V I Gbdhuïi xxb Dbukjlrhw 7. d. SchudAjuein CotrBAJff Mèi s& ft"- Gemengd Sicinvs. Kerk en School. SPORT. F i nantiee 1. Y isscher ij. Scheepvaart. Mandei 27 'Ipe,/? J ter realiseering had ontvangen in een café aldaar en dat hij als honorarium zou ont vangen f 2000, welk bedrag hij ook gekre gen had door tusschenkomst van eon ander persoon. Ook herhaalde hij dat hij, de stuk ken bij een bankiersfirma aldaar te koop aanbiedende, niet wist dat deze van diefstal afkomstig waren. Van fuiainucclc operation, bijv. dab wel ecn= diefstal van effecten wordt voorgewend om aan geld te komen, had bekl. volgens zijn bewenns, nimmer gehoord. Subsit. officier van justitie mr. Van Geuns wees er op dat thans door het verschijnen van den getuige, de diefstal vaststaat en achtte bewezen de strafbare poging, hef be gin van de uitvoering van het voornemen, in de dagvaarding omschreven. Door de ver klaringen toch van den bekl. zoowel m de instructie als ter terechtzitting vier weken geleden, blijkt dat er bij hem bestond de „dolus eventuahs". Ilij heeft het zelf ge zegd: hij heeft werkelijk begrepen dat de stukken van diefstal afkomstig waren, en hij heeft het er, zooals men het noemt, op gewaagd om dc stukken te verknopen Hij, als man van zaken in effecten, moest en kon begrijpen dat een zoo buitengewoon hoogc provisie niet zou gegeven worden in een eerlijke zaak. Ook de geheelc houding van beklaagde wijst er op dat hij wist dat het geen eerlijke zaak was. Al zijti draaie rijen en leugens wijzen daarop. Bewezen achtende wat den beklaagde bij dagvaarding is ten laste gelegd, vorderde het O. M. de veroordeeling van den bekl tot 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Kappeijne van de Coppello, bestreed in de eerste plaats de dagvaarding waarin iets wordt ten laste ge legd dat ons Wetboek van Strafrecht met kent. In de tweede plaats betwistte pleiter- dat het bewijs geleverd is door de verkla ring van den getuige uit Rouaau, dat de stukken Fransche rente gestolen zijn In een uitvoerige schets toonde spreker aan hoe meermalen diefstallen van Fransche gelds waardige papieren gefingeerd worden om geld te verdienen door trucs die pleiter in bijzonderheden ontwikkelde. Verder trachtte pleiter aan te toonen dat held. niet het minste voordeel er bij had of ilrij de stukken al dan niet verkocht. Ilij had zijn provisie al in zijn zak en hij kou dus geen voordeel meer trekken uit door misdrijf verkregen voorwerpen. Pleiter concludeertlo. dat er geen mis drijf is gepleegd j 2o. dat men niet als be wezen kan aannemen dat de bedoelde te koop aangeboden stukken gestolen zijn en zijn cliënt dus niet schuldig kan worden verklaard. Ten slotte drong pleiter aan op duidelijker inrichting van de stukken die door gedetineerden moeten worden onder teekend omdat die stukken voor velen to taal onbegrijpelijk zijn. Na re- en dupliek werd de uitspraak in deze zaak bepaald op gisteren over 14 da gen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Saaksum, J. W. Pieper, cand. te Groningen te fluins en Lyons, E. B. Meijer, cand, te Leiden; te Warns en Schar!, B. Dijkstra, cand. te Hilversum. Aangenomen: naar Noordgouvve,door E, Nauta, te Avezaath. Bedankt: voor Delft, door J. de Lind van Wijngaarden, te Utrecht; voor Paesens, door C. Heemskerk, cand. te Leiden. Geref. Kerken. Beroepen: te Appelscha, P. Koster, te Zegwaart. Bedankt: voor Strijen, door D. Koflij- berg, te Barneveld. R.