53"" Jaargang. Dinsdag 17 October 1899. No. 10065. Eersle Blad. Maar een mensch! f/ KENNISGEVING. Ken ii i s g e y i 11 g. BUITENLAND. SI IHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Fi anco per post fl. 1.65. Prijs per weekvoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boierstraat 68. iliitbiimitmi Prijs der Adverten tiën: Van 47 regels 0.90iedere regel meer 12!/2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ttleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. lnterc. Telefoon Aio. 133. De Burgemeester van Schieda Gezien de circulaire van den heer Commis saris der Koningin in dit gewest (ld. 7 dezer A. no. 1658 (4e afd.) Brengt hierbij in herinnering bet eerste lid van art. 3 der wet van 27 April 1884 sStbl no. 96, luidende: iHij die een krankzinnige verpleegt over wien shet staatstoezicht zich uitstrekt" (dat zijn alien, die van hun vrijheid beroofd zijn, of niet in eigen woning of in die hunner ouders of echt- genooien verpleegd woiden) sis gehouden hiervan saangifte te doen aan den Buigemeester der sgemeente van zijn werkelijk verblijf binnen stweemaal vier en twintig uren na den aanvang sdier verpleging. Schiedam, 16 October 1899. De Burgemeester van Schiedam VERSTEEG. Burgemeester en wethouders van Schiedam, brengen, ter voldoening aan art. 15 van het kiesreglement voor do kamers van arbeid, ter algemeens kennis, dat de op heden vastgestelde hjsien van patroons en werklieden, kiezers van leden der kamers van arbeid voor de Bouw bedrijven.de Voedings- en Genotmiddelen en de Alcohohnduslrieter secietarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Schiedam, 16 October 1899. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VERNÉDE. Algemeen nverztclit. SCHIEDAM, 16 Oct. '99. Veel nieuws is er niet uit Zuid-Afrika; maar heb weinige dat ter onzer beschikking staat, is niet onbelangrijk. Onze aandacht wordt voor 'het oogenblik hoofdzakelijk getrokken tot de westelijke grens van den Vrijstaat en Transvaal. Wij hebben er reeds meer op gewezen dat, uit gaande van De Aar, het belangrijke kruis punt van spoorlijnen in de Kaapkolonie, de drie punten, van strategisch 1 "'lang aan de spoorlijn die langs de grens van Vrijstaat en Transvaal naar Rliodesië loopt, zijn Kimberley, Vrijheid en Mafeking. Vandaar uit is een inval in de Bóeren-republieken mogelijk; op die drie punten moeten de Boeren het, nu zij aanvallend optreden, ge munt hebben. De tactiek moet daarbij zijnmeester te worden van de spoorlijn, de telegrafische gemeenschap te verbreken, en aldus de drie genoemde plaatsen te i soleeren, Voor een DOOK IDA BOY-ED. 13) En haar moeder las, dat op Wemdessen, het naburige landgoed van Heinsdorf, bij de Voigtstedts, de oudste dochter thuisgeko men was, nadat zij een jaar op een Oost- Pruisisch landgoed geweest was om het huishouden te leeren, en dat Reinald moest erlcennen, dat iedere man zich gelukkig zou mogen achten, die dit frissche, gezonde flinke meisje eenmaal tot vrouw kreeg. „Hij moet er zelf maar eens op afgaan. Schrijf hem morgen dadelijk, vrouw 1" zeide haar vader. Hij sprak nog lang over de Voigtstedts door. _„En er waren nog meer brieven," zeide hij daarop, terwijl hij een blik op de brie ven van Sabine sloeg. Hij wilde graag alles weten en kon maar niet begrijpen, dat er 3n rijn huis menschen waren, die hun brie ven voor zich zelf hielden. „Van mijn zwager en van mijn vriendin," antwoordde Sabine en nam haar brieven, om ze in haar zak te steken. Tegelijkertijd stond zij op, om voor eeni- ge minuten naar haar eigen kamer te gaan. Het was haar onmogelijk, in liet bijzijn ha