a e e m w a. Koloniën. Yissckerij. F i n a n t i ee 1. No. 430312 fr. 200000 261237 s 10000 619258 195355 281485 112101 322153 5493 10000 10000 10000 1000 1000 1000 No. 332225 412416 474815 433080 484623 22831 73709 No. 900073 fr. 50000 978594 1000 1029451 1000 1097882 1000 s 416360 s 1000 774695 1000 No. 5680 fr. 342050 i 576115 1010170 668321 j De 64877 1641169 1700424 1561862 536812 4827 1188175 997737 C52791 498862 volgende 476022 728524 1405241 1210940 1193731 755256 945573 1940325 1679515 1845836 nummers 1651641 773417 271655 98669 780142 1206172 55628 44533 432025 777412 Scheepvaart. 11 ande 1. Uitgeeft plaats verlangde in een waggon »niet-rooken", ter wille van zijn zieke oogen, vond alles bezet en zou in een waggon vol rook hebben moeten plaats nemen, wanneei hij zich niet liever een oponthoud van 3 uren in dat station getroost had, tot een volgende trein ruimte bood. Hij heeft zich daarover beklaagd bij de directie vhd de Hull. Spoorwegmaatschappij welke hem het volgende antwoordde: iNaar aanleiding van uw schrijven, dd. 18 September jl., hebben wij de eer u te be richten, dat het beschikbaar stellen van com partïmenten 3e klasse nniet rookeu" voor de Spoorweg-Maatschappijen niet verplichtend is gesteld. ilndieo dus bij aankomst van een trein op een station alle plaatsen in de afdeehngen 3e klasse »niet rooken" bezet zijn, zullen de reizigers, die in eene zoodanige coupé zoude willen plaats nemen, zich tevreden moeten stellen met een plaats in een der overige compartimenten dierzelfde klasse. Uit het bovenstaande zal het u, naar wij vertrouwen, duidelijk zijn, dat zoowel de chef als de conducteurs correct handelden, toen zij, ziende dat de beide afdeelingen sniet roo ken" bezet waren, u uitnoodigden in te stappen in een der overige compartimenten 3e klasse, waarin nog eeuige plaatsen onbezet waren." De Landbouwkolonie. Over de landbouwkolonie te Biaricum leest men in het blad sVrede". Het ongeveer 11 H.A. groote terrein, dat wij gekocht hebben te Biaricum, gelegen aan beide zijden van den weg dezer gemeente naat* Laren, kunnen wij nog maar niet zoo ineens gaan bewerken (wel gedeelten), daar verschillende boeren nog langer pacht heb ben vervolgens zal het minstens nog wel tot Januari duren eer onze gemeenschappelijke woning gereed is, en zoo voorts. De eerste maanden, 10 November begin nend, betrekken wij een boerenwoning in Laren, voor zoover de ruimte dit toelaat. Daarom, de eerste maanden zal deelneming van nieuwe kolonisten wel geheel buitenge sloten blijven. Onze gemeenschappelijke woning denken wij zoo in te richten, dat zij ieders vrijheid waai borgt, doch tevens leidt tot samenleving, warmer opgevat en ruimer dan in ons tegen woordige maatschappij-leven. Beneden een aantal kamers voor gezinnen, een groote gemeenschappelijke zaal, een lokaal voor administratie en bibliotheek, een keuken, een ruimte voor bergplaats en boven kleinere kamers, een badkamer en ruimte voor ber ging, terwijl het geheel door een rieten dak gedekt zal worden. Als onze stellige bedoeling staat voorop geen alcohol- en geen vleesch-gebruik. Vrouwenkleeding. De Vereeniging voor verbetering van vrouwenkleeding heeft besloten met de uit gave van een maandblad met afbeeldingen van onder- en bovenkleeding 