53"e Jaargang. Woensdag 18 October 1899. No. 10066. Eerste Blad Maar een mensch! :^r 'fioop2 BUITENLAND. t tJemengdc IWededecIIngen. aarde „óm ',et gebied Jend1 iSjde 1 de O®, eschiedt. j y-oorbeeld f Jnaan,^ te snelheid en houdeg hemel. ttchip met 'r ü«r van en wel ia 'i zoo lang r 1 dus ge. een Jasna SCHIEDAMSCHE Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post fl* 1-65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauKoterstraat G8. der Advertentiën: cents. Reclames 30 cents van 1 7 regels 90 cents; iedere regel per regel. Groote letters naar de plaats die zij Prijs meer 12Vs innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven bier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itie ine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Aio. 183. le n en jk L. m td v, ig t, i ie 1. i- g Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 17 Oct. '99. De berichten van het oorlogsterrein ko men bij voortduring een paar dagen later. En dan zijn ze voor bet meerendeel nog on betrouwbaar. Vandaar dat wij op het oogen- bhk niet weten boe het in Natal, hoe om Mafeking, hoe om Kimberley is gesteld. Ternauwernood weten wij hoe het er Vrij dag en Zaterdag uitzag. Over de bewegingen in de driehoekige spits van Natal hebben, wij althans een of ficieel telegram en eenige berichten, van oor logscorrespondenten, waaruit, eenigermate kan opgemaakt worden hoe do Boeren op trekken en wat zij willen. Steeds duidelijker wordt bet dat de Boe ren, zoo al niet Ladysmith van de zee af snijden, dan toch van drie zijden omsluiten willen. Uit het Noorden trekt het gros der Transvaalsche troepen op, die over Lang Nek Natal zijn binnengedrongen. Newcastle hebben zij bezet van innemen kon geen sprake wezen, daar er geen Britsclie troe pen lagen maar zij schijnen de stad reeds weer los gelaten te hebban en verder zuid waarts te zijn gerukt. Reeds hebben zij In- gagani, 16 mijlen ten zuiden van Newcastle gepasseerd. Generaal Joubert, de opperbe velhebber, moet op Lang Nek dat versterkt wordt, zijn gebleven. Tegelijk schijnen zich Transvaalsche kom mando's samen te trekken aan de Buffel rivier bij Helpmekaar, ten westen van La dysmith. Volgens geruchten trekken ook uit de distrieten Utrechten Vrijheid Trans vaalsche kommando's op onder den voorzit ter van den Eersten Volksraad, Lucas Meyer. Van het Oosten moeten d© Vrijstaters aan de derde zijde Ladysmith bedreigen. Hun voorhoede staat te Albertina, het laat ste station tusschen Ladysmith en den Van Reenenspas, waardoor zij Natal zijn binnen getrokken. De correspondent der „Times'' meldde dienaangaande dat 3000 Vrijstaters den Van Reenenspas waren doorgegaan, terwijl toen nog 5000 man achter den pas stonden. Er was ook voldoende artillerie om den pas te verdedigen. Een groote menigte amunitie- en treinwagens waren onderweg. Dat dit punt van de Vrijstaatsche grens, waarlangs de spoorlijn van Ladysmith naar Harrismith in den Vrijstaat gaat, bijzonder gewichtig wordt geacht, spreekt van zelf. Een 1000 Transvaalsche Boeren zijn dan ook Nelson's Kop ten Noorden van den van Reenenspas komen bezetten. Van even groot belang is ook de Tintwa- pas, meer zuidelijk, waardoor een aanzien lijke Vrijstaatsche troepenmacht Natal is bi rtnen.ge trokke n Slagen de Boeren nu in hun bewegingen, dan bestaat de kans dat zij ten zuiden van de strategische lijn LadysmithDundee trekken en aldus generaal White afsnijden van Pietermaritzburg. Of al geschiedt dit DOOS IDA BOY-ED. 14) „Wat zouden de menschen er wel van zeggen, als de opperbaljuw Deuben zijn dochter voor geld liet werken?" vroeg liaar vader verstoord. Ja, stilhouden moest zij zich, altijd maar stilhouden. - Sabinc grimlachte bitter, toen zij nog maals de