No. 10039. 53*" Jaargang. Zaterdag 16 September 1899. CIRCUSSLAVEN, I BUITENLAND. I BINNENLAND. SCHIEIIJIMSCIKE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1-65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. Prijs der Ad verten tiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 12% cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde "kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon H'o. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 15 Sept. '99. Frankrijk schijnt voortaan geregeerd te zullen worden met de spons, Cornély's be kende en veelbesproken spons. De Fran- sche wapenspreuk kan voortaan luiden „Schwamm d'rüber!" De „Patrie" en de „Droits de 1'Homme" deelen gelijktijdig mede dat de regeering, zoodra. de Kamer bijeenkomt, een voorstel zal indienen om amnestie te verleenen voor alle met de zaak-Dreyfus samenhangende processen. Geen processen dus meer die Dreyfus' onschuld aan het licht zouden ver mogen te brengen; geen processen, waardoor de generaals nog meer in den hoek zouden worden geduwd, 'tls duidelijk wat de opzet is: de generaals, Mercier in de eerste plaats, mogen niet tegen de lamp loopen. En dat ZOU wel eens kunnen gebeuren, wanneer men aan het wroeten bleef. Of Dreyfus ooit in eere hersteld zal wor den, wat doet dat er toe! Lieve hemel, de zaak duurt nu al zoo lang, en twee, neen drie krijgsraden hebben nu al verteld dat de on schuldige schuldig en de schuldige onschuldig is. Nu moet er maar eens een eind aan ko men, Ja, 't is wel hard, een man in schande te laten dien men onschuldig weet. Maar do tentoonstelling werk des vredes apo theose d'er stervende eeuw Er moet nu maar een eind aan komen, denkt men. En de „Figaro'" reikt de spons, de groote, alles uitwisschendo spons aan de legeering en deze grijpt haar aan en doet met één veeg de zaak-Dreyfus van de politieke lei verdwijnen. Mé! ine kan tc-rugkeeren, om als vroeger te verklaren Er bestaat geen zaak-Dreyfus Maar de droyfusards geven geen kamp. En zooals aan het ministerie-Mcline de zaak- Dreyfus is opgedrongen tegen zijn wil, zal ook d'it kabinet, zullen zijn opvolgers reke ning hebben te houden met een partij die liet krachtigste wapen bozït dat den mensoh gegeven, isgeestdrift voor een hoog en hei lig beginsel. Reeds worden nieuwe feiten aangebracht. De hoogleeraar Jules Andrade, verbonden aan de universiteit te Montpellier, publi ceert in de „Aurora" een schrijven aan den minister van justitie, waarin hij mededeelt een onbetwistbaar bewijs te bezitten van Dreyfus' onschuld. Andrade had ook kolonel Jouaust daarvan in kennis gesteld, maar deze had. het niet noodig geoordeeld hem als getuige te dagvaarden. Zoodoende levert het stuk dat Andrade bezit, een nieuw feit op, dat onbekend is gebleven aan de rechters te Rennes, en dat z. i. een wettige revisie- grond uitmaakt. Andrade eindigt zijn schrijven aldus „Ik verzeker dus dat de krijgsraad van Rennes zich deerlijk heeft vergist. Ik zweer dat kapitein Dreyfus onschuldig is, en ik ver klaar mij bereid voor een rechtbank het strikte bewijs daarvan te leveren." Het stuk waarop Andrade doelt, is een (brief van Von Schwarfaskoppen, waaruit Dreyfus' onschuld blijkt. Deze brief is ge schreven in 1896, derhalve vóórdat er nog sprake kon zijn van het „Syndicaat". Dat Joseph Rei na el evenmin gezind is den strijd te staken, daarvan levert een schrij ven aan De Freyeinet, zich aansluitend bij den gisteren, door ons medegedeelden brief van Trarieux aan den minister* van oorlog, het bewijs. Keinach betreurt het dat het bureau d'er statistiek, dat in 1897 staatsgelden gebruik te om valsche stukken te vervaardigen, zich DOOB AMYIE READE. 