I f I 1 53,<e Jaargang. Vrijdag 13 October 1899. No. 10062. Tweede Blad n ii '1 ■Jf? i! UIT DE PEKS. BINNENLAND. ÉklSèê/ÈMSi Kunst en Wetenschap. Kerk en Schooi. li -^1 rf§ «$£5 want SCHIEDAMSCHE COURANT 9- Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaar dingen fl. 1.23. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en V1 a a r d i n g e n 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor liet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. fill h Allium Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 121° cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van ziin gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Jtleitte adrertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan hot Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Mo. 123. Neutealiteit. De heer V. betoogt in het „Naderlandscli Dagblad", dat, als tusschen Engeland en Transvaal oorlog mocht uitbreken, Neder land een strikte neutraliteit moet in acht nemen en dab dit ook plicht zou zijn als Nederland sterk genoeg was Engeland straf feloos te beleedigen. Schending der neutraliteit, zoo schrijft V.. vooral door Amsterdam, heeft Neder land in den laatsten Engelschen zeeoorlog gewikkeld en de gevolgen zonden nu veel ernstiger zijn. Toen in 1870 de oorlog tus schen Frankrijk en Duitschland was uitge broken, heeft Koning Willem III dadelijk een neutraliteitsverklaring afgelegd, maar thans zou een dergelijke verklaring wel eens juist als een schending der neutraliteit kunnen worden aangemerkt. Zij brengt toch de erkenning mede van Transvaal als zelfstandige, souvereine, oorlogvoerende mo gendheid, terwijl de Transvalere, wanneer Engeland werkelijk de souvereimbeib heeft, niet veel meer zijn dan opstandelingen, evenals de Cubanen. -Nederland moet dus zeer voorzichtig zijn. Blijken van sympathie zijn geoorloofd. Al wat niet oorlogscontraban.de is, mag aan de Transvalere worden gezonden. De Neder- landsclie regeering moet echter zooveel mo gelijk beletten, dat Nederlandsche onderda nen bij de Transvaal in dienst treden en dat er ammunitie naar Transvaal wordt uitgevoerd. Ook beleediging van Koningin Victoria en van den Engelschen gezant is een strafbaar feit. De artikelen 117 en 118 van het Nederlandsche strafwetboek bevat ten voorzieningen op dat punt, die zonder twijfel streng gehandhaafd zullen worden. De vrijheid van drukpers is daardoor niet aan banden gelegd. Gepaste critaek is geoor loofd, en wie in den vorm weet te blijven, kan genoeg krasse waarheden zeggen, zon der beleedigend te worden. Engeland zelf heeft meermalen de neu traliteit geschonden. Men de nice slechts aan de Alabama-quaestie, die heb land bijna m oorlog had gebracht met de Vereemgde Staten van Noord-Amerika. In 1870 lever de het op groote schaal krijgsbehoeften aan Frankrijk. Ab-del-Kader werd heimelijk door de Engelsehen gesteund-en de samen zwering van Orsini tegen Louis Philippe werd op Engelschen bodem voorbereid. Aan de Spaansehe vloot onder d'Oquendo gaf het vrijheid zich op de reede van Duins te bergen en die feiten staan niet op zich zelf, maar sterken kunnen zich ongestraft veel veroorloven, wat aan zwakken niet geraden is. Kleine natiën moeten strikt binnen de grenzen blijven van heb recht, maar zich dan ook niet, zooals Portugal, door bedrei ging of overreding laten bewegen om ten bate van de sterkste mogendheid de neu traliteit te schenden. Se Koninginnen te Potsdam. Omtrent het niets beteekenende ongeval, aan het Kon. rijtuig overkomen, seint de Berlijnsche correspondent vaD de sN. R. Ct." nog van gisteren: In de nabijheid van Sanssouci, waar een kpje oude moerasgrond is, trapten <*le paarden mis en stonden plotseling in het moeras. Het rijtuig stond dadelijk stil en nog op vasten grond, maar de Koninginnen moesten uit stappen, daar de paarden zie', te vast in de slib hadden