Hvw; enAK--v-d-w- «friS 1 BINNENLAND. STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. It e chtzak e n. Geinengd Nieuws. Laatste Nie«ws. Telegrammen. gereed was op de brutale peroratie van den minister. Dillon, de leider der Ieren, die nu aan het woord kwam, stelde n.l. een amendement voor, dat door Labouclière werd ondersteund. Daarin werd verklaard, dat de oorlog was vetoorzaakt door het aanspraak maken op het recht om zich te bemoeien met Trans- vaals binnenlandsche aangelegenheden, ter wijl gevraagd wordt dat, alvorens verder bloedvergieten plaats heeft, een poging tot arbitrage zal worden gedaan, in oiereen- stemming met de beginselen, ter vredc-con- ferentie te 's-Gravenhage aangenomen. In zijn toelichting sloeg Dillon spijkers met koppen. Hij zeide dat de eenparige stem van Europa aan de zijde was vau de onge lukkige volken wier bestaan nu bedreigd wordt. Ierland was tegen dezen om echtvaar digen en laflen oorlog. De regeeiing had de conventie gebroken, omdat er goud was ge vonden in Transvaal. En Labouclière en David stonden hem krachtig ter zijde. De eerste betwistte dat de verantwoordelijkheid voor den oorlog op de Boeren rust; de ooi log was geheel en al een daad van Charnbei lain. AN cr geen Rhodes was geweest, zou ei geen ooi log zijn de Beurs speelde in de heele zaak een veel te groote rol. Ais lord Salisbury minister van koloniën was geweest, zou er geen oor log zijn. Toen Labouclière den ooi log zeer juist aan Chamberlain weet, wist men op de ministerieele banken niet beter te doen dan te lachen. En dezelfde vroolijkheid wekte David's waarlijk niet ongegronde opmerking op, dat buiten de jingo-kringen het geheeleiijk dezen onzaligen oorlog veiooideeld, die nooit eer en aanzien zal schenken aan de Britsche wapenen, hoe ook de uitslag moge zijn. Dillan's amendement weid verworpen met 322 tegen 54 stemmen. Bij de Lords. In het Hoogerhuis gaf lord Salisbuiy nog maals de bekende, onware voorstelling van zaken die wij uit de EngeEche blauwboeken en ministerieele speechen kennen. Volgens hem had het Transvaalsche ulti matum de Britsche ministers ontheven van de noodzakelijkheid om duidelijk te maken, waarom Engeland in oorlog was. Alle hoop op vrede was nog niet geheel opgegeven, tot dat deze groote beleediging aan de Regee ring geen anderen weg liet. De wensch om zich los te maken van het woord ïsuzerei- niteit" en den feitelijken toestand die daar mede wordt uitgedrukt, was de droom van Krugers leven. Hij gebruikte de ondeidiukking der Uit- Janders als een schroef om eenige concessie op dat punt te verkrijgen. Grootendeels ten gevolge van zijn geaardheid en de denkbeel den die hij vooistond, kwam het oogenblik om te beslissen, of de toekomst van Zuid- Aftika zou zijn een toenemende Hollandsche suprematie, of een volkomen gevestigde supi e- matie van het Engelsclie volk. Wij kunnen, vervolgde spreker, nooit terug- keeren tot den staat van zaken die dooi de conventie werd tot stand gebracht, en even min toestemmen om geplaatst te worden in de positie die wij gedurende de laatste 18 jaren hebben ingenomen. Wat de toekomst betie/t, er moet geen twijfel zijn dat Engelands souvereine macht de overheerschende is, dat de blanke rassen op gelijken voet worden geplaatst, en dat behoorlijke voorzorgen worden genomen voor een zachte behandeling der inboorlingen. Van deze punten moet niet afgeweken worden, en spreker hoopte dat zij vereemg- baar zullen zijn met een ruime mate van autonomie voor het tas, dat zijn persoonlijk aandeel in de regeering zoo op prijs stelt als het Hollandsche. De