1 November aan te vangen. Doodgevroren in de Alpen. De DuitscHe kunstschilder Litscher, die in de Alphen vertoefde werd sedert acht dagen vermist, nadat hij naar men wist op een bergtocht, dien hij zonder geleide onder nam, door een sneeuwstorm overvallen was. Dezer dagen is zijn lijk in de buurt van Sichelkan gevonden. jEen grootsch plan zal eerlang te Kopenhagen worden verwezen- Ipt wanneer, wat wel haast zeker is, de vereischte goedkeuring wordt verkregen. Eenige handelsmannen namelijk hebben een drieledig plan ontworpen. Zij willen le aan de overzijde van het entrepot door demping van water een nieuw tenein scheppen van bijna 2,000,000 vierkante meter, 2e daar een nieuwe haven aanleggen en 3e het nieuwe terrein met de entrepótterreinen verbinden door een zwevende rolbrug. De rolbrug (men zal zich herinneren dat van zulk een pont- brug wel eens sprake is geweest als verbin ding over het IJ) zal 300 voet laog en 120 voet hoog zijn. De kosten van het geheele werk worden geraamd op 5,500,000 kronen, d.i. ongeveer f3,630000, met inbegrip van haveoaanleg en bouw van de zwevende rolbrug. De ont werpers nemen aan om binnen anderhalfjaar na het verleenen van de concessie gereed te zijn. Het werk zal half uit Deensch, half uit Engelsch kapitaal worden bestreden. Een sterk staaltje van suggestie. Welken invloed, de suggestie op een groot aantal personen te gelijk kan .hebben, wordt voor koffiegeld, daar mevrouw Kruger het nooit van zich kan verkrijgen, de gasten op een droogje te laten zitten, en een kop kof fie met een verseh gestopte pijp minstens dienen gepresenteerd te worden. De Boeren beschouwen dien kop koffie dan ook als een Staats-onthaal, dat de burger er wel van ne men mag. Doch op die wijze hoort en weet Oom Paul, die een scherp gehoor, een hel deren kijk op de menschen en een goed ge heugen heeft, verbazend veel en is in de ge legenheid om stemming te vernemen, maar ook om stemming re maken. Maar behalve bij het huisbezoek moeide Oom zicb ook nog op andere wijze in aller lei aangelegenheden, hoewel zijn exacte ken nis, zijn geleerdheid, zoals men het noemt, niet boven de tuinboonen uitgroeit en zijn ruwe knuist nauwelijks geschikt is om zijn gedachten neer te schrijven met wat liane- pooten. De merkwaardige man heeft ni. dc gewoonte of liever het is een door hem zelf gemaakt bestel, om op gezette tijden het land rond te reizen. Dan trekt hij per spoor of per rijtuig met paarden of ossen van dorp tot dorp en houdt open gerecht. Daar de Boeren geen vergaderzalen hebben en ook geen herbergen, en zij hun kerkjes niet wil len bezigen voor deze open landdagen, gaat Oom Paul gewoonlijk onder een boom zit ten of in de schaduw van een boerenhofstee of steenkluit; en dan begint een echte oud ons in een heel merkwaardig geval door de „Psycholocigal Review" medegedeeld. De proef werd genomen m de universi teit van Wyoming. De professor, de beken de psycholoog Slosson, vertoonde op zijn college een flesclx met gewoon water, zorg vuldig in wol gewikkeld en daarna met veel omslag in een kist verpakt. Na eenige andere experimenten in een populair-wcten- schappelijke voordracht, verklaarde hij, dat liij zich wilde overtuigen met welke snel heid de reuk door de dampkringslucht van de zaal