gewerkt. De Koningin, die dit voorval van den vroo- lyksten kant opvatte, deed hare moeder het voorstel, te voet door het park naai' huis te wandelen, maar de voor de gezondheid van hare dochter steeds bezorgde moeder wilde er niets van hooren, dat de volstrekt niet op een wandeling door nacht en nevel ge- kleede dames dat deden. Inmiddels was reeds een vlak achter het eerste rijtuig aanrijdende equipage aangekomen met twee hoogge plaatste militairen, en de Koninginnen namen nu in dit rijtuig plaats. Dit kleine ongeval, ts zonder eemge ernstige gevolgen afgeloopen. Bij het afscheidsdiner van gisteren werd er herhaaldelijk over gesproken en de Koning innen schertsten er over. De jonge Koningin verzocht den Keizer uitdrukkelijk, den koetsier niet te straffen. Deze oude ervaren lijfkoetsier Martens, die den ouden Keizer Wilhelm altijd reed, rijdt buitengemeen zeker en had ook eergisteren de paarden dadelijk in zijn macht, zoodat zij dadelijk stilstonden, en dat het verzoek van de Koningin zjjn uitwerking had gehad, bleek hieruit dat hij vandaag op de equipage, waarin de Koninginnen en de Keizer "aar het station reden, weder als koetsier zat. Hn Potsdam hadden intussehen de geruch- te|j. Bet ongeval erg vergroot. Hooggeplaatste militairen hoorde ik b.v. goedgeloovig ver tellen, dat de paarden tot aan den buik en het rijtuig tot aan de as in liet moei as wa ren gezakt, zoodat het rijtuig met ba!sen er uitgeheven en de Koninginnen op de armen van haren dienaar met volkomen verhavend toilet naar buiten gedragen moesten worden. Ik heb echter goede reden om aan te nemen dat mijn hierboven gegeven lezing juist is. Het vertrek. Toen de Koningin gistei ochtend om half tien van het Potsdamsche station veitiok, zag zij er stralend, frisch en opgewekt uit. Evenzoo was zij dit Dinsdagavond op het reeds kort beschreven afscheidsdiner. Ik wil nog even op dit diner terugkomen. De Ko ningin droeg, een toilet vau lichtblauw atlas met een in de stof gediukt of geperst bloe- menpatioon en licht met doorzichtig gans gegarneerd. Aan den hals was de japon half uitgesneden en de geheele corsage was be zaaid met schitterende diamanten. In liet haar droeg zij een brillanten sieraad, dat van voren den vorm van een bundel had. Als bevoorrecht buurman aan de rechter zijde van de Koningin zat de 23-jaiige piins Joachim Albrecht van Pmisen, de tweede zoon van den prins-regent Albrecht, een lijzige luitenant van de garde-dragonders, die om zijn aangenaam karakter en vriendelijke manieren allerwegen bemind is. Men was erg benieuwd geweest naar de plaatsing van de gasten aan het gala-diner, daar verschillende jonge prinsen van voistelijken bloede genoo- digd waren en bovendien tot het laatste oogenbbk diep geheim werd gehouden, wie van hen met toestemming van den Keizer als gastheer en famiiie-hoofd van de Hohen- zolleins, uit was gekozen om aan de rechter hand van de lieftallige Koningin te zitten. De Koningin-Moeder was in blauwe zijde gekleed, en ook de Keizerin droeg een japon met een blauwen weerschijn. Tusschen beide Koninginnen zat de Keizer, tegenover hem de Keizerin. Slechts door enkele plaatsen van de Koninginnen gescheiden, zat aan den eenen kant de vrouw van den gezant, jhr. Tets, en aan den anderen kant de gezant zelf. Behalve zware zilveren versieringen waren er op talel nog vier groote, zacht gekleurde vazen waaruit licht scheen te stialen. Bij liet vei trek van de Koninginnen uit Potsdam scheen een heerlijk zonnetje. Het is trouwens gedurende den geheeien tijd van het bezoek buitengewoon mooi helder herfstweer geweest, zoodat ook gisteren nog een lange ijjtoer kon gedann worden. De Keizerin was naar het Sladtschioss toe gekomen, waar dicht voor den grooten in gang vandaag weekmarkt werd gehouden met groente- en potlenbakkerskramen, om daar zeer hartelijk van hare lieve gasten