Dinsdag 3 October 1899. No. 10053 53"° Jaargang. Maar een mensch! BUITENLAND. 1) BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen II, J.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adverlentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. lililUnmiiitiiiiViiiiniuMniil Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 12i/a cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ttleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Int ere. Telefoon No. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 2 October '99. De hertog van Devonshire heeft Zaterdag te Manchester het woord gevoerd. Zijn rede voering leverde het bewijs dat de optimisten lich in dezen minister vergist hebben. Men had gedacht dat hij tegen den oorlog was dat hij misschien wel af zou treden om op eclatante wyze zijn afkeuring uit te drukken over de politiek van Chamberlaio. De optimisten hebben ongelijk gehad; er is op dit oogenblik geen Britsch minister ie voelt dat Engeland bezig is af te gljjiien langs de helling van onverschoonbare mis De minister achtte hit niet waarschijnlijk dat Transvaal's antwoo.d ten minste wan neer de nog niet Ontvangen officieele lezing overeenkwam met de niet-officieele een eind zou maken aan de tegenwoordige pijn lijke spanning. Hij herhaalde in de meest besliste termen, dat Engeland geen plannen koesterde tegen de onafhankelijkheid van Transvaal, maar de ongegronde achterdocht van Transvaal kan Engeland niet ontheflen van maatregelen te nemen tot bescherming zyner onderdanen. Het punt, waarop de onderhandelingen nu gekomen zijn, is, dat Engeland er niet langer eenig voordeel in ziet, aan te dringen op de voorstellen, gedaan ten opzichte van liet kiesrecht en toelating van de Uitianders, om deel te hebben in de wetgevende macht; die voorstellen waren niet ontvangen op een wijze, die hoop gaf dat zij tot een oplossing zouden leiden. Daarom was de regeering gedwongen de eischen te formuleeren, welke Engeland zich gerechtigd acht te stellen, niet alleen krach tens de convenliën, maar ter vervulling van den plicht, dien iedere Staat heeft om zjjn eigen burgers te beschermen. Die eischen zouden blykea gematigd te zijn en zouden onder alle andere omstandigheden de hoop rechtvaardigen, dat zjj gunstig zouden wor den ontvangen en een basis voor de onder handelingen uitmaken. Inmiddels dwongen de militare toebereid selen van Transvaal de Engelsche regeering om dergelijke toebereidselen te maken. "We gens de groote onkosten, die daarmede ge paard gaan, zou het Parlement binnen kort worden bijeengeroepen, tenzy er zich gei ust- stellende omstandigheden voordeden, hetgeen echter nauwelijks te verwachten -was. De minister zei ten slotte, dat, ofschoon die vooruitzichten niet hoopvol zijn, hij alleen kon vertrouwen, dat wijzer beleid in Trans vaal de bovenhand zou behouden. Helaas I het wjjze beleid, de bezadigdheid, het geduld der Boeren zijn niet onuitputtelijk. En al slaan, niettegenstaande de alarmeerende geruchten uit Pretoria, tal van welingelichte personen te Kaapstad geen geloof aan het denkbeeld, dat de Boeren het initiatief zullen nemen, meer in 't bijzonder omdat ICruger weet, dat de Boeren, als zij het eerste schot zouden lossen, alle sympathie zouden ver spelen, de toestand is zoo gespannen dat het geen verwondering mag baren, wanneer de tping ons overvalt dat hier of ginds de eerste scholen zijn gevallen. Ö8 berichten uit Pretoria, uit Johannes- DOOR H>A BOY-ED. I. Het scheen Arnold Yon Itörlegg toe, als zou hjj rj0 pijnlijke werkeloosheid, waartoe hij ach reeds sedert twee maanden gedoemd nu geen, dag langer meer kunnen uit houden. Toen. hij de gevangenis in d» vesting