i I llr I i I# I* K' Ife. te II" If m Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Tjalieberd, li. A. Ludwi te Berkhout; te Beteren, J. Lamtnerts van Bueien, te Bunnik; te Terkopie, J. Magen dans, cand.te Oldeholtwolde, IJ. lluizinga. te Eext. Gidsükt ter Drukkerij v. d. SoanDiAoenni CoraAKt, 1 te., te te te 1? s J4~ te |«r te 1^ |ft4 ■Ér ii tri I*ri (Pï If- Ir llf^ «fwL te-Y tec te«.v Gemengd JSTiebws. F i nantiee 1. Y i s s die r ij. Scheepvaart. pe Handel. agenda, Itó- Ik! ir I li; If |x< ■ft» lït* 1^ 1 ir Ix te„ ÏLi li' - te ■*f F iït» - II, |t*< lis. If ferrf. i4i Uit het door het hoofdbestuur aanbevolen drietal werd voor het ontvangen der door de afdeelingen samengebrachte en door een bij drage van het hoofdbestuur vermeerderde feestgave a pl.tn. f300, die Stendsetze in West-Pruisen gekozen. Verschillende mededeelingen werden nog door onderscheidene sprekers gedaan, all rakende het gebied waarop de G.-A.-V. zich bewoog. Hierna werd de vergadering gesloten. Bedankt: Voor Oud-Vosmeer, door van den Berge, te Biezelingen en Eversdqk Gisteren had te 's-Graver.hage onder de leiding van den president, mr. B. Ph. baron Van Verschuer, van Arnhem, de gewone jaarlyksche vergadering van het Algemeen college van toezicht op het beheer der goede ren en fondsen van de Hervormde gemeenten in Nederland plaats in het gebouw der Synode van de Nederl. Herv. Kerk. Als voorzitter, onder-voorzitter en secre- taris over het jaar 1900 werden de aftredende dignitarissen met nagenoeg algerneene stem men herkozen. Met de leden van het moderamen werden de heeren Calkoen, Beckering, v. Loenen en v. Wuliïte Palthe (de laatste afgevaardigde van het prov. college van O verijsel niet aan wezig) herbenoemd. Evang. Luth. Kerk. Beroepen: Te Zutfen, W. J. Manssen J.Cz., te Zaandam. Geref. Kerken. Drietal te Leeuwarden, J. de Munninck, te BarendrechtE. Sillevis Smit, te Rotter dam en E. Vonkenberg, te Voorthuizen. Beroepen: Te Rhoon, E. C. B. van Herwerden, te Brieilete Ierseke, K. van der Wal, te Hillegom te Grootegast B. van der Werff, te Kruiningen. Bedankt: voor Katwyk-Binnen en Win terswijk door J. H. Dormer Jr., te Nieuwdorp. R. K. Kerk. In het Sint-Andreasgesticht te Utrecht is overleden de heer H. A. van Spanje, pro feasor der moraal-theologie aan het Aarts bisschoppelijk Seminarie te Driebergen. Mgr. F, A. H. Boermans, bisschop van Roermond, heeft benoemd: tot professor in de H. Schrift aan het Groot Seminarie te Roermond den heer H. W. H. Everts; tot professor in de II. Liturgie en de kerkelijke geschiedenis en provisor aan het Groot Se minarie den heer P. T. Verheggen, rector aan de St. Nicolaasketk te "Venlo; tot rector aon de St. Nicolaaskeik te Venlo den heer Ed. T. Krips, kapelaan aan de St. Martinus- kerk aldaartot kapelaan aan de St. M r- tinuskerk te Venlo den zeergel. heer dr. J. A. Poels; tot kapelaan te Neer den lieer E. J. M. Geenen, kapelaan te Ospe!tot kapelaan te Ospel den heer J. J. Gilmans, kapelaan te Neer. Hoogek Onderwijs. Amsterdam. Met gunstig gevolg afgelegd het doctoraal-examen in de rechten door den heer J. v, Daeiberg; het 4ste natuurkundig- examen door de heeren J. F. Temmerman en C. Bakker. Bevorderd tot doctor in de rechten op stellingen de lieer J. J. de Graafï, geb, te Haarlem, en tot doctor in de scheikunde op proefschrift ïMengkristallen van Natrium nitraat en Kaliumnitraat en van Natrium nitraat en Zilvernitraat", de heer D. J. His- sink, geboren te Kampen. Leiden, Geslaagd voor het eerste natuur kundig examen de heer M. D. Horst; voor het tweede natuurkundig examen de heer F. D. Osken. Geslaagd voer het propaedeutisch examen geneeskunde de lieer A. A. G. Land. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap de heer M. J. P. D. van Harinxma thoe Slooten, geb. te Leeuwarden, op stel lingen. treckt. Theor. geneesk. 2 de heeren F. J. Noordhoek Hegt, Th. G. v. Vogelpoel en Ph. L. M. M. Taminiau. Theor. geneesk. ex. 2, de heer E. J. Dene kamp. De zaak-IIogerhuis. Zooals wij ia ons vorig nommer konden mcdedeelen, is bij den Hoogen Raad inge diend een verzoek tot revisie van het ar rest in zake de gebroeders Hogerhuis. Bedoeld verzoek is ingediend door mr. Z. van den Bergh. Aan het „Volksdagblad" ontleenen wij •liet volgende omtrent de xnotiveermg van dat verzoek. Sedert het arrest werd gewezen, hebben zich eenige omstandigheden voorgedaan, die bij het onderzoek ter terechtzitting den rechter niet bekend waren en die ernstigen twijfel doen ontstaan aan de juistheid der uitspraak. Die omstandigheden zijn de volgende Do herkomst van het lantaarntje, het voornaamste stuk van overtuiging, die ter terechtzitting onbekend was gebleven, is se dert dien opgespoord en daarbij is niet ge bleken van eenig verband tusschen dat lan taarntje en de veroordeelden. Daarentegen is wel gebleken, dat dit lan taarntje in het bezit is geweest van Paulus van Dijk, vrachtrijder te Beetgum. Voorts heeft deze Paulus van Dijk aan derden, o. a. zijn meest vertrouwde vrien den, bekendmet twee anderen, nl. Sybout Alberda en AHard Dijkstra, beiden wonen de te Beetgum, de feiten te hebben ge pleegd waaraan de verzoekers zijn schuldig verklaard. Ook hebben deze beide evengenoemden, kameraden van Van Dijk, een zelfde beken tenis gedaan aan eenigen hunner vertrouw den, terwijl gemelde Dijkstra nog aan Z. Middelkoop te Leeuwarden heeft ver klaard: voordat de inbraak waaraan de verzoekers zijn schuldig verklaard, werd ge pleegd, te hebben geweten, dat zij zou wor den gepleegd. De buitengerechtelijke bekentenissen worden behalve door hetgeen omtrent het lantaarntje is gebleken, nog bevestigd door de volgende thans gebleken omstandighe den. In den nacht, dat bovengemelde feiten zijn gepleegd, ongeveer een uur nadat zij zijn gepleegd, is evengemelde Dijkstra thuis gekomen m zijn woning, welke, als men den weg noemt langs de woning van Van Dijk, op ongeveer een uur afstands is gelegen van de plaats des misdrijfs. Korten tijd te voren zijn drie personen gezien op den weg, van de plaats der mis daad voerende naar v. Dijk's woning, ter wijl zij zorgvuldig een grooten afstand be waarden tot andere voetgangers op dien weg. P. van Dijk voornoemd is meermalen 's nachts op diefstal uitgeweest en placht daarvoor te kiezen den nacht van Donder dag. P. van Dijk had daags na de inbraak een schram aan den mond en Sybout Alberda had dien dag een ernstige bandwond, die hij Donderdag te voren nog niet had. De laatste verkeerde dien tijd in benar- deu geldelijken toestand. Verder zijn nog de volgende omstandig heden gebleken. Coraelis Straatsma, de buurman en huis vriend der drie hoofdgetuigen, heeft dade lijk na de inbraak met hen een gesprok