passage las, waarin Suzanna haar later bezoek aankondigde. Alsof Sabine in de gelegenheid was, haar liefste, eenige vriendin, en daarbij nog wel een bloedver wante, zoo maar uit te noodigen! Haar moeder zou hiertegen inbrengen, dat er geen andere kamer beschikbaar was dan die boven op den zolder, onder het dak, het zolderkamertje, waarop wel is waar een lo geerbed stond voor bet nog nooit voorge komen geval, dat Reinald 's nachts te Müh- lau wilde blijven, in plaats van nog den- zelfden avond naar Heinsdorf terug te kee- ren. En haar vader zou vreezen, in zijn ge makken gestoord te worden. De oude heer had immers ook volkomen gelijk: was het niet al ongemak genoeg voor hem, zijn dochter met haar kinderen weder in huis te hebben Lieve, dappere Suzanna, dacht Sabine, je zoudt je verwijten achterwege gehouden hebben, als je eens wist, hoeveel gemakke lijker het valt, te strijden dan te lijden Werktuiglijk, nog met al baar gedach ten bij Suzanna's plannen, greep zij naar den brief van luitenant Von Zouthern. Zij had altijd zoo'n beetje medelijden met zijn welgemeende brieven. Zij las bet volgende niet, dan bedreigen de Boeren-legers toch van drie kanten de Britsche legermacht die te Ladysmith en Glencoe staat. Blijkbaar heeft generaal White een po ging willen doen om de Vrijstaters afzon derlijk a faire te nemen. Daartoe is hij ge trokken naar Acton Homes ten westen van den Tintwapas. Ouk de Dublin-fuseliers, die met den trein van Glencoe naar Ladysmith waren overgebracht, trokken Vrijdagmorgen in die richting af. De Vrijstaters lieten zich echter niet uit de bergen lokken, en White moest met zijn troepen terugtrekken naar Ladysmith. De Dublin-fuseliers gingen door naar Glencoe, daar generaal Symons tele grafeerde dat tegen Zaterdagmorgen een aanval werd verwacht. Blijkbaar is daarvan niets gekomen. Hot hoofdkwartier der Britsche troepen is nu Ladysmith, waar generaal sir George White het bevel voert. Onder zijn directe bevelen staan generaal-majoor sir Archibald Hunter, generaal-majoor sir W. N. Symons en generaal Yule. Ook over de gebeurtenissen aan de wes- tergrens der Bóeren-Republieken ontbreken de berichten, wat niet zeer verwonderlijk is, daar de telegrafische gemeenschap van Kaapstad met Kimberley verbroken is. Een telegram van Zondagavond laat uit Kaapstad zegt dat de stationchef te Mod- derrivier blijkens een telegrafisch bericht hoorde schieten in de richting van Kimber ley. Blijkbaar is dit het laatste telegram ge weest en is sinds dien de telegrafische com municatie verbroken. Op twee plaatsen, een paar uur bezuiden Kimberley, en ook bij Belmont, ongeveer 50 mijlen zuidelijker, hebben de Boeren den spoorweg opgebroken en de telegraaf venrield. Of de spoorbrug bij Modderrivier door lien vernield is, schijnt nog onzeker. Het zal wel reeds geschied zijn, maar stellige berich ten ontbroken dienaaugaande nog. Van Kimberley en Mafeking weten wij dus niets. Is laatstgenoemde plaats al in handen der Boeren gevallen of heeft Baden- Powell zicli weten te handhaven 1 Een telegram uit Lorenjo-Marquez, dat ons zooeven bereikt, zegt dat aldaar aange komen vluchtelingen weten te vertellen, dat de Boeren met groote verliezen zijn terug geslagen. Het bericht schijnt ons zeer weinig ge loofwaardig toe. De afstand tusschen Loren- 90-Marquez en de westgrens van Transvaal is daarvoor wel wat groot, ook al zou het jobsbericlit te Pretoria zijn opgevangen. En Kimberley Hebben de Boeren de diamantstad reeds omsingeld? Te Londen denkt men van wel, maar men maakt zich over Kimberley minder ongerust dan over Mafeking. Te Kimberley liggen, naar men zegt, 4000 man. Rhodes blijft in de stad hij heeft er een keurkorps gevormd Weten wij dus van Kimberley en Mafe king zoowat niets, nog altijd komen er be richten, nu met bijzonderheden, over de eerste oorlogsdaad de vermeestering van den gepantserden trein door de Boeren bij Kraaipan. ,,I>icve Sabine, „Ik verwacht al sedert vier weken eens een lettertje van u. Maar altijd tevergeefs. Naai- ik hoop, zijn Leo en Milly wel. Ik las zoo iets van mazelen, die er heersclieu. Het kan echter ook wel ergens anders dan te Mülilau geweest zijn. Met mij gaat liet, Goddank! naar wenscli. 