IF It l#K Hi ■Sfr" Uit de Staatscourant. Gemengd Nieuws. Kolonie u. F i ii anti ec 1. Faillissementen. V i s s c li e r j(j. Selieep Taart. Handel. J >1» - geaie te Utrecht sergeanthij is thans bij de spoorwegbrug te Klcrksdorp om dse zoo noodig te kunnen doen springen. Gij kunt begrijpen wat ecu toestand het liier thans is; er wordt veel gebiek gele den; alles staat stil, goede, eu\ei keer is er met en als de vluchtelingen 111 de tie men weggezonden zijn hebben wij ook mets meel te doen; ik hoop maar dat het niet zoo \ei zal komen, maar gebeurt het, dan wil ik ook liefst- zoo gauw mogelijk naar het oor- logsterrein. Mijn Kaffer.-, hebben zoowat allen huu ontslag aangevraagd en thans krijg ik blan ken om mede te werken. Ik heb een Kaffer overgehouden, die niet weg willuj is vroe ger herhaaldelijk door kogels eu lanssteken gewond; lederen dag vraagt hij: „baas, wanneer gaat ons nou schiet; ik zal lekker die kost voor jou klaar maak. liet is een Basoetoe. Aan een schrijven van den volgenden dag is nog het volgende ontleend Om zes uur vanochtend kwam ik in dienst; er heerschte reeds groote bedrijvig heid op het terrein; alle mannen waien ge wapend. Om 6.30 passeerde er een trein van Pretoria met berggcsclrut, bestemd voor Klcrksdorp; wij roepen de passeerenden een welkom en vaarwel toe; ondertusscheu regent het diensttelegrammeu, zoodat ik het knapjes druk krijg. Om 8.30 komt een tweede trein met ar tillerie en paarden, ook voor Klcrksdorp. Van het fort vallen er drie kanonschoten, ten teeken dat er 400 Duitschers gecom mandeerd zijn. Uit Krugersdorp komt nu ecu komman- do-trein aanrijden, bestaande uit dertig wa gens met paaidende Boeren zelve komen eerst over een uur, zoodat wij van de gele genheid gebruik maken om een stukje te eten. Een kennis van mij komt mij het bericht brengen, dat de oorlog door Transvaal is verklaard; de maatschappij is van dat oogenblik tijdelijk aan de regeering overge gaan, zoodat de oorlegsdienst ingesteld is Goederentreinen zijn gestaakt en ook tb. personentreinen zijn belangrijk verminderd. Eeaige oogenblikken later komt er weel een trom met 800 gewapende mannen, Boe ren, Hollanders, Duitschers, Noren, Denen enz. De vlag van het vereeuigd Zuid-Afrika wappert boven den trein. Opgewonden gesprekken worden er ge voerd men denkt al de vlag op den Tafel berg te zullen planten. Onder luide hoera's vertrekt de trein naar de grenzen. De trein van Johannesburg volgt; bet is een onbe schrijfelijk taferel. Er is een kennis van mij bij, die verledn jaar mee naar Swaziland is geweest en.naar Magato; nu trekt hij weer tegen de rooibaatjes. Moeders en kinderen zeggen hun mannen en zonen een laatst vaarwel. Aan een ander schrijven ontkenen wij het volgende 't Is misschien de laatste maal in liecl langen tijd, dat ik in staat zal zijn U te schrijven. Maandag vertrekt ten minste de laatste mail en ik wil hiervan gebruik ma ken om u nog eens een langen brief te schrijven. Wanneer u dezen ontvangt, zal de oorlog met al zijn ellende reeds uitge broken zijn, we verwachten ten minste mor gen reeds, indien de hemel niet tusscheu beide komt, het begin der vijandelijkheden, 'tls werkelijk een uitkomst voor o-ns, in dien het zoo is, want de toestand zooals ze op 'fc oogenblik is, is onhoudbaar. U hebt zeker gezien dat alle voorstellen wel ke door onze Regeering gedaan zijn