66) De zaken schenen geregeld', toen Sally plotseling uitriep „Maar wat is u van plan. te doen, als u in huis is? Als mevrouw merkt dat ilc het ge daan heb, zal zij mij zéker dood maken," sprak het kind' wanhopig. „Wij komen miss VamcLa en haar broertje halen," sprak Tom, „en als jij ons goed helpt kan je ook meegaan; houd je hoed en man tel maar bij dé hand, want alles moet vlug gebeuren." „Wilt u mij met miss Vanda, meenemen vroeg het kind ven-ast. „Meent u dat heusch, mijnheer?" Ja, kind', je gaat ook mee, tenminste als je je belofte voor vanavond! goed ten uitvoer brengt." „Als zij thuis zijn zal ik er voor zorgen, en wanneer u in huis zijt, moet u de eerste deur waar u aankomt, openen. Mijnheer Horrox maakt altijd veel leven met dien huissleutel, «i als u dat nu ook doet, zal mevrouw den ken, da,t hij het is." Plotseling keek zij op de klok. „Goede genade, 'tis bijna kwart vóór in 1898 van die gelden bediende om de gan gen van twee senatoren (Trarieux en Scheu- rer-Kestner) en één oud-afgevaardigde (Rei- uach zelf) na. te gaan. De Freyeinet was mi nister van oorlog, toen Reinach bezoeken bracht aan den Ttaliaanschen gezant, en de rapporten over die bezoeken zijn door den inlichtingendienst bij een geheim dossier ge voegd en in besloten zitting voorgelegd aan den krijgsraad. Daarom richt Reinach zich tot dezen oud-minister. Ironisch merkt Reinach op dat het hem onbekend is of de geheime agent zich verge noegd heeft met hem op straat na te loopen of dat hij ook in staat is geweest op hef Italiaansch gezantschap aan de deur te luis teren. Want dan had hij graaf Tornielli het verhaal kunnen hooren doen, dat Schwartz koppen eerst niet wilde gelooven toen Es; terhazy zijn diensten aanbood, dat deze Fransch officier was. Maar Esterhaey had! den attaché overtuigd door op een afgespro ken plaats ie paard voorbij te komen in uni form met het Legioen op de borst, in ver trouwelijk gesprek met een generaal, even eens in uniform. Toen eerst nam Schwartz koppen Esterhazy in zijn dienst. Reinach betreurt het dat graaf Tornielli ook aan Trarieux dit verhaal niet heeft ge daan. Anders liad deze het kunnen weerge ven in zijn verklaring voor den krijgsraad: te Rennes, die hij „een belangrijke pagina der historie en een nobel pleidooi voor de gerechtigheid tevens" noemt. Reinach eindigt met de hoop uit te spre ken dat de handelingen van d'en inlichtin gendienst jegens hem, Trarieux en Scheurer- Kestner, buiten weten van De Freyeinet zijn geschied. De Transvaalsche regeering heeft, naar uit Pretoria wordt geseind, een eerste ontwerp voor een antwoord op Chamberlain's nota. op gesteld, en daarover hebben de beide Volks raden in geheime zitting, waarbij de leden van den Uitvoerenden Raad' tegenwoordig zijn, van gedachten gewisseld. Het heette gistermorgen dat er reeds over eenstemming was verkregen ten opzichte van de arbitrage-quaestie en. dat de regeering be reid is deel te nemen in een gemeenschappe lijke commissie. Men geloofde dat het strui kelblok voornamelijk lag in het kiesrecht na 5 jaar. De beide Volksraden zouden gisternamid dag nogmaals een geheime zitting houden. Men verwachtte dat het definitief antwoord niet vóór vandaag gereed zou zijn. De te Kaapstad ontvangen berichten over do ontvangst van Chamberlain's jongste be richten dbor de regeering van de Z.