53s*e Jaargang Donderdag 5 October 1899. No. 10D55. Maar een raenschl LOTIWa NATIONALE MILITIE. Ken nisgev i 11 g. Burgemeester en Wethouders, v a n S c il t E D A. M, BUITENLAND. J/fc .ongaarne. 4 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en -Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en VI aar dingen 11. 1.25. Franco ,per post fl. 4.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardin'gen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des -middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boter straat 68. Prijs der Advertentiën: van 17 regels 90 cents; iedere regel meer 42cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Uleine advertentiën opgenomen tot den prijs van40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. luiere.'Telefoon IVo. 133. \'OOft DE Geven bij deze kennis, dat de LOTING der in het loopend jaar voor de lichting der Nationale Militie voor IOt-0 ingeschrevenen in deze gemeente, door den heer Commissaris der Koningin in deze! Provincie, bij besluit van 18 September 1899, A, no,, 2473 (2de Afd.) J?rav< Mad no. 46, is bepaald op Woensdag en Donderdag, den 35stent en'36sten October I860, telkens des voormiddags ten lOtya ure. De belanghebbenden worden mitsdien opgeroepen t om op gemelde dagen te verschijnen in het gebouw t de St. Joris Doele, aan het Doeleplein allner, alwaar1 de loting zal worden gehouden, en wel: de lotelingen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters A tot en met K, op WOJUNSDAQ- 25 OCTOBERen de lotelingen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters L tot en met Z, op DONDERDAG- •26 OCTOBER 1899. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag, waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen i de wijze, waarop zij is geschied, bij Gedeputeeide Staten dezer Provincie bezwaien worden ingebracht door belanghebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, bij veizoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem die de bezwaren inbrengt en welk verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer gemeente. Voorts wordt ter kennis van de lotelingen ge bracht, dat op Vrijdag 47 en Zaterdag 18 November 4899, telkens des voormiddags van 40 tot 12 ure, in voornoemd gebouw de St. Joris Doele, zitting zal worden gehouden tot liet opmaken van de ge tuigschriften, bedoeld bij alinea 2 en 3 van art. 53 der wet betrekkelijk de Nationale "Militie van 19 Augustus 1861 staatsblad no. 72), en wel tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens hroederdienst op eersigemelden dag en voor liet opmaken van die ter bekoming van vrijstelling als eenige wettige zoon op laatstge- melden dag. De betrokken lotelingen zullen tot dat einde moe ten verschijnen met twee ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen dezer gemeente, die de vereisehte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift kunnen onder teekenen. Tevens worden de lotelingen er uitdrukkelijk op gewezendat het opgeven" van de redenen van vrijstelling hij gelegenheid der loting aan den Militie Commissaris, en het indienen van de noodige bewijsstukken aan den Burgemeester of ter secre tarie, niet voldoende is om zich de vrijstelling te verzekeren, waarop zij meenen aanspraak te kun nen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de zitting van den militieraad, die zitting zal houden in de maand December a.s op een nader bekend te ma ken dag. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4 October 1899. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Se secretarie VF.RNÈDE. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 4 Oct. '99. De oorlog. Heb is geschied. De Engelsche troepen rijn de grens-overgetrokken. De oorlog is niet .verklaardhij i s. Vanmorgen, vroeg nog, bereikte ons heb: veelzeggende .bericht, waarvan wij ons ge haast hebben onze Sehieaamsche lezers op de hoogte te stellen. -Britsche, troepen, uit de richting van Kimberley komend, zijn de westgrens van den Oranje-Vrijstaat overge-- trokken. De eerste oorlogsdaad is geschied, i DOOB IDA BOY-ED. 3) „Ik, d'ie een. voldoend, kapitaal bezit om er i van. 'te leven,' beschouwde de huwbare jonge i dames zonder deze bijgedachten. Maar in- Amerika zal ook ik todh< wel vragen: hoe-1 veel Wat men aan een Duitsehe jonge dameu als een flink inkomen kan aanbieden, zon Aan die dames in uw leringen misschien be- i laehelijk gering voorkomen. Maar rijk in de; beteekënis, die gij daaraan hecht, mag zij, niet zijn, Ik houd van het evenwicht in alle dingen, Er.moet een. zekere pedante trek in1 rtïj zijn, zeggen mijn vrienden. Weet gè »ogi .wel: op school zeiden ze, dat het gemis van' ^overmoed in u en mij maakte, dat 'wij zoo i ê°fdi'bij 'elkander pasten. „Bij u was dit gemis eon bewijs van het helderste verstand, dat zich rijn 'doel bewust: Hl m was bob misschien de vrees voor Via Boshof, Bloemfontein en Londen is het bericht ons geworden. De landdrost van Boshof een westelijk grensdistrict van den Oranje-Vrijstaat seinde liet naar Bloemfontein. Vandaar is het naar Londen gekabeld. Niet aan de Natalsche grens dus, zooals verwacht werd, lag de Rubicon. Blijkbaar op 'n eerste voordeel belust, om den jingo- geest nog aan te wakkeren, hebben de En- gelsehen wel liet punt uitgekozen, waar het meeste succes te behalen is. De hoofdmacht der Vrijstaters staat ook al weer aan de Natalsche grens. Toch is de westgrens met ontbloot Wei nige dagen geleden deelden wij mede hoe de Vrijstaatsche Boeren zich te Boshof sa mentrokken; het was heb eerste feitelijke bewijs van de samenwerking van den Vrij staat met de bedreigde broeders m het Noorden. Met deze eerste oorlogsdaad van Engel sche zijde is zonderling samengevallen de ontvangst te Londen van een telegram van president Kruger dat, naar men verzekert, met een ultimatum gelijk staat. Kruger ver zoekt daarin de Engelsche regeermg haar troepen van de grens terug te trekken. Nu zullen de Boeren zeker niet meer aar zelen. Den strijd beginnen, het sein geven tot het storten van broederbloed, dat wil den zij niet. Vrede, zoolang de vrede gela ten -kan worden Nü is vrede niet meer mogelijk Misschien zijn, op het oogenblik dat wij dit schrijven, reeds de eerste schoten gevallen; de Vrij staatsche bodem is wellicht reeds bevlekt met het bloed van „landzaat" of van „vreemde". En zeker zal het niet lang meer duren of het scherpe Boerenoog zal den kogel zijn weg even die memgen belager m het stof doet bijben. Nu is waarschijnlijk het oogenblik geko men om snel te handelen, om partij te trek ken van de omstandigheden en den Engel- sehen klappen te geven, die den strijders zelf moed en velen daarbuiten, vooral in de Kaapkolonie, een aansporing geeft, de zaak der vrije, fiere Boeren te steunen. De sympathie der wereld is voor de Transvalars. Zeker, het zij'n levende ana chronismen, die rauwe, wat zonderlinge Boerenzij zijn niet van onzen tijdde moderne geest van twijfel en scepticisme, van conventie en verfijning is hunner niet. Zij zijn nog de vrije kinderen der Natuur, ook ai wonen zij in stedenzij zijn de een voudige, geloovige Calvinisten, met een ste- keligen bolster vaas, maar een mooien, glanzenden kern. In kinderlijk vertrouwen op de macht van hun God trekken zij nu ten strijde. Maar hun vertrouwen is niet dood; het leeft in hen en wekt op tot eigen daden