Ingezonden Mededeelingen. Uit de Staatscourant. Kirast en Wetenschap. ik** Het -ADRESBOEK VAN SCHIEDAM", dat onlangs verscheen en ten Bureele van de «Schiedam- sche Courant" tegen den prijs van f 1.25 is te ver krijgen bevat in 40 hoofd stakken alles wat men in het dagelijksch leven, in kantoor en huis, omtrent staat en stad, onmiddellijk moet kunnen naslaan. De Alphabetische lijst van ingezetenen van Schiedam met hun ambt of beroep daarbij vermeld is tot op dit oogenblik bijgehouden. Kerk en Se li ooi. Gere f. Kerken. SPORT. Gemengd Nieuws. zool t Koloniën. post Onvoorziene toeli reeds f 300 minder was dan het vorig jaar. Zal men wel toeko men De Voorzitter zegt dat B. en W. heb zullen probeeren. De heer Post merkt daarbij op dat er dit jaar veel buitengewone uitgaven zijn geweest. Do Voorzi t ter zegt nog dat B. en W. zuinig zullen beheeren. Ivomen zij te kort, dan hoopt hij dat de Baad zoo noo- dig een verhooging zal toestaan of een lij delijke geldleening voteeren. De begrooting wordt daarop goedgekeurd Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter na rondvraag de vergadering. Burgerlijke Stand van Orerseliie. Getrouwd: 12 Oct. G. "W. Boxelaar jm. 26 j. en A. Ch. van der Vaat', jd. 25 j. Geboren: 6 Oct. Adrianu*, zoon van B de Kroes en G. J.van Ree. 9. Sophia Maria Gerardina, dochter van Th. van Amen en A. M, H. van Rooijen. 10. Antje, doeliter van P. Hoekveen en A, M. de Vos. Overleden: 9 Oct. D. Leeuw, 81 j, echtg. van M. de JongIJ. d. Brecyn, 3 m werk was het orgel der Saint Denis, dat hem bij mededinging werd gegund. Van hem zijn voorts de orgels van Sint Pieter (Rome), Nötre Dame, Saint Sulpice, Madeleine, Sainte Ciotilde (Parijs) en de H. Augustinus-Kerk te Amsterdam. 30 cent per regel. Inhoud van „De Huisvriend" no. 50. Een droevig geval, door P. van Groningen. Een jjomervisitc aan Nova Zernhla. Met il lustration. Ora pro nobis. Schets van El len Forest. Toen en nu, door A. J. Scr- vaas van Rooyen. President Steijn. Met- portret. Gravure: De beide dochtertjes van den Czaar van Rusland met hun km der-vrouwen. AdvertentiebladVan Week tot Week. Advertent iën. Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Tholen mr. J, W. C. Milders, advocaat te Amsterdam. Bij Kon. besluit zijn benoemd: lo. tot chef der afdeeling hydiographie bij het departement van Marine, de kapitein- luitenant ter zee titulair C, J. de Jong Pzn., thans sous-chef dier afdeeling; en 2o. tot sous-chef der gemelde afdeeling, de eervol afgevoerde luitenant ter zee der le kl. J. M. Phaö', thans aan den chef van meer genoemde afdeeling toegevoegd. te zeggen wat den beminden tooneel- Hosier Faasstn Met vreugde zullen zeker zeer velen de tijding vernemen, dat het een beetje beter gaat met den beer Rosier Faassen, Kiescli- lieidshalve hebben we tot nu maar wemi over zijn toe-stand gepubliceerd, maar de ge ruchten gaan toch hun gang, en nu er ge lukkig eenige beterschap is, kan het nuttig zijn speler scheelt. Wij allen, die zoo vaak om zijn humor van figuur en taal gelachen hebben, zul len in de vroolijkste oogenbükken toch al len wel altoos hebben gevoeld, dat er op den grond der zieL van dezen gemoedelijken, gevoeligen man geen verdnetlooze blijgees tigheid lag. Faassen was geen pessimist, maar wel het tegendeel van liehttillend. Die zin spreekt ook uit zijn bekende Levensbe schrijving. Ka zestien pagina's komt er al: ,,Tot nu toe was alles mij mcdegeloopen, maar in eens leerde ik zorg kennen." En hoeveel ou der de zorgen de fmancieele bij hem golden, voelt men het