We Jaargang. Donderdag 26 October 1899. No. 10073. Tweede Blad STADS-ZiEKENHUIS. Begrooting van Vlaardingen. ENGELSCUE BRIEYEN. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco jer post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaar dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur ge het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 68. De Commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis te Schiedam is voornemens gpYrljdag, 27 October ecr&tk., aan te teteden de levering van brood, melk, vlecscli, vet en aardappelen. De voorwaarden vau levering liggen iederen werkdag, des namiddags van 2 tot 6 uren, ter lezing in het Ziekenhuis, terwijl de inschrqvingsbiljetter» en, voor zoover noodig, ie monsters aldaar op den dag der aanbe steding uiterlijk 's morgens te 10 uren inge- leterd moeten zijn. De Commissie voorna., VAN WESTENDORP. Voorzitter. W. A. VAN DOLDER Dz., Secretaris. Aan het atdeelingsverslag door den gemeen- raad en de Memorie van Antwoord van B. en W. ontleenen wij het volgende Volgnr. 49/52. Jaarwedde van havenmees ters, kaaimeester en brugwachter. Opmerking 3e sectie: liet zou der sectie zeer aangenaam zijn indien door B. en W. spoedig een voorstel werd gedaan tot regeling tan de havenpolitie en van de bediening,van de Koningin Wilhelminabrug, Men wenscht te vragen of bij die regeling de betrekking van 2en ondei haven meester niet ware te com bineeren met die van brugwachter aan ge noemde brug, en of aan den titularis dan tevens niet meerder politietoezicht kan worden opgedragen. Daardoor zou de gelegenheid be staan diens fiuancieele toestand te verbeteren, waartoe hij reeds een verzoek heeft gedaan. Men vertrouwt dat wel eene goede organisatie is tot stand te brengen zonder dat het ter zaak thans op de begrooting uitgetiokken gezamenlijke bedrag behoeft te wotdenover- zchreden. Antwoord B. en W. Het voorstel tot nadere regeling van de havenpolitie kan spoedig worden tegemoet gezion. 01 de betrekking van brugwachter aan de Koningin Wilhelminabrug te vereenigen is met die van 2en onderhavenmeester maakt nog een punt van overweging uit. Volg. 75. Wandelplaatsen en plantsoenen. Opmerking le sectie: De sectie wenscht sr op te wijzen dat het onderhoud van nhet Hof' in den afgeloopen zomer veel te wenschen Keeft overgelaten, en het waken tegen be schadiging van het plantsoen en van de gras perken zeer onvoldoende is geweest, tengevolge waarvan die door de ingezetenen zoo gezochte wandelplaats thans in zeer vervallen toestand verkeert. Ofschoon men wil aannemen dat de ziekte van den boschwachter daarvan de oorzaak is, betreurt men toch dat geen afdoende maat regelen zijn genomen orii in een voldoend onderhoud en toezicht te voorzien. Men hoopt dat deze opmerking moge leiden tot bet verkrijgen van een beteren toestand. 3e sectie: De onooglijke toestand waarin ie moestuin in het Hof verkeert en waarop vroeger bij de behandeling der begrooting meermalen werd gewezen, kwam weder ter sprake. Nu de omgeving van het Hof door den aanleg van den Singel veel is verfraaid, bestaat eene reden te meer om in bedoelden toestand verbetering te brengen en de bestaande ontsiering eindelijk te doen verdwijnen. Men Kelt daarom voor B. en W. uit te noodigen ter mak spoedig een voorstel by den Raad aan- bangig te maken. Antwoord B. en W. Terecht is door de sectie de oorzaak van den minder gun- stigen toestand, waarin ïhet Hot" dezen zomer verkeerde, toegeschreven aan de ziekte van oen boschwachter. Waren de toegestane middelen toereikend geweest, in het onderhoud en toezicht ware °P andere wijze voorzien. Een voorstel, als door de 3e sectie gewenscht, DRmelyk tot verbetering van den toestand van oen moestuin, hopen