oppositie was bij de Lords al zoo tam mogelijk geweest. Lord Kimberley had namens haar gespro ken en verklaaid, dat, welke ook hare mee ning mocht zijn over de manier waarop de onderhandelingen waren gevoerd, de oppositie evenzeer als de regeeringspartij bereid was de regeering te steunen iu de maatregelen die noodig zijn om de eer te verdedigen en de belangen des rijks te steunen. Het adres van antwoord werd aangenomen. Cleoiengde IHededccllngen. Chamberlain heeft den correspondent der New-Yorksche Tribune" te Londen schrif telijk zijn dank mt/gesproken voor de er kenning van Amerikaan-che zijde dat do Britsclio politiek jegens Transvaal recht vaardig en wijs is geweest. Chamberlain stelt do motieven der Britsche interventie op één lijn met de weigering der Amerika nen om Spanje's wanbeheer op Cuba te ver dragen. De prins van Wales inspecteerde gisteren in gezelschap van grootvorst Michel van Rusland de fichotsche garden, die Zaterdag naar Zuid-Afnka gaan. Ondanks de sterke afkeuring in Duitsch- land, zal keizer Wilhelm toch naar Enge land gaan. De „Koln. Ztg." verneemt dat de reis is vastgesteld op 18 November. In den Kolonialen Raad deelde gisteren minister Von Bülow mede dat- Engeland be reid is tot een ruiling om de Samoa-quaes- tie op te lossen. Nog is de datum van bijeenkomst der Fransche Kamers niet vastgesteld. Men blijft dien echter op 7 November houden. In den Franschen Senaat verwacht men dat de instructie in het Sioogverraad'sproces deze week afloopt. Jaurès zegt in de Petite République naar aanleiding van Millerand's redevoe ring te Rijssel, dat deze als minister juist zoo heeft gesrpoken als hij als afgevaardig de en socialistisch propagandist deed. Dat Millerand in een groote stad als burgerlijk minister zóó kon spreken over socialistische ideeën, acht Jaurès een grooten vooruit gang en een bewijs van de verandering in de Republiek. Toch noemt Jaurè3 het ver keerd, Millerand te beschouwen als een ver tegenwoordiger van het socialisme in de re- geering; daarvoor is het socialisme niet sterk genoeg. Er is verdeeldheid onder de bonapartis- ien. Yan de 60 leden van het plebiseitair comité zijn er 16 afgetreden, omdat zij de overtuiging hebben dat prins Victor Bona parte zelf de zaak van het Keizerrijk hoeft opgegeven Luitenant Meynier blijkt in het gevecht tusschen de expedi t ic-Voulet en kolonel Klobb's troep in Soudan met gedood te zijn Hij werd zwaar gewond, maar is nu bete- ïende. Men begrijpt de blijdschap van zijn be trekkingen Het bericht is van luitenant Ballier, die het hevel over de expeditie-Voulet heeft overgenomen. Meynier is bij hem. Ballier meldt dat Voulet en Chanome Jr. geen deel meer uitmaken van de expeditie Hij zegt met waar zij gebleven zijn Pal her wil zich vcreenigen met de expeditie Fourcuu-Lamy Gistermiddag Arton, den s het gratie-besluit voor bemchten Panama-man, door president Loubot getcekcnd. Du Paty de Clam is gisteren door den rechter van aistiuetie gehoord m zake zijn aanklacht tegen Elodie Wathier wegens be dreiging. Du Paty mg er best uit; hij is zelfs jonger geworden, volgens een oogge tuige. Vandaag wordt m de Oostenrijksche Ka mer een wetsontwerp ingediend tot afschaf fing van liet zegel op dagbladen. Te Praag zijn reeds weer ongeregeldhe den voorgekomen ten gevolge der gisteren gepubliceerde opheffing der taalwetten. Sol daten moesten de rust herstellen. Ook te Zizkow hij Praag, te Prassnitz (Moravie) en te Budweis waren de Tsechen i'iimoetig Men verwacht dat de Italiaanschc Kamer midden November bijeen zal komen. Romeiuseke bladen kondigen