Vrijdag 20 October 1899. 53"e Jaargang. No. 10068. Eerste Blad Maar een mensch! i Kennisgeving. Kennisgeving. STADS-ZIEKENHUIS. BUITENLAND. SQHIIEDAMSOE COURAhlir. Deze courant verschijnt dagelijks, niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaar dingen fl. .25. Franco per post fl. 1-65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaar dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: van 17 regels 90 cents; iedere regel meer 12% cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine aiiveelentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon So. 133. Inrichtingen welhe gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER EK WETHOUDERS VAN Schiedam, Gezien het verzoek van A. M, E. PAPEN- IiUIJZEN. om vergunning tot uitbreiding zijner broodbakherij aan de Hoogstraat no, 22, kadaster sectie B no, 1943, door m het daaraan grenzende pand Broerhveld no. i, kadaster sectie B no. 937, een hcelelucht-ovcn te plaatsen: Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeid verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelogd dat op Donderdag den 2den November a s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secietarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingtkomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19den October 1899. Burgemeester en uclhouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEËSTERen WETHOUDERS van SCHIEDAM Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen dat aan H. GABEL en zijne rechtveiknjgenden vergunning verleend is tot oprichting »an een hout zagerij en -schaverijmet gaskrachtmachine van 11 paardenkracht, in het pand aan de Hoofdstraat no. 135, kadaster seciie L. no. 1286. Schiedam, den 19den October 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris VERNÈDE. De Commissie van Administratie voor het Stads-7.if.keni")is te Schiedam is voornemens op Vrydag,- 2? October eersik., aan te besteden de levering van brood, melk, vïeeseh, vet en aardappelen. De voorwaarden vau levering liggen iederen werkdag, des namiddags van 2 tol 6 uren, ter lezing in het Ziekenhuis, terwijl de inschrijvingsbiljetten en, voor zoover noodig, de monsters aldaar op den dag der aanbe- DOOR IDA BOY-ED. 16) „Nu ja dan," zei-de Turibius, terwijl hij een laatsten blik van. verstandhouding met zijn vriend Kolvater wissel-de, „het moet dan maar gezegd worden. Mevrouw Kolva ter heeft op het dameskransje bij Mevrouw Muller voor zeker hooren vertellen, dat lui tenant Von Körlegg, die uw schoonzoon bij het duel doodgeschoten heeft, naar Mühlau overgeplaatst is en in de eerstvolgende da gen hier aankomt. Lebben is kapitein ge worden en gaat naar Metz." Deuben en zijn vrouw zaten als versteend. De beide, musici waagden het niet, er ver der een enkel woord over te spreken. Ein delijk riep Mevrouw Deuken uit: „Dat is een ongehoord gemis aan tact." „Het is zonder opzet gebeurdverzeker de de opperbaljuw. „Dat kan je toch wel op je vingers natellen." „Zeker! Och ja," stemde zij toe. „Maar het is toch een verschrikkelijke gedachte, dat onze dochter dien man wel eens zou kunnen tegenkomen." „Dat zou best kunnen gebeuren. Maar zie eens aan, vrouw, hoe dikwijls hebben wij ©r ons over geërgerd, dat Sabine zich om hiets hoegenaamd, wat er in Mühlau voor valt, bekommert. Zij kijkt niet eens naar buiten, als de soldaten met muziek voorbij komen, als zij niet juist Milly en Leo vóór het raam moet optillen. Ik geloof, dat zij niet eens weet, dat het kapitein Von Hai- steding uiterlijk 's moigens te 10 uren inge leverd moeten zjjn. De Commissie voornd., VAN WESTENDORP, Voorzit'-' W. A. VAN DOLDER Dz„ Secretaris. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 19 Oct. '99. Be oorlog. In Natal. Langzaam zijn de Boeren Natal in ge trokken; voorzichtig oprukkend, hebben zij zóó gemanoeuvreerd, dat van dne zijden één punt bereikt kon worden Ladysinitli. Daar bij Ladysmith zal dan ook de eerste beslissing vallen. Misschien vandaag nog. De telegrammen dio de lezer hierachter vindt, en afkomstig uit het Engelscbe legerkamp, doen tegen heden een groot gevecht verwachten. Men was gisteren reeds slaags; ook in Natal zijn de eerste schoten gelost, is het eerste bloed gevloeid-van Boer en Engelseh- man. Wellicht zullen heden de hoofdkorp sen elkaar slag leveren. Laat ons even zien hoe de t-oestand is. De hoofdmacht der Transvaalsche Boeren is nu blijkbaar Dundee voorbijgetrokken naar het Zuiden. Een telegram uit Preto ria, reeds twee dagen oud, zegt dat verschil lende kommando's optrekken in de richting der Biggarsbergen, tusschen Dundee en La dysmith. Generaal White bevestigt dit in zijn telegram aan het ministerie van oorlog in zekere mate; hij spreekt alleen van de nadering der Boeren uit Ingagane, dat meer noordelijk, tusschen Newcastle en Dundee ligt. De Boeren voeren eenige batterijen artillerie met zich. Van het Oosten rukken de kommando's, blijkbaar die waarover Lukas Meijer het bevel voert, eveneens op Ladysmith aan. Zij zijn uit de Transvaalsche districten Utrecht en Vrijheid in Natal getrokken en volgen nu de Buffeirivier. Generaal White meldde gisteren dat zij gekomen waren tot Itorkes- drift. Zullen zij daar de rivier overgaan en over Helpmakaar naar Ladysmith trekken? Öf is het hun taak nog verder zuidwaarts te trekken en zich in den rug der Engel- schen op te stellen? Van het Westen eindelijk trekken de Vrijstaters op. Hun troepenmacht verlaat de Drakensbergen, waarvan alle belangrijke passen echter bezet blijven. Hun voorhoede is gisteren in een gevecht gewikkeld met vooruitgeschoven cavalerie-patrouiltes, die tusschen Acton Homes en Bestors Farm staan; de laatste plaats ligt aan de spoor lijn Ladysmitli-Harrismith Hebben wij hier opnieuw te doen met een poging om de Vrijstaters afzonderlijk slag te leveren Zou het groote gevecht cfa-t Whi te heden venvacht, ook in de bedoeling der Boeren liggen Wij weten het niet; nadere berichten dienen afgewacht. Maai* niet onmogelijk komt het ons voor dat de Boeren hun ver- eeniging nog niet bewerkstelligd hebben, zoodat het „groote gevecht" nog uit zal blij ven. De Boeren moeten volgens den oorlogs- lendorf is, die aan den overkant bij Crolpa woont, en zij kent over 't algemeen geen van die hoeren bij name. De plaatselijke cou rant, als het daarin staat, kunnen wij ook gemakkelijk voor haar verborgen houden. Zij leest die zoo goed als nooit. Nu ziet men toch eens, dat het ook zijn goede zijde heeft, dat Sabine zich om niets te Mühlau bekom mert. Zij zal het in 't geheel niet te weten komen, dat Körlegg hier is. En zeggen zal heb haar ook niemand. Heb ik gelijk?" De beide heeren zeiden eenparig„Vol komen." Ook Mevrouw Deuben was gerustgesteld, voor zooverre dit mogelijk was, en kon we der een heimelijke bewondering voor de scherpzinnigheid van haar man niet onder drukken. Zij achtte het echter verkeerd, haar man door toestemming en goedkeuring te verwennen? en zeide aarzelend: „Ja, jij neemt al-les ook zoo luchtig