ge had over de vermoedelijke daders. Hij noemde toen, bij wijze van vergissing, de namen der verzoekers, doch Haitsma c. s. verwierpen dit vermoeden met nadruk, en noemden andere namen. Spoedig na de inbraak verklaarde getui ge Haitsma aan P. C. do Jong, dat de groot ste der daders een lengte had als deze De Jong. Doze is belangrijk langer dan de ver zoeker Wiebren, door denzelfden Haitsma als de langste der daders beschreven. (Deze omstandigheid worde beschouwd in verband met Ilaitsma's verklaring, dat een der da ders grooter was dan de beide anderen, ter wijl van de verzoekers er twee ongeveer de zelfde grootte hebben, en er een kleiner is.) Dezelfde Haitsma heeft thans aan den heer officier van justitie te Leeuwarden een nadere toelichting gegeven van den sprong, waarmede de eerste der daders door het raam zoude binnen gekomen zijn, nl. als een sprong „met het hoofd vooruit" tus schen de handen door. De opname van de plaatselijke gesteldheid, toont echter aan, dat een dergelijke sprong eeu feitelijke on- uogelijkheid is. En eindelijk is nog gebleken dat de in beslag genomen kogel er een was van 9 niM., doch de in beslag genomen re volver er oen van 7 mM. en dat een nauwkeurig, deskundig onder zoek, cloor dr. Plet op heb lichaam van de verzoekers ingesteld, kort nadat de inbraak is gepleegd, geen enkel spoor van verwon ding heeft doen ontdekken, ook niet bij den verzoeker Marten, die toch volgens de ver klaring der hoofdgetuigen, na een hevige worsteling, door de glasruiten naarbuiten moet geworpen zijn en van wien wel de bloedsporen, op het raamkozijn gevonden, moeten afkomstig wezen. Deze reeks van omstandigheden kan be wezen worden door de verklaring van een aantal getuigen, bijna aLlen reeds gehoord in de instructie, tegeu den getuige Haitsma gevoerd, ingevolge een. klacht wegens mein eed in de strafzaak tegen de verzoekers bij name P. de Jong E. Rmgia, J. Sinnema, K. Stienstra, wed. Stienstra, H. de Jong, K. de Vries, D. Bakker, J. F. Dijkstra, Br v. d. Ploeg, P. T Wassenaar, G. Kijlstra, G. Huitinga, H. r. d. Woude, K. Jopma. Voorts verwijst het rekest naar de be- eedigde verklaring van Tjeerd Stienstra en wijst er op dat de verklaringen van Grietje Kijlstra, Eeltje Ringia en Klaas Stienstra onder cede bevestigd zijn voor de rechtbank te 's-Gravenliage in de strafzaak tegen mr. P. J. Troelstra. Eindelijk worden als bewijs genoemd de verklaringen van T. Piekkcr, dr. Plet, Z. Middelkoop, graaf Schimmel- penninck en Douwe Swart. Dan gaat het rekest voort De omstandigheden hierboven opgesomd, zouden, waren zij den rechter bekend ge weest, hebben kunnen leiden tot de vrij spraak der verzoekers, vooral wanneer zij worden beschouwd in verband met het vroe ger geleverde bewijs. Werden immers ten aanzien van liet be wijs, dat de feiten zijn gepleegd, de getui genverklaringen bevestigd door meerdere objectieve aanwijzingen, het bewijs wie de personen der daders waren, werd geleverd uitsluitend door getuigenverklaringen. De verschillende stukken van overtuiging het langdurige konden, ondanks liet langdurige en om- angrijke onderzoek, in geenerlei verban tot de veroordeelden worden gebracht. En de getuigenverklaringen hielden niet een zoodanige waarneming der daders, dat twijfel omtrent de personen werd uitge sloten, doch integendeel een waarneming van