ver ouders brieven te lezen. Haar vader hoch had wel eens kunnen zeggen„Wel nu, geef maar eens op, als er geen gekei- nien ia staan." Dat wilde zij voorkomen, of schoon zij werkelijk geen geheimen had. Men doet toch ook de deuren van vreem de woningen niet open en kijkt naar bin- aeti: Juist iets dergelijks scheen het haar deel zijn de Boeren daarin reeds geslaagd. Allereerst de manoeuvre ten zuiden van Mafeking bij Kraaipan, waar de spoorweg opgebroken en een geblindeerde trem geno men werd. Daardoor werd Mafeking geïso leerd, en onverwijld is Cronjé met zijn kom- mando begonnen de plaats te belegeren. Of Mafeking reeds in handen der Boeren is, of de stad, zooals men verwachtte, door lien is gebombardeerd, weten wij nog niet. De berichten zwijgen er over. Een tweede hoogst belangrijke actie is daarop van de Vrijstaters uitgegaan. Zij hebben den spoorweg en de telegraaflijn vernield bij de Modderrivier, een 25 mijlen ten zuiden van Kimberley. Of dit gemak kelijk in zijn werk is gegaan, dan we] na. een hevig gevecht, zooals een te Kaapstad loopend gerucht zegt, is nog niet met zeker heid bekend. Dat inderdaad de communica tie met de Kaapkolonie verbroken is, mag echter veilig worden aangenomen. Rest nu nog Kimberley van Vrijburg te scheiden. Zaterdag was dit nog niet gebeurd wat duidelijk blijkt uit liet feit dat een ge pantserde trein met het Lancashire-regi ment daar aangekomen en ongehinderd naar Kimberley teruggekeerd is. Er loopt evenwel een gerucht dat die trein „zoek" is. Wat daarvan waar is, zal wel spoedig blijken. Hoe het om Mafeking staat, is moeilijk te zeggen. Tweo aanvallen zouden er volgens Engelsclie, weinig betrouwbare berichten zijn afgeslagen. Een ander bericht evenwel zegt dat de Transvaalsclie artillerie krach tiger is dan de Engelsche. Onder de Engelsche offieieien te Mafetii g bevindt zich ook de vierde zoon van loid Salisbury, majoor Edward Cecil. Onder de bevelen van den opperbevelheb ber der Boeren aan de weslgiens, generaal Cronjé, staan o. a, diens 45-jarige zoon en twee zoons van den staatssecietaris Reitz. In ieder geval zijn de Boeren aan dezen kant beslist in het voordeel. Hun dreigt van deze zijde voorloopig geen gevaar. Ook in Natal staan de Boeren er niet slecht voor. Dat Newcastle door hen is be zet, schijnt boven twijfel verheven; van groot belang is deze bezetting echter niet, daar het stadje door de Engelsche troepen verlaten was. Misschien, kan het echter voor de Boeren een goed steunpunt zijn. Ook Spitsk-op aan de Vrijstaatsche grens is door de Boeren in bezit genomen. Deze berg ligt even ten Noorden van den Botha- pas. De tactiek dor Boeren schijnt deze een vereeniging te bewerkstelligen tusschcn de troepen uit Transvaal en die uit den Vrij staat, welke langs den Van Reen ens- en den Tintwa-pas Natal zijn binnengedrongen. Mogelijk is ook dat generaal Joubert, de op perbevelhebber, een omtrekkende beweging wil uitvoeren ten einde de Britsehe strijd macht tusschen Glencoe en Ladysmibh van de zee te scheiden. Daartegen heeft generaal White, de Brit sehe opperbevelhebber, een poging gedaan om de Vrijstaters tob een gevecht te verlok ken. Hij is daartoe van La-dysmith opge rukt naar den Van Recnenspas, maar moest toe, als men brieven liet zien aan menschen, tot wie ze niet gericht waren. Sabine bewoonde twee kamers op de eer ste verdieping. Zoowel de huiskamer als 't slaapvertrek hadden elk twee ramen, die op de plaats uitzagen. Hier was Sabines schuilplaats, hier had zij zooveel mogelijk van haar mooie, kostbare meubelen en or namenten bijeengebracht, om zich een ge zellig nestje te