f, i een BINNENLAND. 11 e c li t z a fc e 11. STADSNIEUWS. VL AARDINGEN. SPORT. Gemengd N i e uw s. Laatste Nieuw Tel egr amm e n. hpden op te lossen, eenvoudig Ilongaaisch gravin te worden. Graat Elemer Lonyay ïa protestant. s 35 jaar en kinderloos. De aartsliei togin De Oeconomische Vereen iging te Barcelona verlangt een stellige verklaring van Silvela of de regeering al dan niet de provincie Catalonié in zekere mate zelfbestuur wil geven. In den ministerraad van gisteren is deze quaestie zoo mm als andere punten v inwendige politiek tot oplossing gekomen. Silvela werd volgens de nlmparctal", toen hij liet paleis verliet ria den terugkeer der Regentes uit San Sebastian, door een gioot aantal vrouwen begioet met ge^ciueeuw van »Wat heelt de regeeiing gedaan om de he- viijding der Pbibppijnsclie gevangenen te bewerken l" Dezelfde vrouwen hadden nok het rijtuig der Regentes weten te naderen. Zij verlangden bij de Regentes te worden toegelaten, wat geweigerd werd. van den Bond, pastoor Jufleimans van Weesp, geestelijk adviseur van den Bond aldaar, in een feestvergadering op Zondag 12 November voor de afdeeling Schiedam zal komen spreken. Het Petersburgsche blad uRossia" bevat een ijselijk verhaal van de martelingen die een der aangeklaagden in bet proces te Belgrado gedurende andei halve maand heelt moeten verduren. Alleen zijn taai gestel ïedde zijn leven. Hij moest worden vrijgelaten omdat er niets tegen hem kon worden aangevoeld. Rusland's invloed in Perzië is steeds klim mende. 3)Op verzoek" der regeeiiug te Tehe ran zal de Kozakken-kolonel Banssof. niet machtiging der Russische regeering, het ambt van inspecteur-generaal der Perzische cava lerie aanvaarden en dit wapen geheel reor- ganiseeren. Te Pretoria is het proces begonnen tegen den Engelschman Robertson, die vrijwilligeis aanwierf voor Engelsche rekening. De Natalsche banken weigeren Transvaalscli geld aan te nemen. Ook te Boston is admiraal Dewey met ontzaglijke geestdrift gehuldigd. Een bende gemaskerde roovers heeft op de Chicago-North-Westernlijn een trein over vallen en 25.000 dollars gestolen. De Vrijgezellenbond. Er zaten gisteravond in de Offickren-Ver- eeniging veertig menschen, zegge veertig men- scben. Misschien zijn de bedienden er nog wel bijgeteld. En dat terwijl een goede tioep als de Tivohéis een goed stuk speelden als »De Vi ijgezellenboud", en nog wel tegen vei min derde prijzen. Een deel van dp schuld treft de diieciie, die deze voorstelling weleenig-^- zins overhaast heeft, maar dat deel is al zeer geiirig. In hoofdzaak is deze slechte opkomst te wijten «au de onverschilligheid voor voor stellingen te Schiedam; wij zagen zelden een goed bezette z/al en meer dun een-, treu- rig-leege. Waatom wil men toch niet de ge boden gelegenheid benutten? Waarom moeten telkens weer de directies afgeschrikt worden hier te komen spelen Dat de Vrijgezellen bond" teeds eenmaal bier gegeven werd kan moeilijk als excuus gelden. Piimo omdat ook toen de zaal, op een weekdag, maar zeer matig bezet was. Seeundo omdat bet stuk, ook dank zij het goede spel, zoo flink pakte, dat een reprise bier ter stede alleszins gerechtvaardigd wa< Ook gisteravond maakte de uitvoering een goeden indiuk op de weinige aanwezigen. Tot lol der veitooners dient gezegd dat zij zich geen oogenblik hebben laten neerslaan door de treurige leegte. Met opgewektheid en warmte werd van het begin tot het einde gespeeld. Over het stuk zoomin als over de vertol kers behoeft veel gezegd. Alle rollen waren bezet als den voiigen keer; alleen, vergis-en wij ons niet, was de nuffige, naar-conven- lioneele mevrouw "Winkler nu in andere handen; mej. Van Berkel