-K. Kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Naaldwijk, J. L. Th. Water reus tot kapelaan te Amsterdam (H. Wille- brordus binnen de Veste) C. B. L. Devoghel tot kapelaan te Gouda (O. L. Vr. Hemel vaart) P. J. Schravemadetot kapelaan te Hoorn A. W. Hulsboschtot kapelaan te Boskoop J. H. H. Saulenn, die assistent was te Haarlem (H. Joseph); tot kapelaan te Amsterdam (IJ. Catharioa), J. G. van Kelck- hoven en tot kapeiaan te Voorburg Th. A. J. M. Vlek, 15 Aug. II. priester gewijd. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het doc toraal examen in de klassieke letteren afge legd door den heer P. A. Sipkema, Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap de heer P. H. Court, geb. te Cheribon (Java), op Stellingen. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap op Stellingen en tot id. in de Staatswetenschap op proefschriftEenige beschouwingen over interventie in het inter nat. recht", de heer F. A. C. van Lijoden van Sandenburg te 's-Hage. Candid, theologie 1de heer H. 11. Canne- gieter. Theor. tandheelk.de heer B. W. Makking. De kampioenschappen van den Ned. Wie- Ier Bond zjjn Zondag te Maastricht gereden. Er waren veel deelnemers en veel publiek. De races waren een groot succes voor de N. W. B. Uitslag der races: profs. 1 K.M., winnaar Meyers; prof. 25 K.M., winnaar v.d.Knoop; match 5 K.M., winnaar v. d. Knoop; ama teurs 4 K.M., winnaar v. Lindonk; amateurs 25 K.M., winnaar Diehle; match 5 K.M., winnaar v. Lindonk. Verdere deelnemers: Schilling, Jansen, Vis- sches Bósscher, Stighels, Koldewijn en anderen. In de residentie bevinden zich thans de beide Italianen Reiter en Fontana, die de reis om de -wereld op een tandem hebben aan genomen op een weddenschap van 50,f00 francs. Zij zijn uit Florence vertrokken. Aan staanden Zondag zullen zij op het Sportterrein Den Haag bij de populaire wedstrijden een match rijden tegen een triplet, bereden door Hollanders. Sana' orxvm Oranje-Nassuu-Ooril. De werkzaamheden voor het sanatorium op Oianje-Xassau's-Oord te Renkum, zuilen binnen weinige dagen aanvangen met liet ophoogen van het gazon ten westen van het paleis. Lustrum te Leider. De aanstaande optocht der Leidsehe stu- oenten bij de lustrumfeesten in 1900 te hou den, zal vooistellen de intocht vanAibiecht, graaf \an Holland, Zeeland en Henegouwen. Heer van Erie-land ter Frieselie ku<4. Weldadigheid. Door de passaging en tcjuipage van liet stoomschip Smeroe, der Rotterdamsclie Lloyd, is gedurende de reis van Batavia naar Rolteidam, een bedrag van f479 bijeenge- biacht voor de Prins-Hendriksticliling te Eg mond a/Zee. Transvaliana. Een barbier in de Govert Fimckstiaat, te A mstei dam, weigeide Zaterdag twee Engel sclien te scheren. Een van hen was door den bediende reeds ingezeept, en moest zoo den winkel verlaten. De Engelschen hadden et- heel wat tegen in te brengen, maar onder de aanwezigen verwekte de represaille" groote hilariteit. Ook vernemen wij dat er bij de directie van het Panopticum pogingen zijn aange wend, die echter vruchteloos zullen blijven, om het beeld van koningin Victoria van de thans ingenomen plaats te doen verhuizen naar de gruwelkamer. (Tijd.) Een oesterhandelaar te lerseke deelde ons mede, dat hij van een paar klanten uit Engeland bericht had ontvangen, dat zij, zoo lang de oot log met Tiansvaal duurde, geen Zeeuwsche oesters meer kunnen gebruiken. Uit antipathie tegen al wat Ilollaudsch is, wilde men in Engeland onze oesters niet meer. (»U. D.") Te Zutfen verloor een der heeren van de collecte voor Z.