p' f* Iz ■J Nadat H.H. M.M. van directeur en com STADSNIEUWS. YL AAIIDIN GEN. MAASSLUIS. •yfrv f p* Een andere afdeeling, welke men ten min ste van zoo grooten omvang niet in deze fabriek had verwacht is de diukkeiij, met daaraan verbonden binderij en linieerdenj. Een zestal cilinder- en trappersen zijn daar den geheelen dag in de weer om de honderd duizenden etiketten te vervaardigen welke voor de emballage noodig zijn en wat de binderij en linieerdenj prexteeren, daarvan getuigden o. a. de prachtig uitgevoerde en soliede bewerkte kantooi boeken, welke er voor eigen gebruik vervaardigd worden. Op deze drukkerij werd in tegenwoordig heid van de Koninginnen een gioot pmtiet van II. M. onberispelijk gedrukt. Na dit alles bezichtigd te hebben werd de tocht naar beneden weder aanvaard. Ook daar toch was nog veel te zien wat de bezichtiging onder de gewaardeerde toelichting van de directeuren overwaard wa* al belette de koi te tijd welke beschikbaar was HU. MM. alles meer nauwkeurig in oogpiischouw te nemen. Zoo bevinden zich daar nog de cristalli- satiekamer, de knee Imachlnes, de ij^keldets waar een koude heersciite van 10 gr. Celsius onder nul en waar de producten worden ingebracht om ze voor vetzending geschikt te maken; de verpakkingslokalen, waar de margarine in allerlei vormen wordt gebracht en waai by het opmerkelijk is, dat bij die beweiking hoegenaamd niets met de handen geschiedt. Het was hoogst interessant al die verschil lende wgzen van verpakking te zien. Meo verpakt ze aan «tukken van zeker gewicht in manden, vaten en bussen of in alleiliande luxevoorwerpen. Zoo zagen we gewone emmers er mede gevuld, allerliefste spoormandjes, kistjes, de meest curieuze figuren uit margarine ver vaardigd, kortom alles even interessant. Thans werd nog een viuclUigen blik ge wijd aan de zeepfabricage. De grondstoffen na gesmolten, gezuiverd en bereid te zijn worden weder gestold zijnde in stukken van een paar honderd kilo onder eene machine gebracht welke deze op de behoorlijke maat snijdt. Dan gaan deze in een andere machine welke er met ontzaglijke vaardigheid de ver schillende figuren in peist waarna zij tot verzending gereed zijn. Langs een zeer lange tafel zrju nu een aantal meisjes gezeten iedei voorzien van een goede dosis pakpapieren. Over deze tafel loopt een bieede band welke de door de machine afgewerkte stukken zeep aanvoert, welke dan dooi de meisjes met verbazende handigheid worden gegrepen en in de papieren gepakt. Na dit in oogenschouw genomen te hebben werd nog een bezoek gebracht aan het export- lokaal, waar een fraaie etalage was opgericht van ai de zeepsoorten welke aan deze fabriek vervaardigd worden. Hoogst voldaan over hetgeen zij gezien hadden verlieten H.H. M.M. nu de fabriek, op hailelijke wijze de heeren Van den Bergh bedankende voor hetgeen zij Haar hadden doen aanschouwen. De werklieden der fabriek een 700 in getal die allen hun uiterste best gedaan hadden, kiegen nu voor het verdere van den dag niet alleen vrijaf maar tevens een douceur dat niet naliet de feestelijke stemming te ver- lioogen. Tevens zegde H. M. een bijdiage voor het pensioenfonds toe. Nadat H.H. M.M. weder in de rijtui gen hadden plaats genomen, werd de tocht voortgezet langs de Nassaukade, door de Oranjeboomstraat en de Persoonsstraat, over den Persoonsdam naar de fabriek van Scheeps bouw eu Werktuigkunde te Feyenoord. In de Oranjeboomstraat wachtte H.M. een aangename verrassing. Daar stonden aan weerszijden, in dubbele rijen geschaald, een 3600-tal schoolkinderen, en daarachter de moeders der kinderen, om H. M. met blij gejuich te ontvangen. Deze hulde was ontworpen door een 7-tal vereenigingen die uit hun midden een rege- lingscomité hadden benoemd bestaande uit de heeren Joh. van Meggelen, ie voorz., P. N. J. Steinweg, 2e voorz., W. de Jager, le seer,, J. v. Daalen, 