\s IS lè*" If iw 1^ Rechtzaken. Kerk en School. G-emengd Jfieii ws. Finantiecl. 2 1353 2297 2846 3863 83 1437 2308 2970 4294 101 1590 2395 3176 4416 117 1065 2420 3405 4583 432 1962 2715 3484 4699 929 -2079 2735 3524 4891 1073 2153 2779 3754 5047 No. fr. Serie No 35 90000 4497 34 11 10000 4684 34 3500 6028 43 25 1000 4281 26 44 1000 4983 40 V isscher Ij. Scheepvaart. Handel. I p- In l/f h v 1$ Dirk Haspels voelt zich zoover hersteld, dat hij het binnenkort durft wagen de planken weer te betreden. De 3>A. Ct." kan het bericht van de sHaagsche Ct.", dat het pas opgelichte Arasterdamsch a cappella-koor, directeur de heer Messchaert, wegens slechte finaucieele resultaten nu reeds zou ontbonden worden, beslist tegenspreken. Vrijdag gaat 'tkoor naar Enschedé en Zutphen, en de reis naar Leipzig staat nog kalm op 't program. In het Savoy-tbeatre te Londen zal een nieuwe operette van sir A. Sullivan worden gegeven waarvan de titel nog niet is vast gesteld. De handeling speelt in Peizië. Onvoorzichtige houwers. Men meldde ons gisteren uit Rotterdam Heden werd voor de Rotterdamscke rechtbank behandeld de zaak tegen J. v. O. timmermansbaas, en J. d. H., metselaars- baas, onder wiens leiding den 29 Maart 11. aan den Boezemsingel te Rotterdam een huis gebouwd werd, waarvan op dien dag een 2 h Meter hooge buitenmuur omviel en terecht kwam op den werkman J. Meut- geert, wiens sleutelbeen brak en die eeu kneuzing m de zijde bekwam, waardoor hij geruimea tijd m zijn beroep verhinderd werd. Beido beklaagden hadden dien ochtend aan een 4-tal werklieden last gegeven aan de buitenzijde tot op de fundeermg uit te graven, niettegenstaande een hevige storm wind tegen de binnenzijde van den muur woei en die muur 3 a 31 cM. naar buiten overhelde (uit het lood gezakt was) en dat aan de binnenzijde van den muur op den lossen versch aangevoerden grond een sta pel van ongeveer 20 stellinghouten lag, die door zijn gewicht den lossen grond tegen den afwijkenden muur drukte, tengevolge waarvan de onder die omstandigheden on dernomen uitgraving bedoelde muur op den werkman M. stortte. Volgens beklaagde O. had de uitgraving plaats om de fundeermg na te zien, daar men verzakking meende te bespeuren, en wat do wind betrof, was ér dien ochtend slechts een koelte en kwam binnen 2 minu ten een sterke Zuid-Westen wind opzetten. De stellinghouten drukten niet tegen den muur, doch lagen vrij. De tweede beklaagde refereerde zich aan den eersten. Dr. L. M. Metz had getuige Mcutgeert in het Ziekenhuis drie weken behandeld en verklaarde dat de genezing volkomen is en waarschijnlijk verder geen nadeebg gevolg zal hebben. De opperman Van Hengst, die de fundee ring ontgraven had, zeide dat de stelling houten wel tegen den vrij staanden muur leunden. De muur was over Van Hengst heen gestort, maar hoewel hij mot steen-en was overdekt geworden, had hij alleen licht letsel bekomen. De buitenmuur was vóél de ontgraving niet geschoord geworden Vo-lgens den opperman stond er wel een stevige bries. De werkman Meutgeert wist met met zekerheid of de stellinghouten te gen den muur leunden. Volgens hem was de oorzaak van het ongeval zooals in de- aanklacht vormeld. Getuige wist dat de muur uit het lood stond. Do inspecteur van politie, de heer R. P. Stuivinga, was kort na de