om den lieven vrede te bewaren, door Downing Street met minachting van de hand zijn gewezen, totdat eindelijk de Volksraad tus- schen beide is gekomen en gezegd heeft „Nu geen stap verder." Sinds dien tijd lieeft Engeland zijn troepenmacht gemobi liseerd, Transvaal eveneens en nu liggen de Boeren aan de eenc- kant en de Engelschen aan de andere kant der grens. Engeland's politiek is op 't oogenblik om Transvaal aan 't lijntje te houden tot de Indische en Egyptische troepen hier zijn en dan een ultimatum te zenden. Gelukkig zal Trapsvaal hier niet op wachten, vooral nu de Vrijstaat zich als één man aan onze zijde- heeft geschaard. Ik geloof, wanneer Enge land van te voren de houding van den Vrij staat geweten had, ze zich nog wel bedacht zou hebben eer ze het zoover had laten ko men. Berst het antwoord van Steijn aan Mijner, daarop de houding van den Volks raad, die zonder één tegenstem zich schaar de aan Transvaalsche zijde, heeft de Engel schen in Luid-Afrika als een donderslag ge troffen zóó flink zijn ze opgetreden dat de dag na die resolutie, de Vrijstaatscke troe pen zich reeds naar de grenzen van Natal begaven. We hebben een heel druk half weekje achter den rug; Engelschen en koelies vluchten bij duizenden weg, u begrijpt dat de ontvangsten ontzettend groot zijn, ik ontving dagelijks 12 tot 15000 pd. st. Ver volgens heeft 't gouvernement gisteren de Z.-A. S. Mij. overgenomen, zoodat ik blij was dat 't Zonidag was en ik een. beetje kon ■uitrusten. Ik denk dat ik nog wel een week aan 't werk zal blijven, doch niet langer, en zal dan wel mijn burgerplichten moeten ver vullen. Een groot deel van 't Hol 1 anderkomman- do is reeds weg, de andere helft zal wel aan 't einde van deze week gaan. 'tls op 't oogenblik een eigenaardige drukte in 't dorp, 't wemelt vau Boeren te paard, hun bandelier gevuld met patronen en 't geweer op hun knie, knapzak op zijde gevuld met biltong, en een kom ba ara ach ter zich. Voor al die heeren uit de buiten districten moet je respect voor hebben, dio 't ruwe leven van kinds af gewend zijn, wee de arme soldaat die hij ia 't vizier krijgt, want rijn schot mist nooit. We zijn allen vol goede hoop omtrent den afloop en ho pen dat het nieuwe jaar ons een. vrij Zuid- Afrika van de Kaap tot aan de Zambezi zal geven. 't Zal een harde en bloedige strijd geven, de Engelschen zijn zeker dat de overwin mng aan hun zijde zal zijn. doch ook v. ij zijn zeker dat jong Zuid-Afrika zegevierend mt den strijd zal komen. Er is Inei ook ran Hollanderskorps opgericht, bestaande ust Nederlanders en oud-Xederlandera, even eens één korps Eianschen, Belgen, Italia nen. Zweden en Nencn (deze gczamelijk) vervolgens een koip- Duitschers. pi m. 300U goed getiainde lui, een koips Ieren en Anie nkanen, natuml.k geen van British sub jects, en dan neemt Engeland nog wel de- zaak der Uitlande-rs op, die zich, natuurlijk op zijn eigen oil dei dan en na, allen aan den kant van Transvaal hebben geschaald. Hoe wenng worden toch Engelunds goede be dodingen geapprecieerd. Bij Kon. besluit is: io. aan F. II, Ampt op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag veileend als lid van het college \an regenten over liet huis van bewaring, voor loopig tevens bulpstrafgevangenis te Zwolle, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten; 2o. te benoemen tot lid van het college van regenten voor het huis van be waring, vooi loopig tevens hulp-trat gevangenis te Zwolle, mi-, D. van Laer, wijn handelaar, wonende aldaar. Bij Kon. besluit is, voor het tijdvak van 1G Nov. 1809 en met 15 Nov. 1900, benoemd tot boekhoudster aan het Rijkskrankzinnigen gesticht tc Giave, mej. A. C. van de Pol, aldaar. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. II. B. S. te Roermond, A. Meyboom, te Arnhem. By Kon. tesluit is met ingang van 1 Nov. 1899: lo. de vfce-adm. 11. Quispri, eervol ontheven van de betrekking van dir. en komm. der marine te Hellevoelsluis tevens kotnm. der Stelling van de Monden der Maas en van het Haringvliet; 2o. genoemde vlag officier op zjjn verzoek, krachtens art. 33 1, letter a, der wet van 28 Aug. 1851 (Stbl. no. 126), op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor de vele goede en gewich tige diensten door hem aan den lande be wezen en het bedrag van dat pensioen, zooals die bij latere wetten is gewijzigd, bepaald op f 3G75 'sjaars; 3o. bevorderdtot schout bij-nacht, de kapt. ter zee P. Zegers Veeckens; tot kapt. ter zee, de kapt.-luit, ter zee A. C. Van der Sande Lacoste; tot kapt.-luit. ter zee de luit. ter zee le kl. R. Reinders; tot luit. ter zee Ie kl., de luit ter zee 2e kl. C. J. Van der Hegge Spies; 4o. de kapt. lei zee P. Zegers Veeckens eervol ontheven van de betrekking van adj. van 11. M. de Konin gin in gewonen dienst en als schout-bij-nacht benoemd tot adj. van II. M. de Koningin in buitengew. dien«t; 5o. de betrekking van dir. en komm. der marine te Hellevoelsluis, te vens komm. der Stelling van de Monden der Maas en van het Haringvliet, opgedragen aan den schout-bij-nacht P. Zegers Veeckens. Bij Kon. besluit is aan den heer mr. C. J. Sickesz, ip zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid van de Centrale Commissie tot inrichting van de afdeelingen van Nederland en zyn koloniën en tot behartiging van de belangen der inzenders in die afdeelingen op de in 1900 te Parijs te houden wereldten toonstelling, en zijn benoemd in die commissie, tot leden de heeren D. F. A. Bauduin, voor zitter van de Holl, Mij. van Landb., te 's-Gra- venhagedr. P. P. C. Hoek, wetenschap pelijk adviseur in visscherijzaken, te Den Helder, en G, B. Hooijer, oud-luit.-kol. van het Ned.-lndisch Ipger te 's-Gravenhage. Bij Kon. besluit is bepaald, dat, ter zake van zijn gedrag op 5 Dec. 1896, bij gelegen heid van een aanval op de Atjehsche verster king Kota-Aroen nabij Segii, bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, als nog eervol zal worden vermeld de le luit. der inf. van het Ned. leger A. Dudok van Ileel, gedet. geweest bij het leger in Ned.- Indië. By Kon. besluit is lo. aan M. Gelijns, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2de-luit. bij het -4de bat. rustende schutterij in Zuidholland, we gens vevandering van woonplaatsen zijn 2o. benoemd bij de rustende schutterijen In de provincie Noordbrabant, 3e bat., tot auditeur bij den schutters!aad J. II. M. Kemps; 11de bat,, tot 2de-Iuit M, J, Voelen thans schutter In de provincie Gelderland, 8e bat., tot kapitein F. H. to Gussenklo, thans le luit. tot 1-luit. W. G. Verholt, thans 2e-luit, R. II. Iluender, thans schutter in de provincie Zuid-holland, 4e bat., tot 2e-luit. A. Heesterman, thans sergant-majoor in de provincie Utrecht, 2e bat., tot kapi