gansche boekje door. Men denke slechts aan wat hij vertelt van het huishouden Matifas. „Kunstenaars aldus schrijft hij schijnen over 't algemeen slechte financiers te zijn.'' Hij was een voorzichtig financier. De tra- ditioneeie luchthartigheid van den toonee- list-bohème is hem. altoos vreemd geweest. Hoofd van een gezin, was hij niet slechts een voortreffelijk huisvader, maar ook een zorgvuldig rekenmeester, die niet duldde, dat er in Februari nog briefjes in het re- keningenlaadje lagen, welke immers behoor den in 't kwitantielaadje. Kan het hen, die zijn prikkelbaarheid in zijn boekje hebben gevoeld, bijv. waar hij spreekt over het meer of minder succes heb ben van zijn stukken, nog verwonderen, dat de geldelijke achteruitgang van zijn gezel schap hem een foltering is geweest? Voort durend pijnigde dat hem. In het voorjaar werden de sombere buien erger. En van den zomer nam de zwaarmoedigheid al maar toe. Tij-dens het kennisstuk kon hij in een pauze aan zijn zoon verhalen doen, dat hij niets van zijn rol terecht had gebracht, ter wijl bleek, dat hij was toegejuicht. Eindelijk, in een nacht, is losgebroken wat zoo lang spande. Hij is toen nog drie weken in huis gebleven, aldoor vervuld van kommer over zijn vermeend „ontslag" uit het gezelschapvan hem en van zijn vrouw en zoon. Toen de toestand onhoudbaar bleek, is hij vervoerd naar een villa voor zenuwlijders te Scheveningen, waar hij nu streng afgezonderd wordt gehouden, onder gestaag toezicht van dr. Cowan, door een verpleegster verzorgd. Zijn gezin, dagelijks op de hoogte van zijn toestand gebracht, mag hem slechts van tijd tot tijd korte briefjes schrijven van geheel onverschilli gen inhoud. Maar groote vreugde is den bezorgden nu geworden, daar na betrekkelijk korten tijd de geneesheer moed begint te geven. Den 8en schreef dr, Cowan aan mevrouw Faas sen, dat hij meende een weinig gewonnen te hebben en dat er rust begint te komen. Het slapen gaat beter, en er komen, wel is waar kleine pauzen in het tobben. Dagelijks doet hij wandelingen, want bet gestel van den zes-en-zestigjarige is, behoudens den zenuw toestand, uitstekend. Zoo mag men dan nog liet beste hopen. In Februari a.s. zou hij zijn gouden tooneel- bruiloft hebben gevierd. Den weusch, dat die herdenking werkelijk tot een feest zal kunnen worden, zullen ongetwijfeld alle tooneelvrienden met ons deelen. (>,N. R. Ct.") Te 's Gravenhage is eene dilettanten-Opera- vereeniging opgericht voor de opvoering van Duitsehe Opera's, zij slaat onder leiding van den lieer Arnold Spoel. Heine's zuster Charlotte is te Hamburg in den ouderdom vau 99 jaar overleden. Vrijdag is te Parijs op den leeftijd van 88 jaar overleden de beroemde orgelfabrikant Aristide Gavaillé-Coll. Hij werd geboren op 2 Februari te Mont- pelüer uit een oude orgelmakersfamilie. In 1833 kwam hij te Parijs, waar zijn eerste cnSVnS^-3 Aan liet Bureau van de SCHIEDAM- SCHE COURAXT worden ADVERTEN- TIEX ter plaatsing aangenomen voor allo Binnen- en Buitenlandsche Dag en Weekbladen. GEMAKTan een advertentie, welke men in verschillende Couranten wensdht ge plaatst te hebben, is slechts écn afschrift noodig. Men heeft slechts ééne rekening. De kos ten zijn niet liooger dan bij eigen in zending. Xed. Herv. Kerk. Beroepen: Te Jaarsveld, C. Leen mans II. Az., te Zetten en Andebl r te Wanneper- teen, J. Jukema, cand.te Purmerend, A. van der Flier, te Lemele. Aangenomen: Naar Herwijnen, door II. J. E. Westerman HoLtijn, cand. te Dar- diecht; naar Vierling=beek, door W. J.van der Zwaag, te