verschijnselen, die eerder vermoedens kunnen heeten, waaruit de hoofdgetuigen, zooals Sieds Jansma zich uitdrukte, tob „do overtuiging kwamen" dat de verzoekers de daders waren. De waarde dezer getuigenverklaring werd oorts ernstig verzwakt door de daarmede jeheel strijdige verklaringen, aanvankelijk door dezelfde personen in de instructie om trent de daders afgelegd, later gevolgd door verklaringen als deze van Sieds Jansma. Dat hij „tot de gedachte komt," dat „het door den commissaris van politie geopperde denkbeeld" (nl, dat de gebr. Hogerhuis de daders kunnen zijn) „min of meer wordt toegedaan", verzwakt ook doordat hun voor stelling der feiten geleidelijk meer en meer werd gewijzigd. De houding der beide hoofdgetuigen (Haitsma, Iemke Jansma) in de eerste da gen na de inbraak, was voorts moeilijk te rijmen met hun verklaring, dat zij Wie bren beslist als den hoofddader hebben er kend, die Haitsma haast den keel had dicht geknepen. Immers heeft Haitsma (blijkens zijn ge tuigenis voor de rechtbank) den verzoeker Wiebren gevraagd, of hij den nacht na de inbraak bij hen kwam slapen, en heeft lnj inderdaad nog eenige nachten met hem in hetzelfde bed geslapen. Ook Iernkjo Jansma heeft met hem nog des nachts het bed gedeeld. Eindelijk zij nog opgemerkt, dat de waar neming door do hoofdgetuigen geschied is: in oogenblikken van hevige gemoedsbewe ging; dat genoemde Iemkje een hysterica en zenuwlijdster is en ook getuige Hail als een gejaagd en zenuwachtig man bekend staat. liet verdwenen knaapje. Men meldde ons gUteren nog uit den Haag De herkenning door de ouders van het lijkje, te Scheveningen gevonden, als dat van het vermiste knaapje Van Wezel, berust op de gelijkheid der kleederen, het breuk bandje, dat de knaap droeg en de aanwezigheid in een broekzak van tramkaartjes, door den vader aan zijn zoontje meegegeven, toen het hem op 25 April zijn eten had gebracht. Toen de moeder haar kind in dien af schuwelijken toestand herkende, werd zij zoo geschokt, dat men haar van de plek moest wegrukken en per rijtuig huiswaarts ver voeren. Ook de vader was diep bewogen. Het stoffelijk overblijfsel vei keerde in zulk een verregaanden staat van ontbinding, dat men geen teekenenen van geweld heeft kun nen ontdekken. Toch zal het naar Leiden worden vervoerd ter nadere schouwing. Op de plek bij den watertoren, waar bet lijk gevonden werd, zijn konijnenholen, en 'cis dus mogelijk dat de jongen in een groot konijnenhol geraakt en onder het zand be dolven is. Het lijkje werd niet diep in het zand gevonden, maar dit zegi r-ieto, want met 't oog op de voortdurende verstuivingen, is 'tniet te constateeren, of de zandbedekking op 't lijkje steeds dezelfde is geweest. Alle kleedingstukken, die de jongen droeg, waren dichtgesloten en sporen van bloed zijn op zijn goed niet ontdekt. Maar het blijft, de vraag hoe is 't kereltje daar gekomen zonder terug te komen. Is liy veidvvaald, of is hij daar gebiacht, levend of dood? Dit zal het gerechtelijk onderzoek wel licht ophelderen. Volgens liet «Dagblad" werd het lijkje gevonden door een strooper, genaamd Bazuin. Gisterenmorgen zijn ongeoorloofd métier in de Oostduinen nabij den watertoren uit oefenende, stiet hij met een stok, waarmede hij naar konijnen groef, op een hard voor werp en ontblootte een kinderschoen. Iets verder uitgravende