Woensdag 4 October 1893. No. 10054. a 53'" Jaargang. Eerste Blad Maar een mensch! GEMEENTE-BEGROOTING. BUITENLAND. II EMMS Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaar dingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. regel Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 cents; iedere meer 12V2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeiige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ttleine advertentie» opgenomen tot den prijs van40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon \o. 133. De DIRECTIE van de GASFABRIEK maakt bekend dat te rekenen van den In October a.s. de COKESPBIJ8 voor particulieren is bepaald op 55 cents per HL. De Directeur DE BATS. VER/SLAG van het ondersoek der begrooting voor 1900 in de afdee- lingen van den gemeenteraad. Aan den gemeenteraad. Ie afdeeling. Aanwezig alle leden, d'e heeren Van Wes tendorp, voorz., De Groot, Klein, Pinster, Smit, Van der Vlies en dr. Janssen. Tot rapporteur wordt de heer D. N. Jans sen benoemd. 2e afdeeling. Aanwezig de heeren Visser, voorz., Beu kers, Brillenburg, Bieudke, Kranen en Gouka. Tot rapporteur wordt de heer Gouka be noemd. 3e afdeeling. Aanwezig alle leden, de heeren mr, W. H. Jansen, voorz., Blaisse, Van Buijsen, Van Gent, Honnerlage Grete, Lagemveij en P. C. M, Jansen. Tot rapporteur Wordt de heer Jansen be- noemsL Algemeene beschouwingen. In dó le afd. wordt opgemerkt, dat de ge wone uitgaven de gewone inkomsten met bij na f 24000 overtreffen, niettegenstaande een nieuwe belasting, geraamd f 8000, op de be groeting voorkomt. Groote voorzichtigheid is d'us zeer ge- wenscht. Ook in- dte 2e afdeeling wordt betreurd, dat deze begrooting sluit met een batig slot dat pL m. f 25000 minder bediraagt dan dat der vorige begrooting. Ernstig wordt dus op een zuinig beheer aangedrongen. Verschillende leden dar 3e afdeeling geven te kennen, dat deze begrootmg duidelijk doet zien, dat de financieel© toestand der gemeen te dringend voorziening veredscht. Ei- blijkt, dat met een heffing aan inkomstenbelasting van f 60,000, benevens van f 8000 van de 2gn. precario en beschikkende over een batig saldo over 1898 van f 31,292.72, dezo begroo- ting slechts een sluitpost voor onvoorziene uitgaven toelaat van f 5953.36. Er zullen spoedig maatregelen moeten worden, geno men, om het evenwicht in de gemeen te-fi nau - ciën te herstellen, daar een tekort van circa f 25,000 dte gewone inkomsten tegen de ge wone uitgaven stellende, ontegenzeggelijk tot DOOR EDA BGY-BD. 2) De brief Was van den volgenden inhoud „Beste Arnold, „Acht a tien. weken geleden zondt ge mij uw photografie. Ik bedank u dlaarvoor eerst nu, omdat ik inmiddels in opdracht van mijn legeering naar San Francisco geiweest ben. Mijn. langen, ©enigszins mageren en schra len' schoolmakker herkende ik nauwelijks meer. Ge gelijkt bepaald op Fritlijof Nan.sen misschien eesa beetje voller in het gezicht. En uw lichtblond haar schijnt donkerder van kleur geworden te zijn, misschien wel asoh- grauw. „Dus rijt ge, alles samengenomen, een knap man geworden? Energiek, misschien zelfs ©en. beetje somber? Of heeft de photo- graaf wellicht vergeten te zeggen: Wil u wat vriendelijker kijken? Wanneer zal ik het origineel van dit interessante portret eens weerzien? Ik heb zoo wat hoop, een maal als gezantsdhapsattaché naar Berlijn te komen. Mijn vader werkt daarvoor. En als Jam.es Burry iets wil, dan gebeurt het ook. Maar op dit oogenblik ia er geen vacante plSats, en al was dit ook het geval, toch kan het met mij nog wel twee a drie jaren duren. „Maar gij? Moet ge dan