binnentrad, deed hij dit met duizend voor nemens en een uitgebreid werkplan. Niet al leen dacht hij een geheele reeks wetenschap pelijk» werken van krijgskundigen aardi te hestudeeren, maar ook aan zijn. algemeen» ontwikkeling op ieder ander gebied van we tenschap bevorderlijk te zijn. Maar de volle boekenkist word slechts voor het kleinste gedeelte uitgepakt. Arnold ge voelde, dat studeeren, alleen maar om wat te doen te hebben, zijn zaak niet was. Hij had daarvoor de drijfveer van het practische le- Vfn noodig. Toen hij ach daarin, nog bewoog, kon hij uren aan zijn slaap onttrekken om <*a leemte in de wetenschap aan te vullen, me het een of andere voorval van, den dag ,hem had doen ontdekken. En dan bezat liij al een ernst en. de toewijding, dtie hem; hier, dsn ©entonigen loop der uren, ontbraken. Misschien droeg de lente daartoe het hare wel bij. v Buiten op het land, rondom de wallen en yy® jachten dear vesting, zag hij het wuiven het -jeugdige groen der boomkruinen, burg, uit Durban, Kaapstad, Mafeking enz., alle zeggen ons dat de opgewondenheid groot is, en dat de oorlogstoestand feitelijk bestaat, al beeft hij nog geen dooden en ge wonden doen vallen. En onder de berichten zijn er, zooals wij reeds zooeven zeiden, die een aanvallend optreden der Boeien in het vooruitzicht stellen. Een Reuter-telegram uit Durban, de Na- talsche hoofdstad, van Vrijdag 1.1. zegt: Een duizendtal boeren uit Utrecht hebben een weg gegraven door de hooge oevers van de Buffaio-rivier, en zijn gereed Natal binnen te trekken. De Boeren verzamelen sterke afdeelingen troepen bij Zandspruit aan de grenzen. En een telegram van gisteren uit Dundee bevestigt dit. Het zegt dat er aanwijzingen zijn dat de Boeren op het punt staan, de vijandelijkheden te openen. Dicht bij de grens zijn er 5000 geconcentreerd. Yfcl waarschijnlijk is het dat aan de Na talsche grens de vijandelijkheden beginnen hetzij de Boeren dan wel de Engelschen aan vallend optreden. Ladysmith, Dundee, New castle zijn daar de punten van concentratie van de Natalsche troepen; Volksrust en Zandspruit van de Tronsvaalsche. Een telegram uit Durban meldt dat do batterijen artillerie die Ladysmith in Natal verlieten, met schijnbar» bestemming naar Dundee, plotseling bevel hebben ontvangen naar Newcastle te gaan, dat ongeveer veer tig mijlen dichter bij dë grens ligt. De Natal-artillerie is in den. nacht van Zondag naar Ladysmith vertrokken. En een te Kaapstad uit het kamp bij Glen- coe ontvangen telegram meldt dat de Natal sche vrijwilligers Ladysmith hebben bereikt en een deel hunner naar Helpmekaar is ge trokken. om de grens te verdedigen. Het gerucht houdt te Kaapstad aan, dat een belangrijke voorwaartsche beweging van troepen aldaar zal plaats vinden. Het Berkshire-regiment vertrok gisteren van Grahamstown naar Naauwpoort, het kruispunt dt-r spoorwegen ter. noorden van Middelburg (Kaapkolonie). Ook de Boeren zoeken hun groote kracht in de eerste, plaats aan de grenzen van Natal. Zaterdag berichtte Reuter uit Dundee dat do Boeren een kamp hebben opgericht, acht mijlen van Vrijheid. Zij zijn voornemens, werd er bijgevoegd, zich waarschijnlijk Maan dag in groot-en getale te concentreeren op twee punten aan de Buffalo-nvier, een dag- marscli van Dundee af. De vijandelijkheden worden reeds dtee week verwacht. De madltrein van Charlestown naar Jo hannesburg is te Volksrust aangehouden op bevel der Transvaalsche regeeringde passa giers werden naar Natal teruggezonden. Uit Kaapstad werd van gisteren geseind: Er zijn 4000 Boeren te Volksrust. Karabi- niors worden to Newcastle verwacht om de stad to beschermen. Er heersent groote opge wondenheid. Men verzekert dat