-Afrika een bankbiljet uit de collecte-schaal. De soldaat Boüuijt vau de Koloniale Reserve zag het, raapte liet op en stelde het aan den collectant ter hand. De zaak Hogerhuis. Men schrijft uil Friesland aan de sArnh. Crt." In de Hogerhuiszaak, waarvan revisie is aangevraagd, is een nieuw document gepu bliceerd, n 1. een schrijven van Allard Dijkstra, die, zooals men weet, door mr. P. J. Tioelstia beschouwd wordt als één der daders van de inbraak te Britsum te zijn. Dit briefje werd geschreven, toen de heer Troelstra Haitsma wegens meineed had aangeklaagd, of juister, toen de door mr. Troeistra opgestelde aan klacht namens de moeder en zuster der Ilogerhuizen was ingediend en aangenomen en de rechter-cornmissaris mr. Kolf! de in structie begonnen was. Dijkstra gaf dit schrijven aan den commis saris van politie te Leeuwarden, daarbij zeg gende sik geef u dit niet om tegenover u of wien ook in zake de bekende inbraak mijne onschuld te bewijzen, doch ik had er lust io, om, nu zekere valsche lieden blijven voortgaan mij verdacht te maken, eene mis sive in beknopten voim op te stellen en u die ter inzage aan te bieden. Gerusteiijk rnoogt gij van dit geschriftje eene kopie nemen en daarmede doen wat gij wilt; het geschrift mag niet gelden als letterkundige proeve, maar steeds zal ik b .reid worden gevonden, om, hetzij schriftelijk hetzij mondeling, in het geschrift voorkomende punten, die u of anderen duister voorkomen, toe te lichten en te verduidelijken". Mr. Troelstra vond dit geschrift in een der dossiers betreffende de bekende zaak en maakte het in het socialistisch weekblad sArtn Friesland" openbaar, daarbij aanteekenende, hoe dit schrijven getuigt van zeldzame onbe- schaamheid, van geslepenheid, om van onbe- teekenende omstandigheden behendig gebruik te maken, ze uit haar verband te rukken en ze bezwaard te maken voor de gebroeders Hogerhuis. Hij maakt bovendien kantteeke- ningen betreffende aangehaalde mededeelingen ia het schrijven van Dijkstra, als zijnde die mededeelingen soms geheel in stiijd met de waarheid, volgens mr. Troelstra. Slecht een klein gedeelte van het geschrift is in het jongste nummer gepubliceerd, dat mr. Troelstra reeds aanleiding geeft tot twee ondeischriften. Zoo deelt Djjkstra mede, dat hij in den bewusten avond van 5 op 6 Decem ber 4895 te 12 uur met zijne vrouw vertrok uit de woning van Pauius van Dijk, terwijl de maan helder scheen en het szoo licht als dag was". Hiertegen merkt mr. Troelstra op, dat gebleken is, dat Dijkstra te één uur 's nachts terugkeerde; was hij twaalf uur teruggekeerd, dan had hij niet bij de inbraak tegenwoordig kunnen zijn. Wat het szoo licht als dag" aangaat, con stateert mr. Troelstra, dat het dien avond slecht weer was, buiiig en de mededeeling van Dijkstra »zoo licht als dag" blijkbaar moet dienen om aan te toonen, dat Haitsmu bij dat licht de inbrekers heel goed heeft kunnen herkennen, zooals Haitsma bij de behandeling der strafzaak mededeelde. Wanbeheer Men schrijft uit De Rijp: Te 's-Gravenhage is Zondag j.l. overleden heer G. Appel, inleven burgemeester alhier. Eenige dagen geleden had hij plotseling De Rijp verlaten. Geruchten, die steeds sterker worden, brengen dit plotseling verdwijnen in verband met financieel wanbeheer, dat zou zijn ontdekt bij de sMaatschappij tot bevordering van Nijverheid", alhier gevestigd, waarvan de heer Appel directeur vras. De revenuen van deze Maatschappij, inder tijd opgericht uit een legaat van wijlen den heer Jan Boon, komeu ten goede aan een vijftal corporaties alhier. Geheel het dorp heeft daardoor groot belang bij het beheer. Geen wonder dus, dat velen met groote belangstelling uitzien naar de resultaten van het onderzoek, dat commissarissen bezig zijn daarnaar in te stellen. Mocht er wanbeheer blijken, dan weipt dit zeker een hoog-t ongunstig licht op de controle, die commissarissen hadden moeten oefenen. Het aftreden van twee van hen, die reeds ettelijke jaren deze belangrijke functie waarnamen, mag dan ook zeker ver wacht worden, indien