2e seer., Ph. J. B. Bresser, penningm., W. Oliemans en J. v. d. Pluim. Terwijl deze commissie zich met de alge- meene regeling had belast was aan de hoof den der scholen verzocht de zorg voor de kinderen up zich te willen nemen. Toen het koninklijk rijtuig de Oranjeboom straat inkwam werden door den heer J. v. Meggelen in hartelijke woorden vertolkt de innige liefde en gehechtheid welke de jeugd voor II. M. de geliefde Koningin gevoelde. Door de jongejuffrouw J. Beltz en den jonge heer M. G. de Jager werden aan HU. MM. bouquetten aangeboden welke met hartelijk heid weiden aanvaard. Na afloop werden de kinderen getrncteerd. Een nieuwe verrassing wachtte H. M. op den Petsoonsdam. Voor de Wtlhelininakerk aldaar stonden nl. geschaard de besturen met de banieren van al de vereenigingen, welke op 9 Juni hadden deelgenomen aan het huldebetoon. Een muziekcorps begroette II. M. met het Wilhelmuslied, waarna de heer D. de Klei k, eere-voorzitter van het comile, naar het koninklijk rijtuig toetrad en na bekomen verlof de volgende toespraak tot H, M. richtte MevrouwUit naam van een en zestig vereenigingen, uitmakende een getal van ruim 6000 leden, betuig ik Uwe Majesteit mijn eerbiedige hulde. Moge Uwer Majesteits regeering onder Gods zegen lang en gelukkig zijn tot heil van ons vaderland en in het belang var. die groote schaar van werklieden. Tei herinnering aan dien onvergetelijke!! dag van 9 Juni 1899 b:ed ik Uwe Majesteit dit album aan. Het bevat onder meer de namen der vereenigingen die aan het hulde betoon hebben deelgenomen. De jongeheer Elbert de Klerk," oud 14 jaar overhandigde daarop het album, dat in dank door H, M. aanvaard werd. Daarna zeide de heer De Klerk nog: Wij vertrouwen dat het Album Uwer Ma- jf-teits goedkeuring zal wegdragen en dat Uwe Majesteit het van de Vereenigingen wel zal willen aanvaarden. Leve de Koningin Dit album, vervaardigd op de binderij van de heeren Huppel en Ophof, is in den waren zin des vvoords een kunstvveik. In oblong- formaat werd liet in zwaar groen marokko gebonden. In een eneadrement van zeer ver dienstelijk uitgevoerd handstempel wei k is een wit satijnen milieu aangebracht waarop tn dioog scinlderweik het Rotteniainsche wapen kunstvol geteekend is, terwijl in gul den letteren daaromheen staan de woorden nlleiiunering aan Rotterdam 9 Juni 1809." Op de vier hoeken van liet omslag was voorts het Rotteuhun-ch wapen in verguld metaal aangebracht. Het titelblad is een kunststuk van pen- vveik, venom digd door den heer G, A. Bohin Jzn. Op een zaclit geklcurden ondergrond is liet Nedcrlandsche wapen geteekend, om geven door ornamenten. De opdracht ui rijk letterschrift luidt: Aan H. M. de Koningin, ter herinnering aan Hoogstderzelver bezoek aan de stad Rotterdam op 9 Juni 4899. tiet volgend blad bevat de namen van het Comité dat zich met de leiding van deze geheele betooging belast had zijnde de hli. D. de Klerk, Eerevoorzitter, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, W. A. Genue- ken, J. N. Grootveld en F, J. B. van Rijs wijk, Dagelijk^ch Bestuur. Vooits volgen de photogiafien der banieren, twee op elk blad, prachtvol uitgevoeid dooi den photograaf den heer W. Ganter, die den ai beid welwillend op zich genomen had. Onder elke photografie staan de namen der bestuursleden van de betreffen le ver- eeniging geschreven. Daarbij is men begonnen met de oudste Veieeniging, zijnde de Typografische veree- niging nCoster's fakkel", en geëindigd met de jongste. De snede van het album is zwaar ver guld en rijk. geciseleerd met waterleliën, terwijl een keurig geornamenteerd slot tot verhooging van het aanzien bijdraagt. liet geheel is een ko-tbaar stuk, en liet weal door II. M. met blijkbare belangstel ling aanvaard. Nu werd de tocht langs de Peiaoonsstiaat en Persoonsdam voortgezet naar de fabriek voor Scheepsbouw en