531*6 Jaargang. Zaterdag 7 October 1899. No. 1ÖÖ57. Maar een mensch! êin'nënlanik BUITENLAND. naam fc 1 fl. 250 Dec. SSHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBotersfraat 69. UMUIMt Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 121/2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Uleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon So. 133. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 6 October '99. Te Londen zegt men van een Transvaalsch ultimatum niets te weten, en te Pretoria is in regeeringskringen niets bekend van de beweerde zending van Schreiner en Hofmeyr. Twee bewijzen hoe moeilijk het op het oogenblik voor den dagbladschrijver is zgn lezers een betrouwbaar overzicht te geven van den toestand. Daarom zullen wij ook hoogst voorzichtig zijn met het commenteeren derL telegrammen die hierachter hun plaats vinden, en de berichten die de buitenland- sche bladen brengen. Indien Transsaal werkelijk een ultimatum heeft gazonden en schoon niet waarschijn lijk, is het 0. i. toch ook allerminst onaan nemelijk dan zou, volgens een te Kaapstad loopend gerucht, gisterenavond te 5 uur de termijn van beraadslaging zijn geëindigd. Onmiddellijk zouden dan de vijandelijkheden beginnen. Eene andere meening is echter dat het ultimatum niet is gezonden; de Boeren- regeeriog zou den tekst afwachten van Enge- land's laatste voorstellen en daarop antwoor den, voordat er van oorlogsdaden sprake kon zijn.' Dit is de inhoud van een bericht van Dalziel, de eenige koker waardoor eigenlijk nog berichten uit Pretoria komen. Gelgke tegenstrijdigheid bestaat er over Hofmeyr's reis. Zeker is, dat de leider der Afiikaander partij een langdurige conferentie heeft gehad met sir A. Milner. Waren de resultaten van het onderhoud gunstig of niet? Dat zal wel de hoofdfactor zijn ter beant woording der vraag of Hofmeyr inderdaad naar Transvaal is gereisd. Al is het zoo, baten zal het niet. We zien het weer uit het antwoord der rijksregeering op het adres der 53 leden van het Kaapsche Parlement: Chamberlain blijft het conflict wjjten aan Transvaal en zijn regeerders. Dat Engeland nog toegeeft, schgnt ons buitengesloten, al zou koningin Victoria zelve werkelijk moeite doen om bloedvergie ten te verhinderen, al zouden alle vrienden ter wereld samengaan in één monster-petitie. Eb dat Engeland toegeeft, is de eenige kans die voor behoud van den vrede beslaat, ft Gelijke tegenstrijdigheid en onbetrouw baarheid vinden wij terug in de berichten over de oorlogsmanoeuvres. Dat de Engelschen de Vrijstaat zijn bin nengerukt, is eindelijk tegengesproken. Dal de Boeren in Natal zijn gedrongen, blijkt wellicht vandaag reeds onjuist. Men rukte elkaar gisteren te Londen de tweede editie van de Daily Telegraph" uit de handen die het volgende telegram bevatte van den oorlogscorrespondent, die met gene raal Joubert uit Pretoria naar de grenzen is gereisd en danrop doorgegaan is naar Natal. Hij seinde «Ik kom met den trein van Charlestown aan. De Boeren hebben den pas van Lang Nek bezetanderzijds hebben zij in grooten getale gedurende den nacht de bergen ten Zuidwesten van Volksrust bezet. De opmarsch is vandaag begonnen door een voorwaartsche beweging van hun artillerie. De heuvel van DOOR IDA BOY-ED. 6) „Dit, beste Robert, was de v<x>rgescliiedr> nis van het duel. Ik heb de beleediging zelf in da pen gehouden, zooals ge wel kunt be- grijpen. „Teaiwijl it u dit alles zoo kalm vertel, dringt zich aan mij helderder dan ooit de be wustheid op, dat ik in dergelijke omstandig heden altijd weer zoo zou