speelde deze rol. De opvatting was cenigszins anders, maar even goed als het vorig maal. Laat ons de schuchteie hoop uitspieken dat de Tivoliërs niet in arren moede gister avond liet Schiedamsche stof vari hun voeten hebben geschuif, maar weder tot ons zullen inkeeren. Wij althans heeten hen gaarne welkom in onze stad. '10 Oct. Maria, dochter van C. Brobbel en en M. Bioek, Maassl. dijk, Petioneila Maria, dochter van K. J. Vink en M. Houdijk Nieuwelaan. Aart, zoon van E. Ligthart en C. de Bruijn, Kuiperstraat. Overleden 15 Oct. Geeitruida van Buuren, oud 23 jaar, echtg. van G. de Willigen, Markgraajlaan De Hooge Raad vereenigdo zich heden inet, dc beslissingen van den kantonrechter te Bnelle en de rechtbank te Rotterdam dat een ganiaicnkas geen visektuig is den zin der wet en dit wel o. a. omdat vis- schcn zijn werveldieren en garnalen behoo- ren tot de schaaldieren. Het ontslag van den hoofdcommissaris fe 's-tiravenhage. In verband inet bet aangevraagde ontslag van onzen hoofdcommissaris van politie, schrijft de Haagsche correspondent van de »N. G. Ct., hebben allerlei verhaaltjes de ronde gedaan. Volgens het eece zou bet op treden tegenover de Jong-Tuiken en Arme niërs tjjdens de confeientie, naar luid van een ander vertelsel het door den heer Van Schermbeek, tegen den vvensch van sommige hooge heeren in, doordrijven van een techts- vervolgiog in zake den zilverdiefstal ten IJove, tot de ontslag-aanvraag aanleiding hebben gegeven. Ik kan u verzekeren dat het een zoo min als het andere waar is. De hoofdcommissaris is sedert geruimen tijd lijdende en heeft alleen om redenen van gezondheid verzocht van zijn ambt le worden ontheven. Dat hem de uit oefening van dat ambt door zijn onmiddellijken chef, onzen burgemeester, minder aangenaam is gemaakt en dat dit op zijn gestel van niet weinig invloed is geweest, moge een bijko mende oorzaak zijn voor zijn heengaan, de hoofd-aanleiding is des heeren Van Scherm- beek's geschokte gezondheid. Door de afd. Schiedam van de vereenigin vliet Roode Kruis" is f800 beschikbaar ge steld voor de verpleging van de gewonden in Zuid Afrika. Door de mannen-en vrouvven- afdeeling elk werd n.l f400 afgestaan voor dit doel, terwijl spoedig middelen zullen worden beraamd om de kas weder te versterken. Hedenavond komen de vakafdeelingen, on der-afdeelingen van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond te samen om een voorloopige bespreking te houden voor de ver kiezing van leden voor de Kamers van Arbeid. De vrouw van C. Roos, wonende in de Roosbpek, had hedenmorgen te 7 uur liet ongeluk met een gang heet water uit te glijden, ten gevolge waarvan zij ernstige brandwonden aan den arm bekwam. Nadat zij naar buis gebracht was is zij door de politie met lijnohedoeken verbonden. De Ministers van Financiën en van Mai ine worden heden door H. M. de Koningin ter gewone conferentie ontvangen. OVERSCHIE, 15 October. Gisteravond te ruim 7 uur had op den Rotterdamschen rijweg bij de Schans alhier een ernstig onge luk plaats kunnen hebben. Het paard, ge spannen voor de tram, schrikte zoo hevig door den bliksem, dat het op zij sprong, met het gevolg, dat het dier in een diepe sloot terecht kwam. Door de tegenwoordigheid van geest van den koetsier, die onmiddellijk de strengen van het paard los sneed, mocht het gelukken het dier onmiddellijk op het droge te bren gen. Ongelukken hadden niet plaats, KETHEL EN SPALAND, 16 Oct. Teen de veehouder J. de K. in den Ketheipolder naar zijn schapen ging zien, waien zij alle verdwenen. Na eenig zoeken vond hij de dieren alle tien bij elkander in de landsloot ver dronken. Ned. R. K. Volksbond. De afd, Schiedam van den Ned. R.