op." Al zuchtende en zich vertrouwelijk tot haar vrienden wendende, voegde zij er bij „Het was toch een treurig lot. Met lotge vallen gaat het dikwijls als met zaken, waarvan het spreekwoord zegt: Het eindje zal den last dragen." „Zeer waar!" zeide Kolvater. „Volkomen waar!" bevestigde de muziek directeur. Deuben had nog meer geruststellende punten op het oog en vervolgde„En dan Mijnheer Von Körlegg. Hoe klein Mühlau ook wezen moge, wie zal er nu juist te gen hem over spreken, dat Sabine, dat wij hier wonen Zoo weiaig tact zal wel nie mand hebben. En dus is het altijd mogelijk, dat zij niets van elkaar te weten komen. Ge heel Mühlau zal het als een publiek geheim correspondent der „Daily Telegraph" be langrijke voorraden graan en fourage heb ben gevonden te Newcastle. Andere berich ten zeggen dat zij gebrek bobben aan wa ter en gras voor hun paarden. Te Pietermaritzburg wordt een korps van 1000 Uitlanders gevormd. De Imperial Light Horse, mecrendcels Johannesburgers, is reeds naar het front vertrokken. De Boeren hebben den spoorweg tusschen Dundee en De Jaagersdrift aan de Buffel rivier opgebroken. In het Westen zijn de Boeren er in geslaagd de hoofdplaat sen aan de spoorlijn volkomen te isoleeren. Tusschen Mafoking en Vrijburg, deze plaats en Kimberley en ten zuiden van deze stad bij Modderrivier zijn de spoorlijnen opge broken en de telegraafdraden doorgesne den. Daarenboven is Taungs, tusschen Vrij burg en Kimberley, door de Boeren bezet. Hevig wordt er blijkbaar gestreden om Mafeking, en naar het ons voorkomt is, wat ook de Britsche berichten mogen beweren, het succes aan de zijde der Boeren, die trou wens hier met 9000 man staan, terwijl Ba- dcn-Pawell over niet meer dan 2000 man beschikt. Zondag is er gevochten ten Noorden van Mafeking. De Boeren wilden daar weder de spoorlijn opbreken en de telegrafische ge meenschap verstoren of in hun macht krij gen. Zij zijn er dan ook in geslaagd het dorp Lobatsi met het telegraafkantoor aldaar te bezetten. Het schijnt dat toen de Boeren ook slaags zijn geweest met een gepantserden trein. Hoe de uitslag van dit gevecht is geweest, blijkt niet duidelijk. De Engelscbe berich ten van Dalziel, die niet zeer betrouwbaar zijn, spreken van een gewapenden trein die onder bescherming van maxim-kanonnen een poging ging doen om de spoorlijn te herstellen. De Boeren vermochten met hun geweervuur niets tegen den trein. En toch ra, ra, hoe kan dat moest de trein naar Mafeking terug. Maar onder bedek king van cavalerie werd nogmaals een po ging gewaagd, en er ontstond een bloedig gevecht waarvan de uitslag bij het afzenden van dit vreemde bericht nog niet bekend was. Waarschijnlijk is dit de tot tweemaal her haalde aanval, waarvan ook Transvaalsche berichten gewaagd hebben, en die blijkbaar geleid hebben tot een overwinning der Boe ren. De „Volksstem" enkent dat het verlies der Boeren bij Mafeking 60 of 70 dooden was, maar hun triomf zou volkomen zijn, daar zij Baden-Powell's kamp hebben be zet, dat door de Engelschen ontruimd was. Of er nog een tweede ontmoeting is ge weest met een gewapenden trein, is onzeker. Een telegram van Maandag uit Johannes burg gewaagt van een trein die uit Rhoda- sië naderde; deze vuurde op de Boeren, die zich evenmin onbetuigd lieten. Er zouden alleen verscheiden Kaffers zijn gedood. Ook dit bericht is erg onduidelijk. Men kan bijv. vragen, hoe die Kaffers de dupe weiden van het gevecht. Of waren er soms inboorlingen op den gepantserden trein