de loopende geruchten waarheid mochten blijken te bevatten. Treurig. Gisterenochtend omstreeks half twaalf zwaaide uit de Wolvenr-traat te Amsterdam, op hoogst eigerlijke wijze in de richting van de Prinsengracht, een zwaar beschonken man, in wit kruierspak, een kleine veertiger, stevig gebouwd, met gezond uiteilijk, Ilij bleef staan leunen tegen de leuning van de brug, schud dend vooiover met het bovenlijf, het gaan was hem al te moeilijk gewoiden. Daar naderde een tenger mei«je van onge veer dertien jaar, netjes gtkleed, met bood- schappenmandje en een paar nieuwe vrouwe schoenen. Het kind, dat dartel huppelend was aangekomen, bleef plotseling verschrikt staan, blozend van schaamte; het trad op den (honken mam toe, gaf hem de rechter hand en poogde hem mee te trekken met een»Och toe, vader, gaat u toch mee", dat zij bijna onafgebioken veel malen her haalde. De vader beproefde te doen wat zijn kind hem vroeg, en met het beangstigde mehje aan de hand zwaaide hij de Runstraat in tot vóór een heiberg. Daar wilde hij binnen gaan, tnaar hij weid teruggehouden door zijn luid schreiend dochtertje en door twee man nen uit het volk, die diep medelijden hadden met de kleine meid. Toch liet de dronkaaid zich reist tot door- loopen bewegen door een agent van politie, die op een afstand het treurige greepje iri de stille straat had gevolgd. >Kom, kerel, ga nu door," voegde de ageot hem toe, sscliaam je voor je kiud. Als je kind niet bij je was, zou ik je al lang hebben inge rekend ik laat het om haar. Ga nu met haar mee naar huis! Dadelijk 1" Weer trokken vader en dochter verder tot op de Prinsengracht over de brug van de Looiersgracht. Toen viel de dronkaard op de straat, en met hem het kind. Hij worstelde met de lieden, die hem wilden ophelpen. De agent liep met forsche schreden vooruit. »Nu is 'tuit", voegde hij den besehonkene toe en greep hem vast. De arme kleine barstte in schreien los. bO, neem u hem niet mee! Neem u hem niet mee. Daar in de straat wonen wij. Wij zijn bijna thuis!" kreet zjj. De agent richtte den vader op, pakte hem bij den linkerarm, en onder een krasse vermaning beloofde hij, hem te zullen thuisbrengen, als hij rustig bleef. Zoo gebeurde het. De zwaar besehonkene werd naar huis gebracht. Door twee rnannen gdioipen, besteeg hij een smalle trap van zijn woning, waar vrouw en vier khideren hem wachtten, gevolgd door zijn oudste dochtertje, dat hem uit de handen der politie had ge red; ten minste voor dien dag; zijn naam werd opgeschreven. Buren deelden mede, dat die huisvader zelden zich bedrinkt en over het algemeen een braaf man is. Des avonds te voren was hij thuis geweest, maar 's ochtends was hij uitgegaan jen waarschijnlijk voor de eene of andere bijzondere bekoring bezweken. Tragisch, bitter droevig (»Tijd.") Vuurtoren op Urk, Sedert het jaar 4885, toen op het eiland Urk eene nieuwe Gereformeerde kerk ge bouwd werd, klagen visschers an schippers, dat het draailicht van den Urker vuurtoren in het oostelijk deel der Zuiderzee over eene groote uitgestrektheid door dat vrij hooge kerkgebouw onzichtbaar is. Die klacht werd meermalen geuit in eene vergadering der Vereeniging ter bevordering van de Neder landse' e Visscherij", die ze ter kennis van de Regeering biacht. Thans zijn vanwege het departement van marine de noodige opmetingen gedaan. De toren, in 4617 gebowwd en in 1814 herbouwd, zal nu 4 M. worden verhoogd, en het lichthuis boven het plat één M. hooger worden dau het tegenwoordige. Met Maart a.s. zal de hulp-vuurtoren klaar moeten zijn. Door de ligging van Urk is de vuurtoren aldaar een der belangrijkste van de Zuiderzee. Valsch geld. Door de politie te