t 1 I? 3 1/ If Ih I?C tf M" BINNENLAND. STADSNIEUWS. SJ VLAARDINOEN. Kunst en Wetenschap. SPORT. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Telegrammen. It' ■fel M%*r* IF- K; J &y I'M It 1 B"^pS» |V>~ I h4 fAi m- %r f-y k/* W f-p^ Gemengde lücdcdccllngca, Een bericht aan de slnd. Beige" uit Straats burg zegt dat Engeische wervers daar jonge mannen voor het Britsche leger aanwerven, die hun diensttijd hebben vervuld. Zij beloven hun die een graad hebben bekleed, denzelfden graad in het Engeische leger. De Fransche minister van openbare wer ken, Baudin, heeft te Ivry gisteren eene redevoering gehouden, waarin hij een beioep deed op de samen wei king van alle republi keinen om de Republiek te doen perbiedigen. De regeering zal haar sociale politiek, inge leid ter gelegenheid der werkstaking te Creuzot, voortzetten, en doorgaan te strijden tegen het sclerieale gevaar". De nlnd. Beige" verneemt dat de regeering een wet zal indienen, waarbij voor staats ambtenaren verplichtend zal woiden gesteld twee- of driejarige studie aan en een diplo ma van een staatslyceum. Deze wet is na tuurlijk gericht tegen het katholieke onderwijs Uenri Brisson moet aan Caviale, oud-r,e- meenlerandslid van Veisaillcs, verzekerd hebben dat generaal De Gallifel nog vóór de bijeenkomst der Kamei zal aftreden De radico-socialist Guieysse, afgevaardigde van Morbilian, zou hem opvolgen. Het bericht is van de nGaulois" en dus niet zeer betrouwbaar. Volgens de »Siöcle" heeft Bérenger in het hoogverraadsproces kennis genomen van twee hoogst belangrijke verklaringen die zeer ge wichtige nieuwe elementen voor de instructie opleveren. De royalist De Monieourt wordt voorloopig in vrijheid gesteld tegen een cautie van 25.000 francs. De priester Grorges Andant, redacteur van de ïiCroix" te Limoges, vervolgt minister Millerand, die in zijn redevoering op 1 Octo ber 1.1. te Limoges het ultramontaansche blad een nschendblad" noemde. In hofkringen te "Weenen wordt bevestigd dat graaf Lonyay te Rome teeds tot de Ka tholieke kerk is overgegaan. Den 20sten No vember vindt zijn huwelijk rnet aartshertogin Stefanie plaats, die van Frans .Tozet een jaar- lijksche toelage van f 120,000 krijgt. Het echtpaar gaat in Hongarije wonen. De lG-jarige dochter der aartshertogin, Elisabeth, bl'yft met haar eigen hofhouding in Oostenrijk. Dat de troonsopvolger, aartshertog Frans Ferdinand, een morganatisch huwelijk zou aaBgaan met gravin Sophie Cholek, zooals Hongaarsche bladen beweren, wordt te Wee- nen tegengesproken. Te Durban is weer een zending van 25,000 p.st. in goud, bestemd voor Tians- vaal, aan booid der Avondal Castle in beslaggenomen, Een telegram van Zaterdag uit Caracas meldt dat generaal Amlrade van La Guayro gevlucht is naar Maracaibo, waarheen hij den zetel der regeering denkt over te brengen. In de hoofdstad is liet rustig. De revolutie schijnt dus een nieuwe phase in te treden. Castro is meester van de hoofd stad. t Provinciale Staten van Zuid-Holland. Op de agenda der aanstaande herfstverga- dering der Staten van Zuid-Ilolland komen o.a. de volgende voorstellen voor: io. Verhooging van het subsidie voor de Industrieschool voor meisjes te's Gravenhage van f 2000 op f 3500, 2o. Toekenning aan de Maatschappij tot Exploitatie van tramwegen, ten behoeve van de stoomtramlijn Gouda—Schoonhoven, van een renteloos voorschot van 1/3 in de aanleg en exploitatiekosten tot een maximum van f250.000, na aftrek vau een bedrag van f72.500, (door de localiteit bij te dragen) onder afwijking van het verzoek van den heer A. Kaptijn te Gouda, om provinciaal subsidie voor een gelijke verbinding. Hoewel het vaststaat dat de door den heer Kaptijn ontworpen lijn in aanleg goedkooper zal zijn, missen Ged. Staten daarin het groote voordeel van snel vervoer, dat het plan van den heer Vas-Visser meer ge»enseht maakt als een locaal-spoorweg zoude zijn. De Minister van "Waterstaat heeft aan den heer Vas-Visser medegedeeld, dat tegen den tramweg Gouda— Boskoop vooralsnog bezwaren bestonden, met het oog op de overbi tigging op de Gouwe. 