tein A. I. C. H. de Ruyter, thans le luit,, tot le luit. II. A. M. Immink en L. Zeiler, beiden thans 2e-luit.lot 2e-luit. C. J. Coc- kuyt, D. F. J. van Walsem, H. Spencer Elcs en A. van de Koppel, allen thans schut ter, zoomede J. Groenevvegen enR. Groene- wegen. Thans is een advocaat te Rotterdam er mede belast haar voor de wet weder levend te maken. Intusschen zal omtrent de identiteit van het te Overschie begraven lijk een nader onderzoek moeten ingesteld worden. Gasontploffing. Bij den aanleg van eene gasleiding onder het nieuwe kantoor aan de gasfabriek te Zaandam, ontstond gistermiddag door een ontploffing een begin van bsand, welke ech ter bijtijds werd gebluscht. Een gasfitter en zijn knecht, die de werkzaamheden verricht ten, en daarbij een lantaarn gebruikten werden nogal ernstig in het aangezicht eu aan de handen verwond. De materieele schade is gering. Op een trein geschoten. Toen gisteren de sneltrein van Brussel naar Amsterdam no. 22, der II. S. M., even het kruispunt der Staatsspoor nabij VGra- venhage, gepasseerd was, werd er op den trein geschoten met het gevolg, dat liet projectiel een ruit in het postrijiuig ver brijzelde, waarvan de scherven den dienst- doenden conducteur trollen. De Friesland. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is ilr. Ms. pantserdekschip Friesland, onder bevel van den kapitein ter zee W. Römer, 24 dezer van Batavia vertrokken, ter opvolging van zijn bestem ming naar Lorengo Marques. (sStct.") De doode juffrouw die levend was. In Juli kwam in de Schie onder de ge meente Overschie het vrij gehavende lijk van een mouw bovendrijven. Het onderzoek leidde er toe, dat het door haar zoon en dochter herkend werd ais dat van juffr. W., kaart legster te Rotterdam, waarna het lijk op kosten der familie te Overschie werd ter aarde besteld. Dezer dagen meldde zich aan het bevolkingsregister te 's-Gravenhage zekere juffrouw W. aan, om zich te laten inschrijven. Het verhuisbiljet kon zy twee dagen later komen halen. Toen zij zich daartoe aanmeldde, werd haar echter medegedeeld, dat zij dood was en dus wel een overiydensacte, maar geen verhuisbiljet kon krijgen. Tableau I Gevlogen. Te "Weert (L.j werd Zondagavond door iemand, uit wiens papieren later bleek, dat hij een Maagdenburger was, aan zekeren Xijnes een fiets verkocht voor 35 maik (121). N. kwam pchter de zaak verdacht voor, gat er de politie kennis van, die den vetkooper op«poorde en naar de gevangenis bracht, daar iiij de bet komst van het wiel niet juist wist aan te geven. In den daarop volgenden nacht echter wist de gevangene uit 't venster der gevangenis door middel van een koord, waarmede hij zich afliet, te ontkomen. Men vermoedt, dat de gevluchte in den laatsten tijd veel rijwiel diefstallen heelt gepleegd. Een ongerijmdheid. In het oikest van het Concertgebouw te Amsterdam blaast Kruger den Engelschen hoorn. Keizerlijke reisbeschrijving. Men verwacht, dat binnen korten tijd een boek zal verschijnen over de jongste reis van keizer Willem II naar Turkije en Palestina, door hemzelf geschreven. De keizerin moet een der voornaamste medewerksters van het boek zijn, daar het keizerlijk boek geïllus treerd zal worden met de photographFche opnameD, die zij overal onder weg deed. Treinongeluk. In het station te Argenteau, Orne is eer- gisterochtend een ongeluk gebeurd. Een tiein uit Parijs liep op een trein, die in het station stond. De machinist van den trein van Parijs werd gedood. De wegen zijn versperd en de treinen ondergingen vertraging. Sterk. Volgens de ïFrankf, Ztg." heeR een jonge Amerikaansche, die doofstom en blind geboren i", met succes het toelatingsexamen afgelegd voor Radclifl-college. Zij was nummer een in Grieksch, Latijn, geometrie en algebra en had in de andere vakken zeer voldoende. Aankomst van den Uonv.