-K, Yolksbond vergaderde gisterenmiddag in de zaal der Officieren-Vereeniging. De heer T. J. II. Mouweus trad als spreker op met het onderwerp: »Nieuw licht".j Op heldere en onderhoudende wijze gaf spr. een historisch overzicht van de ontwik keling van het licht, daarbij beginnende met het offervuur, door Kaïn en Abel ontstoken ten bewijze hoe men reeds van het begin der wereld af wist vuur en daardoor licht maken. Achtereenvolgens werden daarna besproken de verschillende verlichtingsmethoden, die in den loop der tijden elkander hebben opge volgd om ten slotte te eindigen met het acetyleenlicht, als concurrent van het elec- trisch licht. Daarbij gebruik makende van wat de kort geleden hier gehouden tentoonstelling heeft te aanschouwen gegeven, lichtte spr. ver schillende punten door duidelijke teekeningen of met verwijzing naar het geëxposeerde toe, waardoor het de hoorders zeer werd verge makkelijkt het behandelde te begrgpen. Het vrg talrijke publiek juichte den spr. aan het slot luide toe. Na afloop dezer lezing, die door eeniga nummers van het Harmonie-orkest werd afgewisseld, deelde het bestuur mede dat ter viering van den jaardag van den H. Wii- iebrordus op 7 November, den schutsheilige Zaterdagmiddag te 5'/° uur is de 5-jarige Elisabeth de Jong, wonende aan de Lange Haven, bij het komen op de Hoogstraat uit de Havensteeg, door een gist wagen aange- leden waardoor zij viel en een der wielen haar over het linkerbeen reed. Na naar buis gebiacht te zijn werd onmiddellijk genees kundige hulp ingeroepen en bleek dat het beentje ernstig gekneusd was. Gisterenmiddag voer een pleizier-zeiljacht op de Maas even voorbij de Maaskade alhier, op het droge. Tevergeefs probeerde de stoom boot sOnderneming" om het scheepje, waarin Rotterdamsehe dames en heeren waren ge zeten, van het droge te trekken, waarom de sMentoi" de haven verliet en er spoedig in slaagde het vaartuig vlot te brengen. De reis werd daarna voortgezet. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 13 Oct. Alida, dochter van G. Stolk en A. de Vlaming, Villaslraat. 14 Oct. Johan Marie, zoon van J. Zijtveld en J. H. Wolbers, Stationstraat. 15 Oct, Coert Hendrik en Nicolaas Boude- wijn, zoons van J. J. van Dijk en W. G. Roels, Hagastraat. Jan Fred er ik, zoon van J. F. Naurnan en C. Tegelaar, Singel. Overleden 13 Oct, Geert! uida Johanna Etrnan, oud 9 maanden, Folderslraat. 14 Oct. Uendrina van Rhoon, oud 92 jaar en 9 maanden, wed. van J. van Jeveren, Oostsingel 15 Oct. Cornelis Reine, oud 2 maanden, Dwarsstraat. Johannes Middendorp, oud 44 jaar en 11 maanden, Lange Achterweg. De godsdienstoefeningen, die lot verleden winter in de Nederl. Herv. kerk alhier Don- derJagavonds werden gehouden zullen voort aan niet plaats hebben. De heer C. Rab te Vlieland is als ambte naar bij 's Rijks belastingen alhier geplaatst. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd Een fantasiebroche, een huissleutel, een duimstok, een koperen gewicht en een stuk steigertouw. De rechthebbenden kunnen zich ter terug- bekoming vervoegen aan gemeld poiitie-bureau. BURGERLIJKE STAND. Geboren 14 Oct. Gerardus, zoon van G, de Willigen en G. van Buuren, Markgraajlaan 15 Oct. Willem, zoon van G. Vermeer en E. Zebel, Nieuwelaan. Johannes, zoon van J. Vermeer en M, Groeneveld, Hofjesetraat. Wilhelmina, dochter van P. Both en P B. Stolk, Willem JBeukela.straat. Tot leden van 't Algemeen bestuur voor Zuid-Holland van den Alg. Ned. Wielrij dersbond ziju voor den tijd van 3 jaar geko zen: de heeren A. Goekoop, G. Gerlings en J. H. van Koolbergen, allen te LeidenC Gebel, jhr. mr. W, Elout van So-eterwoudc luitenant O. G. -«'an Altena, allen te 