zich zou voortplanten, waarom hij den aanwezigen studenten verzocht de hand omhoog te steken, zoodra zij iets ro ken. De fleseh werd toen uitgepakt, en de inhoud op een lap uitgegoten, terwijl de professor, die een vies gezicht zette, liet hoofd afwendde. Toen nam hij zijn horloge ter hand en wachtte het resultaat af. Hij merkte daarbij nog op dat de lucht van het chemische mengsel nooit door een der aan wezigen ooit te voren geroken kon zijn en sprak de hoop uit, dat, al mocht de lucht niet aangenaam zijn, niemand schadelijke gevolgen er van zou ondervinden. Na 15 seconden staken alle studenten die op do voorste banken zaten, de hand omhoog en na 40 seconden had de ,,reuk'' zich voortgeplant tot in alle hoeken der zaal. Drie kwart der aanwezigen verklaarde toen, duidelijk den reuk waar te nemen. Waarschijnlijk zou dit cijfer nog groot-er zijn geworden, schrijft de professor zelf, in dien ik niet genoodzaakt ware geweest, de proef te onderbreken, omdat eenige studen ten, die in de eerste banken zaten, ten ge volge van de scherpe luclitonwel begonnen te worden en de zaal reeds wilden verla ten Reclame. Een pakkende reclame heeft dezen zomer een rijwielhandelaar te Glasgow io praktjjk ebracht. De man een menschenkenner specu leerde op een eigenschap, die bij den huur- fietser zeer in het bijzonder diens zwakke zijde isde ijdelheid. Hij deed dit op de volgende wijze Telkens wanneer iemand voor korter of langer tijd op een zijner rij wielen wat wenschte rond te trappen, werd op het oogenblik van afrijden even een skiekje" genomen, en bij de teiugkomsl kreeg men de reeds geheel afgewerkte photo als souvenir cadeau. Het zal niemand verwonderen, dat de man het weldra buitengewoon druk kreeg en hij er op deze wijze ruimschoots de kosten van photografeeren enz. uithaalde. En behalve dat zijn zaak hierdoor een uit gebreide vooral vrouwelijke clandisie kreeg, ving de sluwe koopman op deze w(jze twee vliegen in een klap; geen huurder die minder eerlijke plannen had, dacht er over hier een rgwiel te komen halen met het plan om elders te verzilveren: dit zou toch wat al te gewaagd zijn, wanneer de eigenaar een photo van wiel en rijder beiden in zjjn be zit heeft. Electriciteit tot verbetering van wijn. Door de Italiaansche handelaren wordt op grond van ervaring dikwijls de electriciteit tot verbetering van den wijn aangewend. Volgens sommigen zal een eiectrische stroom het oud worden van den wijn bespoedigen, volgens anderen zou de werking der electri citeit vooral daarin bestaan, dat de wijn duur zamer door wordt, omdat de schadelijke micro organismen door den electrischen stroom gedood worden. Bij de verklaring van de bacteiiëndoode werking van den stroom werd zoowel op de onzonvorming door den stroom als op de verhooging van temperatuur ge wezen. Geestelijke en lichamelijke vermoeidheid. Hersenen en spieren staan wederzijdsch zoo met elkander in betrekking, dat hersen- vermoeieDts de kracht der spieren vermindert en omgekeerd. Daarom is het eene dwaling de schooluren der kinderen door gymnastiek te doen afwisselen. Om de geestelijke kracht na inspanning weder te herstellen, is 't het best zich rustig te houden of te verstrooien laat de knapen na de lessen zuivere lucht inademen en vrij