53'" Jaargang. Woensdag 6 September 1899. CIECUSSLAVEN, No. 10030. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 cents; iedere regel meer 12'/2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. 4 Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ttleine advertentiën opgenomen tot den prijs van40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan liet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 133. STADS-ZIEKENHUIS. Aan de leveranciers van het Stads ziekenhuis alhier, wordt kennis gegeven, dat elite maand vóór den 15den, een rekening van het in de laatst verloopen maand ge leverde, ten kantore van den Secretaris- Penningmeester Nieuwstraat 30) moet wor den ingediendzullende anders door den nalatige geen verdere leverantie mogen gedaan worden. De Commissie van jninistratie: VAN WESTENDORP, Voorzitter, W. A. v. DOLDERDz., Secretaris. De DIRECTIE van de GASFABRIEK maakt bekend dat te rekenen van den 6n September a.s. de COKK8PRIJS voor parcticulieren is bepaald op SO cents per HL. Be Directeur .- DE BATS. BUITENLAND. Algemeen overzlclit. SCHIEDAM, 5 September '99. Het proces-Breyfus. Een lange rij getuigen gisteren, van wie de meesten echter zeer onbelangrijk zijn. And ré, de griffier, en dr. Peyrot, een vriend van Berluius, bevestigen diens getuigenis dr. Weil en de rabbijn Dreyfus (die een schriftelijke verklaring zond) weerspreken hun in den mond gelegde gezegden Rogue komt verklaren dat Savignaud niet de op passer is geweest van Picquart, zooals de tegenpartij beweert om van Savignaud een ernstig getuige te kunnen maken; Maillet, die in relatie heeft gestaan tot Guénée, ver haalt hoe varia lel en fantastisch diens mede- deeiingen waren. Behalve deze nog Cernuschi, Hadamard, Painlevé en Tomps, bij wier ver klaringen even dient stil te worden gestaan. Cernuschi is al een heel zonderlinge ge tuige. De man beweert af te stammen van een oude Servisch" kaningsfamilie. Gedwon gen Oostenrijk te verlaten wegens deelneming aan politieke woelingen, woonde hij van Sept. 1894 tot Februari 1897 te Parijs. Laat ons er bijvoegen dat Cernuschi Lazarowitsch want zoo heet de man eigenlijk gehuwd is n et een kleindochter van den bekenden maarschalk van Frankrijk Serrurier. Door zijn koninklijke afstamming en zijn huwelijk, ook door zijn aanverwantschap met generaal Tagot, verkeert Cernuschi in de hoogste Parijsche kringen, maar is er zeer weinig gezien. Hij is in 1893 betrokken geweest in een samenzwering tegen koning Milan maar men weet niet of het een politiek dan wel een mis- AMYIE REATXE. 57) »Het spijt my," sprak IJorrox. »De arme man en ik zijn by hetzelfde vak, en gedu rende een heele reeks jaren hebben wij elkaar dikwijls ontmoet." De verpleegster toonde geen medeljjden. Öe dood was voor haar niets meer dan iets dat dagelijks voorkwam, benoorende bij de zaak waarvoor zjj was opgeleid. In de zalen van ziekenhuizen moet men geen liefde en medelijden verwachten. Toch is het waar dat al het mogelijke gedaan wordt om de zieken het lijden te verzachten, en dat de dokters en verpleeg sters hun plicht doen. Kan iemand zich evenwel voorstellen, dat een vrouw dag in dag uit getuige kan zijn van het lijden en zieltogen harer mtde- menschen, en tooneelen bijwonen die iemand het bloed in de aderen doet stollen 7 Nadat Horrox het gasthuis verlaten had "egaf hij zich op" weg- om zijn slachtoffers °P te eischen, maar h\i ondervond grooter tegenstand van de zijde van Le Sale's ver toornde vrouw. sMijn man zou je hier zenden, om "Vanda