Roordahuizennaar Bergsehen- hoefc, door A. J. W. van Ingen, cand. te Utrecht. Bedankt: Voor Sliedrecht, door J. de Visser, te Leervoor Sprang, door A. J. W. van Ingen, cand. te Utrecht. Beroepen: Te Oud-Beierland, A. L. Ruis, te Ooltgensplaatte Giand Rapids (N-A). (2e maal) M. H. A. van der Valk, te Dantumawoude. Bedankt: Voor "Wanswerd, door M. Mujering, te Nieuwe Pekela. Hoooer Onderwijs. Amsterdam. Met gunstig gevolg het doc toraal examen in de rechten afgelegd door den heer J. V. Dahlberg en het propaedeu- tisch examen in de geneeskunde door de lieeren S. Waitena en J. Nijland, Met gunstig gevolg is afgelegd het oarid.- ex. in de rechter, door den tieer J. W. G. Kruseman het theor. geneesk. examen dooi den heer Th. Hammes; het prop. ex. inde theologie door den heer D. L. VV, van Mierop; het Ie r-atuutk. ex. door den heer J, H.L Tervvogt. Leiden. Geslaagd voor het doctoiaal exa men geneeskunde de heer J. H, van Veen, voor liet theoretisch geneeskundig examen de heer L. Backer Ovetbeck, en voor het candidaatsexarnen in de wis- en natuurkunde de heer L. P. II. Phihppsen. Lager Onderwijs. Bij .stemming in het »N"ederlandscli On- di>iwijzersgenootschap" weid de heer L. O. T. Bigot tot lid in het hoofdbestuur verkozen, teiwijl er eeue herstemming moet worden gehouden tu»schen de heeren G. Kappenburg Pz. en IJ. W. J. A. Schook, allen hoofden van scholen te Amsterdam. De jaarlij ksche alg. verg. van den Alg. Ned. Wieirijdersboml zal 26 Nov. te Utrecht plaats hebben. De kampioenschappen van den Ned. Wie- Ier-Bond zullen op Zondag den 22n October a.s. op de Maastrichtsche Wielerbaan verreden worden, waarin o.a. zal worden gestart door I larie Meijers, Gus Schilling, Van der Knoop, Deckers, Duin, Koldewijn, Mulder, Van Schoonhoven, Siesker, Visser, Lodden etc. etc. Het bestuur van de Ned. Autornobiel-CIub heeft in prioeipe besloten tot het houden eener tentoonstelling van automobielen te Amsterdam, in Febr. of Maart a. s. De groote jaarüj ksche tentoonstelling van sCynophilia" wordt 27, 28 en 29 April te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt ge houden. Er bestaat plan voor een gecombineerde show Ned. D. doggenclub en Ned. herders honden club te Amsterdam ia Febr. a.s. Krankzinnigenverpleging. Hi t is den minister van binnenlaiidsclip zaken gebleken, dat uit onbekendheid met de wet meermalen wordt verzuimd de aan gifte aan den Burgemeester, waatfoohij ver plicht is, die een krankzinnige verpleegt over wien het staatstoezicht zich uitstrekt en zulks binnen 2 x 24 uur na den aanvang dier verpleging. De bumemeosters zijn uitgenoodigd de ingezetenen aan de verplichting te herinneren. Intercommunaal verbonden. Maandag woidt Enschedé aan het intei- communaai telefoonnet aangesloten. Oratie. Naar men uit Nijmegen meldt, hebben de luiK J. en L., en de ingenieur K. aldaar, die onlangs door dearrondissemeDts-rechtbank te Arnhem wegens verzet tegen de politie, resp. tot 8 en 14 dagen gevangenisstraf werden veroordeeld, gratie gevraagd aan H, M. de Koningin. liet hospitaalschip. Het hospitaal-kei kscbip vertrok Zaterdag van IJmuiden. Als predikant is aan boord ds. C. R. van Lelyveld, pred. bij de Ned. Herv. Gemeente te Goes. Den 21sten Oct. zal het schip in de haven van Grimsby zijn c-n half November te IJmui den terugkeeren. Ken schrikkelijk tooneel. Te Russey (Doubs) was Dinsdag een Zwit ser bezig den electrischen geleiddraad eener fabriek te herstellen. De stroom was daartoe natuurlijk afgesloten en de werkman had zich met een riem aan den paal bevestigd Hij