rondspringen, maar vermoei ze niet dubbel geestelijk en lichamelijk. Aldus spreekt de Italiaansche prof. A. Moso zich uit in zijn werk, dat in het Duitsch onder den titel »Die Ermüding" in 1892 verscheen. Atjeli. De „Javabode" heeft het volgend tele gram van 14 Sept. De staf keerde den 9en September met Bataafsche morgenspraak, waarbij over koetjes en kalfjes, over den oogst, over de wegen en. paden, over de belangen der streek, over zaken en personen, over ver keerdheden en wenschelijke, nuttige en noodzakelijke openbare werken, over alle mogelijke en onmogelijke dingen geredeka veld wordt, waarbij een ieder zich het recht voorbehoudt om met den Staatspresident van gevoelen te verschillen of hem vragen te stellen, die hij moet oplossen als ware h'i een alwetend orakel. Op zulke buurtvergad erin gen gaat het vaak vroolijk toe. De Boeren zijn er dol op. Oom Paul is de ziel van het gezelschap, en hij leeft telkens op, als hij nuchtere, leuke en verstandige dingen hoort. Onwijze praat maakt hem eenigszins wrevelig, maar toch blijft hij het antwoord nooit schuldig, ook al ondervindt hij dikwijls, dat één gok meer kan vragen dan zeven wijzen kunnen be antwoorden. Lastige of domme vragers on't- haalt hij meest op brommige en soms op ru we scherts, waarbij hij de lachers aan zijn zijde krijgt, en zelfs bij vragen, die hij niet beantwoorden wil, weet hij nog iets te zeg gen, dat op een antwoord lijkt en waar mede de patiënt tevreden naar huis gaat. Grappenmakers willen hem wel eens een val openzetten, maar het is hoogst zeld zaam, dat hij erin toopt. Een snoeshaan van een Boer had eens een vraag bedacht, die de cavalerie in het bivak te Djamboe-Aj'er terugin het -bivak Araboengkoe was in middels niets voorgevallen. Van uit het bivak Matang Koeli werd den 6en September een nachtelijke verras sing ondernomen van de woning van Toe koe Mata Ajer ten zuiden van J?aja Ba- koeng; in een omsingeld huis werden 8 At- jehers neergelegd, terwijl vele vluchtelingen die zich in prauwen langs de Kerti-rivier wilden bergen, ook werden neergeschoten aan onze zijde werden bij deze gelegenheid twee Ambomeesche minderen niet levensge vaarlijk gewond. Het hoofd van Matang Koelie onderwierp zich. Den 7en September werd een tocht on dernomen naar Langlcahan Mantjang, waar volgens boden uit Djamboe Ajer de ver blijfplaats zou zijn van Nja Mamat Peureu la eu Toekoe Hoesin Oleh Gadja. Er werd gelijktijdig uitgerukt van Edi en van de bi vaks Djamboe Ajer en Matang Koeli8 vijanden vielen ons in handen en de neder- zeUing werd vernield; aan onze zijde wer den twee dwangarbeiders licht gewonld. Op den 12en September embarkeerden de landingsdivisie te Djamboe Ajer en de staf en de cavalerie te Lho Semaweh; den 13en scheepten zich twee compagnieën van het 3e bataljon in naar Oleh-lehden 14n volg den de t\ve~ overige compagnieën met de marechaussee. In het bivak te Djamboe Ajer blijven twee compagnieën van het 12e bataljon met trein tot dekking van den aanleg van den weg van Teupin di Bajoe naar Lho Ni boeng. De overige twee compagnieën van het 12e bataljon blijven te Lho Semaweh om liet gebied tusschen Geudong en Feu- sangan verder op te nemen en af te pa- trouilleeren. Aan een door de Regeering ontvangen te legram wordt het volgende