instorting ter plaatse en had gezien dat een gedeelte der stellinghouten die blijkbaar tegen den muur gesteund hadden, meegerold was. Volgens den inspecteur lag het voor de hand, dat de muur geschoord had moeten worden, en was de handeling der bouwers hoogst onvoor zichtig geweest. Bekl. O. had kort na het ongeval aan den inspecteur gezegd dat het leunen der stellinghouten er geen goed aan gedaan had. Bij het redden der menschen zouden vol gens beid. d. H. de stellinghouten over den afgebrokkelde!! muur zijn gevallen. Het O. M. bij monde van mr. De Josselin de Jong achtte heb omvallen der muur en de gevolgen van dien aan beide bekl. te wij ten en requireerde tegen beiden wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, voor elk 14 dagen hecktenisstraf. De verdediger, mr. A. C. van Blomme- stoijn, achtte in alle geval bekl. d. H. niet schuldig, daar hij het bevel niet gegeven had tot ontgraving. Beklaagden staan als voorzichtig bekend. De fundeering was dooi de bouwpolitie goedgekeurd, niettemin heb ben beklaagden ontgraven om een afwijking te kunnen constateeren. Een samenloop bevoegd is tot behandeling van inwendige ziekten, mits deze verband houden met de externe ziekte. Beklaagde was niet verschenen, maar had ten overstaan van den burgemeester van Voorburg zijne bevoegdheid volgens de wet van 1805 volgehouden. Het voornaamste onderzoek ter terechtzit ting betrof de vraag of de bedoelde stedelijke heel- en vroed meester, uit de vele zij liet dan ook voorgewende ziekteverschijnselen, opge somd in den brief van den denkbeeldigen zieke, ook zonder peisoonlijk onderzoek van den lijder, in de moening kon zijn gebracht, dat de patient aan een uitwendige ziekte leed, in welk geval hij zijne bevoegdheid tot interventie niet zou hebben oversein eden De heer J. Menno Huizinga,[inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, trad hier omtrent in langdurig debat met den kanton rechter en den ambtenaar van het Openbaar Ministerie, als slotsom waarvan de inspecteur niet met volstrekte zekerheid de mogelijkheid kon te niet doen dat de beklaagde, ook zon der nader onderzoek, kon vermeend hebben in casu te doen te hebben met een lijder aan externe ziekte, al hield de inspecteur zich overtuigd dat, gezien vooral de geheel onwetenschappelijke wijze waarop hier ge handeld was, de geheele zaak niet in deri haak was. Naar zijn persoonlijke meening kan het criterium van de al dan niet bevoegdheid onmogelijk blijken bij niet persoonlijk onder zoek van den patient, en zou beklaagde zich dus een bevoegdheid hebben toegekend op te josse, onwettige gronden. Doch nogmaals met nadtuk ondervraagd, moest de inspecteur blijven erkennen dat de mogelijkheid, waar over het onderzoek liep, volstrekt niet was buitengesloten. Naar aanleiding daarvan zag liet Openbaar Ministerie zich gedrongen de vrijspraak van beklaagde te vragen, zeer tot zijn leedwezen, gelijk de ambtenaar, mr. Doyer, deed uitko men, wijl ook hij overtuigd is dat de grond slag vau deze zaak niet zuiver is, al be- schouwde hij beklaagde meer als een weiktuig. De ambtenaar releveerde nog dat op de geneesmiddelen een aardige duit verdiend werd, want dat de apotheker, die de drankjes aan de patiënten verzendt, een contract heeft rnet de Onna op Yooiburg voor de levering van alle