3o. Voorstel van Ged. Staten lot toekenning van een provinciaal subsidie ten behoeve van een proeftuin in de lloeksche "Waard. Transvaal. De Koningin-Moeder hi oft, naar men ons uit 's Gravenhage seint, eene bijdrage van f 1000 geschonken in de kosten van de eerst daags naar het oorlogsterrein in Zuid-Afnka vertrekkende ambulance van het Ned. Roode Kruis. Onder commando van kapt. luit. ter zee Romer, zal het pantserdekschip Friesland, behoorende tot het Indische auxihaire es kader, zich begeven naar Delagoabaai, ter bescherming van Nederlandsche onderdanen en belangen. Heigeen door het Bestuur der Z.-Afrikaan- sche Yereeniging zal worden verricht ten bate der hulpverleening aan onze ooilogs- voerende stamverwanten in Z.-Afrika, zal een belangrijk deel uitmaken van de nuttige taak van het Nederlandsche Roode Krui*. De Z.-Afr.-Vereeniging zal betrefiende ambu lances geheel te rade gaan met de erkenniug der organisatie van het Ned. R. Kruis, dat, binnen de grenzen dei' conventie van Qenève, de eenig aangewezene is om op het oorlogs ter! ein Nederlandsche ambulances hun taak veilig te laten verrichten. Bij de afd. Amsterdam van het Roode Kruis is tot beden ingekomen, ongeveer f 650. Voor bijdragen aan. deze nuttige ver- ceniging vindt men hier in vele koffiehui zen bussen geplaatst. Dit goede voorbeeld vindc navolging. In den ouderdom van 73 jaren is te 's Gravenhage overleden de heer S. Appel, burgemeester der gemeenten Üe Rijp en Graft, lid der Staten van Noordholland voor Purmerend. De Nijmeegsche Bi and waarborgmaatschap pij zal worden overgenomen met 1 Januari e. k. door xule Nederlanden" (vroeger Zut- fensche) verneemt de s Verzekeringsbode". Transvaal. Met de inschrijvingen is het bedrag der collecte gestegen tot f 1522.41 Va. Nog wor den eemgc giften ingewacht. Een enkele maal werd gegeven onder be ding dat er toch niets voor de Engeische besteed mocht worden, of kwam een oud moedertje haar koper ofieren opdat ter wille van het penningske der weduwe de wapens der Boeren gezegend zouden worden. Aan een particulier schrijven, dato 1 Octo ber uit Johannesburg verzonden, hetwelk ons welwillend ter inzage werd gegeven, is het volgende ontleend sSpoedig zullen we nu tot een oplossing ge raken, daar Tiansvaal en Vrijstaat zich flink strijdvaardig maken. Zooals ik gehoord heb heeft Tiansvaal nu 20000 op den grens en Vrijstaat 13000 man klaar staan, dus geen kleinigheid. Onze Maatschappij is door de regeenng overgenomen en laatstgenoemde regelt nu de zaken. 't Is eigenaardig die commandotreinen te zien vei trekken, je ziet er jongens van 10 jaar maar ook mannen van 00, maar allen zien de zaken van de zonnige zijde; ze wenschen elkaar veel pleizier alsof ze naar een feest gaan. Ik hoorde een jongen van IS jaar onge veer, tot zijn grootvader zeggen»Toe ouwpa, zeg een bietje voor Ma dat ik maar is saam- gegaan, ik het niet tijd gehad niet haar te groeten." Zie hier een staalije hoe licht ze alles opnemennu ik hoop dat de Boeren het maar winnen mogen dan hebben wij kans dat er een gunstige lijd voor ons aanbreekt, in het tegenovergesteld geval geloof ik wel dat we naar Holland kunnen terugkomen. Nu de Engelscben verlaten dan ook bij hoopen de stad of liever bet land. Verleden