afdeelingen ginger in leden tal vooruit Nijmegen won er SÖ Helmond 47, Uirecht 44, Arnhem 33, Do drecht 30, Haarlem en Bergen-op-Zoom elk Ï9, Brielle 26, Rotterdam 25, Zwolle en Ba. rderadee! elk 20, Den Haag 17, Areendam-Wi!dervauk 46, Den Bosch 12, Assen eu Stadskanaal elk 40, enz. Daarentegen verloor Schiedam 80 leden, Middelburg 25, Leiden 23, Nieuw-Buinen 20, Dokkum 14, Amsterdam, Zaandam, AVormer veer, Rijp-Graft en St. Jacobi Parochie elk 10, enz. Gnstaaf-Adolf Vereeniging. De algemeene vergadering der Nederland- sche Gustaaf-Adolf-Vereeriiging zal gehouden worden te Dordrecht op Woensdag 41 Oc tober in de sociëteit De Harmonie. Des avonds te voren zal er eene openbare samenkomst plaats hebben in de Groote Kerk, waai in als sprekers zullen optreden de lieeren ds, G. J. A. Jonker, pred. te Haarlem dr. AV. Ilaveikamp, pied. te Nijmegen en dr. J. Offerhaus, kerkelijk hoogleeraar te Leiden. Arolgens het ondersteuningsplan is, op voorstel van het hoofdbestuur, ter beschikking der algemeene vergadering, tot verschillende doeleinden: voor Nederland f4000, voor Oost- en AVest-Indië f300 en voor het Bui tenland zh f8385, totaal f12,685. Voor de feestgave stelt het hoofdbestuur voor de keuze te doen uit de volgende ge meenten Klein Bressel in O. Silezië, Kolckse in Hongarije en Stendsitz in W. Pruisen. II. M. de Koningin ontving heden de Mi nisters van Justitie en van Koloniën op liet Loo in audiëntie. Ook 's avonds bleef de toeloop groot, zoo dat het succes volkomen mag heeten. Het aantal bezoekers en bezoeksters heeft ODgö' veer 3000 bedragen, ongerekend de genoo digden en de pl.m. 600 houders en houdsters van kaarten. In het geheel dus 3600 a 3700, voor anderhal ven dag waarlijk een respec tabel cijfer. De gemeentebegrooting voor 4900, bedra gende in ontvangst en in uitgaaf f698,750,235, is heden verschenen. Over 4899 bedroeg de begrooting in ontvangst en in uitgaaf f589,822.64'-. Naar wij vernemen is de heer mr. O. J, H. graaf van Limburg Stirum, onze afgevaar digde ter Tweede Kamer, door ziekte ver hinderd bij de opening der gastentoonstelüng op Zaterdag a.s. tegenwoordig te zijn. De heer van Limburg Stirum, die op het oogenblik te Kissingen vertoeft, zal op raad van zijn arts, na afloop zijner kuur, nog eenigen tijd in liet bergklimaat moeten doorbrengen, en vermoedelijk niet voor hei einde dezer maand in het vadeiland terugkeeren. ,/e De Bloemententoonstelling'. Onze »Fioralia"-tentoonstelling, eerste proe ve op dit gebied, is prachtig geslaagd. Zater dagavond was 't bezoek eerst schaarsch, zelfs bij het begin van het concert. Maar alleen 't onstuimige weer bleek de schuld te heb ben. AVant later vulde zich de zaal aardig, ook dank zij de colportage van programma's in de stad. En gisteren was het er bepaald vol, vbor- al op den middag natuurlijk. Een gemengd publiek, om lattende alle klassen der bevol king, bewoog zich voortdurend langs bloemen en planten, en eenparig was de roep over deze geslaogde show. Te 2 uur vond de prijsuitdeeling plaats. De heer M. C. M. d e G r o o t leidde die in met een korte toespraak, waarin hij wees op de moeilijke taak der juiy. Spr. was over tuigd dat die taak goed vervuld was, schoon wiet volmaakt, zooals alle menschelijk werk. Daarom, indien iemand meende een prijs verdiend te hebben en er geen gekregen had, erzocht spr. dit te wijten aan de omstandig heden. Het eene stekje zal wat beter geweest zijn dan het andere, en dit heeft noch de commissie noch de jury