ontleend Na de opheffing van het bivak Teupin di Bajoe wordt de actie in Pedïr en in Meu- reudoe voortgezet tegen den pretendent-sul tan, Panglima Polèm en de andere vijan dige hoofden. Tegen een transport van Segli naar Glé Gapoei sneuvelden in een vuurgevecht 4 vij anden, terwijl 1 beaumontgeweer en een donderbus buitgemaakt werden. In den nacht van 11 op 12 dezer verraste een patrouille uit het bivak Djeumpa een bende in gampong Bloei Glé Tjoet, waarbij de vijand 1 doode, 2 beaumontgeweren en blanke wapens achterliet. De T Kota's. Aan de „Sumatra-Courant" wordt dd. 19 Sept. uit Pajakoemboe geseindVolgens bericht is machtiging verleend tot ontbin ding der expeditie in de Lima Kota. Te Bankinang blijft een gemengde com pagnie en te Poeiau-Gedang een peloton achter. De officier van gezondheid Kiewiets de Jong blijft te Poelau Gedang en de officier van gezondheid Van Doorn, te Bankinang. De genie blijft voorloopig daar ook gesta tioneerd. De voeding van de achterblijvende troe pen is geregeld volgens tarief 16, de officie ren krijgen half daggeld toe. De brand te Bandoeng. Naar aan de „J.-B." uit Soerabaja ge seind werd, is de door den brand, in de Ban- doengsche kininefabriek aangerichte schade begroot op f 15,000, welke schade echter ge dekt is door verzekering bij de Semarang- sclie Zee- en Brandassurantie-maatschappij. De „J.-B." verzoet langs telegrafischen weg inlichtingen welken invloed deze ge beurtenis zou kunnen oefenen op de reeds aangekondigde eerste veiling van kinine te Batavia. Het blad vernam daarop, dat de monsters voor die veiling reeds naar Bata via, Semarang en Soerabaja waren verzon den en dat in de fabriek nog een voorraad van 1000 kilo beschikbaar lag voor eventu- eele meerdere aanvragen om monsters. Of de tegen 31 Januari aangekondigde eerste eiling zal moeten worden uitgesteld, viel nog niet met zekerheid te zeggen, maar waarschijnlijk is dit wel. Nog berichtte men dat de brandassuran tie-maatschappij „De Oosterling" te Bata via mede een deel der geleden schade zal hebben te dragen. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemdt. as'.-resident: van Loeboesikaplng de ass.-res. van Siboga C. F. R. Ockerse, van Sibcga, tevens vendameester aldaar, F. Twiss, ben. ass -resid. van Kendangan v. Japara de control, le kl. G. L. Gonggrijp, van Keboemen hij met medeweten van zijn dorpsgenooten Oom Paul zou voorleggen. „Ik zou wel eens willen weten," zoo sprak de oolijkerd, „wat er gebeurt met de 300,000 gulden, die alle jaren op de begrooting worden uitgetrokken voor het geheime fonds De geh *ele Boe- renklomp spitste zich op het antwoord, maar Oompie keek den vrager lieel goed moedig aan, knipte even met de oogen en sprak„Waarde neef, als ik u dat zou ver tellen, dan zou het geen geheim fonds meer zijn." Een schaterlach galmde door het loo- ver van den dingboom, en toen Kruger la ter vernam, dat de heele klomp van de vraag wist, had hij er zelf den. meesten schik in. Ook in het openbaar debat in den Volks raad komen zijn natuurlijke slimheid, zijn geslepenheid en gevatheid telkens aan den dag en verbaast bij vaak zijn tegensprekers door de eenvoudigste vergelijkingen, zijn aan de Bijbeltaal ontleende leeringen en zijn zelfgevonden beelden en spreuken; mear hij blijft bij alles open, goedig, eerlijk rond en vergevensgezind. Dit maakt, dat men den ouden Paul thans liefheeft als wa re hij aller vader, en het is daarom te be grijpen, dat nu zelfs de vrouwen, en meisjes van Pretoria bereid zijn zich voor hem dood te vechten. Ziedaar eenige losse trekken, waaruit men den man kan leeren kennen, die thans de control, le kl. i. H. J. Sigal, van Pandeg lang de control, le kl. J. A. van der Lee. tot control. 