Amsterdam is een onder zoek ingesteld in de woning van een graveur in de Palmstraat alwaar in beslag genomen zijn ongeveer 300 broches (vervaardigd van waarschijnlijk valsche dubbeltjes, kwartjes en guldens), waarvan enkele aan elkander gegoten en van spelden voorzien waren, als mede drie matrijzen, een stuk metaal, waar van de voorwerpen waren vervaardigd en een lepel waarmede het gesmolten metaal in de matrijs wordt gegoten. Lola Schumann. Bij een der voorstellingen in het circ van den heer Carré te Leeuwarden viel de bekende rijdster Lola Schumann van het paard buiten het arena tegen een der banken. Ofschoon zij er spoedig weder boven op was, bleek later dat zij inwendig was bezeerd. Zij wordt thans verpleegd in het St. Bonifaciusgestieht, waar zij door den directeur, die met zjn gezelschap naar Bremen is vertrokken is achtergelaten. voor het ontwerpen van strafverordeningen heelt daarom aan dit college een voorstel inge diend, oin garnaleD in de genoemde verorde ning op te nemen. Tongblaar lij menschen. Te Utrecht doen zich bij menschen spora disch gevallen van tongblaar voor, vermoede lijk als gevolg van het drinken van ongekookte melk. Garnalen. In de maanden Augustus en September j.l. hadden zich bij onderscheidene ingezetenen te Leeuwarden ongesteldheden voorgedaan, die werden toegeschreven aan het gebruik van in bederf overgegane garnalen. Daar gar nalen niet tot eenige vischsoort behooren, kon tegen de aanvoerders, verkoopers enz. niet worden opgetredene krachtens de veror dening op de keuring van vleesch, visch en vruchten. De commissie uit den gemeenteraad aldaar liet zeegat uit. Onze politie heeft gisteren op een eigen aardige gemakkelijke manier een vreemdeling, die hier zonder middel van bestaan verblijf hield, »over de grenzen gezet". 't Betrof een 17-jarige Duitsclier, zekere Olto Raniri, die dezer dagen, door het avon- tuuilijke aangetrokken, zijn vaderland verliet, om, naar hij voorgaf, bij de Ilollandsche Marine dienst te nemen. Per spoor wist hij het te brengen tot Alkmaar, waar hij zijn laatste cent verteerde. Te voet trok hij nu in de richting van de Nooidzeekust en toen, langs het strand, noord- waai ts. Woensdagavond laat klopte de zwer ver aan bij den onbezoldigden rijksveldwachter Noot, die hem logies verschafte en Donderdag naar hier transporteerde. Zonder papieren, zonder een woord Hol- landsch te kennen, was er van dienstnemen bij de Marine natuurlijk geen sprake en dus bracht de politie hem weer voor een nacht onder dak en deed hem gisterenmorgen in optima forma naar Duitschland verhuizen zij geleidde onzen Otto n.l. aan boord van het h i 'oevallig vertoevende Duitsche oor- logssi - r sZieten". Door de goede zoigen van den heer G. Buhse, vice-consul van Duitschland alhier, werd hij daar opgenomen en stevende hij gisterenmiddag met het schip het zeegat uit. Dus toch bij de Marino, al is het niet bij de Ilollandsche! (»Beld. Ct.") Dit hel messenland. Men seint uit Erp aan de »Noo'.d-l'raban- ter", dat aldaar Zondagavond Martinus Smits door messteken van het leven beroofd is. Twee personen zijn door de maréehaussée als vermoedelijke daders gearresteerd. Spoorwegongelukken. In den nacht van Zateidag op Zondag is de Indische-mailtmn van Luxemburg ko mende te Brussel tegen een goederentrein geloopen, te midden van zwaren mist, zoadat de seinen te laat gezien waren. In een eerste-klassewagen zat een pas getrouwd paaitje, op zijne huwelijksreis. Het vrouwtje werden de knieën tusschen de twee banken ingeklemdmen kon haar spoedig verlossen en wegbiengen. De machinist, de stoker, de hoofdconducteur en twee andere conducteurs werden mede meer of min ernstig