I BSBuaer Maat Dit Ml MaÉD. 539<c Jaargang. Zondag 8 en Maandag 9 October 1899. No. 10058. Errsle Bind. Maar een mensch! P BUITENLAND. n. SCHEMA ISGIE COURAN Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Ylaardingen tl. 1.25. Franco per post fl. 1-65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardi nfgen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Koters traaf GS, regel Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 cents; iedere meer 12V3 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden "oogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ito. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 7 Oct. '99. Bet is zoo jammer dat wij alleen van één zijde berichten, krijgen over de gebeurtenis sen in Zuid-Afrika. Al wat wij vernemen, komt uit Engelsche bron, en is dan ook niet onverdacht. Een zuivoren kijk op den staat van zaak hebben wij daardoor niet. Dit neemt niet weg dat één ding vast staat: een nationale oorlog zal een oorlog van Engeland tegen de B oer en-repub! ie ken niet zijn. In Engeland openbaart zich een strooming ten gunste van den vrede, die eer krachtiger wordt dan afneemt. De hooge geestelijkheid spreekt tegen den oorlog, en Engeland's beste intellectueele krachten scharen zich aan hun zijde. Te betreuren is het echter, dat de liberalen zoo weifelend optreden. Zij willen den vrede wel, maar ook op ben heeft bet imperialisme krachtig vat gekregen. Duidelijk blijkt dit uit de redevoering, die sir Henry Campbell-Ban- nerman gisteren te Maidstone heeft gehou den. Wij kunnen het telegram hierachter nog in dezer voege aanvullen over deze redevoering. De liberale leider ging den toestand na. Hij vond geen reden voor een oorlog. Het verschil tusschen kiesrecht voor de Uitlan- ders na 5 of 7 jaar was het gebeente van niet één Engelschen grenadier waard De suzereiniteitsquaestie was door sir William Harcourt en Clarke reeds op zij geschoven, en het beginsel van arbitrage was door de Engelsche regeering aanvaard'. Daarom vond sir Henry alleen een niet erkende en niet erkenbare reden voor een oorlog die ongetwijfeld de geheele Holland- sche bevolking van Zuid-Afrika, ook in de Kaapkolonie en in Natal, zou omvatten die reden was de inlijving van Transvaal. Maar dat deze reden bestond, hadden twee minis ters, Bidley en de hertog van Devonshire, plechtig ontkend. De liberale staatsman moest dus het re- geeringsbeleid wraken en krachtig protes teeren tegen het drijven der jingo's met Chamberlam aan hun hoofd? Men zou het denken Maar het tegendeel is waar. Sir Henry wilde dat de partijbelangen zouden zwijgen, en dat het ministerie niet lastig werd gevallen met aanmerkingen. Want het is de oppositie er niet om te doen het ministerie in moeilijkheid te brengen. Wel geloofde hij dat de mogelijkheid voor onderhandelingen nog open staat, en daarom deed hij een beroep op het verant woordelijkheidsbesef van de ministers, om te Kaapstad en te Pretoria al het mogelij ke te d'oen om Zuid-Afrika te bewaren voor een. oorlog op zulke onvoldoende gronden. Er zit in deze redevoering iets wee-lafs, dat onaangenaam aandoet als de aanraking 6) DOOR IDA BOY-ED. Door de woelige, drukke Prenzlauer-steaat reed' de tram in snelle vaart voort. Arnold zat reeds in burgerkleeding en in reiskos tuum in een hoek daarvan en keek gediachte- loos het raam uit. Buiten trokken, aan bonte schimmen gelijk, de huizen voorbij hem heen met hun bluffende opschriften van. firma's en uun winkelramen, waarachter de goederen opgestapeld lagen. Het oog kon niet lang op iets rustenlijnen en kleuren wisselden elk- andér te spoedig af. En als men de lange straat inkeek, scheen zij in een nevel gehuld te rijn Het wemelde diaarin van