2e kl. W. J. II. van Rijck, met bep dat hij gepl. wordt in de resid. Preanger Re gentschappen, t. lid van dan raad van just, tft Semarang, de subst.-offic. v. Justitie mr. B Heijman, t. suhst.-olfic. v, justitie bij den raad v. justitie te Semarang, mr. H Rahder, t. griff. v. ri, raad v. justitie te Padang, mr. H. J Scheuer tot notaris tevens vendumeester te Tandjong Pandan, de 3e comm. bij de wees- en boedel kamer te Makasser, H. Snellen, tot 3e comm bij de^vvees- en boedelkamer te Makkasser, de ambt. ter besch. A. 1. de Vrie% tot le stads- peneesh. te Semarang, R. G. M. Glogner, tot 2e te id. dr. W. Th. de Vogel; bij den Post- en Telegraafd. tot chef van het kant. te Kalianda, de comm. 2e kl. G. C Boek- huijsen te Semntang, tot chef van het kantoor te Baros, de commies 2e kl. J. 11. F. Piekhaar, te Padang. Bij de in- en uitvoerrechten tot tijd. opziener, J. L. Terlaak, thans particulier, tot ambtenaar np een bezoldiging van f200, de ambt. op non act. II. v. Klusman, tot boekh. 2e kl,, de id, 3a kl. E. C J. Brouwer, tot verific. 3e kl., de ontvanger J- Wijngaard, tot veiific. 4e kl., de comm. ter contróle F. 11. van der Hofl, tot ontvanger op eene bez van f 200's maands, de ontvanger op eene bez, van f150 's maands, J. A. Pessy. Tot opz.-mach. le kl. bij de s.s. ter Suma, tra's Westkust, da opz -mach. 2e kl. J. B. Lo geman, bij het boschwezen op Java en Madoera: tot leer.-opziener J. G. Schijdegger. met bep. dat hij gepl. wordt in het bosch-disirict Bodjo negoro, tot ieprl.-opnemer D. J. ilaaxman, gega- geeid serg.-opnemer van den militairen topogra- phischen dienst. Ingetrokkende benoeming van den avsist.-res, van Koeningan (Cheribon), P. L. ten Cate, tot assist.-resid. van Japara. Ontslagenop verz, eerv. de ass.-res van Soemedang II. J. van der Plas, idem, de klerk b. h. dep. van fin. F. A. van Slooten, eerv. de verific. 5e kl. bij de in- en uitvoerr. H. J. Fliers, idem, de kleik ter alg. secietarie te Buitenzorg Th. Sanders. Vereend: wegens langd. dienst, een jaar veil. aan den comm. 2e kl. bij den post- en telegr.d. L. R. Dekens, Militair Departement. Bevorderd: tot off. v. gez. 1 e kl. K. M. Haag mans. Benoemd-, tot magszijnm. 3e kl. (2e luit.) b. h. korps magazijnm. der art., de magazijnen. 4e kl. (adj.-ondJ. LJ. v. d. Wal, bij het korps ambtenaren, ressort, onder het dep. v. oorlog: tot 2e comm., de 3e comm. bij gemeld korps L. A. Cramm, tot 3e comm., de burg. schr. le kl. P. J. Waas. Verleend: weg. langd. dienst, een jaar verl. n. Europa, aan den kapt. der inf. Li. C. van Deinse. Departement van Marine. Benoemd: tot lo stuurman bij de gouv. ma rine, do 2e stuurman H. Kieviet, tot le stuur man bij de gouv, marine, de 2e stuurman W de Jong. SCHEVEN1NGEN, 17 October. Hedenochtend werd van IJmuiden en Nieuwediep 75 mand rersche visch