ontdekte hij tot zijn ont zetting het in verregaanden staat van ont binding verkeerend lijk van een kind. Hij zond onmiddellijk twee knapen, die er bij waren, naar het politie-posthuis aan het Gevers Deynootplein te Scheveningen, van waar de politie zich met een radei baar naar de aangewezen plek begaf en daarmede het lijk naar het posthuis overgebracht. Daar vestigde zich reeds dadelijk 't ver moeden op de mogelijkheid, dat 't lijkje dat was van den kleinen Van Wezel, omdat er omtrent de vermissing van andere kinderen geen aangifte bestond. Inmiddels werden de autoriteiten in Den Haag van 't geval in kennis gesteld, en kwa men spoedig ter plaatse de hoofdcommissaris van politie, de lieer Van Schermbeek, de commissaris van politie, de heer Olivier,waar nemend commissaris te Scheveningen (de heer Sypkens is met vei lof), en de beide inspecteuis der recherche, de heeren Aaitz en Rosmalen, terwijl aan T posthuis zich reeds aanvankelijk met de zaak onledig had den gehouden de inspecteur jlir. Quintus en de hoofdagent Blokpoel. Schaolbaden. De gemeenteiaad te Amsterdam heeft gis teren besloten een centraal schoolbad voor 15 openbare en 6 bijzondere scholen dienstig, te stichten. De liberalen stemden met de katholieken (op één na voor), de anti-revo- lulionnairen irn-t een paar conservatieven tegen. Hulp op zee. Naar wij vernemen zal vanwege het rijks- college voor de zeevissclierijen, tot de ree ders in visschersplaatsen, aan de Noordzee, een schrijven worden gezonden, in zake de behandeling van schepelingen, die verwon dingen bekomen aan boord der risclisloe- pen, enz. Aan de reeders zullen worden toegezon den een aantal exemplaren van voorschrif ten, op stevig papier gedrukt, om meege nomen te worden aan boord, waarin wen ken worden gegeven voor behandeling van visseliers, die gewond worden hij de uitoefe ning van het bedrijf, enz. Een verbandkist, waarin ook eenig geneesmiddelen voor- handen zullen zijn wordt als model ge reed gemaakt. De pseudo-Untenant bij de marine. Door de recherche werd te "Utrecht gis teravond in eon koffiehuis aan de Voor straat een persoon aangehouden, die daar oplichterij had gepleegd en zich daartoe had uitgegeven voor marine-officier. Bij on derzoek is gebleken, dat men hier met een matroos te doen had. Te Amsterdam zijn door dit individu nog de volgende oplichterijen gepleegd Namens een winkelier in de Leidsche- straat werd kennis gegeven, dat jl. Zater dag iemand, voorgevende luitenant ter zee te zijn aan boord van Hr. Ms. wachtschip aldaar, eenige goederen heeft gekocht om die aan genoemden bodem te doen bezor gen hij nam vast een regenjas mede. Bij het bezorgen bleek die persoon aan het wachtschip niet bekend te zijn, zoodat de winkelier vermoedt te zijn opgelicht. Het signalement van den verdachte is: lang van gestalte, blond uiterlijk en blonde snor, en gekleed in bruin colbert-costuum en groenen deukhoed. Eveneens gaf een winkelier in de Kalver- straat kennis, dat een persoon van den zelfden naam en gelijkluidend signalement jl. Zaterdagavond bij hem eenige goederen had gekocht, eveneens ter bezorging aan ge meld adres, en dat die persoon een dasspeld had meegenomen. Ook dezen winkelier bleek, dat die persoon aan het opgegev adres niet bekend was. Later gaf een andere winkelier in de Kalverstraat nog kennis, dat gisteren