scheppen. Maar de twee klei ne kamers, met allerlei zaken opgevuld, maakten het haar moeilijk, altijd die orde te bewaren, waarvan zij zooveel hield. De beido drukke kinderen mochten niet altijd bij hun grootouders zijn en konden niet al tijd in de mime kamers spelen, zoodat zij zich dikwijls met deze beide vertrekken moesten behelpen. Bij het raam was met behulp van een kamerschut een gezellig plekje ingericht. Aldaar stond een Engelsche leuningstoel van een zonderlingen vorm en vóór dezen een klein tafeltje, in welks glad gewreven blad zich de vaas afspiegelde, waarin roode en gele tulpen prijkten. Sabine zette zich op den stoel neer en haalde haar brieven uit den zak. Eerst wil de zij dien van Suzanna lezen, dacht zij want haar zwager bad haar eigenlijk nooit iets belangrijks te schrijven. Plicht en ge negenheid dreven hem af en toe aan, eens een brief te schrijven. Suzanna Oosterrotk schreef het volgen de „Miijn lieve Sabine, „Telkens wanneer ik aan je schrijf, koes ter ik den wenseb, je een beetje zonneschijn in de Miihlauer ballingschap te kunnen zen den. Maar ditmaal zal mijn brief zeker te ernstig worden, dan dat hij je zou kunnen onverrichter zake terugkeeren. De Vrijsta ters lieten zich niet zien. Blijkbaar was White's doel eerst de Vrij staters en daarna de Transvaalsche kom- mando's slag te leven. Hij zal nu evenwel de vereenigde Boerenlegers tegenover zich zien, die samen sterker zijn dan zijn troe penmacht. White heeft ongeveer 15000 man onder zijn bevelen. Zaterdag liep te Londen het gex-ucht dat de Boeren reeds een nederlaag hadden, geleden. Dit gerucht- is niet beves tigd en is waarschijnlijk onwaar. Ook hier is de positie der Boeren voor het oogenblik niet zorgwekkend. Integen deel, allicht zullen de eerste, zelfs belang rijke voordeelen aan hun zijde zijn. En dat kan groote moreele gevolgen hebben. Trouwens, Duitsche en Fransen e militai re specialiteiten zijn van meening dat Enge land niet minder dan 150,000 man zal be hoeven om de Republieken te overwinnen. En voorshands zullen er niet meer dan 70,000 in Zuid-Afrika bijeen kunnen wor den gebracht. De opperbevelhebber dier vereenigde strijdmacht is nu op weg naar de Kaap. De Engelsche troonsopvolger in eigen persoon, de minister van oorlog en zijn voorgangers als opperbevelhebber van het Engelsche le ger, de 80-jarige hertog van Cambridge en lord Wolseiey, deden sir Redvers Buller uitgeleide. En een groote menigte juichte de militaire gezaghebbers geestdriftig toe. In België is gisteren weer eens gestreden met het stembiljet. En even warm als altijd, schoo-n er gelukkig niet veel botsingen zijn voorgekomen, woedde de strijd tusschen cle- ricalen en anti-clericalen. Overal in den lande moesten de gemeen teraden worden aangevuld. Voor het mee- rendeel waren, en zijn trouwens nog de ge meentebesturen in handen der clencale par tij. Gisteren evenwel hebben de anti-cleri- ealen zoo groote overwinningen behaald, dat het inderdaad er wel eenigszins naar uitziet of het land genoeg heeft van „onze meestere, de clericalen", zooals de Belgische liberale bladen zich wel eens uitdrukken. Te Brussel, waar de liberalen en de pro gressisten samenwerkten, behoudens een 1000-tal progressi-stische stemmen die aan de socialisten ten goede zijn gekomen, ver overden de liberalen één zetel op de katho lieken, en behielden de socialisten hun oud aantal. Niet ontkend kan ovenwei worden, dat de socialisten voruitgaan. In 1895 ver kregen zij ongeveer 7600 stemmen, nu 10,000. Rekent men er ongeveer 1000 pro gressisten af, dan blijft de winst aan socia listische kiezers nog een dikke