geneesmiddelen tot den prijs van 30 cents, waarvoor f12 wordtin gebracht. De uitspraak wordt later bepaald. rekening Ned, Herv. Kerk. Beroepen: te Rokanje, B. Boers Cz,, te Kedichetn. Aangenomen: naar Ursum, door J. YV. Poort, cand. te Leiden, GERcr, Kerken. Beroepen: te Leeuwarden P. A. E. Sillevis Smit, te Rotteidam, ter vervanging van dr. A. A. Kuijper, benoemd tot hoog- ieeraar aan de Vrije Universiteit; te Exmorra en Allingawier, P. J, Jongbloed Az., te Ooster-Nijkerkte "VVestersclielling c.a., J. Sybrandi, cand. R.-K, Kerk. Den 21en Oct. a. s. vei trekken naar Bra zilië, de missionarissen A. Wolterink, G. Gou verneur, priesters, en de leekebroeder O. Vervaart, allen uit het Franciscanenklooster te Megen, alsmede de heeren 11. Burgeisen F. Voorveld, uit het klooster te Wijchen, naar Petropolis, Hooger Onderwijs. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de staatswetenschappen aan de Universiteit .an Amsterdam op proefschriftGeschiedenis der Amsteidamsche concessies', de heer S. Zadoks, geboren te Dordrecht. Het eerste natuui kundig examen is met gunstig gevolg afgelegd door den heer M. J. van Pienbrotk. Lager Onderwijs. Gelijk reels vroeger werd medegedeeld, heeft eene door het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzersgenootschap benoemde com missie een onderzoek ingesteld naar de oor zaken van het verlaten der lagere schooi door kinderen boven 42 jaren, zonder dat zij de hoogste klasse hebben doorkropen. Uit dit onderzoek, dat over 917 scholen heeft kunnen loopen, is nu gebleken, dat in 24 pet. der gevallen de oorzaak te zoeken was in zwakke geestvermogens, in 0 pet. in van ongelukkige omstandigheden noemde ziekte; in pct_ in te ]ate plaatsing, in 1 de verdediger het, en pleitte vrijspraak. pct, in te groote klassen en gebrek aan per- Naar aanleiding van een in verschillende I sonee!» in 7 Pct- ï'1 ft,'moede' in 42 P.«- in bladen voorkomende advertentie dat iemand, die geheel door de natuurgeneeswijze behan deld en heisteld is, gaarne bereid is aan zijne lijdende natuurgenooten die het verlangen uit dankbaarheid het adres op te geven, liet een apotheker te 's-Gravenhage op die annonce reüecteeren, met het gevolg dat brochures en een vragenlijst werden toegezonden namens de directie van het sphysiatrisch sanatorium en pension Arentsburg bij de Geestbrug te Voorburg, bij den Haag." De apotheker, vermoedende dat er in dezen kwakzalverij in het spel was, liet nu aan de directie van bovengenoemde inrichting door iemand een brief schrijven, bevattende de uiteenzetting van een gefingeerde ziekte, onder toezending tevens van een fleschje met een mengsel van kina, citroenzuur en melk, de zoogen. urine van den lijder. In antwoord op dit schrijven ontving de gewaande zieke geneesmiddelen door bemiddeling van een Haagsch apotheker en tevens uit naam van de directie van het sanatorium een schrijven onderteekend door een stedelijk heel- en vroedmeester te Voorburg, waarbij den ge- waanden zieke werd medegedeeld dat hij zich niet ongerust behoefde te maken en de ge neesmiddelen goed waren. Heden was deze heelmeester voor het kantongerecht in Den Haag gedagvaard, be klaagd van overschrijding zijner bevoegdheid, omdat de stedelijke heel- en vroedmeester slechts de heelkunde mag uitoefenen en wel schoolverzuim, in 