in haar hand. Trou- wens, de prijsuitdeeling is maar bijzaak, raiddel voor het mooie, groote doeleerbied, liefde, zorg aan te kweeken voor de bloemen, die spreken van liefde, vrede, eendracht in deze wereld waar zooveel strijd is. Spr. hoopte dat de oudere de jongere meisjes en jongens zouden aansporen om deel te nemen aan een volgende tentoonstelling, waarop wel uitzicht "bestaat. Na op verzoek van het comité medegedeeld te hebben dat dezen winter een cursus zal worden gehouden' in plantkunde, en tot deel neming daaraan te hebben aangespoord, bracht spr. hulde aan het comité en noodigde de aanwezigen uit door warm applaus de lieeren J. Plooy Jz. en Simon A. Maas te danken voor hun moeite en zorg. Daarop werden de prijzen, alle voorwerpen betrekking hebbende op tuinbouw (boeken, gieters, vazen, planten enz.) met een vriende lijk woord uitgereikt door mevr. De Groot, echtgenoote van den voorzitter van het Volkshuis. Een allertreurigst ongeluk heeft Zaterdag namiddag te 5'/s uur ongeveer plaats gehad. Het 7-jarige zoontje van den spoorweg arbeider J. van Breukelen, wonende in de Noorderstraat, was met spelen op den Over- schieschen weg in de Scliie gevallen en meteen in de diepte verdwenen. Op het hulpgeroep kwam de kommies Da Koning uit liet havengeld-kantoor toesnellen met een dreg, waarmede een paar keer geworpen werd er. toen het ventje werd opgehaald. Betrekkelijk niet lang heeft hij dus onder water gelegen en toch bleken de levens geesten reeds uitgedoofd. Wel heeft de heer de Koning dadelijk de middelen tot redding van drenkelingen op hem toegepast en werd dit door den inmid dels geroepen geneesheer in de schuur van Hoogland vooitgezet, maar helaas het mocht niet baten, slechts kon de dood geconstateerd wórden. A'reeselijk voor de ouders, die hun kind vroolijk en gezond zagen heengaan en als lijk hen weder werd terug gebracht. deren, dat zeer werd geroemd en het laatste groote werk van zijn hand mag heeten. Bles stelde belang in eiken vorm van kunst en niet minder in letteren en muziek, al kon hij van de laatste weinig genieten door zijne hardhoorigheid. Zijn optreden ten vorige jare in de Rem brand tquaestie bewees ongetwijfeld dat zijn geest ook op hoogen leeftijd zeer helder bleef Bles was ridder in de orde van den Ned Leeuw en van verschillende buiteniandsche orden. Atjeli. (Eerste telegram.) (Tweede telegram). 'Men meldt uit Rotterdam De commandant der eerewacht te paard de heer Cl». Moens, ontving hedenmiddag een telegram namens H. M. de Koningin dat II. M. gaarne de eerewacht aanvaardt' Haar aangeboden bij Haar bezoek op 25 September a.s. aan de havenwerken aaa den linker Maasoever. De minister van Oorlog verleent deze week geen audiëntie. De Indische correspondent van het ïllb!." seint: «De Alcq, consul te Singapore, is overleden.'' Te Nijmegen is overleden de heer L. A. W. AVitte Eechout, gep. luit.-kol. 'OVERSCHIE, 4 September. De gemeen teraad zal Dinsdag 5 September des namid dags te vijf ure een vergadering houden. OVERSCHIE, 4 'September, De feesten van Donderdag ter »ere van het tei ugkeeren des burgemeesteis hebben den volgenden avond nog een vrooiijken nasleep gehad. Het fanfaregezelsehap, dat onder leiding van den heer A. Jordaans van Schiedam, reeds zooveel heett bijgedragen tot verliooging der feestvreugde op den feestdag zelf, heelt Vrijdagavond een serenade gebracht aan den burgemeester, aan den heer Ruhaak, die de functie van loco burgemeester heeft waarge nomen, en