gekwetst, maar (behalve de mateu'eele schade) is het ongeluk daarbij gebleven. De dienst tusschen 't Noorderstation en 't Leopoldstation is gister een groot deel van den ochtend gestremd geweest. Bij de scheiding der Gentsche en Brussel- sehe banen is een goederentrein tegen een personentrein geloopen. Tien derde-klasse- wagens werden vernield, gelukkig alle ledig. Ook dit ongeluk had urenlange stoornis in den dienst ten gevolge. Den goederentrein van terzijde ziende aan komen, had de machinist van den anderen de tegenwoordigheid van gpest gehad met volle kracht door te stoomen, zoodet het geheele voorste gedeelte en zoo ook het per soneel ongedeerd bleef. Eindelijk is, mede tengevolge van den zwa ren mist, een trein van Parijs aan 't station van Argentan op een anderen trein geloopen. Een machihist kwam om en de treinen naar Caen ondervonden den geheelen ochtend groote ve traging. Andrée. Volgens bericht heeft de Zweedsclie regee ring besloten de vacante plaats als hoofdin genieur aan het patentbureau te Stockholm, die vroeger door Andrée vervuld werd, we derom te bezetten, daar alle hoop op André's terugkeer door de regeering is opgegeven. Een telephoon-plionograaf. Een interessante uitvinding is gedaan door een Deensch ingenieur, den heer Poulsen. Herhaaldelijk heeft men al getracht de tele- phoon te vei binden met een phonograaf, maar die pogingen hebben tot nu toe weinig succes gehad omdat het te omslachtig was om een telephonisch bericht op een wasrol op te vangen. Dat bezwaar nu heeft Poulsen opgeheven door in stede van een wasrol een staalband te gebruiken die over twee walsen loopt en langs dien weg dicht en snel langs een kleine eiectromagneet gevoerd wordt welke in den stroom van de telephoon is geschakeld. Wan neer dan io de telephoon wordt gesproken, ondergaat het magnetisme van den staalband daardoor een zoodanigen invloed dat wan neer men later den staalband weer voorbij de eiectromagneet draait, hel gesprokene ook weer wordt gehoord. Deze nieuwe phonograaf is een geheel zelfstandige inrichting die eenvoudig door een krukbeweging aan de telephoon verbon den of daarvan afgescheiden wordt. Gaat men van huis, dan draait men even de kruk om en verbindt daarmede de phonograaf aan de telephoon, zoodat iemand die den afwezige opscheldt een boodschap voor hem kan ach terlaten in de telephoon-phonograaf. Wat duidelijkheid betreft zijn de proeven nu reeds zeer bevredigend uitgevallende telephoon-phonograaf heeft wel nog niet ge heel de duidelijkheid van de telephoon maar is toch zeer goed verstaanbaar. Ook kan men een stalen band met het gesprokene er op eenigen tijd bewaren evenals een wasrol, zonder dat het phonographisch vermogen verloren gaat. Het mei kwaardigste van deze phonograaf is wel de wyze waarop de staalband ver nieuwd wordt. B(j de Edison-phonograaf moeten, zooals men weet, de wasrolien tel kens afgeschaafd worden om ze voor een nieuwe gelegenheid te kunnen gebruiken. Maar met den staalband gaat het veel eenvoudiger. Men strijkt er met een magneet over heen en veegt aldus het ge--piokene wg, zooals men een schoolbord met een spons schoonveegt. In vele landen is reeds octrooi gpvraagd voor deze vinding; verkregen is het, behalve in Denemarken, reeds in Duitschland. 