'Aver het noodlot tige gevoel, oom Frits voor de toelage te moeten dankzeggen, terwijl ik vroeger het dubbele uit eigen fondsen liad, kan ik mij altijd nog maar niet beenzotten. Maar dat moet ik toch zeggen, dat oom Frits een ko lossaal tactvolle oude man is. God vergeve het Leopold, wat hij ten opzichte van ons allen misdreven heeft! Overigens is het een kolossaal pijnlijk iets, aan een eigen broe der zoo met hoogst gemengde gevoelens te moeten denkenGe vroegt mij eens naar Körlegg ge interesseert u. daarvoor on willekeurig dat kan ik mij zoo best voor stellen. Eigenlijk schrijf ik alleen om zij nentwil. Bereid er u op voor, iets zonder lings te hoorenHij is tien maanden in Amerika geweest. Dat hij ziek zou laten overplaatsen, schreef ik u zeker al eens. Ik had altijd zoo'n gevoel van schuld, alsof ik de kameraden van een beminden kameraad beroofde. Want Körlegg was kolossaal be mind. Ik bood mij aan, van mijn kant om overplaatsing te verzoeken. Maar de kolonel meende, dat Körlegg een gebeele verande ring van omgeving wensckte en behoefde, en ik was zelf nog pas bij bet regiment ge plaatst. Welnu, hij is overgeplaatst. En van zijn nieuw regiment ligt een bataljon te Mühlau. Nu is het er uit. „Met uw ouders, schrijft ge, heeft geen der keeren conversatie. Uw vader zag op Heinsdorf wel eens officieren bij zich aan huis, maar nu niet meer. Hij laat dien om- De machinist die, naar men weet, ontko men is, vertelt bet volgende. De trein bestond uit een gepantserden waggon met 15 man, een waggon vol amuni tie, een tweeden korten waggon met twee zware kanonnen en een groot aantal lyodit- patronen. Bij Maribogo waarschuwde een kapitein der Britsche troepen kapitein Nes bit, die den trein kommandeerde, dat de Boeren op de spoorlijn waren. Nesbit achtte het evenwel noodig tot eiken prijs een po ging te wagen om zijn taak uit te voeren. Het was nacht. De locomotief die onge veer 50 pas voor den gepantserden trein uit reed, ontspoorde plotseling. De gepantserde trein stopte. Men stelde een onderzoek in, en het bleek dat de rails voor een deel wa ren opgebroken. Terwijl de machinist nog bezig was met een dommekracht de locomo tief weer in het spoor te brengen, openden de Boeren het vuur, dat goed onderhouden werd tot het aanbreken van den dag. Met granaten werden de locomotieven bescho ten, totdat kapitein Nesbit de witte vlag heesch en zich overgaf. De amunitie was on gedeerd gebleven. De machinist die onder het vuren plat op den grond had gelegen, wist te verdwijnen hij kroop een kwartier lang voort langs de rails en ontkwam op die wijze. De meeting in de Londenselie Gildenhal gehouden is een bewijs van de hartstochte lijke opwinding die zich van de Engelsche natie lieeft meester gemaakt. De geheele zaal was propvol, en op straat stonden nog honderden die geen toegang konden krij gen. Ook daar zoowel als binnen werden var derlaudslievende speechen gehouden, eindi gende in de aanneming eener motie ten gun ste van de politiek der regeering. Dat Kruger's naam met woest gejouw werd begroet, zal niemand verwonderen eerbied voor den tegenstander kent John Buil blijkbaar niet meer. Vandaag komt het Parlement bijeen, en de vraag is gewettigd of er nog moedige sprekers zullen zijn, die niet in lauwe