nog in jaar een tweede consistorie Paus zou wenscken te houden. aan, dit dat de Groot opzien heeft in Italië gewekt de bestraffing van den aartsbisschop van Sor rento door den als zeer clericaal bekenden m.luster van justitie Bonasi. De prelaat had zich met zeer gunstig uitgelaten over den Koning en diens vader. Trans Taal. Men seint ons uit 's-Gravenhage: Het hoofdeomité van het Nedcrl. Roode Kruis heeft besloten m verhand met den oorlog m Zuid-Afrika werkdadig op te tre den De uitzending eener complete ambulan ce voor 23 lijders wordt voorbereid, die 28 October hoopt te kunnen vertrekken en 5 December te Loren$o-Marquez aankomen Op uitnoodiging van het hoofdeomité heeft dr G. W. S. Lmgbeek, oud-voorzitter van hot Transvaalsehe Eoodc Kruis, zich bereid verklaard, de leiding van den ambulance dienst op zich te nemen. Gerekend wordt dat men zes maanden tot I Mei 1900 zal uitblijven. Het personeel zal bestaan nit 1 chef als leider, 3 artsen, 7 vrouwelijke en 4 manne lijke gediplomeeide- personen voor zieken- verplegmg. Heb hoofdcomité heeft thans alle ingeze tenen uitgenoodigd door geldelijke bijdra gen heb Ned. Roode Kruis te steunen. Reeds zijn bij baron. Van Hardenbroek van Bergambacht, voorz-penningmeester giften ingekomen, o. a. 200 door bemiddeling van prof. Tilanus te Amsterdam, 1000 van het comité te Rotterdam, ƒ500 van liet vrouwencomité te Apeldoorn, 100 van het comité te Deventer enz. Uitrusting Gourornenr-G'eneranl, Bij het onderzoek van het betiekkelijk wetsontwerp in de afdeelingen der Tweede Kamer werd opgemeikt, dal zoowel de post voor reiskosten als die voor uitrusting van den nieuwen gouverneur-generaal hoog is, en werd gevraagd of niet een deel der voor uitrusting bestemde gelden pleegt besteed te worden tot oterneming vaa een deel van den inventaris van den ambtsvooiganger en of het niet beter ware dat de Staat dien in- venlari- overnam en ter beschikking van den titularis stelde. Anderen meenden dat deze ipgehng voor den Staat nog duurder zou uitkomen. Bij Kon. besluit is H. J. Bolderman, leer- aar aan en onderdirecteur van de H. B. S, met 5-jaien cursus le Zutphen, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De Commissie van Rapporteuis voor de ongevallenwet hield heden in de Tweede Kamer de voorgenomen samenkomst, onder leiding van dr. Kuijper. ïn de stukkon betrellenue het wetsontwerp omtrent de iegerorganisatie deelt de minis ter van ooi log mede, dat bet in de bedoe ling ligt, bij eventueele totstandkoming eener verbetering van het Hellegat met behoud van het gewijzigde foit Piius Frederik, de vererichte voorstellen te doen om de Stelling van het Hoilandsch Diep en het Volkerok te doen vervallen en genoemd fort onder de Stelling van de monden der Maas en van het Haringvliet te brengen. Als bevelhebber in de Ille Militaire afilee- ling zal dan een ander opper- of hoofdofficier moeten worden aangewezen. De met verlof hier te lande aanwezige Gouv. van Suriname zal aan hen, die hem voor dienstzaken wenschen te spreken, daar toe de gelegenheid geven op Maandag 6 Nov. en Maandag 20 Nov. as., des namid dags te éen uur, in Dept. van Koloniën. Aan het examen van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Neder land te houden op 18 ea 19 October te Am sterdam wordt deelgenomen voor Boekhouden door 88; Fransche Handelscorrespondentie 5 Engelsclie 12Duitsche 7 en Stenografie, stelsel Gabelsberger-Schvval 2 candidaten OVERSCHIE, 18 Oct. De collecte voor de Lnie, een school met den Bijbel" hei ft opge bracht te Overschie met Schiebroek f2S4.18'/s Gemeenteraad De gemeenteraad zal oen vergadering houden op Dinsdag a.s. des namiddags ten 2 ure. De agenda bevat: 1. Vaststelling der notulen van. de verga dering van 26 September jl. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming vau a. Een lid in de commissie van toezicht op het L. Onderwijs, ter vervulling der va cature. ontstaan door het ontslag nemen van den heer J. II. van Westendorp J.Dzn Aanbevolen zijn de lieeren: I. J. O. Ben der, II. F. A. Lecliuer. b. Een lid in diezelfde commissie, ter ver vulling der vacature, ontstaan door liet ont slag nemen van den heer dr. B. de Bruiju. Aanbevolen zijn de heeren: I. D. Ris Jzn, II. J. Goedkoop. c. Een iid (tevens raadslid) in de gezond heidscommissie, wegens periodieke aftre ding van den lieer J. II. vau Westeudorp J Dr.n. Aanbevolen zijn do heeren I. J. H. van Westendorp J.Dzn., II. M. C. M. de Groot 4. Bezwaarschriften van C. Kramers Wz. en T. J. Berghout, tegen hun aanslag in de pi. dir. beiasting naar het inkomen, dienst 1898/'99en rapporten daarop van de com missie voor de pl. belastingen. 5. Bepaling van het heffmgs-pereentage der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, voor den dienst 1899/1900. 6. Vaststelling van het kohier der pl. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1899 1900. Adres van W. van. Meenen, lantaarn opsteker in dienst der gemeente-gasfabriek oud 70 jaar, om de toepassing van art. 7 der verordening regelende de pensioenen enz voor gemeente-ambtenaren ten zijnen aan zien met 1 jaar op te schorten; en. prae- advies daarop van B. en W. 8. Het in de laatst gehouden vergadering aangehouden afschrift van het besluit van B. en. W. dd. 24 Augustus jl. tot toekenning van pensioen aan den op zijn verzoek eervol ontslagen stads-waag- en magazijn-meester J. II. Berghout. 7. Adres van J. H. Berghout, eervol ont slagen stads-waag- en magazijnmeester om hem alsnog uit te betalen de som van 225 welke hij, als gevolg van het raadsbesluit van 17 October 1893 tot vermindering van zijn jaarwedde indertijd heeft moeten mis senen praeadvies daarop van B. en W. 10. Adres van de firma II. J. Plant Co. om aam hem m eigendom af te staan een strook gemeentegrond, gelegen aan den Ha- vendijk, grenzende aan haar houtwerf al daar; en praeadvies daarop van B. en W. 11. Adres van het bestuur der Sympho- nie-Vereeniging om continuatie van huur van de beneden-achterzaal in den St. Joris Docle, op gelijke voorwaarden als thans gel den, doch tegen een verminderden huurprijs an 10 per jaarmet praeadvies daarop an B. en W. 12. Voorstel van B. en W. tot toekenning van eenige gratificatiën, op grond van art. 68 der verordening op de brandweer. 13. Voorstel van B. en W. om op de ge- het gebouw van het t meente-begrooting voor 1900 een som uit te trekken van 2500 tot vernieuwing van de glazen afdekking der koopmansbeurs. 14. Voorstel van B. en W. om aan de van gemeentewege aangelegde verzameling van oudheidkundige voorwerpen, op deze ge meente betrekking hebbende, den officiee- len naam te geven van „Gemeente-Mu seum", en voor kosten van inrichting, on derhoud en het doen van aankoopen ten be hoeve van dat museum, aan de begrooting oor 1900 een post toe te voegen groot ƒ100. 15. De rekening over 1898 en begrooting voor 1900 der dd. Schutterijmet rapport daarop der Fmancicele Commissie. 16. De rekening over 1898 en bogrooting voor 1900 van het Stads-Ziekenhuis; en rap port daarop van de Fmancicele Commissie. 17. De rekening over 1898 en begrooting oor 1900 van het Burgerlijk Armbestuur; en rapport daarop der Fmancieele Com missie. 