Vrijdag bedroeg het totaal 2300 op een dag; dus noem dat iets; als ge nu de stad door gaat ziet ge reeds dat verscheidene firma's hun miten gebarrikadeerd hebben en met hout en ijzer dichtgemaakt, ja 'tis een raar gezicht, je kunt nu gemeubileerde huizen betrekken zonder dat het je een cent kost, ja sommigen geven geld toe. Deze week verwachten we de oorlogsver klaring en mocht hij nog niet komen dan eloof ik wel dat de Boeien zelf zullen be ginnen. Gisteren hoorde ik reeds vertellen dat op de Vrijstaatsche grens de Boeren reeds slaags ziju geweest, men zegt dat er 4 Boeren en 80 Engelsehon gesneuveld zijn en 400 Engelscben gevangengenomen, maar ik zeg, het kunnen Qok praatjes zijn die onwaar zijn, als het waar is, is dat al goed afgeloopen. Enfin, ik zal trachten U zooveel mogelijk op de hoogte te houden door couranten, brieven en photo's te zendenmaar komen ze wat laat of ongeregeld, dan weet ge reeds de oorzaak en behoeft ge U niet ongerust e maken." B. t. Üf. O. Zaterdag j.l. hield de afdeeling sSehiedam" van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers een vergadering in het Volkshuis. Na lezing der notulen, die behoudens eenige kleine wijzigingen werden goedge keurd, werden verschillende ingekomen stuk ken medegedeeld, o. a. die. betrekking heb bende op de practische opleiding der kwee- kelingen. In een der vorige vergaderingen had ril. het bestuur de opdracht gekregen, in verband met de toestanden dienaangaande te Schiedam, een onderzoek in verschillende andere plaatsen in te stellen, en naar aan leiding daarvan een rapport op te maken. Van enkele plaatren waren de antwoorden reeds ingekomen, terwijl van andere dengt- woorden spoedig verwacht werden. "Werd besloten, de reeds ingekomen stukken over die kwestie ter visie te leggen. Daarna werd door de afgevaardigden naar de leerpiichtbetooging op Zondag 1 October j.l. te 's Gravenhage een uitgebreid schriftelijk vei slag uitgebracht, dat in dank aanvaard werd. Vervolgens kwam aan de orde de bespre king over de uitingen, in de 3e afd. van den gemeenteraad gedaan, omtrent het optreden van sommige onderwijzers hier ter stede buiten de school. Het resultaat der uitge breide discussie was, dat liet bestuur in deze naar bevind van zaken zou handelen. Alsnu werd arn de orde gesteld de behan deling van den beschrijvingsbrief voor de a.s. Algemeene Vergadering. Men ging met algemeene stemmen mede met het hoofdbe stuur, waar dit adviseerde, dit jaar geen wij ziging in de statuten te brengen, omdat de Koninklijke goedkeuring op de wijzigingen eerst velleden jaar is verkregen. De punten, vooi komende onder Hoofdstuk II Wijzigingen van het Huishoudelijk Reglement werden na korte discussie in den geest van het praeadvies van het hoofd bestuur aangenomenterwijl omtrent de punten onder III Vergoeding aan leden van 't Hoofdbestuur besloten werd, nog geen beslissing te nemen. Het voorstel, onder IV om ïDe Bode" het orgaan van den Bond, gratis toe te zenden aan de leden van het Rijksschooltoezicht, werd zonder discussie aangenomen. De voorstellen, die hierna volgden, omtrent salarissen, meerdere zelfstandigheid van den onderwijzer, examens, kindervoeding en klee ding, gemeenteraadsverkiezingen, werden op geringe uitzonderingen na, alle in den geest van het praeadvies van 't Hoofdbestuur aan genomen. Het laatste deel van den Beschrijvings brief, onder den titel: Verschillende Voor stellen, bevatte punten betreffende Standen scholen, kosteloos onderwijs, neutraal onder wijs, onderwijs-iijkszaak, gelijkstelling van onderwijzers en onderwijzeressen, coöperatie, schending van het vereenigingsrecht, alge meen