taal, maar in ferme, mannelijke bewoordingen liet vonnis zullen durven spreken over de schandelijke, lichtzinnige politiek van Chamberlain. Bij de liberalen is de fut er helaas! uit. Misschien dat John Morley en sir William Harcourt hun stem zullen ver heffen tegen het beleid der regecring, maar veel verwachten wij van hen niet. Ook hun houding heeft de eerlijke kracht gemist die men van oude medestanders van Gladstone had mogen verwachten. Toch is de „Daily Telegraph" er nog niet heel gerust op dat deze beiden, voorstan ders van „Klein-Engeland niet de regee ring moeilijke oogenblikjes zullen bezorgen, 't Blad hoopt dat zij niet met lastige raad gevingen zullen komen. „De Brit kan op het oogenblik het beginsel van een Klein Engeland niet gebruiken," meent het. Wie het ook bij voortduring moeten ont gelden in de bladen, zijn de Kaapsche mi nisters. Men zou het Afrikaander-ministerie wel willen wegkijken, en telkens weer wordt gezegd dat het kabinet-S chreiner is afge treden of door sir A. Milner tot heengaan zal worden genoopt. Dat de waardige bond- gang aan uw broeder over. Dus zal iedere ontmoeting zicli laten vermijden. En daar ge hem nooit liebt gezien, zult ge hem ook op straat, zonder er iets van te weten, kun nen voorbijgaan. „Maar ik dacht toch zoo bij mij zelfbe ter is liet, dat ik het aan u schrijf, dan dat ge het van een anderen kant hoort. Hij heeft er natuurlijk in de verste verte geen gedachte op, dat gij te Mühlau woont. Hoe zou hij ook op die gedachte kunnen'komen? Ik heb ook in bet casino het stilzwijgen be waard, toen de overplaatsing van Körlegg besproken werd. „Lichtelijk zou anders een der kameraden hem dit hebben kunnen madcdeelen; dan zou hij getracht hebben, ergens anders ge plaatst te worden. En men mag dien man toch niet verjagen. Misschien komt hij nooit te weten, dat ge in dezelfde plaats als hij woont. „Schrijf spoedig eens aan „Uw toegenegen zwager „Benno Von Zeutliem." Met bleeke, bevende lippen las Sabine dezen brief en keek vóór zich. Nog steeds leefde in haar gedachten dat uur, waarop zij den rijzigen, blonden man op het kerkhof gezien had. Hoe ernstig had hij toen met haar ge sproken! Welk een strenge levensopvatting had hij aan haar geopenbaard, aan haar, in wier zulk een treurige wending gekomen was ten gevolge van de egoïstische en fri vole levensopvatting van een anderen man Een verward gedruiscli wekte Sabine nit de droomen, waarin de brief van haar zwa ger haar had doen verzinken. Schreeuwde of jammerde of schold daar niet iemand Zij vloog op en was in een oogenblik in genoot van Chamberlain zijn best doet om zich het Kaapsche ministerie van den hals te schuiven, gelooven wij graag. Wij voor ons houden het er voor dat Schxeiner, be seffende welk gevaar deze oorlog voor ge heel Zuid-Afrika oplevert, er minder dan ooit aan denkt heen te gaan. Intussehen begmt 't er al meer op te lij ken dat 't wordt een strijd der beide blanke rassen in Zuid-Afrika. En wat is de oorlog oek anders dan een worsteling tusschen het Angelsaksische en het Hollandsche element in Zuid-Afrika? In haar tweede editie beweerde de „Ti mes" gisteren dat de Boeren de overtuiging koesteren dat de Hollanders in de Kaapko lonie de wapens zullen opvatten om hen ter hulp te snellen. Het blad voegt er bij dat men in officieelc Zuid-Afrikaansche kringen beweert dat de leiders van den Afrikaander- bond deswege reeds stellige toezeggingen hebben gedaan. In hoeverre dit op waarheid is gegrond, valt voor het oogenblik moeilijk uit te ma ken. Wij herhalen dat, naar het ons voor komt, in deze de beslissing afhangt van de eerste belangrijke krijgsfeiten. Dat er sterke sympathieën bestaan voor dc Boeren is zeker, en een niet onbelangrij ke aanwijzing