53'" Jaargang, Zondag 15 en Maandag 16 October 1899. Tweede Blad No. 10064. LOTIISQ NATIONALE MILITIE. Ken nisgcv i n g. AANGIFTE Kennlsgeriiig. UiT DU PERS. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. YLAARDINGEN. Gemeenteraad. SCH EDAMSCHE COURANT, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, prirjs per kwartaalVoor Schiedam en Ylaardingen fl. 1,25. Franco per post fl. 1-65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. «IMM Prijs der Adverten tiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer -121/2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Mesne advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. VOOR DE Burgemeester en wethouders van Schiedam Geien bij deze kennis, dat de LOTING der in het loopend jaar voor de lichting der Nationale Militie voor 1900 ingeschrevenen in deze gemeente, door den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie, bij besluit van 18 September 1899, A, no. 2473 (2de Afd.) l'roo. Blad no. 46, is bepaald op Woen%dag en Donderdag, den 25sten en 26steu October 1899, telkens des voormiddags ten lOtys -ure De belanghebbenden worden mitsdien opgeroepen om op gemelde dagen te verschijnen in het gebouw de St. Joris Doele, aan het Doeleplein alhier, alwaar de loting zal worden gehouden, en wel: de lotehngen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters A tot en met K, op IVOENSDAG 25 OCTOBERen de lotehngen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters L tot en metZ, op DONDERDAG ■26 OCTOBER 1899. Geduiende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze, waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten dezer Provincie bezwaïen worden ingebracht door belanghebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem die de bezwaien inbrengt en welk verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer gemeente. Voorts wordt ter kennis van de lotelingen ge bracht, dat op Vrijdag 17 en Zaterdag 18 November 1899, telkens des voormiddags van 10 tot 12 ure, in voornoemd gebouw de St. Joris Doele, zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de ge tuigschriften, bedoeld bij alinea 2 en 3 van art. 53 der wet betrekkelijk de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 {staatsblad no. 72), en wel tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoining van vrijsteiling wegens broederdiemt op eerstgemelden dag en voor het opmaken van die ter bekonr'ng van vrijstelling als eenige wettige soon op laahtge- mélden dag. De betrokken lotelingen zullen tot dat einde moe ten verschijnen met twee ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen dezer gemeente, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift kunnen onder teekenen. Tevens worden de lotelingen er uitdrukkelijk op gewezen, dat het opgeven van de redenen van vrijstelling bij gelegenheid der loting aan den Militie Commissaris, eu het indienen van de noodige bewijsstukken aan den Burgemeester of ter secre tarie, niet voldoende is om zich de vrijstelling te verzekeren, waarop zij meenen aanspraak te kun nen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de zitting van den militieraad, die zitting zal houden in de maand December a.s. op een nader bekend te ma ken dag. En ig hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14den October 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris VERNÉDE. voor bet BËVOLHIK68KËG1STER. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, achten het noodig de ingezetenen te herinneren aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte voor het Bevolkingsregister, voorgeschreven bij Ko ninklijk besluit van 27 Juli 1887 (Stlld no. 141). Die verplichtingen, wier verzuim wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geld boete van ten hoogste flllO, zijn hoofdzakelijk de volgende Bij vestiging in de Gemeente. Hij, die zich in de Gemeente vestigt, doet daarvan aangifte aan het Gemeentebestuur binnen éene maand na zijn aankomst. Bij het verlaten der Gemeente. H(j) die de Gemeente metterwoon gaat verlaten, doet hiervan eene verklaring aan het Gemeente bestuur. Bij verhuizing binnen de Gemeente. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levende doet, binnen éene maand na zijne verhuizing binnen Gemeente, daarvan aangifte aan het Gemeente bestuur. Ten aanzien van inwonende personen. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levende geeft, uiterlijk binnen ééne maand, aan het Ge meentebestuur kennis van ieder lid, dat in zijn gezin wordt opgenomen of daaruit gaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Algemeene voorschriften. Elke aangifte of verklaring gaat vergezeld van BoodfSP'011' ter invulling van het Bevolkingsregister leder, door het Gemeentebestuur daartoe opge ver^'ld 'S verP"c'1^ bet doen der opgaven, boven Burgemeester en Wethouders vertrouwen, dat ®en zich deze herinnering zal ten nutte maken en zengen opnieuw ter algemeene kennis, dat het oreau van het Bevolkingsregister ten Raadhuize «'geopend dngeljjks, behalve op Zon- en Feestdagen, van 81/3 uur des voormiddags tot 4'/, uur des namiddags. Schiedam, 14 October 1899. Burgemeester en wethouders voornoemd \ERSTEEG. De secretaris VKRNÈDE. De burgemeester van Schiedam Brengt bij deze ter kennis \an de ingezetenen: Dat het kohier der Personeele belasting No. 8 dezer gemeente, over het dienstjaar 1899, door den lieer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 12den 1899 executoir veikiaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter in vordering is overgemaakt. Voorts wordt by deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen: alsmede dat heden de termijn van zes viejcen ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14den October 1899. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Vrijheid van denken. Het voortdurend heftig optreden van prof. Bolland tegen de Katholieke kerk en haar aanhangers heeft nu ook in „Minerva" een protest uitgelokt van den praeses der redactie, den heer F. Borst. Het is een verzet tegen do geestelijke ty- rannie van den hoogleeraar. „Wattt gij,-' zoo zegt schr., ,,die 200 luidruchtig te velde trekt tegen de tyrannie van het Katholicis me, zijt, een tyran als geen ander en het zijn uw geweldplegingen tegen de vrijheid van denken, die uw toehoorders van u hebben vervreemd. „Reeds in uw eerste colleges zijt gij be gonnen uw persoonlijke grieven en uw on- eenighcïden met andersdenkenden, uit te stallen voor uw studentenauditoriumsom tijds maaktet gij uw college tot iets als een requisitoir van een officier van justitie en het gelach en het applaus van een deel uwer hoorders versmaaddet gij niet. Telkens hebt gij weer gelegenheid gezocht polemische re devoeringen te houden tegen de Katholieke Kerk, wel een leek het of gij iederen Katho- lijk persoonlijk van een misdaad wildet overtuigen. Maar," zoo wijst schr. er op, „uw collegezaal werd steeds leeger. Die nog bleven, hebt gij „élite" genoemd of „aristo cratie naar den geest", maar wie nog blozen konden hebben u schaamrood verlaten. Als aanleidende oorzaak van dit schrij ven maar ook niet meer dan dat noemt de heer Borst het volgende „Te Leiden is dj'. Jelgersma gekomen als vertegenwoordiger der expenmenteele psy chologie; nu van zoo dichtbij tegen uw meeningen lijnrecht ingaande beweringen worden gericht, wilt gij, zegt men, op uw colleges daartegej een polemiek beginnen, I's het waar-, dan maakt gij nu uw geestelij ke tyrannie zoo knellend mogelijk. Want 't zal toch wel klaar als de dag zijn, dat de hoorders uwer colleges, zelfs al worden ze door u zoo volledig mogelijk ingelicht, zelfs al zou dr. Jelgersma zijnerzijds hetzelfde willen doen, zich zoo ineens ook zelfs niet den schijn van een oordeel over de twist punten kunnen vormen. De resultaten van vele, langdurige, nauwkeurige onderzoekin gen eener- en anderzijds ge toes t aan velerlei verschijnselen, mogen op den duur het oor deel der menschheid kunnen bestemmen, een polemiek eenerzijds kan niets anders dan de minst zelfstandige