Blijkbaar trachten te Engelschen te ver bloemen dat de Boeren hier de overhand hebben. juist tegenover hen beiden bewaren. En ten slotte: zoo iets komt toch wel meer voor. Hoe dikwijls treffen menschen, die elkaar wederkeerig naar de Noord- en Zuidpool wenschen, elkander in een gezelschap aan „Ja zeker!" riep Turibius uit. „Laat ons er maar bet beste van hopen," zeide Mevrouw Deuben en stond op om de kaarsen op te steken, waarbij geen van de heeren haar hielp. „Maar ik moet toch nog eens zeggen gemakkelijk zal het niet gaan. Als men zoo als moeder denkt-, dat men zijn kinderen goed opgevoed en zelfstandig ge maakt heeftEn als men dan weer van vo ren af moet beginnen, terwijl men gedacht had, eindelijk stil en rustig overeenkomstig zijn neigingen te kunnen leven!" Allen zuchtten toestemmend, en men zet te zich tob het spel neder. Al spoedig daarna trad Sabine binnen en nam met een handwerkje bij de tafel plaats. Zij zou liever in haar kamer gebleven zijn maar haar vader had er eens een opmer king over gemaakt, dat het een verkwisting was, alle avonden twee lampen te branden. Door honderd hinderpal-en in zijn gang belemmerd, strompelde het trio voort. Me vrouw Deuben telde halfluid, Kolvater met zwijgend zich bewegende lippen, Turibius gaf ieder nieuw gedeelte der maat met een beweging van het hoofd aan. Met dat al ble ven de spelers nooit lang met elkaar in de maat; zoodra er een vergissing geconsta teerd was, hield men op, telde vijf, tien, twaalf maten luide achteruit, zette valsch in, begon weder, totdat eindelijk alle drie de instrumenten een poosje in harmonie bleven. Het mooie hoofdthema van het eer ste gedeelte gelukte het best en. klonk in Toch is het onzeker of de stad reeds dooi de Boeren is genomen. Wel ia de witte vlag geheschen, nadat de Boeren het bombarde ment hadden begonnen; maar dit schijnt een truc geweest te zijn. van Engelscbe zij de om tijd te winnen. Immers, de parlemen tair die naar de stad werd gezonden, werd daar zes uur gehouden en t-oen zonder flink bescheid teruggezonden. De Boeren hebben daarop hun Krupp-kanonnen zóó opgesteld dat zij de stad bestrijken. Men zag toen dat de Engelschen bezig waren inderhaast een spoorweg aan te leggen, noodig voor de ver dediging der stad. Dat Mafeking het kan houden, verwach ten zelfs de Engelschen niet. Wèl Kimberley, dat dan ook lieel wat sterker is. In ons tweede blad van heden vindt de lezer een en ander over deze be langrijke plaats. Ook al wordt de waterlei ding door de Boeren afgesneden zooals bij Mafeking is geschied dan nog hoopt men tc Kimberley zich te kunnen houden er zijn bronnen die vroeger wel een grooter bevolking van water hebben voorzien. Omtrent het gevecht met den gewapen den trein bij Spijtfontein bezitten, wij nu ook berichten van Transvaalsche zijde. En het blijkt dat de voorstelling der Engel schen weder onwaar is geweest. De Boeren waren bezig de spoorlijn op te breken, toen de gewapende trein hen overviel. Eerst openden de Boeren een geweervuur; daar na kwam ook hun geschut in actie. Toen de tender door een kogel getroffen werd, keer de de trein naar Kimberley terug en zotten de Boeren hun vernielingswerk voort De Engelscbe berichten bevestigen deze opvatting door hun zonderlinge tegen spraak. Beweerd wordt dat den Boeren aan zienlijke verliezen werden toegebracht; het doel waarmede de trein was uitgezonden, nl. de spoorlijn te herstellen, kon echter niet bereikt worden. Ter-wijl aldus in Natal een beslissing op handen is