5 pct. in onverschilligheid en slecht gedrag, in 5 pct. in verandering van school. Reservekader bij het wapen der cavalerie. De Min. van Oorlog brengt ter kennis van lelanghebbenden, dat: lo. het examen van hen die wenschen te worden toegelaten tot eene verbintenis als vrijwilligers voor het reservekader bij het wapen der cavalerie, bedoeld onder d van art 7 van het Kon. besluit van 23 Juni 1897 no. 50, opgenomen in de »Nederlandsche Staatscourant" van 13 Juli 1897, no. t, dit jaar zal plaats hebben op 27 Nov. a.s. en zoo noodig op een of meer volgende dagen 2o. In verband daarmede, in dit jaar de aanmelding voor het examen moet plaats hebben vóór 27 Oct. a.s., bjj den eomman- deerende-officier van het regiment huzaren waarbij de adspirant de verbintenis wenscht aan te gaan, door het inzenden van de ken nisgeving, ingericht volgens het hieronder opgenomen model aa, behoorende bij de be schikking van den minister van Oorlog van 2 Juli 1897, Vilde afdeeling, no. 60; 3o. het meerbedoelde examen zal worden afgenomen ter standplaats van den comman- deerende-officier van het regiment waarbij de adspirant de verbintenis wenscht aan te gaan, zijnde Deventer voor het 1ste, Venlo voor het 2de, en 's-Gravenhage voor het 3e regiment huzaren -io. men zich, voor wat betreft de eischen van kennis en bedrevenheid voor het examen vastgesteld, tot het ondergaan van een mili tair geneeskundig onderzoek en verdere in lichtingen kan wenden tot den commandee- rende-officier van een der regimenten boven genoemd. (»St.-Ct.") Politietoezicht. Het politietoezicht op de visscherij in de Noordzee zal van 1 November 1899 tot 1 Maart 1900 worden uitgeoefend door Harer Majes- teits schoeners Zeehond en D o It ij h. Harer Majesteitts schoener Argus wordt met 1 November a. s. buiten dienst gesteld. (sStct"). Pen legaat. Wijlen mej. II. S. de Booij, overleden te Arnhem, heelt aan de Maatschappij van Wel dadigheid te Frederiksoord, eene som gele gateerd, groot f 1000, vrij van successierecht. Tentoonslellin van Voedingsmiddelen, Naar men ons meldt zal er van 919 Decem ber te Antwerpen eene Tentoonstelling van Voedingsmiddelen gehouden worden, ontwor pen door de \rereeniging van Hotelhouders, enz. Deze tentoonstelling is in den tiant van de Haogsche. Het ongeluk bij Papendrecht. Te Gioningen is het laatste tooneel afge speeld van het drama te Papendrechi, waarbij een jong, veelbelovend leven vernietigd werd. Daar is gistermorgen het stoffelijk overschot begraven van G. W. JJ, baron van Imhoff, doctorandus in de rechten te Amsleidam, die Zondag j.l. onder de gemeente Papen- dreeht zoo jammerlijk verdronken is. Behalve de familie bewezen een tiental Amsteidam- sche studenten den oveiledene de laatste eer. Hen 14-tal kransen en bouquetten dekten de lijkbaar. Aan de geopende groeve vertolkten twee der studenten de gevoelens van dtoef- heid en weemoed, die het Amsterdamsch Studentenkorps bezielen bij het verscheiden van hun geliefden vriend en makker. Deze twee woordvoerders legden namens de oud leden van sThemis" en het dispuut-gezel schap van dien naam ieder een krans op de lijkbaar. De vader van den overledene dankte voor de eer den diep betreurden zoon be wezen. Pen Pngehch hospitaalschip. In jiThe Lancet" van deze week komt een uitvoerige beschrijving