uwer hoorders bevooroordeelen, hen, tot hun eigen en mo gelijk anderer schade, als een dood gewicht leggen op den weg eener jonge wetenschap, die toch waarlijk niet door vooroordeel uit te Husselen is, maar misschien wel tijdelijk te belemmeren in haar heilzame resulta ten." Loting voor de nationale militie. „Het Huisgezin" betreurt het, dat in de militiewet geen gevolg is gegeven aan den wensch, om de militieraden achtereenvol gens in een groot aantal gemeenten zitting te laten houden, waardoor voorkomen zóu worden, dat van heinde en ver honderden jongens van het platteland, op één dag in de stad bijeenkomen. Toch kan ook, ineent het blad, nu reeds iets, zelfs veel, geschieden. De besturen der gemeontea kunnen een lokaal uitkiezen, dat niet door herbergen of kroegen omge ven is, en is geen ander geschikt lokaal te vinden, dan de drankgelegenheden in de omgeving sluiten. Vereenigingen of particulieren, die den lotelingen een goed hart toedragen, kunnen hen ook in de gelegenheid stellen, tegen zeer lage prijzen, desnoods gratis, niet-al- eoholLsche dranken en voedsel te krijgen. Verder zouden de lotelingen uit dezelfde gemeente onder geleide van een vertrouwd en respectabel persoon naar de stad kunnen gaan en. met hem terugkeeren. De S. D. A. P. In de „Soc. Dein." komt een beknopt ver slag voor van het verhandelde op de jong ste vergadering van het partijbestuur. Wij ontleenen daaraan het volgende Uit de mededeelingen bleek, dat sedert de vorige vergadering weder drie nieuwe af- deeiingen waren opgericht. Do uitnoodi- gingen voor de bijeenkomst op 5 Nov. wa ren verzonden aan 1500 verschillende cor poraties. Allereerst kwam aan de orde de Dag- blad-kwestie. Na zeer uitvoerige besprekin gen kwam het Partijbestuur tot een conclu sie, die weldra den leden zal worden bekend gemaakt en waarover het referendum dan uitspraak kan doen. Door het Landelijk Hogerhuis-comité was het advies gevraagd aan het Partijbestuur over de vraag, of men meende gevolg te moeten geven aan het verzoek van mr. 7,. van den Bergh, om tijdens de revisie-proces sen geert openbare vergaderingen te hou den. Het P.-B. heeft deze vraag toestem mend beantwoordhet L. C. besloot echter tegen dit advies met meerderheid van stemmen toch voort te gaan met het hou den van meetings. In overeenstemming met het advies van het Partijbestuur heeft Troelstra, wien door het L. C. verzocht was op den dag van zijn proces en bij de uitspraak in een ver gadering van het Comité op te treden, aan deze uitnoodiging geen gevolg gegeven. Aangezien gebleken was, dat de motie in de vorige vergadering door het P.-B. met algemeene stemmen aangenomen, in zake „Dagblad" en locale pers, aanleiding bad gegeven tot misverstand, werd bepaald dat de motie de bedoeling had om uit te druk ken, dat al wat de Partij als zoodanig voor de pers kan doen, geconcentreerd moet wor den op het Dagbladindien bestaande lo cale bladen kunnen blijven „zonder be zwaar voor de Partijkas", dan. is daar na tuurlijk niets tegen. Vervolgens werd de aanstaande kiesrecht beweging besproken, de voorloopige be schrijvingsbrief werd samengesteld en zal zoo spoedig doenlijk weder in grooten ge tale verspreid worden. Na afdoening van verschillende huishou delijke zaken, ging de P.-B.-vergadering over in een vergadering van het P.-B. met de provinciale vertegenwoordigers. Post naar Transvaal. In verband met den oorlogstoestand tus- schen de Zuid-Afrikaansche Republiek en Engeland is heden geen post naar de Trans vaal en den Oranje-Vrijstaat over Southamp ton verzonden en is de verzending van brieven, pakketten en andere stukken naar die landen over Engeland voorloopig gestaakt. De eerstvolgende verzending van de post voor de Tiansvaal en den Oranje-Vrijstaat zal plaats vinden 23 dezer met den trein van 6.7 av. uit Amsterdam naar Antwerpen langs den weg van Marseille met de booten van de Compagnie des Menageries Maritimes van Marseille over Zanzibar naar Delagoabaai. Die post kan tegen 23 Nov. e. k. te Pretoria aankomen. Van de daarop volgende gelegenheden tot verzending zal tijdig in de dagbladen mede- deeling geschieden. (iSt.