-Gen, Omtrent do aankomst van gouverneur-ge neraal Rooseboom te Tandjong Priok meldt de „Javabode" o. a. het volgende Een deputatie, bestaande uit den waal-ne mend algemeen secretaris, den directeur van justitie, den resident van Batavia, den kommandant der eerste militaire afdeeling op Java, den kapitein-luitenant ter zee J. C'ardinaal en den havenmeester, begaf zich naar boord van de K o n i n g i n-R cgen- t e s. Daar was men een en al lof over de min zaamheid van gouverneur-generaal Roose boom, mevrouw Rooseboom en mevrouw Pit, de schoonmoeder van Z. E. Toen de deputatie aan boord van de mail boot kwam, werd zij door den gouverneur- generaal, mevr. Rooseboom en mevr. Pit in het deksalon der le kl. opgewacht. Z.Exc. was gekleed in het officieel costuum zijner nieuwe waardigheid, versierd met eenige ridderorden. Mevr. Rooseboom was gekleed in. een japon van licht-blauwe zijde met gui pure afgezet; mevr. Pit, -de kranige dame van 70 jaren, in zwarte zijde. Namens de deputatie werd het woord ge voerd door mr. C, Nederburgh, waarn. alg. seer., die den gouverneur-generaal het wel kom toeriep. Met een extra-trein begaf de Gouv.-Gen. en zijn dames zich naar Weltevreden. Op het perron bevonden zich de komman- danten van land- en zeemacht, de directeur van financiën, de procureur-generaal bij het hooggerechtshof van Nederiandsch-Indië en de president der algemeenc rekenkamer. Namens deze deputatie werd het woord ge voerd door den luit.-gen. L. Swart, die Z. E. welkom heette. De gouv.-gen. betuigde zijn dank voor de begroeting. Te 10.20 reed Z.Exc. het voorplein van het gouvera em cuts-hotel op Rijswijk bin nen. Zoodra het rijtuig de poort binnen was, speelde de links daarvan posteerende stafmuziek 't „Wilhelmus" in de oude toon zetting; schutterij en infanterie presenteer den het geweer en de trommen roffelden. Op de trap bij den ingang van het paleis werd de gouverneur-generaal,, opgewacht door den wee-president en de leden van den raad van Ned.-Indië, die Z.Exc. en de da mes naar binnen geleidden, waar de hooge gasten door den gouverneur-generaal Vau der Wyck en mevr. Van der Wyck allerhar telijkst verwelkomd werden. Konlngln-Euiiuafonds. Tot president van het bestuur van de n Koningin Emma-stiehting" is gekozen dominé Rogge te Batavia. Onder de overige heeren, die hem zullen ter zyde staan, hoorden wg o. a. noemen den heer Hofman, directeur van krankzinnigengesticht te Buitenzorg, dr. Gryns, den bekenden bacterioloog,"terwyl als secretaris van de jeugdige vereeniging zal fungeeren de officier van gezondheid De Rochemont, chef van het hospitaal te Batavia Aijeb. De J.