voor van het hospi- taalscliip dat de Eugeischen voor de gewon den in den oorlog hebben uitgerust. Het blad betoogd dat in dit geval bijzondere voor zorgen vereisclit werden omdat het ieger 70,000 mau zoo groot is en het aantal vei wondingen dus mogelijk alles overtreffen zal wat het over zulke zaken gedurende het grootste deel dezer eeuw heeft kunnen boek staven. Dat de oorlog de schuld der Boeren is, en dat Engeland een groote mate van voorzich tigheid, geduld en verdraagzaamheid heeft aan den dag gelegd, daarvan is de ledaelie natuurlijk zeker, maar nu de strijd niet te vermijden was, moest alles worden gedaaji om hem spoedig tot een eind te brengen en vooial ook om de gevolgen zooveel mpgelijk te verzachten. Daaiotn heeft men in een week tijds een pass jeisschip tot hospitaalschip iugeiicht en voor de afreis gereed gemaakt Van de tweede klas rookkamer maakte men een mime operatiekamer, zoo volledig en goed ingericht als men maar vei langen kon. Alleen miste het blad een apparaat voor Rontgen-straien, maar dat was al in het veldhospitaal en misschien zou liet ook op zee minder goed te gebruiken zijn. Verder vvaien er drie ziekenzalen met zestig ijzeren hangmatten, en afzonderlijke hutten voor zieke officieren, benedendeks, door een lift van uit de operatiekamer te bereiken, een volledige apotheek kortom, alles wat noodig was. Als de zieken en gewonden dus van het oorlogsterrein in het binnenland de kust weer hebben bereikt, zal het hun aan niets ont breken, maar «The Lancet" twijfelt er niet aan dat ook voor ruime transportmiddelen voor den geheelen, zeer uitgebreiden, genees kundigen dienst te lande, in alle opzichten zal gezorgd zijn. Aan ieder soldaat is de vraag gesteld of hij zich met het oog op het heerschen van typhus in Natal, met anti-lyphusserum wil de laten inenten en 70 °/0 heeft vet zocht die bewetkiug te mogen ondergaan. Brand bij wilde dieren. In den dierentuin te Berlijn heeft Dinsdag ochtend een brand gewoed in het gebouw dat door de groote roofdieren woidt bewoond. Toen de brandweer te hulp kwam en liet vuur bluschte, was een jaguar al gestikt en een leeuweripaar had zware brandwonden gekregen. Het kostte den bewakers zeer veel moeite de dieren, die in angst in de hoeken van de hokken waren gekropen, daaruit i naar de tralie-kooien te drijven. liet gevaar van langdurigen arbeid in apotheken. In New-York is er een beweging ontstaan tegen den overmatig langdurigen arbeid der apothekersbedienden en om die te steunen wees men op het groote gevaar voor het publiek dat daaruit voortvloeit, In 1897 waren er 13 sterfgevallen tenge volge van vergissingen bekend geworden, maar er waren er zeker nog veel meer on bekend gebleven, daar de apothekers veelal groote sommen betaalden om de slachtoffers tot stilzwijgen te bewegen. Ook voor de be ambten zelf was de toestand noodlottig. In vier jaar tijds kwamen 19 gevallen van zelf moord onder hen voor, of van vergiftiging door morphine en cocaine dat de geplaagden genomen hadden om zieh op de been te hou den. De zaak is nu bij de wet geregeld en een langer arbeid dan van tien uur vei bo den. Op Zaterdag mag gedurende twaalf uur gewerkt worden, maar op Zon- en feestdagen niet meer dan zes uur. Albino's. Albino's noemt men zoodanige personen in wier huid, haren