en Adi ian te halen 7 Ik geloof er geen woord van sprak zij op Horrox vraag naar de kinderen. sOmdat mijn echtgenoot ziek is, denk je dat je een arme vrouw kunt komen lastig vallenmaar dan heb je builen den waard gerekend. Je hebt hier volstrekt niets te "teken, voegde zij er boos bij. »Ik kom om de kinderen, en ik moet ze drijf tegen het gemeene recht is geweest die hem naar Frankrijk heeft gedreven. Als vriend van Quesnay de Beaurepaire is de man voor ons reeds daardoor niet meer betrouwbaar. Dat soort getuigen kennen wij reeds. Wat vertelt mijnheer Cernuschi nu? Als Oostenrijksch officier had hij een nofficier van den generalen staf van een Midden- Europeesche mogendheid" gekend, die be hoorde tot de omgeving van den souverein van dat land. Deze had hem in September 1894 de namen van vier spionnen van bet buitenland in Frankrijk genoemd in opvol ging van belangrijkheid; de eeiste was Drey fus, Bij een andere ontmoeting had bedoelde officier een majoor, zooals Cernuschi zeide, maar dien men niet zou uitvinden, omdat hij in een valsche qualiteit te Parijs had gewoond had deze offieier hem een heel pak, belangrijke stukken, vooral stalkaarten en spoorwegplannen voor mobilisatie, laten zien met de bijvoeging: sin Frankrijk kon men alles krijgen, als men maar betaalt. En dan, waar zijn joden goed voor als men ze niet gebruikt?" De getuige had daar toen uit opgemaakt dat ook deze papieren door Dreyfus waren geleverd. - Twee dagen later vei liet de officier haastig Parijs; het leek wel een vlucht. Eenigen tijd daarna deelden de bladen Dreyfus' arre statie mede. Cernuschi had een er. ander verteld aan een officier van Oorloger "was proces-ver- baal van opgemaakt. Hij zou gezwegen heb ben, indien zijn vrouw hem niet aangespoord had kolonel Jouaust te waarschuwen. Ook met Quesnay de Beaurepaire, zijn vriend, had hij over het gebeurde gesproken deze had het echter niet precies begrepen; daarom had getuige liever alles op schrift gebracht, zoodat het voorgelezen kon woiden, zonder dat er eenige impi ovisatie bij was. Zoodoende had hij zijn mededeelingen samengebracht in een brief aan kolonel Jouaust, en deze brief werd gisteren voor gelezen. Ook weer een der zonderlingheden in dit proces, dat op dergelijke wijze verklaringen worden geaccepteerd. Want Cernuschi had aan zijn brief niets toe te voegen. Wij heb ben zijn getuigenis hier en daar aangevuld met bijzondei heden ontleend aan een inter view der sTemps" met Cernuschy. Toen deze of liever de griffier die den brief las uitgesproken had, stelde mr. Demange de natuur Hjke vraag waarom de getuige zoo laat kwam. Het antwooid kwam niet. Ook weigerde hij den naam en- de nationaliteit van zijn zegsman te noemen anders dan in besloten zitting. Dit vond de verdediging goed, maar dan den volgenden dag opdat by onder eede zou spreken, ten einde den (indirecten) getuige (den zegsman) vast i -tellen. Va> g wordt dus dit zaakje verder afge- eld. Wy vreezen daarvoor niet. Het staiu, nij ons vast dat ook boven deze troef vjan den generalen staf zal gegaan worden. Niemand neemt voorloopig Cernuschi au hebben. Ik heb de toestemming van Le Sale om ze dadelijk mee te nemen", antwoordde Horrox streng. sNu Le Sale ziek is kan hij geen toestem ming geven, en je kunt gaan zooars je geko men ben, zonder hen. Ga toch van de stoep, ik heb er al genoeg werk aan om ze twee maal per dag schoon te maken. Dat heeft men tegen als men gelijkvloers woont." Horrox deed alsof hij die opmerking niet hoorde en zeide ernstiger: sGoede vrouw, ik kom om Vanda en Adrian Castelli, en ik ga niet zonder hen weg." »Dan kan je hier tot aan je dood toe blij ven staan. Zij behooren je volstrekt niet toe, en dan te zeggen dat je van mijn man komt, dat-zijn maar praatjes." »Me vrouw Le Sale had'zich opgewonden, tengevolge waarvan haar stem hoe langer hoe hooger klonk, zoodat zich tot groote teleur stelling van Horrox een troepje nieuwsgie rigen had verzameld om de grap te zien. De melkboer had zijn roepen van smelk" gestaakt, en kwam staan luisteren, een straat jongen die een deuntje liep te fluiten, hield er mee op, zette zyn mandje neer en ging tegen de stoep staan leunen om te zien wat er gaande was. Plotseling kreeg hy een kame raadje in 'tgezicht, en hij riep uit: »Kom eens kyken wat er hier te doen is" en als antwoord op zyn uitnoodiging kwam er een telegrambesteller aanloopen, die de belang rijkheid zijner zending vergetende, naast zyn mandje post vatte. »Wat is er aan de hand 7" vroeg hij. sik geloof dat het een vrouw is, die haar huur niet betaald heeft", zei de boodsehap- jongen lachend. sNeen, 'tis een oudroest-ventlooper, die lompen komt halen," antwoordde de ander. Deze en meer dergelijke opmerkingen be- serieux, en mag men de sFigaro" gelooven dan slaat ook minister De Gallifet hem wan trouwend gade. Het blad zegt dat de minister, tegen alle discussie en getuigenis in geheime zitting, ook in dien zin aan majoor Carrière, den regeeringscommissaris, heeft geseind, zoodat Cernuschi alleen in besloten zitting den naam van zijn zegsman mag noemen. Het telegram kwam gisteren eerst nadat tot de geheime zitting besloten waswel licht zal echter van morgen in dat besluit nog verandering worden gebracht, Eigenlijk helpt Cernuschi de verdediging. Nu de generaals aankomen met een vreem deling, behoeft ook de verdediging niet meer te schromen om het buitenland in het geding te betrekken. Ernstig klonk dan ook Labori's dreigfmer.t; dat hij zich voorstelt conclu sion te nemen om langs diplomatieken weg en door bemiddeling van den minister van buitenlandsche zaken al die stappen te doen, noodig om te weten of en door wien de in het borderel genoemde stukken geleveid zijn. De strijd wordt steeds spannender. Niet oribelangiyk was gisteren ook het vet hoor van den buitengewonen professor aan het College de Fiance Hadamard, een neef van mevrouw Dieyfus, en van professor Painlevé van de Hoogere Noi maalschool. Men weet hoe Hadamard tijdens het proces- Zola tegenover Painlevé verzekerd had dat Dreyfus onschuldig was, maar daar hij Dreyfus' privaat leven nietkenden daarvoornietinstond. Painlevé, die Dreyfus schuldig achtte, had Hadamard's woorden oververteld, en zoo kwa men die, in een voor Dieyfus ongunstigen zin verminkt, ook generaal Gonse ter oore. Deze ondervroeg toen persoonlijk Painlevé die hem Hadamard's woorden juist weergaf. Toch gebruikte èn Cavaignac èn Gonse de ver draaide lezing voor het Hof van Cassatie, dat daarom ook Hadamatd en Painlevé als ge tuigen opriep, waaruit andermaal de kwade tiouw van-den generalen staf te voorschijn trad. Deze geschiedenis nu riep gisteren ander maal voor de balie Gonse, majoor Cuignel, Paléoiogue, generaal Chamoin, generaal Biilot. Opnieuw bleken de sgonseries" van het óns uit het proces-Zola bekende genre. Labori, steeds meer uit den hoek komend, kwam in volle actie. De voorzitter weigerde herhaal delijk vragen te stellen, wier beantwoording de tegenpartij zou vernietigd hebben. Toch zijn de resultaten in één woord prachtig. Wij zuilen hier opsommen wat gisteren ge bleken is 1o. Bij het dossier is door Gonse ook ge voegd een schriftelijk rapport van Hadamard's valsch weergegeven woorden. Gonse wist zich hierop niet te verantwoorden. 