-B." bevat de volgende telegrammen Olehleh, 25 September. Aangeboden te Segli 21 September, Hedennacht zijn bij het omsingelen van een paar woningen in kampong Blang Gajoe (in Pidiëj aan onze zijde licht gewond de le luitenant der infanterie C. J. G. G, van Doorn, de sergeant Morel en levensgevaarlijk de fuselier Bos. Neergeschoten werden een mannelijke en twee vrouwelijke Atjehers en een kind. Een beaumontgeweer en eenige blanke wapens werden buitgemaakt. Vier Atjehers werden gevankelijk medegevoerd, Kotaradja, 2G September. Den 21en dezer is Teungkoe Hasan van Titeué met een volgeling in de buurt van Lho Seumaweh bij verrassing neergeschotenwij maakten de geweren en de klewangs van beide mannen buit. Op den 22en werd in Pedië een Atjeher afgemaakt, die den civielen gezaghebber, den len luitenant E. van Harencarspel, en den sergeant Duijfhuijzen licht verwondde. Op den 23en werd daar ook afgemaakt de gewerendief, die den luitenant van Doorn en twee minderen licht verwondde. lie V Kota's. Een correspondent van de „J.-B.", die de expeditie medemaakle, schreef over de plechtigheid, waarbij de onderwerping dei- hoofden van de V Kota's aanvaard werd „Op 3 September arrivieerde de gouver neur van Sumatra's Westkust in de met vlaggen versierde kampong Gadang te Bangkinang, waar het bivak ligt en waai de oorlogsschatting zou worden opgebracht. Dadelijk na aankomst van Z.H.E.Gestr. werd de troep onder de wapens geroepen en een groot carré geformeerd op het plein voor de balai (raadzaal). „In het carré zat de gouverneur onder een inderhaast saamgeflanste pajong, die er zeer zonderling uitzag; en aan weerszijden de commandant der expeditionaire troepen en de assistent-resident. Successievelijk wer den de hoofden der verschillende Kota's binnengelaten met de schatting bij zich, die op de gebruikelijke wijze onder het maken van een driedubbele sembali vooruitkropen en de schatting ami de voeten van den gou verneur neer legden. Nadat dit gebeurd was, werden de geweren gepresenteerd en onder het klinken van het „Wien Neerlands Bloed" de driekleur gchesclieu. „Op 4 September werden de hoofden be- eedigd; dit kon gebeuren nadat de schat ting van den vongen dag was geteld (nl. f 6000 als straf voor den moordf 2000 voor het niet uitleveren der moordenaars en voorts per Kota een zekere som plus rijst en een karbouw voor 't betreden van ons gebied). „Nadat de controleur appèl had gehou den en alles present gemeld, begon de plech tigheid, die vrij vervelend was. Een voor een maakten de hoofden de gebruikelijke sembah voor den gouverneur en legden den eed af. Behalve de hoofden der V Kota's werden ook de radjah's van Kampar en Tambang beëedigd. Deze laatste wekte de aandacht door de Europeesche klceder- draelit van hem zelf en van. zijn volgelin genallen hadden nl. nagenoeg de uniform onzer politieoppassers, doch zonder gele uit monstering, en terwijl do radja zelf een gou den band om zijn pet had, waren de lagere rangen behoorlijk kenbaar door smaller of breeder zilveren banden. Een der lagere vol gelingen droeg bij wijze vaai korporaal een chevron van rood-wit-en-blauw. Militair Departement! Bevorderd: tot len luit. bij de inf.. ,je luits. J. H. Boldrik en J. J. van der Big.'f off. v. gez. le kl. de off. 2e kl. W. A, Beef Ontslagenwegens vertrek, eerv. als I dir. van het mil. weduwen- en weezenfaJ! W. P. II. van Oorschot; op verz. eer* Ie luit. der genie J. 3. Goudswaard. 5 Departement van Marine. Ontslageneerv. de gew. lichtw. bii ra kunstlicht-etabliss. te Poelo Breue (Atish Onderh.li), Lie A. Moi. "J Vit de Staats- Courant. Uitgesproken: 21 October. N. Dokker, koopman te BrïeÜe Curator mr. A. C. van Blommestein te Rot.' terdatn. Opgeheven: G. Spanjaard, werkman te Bloemendaal N Vendrik, winkelier te Vleuten. 