had langer werk dan men dacht, de stroom werd hersteld, een beweging bracht den man met den hnof ldiaad m aanrakingen hij werd door den stroom van tusschen de drie en vier duizend volt gedood, (let lijk raakte in biand en men moest een brandspuit te hulj: nemen om te beletten, dat het geheel ver koolde, daar men een uur noodig had om ter behoorlijker plaatse te waarschuwen tot afsluiting van den stroorn De goede weg. De raadscommissie voor de quaestie der arbeiderswoningen te Maastricht, die te ad- iseeren had omtrent een verzoek tot af stand tegen billijken prijs van gemeente- terrein aan de vereemging „Arbeiderswo ningen", aldaar, (van welke commissie de heer Jules Schaopkens rapporteur was) bood den gemeenteraad aldaar een uitvoerig rap port aan, waarin werd geadviseerd, dat de gevraagde terreinafstand ouder voorwaar den kan ingewilligd worden. Het werd in de jongste gemeenteraads zitting behandeldde conchisiën daarvan werden met aigemcene stemmen, behou dens één, aangenomen. De inbrekers le Amsterdam. Te Amsterdam is gearresteerd een persoon, verdacht een der daders le zijn van den diefstal met braak, gepleegd bij een firma nan het Damrak, in deu nacht van 11 op 12 October j!„ alwaar een vrij belangrijk bedrag aan geld was ontvreemd. Later is een tweede persoon, verdacht van mede plichtigheid aan dezen diefstal, naar hetzelfde bureau gebracht. De politie te Haarlem had het signalement geven van de personen, die aldaar een biljet van f200 en f300 hadden gewisseld. Naar aanleiding hiervan stelde de Amster- dam=che recherche een onderzoek in, in liet beruchte logement »de Vriendenkring" in de Een coöperatievolkshotel zal in navolging van het systeem der Row- ton-Houses ia Londen, te Milaan worden opgericht. In de kelders zullen wascbinrich tingen, baden, kleermakers- en schoenma kerswerkplaatsen, een scheersalon, een keu ken, provisiekamers, een ontsmettingsoven linnenkamers enz. worden gevestigd, terwijl gelijkvloers leeszalen, een eetzaal, een rook kamer, garde-robes en vertrekken voor den directeur zullen komen. De vijf bovenverdie pingen zullen te zamen 500 goed verlich te en geventileerde slaapkamers bevatten. De hoofdingang van het hotel zal door eon tuin van den weg worden afgescheiden een andere poort aan de achterzijde van het gebouw wordt voor rijtuigen gereser veerd. Lifts zullen den bezoeker tot elke ge- we nscli to verdieping brengen. De gasten zullen dcsverlangd zelf hun eten kunnen koken op de talrijke fornui zen, welke in de zalen gelijkvloers zijn ge plaatst. Voor 5 cent zal men een bad kun nen nemen of gebruik kunnen maken van de voorradige boeken en couranten. Het hotel zal in zijn geheel 500,000 lire (ongeveer f 250,000) kosten, van welk be drag reeds 300,000 lire is volteekend. Men hoopt met den bouw in den herfst van 1900 gereed te zijn. Een rondje van lord Salisbury. In den tijd, dat de tegenwoordige En- gelsclie minister-president, lord Salisbury, nog journalist was, zat hij in hetzelfde bu reau als Ch. Williams, den tegenwoordigen militairen correspondent van de „Daily Chronicle". De twee collega's schreven beurtelings het hoofdartikel voor hun blad. In dien goeden, ouden tijd hadden zij de gewoonte, elkaar ieder op zijn beurt op een rondje bier te onthalen, om hun dorst te lesschen onder hun ingespannen arbeid. De jaren vervlogen en de beide journalis ten volgden verschillende wegen door het leven. Salisbury werd markies en eerste- mmister, en Williams reisde in verre lan den voor zijn militair correspondentschap. Dezer