18. Voorstel van de raadsleden de heeren De Groot, Van der Vlies en Dienske, tot, af schaffing van de kermis, aan te vangen met 1900. 19. Voorstel van B. en W. om in de ver ordening regelende de jaarwedden van de leeraren aan de openbare scholen, voor Hoo- ger en Middelbaar Onderwijs (Gem. blad no. 7 van 1896), artikel 1 sub lo. en 3o., in plaats van „ƒ3000" te lezen „van ƒ3000 tot 3500". 20. Het door B. en W. ingediende ont werp van. een gewijzigd besluit tot heffing van havengeld, met ontwerp-verordening op de invordering dier belasting; eu in ver band hiermede de adressen van A Prins en Co cargadoors alhier, om wijziging van art. 8 letter j van het thans vigeerende heffings bes! uit dier belasting, zoomede het voorstel van het gewezen raadslid, den heer J. W. J. van Hanvegen den Breems, tot wijziging van eenige artikels dier/elfde belastinghef fing. 21. De door B. en W. ingediende ont werp gewijzigde besluiten tot heffing van kraangeld, sluisgeld, schufegeld, pontge'd en bruggeld, met de daarbij belioorendc ont- werp-vorordeningen op de invordering dier belastingen. 22. De gemeentebegrooting voor 1900. Afrika. Zondag a s. zal daartoe een collecte langs de huizen worden gehouden. Door de Chr. Zangvereeniging „Hosan na", directeur de heer J. S. Bosman, zal weldra op nader te melden datum een open bare uitvoering worden gegeven. O. m. zal worden ten gehoore gebracht Psalm 42 soli en koor van F. Mendelsohn Bartholdy „Hallelujah", uit het oratorium „Messias' G. F. Handel; „Jongeling van Nam", can tate voor soli en koor van R, Schwalm Psalm VIII, voor solt en koor van M. Lijs- sen. Mevrouw C. E. de Groot van Rotterdam heeft zich belast met de vertolking der solo partijen. De afd. Schiedam der Maatschappij ter bevordering van Toonkunst zal Dinsdag a.s, te 7 uren des avonds boven de Beurs een ledenvergaderirg houden. Aan de orde is de rekening en verant woording over 1898,99 en de verkiezing van drie bestuursleden. De hier ter stede wonende leden der Ne- derlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging hebben, een comité gevormd, dat zich ver schillende ingezetenen heeft geassumeerd. De bedoeling is hier geld bijeen te brengen voor de slachtoffers van den oorlog in Zuid- fledenmiddag te ruim 12 uur sloeg het paard van den melkverkooper P. S. Rooden- tiurg, wonende in Klein Groenendaal, in het Nieuwsu'Cht op hol met hel lemoen achter zich. Daarbij doeg dit lemoen het dier voort durend tegen de hielen, waardoor het in wilden angst voortjagende, het Mathene^ser dijkje op diaafde en in de lichting van Delfs- haven liep, totdat liet nabij de hoekplankjes werd gegrepen. Gelukkig zijn geen ongevallen hieibij voor gekomen, terwjjl het paardje slechts licln aan de achterbeenen is gewond. Het paard van den vraclitéchipper F. van derj Velden gleed hedenmiddag te 127» uur aan de Broersvest onder ust en viel. Met eenige moeite, doch zonder letsel werd het beest weder opgeholpen. BURGERLIJ KE STAND. Gehuwd 18 Oct. B. J. Wtllebrand, 23 jaar, en E. G. Warnawa, 24 jaar. C. A, van Dommele, 21 jaar, en A. Krommenhoek, 20 jaar, F. Kool, 43 jaar, en M. Fons, 37 jaar. *Aan de loting welke alhier a. s. Dinsdag zal plaats hebben, zal worden deelgenomen door 273 personen, en wel uit Viaardingen 162, uit Maassluis 67, uit Maasland 31 en uit Vlaard.-Ambacht 13. 