53"° Jaargang. Dir.sdag 24 October 1899. No. 10071. Eerste Blad Maar een mensch! BUITENLAND. De oorzaken der nederlaag, SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 125. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en V1 a a r d ijn g e u 40 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van *17 regels fl. 0.90iedere regel meer 42 Va cents. Reclames 30 cents per regel. Grootc letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeligc voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Mo. 123. De DIRECTIE van de GASFABRIEK maakt bekend dat te rekenen van den j|n Oetober a.s. de COKB8PRIJS voor particulieren is bepaald op «O cents per HL. De Directeur DE BATS. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 23 Oct. '99. Be oorlog. De positie der Boeren. Het ziet er kwaad uit voor de Boeren. In slag op slag toonen de Engelscben hun meerderheid; bij Glencoe en Elandslaagte hebben de Boeren geducht slaag gehad. En 't ergste is dat steeds nieuwe troepenzen dingen. met meerder oorlogsbcnoodigd.licden naar Zuid-Afrika worden gezonden, terwijl de Boeren de leemten in hun gelederen niet aanvullen, hum genomen geschut niet ver vangen, hun verloren paarden niet voor an dere verwisselen kunnen. Neen, het zou dwaasheid zijn, heb zich te ontveinzende zaak der Boeren blijkt zwajkker te staan dan men dacht. Zoolang niet de versterkingen waren aangekomen, had men hoop dat de Boeren in Natal de Engelschen voor zich uit konden drijven dat zij door eenige aanvankelijke, flinke overwinningen al wat van Hollandschen bloede is iu Zuid-Afrika moed cn kracht zouden geven om zich met lien te verheffen tegen het Britsch gezag. Het tegendeel is gebeurd. En te Glencoe èn te Elandslaagte zijn den Boeren, gevoe lige verliezen, toegebracht, verliezen die wij zeiden het reeds door hen niet kun nen worden vergoed. Elke man, elk stuk geschut, elk paand, elke wagen dien het betrekkelijk kleine Boeren-leger verliest, beteekent een man, eeu kanon, een paard, een wagen minder de Boeren hebben geen reserven, geen mili tie, geen inlandscbe of koloniale troepen om, waar noodig, de gapingen aan te vul len. Een groot gevaar is, dunkt ons, ook de eigenaardige samenstelling der Boerenle gers. Herhaaldelijk is in verschillende oor logen gebleken dat alleen een mach'tig ge voel van tucht en opziend vertrouwen in de aanvoerders den troep vermogen te sterken tegen den demoraliseerenden, onbmoed'igen- den invloed van nederlagen. Hoe zal het in dit opzicht bij de Boeren zijn? Men weet dab van discipline ongeveer geen sprake is, en dat de bevelhebbers hun gezag ontleenen aan het kommando zelf dat hen.k'iest. DOOB IDA BOY-ED. 19) „Dus," begon Arnold eindelijk het ge sprek, zich aan haar woorden vastknoopend, „dus heeft u mij zeker iets te zeggen, Me vrouw? Of kan ik u misschien 'n dienst be wijzen? Er is geen enkele, waarvoor ik met met lijf en leven ter uwer beschikking zou staan." Sabine was van de vurige begeerte ver vuld, te weten, alles te weten, wat hij dacht eu gevoelde. Zij keek hem verlangend aan. „Had u al vernomen, dat ik hier woon U scheen ten ■minste Volstrekt niet verwonderd on langs, toen we elkaar op de markt ontmoet ten." „Ja." „Wanneer? Hoe?" vroeg zij dringend. Zij had haar linker am, hij zijn rechter o-p de bank gesteund. Zóó, zaten zij, naar elkander toe gekeerd, van verre gezien als twee vrienden, die met elkaar in gesprek waren. „Al dadelijk op den derden dag na mijn komst alhier, door kameraden," vertelde hij. „Ik deed de gebruikelijke vraag naar de fa milies, waarmee men omgang kan hebben, naar de bezoeken, waarvan het