2o. Een telegram van den Franschen gezant te Rome van 42 April 1898, meldende dat Esterhazy" vaa een buitenlandschen attaché over de 200.000 frs. heeft ontvangen, is niet bij het geheime dossier gevoegd, volgens Cuignet als uit het buitenland komende. Het stuk van een gezant is dus minder waard dan de wel bij het dossier gevoegde falsifi caties 11 reikten ten laatste het oor van mevrouw Le Sale, die tot haren bezoeker zei sKom toch binnen. Zie je dan niet hoe wij de aandacht trekken. Zm straks zullen wij de politie of de brandweer nog hier hebben om te zien wat er gaande is, Veeg je schoenen", ging zij voort, sen kijk goed loe waar je ioopt, want 't is hier niet erg licht, Horrox volgde haar in een kleine mooi gemeubileerde zitkamer, en toen hij een stoel genomen had, sprak ze sJe kunt de kinderen niet zien. Vanda ligt te bed, zij is niet sterk, eu Adrian is aan liet teekenen, ik wil ze niet storen, voegde zij er wantrouwend bij, zijn koel wreed gelaat met minachting beschouwende. sHeel goed, mevrouw, maar dan zal ik de politie in den arm nemen. Ik heb hier een papier dat mij volkomen volmacht geett over de leerlingen van je echtgenoot, totdat hij voldoende hersteld is om ze zelf af te richten." sLaat mij dat eens zien?" vroeg zij vast besloten. Hij haalde het uit zyn zak en liet haar de handteekening zien van haar echtgenoot, er bijvoegende: sKan je het mij nu nog weigeren. Het besta wat je doen kunt is de kinderen en hun kleeren gereed te maken, en binnen een half uur ben ik terug om ze te halen, en klaar of niet klaar gaan ze mee, of ik haal de politie. Horrox was volstrekt niet van plan de politie te hulp te roepen, want zijn papieren waren veel te onvolledig, maar dat wist mevrouw Le Sale niet, en nadat zij de hand teekening van haar man gezien had, moest zij wel toegeven. stl ij weet liet altijd het beste," riep zij uit met tranen in de oogen, smaai .eschei- 3o. Er is nog een geheim dossier, dat heden door generaal Chamoin zal worden gedemonstreerd, 4o. Het verdwenen rapport van WattineJ Billot's schoonzoon, over Esleihazy is door Billot overgegeven aan Cavaignac die hierover vandaag zal worden gehoord. Toen werd nog Tomps gehoord, speciaal commissaris van den spionage-dienst. Diens veihoor openbaarde de eigenaardige slinksche wijze waarop Henry, Gribelm, Lnuth en Junck liet onderzoek leidden naar de herkomst vau het door de sMatin" gepubliceerde facsimile van het borderel, afkomstig van den schrift kundige Teyssonnières. Men vv.kle blijkbaar Picquait van deze indiscretie belichten. Ernstiger nog is dat uit Tomps vei klaring blijkt dat er nog een voor Dreytus gunstig rapport verdonkeremaand is, n.l. de verkla ring van Pauroier, vroeger kamerdienaar vau den Duitschen militairen attaché te Brussel, graaf Schmettau, dat hij nooit iels van rela ties tusschen zyn meester en Dreyfus had gemerkt. Niemand wist waar dit stuk gebleven is. Heden zullen de laatste getuigen a dé charge worden gehoord en zal het vei hoor van Du Paty de Clam worden voorgelezen. Gemengde Mededeelingen. De afgetreden Pruisische minister van bin nen landsche zaken Von der Recke, wordt opgevolgd door den regeeringspresident te Düsseldorf Von Rheinhaben, een oog jong, politiek-kleurloos, maar flink ambtenaar. De portefeuille van eeredienst, onderwijs en ge zondheid krijgt