'Meldden wij in de vorige week dat een fuik door den visscher .1. Schenk werd ver mist, thans kunnen wij berichten dat de ver miste fuik door den rijksveldwachter Vunde- rink is opgespoord en in beslag genomen, 'Een Rotterdamsche koopvrouw, die alhier langs de schepen vent met galanterieën en haar mand des nachts bij een kastelein in bewating geeft, is bij terughaling tot de ontdekking gekomen dat een aantal snuis terijen, als pijpen, portemonnaies enz. ont vreemd zijn ;,jzij heeft daarvan aangifte ge- laan bij de politie, die een onderzoek heeft «gesteld. 'In de touwslagerij van den heer II, S. v. d. Biugge, heeft Jacob Hollaar heden morgen om 97a uur het ongeluk gehad met zijri linkerbovenarm beklemd te geraken in de machine, waardoor dat lichaamsdeel ern stig gekwetst is en moest worden verbonden. 'Hedennacht is alhier in den ouderdom an 90 jaren overleden Jacob Kramer, ge rechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. 'Door B. en W. wordt bekend gemaakt, lat de schouw over de slooten en wateringen aan de oostzijde der haven zal gevoerd worden op Woensdag, den 25 October 1899. Door B. en W. is aan D. van Ze ven ter ergunning verleend tot oprichting van eene kuiperij in het pand Delftscheveer, wijk A no. 14 7a. BURGERLIJKE «TAND. Gehuwd 18 Oct. Leenderd Meyer en Pietertje Mout. Geboren i 17 Oct, Pieter Jan, zoon van IJ. Dullaait en T. Lagendijk, Kortedijk, 48 Oct. Ad liana, dochter van J. A. Ilerlaar en W. Post, Havenstraat. Bastiaan, zoon van A. Bijl en F. W. v. Bi ugge, Fransenstr. Overleden 17 Oct. Jacob Kramer, oud 90 jaar, wedn. vr.n T. de Ruiter, Fmmastraat. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 77 jaar overleden de heer Hector Lorjé. oud- tooneelspeler. De opera »Roland", door Leoncavalle vol gens opdracht van keizer Wilhelm voor Berlijn bestemd, nadert haar voltooiing en zal 't volgende jaar worden gespeeld. Wegens zonder daartoe gerechtig te »r vee laten loopen op een weilandB J. D., lot f5 boete subs. 3 dageu hechten- Wegens zonder daartoe gerechtigd te jfit loopen op een weiland in Augustus; O. J. V. en W.v. P., tot fo subs 2 dan» A. v. E., II. K., G. J. v. M„ J. H. G j 1 subs. 1 dag hechtenis. - Wegens pohtie-overtredin» W. J. C. v. D., J, K„ J. N. d. K A n J. M. S„ G. J. H., P. S. R. G.B.enBjg ieder tot f 1 boete subs. 1 dag hechten,. K L. V. tot f2 boete subs. 4 da| SS Wegens de straat te Schiedam metste schrobben: G. D., P. v. D. en E. v. G., ieder tot f 1 boete subs. 4 dag hechtenisA. K N s J. M. W. d. J., J. R., P. N. en M.fi tot f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis.' Allen te Schiedam woonaclitu». Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 48 October 4899. Wegens straatschenderij H. J. B. en VV. L. G. ieder tot (4 boete subs. 4 dag hechtenis. G. J, U. tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens strooperij: C. A. v. D. en A. v. d, II. ieder tot f4 boete subs. 2 dagen hechtenis, G. II. G. tot f3 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens m staat van dronkenschap ver- keerende in het openbaar de orde verstoren G. A. d. L,, tot 6 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap J, B. en J. L., ieder tot 14 boete subs. 4 dag hechtenis; G. H. B, P. S., M. R. en J. S., ieder tot f 3 boete subs, 3 dagen hech tenis; G, II. W., tot 2 maal f2 boete subs. 2 maal 2 dagen hechtenis. Weer een ontvoering? Men meldt ons uit 's-Gravenharo- Omtrent het voorgevallene met een n» genjang meisje dat door een haar onbekend man zou zijn uitgenoodigd om een eindje on zijn wagen mede te rijden, kan nog het vol gende worden medegedeeld. Het kmd dat school gaat in de Rem brandstraat, werd bij het verlaten van de school aangesproken door een man die haar vroeg of zij een eindje met hem wilde mede- rijden, dan zou hij haar een zakje kaakjes koopen. Het meisje, reeds vroeger dm haar