moeten, handelen p ook willen handelen. Er kon van een vrij- iieid der beslissing volstrekt geen sprake de uitwendige omstandigheden bonden den wil evenzeer als het eigen aangeboren guwl „Dus kan ik niet van berouw spraken, en ik gevoel ook over niets berouw. „Ik heb' een mensch doodgeschoten, die vol booze plannen zelf onder het schot gekomen is. Dat is alles. Ik ben daarvoor tiet verantwoordelijk. „Ea todh, beste Robert, toch is er sedert hen tijd het een of ander ziek punt in mij. kan, bijna zeggen, dat ik een monomaan pwerden ben; want ik denk altijd! slechts Huifer©1 <^00<"eJ 8311 zijn vrouw en aan zijn ."Hüjn gedachten bewegen zich om deze fa- óie ik niet ken en vermoedelijk nim- ®r zal loeren kennen, v vvat ik zoo aan uiterlijke gego- ®ns kon navragen, heb ik nageivxaagd aan mijn kameraden, met wie de jonge Zeubhem Majuba zal spoedig door hen bezet worden. Ik heb een geblindeerden trein gezien bij Zandspruit, waar een groot aantal Kaffers de Boeren vergezellen. Er zijn geen Engelsche troepen bij Ladysmith. De Engelschen maken zich gei eed Natal te veriaten van de grens tot aan Glencoe." Men steile zich deze streek voor. Meteen schei pe, smalle punt steekt Natal daar in Transvaalsch gebied, terwijl de breede voet der landpunt westelijk Yrijstaatsch, oos telijk Transvaalsch gebied heeft. Aan den top van de Natalsche landpunt liggen, op Natalseh gebied, de heuvel van Majuba en de pas van Lang Nek. Wat zuidelijker ligt, aan de spoorlijn JohannesburgDurban, New castle en nog wat zuidelijker, aan dezelfde lijn, Glencoe; een zijlijntje gaat van Glencoe naar Dundee, dat wat dichter naar de grens ligt. Ladysmith ligt nog meer zuidelijk aan dezelfde spoorlijn; het is het uitgangspunt van de spoorlijn naar Harrismith in den Vrijstaat. Nu zeiden de telegrammen van gisteren verder dat Newcastle bedreigd werd door de Boeren, en dat er een gioote paniek was outstaan op het bericht der Natalsche regee ring dat geen hulp kon worden gezonden Vrouwen en kinderen vei lieten, op raad der regeering de stad. De laatste jobstijding luidde zelfs dat de troepen Newcastle hadden ont ruimd. Het terugtrekken der Engelschen tot achter Glencoe zou beteekeoen dat de geheele Noordpunt van Natal, waarvan wij zooeven spraken, wordt prijsgegeven. Nu zijn deze mededeelingen zeer onbe trouwbaar. Zij kunnen ten doel hebben in Engeland de stemming op kookhitte te bren gen en daardoor de uitbarsting te vei haasten. Zoo maakt de insinuatie, dat Kaffers de op trekkende Boeren vergezellen, den corres pondent der «Daily Telegraph" voor ons tot een onbetrouwbaar berichtgever. De tegenspraak is dan ook niet uitgebleven. Werd gisteren reeds uit Pretoria gemeld, dat de Transvaalsche regeeiing bevolen heeft niet de grenzen te overschrijden, ook van generaal Joubert wordt gemeld dat hg schending der grenzen slreDg tegengaat. En de laatste berichten uit Newcastle zeggen dat de paniek bedaard is, en uit Lon den dat de regeering geen bericht heeft ge kregen van den inval der Boeren. De «Times", die het terugtrekken dei- troepen en der bevolking van 120Ü blanken uit Newcastle bevestigt, verzekert overigens dat de Engelsche strijdmacht te Ladysmith en te Dundee in staat is een aanval af te weren. Toen de zitting der Transvaalsche Volks raden gesloten werd, moet de Voorzitter nog hebben gezegd: «De oorlog is zeker zeër aanstaarde. Alle Afrikaanders zijn thans óén. De Republiek zal strijden om voorgoed onaf hankelijk te worden. De Heer zal ons die onafhankelijkheid toestaan, en wij zullen weldra in deze zelfde zaal bijeenkomen." En de