-Ct.") De Minister van Koloniën maakt bekend, dat in het jaar 1900 hier te lande slechts zes veilingen van Gouv.-koffie zullen gehou den worden, en dat in elke veiling vermoedelijk niet meer dan ongeveer 19.000 pikol kunnen worden aangeboden. De commissie voor het Indisch privaat recht hield gisteren, na maandenlange schor sing der bijeenkomsten, weder een vergadering aan het Departement van Koloniën. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van tachtig jaren overleden de heer T. D. G. Rolandus, ridder in de orde van den Neder- landschen Leenw, oud-zaakgelastigde en consul-generaal van Nederland in de repu blieken Venezuela, Nieuw-Granada en Ecuador. In 1840 tot 2e-luitenant der artillerie voor West-Indië benoemd, mocht de heer Rolandus speciale opdrachten van de regee- ring ontvangen, waarvan het onderzoek der goudmijnen op Aruba en het verbeteren der zoutpannen op het eiland St. Martin de voornaamste zijn. De dijk Rolandus op dit laatste eiland, een belangrijk werk, is met primitieve middeRa door hem tot stand gebracht. In December 1858 tot kapitein bevorderd en tegelijkertijd tot consul-generaal bij de Columbiaansche Republiek benoemd, verte genwoordigde de heer Rolandus ons land bijna twaalf jaren, totdat in 1869 verwikke lingen met Venezuela ontstonden, die ein digden met hot afbreken der relatiën. De heer Rolandus verscheen toen met een Ne- derlandsch eskader voor de haven. La Guaira. Een ernstige ziekte, m Nieuw-Granada opgedaan, verhinderde hem een nieuwe op dracht van de regeering te vervullen. Te Curagao werd de heer Rolandus wel dra, met het genie-departement belast. On der zijn leiding is er het hospitaal Mundo Novo gebouwd. Naar wij vernemen, zijn sedert Dinsdag de telegrammen van het Transvaalsche ge zantschap te Brussel aan de Regeering te Pretoria door de censuur te Maritzburg op gehouden. Het Gezantschap ontving ook sinds dien tijd geen directe berichten meer uit de Transvaal. Bij Kon. besluit is: lo. aan den kapt.ter zee titulair J. H. Beucker Andreae, op zjjn verzoek, met 1 Nov. eervol ontslag verleend uit de betrekking van inspecteur van 's Rijks stoomvaartdienst, tevens lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten, die hoofdofficier alsdan op pen sioen gesteld en dit bepaald op f 2700 's jaars 2o. de waarneming van voormelde betrekking met 1 Nov. opgedragen aan den ingenieur 1e kl. bij de marine K. F. Koning, gede tacheerd bij het depart, van Marine. Vergadering van Vrijdag 13 October 's av. 7 uur. Tegenwoordig zijn 14 leden; afwezig de heer W. J. v. Dusseldorp. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd. iDgekomen zijnVan Ged. Staten bericht dat zij berusten in Eet besluit van den raad tot toe kenning van het subsidie aan het burgerlijk arm bestuur voor den dienst 1900 idem goedkeuring tot ondcrhandsche verhuring eener woning in de Schoolstraat; idem idem tot betaling uit den post „onvoor ziene" dienst 1899; Idem, idem, tot af- en overschrijving op de be grooting dienst 1899. Idem, tot vaststelling der gemeenterekening over 1898. Worden alle voor kennisgeving aangenomen. Voorts zijn ingekomen 18 bezwaarschriften tegen den aanslag op het kohier der pi. dir. bel. n. b. inkomen. Een adres van de Vlaardingsche Stoomboot maatschappij om bij do regeling van het haven geld zoodanige wijziging te willen brengen dat hunne booten minder havengeld zullen behoeven te betalen. Zij beroepen zich daarbij op andere plaatsen waar het havengeld voor booten in gerc- gelden dienst veel minder is. Zal straks worden behandeld wanneer het be treffende ontwerp aan de orde zal zijn. Van P. van Gelder namens de commissie van beheer van het Prikkengat, verzoek om vergoe ding in de kosten van de huur aan de gemeente van het Prikkengat. Zij beroepen zich daarbij op de vermindering in de vaartwaar in het seizoen 97/9S 200.000 prikken werden afgeleverd, daar was dit getal