vader gewaarschuwd nooit met os te kenden mede te gaan. wat haar ook beloofd werd, weigerde, waarop de man haar aan- greep zooals zij aan haar vader verteld heeft en op den wagen gooide, waarme de hij wegreed. Door het angstig schreeu wen van het kmd zette de man het in de an Dijckstraat weer van zijn wagen De politie doet onderzoek. Het bewuste meisje en twee schoolkameraadjes beweren den man nog te kunnen herkennen. Fe Zeeland. Van de stoomvaartmaatschappij sZeeland" ontvangen wij weder hare dienstregelingen in Duitsch en Engelsch. Men meldt ons uit Amster lam Overeenstemming is verkregen tusscken het stadsbestuur en het American-Hotel be treffende de vergrooting van het hotel met het gebouw van de brandweer en de politie, waarvoor de gemeente terugkrijgt twee per- ceelen in de Marnixstraat achter den Stads- schouwburg voor de brandweer en één op het Leidscheplein voor de politie. AMSTERDAM, 18 October. Koffie goed ond. Java 29. Santos i7%. Suiker kalm; Oct./Dec. 10i% te koop. Tarwe np ievermg zonder noteering. Rogge op levering tiaag; Oct. 1149, 148; Maart f143. PARIJS, 18 October. Spiritus. Oct frs. 35.25; Nov. frs. 35.50; v,er eerste maanden fr. 36.50vier maanden van Mei fr. 37.50. BERLIJN, 18 October. Spiritus per loco 43.50. LONDEN, 48 Oct. De telegrammen ge wagen dat de Boeien met de Engelsclieu ten Noorden van Mafeking slaags raakten. De Boeren bezetten de dorpen inLobatsien Damen liet telegraafkantoor in beslag. Ook wordt weder van een aanval op een geblindeerde» trein gewaagd Ook zouden de Boeien Taungs bezuiden Vrijburg bezet hebben. Uit Natal wordt gerneld dat de komman do's van den Botha-pas den spoorweg tus- schen Dundee en Jaageifonlein opbraken. PRETORIA, 48 Oct. Cronjé opende den 46den een geschutvuur op Mafeking, nadat de vrouwen en kinderen aangemaand walen de stad te verlaten. Het vuur werd niet be antwoord. LONDEN, 18 Oct. In de heden gehouden zitting van het Lagerhuis werd een konink lijke Boodschap voorgelezen, waarin gezegd wordt: De toestand in Zuid-Afrika ver- eisehfc naar de meening van Hare Majesteit oogeablikkelijke voorziening, H. M. acht het wenschelijk dat door een besluit van 't Parlement voorzien worde in de suppletore middelen voor den militairen dienst. H. M acht het nuttig aan heb Huis mede te dee- len dat zij voornemens is hij proclamatie te gelasten de militie onder de wapens te roe pen en alle militaire reserve-troepen op tc roepen of ten minste zulk een deel er vau als H. M. noodig oordeelt voor den geregel- den dienst. Besloten werd deze koninklijke Bood schap mox-gen in overweging te nemen. PIETERMARITZBURG, 17 Oct. De Staatscourant bevat een proclamatie van den Nederlandschen consul, waarin de Ne- derlandsche onderdanen in Natal worden aangemaand neutraal te blijven. LONDEN, 18 Oct. De „Times" ver neemt, dat aan hot Parlement zal gevraagd worden een bedrag van tien ruil li-oen pond sterling toe te staan, welk bedrag zal wor den aangevraagd in den vorm van een sup- pletoire begrooting voor het departement van oorlog. PORT-SAID, 18 Oct. Het Duitscke stoomschip Kaiser is, na alle aan boord, aanwezige ammunitie voor Transvaal ont scheept te hebben, het Suezkauaal binnen- gestoomd. LONDEN, 18 Oct. (Part.) Het Parle ment begon met een breedvoerig debat m beide Huizen. De oppositie staat besets»' naast de regeering, doch stelde nu reey! vragen, waarop het regeeringsantwoor voor de toekomst van Transvaal eu Vrijstaat zeer gewichtig is. Dillon's teg^u' amendement werd verworpen met 322 te gen 54 stemmen.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2