Weiktuigkunde, meer bekend al? het etablissement Feyenoord. Voor de fraai versierde hoofdpoort, waar vlaggen, banieren en draperién kwistig waren aangebiacht en op de kroonlijst deolficieele naam der fabriek prijkte, hielden de rijtui gen stil. Voor het onmiddellijk dam aan gren zende kantoorgebouw was een fraai paviljoen opgericht. Hier werden aan II. M. voorge steld de directeur de heer Croli, de heer Charles Moens (commandant der eeiewacht), thans iu zijn qualiteit van president-commis- saiis dezer Maatschappij en commissarissen. De jongejuffrouwen J, J. en IJ. Croll boden H.II. M.M. bouquetten aan. Alsnu werd de wandeling over het uit gestrekte etablissement aanvaard. Alles was er in de weer, zooals dat op gewone dagen der week was, niets stond stil, inzonderheid om H. M. een denkbeeld te geven van het dagelijksch vertier. liet eerste lokaal dat werd binnengetieden, was de grofsmederij, waar een dertigtal vuren gloeiden. Hier werd ook de groote stoomhamer in weiking gesteld, diens ontzettende kracht getoond, maar tevens ook de grocte nauwkeurigheid waarmede deze gehanteerd kan worden. Op de se! leeps wei f welke men nu bereikte werden in oogenschouw genomen het op stapel liggende stoomschip Koning Wil lem II en het rnede in aanbouw zijnde recherchurs vaartuig De Spits alsmede de pas gelegde kiel van de A s s a 1 i a n. Voor den wal lag de Gelderland die thans geheel is afgewerkt en weldra zijn proeftocht doen zal. De commandant van de Gelderland de lieer Rouwenberg en de luit. ter zee le klasse Ru'yl voegde zich hier bij het gevolg. Vervolgens werden de wei kplaalsen voor ijzer en schei p^bouw bezocht waar H.H. M.M. groote dikke platen als ware hel papier zagen knip pen en de gaten tn die platen zagen maken met reusachtige ponsmachines. In de tweede afdeeling zag men in een enonnen ijzeren xpanloven een hoekijzer wit gloeiend maken en daarna intrekken en op de vloer ombui gen alsof het een stroohalmpje was. Nu lolgde de gieterij. Wat deze te betee- kenen heelt, kan men nagaan als men weet, dat daar een drie milliom kilo ijzer jaarlijks wordt omgegoten. jHier wachtte H. M. een eigenaardige verrassing. Zij zag het gesmolten ijzer achter een ijzeren plaat verdwijnen. Plotseling werd echter deze plaat weggetrok ken en nu vertoonde zich in keuiig gegoten lijnen op den giond een in den vorm gloeiende prachtige koningsktoon met liet onderschrift »Leve de Koningin Voorts werden de bankwetkerij en draaierij bezichtigd en velschillende belangrijke onder- deelen aan H. M, vertoond, als de condensor van de Willem II", benevens de schroef en de machine van de »Spits", In de ketelmakerij liet men voorts de groote kraan een enormen stoomketel wen den, juist in de richting van den weg die H.H. M.M. bewandelen. Met belangstelling werd ook de klink- machine in oogenschouw genomen, de grootste van Europa. Met een kracht van 430000 kilo worden de nagels in het ijzer gedreven. Uit deze loods begaven H.H, M.M. zich naar het keurig en smaakvol gedecoreerde havenhoofd, laugs hetwelk zij scheep zouden gaan. Alvorens dit geschiedde, had nog een hulde aan H. M. plaats van wege de Rollet dam- sclie Eerewacht. De PiesiJent-Commissans van het etablissement, de heer Ch. Moens, bood namelijk, thans weder in functie als Commandant van de Eerewacht, met een korte toespraak aau H, M. het vaandel aan van de Eerewacht, als een souvenir aan H.Dz. bezoek aan Rotterdam, dat met inge nomenheid werd aanvaard. missarissen minzaam afscheid hadden ge nomen, H.D.z. dank betuigende voor hetgeen zij gezien hadden, werd scheep gegaan op de Columbus. Thans zou de boottocht een aanvang nemen. De schoone rivier leverde een onbeschrijfe- lijken aanblik op met zijn honderden schepen, alle rijk gepavoiseerd en gestoffeerd met elegant publiek, een aanblik waaraan nog dubbelen luister weid bijgezet door de