duizend, ge- recruteerd uit de nieuwe kiezers, van wie de katholieken er maar 120 voor hun partij wonnen. Te St. Gilles wonnen de socialisten 4 ze tels; de clericalen bleven stationnair, de progressisten verloren één zetelde gema tigde liberalen zijn er uit den gemeenteraad verdwenen. Te Eisene hebben de socialisten 2 zetels gewonnenook te Luik zijn zij ster ker geworden. Daarentegen zijn zij in het steenkolenbekken van het Gentrum eeniger- mate achteruitgeboerd. Zeer belangrijk is de anti-clericale over- opvroolijkende gesohiadenis met het geld is namelijk eindelijk afgeloopen. Er blijkt, dat ons zooveel kapitaal overblijft om vijf tienhonderd Mark aan rente te innen in Pruisische consols belegd namelijk! Ander half jaar geleden wist ik niet eens, wat voor dingen dat waren. Maan nu weet ik het. Nadat je man, mijn neef, ons aller geld in goudmijnen en wrakke Amerikaansche fondsen verspeculeerd heeft, boezemt ieder effect ons angst in, behalve de bovenge noemde consols. Zoolang onze goede oom Frits leeft en aan mama en mij vijf dui zend Mark er bij geeft, kunnen wij er fat soenlijk van leven. Maar als hij komt te sterven, wordt dit anders. Wij weten het immers, het vermogen van oom Frits gaat eenmaal in twee en twintig deelen. Daar van komt een twee-en-twintigste aan jou, mijn arme Sabine, een twee-en-twintigste aan je zwager en een dito aan mij. Hij heeft het mij precies voorgerekenddat maakt voor ieder van ons 40,000 Mark. „Oom Frits zegt, dab hij al moge hij ook, zoolang hij leeft, aan ons 5000, aan jou 2500 en aan je zwager 2500 Mark, doen toe komen en ons dus vóór al zijn andere bloed verwanten bevoordeelen toch na zijn dood zijn vermogen billijk en rechtmatig verdeeld wil hebben. Daartegen kan geen mensch wat inbrengen, en ik ben er oom Frits dankbaar voor, dat hij mij geenerlei illusiën gelaten heeft. „Mijn weg is mij nu duidelijk afgeba kend. Oom Frits kan nog twintig jaar le ven, maar hij kan morgen ook sterven.-Op het leven en het geld van een ander wil ik niet rekenen, maar alleen op mijn eigen kracht. Ik begin terstond, mijn kennis van bet Fransch en Engelsck uit te breiden, en leer Italiaanseh en Russisch en boekhouden winning te Amtwerpen. Terwijl daar in 1895 gekozen werden 19 liberalen met ge middeld 25000 en 18 clericalen met gemid deld 24,300 stemmen, zijn nu alle anti-cleri- cale candidaten gekozen met 2000 stemmen meerderheid en 5000 stemmen meer dan het gemiddelde aantal op de clericale can didaten uitgebracht. De katholieken verlie zen er niet minder dan 7 zetels. Te Leuven, de katholieke universiteits stad, is de Raad die elericaal was, „om". Op het slagveld bleef hier Schollaert, de oud-minister van binnenlandsclie zaken. In Luxemburg zijn eveneens een paar ge meenteraden „om "gegaan in anti-clericalen geest, zoo ook te Namen, T-ongeren en Hal. Te Brugge wonnen de liberalen 4, te Fur- nes 6 zetels op de clericalen. In geheel Vlaanderen trouwens zijn de anti-clencalen zeer vooruitgegaan, terwijl op tal van plaat sen waar zij zich handhaafden, de clericalen toch in stemmenaantal niet onbelangrijk zijn geminderd. Te Meckeleu loden de liberalen de neder laag. Te Verviers moesten de clericalen een zetel afstaan aan de socialisten. Te Aalst eindelijk behielden de clericalen de overhand. Hun candidaten behielden de zege op de aanhangers van abbé Daens. Daags vóór de verkiezing was aan Daens door den bisschop verboden de soutane te dragen. De leider der ehristelijk-democraten protesteert tegen dit verbod als onwettig en zal er geen gevolg aan geven. Deze maatregel heeft de Daensisten trou wens boogelijk