eeuwig recraten drillen? Ge rijt toch, uit een financieel oog punt beschouwd', onafhankelijk, voor Deut sche begrippen zelfs -vermogend. Neem dus eens verlof! Zoo wat voor zes maandten of meer zal het Duitsdie leger rich wel kunnen wdden zonder, den eersten luitenant Von Körlegg.B oven dien heb ik daar wat gelezen. .Ge moebweten; dat ik-er -twee-Duitsehe-bla- groote zorg voor de toekomst aanleiding geeft. De voorzitter deelt mede, dat de moeilijk heden door hem niet worden, onderschat; doch merkt op dat het havengeld op ruim f 3700 minder is geraamd dan dte werkelijke opbrengst van 1898, daar een verlaging van het havengeld door Burgemeester en Wet houders zal worden voorgesteld, om aan een dikwijls uitgedrukten wensch tegemoet te ko men. Een lid meent, dat- op de uitgaven weinig zal te bezuinigen vallen, zoodat bij de in komsten versterking zal moeten worden ge zocht; waar tegenover werd opgemerkt, dat de kosten van het onderwijs te hoog rijn op gevoerd, daar een groot, boven het volgens de wet gevorderde aantal onderwijzers, werd aangesteld, hetwelk de financiën der gemeen te zeer drukt. Ook wordt de meening geuit, dat de be lasting op het gebruik van gemeentegrond en -water meer zal kunnen afwerpen, indien die heffing wordt in verband gebracht met de grootte der betreffende eigendommen. Gaarne wenscht men te vernemen, daar de ongunstige financieel© toestand ook aan Burgemeester en Wethouders niet za.1 zijn ontgaan, of en zoo ja welke middelen door dat college worden beraamd, tot het re gelen van het financieel evenwicht. Uitgaven. Volgn. 66. Jaarwedden van den concierge cn van de boden. Een lid der 3e afd. meent, dat ten opzich te van het personeel van de gemeente-secre tarie en van de boden, een ruime opvatting heerscht. Hij ooi deelt, dat het wenk van den bode ten dienste van de afd. A. en B. der gemeente-secretarie gevoeglijk door een der klerken kan worden verricht. Speciaal op do afd. B., acht hij het personeel te uitgebreid. Volgn. 72. Jaarwedden, van. de sluiswach ters, brugophalers en dergelijke. Een lid. der le afd. stelt vooi-, de jaarwed de van den spuiwaehter van het spuikanaal met f 50 te verhoogen, daar deze beambte zon- en feestdagen in dienst moet zijn en te vens nachtdienst moet verrichten. Volgn,* 84. Kosten van het onderhouden en schoonmaken van het raadhuis. Volgn. 85. Onderhoud en aankoop van meubelen voor het raadhuis. De uitgetrokken bedragen van f 1200 en f 450 worden in de le en. 3e afd. té hoog ge acht en op bezuiniging aangedrongen. Volgn. 100. Onderhoud' van straten enz. In de le afdeeling wordt er op gewezen, dat wanneer het onderdeel van da'.en post „Daggelden der werklieden" en het onder deel van volgn. 114, „Dag- en weekgelden der werklieden en bedienden in dienst der ge meente", met f 1000 verhoogd kon worden, mogelijk zoude zijn: lo. Verbetering van het loon der laagstbe- zoldigdfe werklieden; 2o. Betaling van het volle weekloon ook wanneer in de week een algemeene christelij ke feestdag voorkomt. 3o. Afschaffing der fictieve overuren van de werklieden. den op nahoud, de „Kreuzzeitung*" en de „Frankfurter Zeitung". Als diplomaat dien ik die wel t© lezen. „Heb eerste bericht moet mij zeker ont gaan zijn. Ik las slechts het tweede, dat heb laatste bedrijf van een drama scheen te be vatten. Ge zijt tot een langdurige vesting straf veroordeeld ten gevolg© van een mis daad, bij een duel begaan. Als zoo iets met een officier gebeurt, dan blijven d© jaren en maandten bij u, Duitschers, een papieren •scherts, en dus zult ook gij misschien allang gratie gekregen hebben. Slaar voor