kiesrecht, gezondheidskolonies en nor maallessen. Ook bij de behandeling van die voorstellen kon de vergadering, behoudens de beslissing omtrent alg, kie«recht, met de meeniiig van het Hoofdbestuur meegaan. Hiermede was de Beschrijvingsbriei afge handeld, waarna met algemeene stemmen het Vuorstel van het H. B. aangenomen werd dit jaar de Algemeene Vergadering wel te houden, ondanks de beslissing van enkele afdeelingen, voornamelijk in het Noorden van ons land, dit jaar om financiëeie redenen de Vergadering niet te doen doorgaan. Bij de verkiezing van een lid voor het Hoofdbestuur voor de provincies Geldeiland en Utrecht werden alle stemmen uitgebracht op den heer D. van der Veen te Arnhem, sccietaris der Ondersteunings-commissie, ter- wij! tevens met alg, stemmen liet voorstel van liet II. B. om den onderwijzer Pruim te Arnhem ondersteuning uit de weerstandskas te verlecnen, aangenomen werd. De rondvraag gaf een der ieden de gele genheid, de aandacht te vestigen op het weislagen van liet te Amsterdam gehouden Onderwijs-congres. In verband daarmede zou hij gaarne zien, dat de afdeeling de mede king zocht van verschillende vak- en arbeidersverenigingen hier ter stede, om beter volksonderwijs te verkrijgen. Het be> stuur zal die zaak overwegen. Daarna werd de vergadering met een woord van dank en opwekking door den voorzitter gesloten. De heer II. van Diggelen alhier is te Dor drecht geslaagd voor het acte-examen vrije en ordeoefeningen gymnastiek. In de Olücieren-Yereeniging was Zaterdag avond het personeel der firma H. A. M Roelants de gast van den lieer en mevrouw Roelants, die hen naar aanleiding van het 50-jnrig jubileum der drukkerij, een feest avond aanboden. Door het gezelschap Le Gras en Haspels van den Grooten Schouw burg uit Rotterdam werd bij deze gelegen heid sVriend Frits" opgevoerd, terwijl een orkest de entre-actes aangenaam vulde. Dat er meriig hartelijk woord gesproken werd namens het personeel en door den ouden patroon met vriendelijkheid beantwoord, behoeft hier nauwelijks vermeld. Tot ruim elf uur bleef men gezellig bijeen, Leengaande na een défilé voor den heer en mevouw Roelants en hun tafelgasten. Het was een zeer welgeslaagde avond. Heden morgente 9% uur ontstond een begin van brand op den zolder der woning in de Leliestraat, bewoond door S. Klep. Een paar kinderen hadden met lucifers zitten spelen waardoor een bed bad vuur gevat. De moeder wist het bed nog snel naar beneden en op straat te brengen waarna een paar emmers water het vuur doofde. Oorrespondcntle. Wij verzoeken beleefd te adresseeren als volgt Ingezonden stukken, berichten enz.aan de Redactie. Advertentiön, opgave van abonnementen enz. -aan de Administratie. Door verwisseling der adressen kan het vooi komen dat vertraging octstaat. BURGERLIJKE STAND. Geboren 20 Oct. Maurits, zoon van P. van Wol- feren en T. Schoei, Kreupelslraat. Tennis, zoon van T. van Dijk en H. van der Kooij, Groenelaan. 21 Oct. Wilhelmus Cornell's, zoon vanW. van der Poel en M, Ileeze, Bakkerstraat. 22 Oct. Arnoldus, zoon van C. Bijl en C. Mastenbroek, Hoojdstraat. Overleden 22 Oct. Theodorus Petrus Jansen, oud 05 jaar en 5 maanden, Tuinlaan. Ter secretarie dezer gemeente, is met de bijlagen ter visie gelegd het verzoek van A. Hoogendijk Jzn. om vergunning tot op richting van eene likeurstokerij aan de Wil lem Beukeiszoonstraat in het perceel wijk G nr. 251. Zaterdag den 28 Oct. a.s., zal ten raad- huize, des namiddags ten 1J£ uie, gelegen heid worden gegeven om tegen het oprich- t n dier inlichting bezwaren in te brengen. BURGERLIJKE STAND. Geboren 22 Oct. Jacoba, dochter van L. A. Pruijt en M. de Bruijn, Zomerstraat. 