rijtuigen en numschen. Dat was eerst leven, hat leven, waarvan Arnold zoolang gescheiden geweest was. Maar het deed zijn oog en zijn oor toch pijn- hjk aan. Hij wenschte wel, dat dit alles voor een oogenblik nog eens mocht stilstaan en rustig 'zijn. De stad scheen hem als een ont- ^ghjk monster toe, dat nooit eens adem ®enept, maar er altijd, slechts aan denkt, spoe dig- verder te jagen, zich zelf en anderen, «aartoe? Waarom? Het ging hem. bijna als een zieke, die na vele weken, gedurende welke hij slechts voor Hoh zelf heeft geleefd, alle voorvallen in die wereld erg onbelangrijk, zeer onibe-teeltenend vmdt en wien bet voorkomt, als was tb vroe gere deelneming in mensdheo. en dingen slechts een ingebeeld belang geweest, dat men 2e®r goed. zou. kunnen missen. dij .had gedacht, dat, als hij Berlijn maar pUgzag, het frissche, woelige leven een groo- veldaad .voor. hemzon - zij nEnnu maakte van een kleverige slak. Men merkt het zoo duidelijk het is niet meer de heilige geest drift voor recht en gerechtigheid van den onsterfelijken Gladstone, die de Engelsche liberalen bezielt. Zij voelen dat een oorlog met Transvaal een schande is voor de En gelsche natie. Evenals Pilatus vinden zij geen voldoende redenen om het slachtoffer van heerschzucht en vooringenomenheid aan het kruis te slaan. Zij beproeven het eerst met een geeseiing, om daarna, ook om hun populariteits wille, het volk van Transvaal over te geven -aan de huilende Jingo's. En zij trachten tevergeefs hun han den schoon te wasschen van het bloed dat straks er op zal druppelen. Bedevoeringen als van sir Henry Camp bell Bannerman vernietigen tot zelfs de ge ringste hoop op behoud van den vrede. Tegenover de tweeslachtige houding van den liberalen leider stellen wij deze motie, die het uitvoerend comité der radicalen heeft aangenomen. Zij luidt „Het Comité, van meening dat de reeds van Transvaal verkregen concessies tot re sultaat kunnen hebben, de grieven der Uit- landers langs vreedzamen weg te doen ver dwijnen, doet een beroep op alle ware libe ralen om vast te houden aan de beginselen van hun grooten leider Gladstone, en om de van alle gewetensbezwaren ontbloote houding te veroordeelen van hen die de fei ten verminkt, een beroep op de laagste hartstochten gedaan en dus de eer van Groot-Britannië besmeurd hebben door de onafhankelijkheid, zelfs het bestaan te be dreigen van twee kleine staten om de be langen te dienen van menscken, die grond gebied en goud begeeren." Dat is de taal die past in den mond van wie werkelijk den oorlog niet wilals een striemende zweepslag treft deze motie de Chamberlain-en-Rhodes-kliek recht in het gelaat. Baten zal het wel niet, al gaat ook van velen een krachtig verzet uit. De beste il lustratie voor deze droeve stelling levert het ministerie-Schreiuer in de Kaapkolonie, dat alles heeft gedaan om een oorlog te ver mijden. Maar alle pogingen zijn afgestuit op de tegenwerking van Chamberlain en Milner, den hoofdagent van liet imperialis me in Zuid-Afrika. Zoo wordt nu weer uit Kaapstad gesneld, dat Hofmeyr's zending naar Pretoria ten gunste van den vrede als hopeloos opgege ven is tegenover Chamberlain's hernieuwde verklaring aan de Afrikaan der-partij, dat de Britsche regeering thans niet gezind is, weer een gemengde commissie voor te stel len, en de correspondent der „Daily Chro nicle" te Kaapstad seint eveneens, dat Hof meyr's conferentie met Milner mislukt is. Sterker noger wordt geïntrigeerd tegen het Afrikaander-kabinet. Schreiner en zijn mede-ministers zijn te veel op de hand der Boeren't drijven van sir A. Milner moet zijn hen be vervangen door een ministerie onder ïtose-Innes en Cecil Rhodes. Zelfs verneemt de „Temps" dat de hooge