vergadering vereenigde zich in een gebed om God te smeeken het vaderland te redden. Dezelfde deemoedige overgave aan God beheerscht generaal Joubeit. «Misschien heeft God het verderf der Boeien besloten", zei iiij. «Wij moeten beiusten indeu wil Gods." natuurlijk 11a dit voorval een weinig open hartiger over zijn broeder en diens betrekkin gen sprak, dan vroeger hot geval was. Ik weet, dbt d© vers!agene zijn aanzienlijk ver mogen en ook dat van zijn broeder op de beurs verspecuïeerd heeft en dat ook andere leden der familie Zeuthern daarbij groote schade geleden hebben. „En d'e gedachte komt bij mij opals mijn schot eens gemist had 1 Als die man nog leef de! Misschien zou hij dan zijn speculation rustig kunnen afwikkelen, misschien zou hij die tot een gelukkig en winstgevend einde kunnen brengen! Door mij eigenlijk, door mij zijn deze liedlen tot armoede vervallen, „Zijn broeder krijgt van een ouden ooim van moederszijde nu een voldoende toelage; ook aan. de weduwe en haar kinderen geeft de goede man een kleine som. „Het is mij, als betaalde nu een vreemde mijn schuldten. En toch zou ik mij zelf wel willen bespotten om zulke gedachten. „De weduwe is de dochter van een zeer welgesteld' grondeigenaarzij zal zeker wel naar haar oudteriijk huis terugkeeren, heet het. „Dat valt nooit gemakkelijk. Dan keert iemand', die reeds zelfstandig was, tot afhan kelijkheid terug. En dat is het gevolg van mijn daad! „Maar dat zijn slechts de uitwendige ge volgen. „Ik pijnig mijn hersenen met veel moeilij ker vragen af. „Heb ilc misschien een zalig huwelijksge luk verstoord!? Heeft dte vrouw dezen man innig liefgehad? Als men hem zag en zóó leerde kennen, als wij hem leerden kennen, scheen 't onmogelijk, dat een vrouw zich aan De generaal verklaarde aan den correspondent der «Daily Telegraph", die dit mededeelt, vrij onomwonden dat hij een onafhankelijken Zuid-Afrikaansche Statenbond wilde, die op vriendsehappelijken voetsiond met Engeland. Joubert verklaarde zelf alles le hebben ge daan voor behoud van den viede; zelf had hg aan koningin Victoria geschreven, maar tot zijn verbazing had hij geen antwoord gekregen. Verscheidene geruchten zgn er omtrent de troepenbewegingen en de gebeurtenissen aan de grenzen. Men verzekert te Kaapstad dat gisteren een troepje Boeren gezien is bij de post van Charlestown. Een inspecteur der Engelsche douanen zou door een detachement Boeren aangehouden, maar later weer vrijgelaten zijn. De man vertelt dat de detachementen Boeren ver spreid zijn over de plaatsen waar gras is voor de paarden. Een Boer zou hem gezegd hebben dat men een opstand der Afrikaan ders in Natal verwacht, wanneer de Boeren bij het begin der campagne succes hebben. De Engelschen zeggen, dat, wanneer de Boeren door Zoeloe-land naar Natal willen trekken (welk voornemen echter nog niets is gebleken), de Zoelue's hen zullen aanvallen. Van uit de Kaapkolonie gaat vrijwillige aitillerie noar Kimbeiley. De vaste aitillerie kan dan optrekken. Het heet dat de Vrgslaatsche Boeren zich meester hebben gemaakt van Maxim-kanonnen der De Beers-mgnen. Te Kaapstad verneemt men dat de Vrij- staatsche regeering vier booten met ontplof bare stoffen naar Bethulié en naar Norwals Pont aan de Oranje-rivier, dus op de Kaap sche grens, heeft gezonden, om de spooi brug gen te vernielen op de lijnen van East London en Port Elizabeth, die te Springfontein in den Vrijstaat samenkomen. In den Vrijstaat gaat de mobilisatie voort. De buigers vertrekken uaar de grens. Naar Harrismith en naar Kroonstad, in het Noor den, is artillerie