aan den heer M. van der Laan, president der feestcommissie. De leden werden bij de heeren Ruhaak en van der Laan binnen genoodigd. Natuurlijk gaven deze serenades heel wat diukte in onze anders zoo stille gemeente. De spoelinghaler P. Winterswijk, in dienst bij den landbouwer P. den Boer te Over- scliie had hedenmorgen het ongeluk om nabij de Spoelingbrug in de Sehie te vallen. Door een paar collega's werd hij gered, waarop hij in een nabij gelegen branderij zijn kleeren droogde alvorens de reis te ver volgen. Door het breken van een blikken lamp die daardoor van den wand viel, ontstond gisterenavond brand in het pand Vlaardinger- stiaat 12 bewoond door AV. Duk. Gelukkig was de vrouw in de kamer die op de over de tafel loopende vlam een looper wierp, waardoor deze wel is waar verbrandde maar waardoor spoedig het vuur was ge- bluscht. BURGERLIJKESTAND. Geboren 4 Sept. Pieter, zoon var. C. P. van Vlaar- dingen en J. II. AVeber, Raam. 2 Sept. Johanna Susanna, dochter van A. Sonnevehl en S, J. Valk, 'Foldervaart. 3 Sept. Johanna Cornelia Wilheimina, dochter van D. van Haaften en E. J. Verbeek, Broersveld. Overleden s 2 Sept. Petrus Johannes van Breukelen, oud 7 jaar en 7 maanden, Noorderstraat. Johannes Cornells Maltheus Geeratz, oud 3 maanden, Westmolenstraat. Henricus A'ogt, oud 71 jaar en 5 maanden, Lange Niemostraat. Johanna AViegers, oud 75 jaar en 7 maanden, weduwe van J. Braakhuis, Ovenchieschestraat. Magchiei Zonneveld, oud 3 jaar en 2 maanden, Broersveld. Benoemd tot onderwijzeres te JSchiebroek (Z.-H.) mej. E. Evers, alhier. Zaterdagavond 10J£ uur werd liet Duitsche ss. «Herman" van Swansea, met steenkolen geladen voor Talleburg, door het Engelsclie ss, «City of Vienna" met gebroken as den AVaterweg binnengebracht. De «City of Vienna", van Hamburg naar Bristol en Swansea, vervolgde Zondagmorgen haar reis, terwijl de «Herman" door "de sleepbooten «Pernis" en «Valk" werd opge sleept naar Rotterdam om te repareeren. Zaterdagmorgen kwam in quarantaine op de reede alhier ten anker het ss. C e r i u s mat stukgoed van Lissabon naar Rotterdam Het stoomschip blijft tot Dinsdagmorgen 8 uur in observatie. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: De Nederlandsche Schiidersbond heeft opnieuw een verlies van beteekenis geleden door het afsterven van David Bles, den alge meen bekenden genre-schilder. Na een kort stondige ziekte is hij gisteravond in den ouderdom vaa 78 jaar overleden. Met Bles gaat een type verloren onder onze schilders, een man die zijn fyn penseel wist dienstbaar te maken om in kunststuk ken den humor tot zijn recht te brengen en het menschelijk leven zoo geestig wist weer te geven dat zijn doeken daardoor alleen" reeds aantrokken. De «muziekles" is misschien het meest algemeen bekende en gewaardeerde voort brengsel van zijn hand, omdat het op vele tentoonstellingen prijkte, maar talryk zijn de doeken van gelijke waarde in het bezit van kunstkenners. AVjjle Koningin Sophie was zeer met zijn talent ingenomen en bezocht vaak zyn atelier. En ook onze jeugdige Koningin vereeide met hare Moeder Bles met een bezoek, bij gelegenheid dat deze het portret van Haie Majesteit in groot toilet had mogen schii- AMSTERDAM, 4 September. Koffie good ord. Java 25%, Santos 181/2. Suiker prijshoudend. Tarwe op levering zonder noteering. Rogge op levering willig; Oct. f139, 440 - Maait f 137, 138, 439, BERLIJN, 4 September. Spiritus per loco 43.40. PARIJS, 4 September. Spiritus. Sept. frs. 41 