'Een prohaat middel. De heer Hugh Bennes deelt in een Engelseh tijdschrift het volgende vreemdsoortig geval mede. Zijn hond, een bull-terrier, wierp acht jongen, waarvan er twee schijnbaar levenloos ter wereld kwamen. Het waren flinke, goed gebouwde puppies, en op goed geluk beproefde de lieer Bennes het toepassen van de kunst matige ademhaling. Dit had echter geen gevolg. Toen kwam deze heer op het denkbeeld om zijn rijwiel-pomp te gebruiken. Hij plaatste de slang in den mond van een der puppies en thans keerde werkelijk het leven in de doodgewaande terug en trad weldra regelmatige ademhaling in. Hetzelfde geschiedde met puppy nr. 2. Puppy nr. 1 is ook thans nog spring levend en een van de mooiste van het ge heele nest; de andere jonge hond stierf echter een week later. Faillissementen. Vit de Staats-Courant. Uitgesproken: 20 Oct. A. J. F. Deligne, koopman, te 's-Gra- venbage. Rechter connn. rar. W. II. de Savornin Lobman. Curator mr. N. Cramer. 21 Oct. Hendrik Jan Oosterom, bouwman en koopman, te Polsbroek. Rechter-comm. A. O. II, Teilegen Bzn. Curator mr. P. A, Greup. Opgeheven: F. F. N. Halleen, 's-Gravenhage M. Sanger, 's-Gravenhage J. B. van de Putten, timmerman en aannemer, te Haarlem Timmer, 's Graven- hage; Voogden, 's-Gravenhage; I. liegt (firma Hollink en Co.), Amsteidam. SCHEVEN1NGEN, 23 October. Zaterdagavond kwaaien 3 schokkers voor den wal waarvan de visch aan het strand weid verkocht. Van IJmuiden weiden heden 20 manden ver- sche visch aangevoerd. Tongen golden van f0.40 tot f0.75, kleine tarbot en griet van f0.40 tot f 0.70, rog f 0.50 per stuk, scholletjes van f2 tot f2.50, scharren van f 1,50 tot f2 per mand. SCHEVENINGEN, 23 October. Hedenavond kwam alhier in afslag een partij steurharing voor het kansje wer<l f 15 tot f 40.50 gemaakt. De qualiteit was goed, maar de tonnen waren slecht gevuld, van daar da minder licoge prijs. SCHIEDAM, 24 October. AangekomenM u ta- i o, kapt. J. Dik, van Hamburg, geiadon mot 221 M° gezaagd hout. Het dezer dagen alhier binnengekomen Nedec- landsche s.s. Ind iaan, van Archnngol,geladen met circa 800 standards hout waarvan 500 standards voor de Rijn en 300 voor hier be stemd, liggende in de Oosterhaven, had een diepgang van 56 decimeters. SUNDSVALL, 21 October. Zeilklaar: C a r I. kapt. O. Olsson, naar Schiedam. LOBITII, 22 October. Gepasseerd naar Schie dam Albert, AngenoortEert God, Joosten V r. Maria, Rutjes. Hoogwater te Schiedam. Oct. 25 v.m. 8.04 nam. 8.24 >2(5: 8.52 9.19 Hoogte Tan liet water op de Rivieren. Berichten van 23 October. 2 uur 's midd. 10.28 Gev. 0.15 M. 12uur'«midd. 0.71 Gev. 0.06 M. 6 uur 's morg. 1.82 Gev. 0.07 M. 12 uur 's mid. 0.38 Gew. 0.06 M, 8 uur'a morg. 4.10 Gev. 0.09 M. Zon en Maan. Zonsopg. Oct. 25 6.45 v.m. onderg. 4.44 n.m, 26: 6.46 s> 4,42 LOBITH, MAINZ, KOBLENZ, TRIER, RUÜRORT, Laatste kwartier 26 Oct. Nieuwe Maan 3 Nov Rjj nvrachten. RUHRORT, 23 October. Vrachten zijn iets vaster en bij het vallende water is er ,ook wel vooruitzicht op verdere stijging. Tjalken zeer gezocht. Men betaalt voor schepen van middelbare grootte naar Rotterdam f2.10 j Schiedam f 2.20/25. Vrachf van Ruhcor( naar Mannheim mk. 4.50 naar Frankfort mk. 4.75 por kar van 4700 kilo vrij sleepen en lichten, op water stand afladen. HAMBURG, 23 October. Petroleum loco 7.85 brief, dito Spiritus per Oct. 19J4, Nov./Dec. 19. vast. BUDAPEST, 23 October. Tarwe mat. -geld. Stemming Mats. Tarwe. NEVV-YOKK, 23 October, Oct. Nov. Dec. Jan. Mrt, Mei, 393/8 38% Oct Nov. Dec. Jan. Mrt. Mci. 73%75%79% 79% AGENDA. 24 Oct. Groote Schouwb. Rotterdam, De Ilof- slaehler, 8 uur. 25 d Fransche Opera, La Fille de Mma An got, 7% uur. Diligentia, 's-Gravenhage, Liederen- avond Tilly Koenen, 8 uur. Officieren-Ver. Schiedam, Orelio-trio, 8 uur. Zaal Nut, Rotterdam, Mij. Toonkunst, Kamermuziek, 8 uur. Tivoli, Rotterdam, De Drankduivel, 8 uur. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uur; Casino Variété, Cool- singel, 8 uur; Pschorr Dameskapel, Korte Hoogstr., 8 uur. 25 t'w«ft Vk, o - kV -

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6