ontstemd. De opwinding was te Aalst buitengewoon groothier en daar werd gevochten; ook vielen er revolver schoten. Men duchtte zelfs ernstige ongere geldheden, indien de aanhangers van Daens, die hoopten dat de sedert 1870 clericale gemeenteraad „om" zou gaan, de nederlaag leden. Dit is geschied. De clericalen zijn met 200 stemmen in de meerderheid gebleven. Gelukkig is het niettemin te Aalst vrij rus tig gebleven. detnengde AfededeeUngen. In de sterk-socialistische stad Rijssel is minister Millerand gisteren het voorwerp geweest van groote huldebetuigingen. Zelfs waren Belgische socialisten-deputaties geko men om den minister hun opwachting te maken. In antwoord op een toespraak eener depu tatie der loge wees Millerand er op dal door Waldeck-Rousseau een ontwerp-wet op de vereenigingen is ingediend. De regeering wil niet vervolgen, maar zal evenmin gedoogen dat onder het masker van godsdienst gestre den wordt tegen de Republiek. Zij zal deniet toegelaten vereenigingen, die over geweldige strijdmiddelen beschikken, niet vergunnen zich aan de wet te onttrekken. Deze belangrijke verklaring, die blijkbaar doelt op de jezuïeten, trekt zeer de aandacht. Den 3den December zal het eerste natio nale congres van alle Fransche socialisten te Parijs bijeenkomen. Het program is opge steld in gemeen overleg der 5 socialistische groepen. er bij. Mooi, niet waar, Sabine 1 alles ge sneden koekDom ben ik nu juist niet uit gevallen, en dus denk ik, reeds van den win ter een betrekking bij een groot handels huis te kunnen krijgen. Wat ik dan ver dien, kan ik, zoolang oom Frits nog leeft, alles beleggen. Oom Frits gaf mij een zoen en is er op gesteld, al het extra-onder wijs zelf te betalen, en hij hoopt een hoogen leeftijd te bereiken. Zoo aardig is hij al tijd, die goede oude man! „Als je eens wist, hoe ik mij gevoel! Eigenlijk ontzaglijk welWant goede moed is een krachtige drijfveer. Ja, het is iets heerlijks, zich op de proef te mogen stellen. Naar ik hoop, doorsta ik de proef. „Hoe graag zou ik je weer eens willen zien, mijn beste Sabine! Je wilt niet naar Berlijn gaan, schrijf je; je vreest, dat dit je het hart zou breken. Nu, dat begrijp ik niet goed. Ik denk, dat zulk een fier karak ter zich zonneschijn en regen, al naard at 't uitkomt, in het gezicht laat waaien en al tijd het hoofd opgeheven houdt. Als je zóó neerslachtig en zóó moedeloos bent, dat je er bang voor bent, dat een eenvoudige af wisseling en een verfrissching des geestes, zooals een reis naar Berlijn zou wezen, je het leven te Miihlau later geheel onver draaglijk zou maken, dan is je ziel ziek. „Maar misschien begrijp ik de zaak nog niet. Vergeef mij dan mijn domheidIk, kleine peuk, zes jaren jonger dan jij, wil je een lesje gevenDat is iets ongehoords. „Maar ik zou wel eens naar jou toe wil len komen om je wat op te vroo-lijken. Op dit oogenblik kan ik natuurlijk nietwant ik moet mij met de borst op de studie toe leggen. Maar na verloop van eenigc maan den kan ik wel eens vacantie nemen. Het moet wel goed zijn, zoo eens vier weken Ter beantwoording der door Jaurès geor ganiseerde anti-chauvinistische en aoti-mi- litarislische betooging te Albi hebben de nationalisten en anti-semieten daar gisteren hunnerzijds gemauifesteeid. De orde werd niet verstoord. De generale raden van Algiers en Oian hebben adressen aangenomen waarin zij de houding der regeering tegenover de reactie goedkeuren. De anti-semieiisehe leden wei gerden te teekenen. Gisteren is te Saumur het feestmaal ge houden ter eere van Quesnay de Baurepaire. De Mahy presideerde. Weer hebben er geruchten geloopen