met een o ehelzing en een kus afscheid te nemen en hun een ruiker in de hand te drukken. Daarna steeg de Keizer bij de Koninginnen in het rijtuig en bracht hen naar het station, waar ditmaal bij het vertrek alle militair vertoon achterwege was gebleven. Daar hadden zich ongeveer vijftig hier wo nende Nederlanders, met oranjelintjes opge steld, waaronder ook prof. Van 't Holï, het gewezen lid van den Raad van Iodië Mi- chielsen enz,, die van de vorstelijke wacht kamer tot aan het salonrijtuig geschaard stonden. In de wachtkamer wnren een aantal militairen en hovelingen en de Nederlandsche legatie met hare dames, die de Koninginnen een prachtigen ruiker aanboden. Op het perron zelf overhandigde nog een Nederlandsche dame de Koningin fraaie bloe men en wandelde de Koningin aan den arm van den Keizer, tot op het laatste oogenblik met bloemen begroet, naar d? deur van den waggon. Hier kuste haar de Keizer herhaal delijk op de handeD, daarna wisselden beiden nog een aantal hartelijke woordeo van weder- keerige vreugde en dank, en glimlachten elkander daarbij van weerskanten zoo vrien delijk toe, dat men wel gelooven mag aan de oprechtheid van de vvederzydsche goede ge zindheid. De Koningin maakte daarna voor hare landgenooten herhaaldelijk een buiging om hen te bedanken, waarop deze geest driftig: ïLeve onze Koninginnen" riepen en het »Wien Nederlandsch Bloed" met ont- blooten hoofde aanhieven. Evenals de op het perron aanwezige Duit- schers uit volle borst instemden met den uitroep»Leve de Koningin", zoo stemden de Nederlanders daarna mede in met den Duitschen kreetsDer Kaiser lebe hoch en onder deze met elkander versmeltende juichkreten op de Koningin en den Keizer rolde, de trein het station uit, .iet gejuich en het wuiven van zajedoefeen '\tgeleid, zoo lang nog de gracieuze, in een reiscostuum van groene zyde gekleede gestalte van de vriendelijk dankende Koningin te zien was. Van de velerlei geschenken die de Koningin mede heeft gebracht naar Potsdam, zij ge noemd eene op eene muurconsole te plaat sen kostbare klok van émail, stijl Lodewijk XV, welke zij den Keizer heeft vereerd, die er zijne levendige erkentelijkheid voor be tuigde. Die klok past voortreffelijk bij de meubelen van zijn woonvertrek in het Nieuwe Paleis. De Koningin-Moeder heeft een stede geschonken van beschilderd porselein, van den eigenaardigen vorm zooals men de .sle den in enkele tleelen van Nedeilaad ziet. Het is eeu prachtstuk, bestemd om op tafel te staan met bloemen er in. Reuter seint uit Arolsen van gistei en: Koningin Emma is hier hedenavond, om enkele dagen te verblijven, aan het voiste- lijlc hof aangekomen. Posterijen. Aan het verslag aan de Koningin belt ef fende den dienst der posterijen en telegrafie over 1898 is het volgende ontleend. (De tus schen haakjes geplaatste cijfets hebben be trekking op het jaar 1897). Posterijen. Onder den directeur-generaal der posterijen en telegiaphie waren aan bet einde van 1898 bij het hoofdbestuur der posterijen en tetegraphie geplaatst 116 amb tenaren en beambten, terwijl het personeel der posterijen van den enkelvoudtgeu dienst bestond uit 5039 peisonen en dat van den veieeuigden dienst uit 1792 personen. Het aantal postkantoren op dat tijdstip was 275, waaronder4 spoorwegpostkantoren voorts waren er 39 bijkantoren en 989 hulp kantoren. Het aantal gewisselde stukken bedioeg 308,807,675 (293,551,670), waarvan gewone brieven 93,025,016(88 608,391), briefkaarten 47,863,326 (45,315,779), en nieuwsbladen en gediukte stukken 142,641,521 (134,579,219). De aan de post ter overmaking of ter in vordering toeveitrouwde waarde, voor zoover bekend, bedrc eg f281,052,758 (1260,006,728). Uit bet voorgaande blijkt, dat in 1898 het aantal behandelde stukken met ruim 15 mil- lioeu stuks is toegenomen en de aan de post ter overmaking of ter invordering toever trouwde waarde ruim 21 millioen gulden meer heeft bedragen dan in liet voorafgaande jaar. Het aantal der verzonden bmnenlandsehe en dat der verzonden en ontvangen buiten- landsche pakketten bedioeg 4,911,078 (4,798,385), waarvan 97 pCt. geheel ef ge deeltelijk per spoor werden verzouden, waar voor aan de verschillende spoorwegmaat schappijen f 519,047.11 of gemiddeld f0.108 per pakket werd vergoed. Ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest weiden 221,095 pakketten verzonden. Het batig saldo v/d postdienst zal vermoede lijk bedtagen f'2,005,356,84^ pl,900,801.54) alzoo in 1898 vermoedelijk f 104,555.30V9 meer. Telegrafie. Op het einde van 1898 bedroeg het aantal telegraafkantoren in Nederland 935 (898) en het personeel van den enkel- voudtgen telegraafdienst 1211 ambtenaren en beambten. In den loop van het jaar werden 38 nieuwe Rijkstelegraafkantoien geopend, alle ingericht met telefoondienst. Op uit, De cember bedroeg de lengte der lijnen van het Rijkstelegraafnet 5906.6 KM en de lengte der draden 20,945 4 KM, Het intercommunaal en internationaal telefoonnet bestond op 1 Januari 1899 uit 819 K.M. lijn en 6, 17.8 K.M. draad. De opbrengst van den intercomraunalen telefoon dienst bedroeg met inbegrip van de abonne menten in 1898 f119,334.671/2. De opbrengst van het internationaal telefoonveikeer met België bedroeg voor Nederland f8,743.40, die van het internationaal telefoon vet keer met Duitschland f 4,946.671/2. In 1898 werden behandeld 4,957,691 (4.672,142) telegrammen met een opbrengst van f 1,846,938.02 M (f 1,714 053.86%), ter wijl voor aanleg en exploitatie dat jaar werden uitgegeven f2,889,153.08'A (f2,S59,542.92) waaronder f708,800.74 (f616 436.78) als aandeel der telegiafie in de kosten van den vereenigden post- en telegraafdienst. Uit een statistisch overzicht van den tele graafdienst over de jaren 1853 1S98 blijkt, dat het totaal aantal telegrammen over eerst genoemd jaar 45,674 bedroeg of in 1898 4,912,017 meer. Machinisten en stokers. De heer S. M. Hugo van. Gijn, lid dei- Tweede Kamer voor Dordrecht, richtte de volgende circulaire aan de reeders te Dor drecht, die tot dusverre het officieele con tract weigerden te teekenen. „Nog steeds blijft de treurige verhouding bestaan tusschen reeders van sleepbooten en machinisten en stokers, zeer ten nadeele van heide partijen, terwijl tot nu toe elke poging om tot een vergelijk te komen schip breuk leed. „Overtuigd dat deze toestand niet mag blijven voortduren en tevens overtuigd dat mannen van goeden wil, bij ernstige over weging wel bereid bevonden zullen worden om tot een goede oplossing mede te werken, heb ik gemeend mij niet te mogen, onttrek ken, toen men mij verzocht te trachten als bemiddelaar en scheidsrechter in. dezen op te treden, „Zullen evenwel de besprekingen eenig resultaat hebben, dan moet ook vooruit de zekerheid bestaan, dat partijen die bemid deling wensclien en goedkeuren cn zich ver binden, zich bij de uitspraak neder te leg gen „Ik heb mij veizekerd dat de machinis ten en stokers mij als arbiter zullen aanne men en heb ik dc eer mij tot u, ovenals alle reeders die tot nu toe het contract nog met teekenden, te wenden met de viaag: of ook gij mijne bemiddeling in dezen zoudt wil len aannemen, en u aan mijn uitspraak zoudt willen onderwerpen, in welk geval ik u uitnoodig tot ccn samensprekmg morgen (Dmsdag)avond ten acht uur m een der lo kalen van heb koffiehuis Koophandel en Zeevaart aan de Groenmarkt alluer „Ik hoop van ganseher harte, dat u aan mijn roepstem gevolg zult willen geven en daauloor een strijd beëindigd worde die nie mand voordeel brengend, schadelijk is voor allen. „Beleefd verzoek ik u mij zoo spoedig doenlijk, zoo mogelijk nog lieden, uw be slissing mede te declen." Ook deze poging heeft geen gevolg geliad In den loop van den dag kwamen twee ïee- ders