wjj den Raad- weldra ve kunnen doen bereiken. Wlgnr, 77. Pompen en riolen. Opmerking 3e sectie: Onder dit volgnr. „js voor bemaling der riolen van deBiersloot okken f830, waaronder begrepen is jöJÖ voor huur van da locomobile en centii- jjgaalpomp en f 210 voor brandstollen. Deze - ttltgaaf wordt bijzonder hoog geacht en men - Weent dat bedoelde bemaling op veel minder kostbare wyze kan plaats hebben, b, v. door ®et plaatsen van een gasmotor, zelfs al mocht Wijken dat na verloop van zekeren tijd jSW-f. de verwijdering van het rioolwater op andere wijze kon of moest geschieden. De sectie stelt derhalve voor B. en W. uit te noodigen eeo plan over te leggen om in den afvoer van het water uit de riolen van de Biersloot op minder kostbare wijze te voorzien. Genoemde bemaling kan inderdaad op min der kostbare wijze geschieden. Maar daartoe is noodig eene uitgaaf van f3900 a f4250, voor installatie van motor, pomp en veidere benoodigdheden. Vóór alles dient echter zekerheid te bestaan, dat voor eene blijvende bemal'umg ter tegen woordige plaats de vereischte vergunning zal worden verleend. Met het antwoord op onze daartoe gedane vraag zal de Raad onverwijld in kennis wor den gesteld. Volg. 78. Waterwerken. Opmerking 3e sectie: Tegen het uittrekken van een jaarlij ksch bedrag van f 6000 voor vernieuwing van havenschoeimgen bestaat bij de sectie geen bezwaar, doch men zou gaarne zien dat tot de uitvoering van het wei k niet worde overgegaan dan nadat het plan door den Raad is vastgesteld. Voorts wenscht de sectie de aandacht te ves tigen op de onvoldoende breedte van de haven tusschen de havenbrug en'de Delftsche slui zen. Meermalen toch, vooral in den winter en het voorjaar, komt het voor dat aldaar, zoowel aan de oost- als aan de westzijde, schepen gemeerd liggen en alsdan is geene genoegzame ruimte over voor schepen die elkaar moeten passeeren bij het gaan naar en het komen van de scheepstimmerwerven. De sectie stelt voor B. en W. uit te noodigen een plan tot vet betering van dezen toestand aan den Raad over te leggen. Antwoord B. en W. Dat vernieuwingen, als hier bedoeld, niet zuilen geschieden dan na voorafgaande goedkeuring door den Raad, lag reeds in het voornemen. Ter voorziening in voldoende ruimte in ge noemd havengedeelte, stellen wij ons voor in het vervolg niet meer toe te laten, dat aldaar langs den oostelijken wal schepen blijvende ligplaats kiezen. Volgnr. 79. Klokken. Optuetkiog 2e sectie: Terwijl het getal openbare tijdaanwijzers in deze gemeente reeds uiterst gering is, is men des avonds van het genot daarvan geheel verstoken omdat de wijzerplaten niet verlicht zijn. Wenschelijk zou het zijn dat althans de tijdwijzer op de Vischmarkt 's avonds verlicht was. Gaarne zou men van B. en W. vernemen of daar tegen ook eenig bezwaar bestaat. Antwoord B. en W. Het hier aangegeven denkbeeld woidt door ons gaarne overgenomen, en zal worden uitgevoerd tegelijk met de voorgenomen herstelling van het gebouw. Volgn. 82. Onderhoud van huizen enz. Opmerking 4e sectie: Men viaagt of het gebouwtje op den hoek van de Hoflaan en den Schiedamschen weg, ten deele dienende tot brugwachterswonm; niet kan worden opgeruimd, vermits dat gebouwtje de omgeving zeer ontsiert. Men zou bij opruiming alleen hebben te voorzien in een wachthuisje voor den brugwachter, waarin deze tevens zijn ambacht zou kunnen uitoefenen. Zoodanig wachthuisje zou naar men meent gevoeglijk geplaatst kunnen worden aan de noord-oost- zijde van de havenbrug. Antwoord B. en W. Het reeds lang aan hangige voorstel tot verbetering van den toe stand van genoemde plaats en tot voorziening in eene andere verblijfplaats voor den brug wachter, hopen vvy den Raad weldra te kunnen doen bereiken. Volgnr. 