is de waarschuwing in de Na- talsche Staatscourant om geen betrekkin gen te onderhouden met den vijand. De Na- talsche regeering erkent dat er reden is om aan te nemen dat inwoners van Natal de Boeren steunen of zelfs zich bij hen hebben aangesloten. Van net succes der Boeren zal het afhangen of de platonische sympathie zal overgaan in feitelijken steun. Dat de Transvaalsche regeeriug de Afri- kaanders tracht te winnen, blijkt uit het gisteren door ons besproken manifest van den staatssecretaris Reitz. Dit manifest wordt aan de grens der Kaapkolonie druk verspreid. Een niet minder belangrijke quaestie is die der Kaffers. De Engelsehen schrijven de Boeren het voornemen toe de inlandselie woeste bevolking tegen lien aan te zetten, en zij schreeuwen van gehuichelde veront waardiging. Want zijn het niet juist de Engelsehen geweest, die zich van den aanvang dezer eeuw meermalen van de Kaffers hebben be diend om de Boeren in het nauw te bren gen En hebben ook nu niet weer de inwo ners van Kimberley en. Mafeking gevraagd, wapens uit te deelen onder de zwarte bevol king om ..zich in geval van nood te kunnen verdedigen" Voorloopig evenwel denkt men dat de Basuto s, de Swazi s en andere stammen zich neutraal zullen houden. Beweerd wordt dat de Vrijs!aters Lekothodi, het opper hoofd der Basuto's, tot een conferentie heb ben uitgenoodigd, die even.wol door hem is afgeslagen. Eenige verspreide berichten over Zuid- Afrika, te Londen ontvangen. Een telegram uit Pretoria over Delagoa- baai zegt dat de Boeren de brug van Holanu bij Charlestovvn, aan de Natalsche grens, alsmede een trein met dynamiet in de lucht hebben laten vliegen. d® o,iuo- J&> uit de huiskamer diong eeii hevig rumoer van door elkaar schreeuwende stemmen tot haar ooren door. Een oogen blik daarna was zij bij de kamerdeur en rukte deze open. In de kamer stond de kleine Milly en snikte, met haai* hoofdje op de knie van grootpapa liggende, die wooiden van troost tot haar sprak. Midden in de kamer bevon den zich Mevrouw Deuben en Lize, de kin dermeid, die met elkaar in gesprek waren met alle teëkenen van gramschap. Daar naast huilde Leo en hield de beide handen vóór zijn oogen. Terstond wendde Lize zich tot haar mees teres, zeggende„De oude Mevrouw heeft tegen mij gezegd, dat ik op staandeu voet haar huis moet verlaten. Geen mensch heeft hier het recht, mij den dienst op te zeggen dan u. Door u ben ik in dienst ge nomen, en door u word ik betaald." „Ik moet je zeggen, Sabine, dat dit meis je zich lieel onbehoorlijk gedragen lieeft, omdat ik haar verbood, met de kinderen nogmaals den onderofficier in diens woning te bezoeken," riep Mevrouw Deuben uit. „Heb je dat gedaan, Lize?" vroeg Sabine verschrikt. „Nu ja. Maar het is geen schande, als ik op klaarlichten dag eens een oogenblik bij mijn vrijer aanloop," beweerde Lize. „Maar de kinderen heeft zij meegeno men Leo heeft het zelf gezegd. hij had een grooten soldaat met een grooten snor baard bezocht en zijn geweer in de hand gehad en aan Milly beeft die kerel een zoen gegeven," vertelde haar moeder. „Die kerel?" schreeuwde Lize. „Een ko ninklijk Pruisisch ouderofficier een kerel Nu nog mooier Leo begon nog harder te huilen. „Je moet die schandalige meid terstond De inboorlingen zeggen dat 500 burgers van den Vrijstaat bij Kassir-River staan. Men verzekert dat de Boeren in grooten getale Daunhauser op 15 mijlen van Dundee, bezetten. Te Ahwal North, in de Kaapkolonie, is de Hollandsche bevolking, naar men verze kert, geteed om bij de eerste nadering der Boeien hun zijde te kiezen. De nDunottar Castle" waarmede sir Redvers Duller op weg is naar Zuid-Afrika, heeft extra stokeis meegenomen. Men hoopt dat de opperbevelhebber reeds den 27sten te Kaapstad