den heer Van Gijn mecdeelen, dat zij niet zouden teekenen en ook met ter ver gadering zouden verschijnen, en op den voor de vergadering uitgeschreven tijd kwamen slechts een commissie uit dc stakers en één rceder, zoodat de vergadering niet door eg. De heer Van Gijn had verder met de be langhebbende machinisten en stokers een onderhoud ovr-r hetgeen er had plaats ge had en wat er nog te doen stond. Bij de Tweede Kamer ts een wetsvoorstel ingediend om den toegang voor vreemdelin gen tol onze universiteiten gemakkelijker te maken, voornamelijk in het belang van jonge lieden uit Zuid-Aft ikn. Verder wordt voorgesteld de instelling van een doctoraat in het hedendaagsche Romeinsch- IJollandsch reehi, omdat de toekomstige Zuidafrik aansehe rechtsgeleerden, meer dan de kennis van de positieve Nederlandsche wetgeving, voor hunne vorming vooral noodig liebbeu de kennis van het Zuiilafrikaan«clie recht, dat giootendeels gebaseerd is op het Roomscli-Hoüaudsch recht. Van de instelling van dat doctoraat wordt verwacht, dat velen van hen aan eene op- leidiug bij hun stam- en taalvet wanten bo ven een opleiding in Groot-Biitanmê of Duitschland de voorkeur zullen geven. Ten opzichte van de wenschelijkheid van een dergelijk doctoraat luiden de ontvangen ad viezen, eenparig gunstig. In de veel uitgespro ken ineenmg, dat door de instelling van het nieuwe doctoraat feitelijk een practisch belang van een ander volk zou worden ge diend, deelt de Minister niet. In verband met de instelling van het nieuwe doctoraat is aanvulling der vakken, waarin universitair ouderwijs wordt gege ven, noodig. Als nieuw vak behoort te worden opgenomen bet Zuid-Afrikaanscli recht. Voorts strekt het ingediende wetsontwerp nog tot wijziging van art. 24 der wet op het liooger ondeiwijs, in dien zin, dat aan de ge meenten de vrijheid worde gelaten op de gymnasia een hooger minerval te hellen dan 1100. Wordt het schoolgeld naar het vermogen der ouders of leerlingen bepaald, dan bestaat er ook uit een oogpunt van het onderwijs geen bezwaar aan de gemeenten toe te staan van vermogenden een schoolgeld te heöen hooger dan f100, mits voor geen leerling meer wordt geheven dan bet bediag, het welk voor het onderwijs van dien leeiltng ten laste van de gemeente komt en de leer lingen uit andere gemeenten naar dezelfde beginselen en naar denzelfden maatstaf wor den aaogeslagen als de ieetlingen uit de heffende gemeente. Tot lid van den Raad van Rotterdam is zonder stemming gekozen de heer W. Rueb (lib-) Naar te Delft uit betrouwbare bron ver nomen wordt, zijn de plannen tot annexatie van de bebouwde gedeelten der buitenge meenten Dij Delft, wederom ingediend. Zoo men zegt, geschiedde deze indiening op last der hooge regeering. In de sStaatscourant" vindt men het dror dr. Jan ten Brink uitgebracht verslag over het te Gent gehouden XXV ste taal- en let terkundig congres. Dit verslag werd uitge bracht volgens opdracht van den minister van binnenlandsehe zaken. Men meldde ons gisteren uit Rotterdam Ter bijwoning van het zilveren feest der Rotterdamsche Tooneelisten, vulde een talrijk en deftig publiek den grooten schouwbuig. Het eenige feestelijke bestond daarin, dat aan den ingang Alida Klein en mevrouw van Eysden alle dames bloemen vereerden, welke attentie zeer op prijs gesteld werd. De op. oei mg van het dianm Da Afwezige vond 1 uidert bijval, vooral door het spel van meviouw v. Kerckhoven, die zich door bare actie nis een waardige opvolgster van me vrouw Beersmans deed kennen. liet daarna opgevoerde tooneelspel Jongelui was eene aangename afwisseling, dank zij bet uitstekende spel van de heeien Van Eysder. en Tartaud en de dames Alida Klein en Poolman, trouwens alle medespelenden komt een woord van lof toe. Te Rottei dam is ovei leden de heer C. van de Snrit, leeiaar aan de Muziekschool aldaar. Hij was een