75Oct. frs. 38.25, vier laatste maanden fis 37.75vier eerste maanden fr. 37.75. Het Proces-Drcylus, RENNES, 4 Sept. Om 5.40 werd Dreyfus van de gevangenis naar het Lyceum overge bracht. Het was prachtig weer en er waren tamelijk veel nieuwsgierigen achter de afslui ting. Koit na dien komt majoor llaitmann. Om half zeven komen kolonel Jouaust en de leden van den krijgsraad in het Lyceum be nevens de generaals Deloye en Cliaraoin, de heer Paléologue, enz. De dossierstukkea die door soldaten worden aangedragen, vermeer deren by den dug. De besloten zitting was zeer kortzij begon om half zeven en eindigde om kwart over zevenen. Toen werd de publieke zittn.g geo pend voor een stampvolle zaal. De regeeringscommissaris legt namens den minister eene verklaring af omtrent de maaii- delijksche toelagen van den agent Lajoux, Er wordt vooi lezing gedaan van den be kenden brief van kapitein Bruyöre die zijn ontslag ten gevolge had. RENNES, 4 Sept. De Oostenrijker zegt dat de vreemde officier Parys verliet, haastig gelijkende op een vlucht. Kort daarop vermeldden de dagbladen de arrestatie van Dreyfus. Zijn mededeelingen deed hij aan een officier van het ministerie van oorlog, waarvan proces-vei baal is opge maakt. Labori vraagt tot welken landaard de in den brief genoemde personen behooren. Daarop wil de getuige in geheime zitting antwoorden. Labori eischt dat de getuige on der eede zal gehoord worden. André, griffier van Beitulus, verzekert Henry tot Bei tulus te hebben hooren zeggen «Ik bid u dring er niet verder op aan. Vóór alles moet de eer van het leger gered worden.-' Dr. Weil loochent het gezegde hem toe geschreven. Ook de rabbijn Dreyfus weer- jt de praatjes van den agent Guénée. Rocques, kamerdienaar, en Savignaud be spreken de onbeduidende quaestie der cor respondentie tusschen Picquart enScheurer- Kestner, De verklaringen van Hadamard en Pain- lève over geheim stuk opgesteld door Gonse, waarin "een onjuiste voorstelling voorkomt van de vei klaring van Painlève, lokken levendige incidenten uit over het geheim dossier. Roget moet de onjuistheid van Gonse erkennen. Majoor Cuignet bespreekt de bekentenis in het dossier. Bij de bespreking van een apport van den Franschen militaire-attaché, aan de verdediging onbekend, maakt gene raal Chamoin het bestaan bekend van een nieuw dossier, dat hij in geheime zitting wil overleggen. Getuige Mazat vertelt het onderhoud met Guénée over fantastische photografieën en ander klaar gemaakte stukke'n. Get. Eyraud bevestigt de verklaring vaa Bertulus over het onderhoud met Henry. De agent Thomps herhaalt de verklaring voor het Hof van Assisen afgelegd. Juncken Lauth zeggen dat men Thomps verdacht van partijdigheid voor Picquart. Morgen zullen Chamoin en Paléologue nogmaals in geheime zitting worden gehoon-. RENNES, 4 Sept. (Part.) Groote sensatie wekt de verklaring van den Oostenrijker Cernucky, dat een ambtenaar van buiten iandsehe zaken hem te Parijs had medege deeld dat de vreemde mogendheden vier spionnen hadden, waarvan de voornaamste Dreyfus was. r Een officier van den generalen staf van een der voornaamste mogendheden zou hem belangrijke documenten van joodsche afkomst hebben getoond. v Mr. üemange vroeg waarom deze verkla ring zoo laat kwam, en mr. Labori protes- van beri vaal bod en i deeh F laats j> nesb I ham oork De van lal), j heeft jaren een zijndi staat verne nistei trede SCI Van d Corne van i A. de AH

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2