's-Gra- venhage; Joh. A. P. Otten te Rotterdam en E. H. Kruijff Lzn. te Sasseniteim. De opening der stembiljetten voor de ver kiezing van stemgerechtigden, ter algemeene vergadering, is nog niefc geëindigd. rent dit ongeluk met de centerboard Treurig ongeluk. ^Zondagnamiddag heeft in de Noord bij Papendreelit een treurig ongeluk plaats ge had met de centerboard Hollandia, der Roei- en Zeilvereeniging „De Maas" uit Rotterdam, dat helaas een jongmensch het leven heeft gekost. De heeren Van Peski uit Rotterdam eu Prester uit Delft tn. Van Imhoff uit Am sterdam, waren met den schipper Bakker gaan zeilen met de Hollandia door de Noord naar Papendreehb. Des morgens ten 11 uur stond er ter hoogte van de Oude Plantage een flinke bries en werd een rif ingestoken en de st-onnfok opgezet. Nabij de klippers te Papendreelit kwam de li o 11 a n dia omstreeks 1 uur in aan varing met de raderboot R o 11 e rd a m der Ned. Stoombootreederij. Een der rade ren sloeg in de centerboard, zoodat deze on middellijk zonk. Drie der zeilers wisten zich spoedig te redden doch de derde, de heer v. I. uit Amsterdam, werd een uur later le venloos opgehaald en te Papesadrecht aan wal gebracht. De centerboard werd zwaar beschadigd boven, water gebracht. ^Onrtx-i Hollandia in de Noord, deelt men ons nader mede dat de aanvaring met de Neder- iandsche Reederijboot plaats had t-oen de Hollandia oploefde en door een plotse- lingen rukwind onder de raderkasfc liep. De heeren van Peski uit Rotterdam en Prestel uit Delft zijn beide goede zeilers, terwijl de heer Van Imhoff uit Amsterdam heb zeil tochtje voor pleizier meemaakte. Onmiddel lijk na de aanvaring zonk de Hollandia. De beide heeren P. klemden zich aan de mast vast en de schipper Bakker aan de ra- derkasb. Door een sloep van de reederijboot werden zij gered. De heer v. I. was dadelijk in de diepte verdwenen en werd aanvanke lijk vruchteloos gevischt tot een uur latei- zijn lijk opgehaald werd. De geredden wer den met de reederijboot naar Rotterdam ge bracht, alwaar zij ten 4 uur aankwamen. De Hollandia is een flinke stevige centerboard doch is moeilijk te manoeuvree ren. Uit Dordrecht meldt men ons: Gisterenmiddag had op de rivier de Noord onder Papendreelit een droevig ongeval plaats. De centreboard Hollandia liep uit zijn roer en kwam daardoor met de boegspriet terecht in de raderkast der stoomboot Rot terdam en vervolgens sloeg het rad dei- boot een groot gat in de Hollandia, die daardoor zonk. Vier der opvarenden werden gered, doch de vierentwintigjarige heer G. W. H. baron van Imhoff, jur.-docts. te Amsterdam ver dronk. - Het verdwenen knaapje. De Officier van Justitie te 'sGravenhage roept bij advertentie in sommige bladen den schrijver op, van een aan den Minister van Justitie bezorgden brief, waarin mededeelin- gen worden gedaan over een hoogst ernstig misdrijf, om zich ten spoedigste bij hem aan te melden. Deze brief bleek volgens het postmerk te Zuiphen gepost te zijn. Heb pannetje, bord enz., waarin het knaapje "Van Wezel 25 April den dag der verdwijning zijn vader eten had ge bracht, zijn nu op eenigen afstand van de plek waar het lijkje werd ontdekt, gevon den. De brief, postmerk Zutphen, aan den Mi nister van Justitie, waarvan de onbekende schrijver door den Officier van Justitie is opgeroepen, staat naar wij vernemen in verband met het gevonden lijkje van den ongelukkigen knaap Van Wezel. Hen ongelukstrein. Verscheidene reizigers hebben zich be klaagd dat de zgn. vroogtreün. der Staats spoor ten 5.43 uur uit Amsterdam via Gou da naar Rotterdam (Maas) sedert de win- terdienstregeling bijna dagelijks een half uur en langer te laat op zijn bestemming