vertrokken. Er is een wet afgekondigd waarbij de uit voer van levensmiddelen wordt vei boden zonder bijzondere vergunning van de regeering. Wij geven al deze berichten en geruchten, zonder ook maar voor een enkel in te staan. De meeste zijn niet boven twijfel verheven. Of in Transvaal reeds de staat van. beleg is afgekondigd, schijnt ook nog niet heel zekervolgens de laatste berichten dienaan gaande niet. Gemengde Mededeelingen, In den Franschen ministerraad is gisteren geen besluit genomen over het bijeenroepen der Kamers. Men spreekt van 3 November. De Fransche begrotingscommissie heeft met 13 tegen 5 stemmen den post geschrapt voor het gezantschap bij het Yaticaan, Waarschijnlijk za! Weldeck-Rousseau de taak van scheidsrechter aannemen in het arbeidsgeschil te Le Creuzot. De rechter Grosjean is naar Parijs ver trokken. Hij heeft aan Bérenger, den voor zitter der commissie van instructie geschreven, hem anders dan ten gevolge van 'n jeugdige dwaling moest overgegeven, hebben. Als men zich zijn blik en zijn gelaatstrekken voor dten geeat brengt, dan moet men wel gelooven, dab hij als 'n kleingeestige tiran veeleer een vrouw gekweld dan gelukkig gemaakt heeft. „En toch en toch 1 Vrouwenharten héb ben hun wonderlijke neigingen. Deze vrouw, die ik niet ken en daarom met kan booordee- len, heeft, dezen man, die aan ons, mannen, zulk een afkeer inboezemde, toch. misschien wel liefgehad. „Dan heb ik iemand rampzalig gemaakt, die vroeger met haar echtgenoot gelukkig was. Dan woont ea- in de ziel van een mij vreemde vrouw haat tegen. mij. Dan, vervul len mij harde gedachten en achtervolgt mij overal onzichtbaar een stille wensch naar wraak. En ik kan niet eens naar haar toe gaan om haar vergiffenis te smeeken.! „Hij had ook kinderen, twee kleine, aan vallige kinderen. Steineek heeft hun por tretten in Zeutherns kamer gezien. Het moeten een paar lieve kinderen zijn, met groote donkere oogen en dónker haar, dait hun wangen omlijst. „Kinderen' Hebben wij, die nog niets van het huwelijk weten en nog niets van het va derlijk geluk, hebben wij jonge mannen het niet 'honderdmaal in onze kringen kunnen op- mrken, dat een tiranniek, oabeminlijk echt genoot als vader nog zijn bekoorlijkheid en zijn zachtmoedigheid kan hebben Misschien was deze verbitterde, hatelijke, heftige en boosaardige man voor ziju kinderen wel een liefhebbend vader „Misschien had hij ze zóó hartstochtelijk lief, dat het hem alleen om hunnentwil zoo zeer griefde, zijn betrekking verloren te beb- dat hij zich ter beschikking stelt. Hij loochent trouwens de beschuldiging van deelname aan het complot. Te zijnen huize zou nl.de aan slag van Dérouiède op den dag van Faure's becrafenis zijn uitgebroed in tegenwoordig heid 0. a. van Gavaignac, De Beaurepaire, Barrès, Roget en een zoon van Mercier. Bertol-Graivü, correspondent der «Etoile Beige", en Melcot, advocaat-generaal bij het Hof van Cassatie, brengen deze beschuldi ging uit. Men spreekt van vervolging van Quesnay de Beaurepaire en generaal Roget. Er vinden weer nieuwe huiszoekingen plaats in het Quartier der Champs-Elysées. Sedert eenige dagen reeds liepen er on gunstige berichten over den zoon lan generaal Mercier. Hij zou in Soudan een neger ver moord hebben. Het feit is thans officieel bevestigd door een reclame van Engeland bij de Fransche regeering, daar de misdaad op Eogelsch ge bied is geschied. Mercier Jr. zal vermoedelijk voor een krijgsraad komen. En zijn vader durfde, daags vóór de uit spraak te Rennes, kapitein Freystiüter las terlijk beschuldigen van wreedheden, door