23 Oct. Gerrit, zoon van W. Schaar en H. van Ree, Jacoi-van-Dijksiraat. David, zoon van P. 't Hart en M. vanSanten, Ged. Bierstoot. Het nieuwe stuk van den heer J. de Koo, dat voor de leden der Maatschappij Apollo zal worden opgevoerd, is een blijspel, dat den naam draagt van den hoofdpersoon, ïTobias Bolderman." Het stuk teekent, voor zooveel wij er van mochten vernemen, iemand die zich verbeeldt met groote scheipzinnigheid en wereldkennis begaafd te zijn, zijne omge ving volledig te kennen en te doorzien, maar daarmede ten slotte teleurgesteld en bedro (»N. R. Ct.") Naar wij vernemen is de zaak in handen gesteld van den rech ter-commissaris, door de arrondissements-rechtbank te Rotterdam in het faillissement van dien winkelier benoemd AMSTERDAM, 23 October. Koffie goed ord. Java 29, Santos 171/2 Suiker vast; Nov. I0i%j gedaan en geboden Tarwe op levering zonder noteerin™-. Rogge op levering iets lager, voorjaar rast- Oct. (147; Maait f139, 140, 141. PARIJS, 23 October. Spiritus. Oct frs. 35.25Nov. frs. 35.75 vier eerste maanden fr. 30.75 vier maanden' van Mei fr. 37.50. BERLIJN, 23 October. Spiritus per loco 44.70. KRALIKGSCHE VEER, 24 Oct. Heden werden ter markt alhier aangevoerd 10 zalmen, (i£r a 135, 3 St. Jacobznlmen fl.15 a 1.20 per y kilo. gen uitkomt. Alhier heeft zicii een Transvaal-comité ge vormd. Naar wij vernemen zal de heer A. Hoo gendijk Jz. zeer waarschijnlijk op het ter- rem bij de Wilhelminahavea alhier een. vischafslaggebouw stichten, om in liet ver volg van de -schepen der Doggermaatseliap- pij de versehe visck in plaats van te IJmui- den alhier te dom afslaan. Voor VIaardi 11- gen zou dat een niet onbelangrijk voordeel opleveren. Door den zwaren mist is gisterennamiddag tegen 5 uur de stoomboot van Vlaardingeo op Brielle nabij laatstgenoemde plaats op den wal gevaren; hedenmorgen kon wegens den lagen waterstand de boot nog niet vlot komen. Tot heden zijn ter secretarie als lijdende aan roodvonk aangegeven 35 personen, waar van nog 10 onder behandeling. Met de lezingen voor de leden van hejj Nutsdepartement alhier hebben zich in het a.s. seizoen belast 27 Oct. 1899 prof. dr. J. ten Brink, van Leiden; 8 Dec. '1899 J. Bruinwold Riedel, van Amsterdam, en 23 Febr. 1900 ds. J. C. Voorduin, van Naarden. Voor de in Januari te houden lezing ver wacht het bestuur nog belicht. De voordrachten zullen worden gehouden door de heerenMi'. Tak, van Haarlem, A. A. Beekman, van Schiedam en ds. M. van Kleeff, van Leiden, resp. op 10 Nov. 1899, 2 Febr, en 2 Maart 1900. Voorts zal één avond in Januari a. s. wor den gewijd aan muziek en voordracht, ter wijl de spreker voor een vijfden avond nader zal worden vermeld. Tot stemgerechtigden van Zuid-Holland ter algemeene vergadering van den Alge- meenen Nederlandschen Wielrijders-Bond zijn gekozen: H. Th. Wilkens Jr. 557 stemmen Mr. N. A. M. van Aken 553; J. E. Erdman Jr. 548; W. Broese vau Groenau 351; Mr. D. van Ilouien 359; Jhr. F. R. Groeninx van Zoelen 346; J, J. van Bosse 343; W. G de Knokke van der Meulen 340G. L. A, M. de Biuijn 330, D. Slis P.Lz 324; L. Mazel 323K. vau Rhijn 317allen candi- daten der Zuid-Hollandsche Touringclub. Loting zal later beslissen tusschen de hee ren G, P. van Outeren 314, candidant der Z.-H.-F.