de Boeren te Volksrust zich waarschijnlijk strikt tot een defensieve houding zullen bepalen. Een dépêche uit Durham bevestigt dit: 4000 Boeren, zijn nu bijeen te Volksrust en Zandspruit. Verder conoentreeren de Boe ren zich bij Boshof nabij Kimberley, en oven eens aan de noordwestelijke grens van Natal. En uit Kaapstad wordt nog gemeld Er zijn vele teekenen van militaire bedrij- waar de wind doorheen streek, de gele bloem pjes op de weiden en het zilvergrijs der po pulieren, die op een rij langs den. weg ston den. Als Arnold op den wal stond, vestigde zijn blik zich over de vlakt© heen, die zich in haar bekoorlijken 1 en todos vóór hem uit spreidde, op den horizon in de verte, waar de grauwachtige lijn der aarde ternauwernood van den blauwen hemel te onderscheiden was. De uitgestrektheid van den blik en de ontwikkeling in de natuur maakten het hem dubbel pijnlijk, dat hij nu aan een bepaalde plaats gebonden was. Het verlangen naar iets anders maakte hem bijna ziek. Maar waarnaar hij eigenlijk verlangde, daarvan wist hij zich geen reken schap te geven. Hij rekende dagelijks bij rich zelf uit, wan neer hij het borioht sou kunnen krijgen, dat hem gratie verleend was. Dat hij toch het anderhalve jaar, waartoe liij veroordeeld was, hier niet zou blijven, was voor hem aan geen twijfel onderhevig. Eigenlijk had lxij, zooals de zaken geschapen standen, de keizerlijke gratie al veel vroeger venwaext. Maar mem kon nooib weten, door welke klei no toevalligheden en uiterlijkheden deze vertraagd1 word. Nu liep den. volgenden dag de tweede maand ten einde. En toen Arnold Von Kör- legg van. zijn namiddagwandeling weer in zijn met Spartaanse!] en eenvoud ingericht ka mertje kwam, dacht hijMorgen zeker morgén vrel 1 •Hij gevoelde zich uitgeput en ergerde zich, dat hij van een wandeling van één uur al moede was- vigheid onder de Vrijsta ters. Te Vrede is men druk bezig zich te concentreeren. De Boeren uit den Oranje-Vrijstaat maken zich dus gereed hun noordelijke broeders bij te springen. Vrede ligt m do Vrijstaat bij de oostgrens, d. w. z. de Natalsche grensBos hof aan de westkust niet ver van de spoor lijn die over Kimberley en Mafeking naar het Noorden loopt. Te Tub. in Ithodesië. loopt bovendien het gerucht, dat een koips Boeren op vijftig mij len van Pietersburg is opgesteld, en dat voor uitgeschoven posten aan alle dnften van de Limpopo zijn gestationneerd. Ook de noordelijke grens wordt aldus van troepen voorzien; bovendien is Komati- poorb, aan den Delngoa-spoorweg reeds eeni- germate gedekt. E.ndëhjk zegt een bericht uit Mafeking dat kommandant Kronjé omstreeks 2000 burgers heeft gemobiliseerd nabij Malmann, niet ver van de we ster mens. Uit alles blijkt dat d'e geestdrift en de oor- logsstemming in Transvaal allen ©n alles be- heerscht. Een telegram uit Pretoria zegt Hier heerscht ontzettende opgewonden heid. In militaire kringen wordt krachtig ge werkt voor het overbrengen van burgers en artillerie naar Volksrust. Reeds zijn zesen twintig treinen naar Volksrust vertrokken. Zaterdag vertrekt generaal Joubert der waarts. Een later telegram uii Pretoria luidt Het Pretoriaansclie contingent vertrok Za terdag naar het front. Er lieerschte groote geestdrift; eenige leden van den Volksraad, die bij het vertrek tegenwoordig waren, rie pen „Dat is ons ultimatum!" Uit Joliannesburg wordt gemeld: Re-gee- ringsamtbtenaren. hebben 700 paarden van particuliere stallen gerequireerd, benevens een hoeveelheid tuig, provisien en verdtere uitrustingsstukken voor de burgers. Het Westrand-commando, ter sterkte van GOQ man, en liet Johannesburgsche korps ten getale van 750 man, vertrokken heden naar liet front. De burgers