92. Belooning van de dienaars van politie. Opmerking 2e sectie: Onder dezen post wordt een bedrag van f 400 aangevraagd voor een 7en agent van politie 3e klasse. Men meent dat het thans aanwezige aantal agenten, by behoorlijke plichtsbetrachting van het personeel, voldoende is om in dea dienst naar eisch te voorzien en stelt daarom voor den post met f400 te verminderen. Teneinde het bezwaar te ontgaan dat bij aanneming van dit voorstel geen uitvoering zou worden gegeven aan het bepaalde bij de laatste alinea van art. 4 der verordening regelende de sterkte en de samenstelling van de gemeentelijke straatpolitie (Gemeenteblad 4896 nr. 444), stelt men verder voor die alinea in te trekken. Alsdan blijft de raad ten allen tijde bevoegd te beoordeelen of aan uitbreiding van het politiepersoneel al of niet behoefte bestaat. 3e sectieOfschoon volgens de betrokken verordening (Gemeenteblad 4896 nr. 144) bij het thans aanwezige zielental der gemeente het aantal politieagenten met één zou moeten worden vermeerderd, wenscht men de vraag te doen of die vermeerdering nog niet althans een jaar kan achterwege blijven. Men had hierbij het oog op de te verwachten vermin dering van de alhier havenende elders thuis beboerende vischschepen, waarvan de tydelyk alhier verblijvende becaannirg meermalen Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 cents; iedere regel meer 12Va cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voonleelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Jtleine adver-tenti&ti opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Xo. 133. een krachtdadig optreden van de politie nood zakelijk maakt. Antwoord B. en W. De aangevallen post van f 400 voor jaarwedde van eeri 7en agent van politie 3e klasse steunt op een bij raads besluit vastgestelde verordening. Met bevreemding namen wij daarom kennis \an de aanmerking daartegen van de 2e sectie, en niet minder ook van haar voorste! tot wijziging van die verordening. Zoolang een raadsbesluit vao kracht is be hoort het toch le worden geëerbiedigd. En voorstellen tot wijziging kunnea niet zoo maar incidenteel bij het onderzoek vao de begroo ting door een sectie gedaan, maar alleen door de leden individueel op de wijze, bij het regle ment van orde bepaald. Wat de vraag van. de 3e Sectie en kaar motief betreft, daarop geeft onze voorzitter, als hoofd der politie, het navolgende ant woord „Met de benoeming van een 7en agent 3e klasse, zal het politietoezicht niet wor den uitgebreid, maar slechts voorzien wor den zoowel in de behoefte aan het toeken nen van meer tijd aan de agenten ra dag dienst tot het gebruik van middageten, als in een geregeld verieenen van een geheel vrijen dag, zonder schade aan den dienst of verzwaring van dienst van anderen. Dat anders vermeerdering van personeel met één agent even goed een jaar later zou kunnen plaats hebben als thans, behoeft geen nadere bevestiging. Maar de benoeming reeds nu zal het mid del wezen om te kunnen voldoen aan een dubbele behoefte, waarin belanghebbenden reeds lang en zeker niet onrechtmatig voor ziening hebben verzocht. Ik mag er ten slotte voor waarschuwen, dat men zich van de getalsterkte van het politiepersoneel tegenover den te verrichten dienst toch vooral geen te grooten dunk vorme. De stad is verdeeld in 6 politiewijken, en ieder dezer wordt da.g en nacht onafgebro ken bewaakt door één agent. Gemiddeld aizoo heeft één agent de be waking over 2750 zielen. In een stad als deze, waar niet, als in zoo menige andere, de bevolking opeengehoopt, maar ieder gezin afzonderlijk woont, is deze verhouding zeker nog vei- van hetgeen een in alle opzichten voldoende politiebewaking mag hoe ten. Van onzen correspondent.) Heden, 