en de voornaamste punten van de spoorlijn langs de westgrens door de Boeren benauwd worden, wordt door de Vrijstaters ook d'e Kaapkolonie bedreigd. De grens tusschen den Vrijstaat en de Kaapkolonie wordt gevormd door een zeer ontoegankelijk gebergte, waarin slechts en kele passen doortocht geven aan de spoor lijnen. Terwijl de Vrijstaat zelf dus niet zeer beducht behoeft tc zijn voor een inval uit de Kaapkolonie, is het omgekeerde wel mo gelijk. Althans zoo lang nog niet de belang rijke troepenzendingen de Engelscbe leger macht zijn komen versterken. Daarom nemen de Engelschen voorzorgs maatregelen. De drie grensstations zijn Ali- wal North en Norvals Pont en Bethulie in het midden; de laatste plaats ligt op Vrij- staatsch gebied. De Engelschen hebben nu van Aliwal North al het treinmateriaal naar het Zuiden gezonden en daarop het station verlaten. Hetzelfde is geschied te Norvals Pont; daar hebben do spoorwegbe ambten de brug over de Oranje-rivier ver nield., het station verlaten en rich naar Co- lesberg teruggetrokken. Ook daar acht men zich echter niet veilig; de vluchtelingen uit het Noorden trekken verder en een groot deel der bevolking gaat mee. Nog hebben de Engelschen bij Hopetown, Sabines ooren zóó bekend, d /ij zich te binnen bracht, wanneer en don ie» zij het eenmaal in de zaal der „Zang<« ademie" te Berlijn gehoord had. Bij het middengedeel te weid de verwarring schijnbaar onherstel baar maar de spelers werkten er zich door heen, terwijl ieder onwillekeurig zoo luid speelde, als hij maar kon. Volkomen bevre digd, reeds met vuurroode gezichten, gingen zij tot het scherzo over, waarbij Turibius zijn bovenlijf aldoor heen en weer bewoog. Eindelijk, nadat het voor Sabine gelieel on kenbaar geavordene adagio doorgeworsteld was, geraakte de kalmte der spelers in ge vaar. Op de hartstochtelijk vurige finale le den alle drie schipbreuk, maar ieder schoof met ongeduldige woorden de schuld op de medespelers, Sabine zette wijn en broodjes op, en vol geestdrift zeide Mevrouw Deuben„Och, het is toch zoo mooi!" „Het is het edelste genoegen, dat men hebben kan," bevestigde Tunbius. „We zullen het toch nog wel klein krij gen, dat moeilijke trio!" riep Kolvater uit. „Natuurlijk zullen we dat!" Deuben streek zijn vrouw welgevallig langs de vurige wang en zeide„Nu, wijfje, beu je weer eens in je element!" En Sabine luisterde en luisterde, hoe zij praatten en weder speelden, en weder kib belden en weder lachend spraken. En zij hoorde alles eindelijk als uit de verte. Haar ziel smachtte er naar, zich onge stoord aan haar eigen gedachten te kunnen overgeven. Als er dan geen geluk op de we reld bestond, dan moest er toch ergens rust en eenzaamheid te vinden zijn, alleen maar opdat men zou kunnen denken. aan de spoorlijn tusschen De Aar en Kim berley, de brug over de Oranje-rivier ver meld. Verspreide berichten. Volgens een bericht uit Kaapstad aan de „Daily News" heeft de minister-president Scl'.remcr de proclamatie, waarin de bevol king gewaarschuwd wordt geen hoogverraad te plegen, alleen op aandrang van Milner geteekend, die hem voor de keus stelde te teekenen of af te treden. De Engelschen aan de Kaap verheugen zich zeer over het afkondigen der krijgswet in West-Griqualand. Zij beweren dat de Afrikaamders nu cpeens heel wat kalmer zijn geworden. Volgens Engeische berichten, beginnen de inboorlingen een dreigende houding aan te nemen tegen do Boeren; in den Vrijstaat zijn het de Basuto's en de Zoeloes in het oosten