en oogen de donkere kleurstof (het pigment) ontbieekt. Bij den gewonen mensch wordt die kleurstof afge scheiden in de opperhuid, het haar en het regenboog- en het vaatvlies van het oog en geeft aan die liehaamsdeelen een eigenaard!, koloriet Waar zij ontbreekt, is de huid bleek, het haar wit en de pupil der oogen rood, omdat door de kleurlooze oogvliezen veel licht op het bloedrijke vaatvlies valt. Hierdoor ont staat een prikkel, die de albino's eenigszins lichtschuw maakt. Het albinismus komt niet alleen voor by den mensch, maar ook bij paarden, konijnen, wezels, ratten, muizen enz, wellicht bij alle gewervelde dieren, en die toestand kan erfelijk worden, zooals bij het fret, den albino van den wezel. Ook be paalt het zich wel eens tot enkele plekken van het lichaam. Een concert voor verliefden Te Duisburg weet de kapelmeester van de Stadtkapel veel stijl in de programma's te brengen. Het laatste concert was uitsluitend voor verliefden of voor hen, die het willen worden samengsteld nl. sllochzeitszug" van Rubinstein, ouverture dFigaro's Hochzeit" van Mozart, sBrautchor aus Lohengrin-Verlobungs- Walzer" van Volstedt, lied sMit Dir" van Abt, sLiebestraum" van Czibulka, nHocli zeit-potpourri" van Reckling en ®Dein auf ewig" van Popp. Verstokte celibatairen uit Duisburg en om streken moeten na dit concert geheel be keerd zijn. Wat de meezen eten. Hoe nuttig kleine vogels zijn, blijkt dikwijls het best uit het ondetzoek van den inhoud hunner maag. Met dit do ff heeft de heer Cla rence M. YVeed een aantal zwaitkopmeezen onderzocht gedurende den winterl8971898. Het sierlijke kleine vogeltje bleek een gan- sche reeks van insekten te verdelgen. Zijn voedsel bestond, zeoals het ondetzoek leetde, voor 21 pct. uit eieten van bladluizen, vóór 30 pct. uit insecten van allerlei andere soor ten, voor 5 pct. uitspinnen en spinneneieien, en voor 28 pct, uit plantaardige stoffen. Van deze laatsten bestond verieweg het grootste deel uit knoppen of stukken daar van, die het dier tegelijk met de daataan klevende insekterieieren had ingeslikt. De rest van den inhoud der maag bestond uit zand, kiezelsteentjes en onherkenbai e stoffen. Hersenen en Redenaarstalent. De pkysioloog J. B. Laborde bood aan liet Panjsohe genootschap voor biologie eeu door hem geschreven werk aan, dat de titel draagt. „Psychologische levensbeschrijving van Leon Gambetta."hij knoopte daaraan een uiteenzetting vast over de betrekking tusselien de ontwikkeling der hersenen en het redenaarstalent. De heer Laborde is voorzitter van het vóór twintig jaren ge stichte „Genootschap voor Autopsie", dat zich tot taak heeft gesteld, zich in het bezit te stellen van de hersenen van een zoo groot mogelijk aantal mannon van beleekems en door het onderzoek daarvan meer licht te verspreiden over de physiologic der herse nen. Tot de kostbaarste schatten van. dit genootschap belmoren o. a. de hersenen van Gambetta, Faidlierbe en Viollet-le-Duc. Gambetta's meest in het oogloopende eigenschap was ongetwijfeld zijn verbazend redenaarstalent, en het onderzoek van zijn hersenen heeft bewezen, dat deze aanleg in den bouw van het centraal zenuwstelsel dui delijk te herkennen was. Als zetel van het spraakvermogen kan men, op zeer voldoen de gronden, de derde hersenwinding (win ding van