23 October, publiceerde de «Stan- dBi-d" een gedeelte van Mr. Reiiz' manifest, waarin hij de Engelsehen noemt: »Moorde- naars van den Vrede en woordbrekers." Hij prijst den Afrikaander Bond en vooral den heer Schreiner. Hij (Mr. Reitz) beschuldigt Koningin Victoria's staatsmannen van belee- diging, diefstal en laster, en durft beweren dat Engeland steeds de inlanders verdrukt heeft. Men kan zich de verontwaardiging der Engeischen hierover voorstellen der vredelievende, nederige, eerlijke Engeischen. Doch heeft mr. Reitz te veel gezegd Neen 1 Moordenaars der vrede dat zijn zei De Engeischen in Transvaal wilden den oorlog niet; zy hadden zich over niets te beklagen't wareu de ryke Engeischen hier, eenige eergierige parlementsleden, die ruw den vredesengel verjoegen. Zegt hij te veel als hij Victoria's Staats lieden beschuldigt van laster, beleediging en diefstal? Neen! Zij waren het die het Engelsche volk tafereelsn ophingen van lang heid, ontucht en wreedheid der Boeren 1 Zij beslaten de Boeren hun goeden naam, hun reputatie en hun goud 1 Zij zijn het, die het domme volk doen gelooven dat de Boeren de Engeischen in Transvaal verdrukken en de Kaffers martelendat Engeland uit edele beweegredenen (I) zooals de kat die den kandelaar liktdien ongewenschten oorlog moest vechten. sKruger wilde den oorlog," gaan ze voort, «niet wij. Kruger's ultimatum was nog niet geweigerd toen hy den oorlog begon". sEn," zegt Chamberlain, »'t zou niet geweigerd geworden zijn 1" Hoe onschuldig en erbarmelyk werden die arme Engeischen het slachtoffer Hoe 'tnu op het oorlogsterrein slaat? Wie zal het zeggen? Met vaste zekerheid weten wij byna niets. Wij kunnen slechts gissen. Daar ons nieuws, onze telegrammen, alles door de handen der Engeischen gaat, doen wy het best niet alles te gelooven, de nederlagen der Boeren op de helft te verkleinen en de schitterende overwinningen der Britten tot een minimum te reduceeren. Gebeurtenissen volgen elkaar spoedig op in Transvaal. Na de overwinning der Engei schen te Glencoe (Vryd. 20 Oct.) is die van Elandslaagte gevolgd. Beide keeren werden den Boeren groote verliezen toegebracht, of schoon de Engeischen tegen wil en dank, de dapperheid en de uitstekende oorlogstac tiek hunne tegenpartij moesten bewonderen. Om 4 uur, Zaterdagmorgen, trokken de Biitsche troepen uit Ladysmiih onder com mando van generaal French. Onderweg wer den zij door de Boeren overvallen. Van beide zijden werd hevig gevuurd. Na4i/s uur trok ken de Boeren terug. De Engelsche cavale rie maakte nog drie charge? door de teiug- trekkende geledereu. Generaal Koek (een der bekwaamste generaals der Boeien), kolonel Scbiel en Piet Joubert (neef van Generaal Jou- bert) werden gewond en gevangengenomen Eerstgenoemde is sedeit ovei leden. Toen Zondagmorgen het nieuws van de overwinning der Engel-chen Pretoria be reikte, verliet men de kei ken, om deze heuchebjke, Oode welgevallige tijding (men durft!) toe te juichen. De lage, kleingeestige manier waarop in de Engelsche bladen de houding der Boeren en hunne manoeuvres worden voorgesteld, is ergerlijk. sDe Boeren," zegt de Daily News" in een beschrijving van het gevecht bij Elandslaagte, s&regen een zenuwtoeval, en openden een hevig geweervuur zonder eenig resultaat." »De Boeren," beweert de «Standard", «gaven bevel ïocral op officieren te mikken. Bovendien vuurden zij, in koelen bloede, wil lens en wetens, op een ambulance." Een dertienjarige Engelsche jongen, die drie Boeren nederschoot met een revolver, werd op de schouders der soldaten door het kamp gedragen, 't Was dan ook wèl eervol voor een kind Een der laatste berichten rneldt ons, dat de houding der Ba«oeto's den Boeren met grooten angst vervult, en hun