bekend klavierspeler van veel talent. Morgenavond vangt Messcliaert's a capella koor in de üoele Rotterdam, d'Andiade heeft gisteren te Amsterdam veel succes- gehad. Maandag a.s. zingt hij in Rotterdam. tn de Risteien te Amsterdam gehouden huishoudelijke vergadering van de Nederland sche Anthropologische Vereeniging is dooi den vooizitter medegedeeld, dat tot de uitgaaf van een veeltalig tydschrift is besloten zonder verhooging der bijdragen van de leden. Voorts werd in de plaats van prof. C. Winkler tot Voorzitter gekozen prof. L. Bolk, die te kennen gaf, deze benoeming in beraad te willen houden. In den Kunstkring te's-Gtavenhage houdt de expeit J. Scliulman uit Amersfoort thans veiling van antiquiteiten uit de collecties Van Bosvelt, Schoonhoven, en H. W. M. Roelants, Schiedam. Het eerste nummer is verschenen van het sNotariecl Weekblad", gewijd aan het nota- naat, rechtsgeleerdheid en registratie. Hoofd redacteur is notaris A. Moll te Deutichem, uitgever de heer Mislet aldaar. Men meldt dat de Ilollandsche schilder Alexander Slruys zijn laatste schildeiy sllo- peloos", thans ten toon gesteld op de vier- jaarlyksche te Gent, aan de gemente Gent verkocht voor twintigduizend francs. De »Vo«s. Zeitung" meldt, dat barones PattiCederstiöin waarschijnlijk nooit meer in een opeia zal optreden voor het publiek. Alleen zal ze, om haar nieuwen echtgenoot, baron Cederstrom, die baar nog nooit op het tooneel gezien beeft, een genoegen te doen, een voorstelling geven m het verrukkelijke kleine theater, dat bij haar prachtig goed Craig-Ynos in A.ales hooit; opgevoerd zal worden La Traviaia De bat ones zal Violette spelen, een van haar mooiste en beroemdste rollen. Guslaaf Adolf- Vereeniging. Te Dordrecht werd gisteren de jaarver gadering gehouden der Nederj. Gustaaf Adolf Vereeniging, welke voorafgegaan werd door een stichtelijk uur den vorigen avond in de Groote Iieik. Dr. B. G. Hagen uit Leiden, die een inleidend woord spiak en de vreemde afge vaardigden welkom heette, presideerde de jaarvergadering. Uit liet jaarverslag bleek, dat het getal afdeeltngen en correspondentschappen onver anderd gebleven, maar bet aantal leden met een tweehonderdtal verminderd was, en thans 4815 bedraagt; dat de geldmiddelen in be vredigenden toestand waren, tengevolge van de ontvangst van een drietal legaten, tot een gezamenlijk bedrag van pl. m. f8000; en het hoofdbestuur den heer G. J. de Hoest, predikant te Leiden, die aan de beuit van aftreding, doch niet herkiesbaar was, uitzijn midden had verloren, en dat tot nieuw lid benoemd was de heer Eveleii*, Evang. Luthersch predikant te Leiden. De rekening van den penningmeester, den heer C. C. Chavannes, Waalsch prddikant te Leiden, was door het bestuur derDordtsche afdeeling onderzocht. By monde van den heer A. Loeff gaf dit bestuur verslag van zijn be vinding. De inkomsten hadden bedragen de som van f29,772.28, de uitg. f 15,148,74i/s, zoodat er een saldo ovei bleef van f 14,623.53Va grootendeels te besteden aan uitkeeringen. Met dankzegging aan den penningmeester werd de rekening goedgekeurd. Hierna ging de vei gadenng over tot beh in deling van het ondersteuningsplan, aange boden door het hoofdbestuur. Met een kleine wijziging in de verhooging van de aan de gemeente Venloo voor keikherstel vooige- dragen toelage ad f100, met f50, werden alle voordrachten bekrachtigd. Mitsdien zuilen aan 32 gemeenten in Nedeiland subsidiën geschonken worden tot een gezamenlijk be diag van f4050. In Oost-Indië, voor de meisjesschool in de Mmahassa f 250. Voor de kerk in het Leprozen- gesticht te Suriname f50. Aan 132 genieen ten in verschillende landen van Europa een gezamenlijk bedrag van f 8121. In gemeenten van Aziatisch-Tuikije of Egypte f164; uit makende een totaal van f 12 738. ■J-K «-v 3, y V 3*

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5