com missaris de afzetting heeft geëischt van de reuzenstad ham zenuwachtig en scheen de droge Meiluclit, die zich gedurende de uren van den d!ag met stof vermengde, hem. on verdraaglijk toe. Hij had zoo spoedig, als het hem maar mo gelijk was, zijn zaken in orde gebracht. Een feest tot afscheid van zijn regiment had hij den vorigen dag gegeven. De jonge Zeuthern was daarbij niet tegenwoordig geweest. AI zijn kameraden toonden daarbij een bijzon der hartelijk streven, vroolijk en broederlijk den scheidenden vriend de uren te veraange namen. Maar bij zelf vermocht niet in een vroolijke stemming te bomen. Hij zeide bij zich zelf, dat het onzin was, i zh gedrukt te gevoelen, en toch gevochte hij zich zoo. Ook viel het afscheidnemen hem pijnlijk, ontzettend pijnlijk. Zestien jaren lang had hij met zijn oudere kameraden gezamenlijk tr'èuw in dienst en gezelligheid gedeeld, had hij de jongere officieren heipon ontbolsteren en waren allen "zóó vast, zóó vast aan elkaar •erbondfen geraakt, dat het schier onbegrijpe lijk scheen, van elkaar te moeten scheiden. En als liet nog maar een bevel van hooger- hand geweest was, dat hem te gelij'k met zijn bevordering tot kapitein naar een ander regi ment verplaatst had, dan zou het een heel ander geval geweest zijn. Maar op die wijze Zoo onvrijwillig en toch ook vrijwillig! Het viel hem hard: en ook aan zijn kameraden. Zij waren allen diep bewogen geweest bij de laatste omhelzingen en bij zijn eeden, dat hij heb regiment nimmer zou vergeten en aan zijn vrienden dikwijls een bezoek zou komen brengen. De vaandrig had daarbij zelfs tra nen .gestort Arnold echter klemde de tarnden nog op el kaar om zich goed te houd'en op dit oogen blik, nu hij voortreed te midden van vreem de mensclien, die onverschillig of ongedul dig naast hem op de banken zaten, voortge trokken door automatisch trappelende Schreiner omdat hij krijgsvoorraad naar Transvaal zou hebben doorgelaten. De „Temps" merkt terecht op dat deze mijn wel eens verkeeid kon springenmis schien zou het Hollandsclie el, 'rent in de Kaapkolonie in opstand -komen. Men verzekert weer dat sir A. Milner aan Chamberlam geseind heeft om ophef fing der Transvaalsche legatie te Brussel en de verwijdering van dr. Leyds te eischen. Waar mannen van invloed en gezag als Schreiner en Hofmeyr blijkbaar niets ver mogen, blijft alleen plaats voor vrucbteloo- ze protesten als van ds. Murray, den gewe zen moderator der Nederlandsch-Gerefor- meerde Kerk in de Kaapkolonie. In een breedvoerig manifest ten gunste van d&n vrede schrijft hij o. a.„Het ware nog niet het ergste wanneer aanvankelijk de Boeren triomfeerden." Murray smeekt namens honderdduizend Kaapsche Hollanders de Britsche regeering te aarzelen, alvorens haar snorkende en dreigende politiek voort te zetten, die zoo jammerlijk gefaald heeft. De Boeren kunnen niet gedwongen wor den; zij kunnen overgehaald worden door redeneering. Murray pleit ook voor arbitrage van het geschil door middel van een gemengde com missie. Hij protesteert welsprekend tegen den schandelijken, schrikbarenden, krank zinnigen oorlog tegen de Boeren, en doet een beroep op alle christenen om dezen te verijdelen. Men zegt dat koningin Victoria ook den oorlog niet wil. De Koningin houdt niet van oorlog, en William Stead herinnert er in de „Chronicle" aan hoe koningin Victo ria tweemaal tegen den zin van Palmers ton een oorlog heeft afgeweerd. In 1861 toen de Vereenigde Staten de stoomboot Trent hadden beschoten, veranderde de koningin Bussel's dépêche naar Washington an dien geest, dat de Vereenigde Staten niet als liet ware gedwongen werden een oorlogs zuchtig antwoord te geven. En in 1864 wil de Palmerston de bezetting van Sleeswijk- Holstein