aan wezigheid van de aan de boeien 9 en 10, alzoo ter hoogte van den mond van de Rijn haven, gelegen oorlogschepen K o r t e n a er en E v e r t s e nalsmede de vijf ten zuiden van deze gelegen torpedo's, groot model. Verschillende op stroom liggende schepen hadden nog bijzondere versieringen aange biacht, als de stoomschepen Fried, Krupp en Orconera van de Krupp'sehe Spedi- tion und Rhedeiei. Thans begonnen de saluutschoten te don deren over de watervlakte. Het was een on beschrijfelijk oogenblik. Inmiddels hadden een groot aantal schroef- sloombooten die van de vei leende vergunning gebruik hadden gemaakt om achter de ko ninklijke boot de Columbus aan testoo- men, op de rivier tegenover de werf ligplaats genomen. Het was een fiaai gezicht die lange dubbele linie alle met het voorschip om de Oost, vele rijk gepavoiseerd en alle met deftig gezelschap aan boord daar te zi >n liggen, de Columbus afwachtende. Omstreeks 3 ure stoomde deze het haventje van Feijenoord uit onder een daverend hoeiah dat aanhield zoolang de boot met zijn kost bare viacht lusschen de beide linies dooi voer. Door een oud-zeevaiende de heer P. II. J. de Has', die met het stoombootje W i 1- helmina Elisabeth aan de flottille deelnam, weid bij deze gelegenheid aan II. M. een welkomstgroet met het vlaggeusignaal gebracht. Door hem weiden gehesehen de letters D Q G (Welkom), C. F. II. (Koningin) en B. D. M. W. (Rotterdam). Aan boord van de Columbus bevonden zich, behalve H.H. M.M. en gevolg, Buige- tnee-ter en "Wethouders, de President van de Kamer van Koophandel, de heer A. Plate, de Directeur der Gemeentewerken, du heer G. J. de Jongh, de Duecteur der Handels- inrichtingen, de lieer J. A. Roosing, en de Havenmeester, da heer C. C. Vermeer, met welke autoriteiten H.H. M.M. zich levendig ondeihielden en groote belangstelling aan den dag legden. Een fraaie kaart der haven wei ken verduidelijkte de toelichtingen. Zoodra de Columbus was gepasseerd, zette de stoomboot Havendienst II, aan welke de leiding van den tocht was opgedragen, zich in beweging en gaf de schepen genummerd 1 en 2, zijnde de booten van de vertegenwoordigers der peis en die waarop de leden van den gemeenteraad zich bevonden, permissie zich naast elkander achter haar te scharen met een tusschenruimte tussehen de beide schepen van 25 Meter. Achtereenvolgens schaarden zich nu de andere booten twee aan twee op 20 meter afstands van elkander, zoodat de geheele vloot een aanzienlijk watervlak besloeg. Zoo werd de Koningshaven ingevaren, wel ker beide oevers, zwart van juichende toe schouwers een frappersten aanblik opleverden. Hier werden saluutschoten gelost van het jacht De Maas. De Koningin stond op de voorplecht. II, M. gad een bonten pelskraag om, het woei stug uit het Westen. Het eerst trok op dezen tocht de aandacht de dooreen klepbrug afgesloten Nassau lm ven, de zoogenaamde Houthaven van Rotterdam, welke eerst eenige jaren in gebruik is. En kele houlkooperijen en fabrieken welke zich daar gevestigd hebben zijn zoowel door de spoorwegnet als van de waterzijde te be reiken, De Nassauhaven werd niet ingevaren, doch voortgestoomd onder de spoorwegbrug en door de geopende draaibrug die met deze evenwijdig loopt. -Varende langs de vaste ligplaatsen aan de Nassaukade der Hull- en Bilbao-booten van de fiima Muller Sc Co., naderde men de Binnenhaven, waarvan de groote bascule- bruggen door middel van gasmotoien geopend werden. De Columbus stoomde deze bin nen, teiwjjl de flottille onder leiding van de havenpolitie op de boot Havendienst II door stoomde naar de noordzijde van de boeien 40 tot 45, gelegen ter hoogte van de eeiste en tweede Katendrechtsehe havens. Bij het binnenvaren der Binnenhaven kregen I3H. MM. hel eerst te zien het reus achtige Pooitgebouw alwaar zich de kantoren der HollandAmerika lijn en der Handels- inrichtingen