-A. Re publiek, zijn zeer tegenstrijdig, maar alle be richten noemen het waarschijnlijk dat de Britsche voorstellen zullen worden aangeno men met beperking der suzereiniteit tob de bepalingen van de conventie van 1884. Volgens een telegram uit Kaapstad, van Engelsche zijde dus. wendt in den Oranje- Vrijstaat een sterke partij tegen den oorlog alle mid'delen aan om Transvaal te bewegen, de voorwaarden van Chamberlain's nota aan te namen. - Grobler, dé Transvaalsche onderstaatsse cretaris voor buitenlandsche zaken, is uit Bloemfontein te Pretoria teruggekeerd. Gemengde Nfedcdccllngen. Gisteren sprak in de Belgische Kamer Rosseeuw tegen het evenredig kiesrecht, dat noodlottig zal zijn voor de katholieke partij. Hij prees het binommaal kiesrecht aanook met het uninominaal kon hij meiegaan. Hel- lepulte bestreed ook het evenredig kiesrecht. De Fransehe begrooting voor 1900 wijst tweeën. Wat moet ik beginnen. Wat zal me vrouw zeggen, en mijnheer Horrox moet zijn eten altijd precies half twee hebben?" en er kwam zulk een verschrikte uitdrukking op het gelaat van het kind, dat de beide man nen zich schaamden haar zoo lang aan den praat te hebben gehouden, en Tom sprak vriendelijk -. ,,'tls zoo erg niet; als je ons helpt, dan zal je vanavond met miss Vanda vertrekken. Houd je tot zoo lang goed en vergeet niet vanavond om 8 uur." Het kind! knikte, en spoedde zich weg, de beide mannen verlieten het café. „Zeg eens George, dat is een vreemd ge zelschap Zij hebben plannen beraamd tegen vanavond 8 uur; ik hoop dat het geen moord is, of een schaking, want Sara Smith houdt er niet van op het getuigenbankje te zitten, dat is geen plaats voor een dame." „Daar heb je niet veel kans op, lieve," zei een grove stem. ,Als zij een moord beraam den, zouden zij dat niet in een koffiehuis doen, en als er pprake is van een schakerij. dan hoop ik, dat zij er veel pleizier van zul len hébben." Om vijf minuten vóór achten stonden Whanks en Tom onder de lantaarn tegen over no, 4. Het liad pas geregend en daar door was het vrij dampig. De maan keek nu 45 millioen meer aan uitgaven aan dan de vorige, waarvan 36 millioen voor leger en vloot. De Fransclie staatsschuld bedraagt nu 30 milliarden of 30,000 millioen francs. In het hoogverraadsproces, dat Maandag te Parijs begint, zijn een zestigtal personen betrokken. Het aantal dergenen die voor het Hoog Gerechtshof zullen terechtstaan zal echter wel kleiner zijn. Voor de negen voornaamste beschuldigden worden in het gebouw van den Senaat cellen gemaakt. De zitting van Maandag zal vermoedelijk geheel ingenomen worden met het constitu- eeren van den Senaat als Hoog Gerechtshof en de regeling der procedure. Volgens het „Journal des Debate' is uit de instructie re^eds gebleken dat allo opstoot jes van de laatste maanden door de royalisti sche bonden gesubsidieerd werden. Ook schijnen een groot aantal geestelijken in de samenzwering betrokken te zijn geweest.. Jules Guérin hield gisteren op het dak van. zijn „fort" inspectie over zijn mannen, twaalf in getal. Een juffertje in een huis aan de overzijde, met wie teekens gewisseld werden, is gearresteerd. De bouwpolitie heeft een on derzoek ingesteld naar de soliditeit van het „Groot-Westen" en de aangrenzende huizen. Scheurer-Kestner's toestand is zeer verer gerd door een. ingewandsaandoening. Het schijnt dat de toestand zeer bedenkelijk is. Volgens de »Etoile Beige" wil generaal Mercier de Belgische bladen vei volgen die hem hard zijn gevallen om zijn optreden te Rennes. De sPetit Bleu" spot er mee en vraagt of Mercier Belgische burgerlijke rech ten wel zou aandurven. De Brusselsche „Petit Bleu" geeft nog een aantal bijzonderheden over den Fvanschen geheimen agent Lajoux die, zooals men weet, de mededeelingen van den Duitschen spion Richard Ouers, waaruit Dreyfus' onschuld bleek, naar Parijs overbracht en daarvoor eerst ontslagen werd', terwijl men hem latei- door Gribelin naar Brazilië liet expedieeren. Men weet dat de man later teruggekeerd is cn onder De Freyeinet een jaargeld heeft ge kregen. De Duitscho anti-semieten hebben een mo tie aangenomen dat hot onderwijs in het Oude Testament op de apenbare scholen zal woiden