zijn vol ver trouwen op succes. In den namiddag verlieten 500 vluchtelin gen de stad. Een lersch korps uit Johannesburg ver trekt begin vo-lgende week naar de grens om de Boeren te helpen. D© Duitsclie hulptroepen gaan medé naar de grenzen; een deel er van, 300 man sterk, is reeds naar Volksrust vertrokken, waarheen hed'en het Hollaudsche korps volgt. En het Duitsclie korps te Johannesburg, sterk 200 man, onder bevel van graaf Zeppelin, heeft bevel gekregen heden naar heb front te ver trekken. Zaterdag hebben beide Volksraden een ge heime zitting gehouden. Er is een proclamatie uitgevaardigd, waar bij alle rechtbanken gesloten worden en de zittingen van de districts-gerc-clitshaveu in de verschillende steden wordtem uitgesteld. De krijgswet zal onmiddellijk worden afge kondigd en daarna zal d© postgemeenschap met het buitenland wordeu afgebroken. Er is zelfs reden te vermoeden dat de tele grafische gemeenschap reeds gedeeltelijk is verbroken. De „Gazette de Lausanne" publiceert een brief van Yves Guyot, waarin deze vertelt Ik heb veel van een zenuwachtige vrouw weg, dacht hij vol bitterheid. Op zijn tafel lag het een cn ander, dat er met do post gekomen was. Hij greep er met gretigheid naar. Behalve de courant waren het drie briefkaarten van kameraden, een re kening en ©en brief, die onder zijn regimen ts- adres aan hem verzonden, was, uit Amerika kwam en hem hierheen nagezonden was. Zijn kameraden schreven hem schertsen de groeten en deelden heb een cn ander mede omtrent het engagement van een der officie ren van zijn regiment met een dame van zijn kennis. Hij had zich in den afgoloopen winter voor de bewuste dame geïnteresseerd ©n zij ook voor hem. En hij wist hetals dat on zalige duel er niet tusschen gekomen was, als hij had kunnen voortgaan met het doon van pogingen om zich haar gunst to verwerven, dat dan Maar voorbij, voorbij! Het was hem nu alles onverschillig. Heb behoorde reeds tot het verre vcrledeue. Hij zat bij do tafel en ondersteunde zijn hoofd met zijn hand. Deze tafel stond onder een der beide ramen en zag er rut, alsof het een schrijftafel was, terwijl vier doodgewone houten pooten een even ordinair blad droe gen. Arnold had deze zóó mot schrijfgereed schap, boeken en papieren beladen, dat zij er als de tafel van eon geleerde uitzag. Arnold dacht er over na, lioo eigenlijk de wensch naar een geheel nieuw levensdoel bij hem kon opkomen. Hij had) toch nog altijd hot beroep, eenmaal door hem gekozen, lief. Hij zou niets anders hebben willen zijn dan juist officier. Hij hield ook van zijn kamera- dat de „Siècle" in Juni 1898, toden Méline niet near de waarheid in de zaak-Dreyfus wilde zoeken, haar directeur Massip naar Berlijn zond. Minister Yon Bulow weigerde Massip te ontvangen, omdat hij namens een oppositie-blad kwam en de Duitsche regee ring zich met in verbinding wild© stellen met tegenstanders van het Fraasdhe ministerie; maar hij dicteerde deze nota voor do „Siècle" „Geheel Duitscldand zoowel als de regee ring die het vertegenwoordigt, zou de oplos sing der Drevfus-quaestie met groote blijd schap tegemoet zien. Maar de Duitsche re geering kan de Eranseh© d© waarheid niet opdringen. Zoodra. de laatste daartoe den wensch zal koesteren, zal Schwartzkoppen worden gemachtigd hetzij voor den Duitsohen rechter hetzij op het Fransche gezantschap tc Berlijn hetzij voor den Franschen rechter te getuigen." Guyot zegt dat hij deze nota terstond had! willen ptibheeeren om de Fransc.be regeering te dwingen Schwartzkoppen te laten getui gen. Maar het is niet geschied, omdat de ver dedigers en do familie Dreyfus gehoorzaam den aan liet vooroordeel dat men het huiten- land er niet in moest