hem op Madagascar gepleegd 1 Generaal Mercier, die na het vonnis van Rennes op reis is gegaan, is nu te Lausanne. Prins Victor Napoleon is met zgn broe der Louis dien h§ te Turgn trof, naar kas teel Moncalieti vertrokken, waan familieraad zal worden gehouden. Te GötPrgen houden de nationaal-socialen, volgers van ds. Naumann, hun congres. De correspondent der «Imparcial" heeft Max Régis te Barcelona geïnterviewd. Deze beklaagde zich over de stieDgheid der Spaan- sche politie en gaf zijn voornemen te kennen in ballingschap te blijven leven. Het ministerie-Clary in Oostenrijk zal waarschijnlijk een nieuwe tnienwet indienen, die evenwel alleen Bohemen en Moravië zal omvatten. De radicalen willen, zoodra de Ryksraad bijeenkomt, een voorstel doen, om het mini- sterie-Thun in staat van beschuldiging te stellen. Crispi heeft duizenden gelukwenschen ont vangen. Wij noemeu nog die van den Duit- schen Rijkskanselier en minister von Bülow De »Yoss. Ztg." verneemt van haren cor respondent te Belgrado, dat ex-koning Milan kort vóór het complot te Petersburg stappen heeft gedaan voor een verzoening van Servië met Rusland. Het antwoord was een categorische wei gering. De Engelsche troepen hebben den nieuwen Mahdi in Somali-land een nederlaag toege bracht en 27 zijner volgers gedood. De «Manchester Guardian" protesteert krachtig tegen de bezetting van den Bahr- el-Ghazal door den Congo-staat. Het blad zegt, dat het beter ware geweest, dat de Franschen dit gebied hielden. Indien lord Salisbuty de in 1894 door lord Roseberry met den Congo-staat getroffen overeenkomst benmogelijk liet hij zich, om voor hen een vermogen, bijeen te zamelen, wel tot dwaze speculatien verleiden „Wat voor een opvoeder, wat voor een ver zorger héb ik hun dan ontnomen! Van, hoe veel trouw, van hoeveel waakzaamheid heb ik hun kindsheid en hun jeugd beroofd „Hoe zal de ontwikkeling en het loven der vaderloozen zijn 1 „Zal de eerste manlijke gedachte van den. kleinen jongen niet een gedachte van toorn zijn tegen mij, die hem van zijn vadter be roofd heeft? „Zal het kleine meisje, als zij opgroeit, niet met haar moeder overeenstemmen in haat tegen mij „En ik, die hen van hun onderhouder, hun opvoeder, hun beschermer beroofd heb, ik kan hun den verlorene niet eens vergoeden. Ik zou dezen kinderen zorgvuldig uit den weg moeten gaan, waar ik ze ook mocht aan treffen. „Zóó, mijn beste Robert, voeren mijn ver stand en mijn gevoel strijd met elkander, „Misschien is dit zeer natuurlijk en zon slechts een in de boosheid verharde man vrij van dezen gedachtenballast zijn. „Dab het ballast is, dien ik niet voortdu rend met mij zal meesleepen, als ik wedter een flink, ijverig officier zal worden, is bui ten kijf. Ik mag ook wel aannemen, dat mijn tegenwoordig werkeloos leven mij alles be zwaarlijker en onoverkomelijker doet toe schijnen, dan het werkelijk is. En ik mag ook wel hopen, dat zulke geheel nieuwe indruk ken, als een reis van verscheiden maanden naar Amerika ze mij natuurlijkerwijze bren gen moet, mijn zwaarmoedigheid groetend eels zal wegnemen. heeft herzien in voor dien staat gunstigen zin, dan oordeelt het blad dat de minister een onbegrijpelijke dwaasheid heeft begaan. Blijkens een telegram uit Manilla wordt er sinds Zateidag onafgebroken gevochten. Woensdag hebben de Philippino's een mis lukten aanval gedaan op Caiamba; de Ame rikanen hadden 2 dooden en 7 gewonden. De petitie, waarin Mc Kinley verzocht wordt zijn bemiddeling aan te bieden aan Engeland en Tiansvaal, draagt reeds duizenden hand- teekeuingen. Hofbericht. II. M. de