zal zijn. De Engelsche regeet ing moet telegraphisch de diensten van Marconi, den uitvinder der telegrafie zonder draad, hebben gevraagd voor Zuid-Afrika. I11 België is gisteren op verschillende plaatsen de uitslag der verkiezingen door de overwinnende partijen gevierd. Gelukkig kwamen geen ernstige botsingen voor. De nagekomen resultaten brengen geen wijziging in liet algemeen ovei-zicht dat wij gisteren van deze verkiezingen gaven. Hervé de Kórohant toont in de »Soleil" aan de hand eener statistiek aan dat Frank rijk van de tweede plaats die zyn handels vloot onder de handelsstalen innam, afgedaald is tot de vijfde. Engeland komt vooraan met een tonnenmaat van 13.998 508; dan de Vereenigde Staten met 2.405 387, Duitsch- landmel2 453.334, Noorwegen met 1.G94.230 en eindelijk Frankrijk met 1.242,091 ton. De vermeerdering der Engelsche handels vloot in 1898 vertegenwoordigt een grooter tonnemnaat dan de geheele Fransche liau- del-mnrine. De „Matin" bevestigt wet andere bladen reeds meldden, dat nl. een hoogst belang rijk dossier over Déroulède's mislukten aan slag op den dag van Faure's begrafenis, door de rechtbank die den ultra-patriot vrijsprak, niet eens geopend is. Het feit is te gewichtiger, omdat dit dossier juist hoogst belangrijk is. Gisteien zijn bij de opening der nieuwe zittingen der rechterlijke colleges te Parijs de gebruikelijke toespraken gehouden in het Hol van Cassatie en het Hof van Appèl. Voor eerstgenoemd college spiak de advocaat Métïllon over de Fiansehe perswet van '81 en liet zich daarbij aldus zeer waar uit over de Fransche peis: Laster en beieedigingen zijn dagelijksche kost geworden der lezersde couranten die op dat gebied het meeste praesteeren, wor den het meest gelezendaarom wedijveren zij in dit dageltjksch voedsel. In de plaats van bewijzen en zakelijke betoogen zijn scheld woorden geiteden. Iedereen leest dat en ge looft dat. Daardoor verliest het publiek het veilige geioel van eeibied voor het Hoofd van den Staat, de ambtenaren, de wet. Die toestand kan niet voortduren 1" Wegens het incident te Montsélimar, zal het 22-te regiment dat daar lag, van gar nizoen ruilen met het 52ste te Gap. de deur uitzenden," riep Mevrouw Deuben uit. „Dat ben je aan mij verschuldigd." „Zeker, moeder," zeide Sabine nauw hoor baar. Zij zag er zeer bleek en lijdend uit. Zij wist het winnersdeze uitbarsting was slechts het gevolg van. maandenlange opstokerijen van do keukenmeid Girsta. Zij zelf was over Lize tevreden. Het meisje was altijd zindelijk, eerlijk, goed voor de kinde ren en haar persoonlijk genegen. Over liet bezoek bij den onderofficier zou zij haar waarschijnlijk streng onderhouden en liaar, ingeval van herhaling, ook den dienst opge zegd hebben. Maar een ontslag uit den dienst met schandaal in het bijzijn der kin deren, midden in dc maand, zonder onmid dellijk een andere in baai' plaats te kunnen krijgen dat stuitte Sabine tegen de borst, en dat zou haai' zelf iu ongelegenheid bren- gon- Intussehen, daar Lize erg brutaal go- worden was daar haar moeder het ver langde „Ga de kamer uit, Lize. Ik kom dadelijk achter en zal je je loon geven," zeide zij. „Maar kostgeld tot aan den eersten Mei komt mij bovendien toe," bracht Lize in het midden. „Dat zal je hebben." Lize ging heen. Er ontstond een diepe stilte in het vertrek, want de kinderen hiel den plotseling op. te weenen, omdat zij er zoo van geschrikt waren. Zij hielden veel van Lize, en liet was liun, als was er iets voorgevallen ten gevolge waarvan zij Lize niet meer zouden zien. Sabine begon baar kinderen de mantel tjes af te doen. „We moeten het in de plaatselijke krant laten zetten.' merkte de opperbaljuw op. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1