dagen ontmoet Williams op een avond lord Salisbury in de couloirs van het gebouw van het Lagerhuis en is seer ver wonderd, hem naar zich toe it-e zien komen. De minister-president steekt zijn gewezen collega de hand toe en zegt tob hem ,A propos, Williams, wiens beurt is het vanavond om een rondje bier te betalen?" Ganzen in Amerika. Elk jaar leveren de Vereenigde Staten voor de vulling van veereri bedden enz, 1,350,000 kilogram dons van ganzen, voor St. Nicolaasstraat. Zij had hei geluk een der personen, die aan I het vervoer waarvan 135 waggons noodig dit signalement beantwoordde, aan te treffen, j zijn. Daar één gans slechts 450 gram clous De beide andere personen werden op straat aangehouden. Het zijn L. L. B„ J. C. II. eu B, Soude bekenden van de justitie en beruchte kwartjes vinders. Ongeluk. De Heldersche kotter H. D. 69. schipper P. an der Heiden, is gistermiddag, van de vis- eher'y in de Noordzee naar Nieuwediep te- ugkeerende, voor het Kaap- en Molengat omgeslagen. De drie opvarenden zijn naar al le waarschijnlijkheid omgekomen. De sleep boot Hercules heeft getiacht de schuit op sleeptouw le krijgen, doch mocht daarin niet slagen. Een brutale inbreker. In den afgeloopen nacht werd te Helden bij den landbouwer I. ingebroken. Door het ge- druiscb, dat de inbreker maakte, werd de eigenaar wakker en de dief aangeroepen. Deze maakte dat hij weg kwam, waarop I., bijgestaan door twee knechts, hem vei volgde. Toen men den dief als het ware voor het grijpen had, diaaide deze zich om en sloeg I. zoodanig met een stuk ijzer tegen het hoofd, dat hij neerzonk en koit daarna oveileed. De dader wist te ontkomen. Een woesteling. Men schrijft uit Haarlem Hedenmiddag omstreeks kwart voor twee uur ontmoette een agent van politie op den Heerensingel een beschonken man. Hij raadde hem vervolgens aan iiuiswaarts te gaan, en gaf hem, daar hij bleef staan, een duw. Plotseling trok de man nu een mes. Hij stiet naar den ageot. Deze wist gelukkig eenigszins te ontwijken, zoodat hst rnes alleen door zijne kleederen ging ter hoogte van het hart. De politieman, hierop zijn sabel trek kende, bracht den woesteling eenige geduchte halen toe, zoodat deze onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. Ongeluk op zee. Bij een pleiziervaart met .een zeiljacht op de Noordzee beleefde dezer dagen een gezel schap ter hoogte van Lee op de Britsche kust het volgende avontuur. Er sprong plot seling een groote visch aan boord, die met zijn staart al het scheepstuig uit elkander en den grooten spriet aan stukken sloeg. Een der heeren kreeg een slag in het aangezicht en hieid daar een blauw oog van. De visch stak) daarop zjjn snoet in de kajoits- kap, maar hield zich verder stil. De opvaren den wendden echter dadeiyk den boeg naar de kust. De onwelkome bezoeker werd be vonden te zijn een dorschhaai, had een lengte van 15 voet en een gewicht van een halve ton. oplevert, blijken voor deze productie bijna 3 millioen ganzen per jaar geplukt te moeten worden. De Staten, waar men zich hoofdzakelijk op de gaczenteelt toelegt, zija Illinois, zuidelijk Missouri, Kentucky, Arkansas en Tenessee. Wil men fijne en zachte vederen verkrijgen, dan moet het klimaat tamelijk koud zijn, doch niet zou koud, dat de vogels hun voedsel zelf niet meer in het water en op den grond kunnen zoeken. Moet men de ganzen met graan gaan voeren, dan wordt de teelt te kostbaar, daar elk dezer vogels bijna zooveel verslindt als een schaap. Een gezond slaapje. Een Weener blad vermeldt de volgende anecdoteEen goed