bevinden, teiwijl op het hooge dak ten gerieve der scheepvaartbeweging de filiaal-inrichting is gevestigd van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut. Aan de oostelijke kaaimuur van de Bin nenhaven bevindt zich de Entrepóthaven, aan welks eene zijde het reusachtige entre- pótpakhuis staat door brandmuren in vijf deelen geicheï len en genoemd naar de vijf werelddeelen. Millioenen aan koopmansgoe deren liggen daar opgeslagen, meerendeels wijnen, spiritualiën, granen, koffie, specerijen enz. Aan de andere zyde dier haven laat loods 43 een de grootste handehloodsen van Europa aanschouwen. Bjj de scheidingsmuur die zich vervolgens vertoonde, begint liet vrije handelsterrein, waar de fiscus de toegangen niet bewaakt zooals bij liet entrepótdok. De zware hydrau lische hefwerktuigen en vervolgens de beide kolentippen op de oostelijke kaaimuur van de Binnenhaven trokken reeds van verre de aan dacht in de eerste plaats door hun eigenaardig voorkomen zonder schoorsteen of stoom- cylinders. Deze werktuigen ontvangen hunne beweegkiacht van het hydraulisch pompsta tion, dat meer landwaarts op het handels terrein gebouwd is en door een zware pers leiding verbonden is rnet de hef kranen langs de waterzijde en die een hefvermogen heb ben van 1500 lot 30.000 Kg. Bij het in werking stellen der kolentip pen, gaven H.H. M.M, hare groote bewon dering te kennen. Met 40 tot 15 tons vol geladen spoorwagens met steenkolen of kokes, werden op het platform gereden, door mid del van een waterdruk van CO atmosfeertn zonder geraas omhoog geheven, en binnen weinige minuten leeggestort in de laadruim ten der stoomschepen Bucharest en Caledonia der firma W. H. Muller Co. Deze tippen zijn in staat een gewicht van 50.000 K.G, 10 a 20 M. omhoog te bi en- pen, waarbij slechts een stoomdruk van 8 atmosfeeren op de stoomketels staat, en de machines 130 omwentelingen per minuut maken, De werkzaamheden, onder leiding van den hoofdopzichter, de heer P. van der Graaf, droegen de volle tevredenheid van HH. MM. weg. Nog werden de koperertsiossingen van twee Fransche schepen opgemerkt. Ook in de breedere spoorweghaven aan wier westelijke zijde zich de goederen- emplacementen der Staatsspoorwegen be vinden er aan de andere zijde de zeven loodsen der gemeentelijke handelsinrichtingen met hare talrijke stoomkranen heerschte niet minder bedrijvigheid. Met de 30 tons sloomkraan werd een nieuwe locomotief voor de Staatsspoor opge- heschen en aan wal gezet. Aan boord van alle schepen werden door de equipage en de booiwerkeis warme ovaties gebracht, terwijl de meeste schepen kwistig gepavoiseerd waren en met de vlaggen van allerlei nationaliteit werd gesalueerd. De Spoorweghaven verlatende, stoomde de Koninklijke boot de wachtende flottille weder tegemoet. Nu vertoonde zich een van de schoonste panorama's voor de stad. Achter zich had men de beide bruggen over de Koningshaven met baar druk verkeer van fluitende eu rollende spoortreinen en latelende vluchtwagens, aan den rechteroever het Prinsetihoold mot plantsoenaanleg en in het front een onafzienbare rij van op de rivier aan de boeien gemeerd liggende vraclit- bocten die hunne lading leegstorten in de Rijn- en ligterschepen die hare grootere zus- teis omstuwen om de kostbare lading in ont vangst le ndmen, ten einde deze naar de stad of het binnenland dan wel als transito- gicd naar Duitschland bestemd te vervoeren. De linie der handelsvloot woidf ditmaal onderbioken door liet schoone vlooteskader, gevormd met de pantserdekschepen Evertsen en Kortenaer en de 5 torpedobooten. Van de ooilogsbodems werden H.H, M.M. reeds verwelkomd met een saluut van 35 schoten. De equipages, alle in groot tunue, para deerden in het want en een onstuimig gejuich brak los wanneer de koninklijke boot voorbij stoomt, welke eerbewijzen de Koningin met een