raadzaam is, ze af te leggen. Men somde naast de aan zienlijken van Mühlan ook de eigenaars van landgoederen uit den omtrek op, daaronder ook Mijnheer eRinald Deuben van Heins- dorf. Nog voordat ik mij had herinnerd, waar ik dien naam al eens meer gehoord had want uw geslachtsnaam, Mevrouw, had mij niet bijzonder geïnteresseerd, maar Eindelijk loopen de Boeren nog tweeërlei gevaar. Een flinke overwinning zou wel licht het Afrikaander-element in de Kaap kolonie en de Natallers van Hollandschen bloede aangemoedigd hebben zich openlijk, met het geweer in de hand, bij de Boeren legers aan te sluiten. Voorloopig is het uit zicht daarop en de proclamaties van Reiiz en Steyn bewijzen dat men. te Preto ria en te Bloemfontein op hulp van de brooders in de Engelsehe koloniën hoopte al zeer gering geworden. Bovendien zou een succes der Boeren van eenig belang hun prestige tegenover de Zoc- loe's, Swazi's en Basuto's zeer verhoogd heb ben. Nu is het mogelijk dat dezen, de zwak heid der Boeren ziende, in beweging komen. Opgemerkt dient dat al onze berichten uit Engelsehe bron komen. Zelfs de Trans- vaalscke telegrammen over Delagoa-baai moeten Aden passeeren, waar de Engelsehe telegraafbeambten een zekere censuur toe passen. De Engelsehe overwinningen kun nen dus wel wat al te mooi zijn afgeschil derd; dat zij overwinningen, belangrijke overwinningen hebben behaald, daaraan kan ongelukkigerwijze niet getwijfeld wor den. Bij Glencoe en Elandslaager. Vrijdag hebben de Boeren klop gekregen bij Glencoe, Zaterdag bij Elandslaager, tus- seken Glencoe en Ladysmibh, En gisteren is opnieuw dc strijd ontbrand bij Glencoe en Dundee. Voor de bijzonderheden over de verschil lende gevechten, verwijzen wij naar de tele grammen hierachter, die een vrij volledig beeld geven van heb gebeurde. Voor zooveel noodig willen wij ze hier eenigszins toelich ten. De tactiek der Boeren is blijkbaar slecht, geweest. Dit is wel de voorname oorzaak van hun échec. Immers, zij hebben niet met den aanval gewacht totdat zij een zoo groot mogelijke macht tegenover de Engelschen konden stellen. De berichten zijn ten deze wei niet duidelijk, en nog altijd, weet men niet of het 4000 dan wel 9000 Boeren zijn geweest die Vrijdag te Glencoe het kamp der Engelschen aanvielen. Maar er is reden om te vermoeden dab het eerste cijfer meer de waarheid nabij is. Want toen de Engel sehe cavalerie en de artillerie 's avonds de Boeren vervolgden, stieten zij op een ande re groote troepenmacht der Boeren waar mede zij in een gevecht gewikkeld werden, waarvan de uitslag nog niet gebleken is. En Zaterdag en Zondag schijnen de Boe ren hun a-nival vernieuwd te hebben. Jou- berb's troepen zouden Zaterdag de Engel schen iu hun verschansingen hebben aange vallen, en Zondag werd Dundee, wel is waar zonder groot succes, door de Boeren bescho ten. Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat de Transvalere die Vrijdag op Dundee Hill do nederlaag hebben geleden, een voor uitgeschoven] afdeeling vormden, die eer minder dan meer dan 4000 man sterk zal zijn geweest. Uit het feit dat Joubert de Engelschen in hun verschansingen aanvalt, en Dundee weder beschoten wordt, schijnt te volgen toch las ik dien eenmaal, ik meen onder de doodadverientie in de couranten voor dat ik nog recht kon nadenken, was het fcus- schen mijn kameraden reeds een, punt van verschil, of een omgang tusschen mij en Deuben we1! mogelijk was. Uit deze woor denwisseling kwam ik te weten, dab u hier woont." Met neergeslagen oogleden had zij toege luisterd. Nu sloeg zij plotseling de oogen op. Een zonderling gevoel maakte zich