aankomt, terwijl de vorige week deze trein tweemaal aan een spoorwegongeluk was blootgesteld. Benige Gouwenaars die geregeld van de zen trein gebruik maakten, gaan thans via Den Haag naar Rotterdam. Qasontplofjing. In de woning van den machinist van. de Zuid-Hollandsche bierbrouwerij te 's-Gra- venhage heeft Zaterdagavond een hevige gasontploffing plaats gehad, waarbij een man en een. jongen, ter plaatse werkzaam, aan hoofd en handen weiden verwond. Zij moesten naar 't Gemeente-Ziekenhuis worden vervoerd. Hen kluizenaar. Te Waesmunster is diep in een dicht bosch, te midden van zware braamstruiken, een hol ontdekt waarin een man van omsüeeks dertig jaren sinds Mei als kluiz-naar leefde. De onderaas dt-che woning was 4 meter in 't vierkant, 3 meter diep, er was een dak over van spairen gedekt met struiken, aaide eu graszoden, ondersteuud met staken van sparren, De aarderimuren waren afgezet met gevlochten stroo. Te midden van het dak was een gat gelaten gedekt met eene gras zode, welke diende als schouw wanneer de bewoner zijn eten kookte, nam hij die zode er af. In den hoek rag een bed van stroo; een kookpot en een koekepan alsmede een kleinen voorraad rapen en aardappelen vond men in het hol. geleiding gaat door steden op plaatsen electrische verlichtingsgeleidingen of met zware Kussen. Een technicus in het kussen geeft uit zijn rijke ervaring eenige ophelderingen over de vraag -. „wat de dames na het kussen zeg gen"; velen roepen „God, wat hebt je ge daan Enkelen„Zoo ver hadden wij niet mogen gaan!" Anderen „Ik wil u nooit meer zien!" - Weer anderen: „Ga nu heen, ik wil nu alleen zijn!" Ook: „Dat had ik van u niet verwacht!" hoort men somtijds. „O, ik ben zeer ongeluk kig!" wordt af en toe geroepen, meermalen onder tranen. Op het land wordt vooral de bedreiging: „Wacht maar!" zeer veel gebruikt. Enkelen bezinnen zich „Wan neer men ons eens gezien had 1" De mees ten zeggen heelemaal niets. Dat zijn de besten. („U. D.") Telephonen over groote afstanden. Aan de ïlion Age" ontleent sDe Stoom- post" eenige beschouwingen over het aan leggen en exploiteeren van telephonen over groote afstanden. De verbeteringen die het gebruik van de telephoon over groote afstanden mogelijk hebben gemaakt, hebben niet zoozeer be trekking op het toestel zelf als wel op den draad en de betere samenstelling daarvan. De eerste stap in die richting was het bezigen van niet ééa doch twee diaden. Ge durende tal van jaren werd slechts één draad gelegd, terwijl de aarde voor den terugstroom dienst deed, en dit is nu nog de ptactijk bij de telegraphie. Reeds verscheidene jaren geleden werden pogingen in het werk gesteld de afstanden waarover men wenschte te spreken, te v> r- lengen, door den ovei brenger te verstel ken, doch men bevond dat, wanneer men den en kelen draad langer maakte, de telephoon- ontvanger, die de meest gevoelige overbren ger van zwakke stroomen is, de indirecte geluiden van de aarde zelve begon op te ne men. Wanneer dergelijke draden parallel met telegraaflijnen waren gelegd, zou de ont vanger de Morseteekens opnemen, zoodat een telegram kan gelezen worden door aan een ontvanger te luisteren die aan een parallel draad was bevestigd, zonder met de tele graaflijn zelfs in eenig physisch contact te komen. Men neemt aan, dat de eerste lange tele- phoonlijn werd gelegd tusschen New-York en Philadelphia. Dit geschiedde echter eeist nadat men van den grond voor den terug stroom afstand iiad gedaan en tot het tweedraadstelsel was overgegaan, Iritussehen ontdekte men dat ook bij laatstbedoeld y'eem een grens bereikt werd voor de duidelijke overbrenging der stem, al strekte deze grens zich veel