en eigen kracht. „Help u ?elf, zoo helpt u God," schijnt hun spreuke. Zoo gaan zij den vijand tegemoet. En wij, die van verre den strijd gade slaan, wij her inneren ons Majuba en Lang Nek en Kru- gersdorp, en 't is niet overmoedig, wanneer wij vertrouwen op het goed geweer der Boe ren, maar boven alles op hun goed recht, hun recht heer te zijn en te blijven in eigen land. Er is kans dat het aan de Vrijstaatsche grens spoedig bot een treffen komt. De Boe ren staan er in het district Bothof, dat ten Noordoosten van Kimberley ligt, en zooals een telegram in onze vorige editie reeds meldde, is de Vrijstaatsche artillerie in de richting van Kimberley vertrokken. En dan zooals wij reeds zeiden in het Noordwestelijk stukje van Natal dat ingeklemd ligt tusschen Transvaal en den Vrijstaat, waar Majuba en Lang Nek profe- tèeren van nieuwen roem, en oostelijker hij Volksrust en Zandspruib. „Want heb is nu duidelijk aan mij geble ken, dat al de organen mijner ziel juist slechts voor het correcte toereikend rijn. Of beoordeel ik mij zelf in dit opzicht niet juist 1 I? het het algemeen aangenomen begrip, dat iemand, die iets ondervindt, denkt: Br trek ujij dit te erg aan 1 Ik lijd meer dan ik anderen onder dergelijke omstandigheden zag lijden. Men houdt zich, in naïeve aanmati ging, (misschien altijd voor dieper en inniger van gevoel dan zijn nevenman rechts en links. „Met dat al beschouw ik de zaken niet sentimenteel. „Ik ben edelman en officier. De praatjes en heb geschrijf over het duel gaan mijn oor en mijn oog voorbij. Zoolang iemand mij niet weet te zeggen, wat ik moet doen en ge voelen, als mijn eer aangerand wordt, of de eer mijner moed'er, mijner zuster, mijner vrouw, mijner dochter, of als men heilige be grippen, zooaks .keizer en vaderland, in mijn bijzijn ruw bezoedelt, zoolang zal ik als man naar,de wapenen grijpen. „En todh, béste Robert een mensdheu- levan.Ja, dat is iets zeer groots. „Of wordt het slechts, door de 'amstandig- Reeds dagen lang ziet men daar, blijkens een telegram uit Durban, het bericht tege moet, dat de Boereu in het Noorden van Nalal den aanval zullen beginnen. Het tele gram zegt voorts dat de militaire magazijnen in Chaiiestown zijn geplunderd door inboor lingen, en dat liet totaal van de troepenmacht der Boeren te Zandsptuit wordt geschat op 5000 en te Muiiers Hoeve op 4000 man. Te Zandspruit zijn drie-en-twintig stukken: geschut opgesteld. Een berekening te maken van de Trans- vaalsche strijdmacht is zeer moeilijk; steik springt dit in het oog, wanneer men leest dat zelfs knapen van 43 jaar mee ten strijde gaan. En men geioove vrij dat zij eveo goede soldaten zijn als waren zij 48 of 20. Wanneer men echter de Duitsche, Hol- landsche en andere vrijwilligers medetelt, wauneer men bovendien rekening houdt met een paar duizend man, die wellicht uit de Kaap en uit Euiopa zullen komen om de Boeren te helpen, dan zullen toch de Boe renlegers samen met meer dnn 40 445,000 man tellen. Wat het geschut betreft, beschikt Trans vaal over 60 stukken. Rekent men het zwa re vestioggeschut er af, dan blijven nog ver scheiden batteryen. veld-artillerie en machi ne-geschut over, alles van nieuwe systemen. De Oranje-Vrijstaat becchikt nog over 26 stukken klein kaliber. De laatste berichten uit Johannesburg nu spreken van het vervoer van zwaar geschut, dat dan waarschij olijk gebruikt zal worden tot verdediging der bergpassen die toegang geven tot Transvaal. De toestand is nu aldus. Aan de Natalsche grens staan, volgens Engelsche berichten, 5000, volgens Transvaalsche, 20,000 Boeren met artillerie, ambulancen enz. In het Noor den zijn kommando's van Boeren waargeno men aan alle