Broca) beschouwen, en deze toont bij de hersenen van Gambetta een tweemaal zoo sterke ontwikkeling als bij het gemid delde van andere hersenen. Opmerkelijk is verder de opmerking van Laborde, dat de tei-e geestelijke begaafdheid van den mensch minder afhankelijk is van den om vang en 't gewicht der hersenmassa, dan van haar qualitative ontwikkeling. De herse nen van Gambetta hadden betrekkelijk oeax zoo klein gewicht, dat het onwetenschappe lijk publiek zich daarover dikwijls heeft vroolijk gemaakt. Zij wegen slechts 1246 gram, terwijl het gemiddeld gewicht bij goed gevormde hersenen van volwassen men schen 1350 gram bedraagt. De begaafdheid van den staatsman-redenaar was dus uitslui tend het gevolg van de buitengewone ont wikkeling van enkele gedeelten der herse nen. Laborde heeft uit zijn onderzoekingen ook conclusion getrokken over de ziekte, waaraan Gambetta op betrekkelijk jeugdi gen leeftijd is bezweken en daardoor een po ging heeft beproefd oin de legende over de ooi-zaak van Gambetta's dood uit de wereld te helpen. In de ontwikkeling van Gambet ta's hersenen kan men, volgens Laborde, ook do verklaring vinden van diens buiten gewone wilskracht en van het niet minder buitengewone zelfvertrouwen en zelfbewust zijn, dat hem eigen was. Aan het slot van zijn voordracht noodig- de Laborde de aanwezigen uit, hun herse nen bij testament aan het genootschap te vermaken. „Is er voor den geleerde van be roep" zoo besloot hij wel wat rhetorisch „een edeler voldoening denkbaar, dan de wetenschap, aan welke hij zijn gansche le ven heeft gewijd, ook nog na zijn dood te dienen V' A»*'* Faillissementen. Vit de Staats-Couranf. Uitgesproken: 16 Oct. J. Valk, laatstelijk winkelier en var- kenssiaciiter, thans zonder beroep, Amsteidam. Rechter-comm. mr. Th. J. Hoppe. Curator mr. J. W. Scbreuder. 17 Oct. J. C. J. de Jong, vroeger brood- en banketbakker te Leiden, tbans reiziger vooreen photograaf te Breda. Rechter-corom. jhr. mr. A. J. J. van Sasse van Ysselt. Curator mr. E. Jellinghaus. A. C. üabertnehl, landbouwer, te Nieuw- veen bij Alphen. Rechter-comro. jhr. mr. YV. H. de Savornin Lobman. Curator mr. J. 11. Goudsmit. Opgeheven: C. J. Spoel, behanger, te 's-Gravenhaee- Stodel, Schiedam; J. E Verbeek, Rotterdam J. R. ten Hoeve, bakker, Amsterdam. tTltlotlngen. LOTEN KANTON FREIBURG air.15v ig8fl Serietrekking 14 October. Premietiekklns 15 November. 530 1 6854 55 1 7 73*4 5690 7446 SERVISCHE LOTEN 2 pct. a fr.100 v. j Trekk. 14 Oct. Betaalb. 14 Nov 756 1673 2471 3039 4281 4497 4684* 815 1864 2761 3877 4457 4638 4983 1569 Serie 2761 1673 4638 4281 4457 Alle overige numnieis vet vat in bovensta set leen elk fr. 100, 6046 fr. 2?j 275 HOEK VAN HOLLAND, 19 October. Hedeo aan den afslag de stoomtrawler F rederik Cornells. MarktprijzenKabeljauw, groots doode fl, middol f0.60, tarbot groote f6,30 middel f4, kleine f 1.50, griet f I, tong giootj 75 c., middel 50 c., kleine 25 c., schol groote fl.05, middel 75 c., kleine 30 c., roode pM. nen 50 c., gullen 50 c., scharsong 15 c., alles per stuk; stortschoi f6.80, handschel f9, schar f2.10, knorhanen f2, gullen f 2.40, alles per mand. SC11EVEN1NGEN, 19 October. Hedenochtend werd van Umuiden en Nieuwediep circa 20D mand versche visch aangevoerd. Tongen golden f0,40 tot f0.70, kleine is van f 0.10 tot f 