afgeschaft. Weer zijn vier Finscliei bladen voor een maand geschorst en hebben vijf andere waar schuwingen gekregen. Do socialistische afgevaardigden Bissolat- ti, De Felice, Rampolini on Morgari die in do laatste stormachtige zitting der ïtaliaan- sclie Kamer de stembussen omver wierpen, zijn naar de assisen verwezen. Hot Italiaansehe pantsersehap Carlo Alberto heeft bevel gekregen, naar China te- vertrekken. Christen-G eheel-onthouders. De algemeene vergadering van de Nationale Christen-Geheelonthouders-Vereeuiging werd gisteren te Amsterdam voortgezet. De vergadering werd tegen 10 uur ge opend met het zingen van psalm 118 vers VII, bijbellezing en gebed. In zijri openingsrede herdacht de voorzitter, de heer 3. M. Heybrock, de goede resultaten van het ten dezen jare gehouden geheel onthouderscongres. Het was niet moeilijk nog weer voor deze vergadering onderwerpen van bespreking te viuden. Ook zijn sprekers ge vonden, die bevoegd zjjn deze onderwerpen en dan door de grauwe wolken naar omlaag cn bescheen met een ziekelijk flauw licht de lange rij sombere huizen. Er waren maar weinig menschen op straat. Een jongen liep hen voorbij, uitroepende „Avondblad, extra uitgave," maar Tom en Whanks keken met al hun aandacht naar nummer vier. Zij zagen in één kamer licht branden, maar verder waren alle vensters donker. Plotseling werd het dakraampje voorzichtig geopend, eS bezem werd er uit gestoken en eens of tweemaal vlug in de rondte gedraaid om daarna weer te verdwij nen, maar er viel geen sleutel met ratelend geluid op den grond. Whanks keek teleurgesteld naar Tom en zei „Ze heeft den sleutel vergeten." „Ik wilde ook veel liever dat zij ons maar inliet," zei Tom. ,,'tls strafbaar bij de wet als men een andermans huis binnendringt." „Dat komt er in 't minst niet op aan," zei Whanks. ,,'tls ter wille van miss Leilas kin deren en in dit geval stoor ik mij aan geen wet." Daar zij zich niet graag wilden verwijde ren, bleven zij het huis aanstaren, toen Whanks plotseling opgewonden uitriep „De voordeur staat open; ga dadelijk mee." te behandelen. Spr. gaf het woord aan den eersten inleider, den heer prof, dr, J. J. P. Valeton Sr., oud hoogleeraar te Utrecht. Deze behandelde het onderwerp: sAlcohoI bij het ziekbed". IIij heeft over deze zaak reeds mededeelingen gedaan in »De Baan breker" en »Het werk der liefde", bladen die echter niet zoo algemeen worden gelezen als wel gewenscht ware. Warm applaus loonde den 85-jarigen, grijzeD oud-hoogleeraar, die nog zoo kras zijn rede liad uitgesproken, voor zijne door werkte inleiding. Het onderwerp sAlcohol en zending" werd in plaats van door dr. J. P. Calletibaeb, die op het hospitanlschip werkzaam is, door den heer dr. J. W. Pont te Utrecht ingeleid. Voorop gezet werden een vijftal stellingen, lo. De alcohoi is een der ergste vijanden vau de zending. Men behoeft slechts de geschiedenis van zoo menig zendingsstation te lezen om te zien hoezeer het werk is geschaad door alcohol, dat wapen van gevvetenlooze handelaars. Nu is niet overal de alcohol door handelaars van buiten aangebracht; hier en daar hadden de natuurvolkeren zelf alcoholhoudende dran ken de Alfoeren b.v. Doch niet zelden is met de zending, door den geopenden weg, de vyand tevens binnenge»loopen. De zending zelf heeft daardoor een slechten naam ge kregen. De zending onder de Mohammedaan- sche volken ontmoet een onoverkomelijke hinderpaal in den alcohol. Het heette van den bekeerling in Nazareth, die beschonken wasHij heeft Mohammed verlaten en is naar Christus gegaan. Ditzelfde geldt nog. 2o. Do bepalingen van de Brusselsche con ferentie van 1890/91 zijn te zwak. De invoer van alcohol is niettegenstaande deze bepalin gen maar „zeer onvoldoende beperkt. Ruil handel geschiedt in Afrika nog altijd tegen koralen en drauk. De Zoeloes, die in de Transvaalsche mijnen gaan werken, worden iu den regel door den alcohol-duivel aan getast. 