van hem meester; het was hem, als verschrikte hij voor deze vurige blikken En gedurende den langen tijd, dien hij in de groote, vrije wereld had geleefd, had hij gedacht, dab hij den blik dezer oogen wel zou kunnen weerstaan. „En daardoor was u zeker uw nieuw kom mando en Mühlau en alles vergald?" vroeg zij. Zij wilde hooren, dat hij leed. Zij wilde een taak ten opzichte van hem te vervullen hehben, en wel de taak, hem zijn kalmte weer te geven, zijn gedachten op te vroolij- ken „Neen," zeide hij, en keek haar vrijmoe dig en doordringend aan. „Maak uit dit „neen" niet op, dat ik over al het verledene luchtiger denk dan een jaar geleden, toen wij elkander bij het graf van uw echtgenoot ontmoetten. Maar ik heb tien maanden Ir.ng in Amerika doorgebracht. Dat wil wat zeggen. In een eerste plaats beteekent het, dat er geen mensch bestaat, die zóó onbuig zaam, zóó ontoegankelijk is, dat zijn omge ving geenerlei invloed op hem zou oefenen. Ik ben vrijmoediger en onafhankelijker ge worden, Het komt mij althans voor, dat dit zoo is. Ik verbeeld mij, dat ik het overtol lige aan gevoel, waaraan wij allen lijden, een weinig weggevaagd heb. Ja, het is en blijft zoo: ik heb een man, die echtgenoot en vader was, bij een duel doodgeschoten. dat de Engelsehe cavalerie en artillerie de hoofdmacht des vijands niet hebben kunnen tegenhouden. De Engelschen schijnen zich in him eerste stelling te Glencoe te hebben teruggetrokken om daar de Boeren af te wachten. Ook bij Elandslaagte was hab geen ster ke Boerenmachb die generaal White tegen over zich had. De Engelsehe berichten die, om de overwinning mooier te maken, hoog opgeven van de sterke stelling der Boeren, spreken van 1000 man, waarbij zich 's mid dags nog 1000 man zouden voegen. Schat men dus de Boeren aldaar op 2000 man, dan is do raming zeker niet te laag en waar schijnlijk te hoog. De Engelsehe oorlogscorrespondenten jui chen en schreeuwen over de onberekenbare gevolgen van de nederlaag der Boeren. De lezer weet dat ook wij die gevolgen niet on derschatten; zij kunnen zeker hoogst ern stig zijn. Toch zijn de Boeren in Natal nog niet verloren. Er zijn groote, smartelijke verlie zen geleden aan meuschenlevens en oorlogs tuig, maar zooals generaal Joubert zich te genover de Engelschen te Glencoe hand haaft en blijkbaar zelfs aanvallend op treedt, houden de Boereu, ondanks hun ne derlaag bij Elandslaagte, toch de spoorlijn LadysmithGlencoe bezet bij Wasehbank, wat noordelijker dan Elandslaagte. De En gelschen zouden hen daar Zondag aanval len; van dit gevecht weten wij nog niets. Opmerkelijk is, dat de Engelschen bij Glencoe zooveel officieren hebben verloren. Generaal Symons werd doodelijk gewond en is later gestorven; vóór zijn dood moet hem nog zijn bevordering tot generaal-majoor hebben bereikt. Voorts zijn er gesneuveld twee kolonels, één majoor, drie kapiteins en vijf luitenants; ernstig gewond werden één kolonel, één majoor en één kapiteinverder werden gewond twee majoors, vijf kapiteins en tien luitenants. Bij Elandslaagte is de Boeren-generaal Jan Koek zóó ernstig gewond ,dat hij bezwe ken is; ook een neef van Joubert schijnt hier gesneuveld te zijn. door do Boeren geleden, zijn van verschil lenden aard. Dapper is er gestreden zoo van de zijde der Engelschen als van die der tegenstan ders. Op dit punt hebben beide partijen elkaar niet veel toegegeven. En wat het ter rein betreft, waren de Boeren zoowel bij Glencoe als bij Elandslaagte in het voor deel. Zij hadden zich verzameld op een. Imo gen stellen heuvel. Afgezien nu van de tactische fouten waar over wij boven spraken, is vooral