dlueb bo sbaan redenen, en die redenen zijn dikwijls pijnlijk. Het geknal van een pistoolschot doet zich slechts een oogenblik lang kooren maar do oorzaak blijft toch bestaan, inzon derheid waarneer heb een vrouw gegolden heeft. „Ik ben niot nieuwsgierig uitgevallen, maar toch zou ik wel eens graag willen weten, of ge in een toestand of ook maar in een stemming verkeert, die u een verandering van lucht voor eonigen tijd wenschelijk doen voorkomen. Is dit het geval, pak dan uw bagage en kom hierheen! Eerst zal ik u dan Washington laten rien en verder New- York, en daarna gaan we naar de zeekust. Mijn vader heeft een villa te Newport. Daar zult ge eerst eens rien, wat het leven is. Ge zult het onderscheid opmerken, als dat, heb welk er tusschem een kleine, netto roeiboot en een prachtig stoomjacht bestaat. En dan zult ge ook mijn nicht Miss Ethel Burry leeren kennen. Zij bezit tien millioenen dollars, beste Arnold. En de oudte Pruisische adel staat bij ons eveneens hoog aangeschreven. Dus staat ge zoo wat met haar gelijk. Maar bovendien is zij een lovely girl. Mij wil zij niet 'hebben. Mij zelf zou ik haar het Kefsfc gunnen. Maar daar zij niets van mij wil we ten, moet gij haar hart maar trachten te ver overen. - Een klacht over het niet tijdig herstellen van putten in de straten, adlit een lid der 3e afd. hrer noodig. Hij meent dat slechte toestanden onbehoorlijk lang onopgemerkt blijven. Volgn. 103. Onderhoud van pompen en riolen. De demping van Raam- en aangrenzende grachten, werd een vorig jaar door B. en W. m welwillende overweging genomen. Een lid! der 3e afd. vestigt hierop de aandacht, en be toogt tevens het wensclielijke van de dem ping der sloot om de algemeen© begraafplaats aan den Singel, zoo noodig met nol een ng. De bouten schooling is steed's duur in onderhoud. De le afd. vraagt, welke slooten het eerst voor demping in aanmerking komen. Volgn. 104. Onderhoud van havens enz. In de 3e afd. wordt gevraagd welk gedeelte kaaimuur bij de Willemsbrug men voor her stelling op het oog heeft. In dezelfde afdeeling wordt nog opge merkt, dat het stoomgemaal bij de algemee ne begraafplaats bijna gertgeïd des Zondags wordt m werking gesteld en gevraagd, of daarin geen. verandering te brengen is. In de 2e afd, wordt bemerkt, dat de kos ten van onderhoud der kad!e om Zuidergors moet bedragen f 55 volgens de toelichting onder volgn. 33. Een lid der le afd. vindt het wenschelijk, dat meerdere kamertjes op di© zwemplaats worden gemaakt. Volgn. 108. Kosten wegens nieuwe haven werken enz. vMen vraagt in de 3© afd. eon opgave van liet bedrag, dat tot dusver reeds op dezen, post is verwerktterwijl in d© le afdeelmg wordt gevraagd, of deze niemv uit te voeren werken nog van zulk een groot gewicht rijn voor Schiedam, nu de betrokken spoorweg- maatscliappij niet meer zulk een direct be lang heeft bij een verbinding met de Maas alhier. Volgn. 111. Kosten van aanleg en onder houd der algemeene begraafplaats. In de 2e afd. wordt voorgesteld', het be drag sub a met f 200 te verminderen en zulks in verband met litt. c. Volgn. 113. Onderhoud van huizen enz. In de 3e afd. spreekt mm de hoop uit, dat eindelijk in den slechten toestand der dak bedekking van de koopmansbeurs verbete ring zal worden gebracht. Volgn. 114. Dag- en weekgelden der werk lieden m dienst d'er gemeente. Een der leden d'er le afd. zal gaarne een herziening zien van de bepalingen betreffen- de minimum loon en maximum, arbeidstijd der werklieden bier ter stede, dlaar zijns in ziens deze bepalingen te eenzijdig, nl. alleen volgens gegevens van werkgevers, zijn vast gesteld. Volgn. 