-C., en R, de Wilde 314, candidaat van zes andere Zuid-Hollandsche Vereeni gingen. Verder gekozen met 340, de heer A. C. Coster, candidaat van zes Zuid-Hol- landsche Vereenigingen. Jhr. mr. Elout van Soeterwoude kan de benoeming tob lid van heb Algemeen Be stuur niet aannemen wegens vestiging bui tenslands met December a.s. Treinvertraging. Dat de treinen op de Hollandsche lijn be langrijke vertraging hebben, is een gewoon verschijnsel. Erger is dat trein 537f, die de reizigers uit Maassluis, Vlaardmgen en Schiedam de elegenheid behoort te geven in Rotterdam den sneltrein van 7.05 's av. naar Den Haag en verderop te npakken", sinds 1 Oct., het begin der winterdienslregeling, steeds eerst na het vertrek van den sneltrein te Rotter dam aankomt. Gisteravond was het al bijzonder erg. In plaats van 6.46 kwam 5 3 7 1 om 7.16 Schie dam binnen en vertrok in plaats van 6.48 eerst 7.34. Niet minder dan 18 minuten bleef de trein in het station alhier staan. Bovendien moesten de reizigers nog bij Ben ge l&dijk 13 minuten stationneeren pm twee treinen voor de ceintuurbaan te laten xoor- bijgaan. Zoodat de trein die om 6.55 te Rot terdam behoort te zijn, daar een uur te laat aankwam. Kindermoord 1 Zaterdag werd uit een privaatput te Nij megen te voorschijn gehaald het lijkje van een pasgeboren kind. Een 24jarige dienstbode werd door de po litie gearresteerd. Het lijkje is gerechtelijk geschouwd. Trambotsing Nabij de Witte Brug aan het Kanaal te s Gravenhage zijn gisterochtend vroeg twee electrische tramrijtuigen met elkaar in bot sing gekomen. De voorbalcons werden inge drukt. Overigens liep 't ongeval zonder onge lukken af. Volgens een te Amsterdam bij een gro ot kantoor ontvangen telegram uit Berlijn zjjn aldaar de Raudmijnaandeelen heden ter Beurze 10 pet. gestegen op een gerucht, dat Kruger aan den Vollcraad zal voorstellen zich aan Engeland over te geven. Ook te Londen moet ter Beurze heden een aanzienlijke rijzing geweest zijn. Door het Bestuur der Hamburgsche Roode- Kruis-vereeniging is een oproeping gedaan aan alle voorstanders van het Roode Kruis aldaar om door krachtige bijdragen de uit zending mogelijk te maken naar Zuid-Afrika van een geheel uitgeruste ambulance voor artsen, verplegers en verpleegsters en mate rieel. Vooral met het oog op de stam verwantschap wordt aller medewerking ingeroepen. De bedoeling is de in te komen gelden toe te vertrouwen aan 't Duitsche Roode Kruis. Men meldt ons: Door een winkelier in manufacturen G. a.D. te Schoonhoven, die onlangs in staat van faillissement werd verklaard is bij verschil-, lende rechterlijke autoriteiten, zoomede bij den Minister van Justitie een aanklacht inge diend tegen een notaris uit een naburige gemeente, die een bedrag van f 1600 van den winkelier onder zijn berusting had. Volgens hem toch zou het faillissement vermeden zijn kunnen worden indien hij de beschikking over die som gelds had gehad. Ook van andere zijde zijn tegen bedoelden notaris bemerkingen gemaakt over zijn beheer. DURBAN, 23 Oct. Een groot komman- do op weg naar Melmoth in Zoeloe-land. LONDEN, 23 Oct. Reuter meldt dab de avondbladen een telegram publieeeren uit Kaapstad dat de Engelschen ook den twee den slag gewonnen hebben. De Boeren le den. groote verliezen en zijn gedemorali seerd. Kruger moet den raad gegeven hebben zich onvoorwaardelijk over te geven. LONDEN, 23 Oct. In dc Times" komt een ingezonden stuk voor, getee'kend Gar den, waarin geantwnoord wordt op de lum ber c grappenmakerij vam P. S. met de ver taling van een open brief, die Simons Du- toib m „Land en Volk" van 19 September heeft geschreven. Uit dien brief, gericht tot President en Volksraad, blijkt dat gematig de Boeren Engelands suzereiniteit ten op zichte van verdragen met vreemde mogend heden wel wilden erkennen en den Uitlan- ders kiesrecht na vijf jaren benevens 10 le den in den Volksraad wilden geven. De „Times" bevat in een hoofdartikel een beschouwing over het moreele en politieke resultaat van de twee achtereenvolgende overwinningen in Natal en zegt dat liet wa re