vriendelijk buigen en zakdoekengewuif beantwooidt. Het is een moment dat doet denken aan de onvergetelijke vlootrevue op het Holiaudsch diep. Men komt hier oogen te kort om de be drijvigheid te aanschouwen. Aan de Wil- lemskade de Bordeaux-, Glasgow- en Leith- booten met op den achtergrond het Jacht- clubgebouw, dat zulke aangename herinne ringen draagt aan de vroegeie bezoeken van wylen de prinses Frederik Hendrik. Wendde men den blik naar de Wilhelm i- ixakade dan zag men daar in de eerste plaats de ijzeren sheds der Rotterdamsche Lloyd, alwaar het stoomschip Soembiag der Ja- valijn lag, d'at Vrijdag uit Indie terug koer de met een rijke lading Indische producten cn waar electrische herkranen de goederen op den wal lossen. Terwijl de Rijnhaven binnengestoomd werd, vestigde men Hr. Ms. aandacht ook nog op den gedenksteen door Haar in het Komnginnekoofd aan de westelijke punt van de Wilheiminakado gelegd bij Hdz. bezoek aan Rotterdam op 30 Mei 1891. In de Rijn haven weder dezelfde bedrijvigheid en vertier als op de Maas aan de boeien. De grootste stoomschepen kunnen hier aan den wal meeren om hun ladingen uit spoorwagens in te nemen of leeg te storten. Rond deze haven zijn thans eenige reusach tige pakhuizen van het Vriesseveem en Ne- deriandscke veem in aanbouw. Aan den wal werden toevallig zware blok ken hout van de firma J. P. Helmer met een electrische kraan omhoog gebracht. Vervolgens waren de Katendrechtsehe ha vens aan de beurt voor een bezoek. Vergele ken bij de Rijnhaven zijn dit slechts kleine inhammen in do rivier. Aan deze havens, hoofdzakelijk bestemd voor ertslossmg, is in- tusschen veel zorg besteed. De kaaimuren zijn van zoodanige zware constructie dat die zware electrische hefwerktuigen over de zwa re hardstoenc-n aan den rand van de kaai muren verplaatst kunnen worden door het rijwerk waarop deze kranen rusten. Zooals men zich wellicht herinnert, gaf de invoering dezer hefwerktuigen drie jaren ge leden aanleiding tot een werkstakng der bootwerkers, daar het werken er mede ge vaarlijk werd geacht en wijl zij bovendien minder werkvolk vereischten. De bootwerkers hebben rich echter reeds spoedag vertrouwd gemaakt met deze werktuigen. De nieuwste methode van lossen wordt er mede bereikt. In heb laadruim worden de ertsbakken ge vuld, terwijl tijdens het cphijschea het ge wicht bepaald! wordt door een weegtoestel dat bij de hijschketting ingeschakeld is. In weinige seconden wordt de ertsbak leegge stort in de spoorwagens die onder de kraan heengereden kunnen worden wegens heb hoo ge ijzeren geraamte waarop de machinekamer gebouwd is, terwijl de steunpunten buiten de spoorrails rusten op het rijwerk. In de haven was het stoomschip Mauc Cassel dier fir ma Miller Co. in lossing. Nadab nog Hr. Ms. aandacht gevestigd was op de in aanbouw zijnde electrische ko lentip op het havenhoofd tussehen de beide Katendrechtsehe havens, waarbij door de toepassing van de electriciteib, aJle bevrie zing zooals bij een hydraulische leiding moge lijk is, wordt uitgesloten. (Eet laatste gedeelte is ongecorrigeerd). Men meldt ons uit 's-Graivenhage Ten 11 uur 10 minuten zijn Hare Majes teiten de Koninginnen hedenochtend naar Rotterdam vertrokken tot het brengen van het bezoek aan de havenwerken der Maas stad. H. M. de Koningin droeg een wit cos. tuum met najaarsmantel. Hedenmorgen zijn H. H. M. M. de Xonin- ginnen per extra trein het station alhier ge passeerd te 11.10 uur om langs de ceintuur- baan het Maasstation te Rotterdam te berei ken. Publiek was er zoo goed als niet. Hedennamiddag te 6.28 uur zullen. Ha» Majesteiten, langs denzelfden weg terug- keerende, het station alhier weder passeeren De loting voor de ingeschrevenen, der Na tionale militie voor 1900 is door den heer Commissaris der Koningin voor deze o©. meenbe bepaald op "Woensdag 25 October as voor de