beletten, waarin hij gesteund weid door Robert Cecil, nu lord' Salisbury. De Koningin liet lord Derby, den leider van de conservatieve oppositie, komen, en weigerde een oorlogszuchtige troonrede te teekenen toen zij bevond' dat lord Derby tegen een oorlog was. Is er dan nu geen lord Derby om de grij ze Vorstin in te lichten? Of is de invloed van de Koningin gelijk nihil, en maakt men misschien misbruik van haar lioogen ouder dom De „Times" verneemt uit Pretoria dat daar de uiterste verbittering heerscht, voor al onder de vrouwen, die zieli in den wa penhandel oefenen en de Engelschen drei gen neer te schieten. Het lijkt wel wat gekleurd, dit bericht; maar zeker is, dat de Transvaalsche vrou wen, als de nood aan den man komt, hun mannen, zonen en broeders zullen bijstaan in den. strijd. Toch willen de Boeren niet aanvallen, verklaarde president Kruger in een inter view. Hij zeide, dat de republiek niet voor- paarden te midden van het rumoer der straat. Hij liad een bijzonder d'oel. Een gevoel, dat te overmachtig was, dan dat hij ook maar een poging zou aangewend hebben om daaraan weerstand te bieden, dwong ham, het graf van zijn doode te bezoeken, voordat hij met den namiddagtrein naar Bremen ver trok. Hij vreesde wel, dat hij, als het schip hem den volgenden dag over de zee heenvoerde, het beeld van dit graf met zich zou meene men. Het zou misschien sombere gedachten bij hem opwekken't zou den last, dien hij reeds te torsen had, daardoor nog zwaarder maken. Maar hij moest toch zien, waar zijn dood'e lag. In zijn gedachten noemae hij hem aldus „mijn doode." Hij had zich d'e plaats nauwkeurig door Steineck laten uitduiden. Op de begraafplaats der Maria-gemeente, dicht hij de Prenzlauer- poort, hadden de Zeutherns een familiegraf. Sedert twee a drie geslachten waren zij te Berlijn woonachtig geweest, bedaarde, maar voorname lieden, die eerst door 't huwelijk van den Zeuthern, die de vader van den as sessor en den luitenant geweest was, weder aan geld' gekomen waren. En dteze Zeuthern had een graf met een mooi gedenkteeken ge kocht, waarheen hij toen ook heb gebeente zijner ouders en grootouders had laten over brengen. „Men kan er zich onmogelijk in vergissen," zeide Steineck. „Er staat een hoog zwart mar meren kruis aan het hoofd, en op de gnoote zwart marmeren zerk staan de namen van alle Zeutherns van beiderlei sekse in gouden letters gegrift, 't Is een heele genealogie van Zeutherns." Bij het kerkhof stapte Arnold uit de tram. Langzaam liep hij dien muur van het kerk hof langs. uemens was, aanvallend op te treden, ten zij zij daartoe gedwongen werd door de krijgszuchtige houding der Engelschen, in dien dezen al maar meer troepen ophoop ten aan de grezen of belangrijke verster kingen over zee zonden. Er ligt echter in deze woorden iets dat doet denken aan een ultimatum, ook al wordt van Engelsche zijde nog altijd be slist ontkend dat Transvaal een ultimatum heeft gezonden. Toch zal het ons niet verbazen, wanneer wij oorlogsberichten krijgen. iHet is echter hoogst moeilijk te weten te komen hoe de zaken pnecies staan. Wij zullen daarom maar weer het een en ander mededeelen, zonder voor alles in te durven staan. Het getal Boeren, aan de grenzen verza meld, wordt op 30,000 geschat. Het Boerenkamp bij Yolksrust word't ver geleken bij een legerplaats uit Cromwell's tijddagelijks worden psalmen en hymnen gezongen en godsdienstoefeningen gehou den. De „Standard" verneemt uit Newcastle dat volgens -een hooggeplaatst ambtenaar het Transvaalsche plan van den veldtocht in Natal hierop neerkomt dat, terwijl een aanzienlijke Boerenmacht Lang Nek bezet houdt, oen andere krijgsmacht een flankbe weging in de richting van Dundee