129. Onderhoud der lantaarns. Een lid der 1© afd. ziet gaarne een betere verlichting van de Gedempte Brosrsvest te gemoet. Volgn. 137. Kosten wegens maatregelen in het belang van den gezondheidstoestand. In dte) le afd. wordt gevraagd, of meer toe zicht bij het vervoer van vodden en speciaal beenen niet mogelijk is en wel voornamelijk in het belang van ben, die in de nabijheid „Ik verwacht uw tijding„Met dit en dat schip kom ik. Maak, Robert, dab ge te Ho boken rijt." En ge zult op den bepaalden tijd aldaar aantreffen „Uw ouden vriend' „Robert." Arnold gevoelde rich verfrischt em ver kwikt. Dus had rijn voorgevoel hem niet be drogen. Van den vriend zijner jeugd lcwaan hem ©en wenk om een nieuw leven te begin nen. Hij wilde den Oceaain overstekendaar was vergetelheid te vinden, daar kwami hij in een ander© omgeving. En hij haakte naar het oogenblik, waarop er iets zou gebeuren. Iets moest er toch ge schieden om hem uit den nevel zijner dagen in d'en vollen zonneschijn te verplaatsen. Hij vergat op dit oogenblik geheel, dat Robert hem bijna in iedteren brief met der gelijke woorden uitnoodigde en dat hij hem deze miUinenenmcht en nog ©enige andere rijke erfgenamen reeds dikwijls als lokaas had, voorgehouden. Vroeger had hij om deze aanprijzingen van. Robert gelachen en ge dacht: „Zoo'n Amerikaansdie dame kan heb zidi zeker niet anders voorstellen, dan dat men om heb geld trouwt." En als hij aan rijn kameraden des© verwij zingen naar rijke, mooie Ainerikaansche dar mes voorlas, dan had zich wel eens de een of ander schertsend aangeboden, in, zijn plaats den Oceaan over te steken en de dollars te naasten. Heden lachte liij niet. Hij beeld'de zich bij- geloovig in, dat dit een aanwijrinig was, en gevoelde zich eensklaps tot den vriend zijner jeugd weder evenzeer aangetrokken als in zijn schooljaren. Hij had Robert lief. Hij deed' zich zelf verwijtingen, dat hij deze liefde zoolang voor zich' zelf verloochend had. En hij zette zich neer om in een langen, langen brief'aan rijn hart lucht te geven. van bewaarplaatsen van zul'ke voorworpen wonen. Volgn. 141. Kosten van den reinigings dienst. De leden der le afd. zagen met genoegen, dat het eigen beheer van den reinigingsdienst goede resultaten oplevert. Een lid wenscht echter meer straatbesproedng en hetere straatreiniging. Ook in de 3e afd. wordt die wenschelijkheid bepleit om in verband met het verbod op het straatschrobben, een paar sproeiwagens aan te schaffen. Volgn. 149. Jaarwedden d'er onderwijzers:. Door de 2e afd. wordt de wensch rutgespro ken, den post sub A. 1, te splitsen in een post van f 3000 als salaris van den directeur en een van f 280 als salaris van den leeraar m rechtlijnig teekenen en zulks in overeen stemming met andere posten van gelijke strekking. Een lid der le afd. zal gaarne zien, dat on derwijzers, die meer dan enkele uren les ge ven, verplicht zullen worden ook hier ter ste de te wonen, zij het alleen maar uit een bil lijkheidsoogpunt tegenover de andere leera ren, die moeten invallen wanneer lesuren plotseling openkomen. Volgn. 150. Kosten voor schoolboeken en schoolbehoeften Men wenscht in de- 3e afd. de reden te ver nemen van de verhooging van dtezen post en of de hoogere raming door die noodzakelijk heid wordt gewettigd. Volgn. 