letters A tot en met K en op Don derdag 26 October a.s. voor de letters L tot en met Z, De Sckiedamsche dilettantenclub Tave- nu" geeft Zondag 1 October een eerste uit voering in het Verkooplokaal mat medewer king van den heer S. Rippe, declamator te Rotterdam. Heb alarmklokje op de wacht aan de Hoofdstraat klepte gisteniamiddag te 6 uur weder, ten teeken dat het water een hoone van 1.70 M. A. P. had bereikt. Aangeziende wind echter voor een groot deel was «aan liggen, is heb water in het IJ uur datno® van de vloed restte, niet meer gestegen, dat de bewoners van het water geea hebben gehad. In den afgeloopen nacht werd door d© po- htie alhier aangehouden een zwervenden man, die een zak met rommel op den rug droeg. Nadat hij op het politie-lmreau was gebracht, bleek het dat hij niet wel bij het hoofd was en te Hoogvliet thuis behoorde, waarom hij hedenmorgen daarheen is ge- transporteerd. Terwijl de vrouw van A. Kok, wonende Gasstraat 24, vanmorgen met een gang heet water door de Hagastraat liep, brak een touw van heb juk, waardoor zij den inhoud van een der emmers over den linkervoet kreeg en dit lichaamsdeel nogal brandde. Door N. v. d. Lee werd zij naar haar woning gebracht, waar onmiddellijk doeken met lijn olie om den gekwetsten voet zijn geslagen. b'eveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 23 September. Notaris: W. A. van Dolder Dz. Een winkel- en woonhuis en erve roet open plaatsje, aan de Hoogstraat nr. 21, groot 41 centiaren,' in veiling f4225, ver kocht voor f 1245. Een woonhuis en erve aan deWest-Fran* kelandschelaan nr. 1, groot 58 centiaren, in veiling f1000, verkocht voor f4020.—, BU RGERLIJKE STAND. Geboren t 24 Sept. Elisabeth Maria, dochter van II. van Oosten en M. M. Ostkamp, Zalmtraat. Overleden 22 Sept. Anna Geertruida Hermans, oud 63 jaar en 7 maanden, echtgenoot van F. Putters, Korte Kerkstraat. 24 Sept. Een levenlooze dochter van J. Duisteihof en J. W. Freriks, Boelehofje. In de laatst© vergad'. van 't Nutsdeparte- ment alhier werden benoemd tot lid van het bestuur dr, L. W. H. Tjeenk Willink, en tot leden van de Commissie voor de Teeken- school de heeren A. Knottenbelt en J. M. Hummelinck. Voorts werd besloten ook in het a s. sei zoen de onderwerpen der lezingen en voor drachten op de convocatiebiljetten te ver melden. Wellicht zal de voorzitter van het depar tement, de heer A. Knottenbelt, een of twee avonden wijden aan do bespreking van liet woningvraagstuk en wel met een beperkt aantal belangstellenden; deze bespreking blijft dan echter afgescheiden van de gewono lezingen en volksvoordrachten. *Nadat hij eerst een zilveren liorlpgekeh ring verkocht had. werd Zaterdagmiddag tus sehen 4 en 5 uur op aanwi jzing van den sta tionchef alhier, gearresteerd de 14-jarige B. L. uit Maassluis, die op naam van een in gezetene zes zilveren horlogekettingen op zicht wist te krijgen van den goudsmid J. Hoogerwerf, wonend» op den hoek van de Markt en Hoogstraat. Aan heb politie-bureau zijn information te bekomen omtrent een op 22 dézer in bewa ring genomen bok. BURGERLIJKE STAND Geborens 23 Sept. Agatha, dochter van A. Ka' ea G, van Es, Kieuwelaan, Leendert, zoon van G. v. d. Berg en E. O. de Romp»! Kendrachtstraat. 25 Sept. Katliarina Maria, dochter vanf. Bos en H. J. Bronkhorst, Ridderstraat. Overleden 23 Sept. Jaapje Jannetje Letterman.ou 4 maanden, Kuiperstraat. Lena de Win ter, oud 29 jaar, echtg. van W.C. Sas, Oi Biersloot. 24 Sept. Adriana Maria Schoenmakers, c 2 maanden, Waalstraat. Hedenmorgen ten 7 uur werd door den hier thuisbehoorenden logger MA. 16 9 zina Hillegonda, schipper W. met gebroken roer binnengesleept da Sch. 23 3 Ja co ba, schipper L. dm van de reederij A. Hoogenraad te Soaote DeJacoba werd door de w ij' k overgenomen en opgesleept naar V dingen. - >f,

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2