van Transvaal volgen. De laatsten zouden verbitterd zijn omdat de Boeren hun kinderen hebben meegevoerd als gijzelaars voor de veiligheid van hun veestapel. Het laatste klinkt al zeer ongelooflijk. In Engeland hoopt men dat de Basuto's zich rustig houden, daar anders de Zoeloe's en de Swazi's zeker zullen volgen. Generaal White heeft in Natal de hetm aangeboden hulp van Kaffers afgewezen. De Kaffers beweerden dat de Boeren hun vee weghaal den. Dalziel meldt uit Pretoria dat een korps genie, waarbij ook buitenlandsche genie-of ficieren, van Pretoria naar de zuidwestelij ke grens, in de richting van Kimberley dus, is vertrokken. Een uitgelezen korps scherp schutters gaat mee. In Engeland was het Dinsdag de laatste dag voor de opkomst der reserven. Er zijn heel wat mannen thuis gebleven, maar toch toonen de bladen zich tevreden over de op komst. Politieke zaken. De Koninklijke Boodschap die gisteren in hot Engeische Parlement is voorgelezen, heeft grooten indruk gemaakt. Waarom wordt de militie onder de wa pens geroepen vroeg men zich met zekere beklemdheid af, en men meende in sommi ge kringen dat de x-egeering bedacht wilde wezen op alle gebeurlijkheden, interventie van een vreemde mogendheid of eenige an dere verwikkeling. Misschien heeft het vertrek van dr. Leijds naar Berlijn er wel toe bijgedragen dat dit denkbeeld bij sommigen post vatte. Een geruststelling is niet uitgebleven. Reuter bericht dat het doel van het onder de wapenen roepen der militie is eenvoudig om de Britsche garnizoenen aan te vullen, die verminderd zijn door het afzenden van de regimenten naar Zuid-Afrika. Een der gelijke maatregel werd in 1382 en 1885 ge nomen, toen een groot aantal van de gere gelde troepen zich in Egypte bevond. Nu willen wij hierop uiets afdingen. Maar er blijkt dan toch weder uit, dat de oorlog in Zuid-Afrika zeer ernstig is en be- slag legt op Engelands gelieele macht te land. Niet dan in zeer ernstige gevallen neemt de regeering haar toevlucht tot het onder de wapenen roepen der militie. Intusschen is ook de suppletoire legerbe- grooting verschenen, waarbij gevraagd wor den 10,000,000 pd. st. en 35,000 man extra. Aan al het gewichtige, het pijnlijke, het ontzaglijke wilde zij denken, dat reeds in haar leven gegrepen had. Dat waren toch gebeurtenissen geweest, dab was toch leven geweest. Wat was er hier? En aan hot onbegrijpelijke wilde zij den ken, dat de man, die haar echtgenoot had gedood, de man, dien zij eenmaal in het ernstige, bleeke, fiere gelaat gestaard had, dat juist deze ééne man voortaan met haar in deze kleine wereld zou leven. Maar het onbeduidende van het leven, dat haar omgaf, vergunde haar niet eens, daarover na te denken, zich daarover te ver wonderen. „Sabine, schenk Mijnheer Turibius eens in!" „Sabine, was het goed te hooren, dat wij niet met elkander in de maat wa ren En dan, als zij weder aan haar gedachten ontrukt was, hoorde zij telkens weder dat valsclie musieeeren zoo erbarmelijk duide lijk. Langzaam, langzaam stompte zich baar gehoor af, vergat zij het hooren en smolten de tonen weg, totdat een nieuwe uitroep haai- tot haai- omgeving terugbracht. Toen Sabine zich dien avond te bed leg de, verborg zij haar hoofd in het kussen, opdat de kleinen, die rustig sliepen, hun mama niet zouden hooren huilen. Hartstochtelijker dan ooit weende zij, en zij sprak het wanhopig in haar kussen: „Kon ik toch maar geduld Ieeren ge duld geduldI" (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1