gebleken dat het gemis van goede artilleristen wel de voornaamste oorzaak is van heb échec der Boeren. Hun geschut werd bij Glencoe verbazend slecht bediend, terwijl de Engel sehe artillerie, na eerst de kanonnen der Boeren tot zwijgen to hebben gebracht, prachtig werkte bij de dekking der stor mende infanterie. Bij Elandslaagte, waai- het Duitsche, het Nederlandsche en andere hulptroepen mede Maar evenzeer is en blijft liet waar, dat ik hiervoor niet verantwoordelijk ben, noch in het algemeen, noch in het bijzonder. Met ernst, met rouw moge ik aan het voorgeval lene denken, maar niet met grievend nabe rouw, dat mijn. kracht zou verlammen. Ik ben een man en een soldaat. Den moed be houden! Verder! En niet achter mij om zienDat is mijn voornemen." „En dus behoefde het u zeker niet meer te agiteeren, dat ge mij hier aantreft, dat mijn broeder uw vroegere kameraad is," riep zij bitter uit. Hij keek haar met smartelijke verbazing aan. „Dus wenschte u, dat ik bij de herinne ring aan het voorgevallene altijd onder een last gebogen zou blijven vroeg hij. Zij bloosde. Zij wist eigenlijk niet, wat zij wilde en wenschte. Hij moest zich in zijn gedachten slechts met haar en met haar lot bezighouden! Eu als hij aan het gebeurde dacht, dan was dit toch altijd een bezighou den met haar Maar toch zeide zij vol be rouw „Vergeef het mij „De toestand," vervolgde hij, „is toch in allen gevalle zonderling, al agiteert deze mij ook niet. Naar ik hoor, M'evrouw, leven uiv ouders erg teruggetrokken, evenzo o u zelf. Uw broeder en ik zullen op geen intie- men voet met elkander trachten te komen, bij de onvermijdelijke ontmoetingen zal het hem en mij niet aan tact ontbreken dien alles bemiddelenden, alles nivelleerenden, alles bedekkenden tact, die in ons officie ren om zoo te spreken reeds werktuiglijk functionneert. En mocht u, Mevrouw, van den winter, zooals ;k van harte hoop, weder m gezelschappen verschijnen, dan kan u er zeker van zijn, dat ik altijd wel een reden zal weten te vinden om te bedanken en u een ontmoeting met mij te besparen." Zij vernam uit zijn woorden vóór alles dit in het vuur zijn geweest, weid het geschut der Boeren heel wat beter bediend. Waren het misschien Duitsche artilleristen die met hun ervaring de onbedreven Boeren hiel pen? Jammer dat kolonel Schiel, de aan voerder van het Duitsche hulpkorps, door de Engelschen is gevangen genomen. Van hem, den gewezen Duitschen officier, was voor de Boeren nog veel te verwachten. Een tweede oorzaak die tot de nederlaag der Boeren, bij Glencoe althans, heeft ge leid, is het beleid van generaal Symons, die sinds eenige weken zijn mannen geoefend had in de vechtwijze der Boeren langzaam voorwaarts dringen, telkens dekking zoe kend achter de oneffenheden van het ter rein, en uit die gedekte stelling telkens den vijand met een goedgerieht geweervuur teis terend. De Engelschen hebben bij Dundee Hill gedaan, wat vroeger de Boeren bij Ma- juba Hill met zooveel succes deden. Bovendien heeft de Engelsehe cavalerie en bereden infanterie zoo mooi gemanoeu vreerd, dat de Boeren van twee zijden wer den bestookt. Toen was het pleit voldon gen; langer stand houden was niet moge lijk. De Boeren moesten met achterlating van hun geschut in het dal terugtrekken. Resuimeereude kan men zeggen dat de Boeren, afkeerig als zij zijn van vreemde meesters, verzuimd hebban voor een good korps artilleristen te zorgen; zij staan nog op hetzelfde standpunt als in den vrijikeids- oox-log. Misschien heeft de herinnering aan Majuba en Lang Nek en Krugersdorp hen wel wat overmoedig gemaakt tegenover de „roomeks". De