3o. De eisch van alcohol-onthouding be hoort niet te worden gesteld voor de toelating tot de christelijke gemeente. Men zou zeggen, waar de alcohol een zoo groote vijand is van de zending, behoorde deze eisch te worden gesteld. Doch slechts op enkele plaatsen wordt de geheel-onthouding verlangd. De drank bestrijding kan worden bevorderd, doch een wet kan niet worden gesteld. Een wet heeft de eigenaardigheid van te veel op den voor grond te komen en tot vormendienst te leiden. Bovendien zou men in conflict komen met vele teksten in den Bijbel, dien men toch niet zuiveren kan. Het voorbeeld van den zendeling moet alles uitwerken. Daarom 4o. de zendeling zij geheelonthouder. Hij toone hoe een goed Christen leeft. Maar hij zal daai bij in conflict komen met de hande laars, die den inlanders het drinken geleerd h .en en hun drank blijven leveien. De zending zal zich daarom zelf met handel heb ben te bemoeien en 5o. landbouw- en handelsondernemingen moeten stichten, waarbij men het middel tot drankbestrijding in handen heeft. Na de pauze werd het woord gevoeid door mej. W, WerstAsmussen te's-Graveuhage over ïonze dienstbaren". Na een overzicht gegeven te hebben van de positie der dienstboden, vroeg spr.: swat hebben onze dienstboden aan de onthouding?" Zij toch zien in hunne betrekking de drink gewoonte, zij vullen de glazen en flesschen en nemen ze weg, zij hebben vaak het toe zicht op de provisiekast, zij worden door restjes in glaasjes, jzoode om weg te gooien" in verzoeking gebracht. De drinkgewoonte van alcohol is ook al een eetgewoonte ge- Onverschrokken stapten zij binnenSally stond in den gang. Zij zei niets, maar wees de trap op. Het volgende oogenblik stonden Tom en Whanks voor Horrox en zijn leer lingen. „Wie is er naar boven gegaan, Sally?" vroog haar meesteres, half soezerig door den drank. „Een paar heoren vrienden van miss Yanda. Ik zal nu het avondeten klaar gaan zetten." Maai* de suffe vrouw antwoordde niet, en Sally maakte van de gelegenheid gebruik om naar boven te gaan. Haar hart klopte, haar gelaat werd vuurrood toen zij zich naar de kamerdeur begaf om klaar te zijn, als zij haar werkelijk wilden meenemen. Maar zij betwijfelde liet, het arme kind, toch wilde zij het beste hopen. De heeren mochten eens aan haar denken. De kamer, die Tom en Whanks binnentra den was groot, maar zag er ongezellig uit, dat trof hen onmiddellijk. Zij zagen het ver sleten karpet, de vuile gordijnen, en boven dien hing er in de kamer een onfrissche lucht. In een gemakkelijken stoel zat Hor rox, kijkende naar zijn leerlingen, die zich oefenden in het maken van passen. Op een stoel naast hem lag de zweep. Juist toen Tom en Whanks binnentraden kwam er een worden. In vele gezinnen worden vele spijzen met cognac en wijn toebereid. Klaagt men over drankzucht bij dienstbaren, dan dient men te overwegen, dat niet zeiden de dienst aanleiding gaf tot het kwaad. Hoe geheel anders is het in het gezin van onthouders 1 Daar wordt de dienstbode niet in de verleiding gebracht, en zij komt er vanzelf toe beter toe te zien op hen met wie zij omgaat. De zedelijke positie van de dienst bode wordt door de onthouding verhoogd. De invloed van de niet-drinkende dienst bode werkt in twee richlingeo, naar boven en beneden. Naar beneden door iiaar invloed op haar gelijke, naar boven door een soort controle, die zij als inwonende op haar meesters uitoefent. Dezen hebben voortdurend een soort tegenstander in huis, die hen aanspoort zich to matigen door haar tegen woordigheid. De dienstbode kan