voor '9«/99 nog geen 121.000, ter wijl het te voorzien is dat dit voor een volgend seizoen nog minder zal worden. Het verzoek strekt om de huur met ingang van 1 Januari '899 terug te brengen op f 150. Een adres van adbaezie van de eehildersgczellen- verecniging „Eensgezindheid" worden gesteld in handen van B. W. om advies. Van het bestuur der timmerlieden-voreeniging „Arbeid adelt", verzoek om het loon der gemeente- timmerlieden te verhoogen tot minstens 18 cent per uur in overeenstemming met het loon dat bij particulieren en bazen hier ter stede wordt betaald. Wordt ter afdoening gesteld in handen van B. en W. Hierna wordt benoemd tot lid der schoolcom missie de heer Jan Schippers A.Wzn. Op het dubbeltal ter benoeming van een lid in het college van zetters worden geplaatst bij eerste stemming de heer M Versteeve, bij tweede stemming de heer P. v. Gelder. Hierna komt aan de orde de vaststelling van den borgtocht voor den nieuw te benoemen ge meente-ontvanger. De heer v. d, Brugge acht de wijze waarop de regeling van den borgtocht thans weder wordt voorgesteld voor den titularis te bezwarend daar een inschrijving op het grootboek tot een bedrag van f20.000 zeer onwinstgevend is. Spr. vraagt of daarvoor geen middel te vinden is. De Voorzitter antwoordt hierop dat vroeger is geprobeerd een andere wijze van borgstelling toe te staan, ».l. door een deposito van effecten, doch dat dit door den minister is gecasseerd. Spr. aeht het daarom niet raadzaam dit weer te herhalen. De heer v. d, Brugge er op wijzende dat het gecasseerde besluit gold een verandering van een bestaanden borgtocht terwijl bet thans geldt het vaststellen van een nieuwen borgtocht wenseht toch de proef te nemen. De Voorzitter wijst op de mogelijkheid van cassatie, omdat dan de te benoemen ont vanger in nadceligcr conditie zou komen dan bij zijn benoeming, welke schade de gemeen) 8 billijker wijze zou te vergoeden hebben. De heer Hoogendijk deelt de opvatting van den heer v. d. Brngge dat een goedkoopere borg stelling voor den ontvanger verkieselijker is. Spr. betreurt de noodzakelijkheid van een zakelijke borgtocht omdat dio knappe koppen zonder geld buiten sluit. Hij vraagt nu of het mogelijk is een zoodanig besluit te nemen dat bij de benoeming aan den ontvanger bekend is dat de beslissing van den minister de borgtocht nog kan veranderen in een inschrijving. De Voorzitter zegt dat dit niet kan. De wet eischt een definitieve regeling. De wethouder TJzermana zegt dat de voor gestelde regeling de meest zekere en daarom de meest aanbevelenswaardige is. Acht de Raad het renteverlies te groot, welnu men geve daarvoor vergoeding. De heer v. d. Brugge stelt voor als borg tocht te eischcn het deponeeren van effecten ia de brandkast der gemeente tot een bedrag nomi naal van f20.000. De Voorzitter herhaalt dat een dergelijk besluit van dezen Raad reeds eenmaal door den tcgenwoordigen minister is gecasseerd. De heer IJzerman wijst er op dat de effecten kunnen verbranden en kunnen gestolen worden, beide onder waarborg_ der gemeente, maar bo vendien dat zij zeer in waarde kunnen afnemen door koersverlaging. Het voorstel-v. d. Brugge wordt hierna ver worpen. Voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. Achtereenvolgens wordt besloten overeenkom stig de praeadviezeotot weigering der vergun ning aan D. van Zeventer tot het bobben van een gebouw met andere dan steenen wanden, tot verlcenen van vergunning aan J. Roelofs tot het hebben van een gebouw met andere dan steenen wanden, tot verlecnen van vergunning aan W. Kwak- kelstein tot bet stichten van gebouwen op erf- pachtsgrond en tot het hebben van een gebouw met andere dan steenen wanden, tot verleeoen van vergunning aan C. van Aken Jr. om vergunning tot verandering van bestemming van een gebouw op erfpachtsgTond. Hierbij werd door den heer Hummel i nek gewezen op den last, die de omwoners van een bakkerij dikwijls hebben van den rook, doordien meestal de seboorsteencn te laag zijn. De Voorzitter antwoordt