aangevoerd. Tongen golden van f 0.50 tot 0.74, kleine tongen van fD.10 tot 0.32. griet vanfÓ.30tot 0.45, zeehanen van f 0.25 tot 0.40, makreel van f0.16 tot 0.26, tongscharren van f0.06 tot 0.20 per stuk; scholietjes var. f2 tot f4, zeehanen van 2.50 tot f3, pietermannen f 1.25 tot 1.50 per mand, HOEK VAN HOLLAND, 17 October. Iledon aan den afslag de stoomtrawler sSimon". Markt prijzen Kabi Ijauvv middel fl.50, scheivisch groote doode 70 c., tarbot groote f6, middel f4 kleine fl.25, griet fi.2Q, tong groote f 1 middel 70 e., kleine 30 c, schol groote fl, middel 60 e., kleine 30 c.. alles per stuk; stort- schoi f5 50, handschol f8, schar f2.30, knor hanen f3.30, alles per mand, gullen 45 c. per stuk; bolken f2 per mand. SCHEVEN1NGEN, 17 October, lieden werden vet kocht 3 partijen steurhuringvoor het kantje werd f 18 tot f22 gemaakt. IJMUIDEN, 17 October. Heden naren aan de markt stoomtrawlers Assuroburg, Br ede ode en Dolfijn, met partijen scheivisch, kleine, raiddel en groote schol, schar, roode pootten. Een sloep met een weinig scheivisch. Vier kotters met 150 a 210 tongen, wat tar bot, griet, rog, 12 a 28 mandjes scholietjes, schar. Veertig botters met 15 a 45 tongen, 5 a 12 mandjes scholleijes, schar. Er werd betaald voorgroote tongen f 0.70 a 0.75, middel f0.35 a 0.40, kleine f0.20 a 0.25, groote taibot f7.50 a 8, middel f4 a 4.25, kleine fl.75 a 2.25, rog f0.55 a 0.65, groote levende scheivisch fl.05 a 1.15, kleine 10.30 a 0.50, alles per stukgroote doode scheivisch f9.75 a 14, middel f 6 a 9.50, kleine een belangrijke bladzijde ia 's werelds liis- torieboek zal vullen. Hij-zelf heeft gezegd dat, hoe ook de afloop zijn zal, de wereM erdoor zal geschokt worden, on wie de spar- taansehe ernst kent, waarmee dit Hoofd van hoogstens 50,000 gewapende burgers gewoon is te spreken, beseft levendig, dat er groote dingen op het spel staan. Hier wegen en tellen in werkelijkheid geen dollars of ponden sterling alleenhet materieele voordeel is hoogstens aanleiding. De vraag waarom het gaat isof het An gelsaksische type in Afrika zijn stempel zal drukken op de nieuwere beschaving in Zuid- Afrika, zooals het dit gedaan heeft in Noord-Amerika en in Australië. Dit wordt betwist door een Hollandsch ras, dat, los van het Europeesche Statenverband, dooi de natuur en de omstandigheden tot een nieuw volk is gewassen, dat op een hoogte is gekomen, waarop het glorieus moet ver winnen of bezwijken. In Amerika en Au stralië hebben de physaeke en moreelc krachten der Angelsaksers alle andere uit wijkelingen in zich opgenomen en verwerkt. Zal dit ook in Afrika gebeuren Het is geen wonder, dat men elders in Europa met vreugde de volslagen nederlaag der Engel- schen zou vernemen, daar jaloezie en wan gunst altijd nog sterke factoren zijn bij het bepalen, van sympathie of antipathie. Ook hier te lande is er slechts één partij, en die f5.50 a 5.80, groote roode poonen f9alo*n middel en kleine f3 a 7. groote schol fm„ a 18.50, raiddel f7 a 8.25, kleine f 2.75 a ij- schar fl.75 a 2.10, alles per mand. F a I llli setuenten. Vit de Staats-Courant. Opgeheven: J. van Boven, timmerman, te Rilland P. C. Westers, te Utrecht. Ultlotfn gen. LOTEN VAN PARIJS 3 pCt. a fr. 400 van lam Trekking 16 Oct. Betaalb. 