157. Kosten van heb lager ond'er- wijs. Een lid der 3e afd. zegt, dat volgens de wet op het lager onderwijs hier een verorde ning moet bestaan, welke bepaalt op welken leeftijd de kinderen op de openbare school worden toegelaten en op welken leeftijd zij die school moeten verlaten en vraagt, welke de bestaande regeling is en hoe die wordt toegepast. Ook wordt gevraagd, hoe groot het aantal onderwijskrachten is boven het wettelijk mi nimum, die niet door den Staat worden ge subsidieerd, en hoe groot het aantal kinde ren, die kosteloos en tegen verminderd! school geld de openbare scholen bezoeken. Een lid der 3e afd. drukt zijn leedwezen uit, dat gevallen zich hebben voorgedaan, ook in deze gemeente, waarbij onderwijzers door hun gedrag en optreden buiten school tijd hebben aanleiding gegeven tot de mee ning, dat dergelijke onderwijzers niet ge schikt zijn te achten voor de opleiding van Nederiandsch© kinderen tob christelijke en maatschappelijke deugden en vraagt of bij voordrachten ook op d i e geschiktheid word't gelet. In de 2e afd. maakt men de opmerking, dat èn bij de jongensschool, èn bij die meis jesschool meer onderwijzers (onderwijzeres sen) zijn, dan liet aantal waarvoor bet Rijk in hun jaarwedden bijdraagt. Men wenscht, dat hiermede rekening zal gehouden worden bij eventueele uitbreiding dezer scholen. Volgn. 159. Kosten van het herlialingson- derwijs. De aandacht- wordt door een der leden dei- Se afd. gevestigd op het aanhangig wetsont werp cp den leerplicht, waarbij herhaiings- Hij schreef den gcheelen avond en schreef den volgenden voormiddag verder. Het werd! hem wel re moede en licht om het hart, en veel, wat hij tot dusverre slechte onbestemd had gevoeld, helderde zich in woorden op en vormde zich tot bekentenissen. Het was eigenlijk geen brief, het was veeleer een biecht. En deze luidde: „Beste vriend, „De photografie, waarop ge zulke vleiende randglossen maakt, heb ik u niet acht a tien weken, maar precies vier maanden geled'en gezonden. Maar het is mij heel welkom ge weest, dat ge mij eerst nu, juist nu eerst, de ontvangst daarvan meedeelt. Uw brief had mij op geen gunstiger oogenblik in handen kunnen komen. Ik 'had heb juist dringend! noodig, ea- aan. herinnerd te worden, dat de wereld groot en ruim is en dat ik misschien in een nieuwe, vreemde omgeving datgene zal vinden, waarnaar ik met mijn gansclie ziel haakeen onbekommerde frischheid, een interessanten, verstrooienden inhoud voor mijn leven. Zoo nam ik dlan heb besluit, nog voordat ik uw brief gelezen had, alleen reeds bij het zien van uw handschrift en van het Amerikaansdie postzegel, ©en reis van vel© maanden naar Amerika te ondernemen ea mij zoolang op nouacüviteit te laten stellen. Want mijn toekomst kan ik mij ten slotte toch niet anders denken dan in de militaire uniform, II: wil daarmee niet breken. Ik ver lang slechts een intermezzo. Het kan best wezen, dat ik zeer spoedig kom. Op den dag, waarop het besluit omtrent gratie aankomt, dat ied'-er uur te verwachten is, zal ik ter stond mijn aanvraag om op nonactiviteib ge stold te worden inzenden. Tegelijkertijd zal ik om verplaatsing naar een ander regiment verzoeken. Wat het voor ©en Duitsch offi cier inheeft, van zijn regiment te scheiden, waarhij hp sedert de jaren zijner jeugd ge- onderwijs wo-rdt verplichtend gesteld. Om trent do vermoedelijke kosten wordt in be doeld ontwerp geen enkel gegeven verstrekt, noch hoe de kosten zijn te dekken. Indien de kosten door de gemeente moeten worden be streden, zullen onoverkomelijke eischen aan de gemsente-fmanciën worden, gesteld. Hoe groot zullen naar bet oordeel va-n B. en W. de kosten moeten worden geraamd Blijkt de last te zwaar, dan ligt het op den, weg van het gemeen tobestuur, rich tijdig tot de re- geenng te wenden en wijzend op de gevol gen voor dezo gemeente, een poging tot af wenteling daarvan te beproeven. Inkomsten. Volgn. 