geweten is toch maar 't beste oorkussen. Een OostenrijRsch boel tje, met een geweten zoo schoon als een schoon velletje postpapier Johan Schmidt heette de man gaf daarvan een aardig bewijs, 't Was tamelijk laat in den nacht, toen. hij onlangs naar huis dacht te keeren. Daar zijn „punt van uitgang" een herberg was en Schmidt voor geen vol glaasje ooit terug was gedeinsd en zeker dien avond niet, zoo was 't niet bijster te ver wonderen, dat 't terugkeeren bij „denken" bleef, en ziedaar ons boertje, na een half uur den ganzenpas geloopen te hebben, bij het station zijner woonplaats. Daar stond een goederentrein gereed en bemerkende, dat zijn beenen hem bezwaarlijk meer dra gen konden, maakte hij 't zich gemakkelijk op de treeplank van een der wagens. En liggen was slapen voor hem, zoodat, toen de trein zich iets later ia beweging stelde, hij een snorkende buitenreiziger meevoerde. Tien kilometer verder werd hij opgcv- merkt. Hij werd wakker gemaakt; men sprak van geluk dat hij er zoo goed afge komen was. Maar Schmidt toonde zich niet erg dankbaar. „Loat me toch. Loat me toch maffen." En eerst toen hij ïzijn toestand meer be wust was geworden, bromde hij„Ver draaid. Ik docht dat ik in bed lag en ine wief me d'r uut joeg." 't Zachte oorkussen, en dat goede gewe ten. Goed dat hel niet zoo ie Een Engelschman heelt er a la Jules Verne over nagedacht, hoe het den inensch op aarde zou gaan, als hij in staat was, zich met een snelheid van 1000 Engelsche mijlen per uur voort te bewegen. Uit deze mogelijkheid, of liever gezegd, onmogelijkheid, zouden de merk waardigste verschijnselen volgen. Wij willen het voor een oogenblik als gegeven aannemen, dat men in staat is, zich bijvoorbeeld door middel van een vliegmachine met zoo groote snelhheid over de aarde v te bewegen. Dan zou men een wedloo de von kunnen aangaan, ook in |let gPe£' van den evenaar, waar, zooals bekend schijnbare beweging van de zon, dj; wenteling der aarde, het snelst geschiet Op onze breedte, nemen wij bijvoor^ de geografische breedte van Berijm aan men nog niet eens zulk een groote snell behoeven, otn gelijken tred te kunnen hou,Se men nog niet eens zulk een grooYesnefi met den loop tan de zon aan de hemel Gesteld, wij reisden in een Iuchtsehm» een snelheid van 800 kilometer ner Berlijn te 10 uur 's morgens af et westelijke richting, dan zou de tiid .1 -i 1 r. ,1ii „4 G V. I t ea wel in de reis duurde, stilstaan. Er zou <jü, u beuren, wat volgens den Bijbel door jJl" werd volbracht: de zon zou staan de zou niet van plaats veranderen aan den hem? met andere woordenhet zou voor i. j ia j --i* ons voort durend 10 uur in den morgen blijven Als men zoo altijd zou kunnen doorreizen zou men den dag tot in de eeuwigheid kun nen verlengen en het zou nooit nacht worden Op hoogere breedten dan die van Berlijn znn een geringere snelheid daartoe reeds voldoende zijl, terwijl men aan een evenaar een Rn«i heid van 1600 K.M. per uur zou moZ aannemen, om hetzelfde merkwaardige r«>J laat te bereiken. Nog veel wondetlijker echter zou dezaak worden, als wij ons in tegenovergestelde richting met zulk een snelheid bewogen du. de zon tegemoet, van west naar oost; in dat geval zou een snellere verwisseling van daz en nacht worden waargenomen. Kon men de znn tegemoet jjlen met dezelfde snelheid waarmede zij haar baan aan den hemel alW dan zouden dag en nacht slechts half zoo- lang duren als gewoonlijk. De vei houdingen zouden echter ongelooflijk worden, als wij in onzen wedloop eenegroo- tere snelheid bezaten dan de