31 Oct. ft. 1000 1000 1000 1000 10Ö0 1000 1000 LOTEN PARIJSCHE WERELDTENTOONSTEL. LING in 1900 a fr. 25 van 1889. Trekking 16 Oct. Betaalbaar 15 Nov. 1000 1000 10DD 1000 1000 LOTEN PANAMA-KANAAL k fr. 400 v. J| Trekk. 16 Oct. Betaalb. 15 Nov, No. 977350 fr. 250000 1666030 100000 s 407444 10000 647G3 10000 1184560 5000 543737 i 5000 No. 1849646 fr. 2000 757399 1 2000 1458639 2000 16374 i 2000 1224280 2000 elk fr. 100(1: 898408 408940 540189 1142084 1111777 345201 1152211 1756009 732749 131007 1517336 755400 1353590 1785852 890875 339410 103481 1720001 26838 834086 Hoogwater te Schiedam. Oct. 19v.m. 3.51 nam. 4.12 204.32 4.54 Hoogte van het water op de Rivieren, Berichten van 16 October, LOBITH, 2 uur's midd. 10.42 Gev. 0.00 M. MA1NZ, 12 uur's midd. 1.03 Gew. 0.03 M. KOBLENZ, 6 uur 's morg. 2.14 Gev. 0.10 M. 1R1ER, 12 uur 's mid. 0.79 Gev. 0.25 M, RUHRORT, 8 uur 's morg. 1.30 Gev. 0.00 M, Zon en Haan, Zonsopg. Oct. 19 6.33 v.m. onderg. 4.56 n.m. 206.35 s 4.54 Laatste kwartier 26 Oct. Nieuwe Maan 3 Nov. HET WESTLAND, 17 Oct. Op de veilingen van gisterenavond werden de volgende prijzen feesteed: stoofperen f 1.30a f 2 20, stoofappelen f 1.25 a 2.70 per kinspruit- kool f0 95 a 1.40, kroten 30 a 35 ct., peen 30 a 35 c. per zakblauwe druiven 40 a 85 n, tomaten 10 a 12 ct. per kilo; tafelperea' 2 a 10 ct., tafelappelen 2 a 8 ct., komkommers ct.,meloenen 10 a 20 ct. per stukprinses- senboonen 30 a 50 ct., snijboonen f2.90 a f5.50 per 1000. HAMBURG, 17 October. Petroleum Joco 7.85 brief, dito geld. Spiritus per Oct. 19Vs> Nov./Dec, 18 Vs. Stemming kalm, BUDAPEST, 17 October. Tarwe beter. NEW-YORK, 17 October. Oct. Nov, Dec. .Ian. Mrt, Mec Mais. 38%37% Oct. Nov. Dec. Jan. Mrt. Mei. Tarwe. 73%75%79 79 18 Oct. Musis Sacrum, Schiedam, Nutslezing, spr. J, C. v. d. Berg, Heerenveeo, 8 o, 18 Groote Schouwb. Rotterdam, Ned. Opera, Cleopatra, 8 uur, 20 j> Groote Schouwb. Rotterdam, Vriend Fritz, 8 uur. 22 Tivoli, Rotterdam, De Drankduivel, 8 uur. Te Rotterdameiken avond Circus Vaneté, Stationsplein, 8 uurCasino Variété, Cool- singel, 8 uur; Pschorr Dameskapel, Kort® Hoogstr., 8 uur. is vóór de Boeren, vóór Oom Paul. Gelui* kig heeft die sympathie hier een hoogst aanleg en kunnen wij ons daarbij ook beroe pen op de rechtvaardigheid en de eerlijk heid. zijner zaak. Maar al waren deze eenigs zins twijfelachtig laat ons openhartig zijndan zou nog heb bloed kruipen waar het niet kan gaan, want de Transva- lers zijn nu eenmaal van onze familie. Ei ken slag, die hun wordt toegebracht, zullen wij voelen elk succes, dat zij behalen, ons verheugen. Waren wij hier ntet aan handen en voeten gebonden, het viei met- te betwijfelen of honderden en duizenden kloeke mannen zou men uit Friesland, Hol land en Zeeland, uit de pold'ers en van de heiden zien vliegen over de zee, om de stam verwanten ter hulp te komen. Waar thans alleen niet aan getwijfeld behoeft te wor den, dat is aan onze hulpvaardigheid tot het verzachten der geslagen wonden. Zeker is het bovendien, dat hier menig stil geheo zal opstijgen tot God, om een voor beide partijen eerlijk en eervol vergelijk of an ders voor de zegepraal van Oom Paul en zijn wakkere Boeren. GxDBUKT TXB Dvitk r»BTJ V. d fikaOMPAMOM CoUBAXI-

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6