Koningin is voornemesn zich op 7 Oct. a s. van Het Loo langs de route Apeldoorn, Deventer, Almeloo, Bentheim te begeven naar Potsdam en zal op 11 Oct. langs denzelfden weg naar Het Loo terug- keeren. H. AI. zal niet incognito reizen, doch wenscht nergens met eenig ceremo nieel te worden ontvangen. Bg het bezoek aan Potsdam en Arolsen heeft H.M. de Koningin-Moeder tot gevolg jonkvr. van de Poll, hofdame en jhr. van Pabst van Bingerden, kamerheer. Bij de doopplechtigheid ten huize- van den erfprins van Wied zullen o. a. de Keizer, ko ningin Wilhelmina en de koning en koning in van Wurtenberg peet zijn. In het geheel zijn slechts veertig gasten genoodigd. De Berlijnsche correspondent der „N. R. Ot." seint: Voor zoover tot nu toe is bepaald, komen de Koninginnen Zaterdag te Potsdam.aan; zij worden door den Keizer en de Keizerin aan het station ontvangen. Zondagmiddag zal de doopplechtigheid in het huis van den erfprins Von Wied 111 den. vertrouwelijken familiekring gebeuren. De Koningin van Wurtemberg is reeds sedert eemgen tijd. bij de Von Wieds als gast. De Koning van Wuitemberg komt Zondagochtend om de plechtigheid bij te wonen. Ook de Keizer en de Keizerin hebben laten zeggen dat zij komen. Maandag geeft de Keizer ter eere van de Koninginnen 111 kiemen kring een muzikale soiree. Voor Dinsdag is nog niets naders be paald. Boferwet. Eindverslag der Tweede Kamer is uitge bracht over het wetsontwerp, houdende be palingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. Kiesrecht. Het bestuur der «Liberale Unie" heeft aan de kiesvereenigingen, leden der Unie, medegedeeld dat het zich ernstig bezighoudt met de voorbereiding der behandeling van het kiesrechtvraagsluk in eene algemeene vergadering en dat een praeadvies daaiom- trent by eene commissie uit het midden van het bestuur in bewerking is. Aljeli. De correspondent der „N, R. Ct." te Ba tavia semt onder dagteekening van heden Onze tioopenmacht 111 Pedir heeft de ac tie tegen Polem begonnen. „Mijn gedachten en mijn phantasie zijn mij in. dezen tijd slechte metgezellinnen ge weest. Zij waren al te werkzaam. „Ik dank u, Robert, dat ge mij in de ge legenheid gesteld hebt om mij uit te «pre ken Het komt mij schier voor, alsof ik nu reeds minder somber gestemd ben. „Het tooneel, dat zich aan mij bij een blik uit het raam voordoet, schijnt mij niet meer zoo kerkerachtig toe. Op den bovenmuur, die tot de woning van den commandant be hoort, sdhijnt de zon. Deze geeft aan den muur een vroolijke tmt maar het is toch altijd slechts zonneschijn. In plaats van een muur, die tot de gebouwen van een vesting behoort, zal ik de zon welhaast op blauwe, fonkelende, rustelooze golven zien. „En als ik in het vaderland terugkom, zal niets mij meer aan dit droevige voorval her inneren: ik keer niet naar mijn regiment terug. Hoezeer de jonge Zeuthem zijn broe der ook veroordeelt, hij is toch. altijd' zijn broeder! En 't is verkieslijker, dat wij bei den onze soep niet dag aan dag uit denzelf- den schotel geschept krijgen. Zooals ik reeds gezegd hebik laat mij naar een ander regi ment overplaatsen. „Deze brief heeft u getoond, wat ik op de zen tijd beneen onboetvaardige, een on schuldige, op wien eenige van die lasten van een boetvaardige en schuldige drukken. „Bij u hoop ik ze af te werpen. De eerst volgende of de daarop volgende post brengt u de korte tijding, wanneer en. met welk sclup ik aankom. Doe mijn. groeten aan uw geëerden vader. „Van harte „Uw Arnold." (Wordt vervolgd.) v fi O*"" "f5 i-vtrV* I

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1