zal be proeven. Uit Victoria West verneemt het blad dat de geheele staatsartillerie van Transvaal en de Duitsohe vrijwilligers Pretoria hebben verlaten, dat nu alleen door politie verde digd wordt. Men zegt dat de 74-jarige president Kru ger met moeite door zijn vrienden weerhou den is om zelf naar de grens te vertekken. Waar aan hem door velen de oorlog gewe ien werd, wilde Oom Paul ook toonen dat hij het gevaar niet vreesde. De Ieren in Transvaal hebben een hulp corps gevormd. In zijn oproeping ten strij de zegt hun kommanidant John Mc Bride: „Transvaal wordt bedreigd, met vernieti ging. Het is de taak van alle Ieren in Zuid- Afrika de onafhankelijkheid van dit land te helpen verdedigen tegen onzen vijand van eenwen. her, Engeland.." Verklaard wordt dat dit een schoon© gelegenheid voor de Ieren is om zich te wreken. Mis schien is de dag van afrekening nabij. Het bevel om binnen 48 uur het Trans vaalsche grondgebied te verlaten, strekt zicb alleen, tot de Engelschen uitde ande re vreemdelingen mogen blijven. Schut, lid der oorlogscommissie te Preto ria, is benoemd tot gouverneur-generaal \an den Band. Te Johannesburg is een afideeling gewa pende bereden politie opgesteld' in de bu reau's van de oorlogs-commissie, gereed om onmiddellijk op te treden, in geval van op roer. Toen een aantal kaffers bezig waren om in handelsinrichtingen en huizen aan d'en Oost-rand: strooptochten te ondernemen, werd door de blanke geëmployeerden op lien geschoten. Er is een speciale politie macht afgezonden om de inboorlingen uit een te drijven. De toppen van slank gesnoeide taxisboo- men staken boven den muur uit, alsmedte de kruinen van treuresschen. Gedenkteekenen, die zich binnen den muur bevonden, keerden het bovengedeelte van hun achterzijde naar de straat toe. .Arnold dacht eensklaps, dat hij het kerk hof toch maar niet moest opgaan. Hij vond zijn inval, liet graf van zijn tegenstander bij het duel te bezoeken, sentimenteel. Hij bleef een oogenblik aarzelend staan. Het straatrumoer hield aan, ging dïclit langs hem voorbij en drong nog uit de verte tot zijn oorea door. Het scheen van alle kan ten te komen. En achter dien muur heerschte de rust des doods. Het scheen, als woei hem bloemengeur te gen. Vlak naast het groote, wijd openstaande ijzeren bek stond een klein gebouwtje. Het dak sprong ver voorover en gaf zooveel schaduw, dat de koopvrouw achter haar uit stalling van kransen en bouquetten als een donkere gestalte scheen. Arnold ging naar haar toe en kocht een krans, een krans van groote, kostbare bloe men. Hij handelde als iemand die onder den dwang van anderen staat. Toen hij, terwijl hij zijn portomonnaie nog in dén zak stak, van de uitstalling terugtrad en zich, met den krans aan zijn linkerarm, naar 't kerkliofshek begaf, kwam een mooie, rijzige dame, in een langen weduwensiuier gehuld, er juist uit. Arnold verschrikte. Als dat Mevrouw Von Zeuthern eens was? Zij ging hem voorbij. Neen, heb was een dame op leeftijd wel niet zoo heel oud, maar took hooger in jaren, dan de echtgenoo- te van. dén overledene zijn kon. Ais ik van ieder zwart gewaad' wil sckrik- Aan den Rand is een Engelschman ge vat, die vrijwilligers voor het Engelsche le ger won. Men zegt dat de man gefusilleerd zal worden. m Van Engelsche zijde .worden de oorlogs toerustingen krachtig voortgezet. De ge brekkige Engelsche iegerorganisatie maakt evenwel dat de mobilisatie langzaam gaat. De reserve-klasse A is nu onder de wa pens geroepen. Verder kan de regeenng voorloopig met gaan zonder toestemming van het Parlement. Wordt de geheele reser ve opgeroepen, dan zijn nog 80,000 man be schikbaar, ongerekend de militie dïe oo-k nog kan worden uitgezonden. Nog nimmer heeft