zon, wantdan zou de loop der zon zich voor ons oog schijn baar omkeeren d. w, z., zij zou in het Westen op en in het Oosten ondergaan. Reizen wij van Berlijn met een snelheid van 1600 K.M. per uur om 10 uur 's avonds in westelijke richting af, dan zouden wij eerst door een zeer lat gen nacht rijden, vervolgens de zon in het Westen zien opgaan en haar dan langzaam in omgekeerde richting naar hel Oosten langs den hemel zien lewegen. De geheele dag zon zich omkeeren en de lijd, zooals wij gewoon zijn dien te meten, zou achteruitgaan. Zoodia wij echter onze reis onderbraken, zou de zon weder haar gewo nen loop hernemen en wij zouden den een maal doorleefden dag nogmaals kunnen be leven en wel zonder onzen leeftijd daaidoor te hebben verlengd. Wanneer men de gevolgen van de voort beweging met zulk een groote snelheid nog verder nagaat, dan krijgt men hoe langer boe meer verrassende resuliaten. Zoo zouden wij* ons bijvoorbeeld met een snelheid van 1600 K.M. per uur sneller bewegen dan het geluid dat slechts ongeveer 1200 K. M. per uur aflegt. Daaruit zouden bedenkelijke gevolgen ont staan. Het zou bijv onmogelijk zijn, in de richting, waarin men zich voortbewoog, een sein te geven, om een botsing met andere ijtuigen te voorkomen, omdat wij ons snel ler bewegen dan het geluid. Gesteld, dat het mogelijk was met een poortrein van zulk een snelheid te rijden tian zouden de waggons voor ons niet waar neembaar zijn. De ti ein zou geluidloos aankomen en vooibjj ons gaan en wij zouden zijn rollen eerst liooren, als hij reeds verscheidene kdomelers verder was. Afjeli. Gedurende de afwezigheid van den gouver neur van Atjeh en onderhoorigheden inden loop van September en October is met het civiel bestuur aldaar belast de assistent-resi dent van Groot-Atjeh Heckler en met de afdoening der militaire oangelegenbeden in hetzelfde gewest de luit.-kol. van den gen. staf Van der Dussen. Brand. Uit Buitenzorg wordt d.d. 14 September aan de »Deli-Courant" geseind: Kininefabriek Bandong gisteren-nacht ge deeltelijk afgebrand basten en in bewerking zjjnd product gespaard. De arbeid is gestaakt, vermoedelijk voor een maand. Oorzaak springen petroleumlamp nabjj brandbare stoffen. Door springen lamp gisteren-nacht afge brand hoofdgebouw Kininefabriek te Ban doeng voorraad kininebast en machinerieën gespaard. De werkzaamheden zullen waarschijnlijk een maand stilstaan. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Ontslagenoerv. de ass.-res. te Soetnedang II. J. van der Plas. Benoemdtut ass.-resid. van Japara G. L Gonggrijp; van Keboemen J. II. J. Sigalvg" Pandeglang Van der Leetot lid van den Raaa van Justitie mr. A. Heymantot subst. off. Justitie bij den Raad van Justitie te Semarang mr. C. L. Rahder; t. grifT. bij don Raad v. Just. le Padang mr. II. J. Schettert tot ass-retio. te Loeboesskaping, C. F. R. Ockerse, idem te Siboga id. te Stboga, F, Twiss, idem der afd. Kotnering, Ogon, Oeloe, Enitn en de Ranan- districten tot eerstestads-geneesb. te Semarang R. G. M. Glogner, off. van gez. le kl: tot 2de stadsheneesh. te Semarang W. Tb. de Vogel, off. van gez. 2e kl. aldaar. Ingetrokken: de benoeming van den ass.-res- van Koeningan P. L. ten Gate tot id. van Japara. Militair Departement. Verleendeen jaar verl. aan den kap. der inf. H, C. van Deinse. Ontslagen eerv. op verz. de adj. van oea landvoogd de le luit. der art. 0. M. Kan, de bepaling dat deze off. wordt bij zijn wapen. GkDEÜXT SXB Ttetttraiti y. cl, ScHBKIAIOtOBi OoVSi&r.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6