doorwaadbare plaatsen der Limpopo, de grensrivier met Rhodesië. Te Komalipoort en Krokodilpoort aan de Oost grens staan kommando's ter bewaking van de Delagoa-spooriijn. In het westen vreezen de Engelsehen een aanval der Boeren op Vrij heid (in Steüaland). De Viijstaters van hun kant zijn gecon centreerd in het district Boshof, waar nu de Engelsche troepen zijn binnengevallen, terwijl ook aan de oostgrens mede troepen zijn samengetrokken, gereed om, naar de omstan digheden het eischen, Natal binnen te rukken of een inval vandaar te weren. En nog altijd trekken de kommando's naar de grenzen. Zoo zullen de burgers van Bloem fontein, de Vrijstaatsche hoofdstad, zich heden verzamelen In den Vrijstaat zoowel als in Transvaal worden alle beschikbare krachten gemobiliseeid. Eu de Engelschen Men mist in Engeland een goede organisatie van het leger, zooals Duitschland, Frankrijk en andere landen be zitten. Het is eigenaardig te zien hoe groote Engelsche bladen brigadenregimenten, bataillons dooreenhaspelen. Er is waarljjk moeilijk wijs uit te worden. Men kan echter aannemen dat de Engel sche strijdmacht in Zuid-Afrika tegen mid den October ongeveer aldus zal zijn samen gesteld: 48 regimenten infanterie, fuseliers en scherpschutters, samen ruim 48000 man schappen en officieren, 4 regimenten cava lerie, tellende 4888 sabels, 9 veldbatteiijen, bestaande uit 54 stukken met 4530 man, 4 compagnieën pioniers samen ongeveer 4000 man. De geregelde troepen omvatten dus ruim 22000 man en 54 stukken geschut. Daai bij komen nog een aantal kleine vriy- willigerskoi psen uit de Kaapkolonie en Natal, die door 276 officieren, 933 ondei officieren en 4579 manschappen met 41 stukken ge schut worden geyoimd. Telt men alles samen, dan is in Zuid-Afrika beschikbaar een troepen- heden zoo gewichtig, zoo groot, zoo vol betee- kenis „Mijn oude oom Kórlegig ge herinnert u hem zeker nog wel 1 sprak tegen mij dikwijls oveir d'en oorlog. Hij heeft daaraan als kapitein deelgenomen. Zijn borst is vol ridderorden, zijn lichaam vol litteekenen. Hij was een held en een man. En weet ge wat bij zegt? Hij zegt: de menech, op zich zelf beschouwd, is een lafhartig wezen. Schaamte voor zijn nevenman en de ijzeren krijgstucht verhinderen hem om te vluchten. Uit een natuurlijken aandrang zou niemand ten strij de trekken. De meesten hadden bleeke wan gen, en een heimelijke sid'cïering overviel hen allen, totdat het eerste schot gelost werd, totdat de eerste kameraad dood neerviel. Dan werden zij verwoed'e krijgers. Vol woede en moed stortten zij zich op den vijand. Dood' en wonden waren niets meer. Het zien van d'en eersten droppel bloed had. hen tot helden ge maakt, ja, tot lachend© helden, die naar wraak dorstten. „Dat was in de massa. Daar was het niet de mensch die den mensch doodde. Daar was het ,een volk, dat rijn heiligdommen verde digde, macht van ruim 28,000 man met 65 kanonnen. Evenwel, de Engelschen rusten zich blijk baar zeer ernstig ten strijde. Het wordt geen ^militaire wandeling", neen, men ziet in dat het een ernstige veldtocht zal zijn. In het kamp van Aldershot stiandanooki voor vertrek naar Zuid-Afrika gereed 5 infanterie- en 2 cavalerie-regimenten, samen C0Ö0 man ongeveer. Zoodat Engeland voornemens schijnt 34000. man en 65 stukken geschut voorioopig in het veld te voeren. Vermoedelijk zal deze macht niet voldoende zija, en zullen meer troepen mobiel moeten gemaakt worden. Het schijnt echter dat men eenigszins opziet tegen de ontzaglyke kosten. De mobilisatie moet nu reeds bijna '2 millioen pond sterling (tuim 20 millioen gulden) hebben gekost. Gaan wij nu even .Da welke wegen de> Engelsche troepen in hun opmatsch blijkbaar1 