de opperpiesident van West- falen Studt, eveneens een goed ambtenaar en meer niet. Von der Recke en Von Bosse houden den titel van minister van stant en hebben beiden het grootkruis van den Rooden Adelaar met eikenbladeren gekregen. De conservatieve, declericale en de radicale pers in Duitschland keurt de bestraffing der ambtenaren die tegen de kanaalwet stemden, ten steikste af. De sKoln. Ztg." neemt het op voor het standpunt der i egeering in een zeer casuistisch. maar niet overtuigend betoog. President Loubet heeft gisteren, op voor dracht vau den minister van justitie, een besluit geteekend, waarbij de~Senaat als Hoog gerechtshof wordt bijeengeroepen tegen 18 September. Generaal Gallifet heeft alle militaire ge tuigen bevolen om, zoodra de verhooren zjjn afgeloopen, Rennes te verlaten. Een krantenbericht van een samenkomst en afspraak met Cavaignac wordt door Paléoiogue beslist tegengesproken. De weduwe van den in Afrika vermoorden kolonel Klobb weigert de opbrengst eener inschrijving der sFigaro" te haren behoeve, omdat er zooveel joodsche bijdragers zijn. sStolz will ich Frau Kiobb." I Gisteravond is Chamberlain onverwaciit te Londen teruggekeerd. ding valt mij vreeselijk zwaar. Ik weetniet wat ik zonder Vanda moet beginnen, zij is mij nu van zooveel nut. Kan zij niet bij mij slapen, over dag kunt u ze dan hebben, mijnheer!" »Zij gaan met mij naar Selchester, nog dezen avond, ik zag je dus nog eens dat er geen tijd te verliezen is," zei Hoirox streng. In tranen badend en toch verlangend de wensehen van haar echtgenoot ten uitvoer te brengen, verliet zij de kamer, en deelde den kinderen de verandering, die hen te wach ten stond, mede. Beiden schreiden bitter, maar mevrouw Le Sale zei hen, dat haar echtgenoot verlangde dat zy gingen, en dat zy dadelijk terug zouden komen uh hy weer beter was. sJe zult stellig niet langer dan een maand weg zijn." Dit stelde de kinde ren, die nu reisvaardig waren, eenigermate gerust, en spoedig verlieten zij het geluk kigst tehuis dat zij ooit gekend hadden, en hun toekomstig lot werd overgelaten aan de genade van een ruwen en wreeden meester. sTen laatste wraak," mompelde hy met een vloek. sZy zijn in mijn bezit." Later werd er een teleg.am naar Bombay gezonden, het bevatte slechts deze woorden sin orde." Cleo stond naast Castelli toen het haar werd overhandigd. Zij wist maar al tegoed wat het beteekende, maar zij zei Castelli dat het van haar Engelschen agent was, en hij geloofde het. Een week later stierf Charhs Le Sale, nadat hij zijn vrouw had laten beloven dat zyn kinderen nooit in zijn vak zouden wor den opgeleid. Met blydschap stemde zij dit toeverder werd het aan haar overgelaten, hoe door de wereld te komen. Eens of tweemaal kreeg zy verlangen naar Asquith heeft een lauwe redevoering uitge sproken waarin hij, de imperialistische libe ralen ontziende, de grieven der uitlanders billijk noemt, maar de overtuiging uitspreekt dat alles langs diplomatieken weg kan opge lost worden. Daarom keurde hij het beleid der regeering af. Hij sprak zijn vertrouwen uit in sir Alfred Milner. Hoe Asquith dat alles samen rijmt, is onbe grijpelijk. In een gistei'en gehouden algemeene ver gadering van vei tegenwoordigers der Deen- sciie werkgevers en werknemers, is met algemeene stemmen het ontwerp van het vergelijk aangenomen. Daardoor is de uit sluiting, die 35000 arbeiders omvatte, geëin digd. liet werk zal overal, op zyn laatst, Donderdag weder hervat worden. De Servische oud-regent Ristitisch is over