mengen. Al de volgende ministeries, ook het tegen woordige, te wier kennis deze nota is ge bracht, hebben evenais Méline geweigerd naar do waarheid te zoeken. Gemengde Mededeel In gen. Volgens de Weekly Dispatch" heeft de Britsche regeering 1000 paarden gerequireerd vaa de Loudensche Omnibus-Maatschappijen. De concessie legt de maatschappijen de ver plichting tot levering in geval van oorlog op. Minister Miilerand heeft gisteren het woc-d gevoerd bij de onthulling van het gedenk- teeken der Kinderen van Haut-Vienne, die in 1870 gesneuveld zijn. De minister ver heel lijke liet oprukken van alle Fianschen, wanneer het gevaar dreigt, met vooi bijgang van alle godsdienstige en politieke verschillen. Op de receptie daarna ter Arbeidsbeurs werd Miilerand gehuldigd door de werklieden- vereenigingen als de vertegenwoordiger in het ministerie' van de ware republikeinsche geest. Miilerand prees de werklieden-vereeni- gingen. Aan een gastmaal, hem door zijn kiezers aangeboden, heeft de Fransche minister van marine De Lanessan gisteren het program van het kabinet verdedigd. De minister ver zekerde dat na elke crisis een nieuw krachtig en roemvol tqdperk voor de Republiek aan breekt. Zoo zal het urit nu zijn, en de minis ter van marine zal daartoe het zijne doen. Zaterdag zijn door de commissie van instruc tie uit den Senaat Déroulède, Ballière en Bariilier gehoord. Déroulède weigerde te antwoorden. Gast, de schoonbroeder van Picquart, heeft zijn ontslag genomen als burgemeester van Ville d'Avray, omdat de gemeenteraad ge weigerd heeft een adres van gelukwensch aan te nemen aan de regeering voor haar repu blikeinsche actie. De Faverges, kapitein by het Fransche territoriale leger, heeft zyn ontslag gevraagd omdat hjj geen bevelen wenscht te ontvan gen van een staatshoofd, een regeering en den, hij kon met welwillendheid of ook met dankbaarheid denken aan al de menschen, waarmee heb toeval of dë dienst hem in aan raking hadden gebracht. Hij was er zich van bewust, dat hij met niemand op ©en gespannen voet stond of in openlijke vijandschap leefde. En toch was het hem te moede als iemand, die het liefst alle schepen achter zich ver brand zou hebben. „Dat zijn overspannen gemoedsstemmin gen," zeide hij bij zich zelf, „uit de eentonig heid. van mijn tegenwoordig leven ontstaan." En dlan kwam er een ironische gedachte bij hem op„Waarlijk, als men een mensch doodgeschoten heeft, dan is dit toch een daad, waarvan men wol lang mag uitrusten." Hij nam den brief uit Amerika in de hand. Zeker van Robert Burry, dacht hij. De goede kerel weet nog van niets. Hij maakte geen kaart, met het lezen van den brief. Die dezen had. geschreven, was oen vriend zijner jeugd, die met hem schoolge gaan had. Maar sedert hadden beroep en na tionaliteit hun wegen ver uit elkander doen ioopen. Arnold Von Körlogg trad bij een in- fanterie-regiment in dienst, en Robert Burry keerde naar Washington terug, ten einde zich aan de staatkundige loopbaan te wijden. Het was Arnold nooit recht duidelijk, of de jonge Amerikaan deze vriendschap uit de jaren hunner jeugd zoo aanhield uit waar achtigs genegenheid of om betrekkingen te onderhouden voor het geval, dat hij eens naar Europa mocht terugkeeren. Evenzoo wist hij niet, waarom hij zelf eigenlijk rijn brieven al- een minister van oorlog die het leger niet willen eeibiedigen door gratie te verleenen aan een ïveriader" die door stwee" krijgs raden ï>als zoodanig" is veroordeeld. Kapitein Des Michels die eenige dagen geleden zoo zonderling De Gallifet's leger order eommenteerde, heeft alvast streng arrest gekregen. Dupuy heeft te Puy gesproken. Hij riep de republikeinen op zich te houden aan het beproefd