zullen volgen. Men weet dat Transvaal in het Noorden wordt begrensd door Rhodesië, in het Westen dpor Betchuana-Iand, .in het Oosten door Poi lugeesch gebiedin het Zuid-Oosten dringt Transvaal met een breede .strook in Natal, terwijl de Zuidergrens overigens Trans- vaal van den Vrijstaat scheidt. De Vrijstaat zelf wordt verder aan alle zijden door Engelsch gebied omsloten. De uitgangspunten der Engelschen nu zijn de zeehavens Kaapstad, Port Elizabeth, beide in de Kaapkolonie, East London in Kaffraria en Port Natal in Natal. Van Kaapstad uit i loopt ,de strategische lijn over Kimberley en Mafeking, langs de westgrens van de Vrijstaat en Transvaal, naar Rhodesievan Port Elisabeth en East London uit gaat de weg over den Vrijstaat, van Port Natal uit over: Ladysmith, Newcastle, Charlestown naar Johannesburg. De westelijke lijn >zai wel niet veel verder dan tot Kimberley gevolgd kunnen worden er zou een te groote troepenmacht noodig zjjn om haar tot Rhodesia voort te zetten. Van Kimberley uit wordt thans, zooals wij reeds weten, de Vrijstaat bedreigd. Wel bestaat de mogelykheid dat van Mafeking uit Engelsche troepen op Pretoria en Johannesburg aanrukken. Tegelijk zal waarschijnlijk langs de beide middenlijnen op. den Vrijstaat worden aan- geiukt om dien als het ware op te t ollen en dan Transvaal binnen te trekken over.de grensrivier, de 'Vaal. De.zwaarste taak.rust dan opihet oostelyke, het Natalsche corps, dat de Boeren uit de passen moet verjagen. Dit corps zal tegenover zich hebben de hoofdmacht der Boeren, Ten slotte zij.vermeld dat de Boeren ge wapend zijn met Mauser- en 'HenriMartini- geworen, de Engelschen met Lee-Enfield- geweren. Men weet dat de Engelschen de beruchte dum-dum-kogels gebruiken; ook schijnen zij hoe ongelooflijk barbaarse!) het moge klinken gebiuik te zuilen maken van luchtballons om ontplofbare stoffen neer te werpen. Gemengde IMedcdecIIngcn. Emile Arnaud, voorzitter van den Inter nationalen Vredebond, heeft een adres ge zonden aan lord Salisbury ten gunste van den vrede. Men zegt dat de Paus aangeboden heeft arbiter te zijn tusschen Engeland en Trans vaal. Daarentegen wordt ook beweerd dat een groot aantal Iersrhe katholieken tevergeefs een beroep hebben gedaan op den Paus om bemiddelend op te treden. Het scheidsgerecht te Parijs heeft einde lijk in het reeds jaren lang zwevende grens geschil tusschen Engeland en Yenezuela uitspraak gedaan, en wel ten gunste van Venezuela. „Welnu, ók >heb ook een heiligdom verde digd. „Is het claai zoo iets heel anders, als,er een tegen een optreedtI „Mijn ouden oom, denzelfden die mij met een objectieve psychologie de aangeboren© en verborgene lafhartigheid vpór eten slag open baarde, die ook Tiij zelf koortsachtig in zich had gevoeld, zag ik met fonkelende oogen vertellen, hoe hij een Pransohen luitenant neergesabeld had, toen deze smaadredenen te gen onzen koning uitbraakte. „Ik heb hetzelfde met een Duitschen man gedaan; maar mijn. oogen fonkelen, geloof ik, niet. „Die man was mijn vriend niet, ik kende hem nauwelijkswat jk van hem had gezien, wekte mijn antipathie en toch, ik zou wel willen, dab hij nog in leven wae. Ik zou wel willen, da,b mijn kogel hem gewond, maar niet gedood had. Ik schoot orik niet om te dooden. Maar ik mikte niet goed!, en. in plaats van in den arm drong mijn kogel in het hart door. „Hieruit, beste Robert, riet ge dat er geen vrouwbij, in het spel was en dat er geen ro mantische of zelfsmisdadige bedoelingen aan Abbé Daens heeft in een schrijven aan den bisschop van Gent, die zijn candidatuur voor de aanstaande Kamerverkiezingen wil de verbieden, verklaard dat hij de autori teit van den bischop