noopt hunne legers uit sommige streken terug te trekken ten einde zich gereed te houden dien nieuwen vijand het hoofd te kunnen bieden. De bi utaüteit, hoogmoed en verwaandheid der Engeischen kent geen grenzen. Lord Salisbuiy heeft de geheele Reserve en Militie opgeroepen, naar men zegt om een reusach tig groot, vliegend kader te vormen, en een groote vloot te bemannen. Niet alteen voor de BoeieD, neen, ook om Engeland een idee te geven van eigen grootheid (ze zyn nog niet verwaand genoeg) en vooral, om heelde beschaafde weield een ie-je te geven in,'., voorzichtigheid 1 Wat een lumineus idëe! Toen ik het las, dacht jk onwillekeurig aan de Armada, de onoverwinlijke vloot. Ook Spanje was gioot toen, hield zich vooi onweerstaanbaar en dacht met aau de mogelijkheid van een val. Zijn vorige over winningen hadden het verblind, wie weet was het niet in de heilige overtuiging, waarin thans de Eogelschen verkeeren, dat het het uitverkoren volk was om over de gansche wereld heerschappij te voeren. Heel Enge land is het hierin eens, en beweert dat alle naties die dit niet willen inzien, het moeten voelen. In zijn overwinningen op de Boeren ziet het Gods Hand, en wie zal zeggen of het dat niet is. Men vergeet alleen dat Gods wegen ondoorgrondelijk zijn, en dat hoe lioo- ger de hoogte is die men meent bereikt te hebben, hoe vreeselijker de val. Ook Filips had veel gewonnen eer alles verloren werd. 1)0 Ongevallenwet. Op het belangrijk ontwerp, waarvan gis teren in de Tweede lvainer de behandeling is begonnen, zijn een groot aantal amende menten vooigedragen. Behalve de ingrijpende wijzigingen van dr. Kuyper, die eigenlijk een geheel nieuw voorstel omtrent een over wegend onderdeel der regeling behelzen, zijn de voornaamste amendementen ontvvospen door de heeten P'*ucker. Fokker. Kerdyken Veegens en wel len getale van 24, wier aan neming nog de wijziging van vele audeien artikelen tengevolge za! hebben. De hoofdzaken in deze amendementen, ge'ijk 2\j thans zijn gewijzigd, zijn: 4o. Uitbreiding der verplichte verzekering tegen ongevallen tot elk »wei kman die in dienst van den werkgever in diens ondei ne ming tegen loon vvetkzaam is", dus ook van hen wier loon meer dan f 4 per ditg bedraagt. En wel omdat het loon vaak afwisselend is en dus de werkman nu eens wel dan weder niet verzekerd zou zyn. Bij aanneming van deze wijziging wordt echter de gronds!ag voor premie en uitkeeringen tot 14 dagloon beperkt. 2o. Opneming in den verzekeringspiicht o.a. ook voor laboratoria voor wetenschappe lijk en technisch onderzoek (ook die vooi het onderwijs) en van de buitenlandsehe schippers voor de werklieden die hier te lande lossen. 3o. Vestiging \an de Rijksverzekeringbank te Amsterdam, en niet te 's-Gravenhage. 4o. In afwachting van een wet op de ziekteverzekering, den observatietijd na een ongeluk tot één week te verkorten en in de 2de en 3de week den verzekerde op gelijken voet als tijdens zyn verdere geheele of ge deeltelijke ongeschiktheid te doen schade loosstellen. 5o. Zoolang de verzekerde in dienst van den vveikgever bij wien hem het ongeval iiveikwam, ten minste 90 pCt. van zijn loon behoudt, woidt de tente aan de weikgever uitbetaald. üo. Teiugwei kende kracht toe te kennen aan een tarief bei ziening, waarbij een bedrijf in een lagere Llas-e woidt ingedeeld. 7o. Den uiteisten termijn van 1 jaar voor het verlies op de uitkeeimg niet toe te passi n op hem »die aantoont dat de gevolgen van het ongetal zich eeist later hebben geopen baard ol als zoodanig zijn heikend", wat oijv. bij ziekte van het geheele zenuwstelsel (trau matische neuiose) het geval kan zijn. 8o. Bevoegdheid tot instelling van plaatse lijke commission, voor één of meer gemeenten, uit eeri gelyk getal weikgevers en weiklie- den, met een niet tot deze beiden behooren den vooizitter, allen benoemd door den Ge meenteraad of door Gedep. Staten, lot bet houden van toezicht omtrent werkelijk verdiend loon enz. en verdere aangelegenheden, bij koninklijk besluit aan te wijzen. 