12. Opbrengst van keurloonen. Een lid der le afd. vraagt, of, afgezien van de opbrengst van bet keurloon van vleesch, deze keuring ook uit een sanitair oogpunt be schouwd, voldoet. Volgn. 14. Opbrengst der retribution te heffen op de koopmansbeurs. Bijna alle leden der le afd. achten het go- wenscht, nu de uitgaven voor de beurs steeds stijgende zijn, de aandacht te vestigen op de mogelijkheid van het heffen van een belas- tig van de bezoekers dier inrichting. De rapporteur®, D. N, JANSSEN, A. GOUKA. P. C. M. JANSEN. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 3 October. Gisteren bevatten de avondbladen te Lon den een telegram uit Kaapstad, dat volgens de aSouth-African News" Zondagavond een extra-trein vertrokken was, om den Engel- schen agent Conyngham Greene met zijn peisoneel en archieven van Pretoria terug te halen. Een telegram uit Kaapstad is echter dit sensatie-bericht terstond komen tegenspreken. Den Britschen agent is geen bevel gegeven om Pretoria ie verlaten. Het is dan ook duidelijk dat de oorlogs verklaring van Engelsche zyde of het afbre ken der diplomatieke betrekkingen nu reeds zal geschieden. Eerst zal vermoedelijk het Parlement bijeen worden geroepen, daar met een flinke actie in Zuid-Afiika te groote sommen gemoeid zjjn. Verschillende Londensche bladen zeggen dat de Koningin Zaterdag a.s. een vergadering van den Privy Council te Osborne zal bij wonen; waarschijnlijk zrI dan de datum voor de bjjeenroeping van het Parlement vastgesteld woiden op 17 October. Er zouden op die wijze dus nog een kleine dne weken mee gemoeid zjjn, voordat eigen lijk de oorlog veiklaard wordt. Als de gebeur tenissen althans niet verhaastend werken, en daaiop beslaat alle kans. Van Engelsche zijde verwacht men zelfs dat de Boeren uiterlijk morgen tot den aanval zullen overgaan, en wat vooral aanleiding heeft gegeven tot dat diend heeft, kunt gij niet begrijpen. Maar dit zult ge wel begrijpen, dat het altijd ook niet gemakkelijk valt, Berlijn als garnizoens plaats op te geven, om verder misschien in het een of andere provincienest een planten leven te leiden. Waarom Daarover later. „Eerst wil ik u nog zeggen, dat ik er in be ginsel ook niet ongenegen toe ben, in Amen- ka een huwelijk aan te gaan. Uw nicht Etliel Burry met haar tien millioenen dollars komt daarbij natuurlijk niet in aanmerking. Dat is t© veel voor een eenvoudigen adellijken in to nterie-officier bij de linietroepeuwant bij de garde zal ik nu zeker wel niet meer over geplaatst worden. Ge zijt zoo vriendelijk, do opmerking te maken, dat dte oudte adel in Amerika hoog aangeschreven staat. Ik wd het graag galooven, als deze namelijk een grafelijk© of hertogelijke kroon of een liooge positie aan het hof kan aanbieden. Mij zulk een positie met behulp van het geld mijner vrouw t© verschaffen, stuit mij tegen de borst, ofschoon toch, op zichzelf beschouwd, bij geen luitenant, ook bij mij niet, geld een hinderpaal voor liefde is. Bij ons is er nu eenmaal, als er van trouwen sprake is, ook bijna altijd van geld sprak®. Maar werkelij ke huwelijken om het geld rijn toch zeld zaam, terwijl het dikwijls, maar al te dik wijls voorkomt, d'at een jong officier en een jong meisje met weedom in het hart van el kaar moeten afzien, alleen omdat het aan liet geld ontbreekt. Zoo hebben wij er ons dus aan gewend, daar wij een vrouw niet kunnen onderhouden, als wij van ons zelf geen ver mogen bezitten, altijd terstond bij voorbaat ieder meisje naar haar mogelijke huwelijks gift to tax eer en. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1