1 Uitlotingen. LOTEN VAN PARIJS 2i/a pet. a fr.400 189" Trekk. 23 Oct. Betaal b. 15 Nov. No. 301095 fr. 100000 j No. 295451 fr 10000 144317 s 50000 j 328939 j'iOüOO De volgende nummers elk fr. 1000: 434032 191281 303235 227680 903172 242575 564540 334734 287998 339703 71480 5 7464 3 97693 1 94301 566627 407254 177071 381940 87889 449096 202587 475540 10450 397528 525990 358558 341826 483788 36920 67169 BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemd t. contr. le kl. op debezitt. buiten Java en Madoera, de seer, d. res. Tapanoeli C. L Thiemet. seer. d. res. Tapanoeli tev. vendum. aid., de ambt. op non-act. II. J. van Ilaasiertl. a«p.-houtv. bij het boscliw. op Java en Madoora, S. Hitsema van Eek, gest. t. be- schilik. v. d. gouv.-gen.t. ass.-res. v, Kendan- gan de contr, le kl. Th. J. van Driessche. Bij de algem. rekenfe.tot 2o commies, de 3de comm. K. Lof!; tot 3e comm. de klerk R. H. Schoritot 3e subst.-griff. bij het hoogger. van Ned.-Indiö, mr. F, C. Bogaardtot griffier van den landr. van Batavia, mr. E. J. Domme- ringvan de landr. te Magelang en Toenong mr. J. R. T. Philippitot subst.-grifl, bij den Raad van Just, te Padang, mr. C. II. J. D Herman Tot commies der 2e kl. bij den post- en tel., de commies 3e kl. E. Drooptot 2e commies bij het departem. van binnenl. bestuur, de 3e commies W. A. F. II. Willemsentot zout- verkooppakbuism. te Karanganjar de klerk te Batavia, J, II. da Wildetot voorz. van de landradente Padang en Priamon, de voorz. te Pekalongan en Batang, mr. H. C. Limmers van Toorenbnrg te Pekalongan en Batang, het lid van den raad van justitie te Semarang, mr. M. G. Smalt; tot Jid van den raad van justitie te Semarang, de substit.-griff. bij den raad van justitie te Soerabaja, mr. W. Buk; totsubsiit.- griff. bij den raad van justitie te Soerabaja, de tijde!, griff, van den landraad te Losmadjang, mr. P. II. Schneider, Bij de S.S. op Javatot chef der controle, de comm. -kashouder J, A. M. Scholtentot comm.-kash. de le comm. L. C. v. Beusechem tot le comm. de 2e Lazore; tot contr. le kl. de 2e kl. G. Stortenbeker en IC. Lorchtot contr. 2e kl. de adsp.-contr. L. C. Ouwerling en D. J. Cramer Nzn.tot adsp.-contr. F. C. H. Darlang en P. J. F. van de Rivière van binnenl. bestuur. Ontslagen: eerv. de gew. klerken bij den resid.-raad te Soerakarta J. W. fi. van Affelen van Saemsfoortter grilfie v/h. hooggerechts hof van Ned.-Indió A. E. E. Uelanlter griffle v/d. landr. te Patti W. E. Th. Meeng; b/,1. ontvanger der in- en uitvoerr. en acc. te Soera baja Ch, F. Behrend; b/h. postk. te Batavia A. W. R, Ilielckert, op verz. eerv, de gew. vacci nateur v/h. vaccine-district Ilaroekoe J. C. E. Rugebiegt. Verleendweg. ziekte, een tweej. verl, a. d, ond. le kl. A. Haitink van der Heideweg. langd. dienst, een jaar- verl. a. d. opz. 2e kl. bij d. wat. M. Z. Lindhout. HOEK "VAN HOLLAND, 24 October. Heden was aan den afslag de stoomtrawler tSimon". Marktprijzen kabeljauw, doode, midd. fO,90, kleine f0 50, schelvisch, doode, groote f0.40 midd. f0.25, alles per stuk, id. kleine f 2.50 per mand, tarbot, groote f6.50, midd. f3.25 kl. fl.25, tong, groote f0.60, midd. (Oib, kleine f0 20, schol, groote f 1.05, midd. f0.50, kleine