Engeland in deze eeuw sinds de Napoleontische oorlogen een zoo groot leger uitgerust als nu; zelfs niet in den Krimoorlog. Men vengete echter niet dat het aantal strijdbare mannen veel minder zal zijn dan het nominale cijfer, daar de Engelschen een kolossalen trein zul len moeten meevoeren. Sir Redvers Buiier, de opperbevelhebber, is gisteren naar Balmoral vertrokken om afscheid te nemen van de Koningin. Men rekent dat hij niet vóór heb eind dezer maand in Zuid-Afrika zal aankomen, en. dan vermoedelijk met de oorlogsverklaring in den zak. Misschien is die dan niet eens meer noodig» Onder de gisteren scheep gegane officie ren bevindt zich ook prins Ohristiaan Vic tor van Sleeswijk-Holstein. Over de Delagoa-baai zegt een telegram uit LissabonVerzekend wordt dat Enge land de Portugeesche rechten in de Dela goa-baai zal eerbiedigen; maar wanneer een andere mogendheid de hand zou willen leggen op Lor e a5 o-M - rq u ez en Portugal niet bij machte mocht zijn dit te beletten, dan is Engeland door zijn schepen, die zich. daar bevinden, in staat zulk een poging krachtig te weerstaan. In geval van het uit breken der vijandelijkheden tegen Trans vaal zal de kommandant der Portugeesche vloot te Loren90-Marquez bevel krijgen den doorvoer van krijgsvoorraad voor Transvaal door Portugeesch gebied te beletten. Gemengde Ülededeeltngen. Béienger, de'voorzitter der commissie van insti uctie, heeft zooveel lad van de advocaten in het hoogverraadsproces, dat hy nog alleen schriftelijk met hen wil onderhandelen. Volgens de nCourrier du So'ir" zal de iechter Grosjean, zoodra hij te Parijs aan komt, in hechtenis worden genomen. Men rekent dat de instructie tegen het eind dezer week is afgdoopen. Dan zal bly- ken wie niet en wie wel vervolgd zullen worden. Meu spreekt van huiszoekingen bij Cavaignac en gravin Martel (Gyp). Schneider, de directeur der ijzerfabriek, j te Le Gieuzot, et kent YValdeck-Rousseau als scheidsrechter en belooft zich voor diens uit spraak te zullen buigen, Michel Delines, medewerker aan de Peters- burgsehe sNovosii", schrijft aan Judet van ken, moest ik er liever maar buiten blijven, dacht Arnold en zeide bij zich zelf, dab men. op kerkhoven natuurlijk vrouwengiestalten in. rouwgewaad aantreft. Hij trad het kerkhof binnen. Ofschoon het straatrumoer zich nog in do verte deed hooren, had Arnold toch voor heb oogenblik 't weldadige gevoel, dat de stilte om hem heen bij hem teweegbracht. Tusschen het klimop, waar grauwe, witte en zwarte zerken en kruisen uit te voorschijn kwamen, liepen langs de paden enkele zwij gende mensehen met ernstige gezichten. Tus schen dit klimop kwamen bloomen in al haar kleurenpracht te voorschijn. De treuresschen en de treurwilgen hadden aan hun neerhan gende, dunne takken groen. Stil en hoog, aan cipressen gelijk, stonden de verschillende soorten van taxisboom en. In Lachend' blauw prijkte daarboven de hemel. Arnold gevoelde nu meer een ernstige voorjaarsstemming in zich, dan een huive ring voor den dood. Het was hem nu opeens ruimer om het hart geworden. "VVat doet het verblijf in de natuur iemand toch dadelijk goed, zelfs in zulk een toestand!, als waarin ik op dit oogenblik verkeer maar groen blijft groen en bloemen blijven bloemen. En de hemel daarboven, dab is ook morgen mijn hemel op de eeuwige zee! Het gezochte graf vond hij al spoedig. Op den weg daarheen ontmoette hij nog twee maal in het zwart gekleede dames. Maar de eerste, cEwaize schrik was van hem geweken. Hij sloeg niet eens acht op haar. Steineck liad gelijk gehad: het was een geheele genealogie van Zeutherns op die groo te zwarte zerk, die door een krans van klim op omgeven was. f Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1