leden. Naar uit Pretoria wordt gemeld, ontkent de advocaat-generaal beslist dat er eenige aanleiding \oor de alarmeerende geruchten van voorgenomen inhechtenisnemingen van Uitlandeis, om welke geruchten Johannesburg door velen verlaten wordt. Er zijn geen bevelen tot inhechtenisoeming door hem uitgevaardigd tegen Moneypenny en anderen. Pakeman's inhechtenisneming geschiedde op last van een ondergeschikt ambtenaar, zonder den advocaat-generaal'te raadplegen. BINNENLANUr" Tweede Earner. De Tweede Kamer zal thans niet meer bijeenkomen dan op den aanstaanden slui tingsdag van het zittingjaar, zijnde Zaterdag 16 dezer. De behandeling der Ongevallenwet wordt dan niet eerder tegemoet gezien dan in Februari, daar het adres van antwooid op de Tiooniede, de indiening der Staats begroting en Indische begrooting, haar on derzoek in de afdeelingen en openbare be handeling met daarop te volgen reces, moe ten voorgaan. Dan eerst komt de werktijd voor de genoemde wet, waarna het wets- ontweip op den leerplicht eu dat op het vaderschap, bijaldien de Regeeringsantwoor- den inkomen, voor de openbare behandeling in aanmeiking komen. liet is duidelijk, dat als de Kamer wil, de Ongevallenwet vroeger kan behandeld wor den. Tusschen half September en half No vember, wanneer de begrootingsdiscussién aanvangen, is wel tijd te vinden. Ook in vroeger jaren zijn in dien tijd meer dan eens belangrijke ontwerpen behandeld. Viscliafslug te IJinniden. De commissaris der Koningin van Noord- Holland was gisteren te Velzen en IJmuiden en heeft te Velzen in audiente ontvangen de volgende'deputatién van de reederij van de afileeling IJmuiden der vereeniging tot bevordering der Nedei landsche zeevisschery uit den vischhandeluit de neringdoenden vertegenwoordiger der kleine visscherijvloot een deputatie der comrnissionnairs in visch. Vanda en Adrian, en dacht zij er over aan Castelli te schrijven, wie zijn kinderen van haar echtgenoot had overgenomenmaar telkens en telkens stelde zij het uit, zoodat het langen tijd duurde voor Castelli met het lot zjjner kinderen bekend werd. Arme kinderen 1 voor hen was het aard- 'sche geluk vooibij en had plaats gemaakt voor veidriet. Gaat het niet dikwijls zoo. O Waarom moet de hel, het geliefkoosde onderwerp van schilders en dichters, ons altijd voorgesteld worden als buiten de gren zen van het zichtbare? Waarom moeten haar donderslagen, haar kronkelende vlammen, haar bliksemstralen alleen voedsel vinden in de verbeelding, en de fantaisie te hulp ge roepen worden om haar verschrikkingen voor te stellen als zij toch op aarde bestaat? Kan het noodig zijn naar onbekende oorden te gaan, om een hel te vinden, waar de toe komst van den zondaar wordt afgemeten naar het aantal zonden dat hij op zijn geweten heeft Is het niet de hel op aarde, die vrouwen naar de duistere koude rivier drijft, mannen naar den vervloekten drank, en meisjes in de armen van haar verleiders? Is er geen hel voor mannen, vrouwen en kinderen in de bittere armoe, in ziekte en dood Zijn niet de mysterieën van de hel aan het werk als er kinderen vermoord, geslagen en mis handeld worden door waanzinnige, dronken mannen, of ontnomen worden aan liefderijke armen om geslingerd le worden in de groote chaos van het leven, waar hun jeugd en schoonheid verloren gaan, ten koste van het vermaak en de zelfzucht van anderen? Voor hen is er overal een hel op' aarde. Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCIE COURANT. DOOB i

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1