dat op dit be zwaar zal worden gelet bij het verleenen der vergunning overeenkomstig de wet van 1870. De heer Droppert vraagt of de wijziging in de erfpaehtsvoorwaarden, zooals adressant ver zoekt, niet in het contract moet worden opgenomen. De Voorzitter zegt dat het geheele contract niet anders bespreekt dan de wijziging der erf paehtsvoorwaarden. Voorts wordt besloten tot uitgifte van gemeen tegrond in erfpacht aan Job. v. d. Borg Dz. Achtereenvolgens worden hierna opnieuw vast gesteld de verordening regelende de heffing van be- grafenisrecht op de burgerlijke begraafplaats der gemeente Vlaardingen, benevens de verordening op de invordering; de verordening regelende de heffing van kraan geld, benevens de verordening op de invordering; de verordening regelende de heffing van recht voor huwelijksvoltrekking cn secretarie-leges, benevens de verordening op de invordemng; de verordening regelende de heffing van markt- geid, benevens de verordening op de invordering. Hierna kwani aan de orde de verordening regcleude de heffing van schoolgeld op de open bare bewaarschool. De heer Kikkert heeft een rapport ingediend houdende zijn bezwaren tegen de verhooging van dit schoolgeld zooals dit is voorgesteld, in de eerste plaats omdat een schoolgeld van 30 et. per kind voor menschen met een inkomen van flOOO te bezwarend is, cn ten tweede omdat hij betreurt dat standsverschil reeds bij kinderen der bewaar school zal kenbaar gemaakt worden. De heer v. d. Brugge acht het schoolgeld voor die categorie van menschen te hoog, vooral wanneer meerdere kinderen te gelijk op die school gaan. Hij stelt daarom voor bij meerdere kinderen het schoolgold terug te brengen op 20 ct. Ook meent spr. dat 30 ct. per kind méér is dan de kos tende prijs. De heer Schippers zegt, dat wanneer men de waarde van het schoolgebouw in de berekening der kosten meetelt de kosten per kind juist 30 ct. is. Dat het schoolgeld nu te hoog zou zijn ge worden, acht spr. overdreven, daar het verschil slechts 2bi ct. bedraagt in do 2e afdeeling. De heet Kikkert zegt dat die 2</s ct. oen verschil is van 33 pCt. De heer Hoogendijk deelt de mccning des heeren Kikkert dat standsverschil op zoo jeugdigen leeftijd nog niet behoeft te worden ingeprent. De wethouder IJzormans wijst er op dat in de commissie van voorbereiding voorstellen zijn gedaan om bet schoolgeld nog hooger te stellen, doch dat na langdurige besprekingen ten slotte het thans voorgestelde als het meest billijke werd vastgesteld. Het schoolgeld op de bijzondere scholen is nog hooger. Het amendement—Kikkert wordt daarop ver worpen met 10 tegen 4 stemmen. Koor stemden de heeren v. Buuren v. Heyst, Kikkert, Hum- melinck en Hoogendijk. Voorstel—van der Brugge (le kind 30 ct., volgende kinderen 20 ct.) wordt aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Vóór stemden de heeren v. Dam, Hoogendijk, Versteeve, IJzermans, v. Buuren v. Heijst, v. d, Brugge, Kikkert en Hummelinek. De geheele verordering wordt daarna goedge keurd. Eveneens de verordening op de invordering. Verordening op de heffing voor het gebruik van de vleeschhal. Benevens de verordening op de invordering. Verordening op de heffing van waaggeld. Be nevens de verordening op de invordering. Verordening op de heffing van liggeld. Hierbij werd door den heer v. Dam in over weging gegeven do termijn van 30 dagen te ver lengen voor de schepen die geen liggeld behoeven te betalen. Na bestrijding door den Voorzitter en den heer Hoogendijk nam hij echter zijn voor stel terug. Verordening op de invordering. Hierna komt aan de orde de verordening op de heffing v&n havengeld. Het adres der Vlaardingsche Stoomboot-Maat- Bchappy wordt tevens aan de orde gesteld. De heer v. Bunren van Heijst geeft bij art. 4 nader do wensch te kennen van den maat schappij. Ia de berekening van het tarief in dat artikel onder lettor d laatste alinea staat: op het 35 voud bij een aankomst van meer dan zes maal per week.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5