f 0 25, alles per stuk, stortschol f6.10, band f9, schar f 3.50, knorhanen f4 20, gallen f2.30, alles per mand, gullen f 0.20 per stuk, bolken f d .90 per mand, schartong f0.15 per stuk. SCHEVEN1NGEN, 24 October. In het laatste etmaal zijn van de Scheveningsche vloot binnen gekomen 20 loggers en bomschuiten, met een vangst van 8 tot 23 last haring, na een reis van 14 dagen tot 9 weken. Enkele hadden ver lies aan netten. SCHEVENINGEN, 24 October. Hedenmorgen werd van IJmuiden en Nieuwedinp ciica 300 manden versche visch aangevoerd: tongen golden van 10 tot 63 c., tarbot van f 0.40 tot 2.50,griet van 20 tot 75 c., mukreol van 10 tot 25 c,, Ie*, schel v. van 45 tot 50 cdoode schelvisch van 15 tot 25 c., zeehanen van 20 tot 30 c., schollen van 15 tot 45 c. per stuk; kleine schol van f2 tot 2.50, doode schelv. van f 1,75 tot f2, pietermannen van fl.50 tot 2 per mand. IJMUIDEN, 24 October. Heden waren aan de mat kt 5 sloepen met 400 a 900 groote schelvisch. 300 a 000 kleine schelvisch. Verder kotterloggers met 120 a 200 tongen, enkele tarbot, griet, 4 a 7 mandjes midd. schol, 15 a 30 mandjes kl. schol, 5 a 8 mandjes schar, a 6 mandjes poontjes. De volgende prijzen werden besteed voor: groote tong per stuk f0.50 a 0.65, middel tong f0.30 a 0.45, kleine tong 10.15 a f0.20, tar bot f5 a 7.50, kl. tarbot griet f2.25 a 2.75, middelschol per mand, f 4,50 a 7, kleine schol 2.10 a f2 80, schar 11.60 a 2, poontjes f 1.20 1.40, groote levende schelvisch f97 a 103, kleine levende schelvisch f 47 a 52 per groot honderd, groote doode schelvisch per mand 40 stuks f 10 a 14, kleine doode schelvisch per mand 30 stuks f 6 50 a 6.80. Hoogwater te Schiedam. Oct. 26v.m. 8.52 nana. 9.19 27s 9.52 s 10.29 Hoogte Tan liet water op de Rivieren. Berichten van 24 October. LOBITH, 2 uur 's midd. 10.16 Gev. 0.17 M. MAINZ, 12 uur 'emidd. 0.75 Gev. 0.07 M, KOBLENZ, Ouur'smorg. 1.75 Gev. 0.07 M. TRIER, 12 uur'smid. 0.38 Gew. 0.06 M. RUIIRORT, 8 uur 's morg. 1.01 Gev, 0.09 M. Zon en Maan. Zonsopg. Oct. 26 6.46 v.m, onderg. 4.42 n.m. 27: 6.47 v 4.40 Laatste kwartier 26 Oct. Nieuwe Maan 3 Nov. HET WESTLAND, 24 Oct. Op de veilingen van gisterenavond werden de volgende prijzen besteed: stoofperen f 1.45 12.30, stoofappelen f 1.30 a 2.50 per kin; spruit- kool fl.a 1 30, kroten 25 a 32J4 ct., peon 25 a 37i/s c. per zak; blauwe druiven 5öaiw c. tomaten 10 a 14 ct. per kilo; tafelperen 3 a 11 ct,, tafelappelen 2 a 8 ct., meloenen 10 a 15 ct. per stuk. HAMBURG, 24 October. Petroleum loco 7.90 brief, dito R"" Spiritus per Oct. 19s/s, Nov,/Dec. l'JVv Stemming vast. BUDAPEST, 24 October. Tarwe aangenamer. e NEW-YORK, 24 October. Oct. Nov. Dec. Jan. Mrt. Men Mais. 391/4 Oct Nov. Doc. Jan. Mrt. Ma* Tarwe. 73s/875 Vs79 73<8 A G K D A, 25 Oct. Fransche Opera, La Fille de Mme Aogot, 7'/s uur. 25 Diligentia, 's-Gravenhage, Liederen- avond Tilly Koenen, 8 uur. 26 Officieren-Ver. Schiedam, Orelio trt°< 8 uur. 26 n Zaal Nut, Rotterdam, Mij*. Toonkunst, Kamermuziek, 8 uur. 27 j Groote Schouwb. Rotterdam, De Hof- slachter, 8 uur. 27 j Tivoli, Rotterdam," De Drankduivel) 8 uur. Te Rotterdameiken avond Circus Vanete, Stationsplein, 8 uur; Casino Variété, C001- singel, 8 uurPschorr Dameskapel, Kort® Hoogstr., 8 uur. Gkdbuxt m &xqxxxB£r v, d. SoantDAxaom Cptnuxt, a - 11L

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2