besluit van den oorlog gal bestaan uit de pacificatie van Zuid-Afnka, dan om immer heb droombeeld van een Afrikaander natie te verjagen. In een ander hoofdartikel be toogt het blad dat de financieele voorstel len der regeering omtrent den. oorlog moe ten aangenomen worden, jwat zij ook mogen ziju, daar „men" („the man in the street") wonselit dat de oorlog beslissend zal zijn. De „Daily Telegraph" waarschuwt tegen het weergeven van de meerlingen van onwe tende bladen op het vasteland die Engeland vijandig gezind zijn; die meeningen immers zijn niet die van heb publiek op bat vaste land. Engeland, zegt het blad, hoeft geon bondgenootschappen noodig, maar stelt prijs op een vriendschappelijke verhouding. De liberale bladen waarschuwen tegen 't denkbeeld om middelen voor den oorlog te vinden door het amortisatiefonds buiten werking te stellen. De „Morning Leader" zegt dat thans, nu Majuba omgewend of gewroken is, iedereen moet trachten den oorlog te bekorten. LONDEN, 23 Oct. De „Times" zegt, dat de hoedanigheden, door de Boeren getoond, er zeer veel toe zullen bijdragen om de be vrediging van Zuid-Afrika te verkrijgen, wat het eenige einde van dezen, oorlog zijn kan. Wij moeten, zegt het blad, eens voor al de quaestie der suprematie oplossen, en. voor altoos heb spook van een Afrikaander- na tie verbannen. Indien de Engelscben terugdeinzen voor het bereiken van dit doel, dan zullen zij een ontzettende, misdadige dwaasheid be an. LONDEN, 23 Oct. In de telegrammen, door den correspondent van de „Daaly Mail" te Ladysmith ontvangen, waarin een beschrijving gegeven .wordt van het gevecht bij Elandslaagte, wordt gezégd, dat de be storming van de linie der Boeren door de Engelschen schitterend was. De infanterie chargeerde met de bajonet, doch werd tweemaal teruggedreven door het vreeselijke geweervuur der Boeren. De vooruitrukkende troepen aarzelden een oogenbliktoen snelden de Engelschen on der luid gejuich over de kopjes, en dreven, met de bajonet den vijand ,in alle richtin gen uiteen. De Boeren, door de overmacht gedwongen, trokken terug; later werd do witte vlag geheschen, en gaven de Boeren zich over. Tweehonderd Boeren, die poog den te vluchten, werden door de lanciers overhoop gereden. De correspondent voegt er bij, dat naar zijn meening de Boeren meer dan 400 man verloren. Generaal Joubert's neef behoort onder de gedooden, kommandant Demeillon uit Jo hannesburg onder de gevangenen. LQNDEN, 23 Oct. De „Daily Telegraph" ontving Zaterdag nit Kaapstad het bericht, dat een. krachtige afdeeling marinetroepen, voornamelijk van den kruiser P o w e rf u 11 met extra-trein naar heb Noorden gezon den is. LONDEN, 21 Oct. De officieele lijst van de gedoode en gewonde officiereu bij het ge vecht te Glencoe is te Londen ontvangen. Generaal Symons is doodelijk gewond; eU officieren zijn gedood, namelijk 2 kolonels, een majoor, drie kapiteins en vijf luitenants. Drie officieren zijn zwaar gewond, nameljjk een kolonel, een majoor en een kapitein. Zeventien officieren zijn gewond, namelijk twee majoors, vijf kapiteins en tien luitenants. LONDEN, 21 October. Officieel wordt opgegeven, dat 31 soldaten gedood en 151 gewond werden in den slag b(j Glencoe. LONDEN. 22 Oct* Buitengewone Zondags nummers der bladen behelzen het volgende telegram uit Glencoe van Vrijdagavond: sOnze cavalerie, die de Boeren achter volgde, stiet hedenmiddag op een andere aan zienlijke legermacht van den vijand en opende het vuur. De strijd duurt nog voort. GLENCOE, 21 Oct. Te twee uur in den middag werd zwaar vuren gehoord ten Noord westen van het kamp. ra?

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2