bij hem was geweest een persoon, zich noemen de Jan Junius, luitenant bij de marine, aan boord van het wachtschip aldaar, die voor f 46 sigaren en sigaretten kocht, welke hij gisteren bezorgd wonselite te hebben tus schen 10 en 12 uur aan het wachtschip. Bo vendien leende hij van dien winkelier f 25 Uit een door een rechercheur ingesteld on derzoek is gebleken, dat aan het wachtschip geen officier van dien naam bestaat, wel is voor eenige maanden geleden een officier van dien naam gepensionneerd. G..U. D.") Gratis schutteren Voor eenigen tijd is door A. J. Doornbos en 25 andere schutterplichtigen het verzoek tot den gemeenteraad van Delft gericht, om een geldelijke vergoeding te ontvangen voor het tijdverlies door hen in verband met de exercitiën geleden. Door B, en W. is aan den Raad geadvi seerd op dit verzoek afwijzend te beschikken, aangezien «Ie schuttersdiensten ten behoeve van het Rijk worden verricht, uitgezonderd in gevallen van brand. De Miliioen enjuffrouw. Men schrijft uit Amsterdam Omtrent de nieuwe miilioenen-juffrouw zij nog medegedeeld, dat by haar arrestatie geen cent op haar gevonden werd. De erfenis van drie en een half millioen heette uit Monte video te moeten komen. De juffrouw is niet in hel Bible Hotel gearresteerd, maar in het Tehuis voor vrouwen aan de Prinsengtacht. Manslag te Acguoy. De instructie in de zaak van den rijksveld wachter A. de Wit is gesloten en zal bin nenkort dienen voor de arrond.-reclitbank, daar tegen hem door den officier van justitie rechtsingang is verleend. In verband hiermede is bedoelde rijksveld wachter in zijn ambt geschorst, totdat de rechtbank uitspraak zal hebben gedaan. Geheime staatsstukken Haagsche politie heeft bij een spek- aldaar in beslag genomen een partijtje misdruk, afkomstig uit het gebouw, der Landsdrukkerij. Onderzocht woidt of dit zaakje zuiver is. Vertraging. De mailboot HarwichHook van Hol land kwam gistermorgen met een vertra ging van 65 minuten aan, waardoor de aan sluiting met Zuid-Duitschland gemist werd. De treinen naar Rotterdam en Amsterdam vertrokken gecombineerd te 6.27. De slager Moord te Berlijn. Een moord is Maandag te Berlijn op een weduwe gepleegd, die enkele kamers uit haar woning voor nachtlogies verhuurde. Een der logé's moet woorden met haar heb ben gekregen in de keuken, tenminste een andere slaapgast en de zoon der weduwe hebben stemmen gehoord. Beiden gingen uit en toen zij 's avonds thuis kwamen, von den zij de vrouw, badend in haar bloed, dood in de keuken liggen. Uit het huis werd bovendien eenig geld en sieraden ver mist. Heb signalement van den moordenaar, een vijf-en-twintigjarig man, is bekend. Ongeluk lij-Dover. Vrijdagnacht -waren een aantal werklieden bezig aan een onderwerk van de nieuwe havenplannen, toen een overhangende rots dicht bij St. Margarets naar beneden stortte en de arbeiders geheel bedekte. Men begon dadelijk de ongelukkigen te redden, hetgeen niet zonder gevaar was, daar met kunstlicht gewerkt moest worden en men vreesde nog meer omlaag te zien storten. In den vroegen ochtend waren de meesten bevrijdeen hun ner was zwaar gekneusd aan de heup en een ander dood. Een onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaken van de ramp, te meer omdat men vreest, dat zij een gevolg is van de hevige regens, die in den laatsten tijd zijn gevallen, en meer kustverschuivingen wellicht voor komen zouden kunnen worden. Ter plaatse waar dit ongeluk gebeurde, had kort geleden een groot stoomschip gelegen. Ovorstroomingm in Italië. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het in de Italiaansche provincie Sa lerno zwaar geregendverschillende rivier tjes zijn uit haar beddingen getreden en hebben een ernstige schade aan velden en huizen toegebracht. In Salerno zelf is het water tot de eerste verdieping der huizen gestegen en verschillende woningen en fa brieken zijn reeds ingestort. Het juiste cij fer der slachtoffers is nog niet bekend; doch zeker weet men, dat te Molina vijf dooden en vijftien gewonden zijn. De scha de wordt op meerdere milioenen geschat. De minister van publieke werken is naar de geteisterde streek vertrokken. De verbin ding tusschen Napels en Salerno is gestoord, Lichtafkoeling. De Amerikaelecrieteckniei's Mc. Ferlan Moore heeft een methode van hcht- verschaffing uitgedacht, waardoor 't hoogst belangri jk-^energieverl ies door warmte-ont- wikkeling, dat soms tot s.3 kan stijgen, wordt tegengegaan. Hij bezigt daarvoor de bekende Geisslersclie buizen, die wegens hun zwak licht als zoodanig tot nu toe niet bruikbaar waren, doch waarin hij de stroo.nionderbrekingen, waarvan de licht kracht afhangt, in een luchtledige ruimte laat geschieden, waardoor zij veel sneller op elkander volgen kunnen. De door hem sa- mengestek stroomverbreker, van do thans gebruikelij'ke belangrijk afwijkende, maakt het mogelijk het aantal -ondcrorekingen op 60,000 in de minuut te brengen. Op deze wijze verkrijgt men in de Geisslersche bui zen een. buitengewoon helder, bijna geen warmte ontwikkelend licht, waaraan men elke willekeurige tint kan geven, al na» mate van de meerdere of mindere lucht' verdunning in de buizen. Door dit zoo*! naanide koude licht wordt een wroote f sparing verkregen, omdat bijna al de ener gie tot lichtontvvikkeling wordt aangewend („Stoomp.") Mechanisch reinigen van waterleidingen In het tijdschrift „GesundheitsJW nïeur" komt over het reinigen van water leidingbuizen langs mechamschen weg een verhandeling voor, waaraan wij het voipw, de ontleenen8 Onlangs heeft men aan de waterleiding te Plymouth een gedeelte van het buizen net ter lengte van 2 K.M. en van 610 mM doorsnede, dat zeer sterk was aangezet- roest en andere stoffen, mechanisch door middel van krabborstels, gedreven door wa terdruk, gereinigd. De van de buizen afko- mende aanslag bedroeg oen gewicht va® 25 ton. De bewerking kostte 5610 mark. De doorvoercapaciteit der leiding moet door deze zuivering van 7570 tot 11,355 kub. me ter per dag vermeerderd zijn, terwijl het leggen van oen nieuwe leiding 142,400 mark zou hebben gekost. Ook de waterleiding te St. John werd op deze wijze behandeld, waarvoor in de le£ ding 13 ijzeren reservoirs met deksels wer den bevestigd, waarvan 9 in een buis vaa 600 mM. wijdte, en '4 in een van 300 mJL doorsnede. Elk dezer reservoirs of ka stee woog 1500 K. G. Het resultaat der reini ging, ook- door middel van in de reservoirs aangebrachte krabborstels was, dat de druk der waterleiding van 24.5 M. tot 43 M. bo ven hoogwater in de haven steeg. De totale lengte der schoongemaakte leidmg bedroeg 7 K.M., terwijl door de borstels in het ge heel voor de reiniging een weg is afgelerif