de slntransigeaot" o. a. bracht een zeer fan tastisch verhaal daarover dat de uit het proces te Rennes bekende Oostenrijksche attaché kolonel Schneider, geduelleerd had. In waarheid is hij ziek van Parijs naar Wee- nen overgebracht, waar hij nu in het sana torium Löw wegens hersentumor wordt verpleegd. Te Belfort is een algemeeue werkstaking geproclameerd. Havas spreekt een bericht tegen dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken de firma Canet verboden zou hebben kanon nen te leveren aan Transvaal. Fhr. von Zedlitz, Miquel's vriend en rech terhand, die met 1 Januari 4900 ontslag heeft gekregen als president van den zeehandel, heeft zijn functie reeds neergelegd. Hij heeft tot het tijdstip, waarop zijn ontslag ingaat, verlof gekregen. In den partijdag der Duitsche sociaal-de mocraten zijn nog zeer heftige, persoonlijke en met scheidwoorden doorspekte debatten gevo-rd over het militarisme, naar aanleiding van SchippePs meeriing dat in Duitschland liet leger noodig is voor de verdediging des lands. Sehippel handhaafde zjjn meening, en werd gesteund door Auer, Het voorstel om Sehippel uit de partij te werpen, werd verworpen, en de uitbijter kwam er met een berisping af. Aangenomen werden moties tegen het militarisme en tegen de tuehthuiswet. Bebel sloot den partijdag met een rede, waarin hij vei klaarde dat, ondanks zekere «meningsverschillen, de sociaal-democraten, één zijn in den strijd. Bebel en Singer werden tot voorzitters, Auer en Pfannkuch tot secretarissen herko zen. Auer kieeg echter slechts 438 stemmen wegens zijn verdediging van Bernstein en Sehippel. De partydag heeft geweigerd zich aan te sluiten bij den strijd tegen drankmisbruik. Hongaarsehe bladen zeggen dat de aarts hertogin Stefanie, de weduwe van wijlen kroonprins Rudolf, in het huwelijk zal treden met graaf Elemer Lonyay. In officieele krin gen te Weenen spreekt men het tegen maar aartshertogin Stefanie zelve heeft het niet gelogenstraft en menschen uit haar naaste omgeving verzekeren dat zq besloten heeft, om alle dynastieke en familie-moeilyk- lang niet aan de studie te denken. Dan meld ik mij aan met de boodschap„Och, wil mij eeus inviteeren!" „Groet je ouders van mij en geef Leo en Milly een stevigen zoen. Wees in gedachten omhelsd door „Je Suz-nna." Sabines oogen stonden vol tranen. Hiim- wee naar haar vriendin, heimwee naar de wereld, heimwee naar afwisseling maakte zich van haar meester. Ja, Suzanna was gelukkig; want zij was haar eigen baas en kon werken, om vol trots te gevoelen, dat zij een vrij, onafhankelijk mensch was. Maar zij zelf, Sabine, zij kon niets anders doen dan zich stilhouden. En. juist dat was voor haar temperament het vreeselijkste. Nadat de nalatenschap van haar echtge noot geregeld was, gevoelde zij zich als een volkomen verarmde vrouw. De toelage, die haar oom haar gaf, was in haar oogen wel is waar toereikend om zich zelf en de kinderen te kleeden, alsmede het loon van de kindermeid te betalen. Ook had Sabine het plan, eenige honderden Mark jaarlijks daarvan te beleggen, om later voor het onderwijs liarer kinderen eenig geld tor barer beschikking te hebben. Kost en inwoning vonden zij en haar kin deren bij haar ouders. Haar dringend ver zoek, bij haar broeder op Heinsdorf te mo gen wonen en zich aldaar nuttig te maken, was haar geweigerdevenzoo had men haar wensck voor dwaas verklaard, zich te Ber lijn op de een of andere wijze zelfstandig te maken door opname en opvoeding van schoolkinderen, door de oprichting van een dameskostschool of iets dergelijks. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1