Engelschen daarentegen blijken veel geleerd te hebbenzij liebben hun vecht wijze veranderd voor de omstandigheden door schade en schande zijn zij heel wat wij zer geworden. Van liet Westen en. het Zuiden komt maar weinig nieuws. Van de west grens ontbreekt het bijna geheel. Hoe kan het ook anders, waar de telegrafische ge meenschap nu geheel verbroken is. Een telegram uit Kaapstad van gisteren brengt dan ook nu eerst een dépêche over van kolonel Baden-Powell uit Mafeking van een week geleden. De Engelsehe kom- mandant zegt daarin dat de Bo-eren in ver schillende gevechten 53 dooden en zeer veel gewonden hadden. Nog is er een. door Kafferloopers van den correspondent van de „Leader" te Mafeking overgebracht bericht, dat de Boeren na de insluiting der stad door een geblindeerden trein aan de Noordzijde met zware verlie zen zijn verdreven. De Engelschen hadden twee dooden en veertien gewonden. Ook de „Daily Mail" heeft een bericht van haar correspondent te Mafeking van 14 dezer, dat eveneens door Kafferloopers naar Hopetown, ten zuiden van Kimberley, is overgebracht. Hij vertelt dat de Boeren dien dag om zes uur 's morgens in allen ernst de insluiting der stad begonnen. Sinds eenige dagen waren zij reeds in kleine troe pen de stad genaderdallengs hadden.- zij zich in groote troepen verzameld aan den Transvaalsehen kant der stad. ééne, dat hij er niet aan dacht, zich ander maal te laten overplaatsen. Zij haalde be vredigd en verlicht adem Toen zij peinzend zweeg, vroeg hij, die haar eerste woorden niet vergeten had„U had er naar ge tracht, Mevrouw, mij eens te ontmoeten. Mag ik nu vernemen, wat u van mij ver langt?" Een plotselinge vnlegenheid maakte zich van haar meester. Eensklaps begreep zij, dat haar voornemen, aan dezen man zoo maar rondweg te willen bekennen, dab kaar huwelijk ongelukkig geweest was, onzin, een onvrouwelijke dwaasheid was. Hoe had zij ook maar een oogenblik lang aan zoo iets kunnen denken Na een korte pauze zeide zij haastig: „Alles, wat u zooeven tegen mij zeide, dat was het, wat ik wenschte te weten te komen, wat ik wilde bespreken. Ik was zeer verontrust bij de voortdurende gedachte, dat d'e positie lastig voor u zou wezen. Ik dacht, dat deze gemakkelijker zou worden, als wij als wij eenmaal ,.U heeft gelijk gehad, Mevrouw," stem de hij" hartelijk toe. „Het is mij indfcruaad een geruststelling geweest, u te mogen mee deden, hoe ik denk en dat ik mijn verblijf alhier niet als een ramp beschouw, die mij iedere minuut mijns levens vergalt. Ik had inderdaad gevreesd, dat u met deze voor stelling aan mij kon denken." „U heeft nagedacht over hetgeen ik riep Sabine uit en zweeg verschrikt. Iets ondoordachts was er bijna over haar lippen gekomen. Ook hij verschrikte. Zij vermeden het, elkander aan te zien. Zij begrepen, dat wederikeerig bekend had den, hoe hun gedachten steeds met elkander bezig geweest waren. Met een veranderde stem, blijkbaar diep bewogen, op den zandigen. weg neerkijkend, Kolonel Baden-Powell zond toen een gc- wapenden trein met een deel van het Bc- chuana-protectoraat-regiment uit om te zien de hoofdmacht der Boeren te verstrooien. Vier mijlen buiten de stad begonnen de En gelschen het vuur met liun maxim-kanon- nen. De Boeren zouden toen weggereden maar achterhaald zijn, waarop een hevig vurgevecht ontstondde Boeren waren ge dekt, de Engelschen niet. Toch drongen de laatsten op, toen Cronjé met versterkingen aanrukte. Evenwel, ook uit de stad kwam kolonel Ilore met verselie troepen en twee kanonnen die de Boeren groot nadeel toe brachten. Ook kwam een tweede gewapende trein met. liet Ckartcrcd-politie-korps. Het eind was volgens dit zeker niet onverdacht bericht dat de Boeren met groote verliezen teruggedreven werden. Dc Engelschen hadden 2 dooden en 14 gewon den. De Boeren hunnerzijds zeggen het Brit- sehe kamp van Rathlabama, ten noorden van Mafeking, te liebben genomen en de spoorlijn bij Kraaipan met de bruggen ver nield te hebben. Over Kimberley vernemen wij niets. Be vestigd wordt dat de Boeren de bruggen bij Fourteen Streams en over do Moddernvier vernield hebben. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de IIol- landsche kolonisten ten Noorden van Kim berley zich hebben aangesloten bij de Vrij- staters, die de stad hebben omsingeld. Andere berichten zeggen nog da,t de Boe ren het station van Belmont, tusschen Kim berley en Hopetown, bezeten versterkt heb ben, cn dat zij naar het zuiden trokken met dc bedoeling de spoorlijn tusschen Hope town en Do Aar te vernielen. Aan de zuidgrens van den Vrijstaat trek ken de Boeren zich eveneens samen. Een bericht uit Colesberg, het laatste Kaapsche station op dc lijn Port Elizabeth- Bloemfontcin, zegt dat men een inval ver wacht, maar dat de grens goed wordt be waakt. Dat de Boeren reeds de grens over getrokken waren eu op Colcsburg aanruk ten, werd eerst beweerd, maar bleek spoedig een loos al arm te zijn. To Aliwal North is een dame aangeka men uit SmitMicLd (Vrijstaat). Zij vertelde dat zij aan de grens de Vrijstaatscke troe pen was gepasseerd; zij was ^ingehouden en streng gevisiteerd. Maandag was het Smithfield-kommando, 700 man sterk, on der bevel van Swanepoel, naar Bethulië ge trokken, waar de geheele troepenmacht der Vrijstaters op 2000 man wordt geschat. Hun plan do campagne heette te zijn, dat het Rouxville-kommando de Oranje-rivier zou overtrekken naar Aliwal North om daar het station en de telegraaflijn te bemachti gen. Het Bethulië-kommando zou zich dan bij het Rouxville-kommando komen voegen. Gehoopt werd dan op het toestroom-en van Hollanders in de Kaapkolonie. Volgens Engelsehe berichten zouden de zen intusschen zeer ontmoedigd zijn door de nederlagen in Natal. waarin hij met de punt van zijn sabelschee- de figuren trok, vroeg Arnold „En mag ik ook weten, hoe uw leven ge weest is?" Zij zweeg, met zich zelf in strijd. Ant woorden stond hier gelijk met te veel te zeg- gen. „Hond mij niet voor indringend," ver volgde hij; „maar ik meen, dat uw leven mij toch zeer veel aangaat. Een noodlottig vooival verwijdert ons geheel en al van elk ander. En, juist dit voorval verbindt ons tevens op een zonderlinge wijze aan elkaar. Onverschillig kan mij uw leven, dat uwer kinderen niet zijn, neen, nimmer!" Zij knikte even en mompelde: „Neen, neen onverschilligheid dat is onmoge lijk „U woont bij uw ouders in," zeide hij. „Nu het eenmaal moest gebeuren, dat u ge noodzaakt was, uw- zelfstandigheid op te ge ven, was de terugkeer in het ouderlijk huis zeker de beste, de gelukkigste oplos sing." „Denkt u dat?".riep zij bitter uit. „Ik denk, dat zelfstandige, eerlijke arbeid, een bestaan, waarbij ik meesteres van mijn wil bleef dat dit de beste, de gelukkigste op lossing zou geweest zijn." „Is uw .verhouding tot uw ouders dau geen goede?" vroeg hij ontzet. „O ja de beste," zeide zij met toene- menden hartstocht. „Verste mij niet ver keerd Mijn vader is de goedheid in eigen persoon, mijn moeder kwelt zich al, als zij maai- denkt, dat ik niet tevreden, ben. Bei den houden dolveel van mijn kinderen. Ik koester slechts dien éénen wensch, den kal- men ouderdom van mijn vader en moeder niet te verstoren." (Word£ vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1