erkent op godsdienstig, met op politiek gebied. De algemeene raden in Frankrijk gaan voort de regeermg aan te sporen tot ener giek handeion Vanmorgen is er ministerraad, waarin waai sein jnlijk over de groote werkstaking tc Le Creuzot en over de bijeenroeping dei- Kamers zal worden gesroken. Zaterdag of Zondag as. komt president Loubet te Parijs terug. De Franscbe begrootingscommissie heeft ernstige onregelmatigheden ontdekt in de uitgaven op Madagascar onder Mercier's ministerschap. Men verwacht voor Mercier bezwarende onthullingen die wellicht de sleutel zullen zijn. voor het begrijpen der zaak-Dreyfus. Kolonel Margon is door minister De Gal- lifet op pensioen gesteld wegens een anti- .republikeinscke toespraak tot den, troep. Ritmeester Des Michels is naar Algerië overgeplaatst bij wijze van disciplinaire straf. Het schijnt dat, wegens deelneming aan hoogverraad, ook een bevel tot inhechtenis neming is uitgevaardigd tegen den beruchten rechter Grosjean te Versailles. De man is op het oogenblik te Spa, dus buiten schot. Naar uit Rome verluidt zal de Paus, on tevreden over den toon en de sirekkiugvan vele artikels, een vermaning richten tot ver schillende Fransche'katholieke'bladen. Charavay, de schriftkundige die in 4894 het borderel aan Dreyfus toeschreef, maar het later als van Esterhazy's hand herkende, is overleden. Quesnay de Beauiepaire is in de ïEcho de Paris" een serie artikelen begonnen, waarin hij het program gaat ontwikkelen volgens hetwelk de positie van het leger moet worden gehandhaafd. Voor een gedenkteeken ter eere van Scheurer-Kesfcner zijn reeds 22,000 francs bijeen. De werkstakers te Le Creuzot maken zich gereed om en masse met hun vrouwen naar Parijs te trekken. De socialisten in den Beierschen landdag hebben een voorstel ingediend tot invoering van evenredige vertegenwoordiging gebaseerd op algemeen kiesrecht. De nieuwe Spaansche minister van oor log, generaal Azcarraga, verklaart af te zien van een bijzondere oorlogsbegrooting die een leening noodig zou maken. Het Engelsche oorlogsschip Magieien- n e gaat van Simonstown naar de Delagoa- baai. De Italiaansche o-ud-minisfcer-president Crispi is te Palermo aangekomen, waar autoriteiten, senatoren, afgevaardigden en het volk hem geestdriftige hulde 'brengen, ter eere van zijn SOsten verjaardag. Het ge meentebestuur vereert hem een gouden eere medaille. Het blijkt onjuist dat de Servische aarts priester Barjaktarowitsch wegens hoogver raad tot 15 jaar gevangenisstraf is .veroor deeld. Do man is vrijgesproken au reeds op vrije voeten. De sedert 15 jaar naar Smyrna verban nen zoon van Midhat-paeha is naar Athene gevlucht. Hij wil naar Engeland reizen maar de Turksche regeering doet moeite hem dit te beletten. verbonden waren. Hartstochten van allerlei aard zijn raij altijd nog vreemd gebleven. Misschien liggen zij niet in mijn- aard'. Als ik anderen in vuur en vlam zie, ben ik vol verwondering en medelijden. Yol verwonde ring, als het vuur spoedig uitgebluscht en tel kens opnieuw aangewakkerd wordt, vol me delijden, ails het vernietigt. Moge .mij nooit iete aangrijpen, moge mij nooit iets treffen, dat mij uit mijn kalme baan brengt „Dus geen romans, maar een goed. en ge lukkig huwelijk! De gelegenheid daartoe zal ik, hoop ik, in Amerika vinden, Want het heeft veel aantrekkelijks voor jnij, mij epn vrouw te verwerven, die in geheel an dere omstandigheden dan de onze verkeerd heeft. Ik verbeeld mij, dat zulk een vrouw haar man op een eigenaardige manier moet bezighouden. Bezig te rijn is reeds "bijna ge luk. Zoo althans komt het mij nu in de stil te mijner cel voor. f Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1