ais propagandiste ook door het uitreiken van blaadjes aan slager en melkboer invloed naar buiten aanwenden. Deze bescheiden weikster voor de goede zaak moet niet worden onderschat. Bij het debat werd aangevoerd, dat de dienstbode, die onlhoudster wordt in strijd met haar meesters, licht haar betrekking veiliest en, komende in een onthoudeisgezin, haar nuttige werkzaamheid als propagandiste verliest. De inieidster meende, dat de christelijke geest den dienstboden kracht kan geven om tegenspoed en teleurstelling in haar werk te dragen. De heer ds. F. Kampstra van Heemskeik behandelde het onderwerp: ïalcohol en lite ratuur". De literatuur verheerlijkt in poëzie en proza niet zelden de drinkgewoonte, den wijn, het bier. Is dit bij vroeger veranderd Zou sedert Horatius, Virgilius en Homerus de wyn-poëzie zijn ten doode opgeschreven. Doch neen, men ziet het anders, Goethe, Kürner wisten geen betere levensvreugde dan ouder het glas wjjn, Van Van Zeggelen haalt spr. echter regels aan in tegengestelden zin. Dit is echter uitzondering. Men maakt pret over een dronkaard en de letterkunde doet daaraan mee. Op onze oude schilderijen ziet men het ledigen van een beker verheerlijkt. Doch er is toch verbetering. Uit de nieuws bladen literatuur blijkt] dat de publieke opinie zich wjjzigt en omgekeerd wijzigen de nieuws bladen de openbare meening. De speciale litteratuur over drankbestrijding breidt zich uit. Doch het is noodig meer eu beter te schrijven, wat blijkt uit het vergeten der unti-alcoholbeweging in het Historisch Ge denkboek. Dit is inderdaad een vergeten hoofdstuk. De heer 3. G. Wanrooy, oud-Indisch onder officier, gaf een inleiding ten beste over nmilitairen in Indië". Deze spreker begint met te zeggen, dat al wat hij zal zeggen, is een protest. Een protest tegen de stelselmatige drankver strekking in het leger, zoo in strijd met de vroegere zorg voor nuchterheid. De thans geldende regel sehynt door Satan zelf ge geven te zijn. Er is door een militaire vereeniging reeds veel goed zaad in Indië uitgestrooid. Men mag verwachten dat onder den tegeawoor- digen Gouverneur-Generaal, die zich als een voorstander van geheeie afschaffing heeft doen kennen, belangrijke schreden voorwaarts zullen worden gedaan. In Engelsch-Indië heeft de drankbestrij ding in het leger groote vorderingen gemaakt en vermindering van straffen en ziekte was het gevolg. Spr. somt een aantal gevallen op waaruit blijkt hoezeer de strijdbaarheid van een leger door onthouding vermeerdert. In ods koloniale leger zijn de toestanden vrceselijke vloek over zijn lippen, en trof de zweep de voeten van Vanda, die een ge- smoorden angstkreet uitte. „Wie is u?" bulderde Horrox, daar de twee mannen hem stonden aan te staren. „Ga onmiddellijk uit de kamerhoe waagt u het binnen te komen? Zoo, ben jij heb?" ging hij voort, naar Whanks kijkend, die achter Tom gestaan hadmaar beide man nen hadden bemerkt dat hij bij het herken nen van zijn bezoeker bleek geworden was. ,,'tls Whanks' 'tis Wliauks!" riep Van da. .Adrian, ben je Whanks vergeten riep het kind met vreugde uit. „Houd je mondriep Horrox, bleek van drift en angst. A „Ik ben om u besdeu gekomen, miss Van da en jongeheer Adrian," sprak Whanks met aandoening in zijn stem. Hij kon nauwelijks spreken, zoo was hij geschrikt van de bleeke magere en droevige gezichten der kinderen, die hij zoo hartelijk liefhad. „Wie is u?" vroeg Horrox, Tom. naderend, „cn wat duivel kom jij hier doen, Whanks „Ik ben de oom van deze twee ongelukki ge kinderen," antwoordde Tom. „Hun moe der, Leila Castelli, was mijn zuster, ik ben gekomen om mijn nicht en neef op te oischenzij gaan vanavond nog met mij mee." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1