0,24, tarbot van fl tot f 1.75, griet van f0,25 tot f 0.75, schol van f0.15 tot f 0.50, tongscharren van f0.08 tol f015, zeehanen van f0.20 tot f 0 70 per stuk; schol van f4 tot f6, kleine schol van f2 tot f2.50, schei visch van f2.25 tot f3, schart en van f2 50 tot f4 per mand, IJMU1DEN, 19 October. Heden waien aan de markt de stoomt!avvlers sCiète", »Julie"en «Holland II", met scheivisch, kabeljauw, groote, middel en kleine schol, teng en talbot. «Hol land VI" en Engehche stoomtrawler «LO 365 Sweetheart", met kleine en middel schol, schar, tong en tarbot. Zes kotters met 150 a 230 tongen, wat tarbot, griet, rog, 30 a 45 mandjes scholletjes, schar. Een zestigtal botters met 30 a 140 tongen, 5 a 25 mandjes scholletje-, schar, wat tarbot en rog. Er weid betaald voor; groote schelvisch f8 50 13, middel f6 a 8.25, kleine f3.50 a 4.10, groote schol f12 a 14.50, middel f7 a 7.75, kleine f2.75 a 3.50, schar fl 70 a 2.25, alles per mand groote tongen f 0 75 a 0.90, middel f0.40 a 0.50, kleine f 0.25 a 0 30, gioote taibot f8 a 8.50, tniddei f4 25 a 4.50, kleine f 1.75 2.25, log f0 60 a 0.70, alles per stuk. Hoogwater te Schiedam. Oct, 21 v.ro. 5.1 G nam. 5.36 225.58 6.14 Hoogte van het water op do Rivieren. Berichten van 19 October. L0B1TH, 2 uur 's roidd. 10.23 Gew.0.10 M, MA1NZ, 12uur'smidd. 0.97 Gev. 0.02 M. KOBLENZ, Ouur'smorg. 2.07 Gev. 0.09 M. ÏR1ER, 12 uur'smid. 0.54 Gev. O.iOM. RUHRORT, 8 uurmorg. 1.42 Getv. 0.03 M. Zon en Haan. Zonsopg. Oct. 21 6.37 v.to, onderg. 4.52 n.m, 226.39 4.50 Laatste kwartier 26 Oct. Nieuwe Maan 3 Nov. HET WESTLAND, 19 Oct. Op de veilingen van gisterenavond werden de volgende prijzen besteed: stoofperen f 1 50 a _.30, stoofappelen fl,25 a2.65 per kinspiuit- kool fl.10 a 1 35, kroten 25 a 37i/s ct„ p;e« 25 a 35 c. per zakblauwe druiven 40 a 80 tomaten 10 a 14 ct. per kilo; tafelperen a 8 ct., tafelappelen 2 a 10 ct., komkommers ct.,meloenen 10 a 25 ct. per stukprinses- senboonen 40 a 60 ct., per 1000. MASTENBROEK, 19 Oct. Hooi. Prima Karoperetlands- f 12.50a 14.50, Binnenvelde uit Mastenbroek, Genemuiden en Grafhorst fll.a 12.idem 2equa!, f 8.—s 10.stroo f 9.— a 12.alles per 1000 halte kilo, vrij spoor of schip. CUREGHEM-ANDERLECHT, 19 Oct. Heden waren aangevoerd 1755 stuks runderen, waarvan 852 ossen, 134 slieren, 969 koeien. Men betaalde voor ossen fr. 0.70 a 0,80, stieien fr. 0.55 a 0.70, koeien fr. 0.55 a 0.70 per kilo. LONDEN, 19 October. Op de veemarkt werden aangevoerd18Ü runderen, 100 schapen en lammeren, 10 kalve ren en varkens. Prijzenbeste runderen a schapen en lammeren 3/4 a 5/6, kalveren 3/8 a 6/0, varkens a p. steen. HAMBURG, 19 October. Petroleum ioco 7.85 brief, dito -. Spiritus per Oct. 10i/8, Nov./Dec. 185/aStemat"1? kalm. BUDAPEST, 19 October. Tarwe mat. NEW-YORK, 19 October. Oct. Nov. Dec. Jan. Mrt. WJj* Mais. 381/3 - 3'°/? Oct Nov. Dec. Jan. Mrt. Mee we. 757/g79% 79$ ~A tr E Si D A, 20 Oct. Groote Schouwb. Rotterdam, Vriend Fritz, 8 uur. 22 t> Groote Schouwb. Rotterdam, DeHof- slachter, 8 uur. 22 d Ttvoli, Rotterdam, Do Drankduivel, 8 uur. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uur; Casino Variété, Cool- singel, 8 uur; Pschorr Dameskapel, Korte Hoogstr,, 8 uur. Gedrukt txx Dvmmm v, d. Soekdsmmqmm Cotnuiffi

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6