9o. Bepeiking van het reservefonds tot 10 pCt. van het kapitaaldaarna komen de intrest van hel fonds en de met opgevraagde renten in vei mindering van de administratie kosten. lOo. De diensten door de posteryen aan de Rijks-verzekermgbank te bewijzen, woiden door den fetaat bekostigd. De lieer Yan Deinse heeft een paar amendementen ïngeciend en nacfer gewijzigd, waarvan de strekking isden veizekenngspliclit ook uit te strekken tot hen die in eigen onderneming geregeld liundaibeid verrichten hetzij zonder behulp (van bij hen m dienst zynde werklieden, ot met behulp van iuvvo- nende kinderen. Zij die zeiven geiijksooitigen arbeid ver lichten ais liuu weikheden, kunnen op hun aanvraag door het bestuur der Rijksbank als weikheden worden eikend. Als giomlslag dient dan hun eigen opguat omtrent loou, behoudens beslissing rau liet bestuurdat loon mag met honger dan 25 pCt. boven liet hoogste loon van eeu der by hem in dienst zijnde weikheden wezen, geiekenden woidt voor hen die geen werklieden hebben, gesteld op liet hoogste dagloon dat m de gemeente uf omgeving bij soortgelijk, bediyf betaald woidt. Transvaal. De presidente van den Ned. Vj ouwenbond ter Intern. Ontwapening ontving vau het Dep. van Buiteut. Zaken te Pieloua een scbryven, houdende dankbetuiging aau liet Bestuur van genoemden Bond vooi de be tuigingen van sympathie met de Transvaal» sclie Regeermg m de moeilijk beden waarmede zij op liet oogenbhk te kampen he ft; ter- vvyl vooits aau genoemde piesidente zijn toegezonden Trans vaak cue couranten, bevat- teude de brieven van het Bestuur van den Ned. Vrouwenbond aan Koningin Victoria en President Kruger en het protest aau het Engelsche volk. Aan oen liier ter stedo ontvangen parfci- culici schrijven uit Johannesburg gedateerd 28 September is nog het volgende ontleend Johannesburg is heelemaal dood; duizen den mensehen zijn weg, de winkels zijn zoo goed als alle gesloten en de vensters dicht gemaakt; wij hebben het hier vreeselijk druk met het vervoer der vluchtelingen mijn hart krimpt dikwijls ineen ais ik de moeders met zuigelingen zie vertokken, die nauwelijks een paar weken oud zijn en die gedwongen worden, eenige dagen en nach ten door te brengen m de ossenwagens. Vandaag zijn wij opgecommandeerd om morgen op te trekken; wij moesten paard, geweer en honderd patronen medebrengen, doch de directie der Z.-A. S. M. heeft on middellijk na ontv3jgst van dit bevel aan de regeeriug geseird, die daarop voorloopig liet opcommandeeren heeft opgeschort. Morgen gaan van hier 1200 man, uit Kra- gersdorp 800 man en uit Pretoria 1000 man. Ze vertrekken naar Langsnek en. Amajuba (Majuba Hill) op de grenzen. Er is hier bericht gekomen uit Laay- sn.ith, dat do Engelsche troepen aan. het treitken zijnthans gaat men van hier om te zorgen, dat wij het eerst bij de passen zijn. Volgons de laatste berichten is er al geschoten. Hedennacht komen hier 4000 Vrijstaters zich bij het kommando aansluiten. Wij heb ben bier allen een Mausergeweer en 100 pa tronen. Gisteravond ziju bier twee treinen ontspoordde oorzaak is onbekendmis schien hebben de Engeischen gedacht, dat er wagens met ontplofbare stoffen bij wa ren en was hun plan dea trein in de lucht te laten vliegen. Een mijner kennissen, de heer De Boer, opzichter bij de afd. Weg en Werken aan de spoorwegmaatschappij, is opgecomman deerd voor de genievroeger was hij bij de

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1