van 150 K.M. De kosten bedroegen 160 mark per K.M., of ongeveer 10 cent per M. Faillissementen. Vit de Staats-Courant. Uitgesproken: 9 Oct. A. Barueli, slager, en J. S. C. Sachs, weduwe van LI. A. Bartich. koopvrouw, beiden te Bellingwolüe. Rechter comm. mr. F. J. Cam- phuis. Cur. mr. J. E. Koning te Winschoten. Surséance van betaling. Door F. Padberg, handelende onder de firma Gebr. Padberg en Co., winkelier in manufacturen te Roerenveen, is een verzoekschrift ingediend om hem snr-éance van betaling te verkenen. SCHEVENINGEN, H October, Van Niauwe- diep en Urouiden werd heden alhier aangevoerd 600 manden veische visch. Taibot gold fl tot f4.50, giiet 10.40 tot fl.25, tongen f0.20tot fl.20, schelvisch f0,20 tot (0.50, kabeljauw f0.50 tot fl, groote zeehanen f 0.20 tot f 0.50, groote schol f0.50, rog f 0.75 per stuk; schol, middelsoort, f 40 tot f4G, kleinschol f2 tot f4 50, schelvisch f4.75 tot f2, scharren 12 tot f3.50, zeehdnen fl.5Q tot f3, per mand, 1JMUIDEN, 41 October. Heden waren aan de maikt stoomtiawleis Julie, Holland 5, G en 2 met partijen schelvisch, kabeljauw, kleine schol, schar, tong en roode poonen. Vier kotters met 420 a 170 tongen, wat tarbot, 45 a 25 mandjes scholletjes schar, rog en poentjes. Er werd betaald voor: groote tongen f0.75 0.80, middel f0.45 a 0.50, kleine f 0.20 a 0.25, groote tarbot f 8.50 a 9, middel f 4 a 4 50, kleine fl.75 a 3.25, rog f0.65 a 0.75, kabel- auw fl.20 a 1.90. alles per stukgroote schol 13 a 14, middel f7.25 a 9, kleine 3 a 3.60, sohar f2.40 2.70, roode poonen f6 a 8, groote schelvisch f6 a 9.50, middel f4a4.75, kleine f2 90 a 3.50, kleine poonen f 1.50 a 1.90, alles per mand. Hoogwater te Schfedai i. Oct. 13; v.tn. 9.52 nam. 10.36 14s 11.26 i 12. Hoogte van het water op de Rivieren, Berichten van 11 October. 2 uur 's roidd. 10.28 Gev. 0.00 M. 12uur'smidd. 1.14 Gew. 0.13M. 6 uur's morg. 2.08 Gew. 0.11 M- 12 uur'smid. 0.30 Gev, 0.00 M. 8 uur's morg. 1.19 Gev. 0.01 M. Kon en Maan. Zonsopg. Oct. 13: 6.24 v.m. onderg. 5.07 n.m. 14: 6.26 s 5.05 t Volle Maan 18 Oct! Laatste kwartier 26 Oct. LOBITH, MAINZ, KOBLENZ, TRIER, RUURORT, HAMBURG, 11 October. Petroleum loco 7.85 brief, dito -. geld. Spiritus per Oct. 19, Nov./Dec. lSVs- Stemming kalm, BUDAPEST, 11 October. Tarwe zwak. NEW-YORK, 11 'October. Oct Nov. Dec Jan. Mrt, Mc. 30 t/a3»Vt Oct. Nov. Dec. Jan. Mrt. 77%80% 80% Mais. Tarwe. 12 S 13 12 Oct. Boele, Rotterdam, Amst, A. Capeila- koor, 8 uur. Zaal Nut, Rotterdam, Aesthetiscü Genootschap, Kunstbeschouwing 2-" 4, 89. "Voordrachten 9 uur. Groote Schouwb., Rotterdam, Afwezige. Jongelui, 8 uur. 43 Tivoli, Rotterdam, Zaza, 8 uur, 14 Groote Schouwb. Rotterdam, Amsk Operette Gezelsch. Mascotta, 8 uur. Olficieren-Vereeniging, Schiedam, «e Vrijgezelienbond, door het TivoU- gezelscliap uit Rotterdam, 8 uur. Groote Schouwb. Rotterdam, Ne"* Opera, Faust, 8 uur. Tivoli, Rotterdam, De braafste man van Frankrijk, 8 uur. Zaal Nut, Rotterdam, Concert d An* drade, 8 uur. Te Rotterdameiken avond Circus Variéri Stationsplein, 8 uurCasino Variété, Coo- singel, 8 uur; Pschorr Dameskapel, Korte Hoogstr., 8 uur. aai IS 45 xO 16 3> I lm li VA! G 1. ning in I Lan| no. 2< FA II uit Bote door van druk Gi Di da de si da mirifl zal v staan mond da hierb van ingek En behoo f if V- V

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6