republikanisme van den Senaat. De zaak-Drcyfus achtte hij gesloten door het vonnis van Rennes. sMen heeft Dreyfus be genadigd", zei bij. »Goed, maar nu vragen wij gratie voor Frankrijk dat wil leven en werken". De oud-premier vergeet dat er iets is, dat gaat boven genade, nl. iecht. En alleen recht vergunt te leven en te werken. Te Avignon hebben de senator Guério, de afgevaardigden van het district, de maire en de voorzitter van den generalen raad den prefect verzocht bij de regeering aan te dringen op een strenge toepassing der wet van 1880 op de congregaties. De prefect heeft het verzoek overgebracht vergezeld van een gunstig advies. Dreyfus heeft bij uitzondering een delegatie van de socialistische federatie te Vaacluse ontvangen. Saumur, zijn geboortestad, biedt Quaesnay de Beaurepaire een gastmaal aan. De ïLustige Blatter", bevatten deze week een scherpe spotplaat op den moord van Fransche officieren in Soudan op hun colle ga's. Het nummer is in Frankrijk verboden. In de werkstaking te Le Creuzot blijkt de prefect van politie meer op de hand der arbeiders dan van de directie te zyn. Men vreest voor ongeregeldheden, daar de directie niets wil toegeven. Graaf Clary heeft definitief de vorming van een Oostenrijksch ministerie aanvaard. Clary, 47 jaar, geldt voor een gematigd clericaal. Hij is achtereenvolgens prefect van YViener-Neustadt, opperpresident van Silezië en, tot nu toe, stadhouder van Stiermarken geweest. Het Spaansche Kabinet is gereorganiseerd. Alle ministers blijven, behalve Polavieja, die vervangen wordt door generaal Azcarraga. Het financieel beleid heeft het dus gewon nen van het militarisme. Zeer juist gezien. De Spaansche financiën zijn waarlijk al deso laat genoeg. Admiraal Dewey is met groote geestdrift te New-York gefêteerd. Ook commodore Schley kreeg zyn deel. Er is een schitterende vlootrevue gehouden, waaraan 30.000 man deelnamen. Maximumloon en maximum arbeidstijd. Door B. en W. te Rotterdam is thans prae- advies uitgebracht op de verzoeken om in de bestekken van gemeentelijke werken bepa lingen te stellen betrekkelijk het loon en den aibpidsduur der werklieden. Ofschoon doze quaestie ruim 7 jaar geleden werd opgewor pen, zouden B. en W. liever nog aan uitstel de voorkeur gegeven hebben, overtuigd als tijd beantwoordde. Misschien deed hij dit wel uit een soort van piëteit ten opzichte van de blijde jaren zijnor jeugd, misschien ook om nu en dan uit een andere, vrijere we reld eens iets te hooren, waarmee hij zich kon opvroolijkeu na de gewon© onschuldige kleine plagerijen in den kring zijner kame raden. Ach, die plagerijtjes! Arnold moest er on willekeurig om glimlachen. Waarover rede neeren do jonge luitenants al niet! Het is als liet ware een gymnastiek des geestes. En wat \oor belachelijke kleine voorvallen in het gar- nizoens en casinoleven er al zoo op het tapijt gebracht werden, die men dagen lang met vuur besprak Hij had nu werkelijk wat beleefdEn dat was zóó groot, zóó ernstig, dat het hetm nu voorkwam, als zon hij in dergelijke beuzelin gen nimmer meer belang kunnen stellen. Wie weet, dacht hij eensklaps, het was misschien een beschikking van het noodlot, dat Robert en ik mot elkaar in correspon dentie gebleven zijn. Als ik eens naar Ame rika ging ik zou mij voor een jaar op non- activiteit kunnen laten stellen dat zou een gewcnschto afwisseling in mijn leven zijn Haastig brak hij het couvert open. Robert Burry schreef met een groote let ter, en zijn regels stonden altijd ver van el kaar af. Daardoor stond er op twaalf pagi na's niet veel meer, dan een gewoon brief schrijver op twee zou kunnen plaatsen. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1