verder uit dan bij het bezigen van één draad, vooral toen men het ijzer ging vervangen door koper dat veel meer geleidend vermogen bezit en men boven dien de doorsnede van de draden belangrijk vergrootte. Inlusschen, ook hiermede was het vraag stuk nog niet voldoende opgelost. Ook al maakt men twee koperdraden zoo dik als maar eenigszins in de praktijk mogelijk is, dan zullen toch de hindeilyke geluiden in den ontvanger van dien aard worden, dat geen overbrenger, hoe sterk ook, daartegen voldoende waarborgen aanbiedt. De eindop lossing der zaak bleek echter eenvoudig te zgn en is samen te vatten in het woord transpositie of omlegging. Men ontdekte dat waar twee koperdraden parallel naast elkander waren gelegd, b.v. over een afstand van 50 mijlen, en men op een punt halverwege tusschen de eindstations, dus op een afstand van 25 mijlen deze dra den liet kruisen, zonder elkander te raken, zoodat de rechterdraad aan de linkerzijde en de linkerdraad aan de rechterzijde komt te liggen over de overige 25 mijlen, de hinder lijke geluiden belangrijk verminderden. Verder werd ontdekt, dat, in plaats van de draden van links naar rechts en omge keerd te kruisen op een centraal punt in den stroom, maar een aantal van die om leggingen bewerkstelligde, b.v. op afstanden van 5 mijlen of 1 mijl van elkander, de hinderlijke bijgeluiden geheel verdwenen, zoodat het zelfs met een betrekkelijk zwak ken overbrenger mogelijk was een gesprek te voeren over een afstand van 500 mijlen. Met deze gegevens is men daarna gaan berekenen hoe dik de koperdraden moesten om voor telephonische doeleinden te dienen tusschen New-Yoik, Boston, Philadelphia, enz. naar Chicago en verder. Natuurlgk moest er een zekere, zij het dan ook ruime grens gesteld worden aan de afmetingen, omdat de draden in ieder geval geschikt moesten zgn. zijn om aan palen op afstanden te worden opgehangen. Ten slotte Is men overgegaan tot het aan nemen van een draad, eigenlijk meer op een staaf gelijkende, van koperdraad no. 8, van het hard getrokken metaal, waar by de krui sing of omlegging o. a. tusschen New-York en Chicago telkens over een afstand van één mijl plaats heeft, welke afstand echter vrg belangrgk is in te krimpen, waar de electt ische krachtsgeleidingen, zoodat enkele gedeelten der lijn de omlegd V!P paal tot paal geschiedt. Dit maakt de uit" voering zeer kostbaar en drijft naar verhou ding het tarief op. De heer Glidden, president van de spr: Telegraph and Telephone Company", i,eef! een premie van een millioen dollars beschik baar gesteld voor den uitvinder van een" wijze van telephonriche overbrenging evenak dit bij de telegraphie bestaat, dus op wille- keurige afstanden en eveneens eenzelfde be drag uitgeloofd voor de uitvinding van tek phoon quadruples", gelijk bij de telegraphie waardoor het mogelijk zou zijn het aantal overbrengiugsdraden lot een minimum te bepetken, of hetgeen op hetzelfde neerkomt door een vermeerdering der capaciteit van rechts!reeksche overbrenging langs de be staande leidingen. Thans is de grootste afstand waarlang wordt getelephoneerd begrensd tot 2200 ml" len ot 3540 KM., dat is de lijn tusschen Boston en Galveston in Texas, doch uit een handelsoogpunt beschouwd behoort men dit cijfer terug te brengen tot 1500 a 1S00 mijlen Dit laatste cijfer vertegenwoordigt öelenné der geleiding tusschen Boston en Far«,,"jn Dakota, overeenkomende met 2900 KM De Centrale Commissie voor de Wereld tentoonstelling te Parijs in 1900. heeft den lieer A. Verkerk te Amsteidam, die als zoodanig ook werkzaam was voor deNeder- landsclie Commissie ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling te Brussel in 1897. be last met de regeling van de goederenver zending naar Parijs en hem te dien einde officieel als haren expediteur benoemd. Do heer Harrison, oud-president der Ame- rikaansche Unie, blijft tot morgen te 's Gra ve nli age. Hij bezocht, vergezeld van den militairen attaché van Amerika, kolonel Wheelan, he den 't Mauritshuis en in den. middag Delft, welk laatste bezoek voornamelijk gold het graf van Hugo de Groot. De Amerikaansche gezant geeft heden avond ten zijnen huize een diner ter eare van den heer Harrison, die morgen naar Brussel vertrekt. AMSTERDAM, 16 October. Koffie goed ord. Java 26, Santos 17l/2. Suiker onveranderd. Tarwe op leveling zonder noteering. Rogge op levering willigOct. f148, 149, 150, 149; Maart f'I44, 145, 144. BERLfJN, 16 October. Spiritus per loco 44.50. PARIJS, 16 October. Spiritus. Oct frs.Nov. frs. vier eerste maanden fr. vier maanden van Mei fr. PIETERMARITZBURG (NateJ), 16 Oct. In een extra-nummer van de „Staats courant" is de krijgswet afgekondigd voor Newcastle, Dundee, Kliprivier, Unsinga en. Boven-Tugela. Voorts wordt gezegd dat er reden bestaat om te gelooven dat sommige bewoners van Natal don vijand steunen en sommigen zich reeds bij hen aansloten. Brit- sche onderdanen n worden herinnerd aan de plichten tegenover de Koningin en gewaar schuwd betrekkingen aan te houden en han del te drijven met Transvaal en den Oranje- Vrijstaat. KAAPSTAD, 13 Oct. Aan het station Three sisters in de Kaapkolonie zijn twee treinen met vluchtelingen uit Johannesburg en Bloem fontein op elkaar geloopen. Er werden acht personen gedood en zeven gewond. De bladen publiceeren een telegram uit Voiksrust, meldende dat het kommandovan generaal Jan Koek heden Newcastle heeft bezet. LONDEN, 14 Oct. De opperbevelhebber in den veldtocht tegen de Boeren, sir Redvers Bulier, is lieden met zijn staf van Londen naar Southampton vertrokken met bestem ming voor Zuid-Afrika, onder overweldigende uitingen van geestdrift. De prins van Wales, de hertog van Cambridge, lord Walzeley en de markies van Lansdowne kwamen aan het station afscheid van hem nemen. De vorste lijke personen en generaal Bulier werden met daverend gejuich begroet. KAAPSTAD, 14 Oct. (Officieel). De machi nist en een inlander ontkwamen uit den gepantserden trein die te Kraaipan door de Boeren werd aangehouden. De bevelvoerende luitenant en de manschappen in den trein, wier aantal niet bekend is, zijn gevangen genomen, Men gelooft dat zij ongedeerd zyn alleen de luitenant werd licht gewond; ook de machinist is gewond, LONDEN, 14 Oct. Volgens een officieel telegram is generaal White te Ladysmïth teruggekeerd, zonder dat het iiem gelukt is de Boeren in het open veld te lokkeu. werd niet gevochten. KAAPSTAD, 13 Oct. Naar verluidt heeft een sterk kommando Boeren de wisselplaats van den spoorweg aan de grens bezet; er zou gevochten worden. KAAPSTAD, 14 Oct. Geen nieuws van de westergrens. De consul-generaal van Duitsch- land heeft de Duitsche onderdanen per pro clamatie aangespoord niet aan de vijandelijk heden deel te nemen. KIMBERLEY, 14 Oct. Een kommando Boeren, 350 a 400 man sterk, is tegen den middag door twee officieren gezien, opruk kende in de richting van de brug over de Modderrivier. KAAPSTAD, 15 Oct. Een zooeven om-, vangen bericht zegt dat de spoorweg en de telegraaflijn bij Modderrivier, ongeveer naijlen bezuiden Kimberley, zgn afgesneden; LONDEN, 16 Oct. Aan de ïStandard^ werd gisteren gemeld, dat de Boeren Zaterdag", avond Newcastle binnenrukten. DURBAN, 15 Oct. De strgdmacht de - Boeren, die Newcastle bezet hebben, bestaa uit kommando's van Transvaal en den

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2