53*e Jaargang. Vrijdag 27. October 1899. No. 10074. Eerste Blad Maar een mensch! m rio, té, oi- ■te BUITENLAND. 30 y. 1890 Nov. ft", i OOOO iOOOO 000: 1 263172 1 339763 566627 449096 525990 67269 en aan groote Verder enkele I, 25a schar, n.m, 1 No». rden 45 a ruit- peen a 85 eren enen ;eld. aing Mei. 8% Mei. [me en- ist, [of- lel, SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaar dingen fl. i .25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat OS. Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 centsiedere regel meer 12Va cents. Reclames 00 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Isleine advertentiën. opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 26 Oct. '99. Me oorlog. Ia Natal, De gebeurtenissen der laatste dagen in Natal beginnen in een klaarder licht te tre den. Dank zij de 1 ui d ru eh'tig-snoi kenae be richten der Engclscbe correspondenten en van Reuter waarlijk oo'k lang niet on partijdig in dezen oorlog, dank zij ook de officieele, eenzijdig-gekleurdc telegram men van White, schenen groote slagen wat eigenlijk maar gevechten waren, die aan den grooten slag plegen vooraf te gaan. Eerst de latere berichten toonen met- ze kerheid aan wat- in dc eerste tusschcn de regels had moeten gelezen worden. Eerst nu blij kit op welke wijze de gebeurtenissen elkaar zijn opgevolgd en wat er de betee- kenis van is. Wij zullen dus nog eens terug gaan tot Vrijdag. Toen zijn liet blijkbaar de kommaudo's uit de districten Utrecht en Vrijheid ge weest onder kommando van Lucas Meijer, die met de Engelsr-lien in gevecht kwamen Het laatst werden deze kommando's gesig naleerd als van Doornberg aanrukkend op De Jaegers Drift en Landmans Drift. Daar zijn zij de Buffelrivier over en in zuidweste lijke richting op Dundee aan getrokken. Tegelijk trok Joubert van Newcastle over Inga-gane en Dannkauser met zijn hoofd macht langs don spoorweg naar Glencoe- Dundee, terwijl van het Westen een kom mando Vrijstaters onder Erasmus aanrukte Of Lucas Meijer te vroeg dan wel de an deren te laat de Enge-lsche linie bereikten, doet er weinig toe; wij weten dat hij door Symons teruggeworpen werd. De vervolgen de cavalerie en artillerie stiet toen ook reeds op Joubert's hoofdmacht, die den vol genden dag reods den strijd begon tegen de Engelsche legermacht onder Yule, die het bevel van. den zwaar gewonden Symons had overgenomen. Tegelijk drongen de Vrijstaters onder Viljoen en Jau Kook tusschen Ladysmith en Glencoe, maar werden door generaal French, dien White daartoe van Ladysinitih bad uitgezonden, uit hun stelling bij Elandslaagte verdreven. Niettemin moesten ook de Engelschen op Ladysmith terug trekken. De Bo-eren had-den bij Dundee en Glen coe succes, en Yule moest terugtrekken. Langs den oostrug der Biggarsbergen, over Beith en Helpmalcaar, trachtte hij op La dysmith terug te gaan; zijn troepenmacht was niet bestand tegen de sterkere macht van Joubert. Een deel van zijn leger trok door de dalen van de Wasehbank- en de Zondagsrivier. Om Yule's beweging te dekken wat zaker niet noodig zou zijn geweest, als er geen reden tot bezorgdheid was trok gene raal White van Ladysmith ui,t met eon flin ke troepenmacht en leverde zeven mijlen buiten zijn kamp slag aan de Boeren. DOOK IDA BOY-ED. 22) Men besprak daarop tegen den volgenden dag een tochtjo naar Wendessen, waar in den kleinen, kring het engagement gevierd zou worden. Trouwen wilden zij eerst in den winter, misschien dadelijk na Kerstmis, in. allen gevalle in oen tijld, die den land- beer, in de gelegenheid stelde, meer aan zich zelf dan aan zijn land te denken. Sabine deed een zonderlinge ervaring op. Altijd had de opperbaljuw in zijn tweeën- dertigjarigen zoon toch nog een weinig den kleinen jongen gezien, die onder de vader lijke tucht en het vaderlijk toezicht stond, en voor wien die tucht en dat toezicht zeer noodig waren. Eensklaps was Rein aid. een man geworden, met wiens eigen wenschen e-n Hieeningeai rekening moest gehouden worden. De oude heer was met alles tevre den en liet geen andere antwoorden, hooren fjaa: „Graag," „zooals je wilt," „ons oudjes is alles goed". Rein aid was geëngageerd, hij stond als het ware in een f eestelij ken glans vóór zijn ouders; hij had een verstandige keuze ge daan en kreeg door zijn huwelijk een aau- zienhjk vermogen, zoodat hij geheel onaf hankelijk van zijn vader werd. Tüde dat hem opeens zoo in de hoogte? „Hoe menschel ijk is toch alles zelfs ouderliefde!" dacht Sabine. K Vv as zij ook uit haar opgewondenheid tot Over deze gebeurtenissen zegt een tele gram, Dinsdagavond 9 uur door generaal White naar Londen gezonden „Gisteren (Maandag) werden berichten ontvangen waaruit bleek, dat de Boeren zich hadden opgesteld in aanzienlijken ge tale in een buitengewoon'sterke stelling ten westen van den hoofdweg, die van Lady smith naar Dundee loopt. Ook vemam ik dat het korps van Dundee, vroeger onder bevel van generaal Symons en nu van gene raal Yule, bezig was terug te trekken op Ladysmith via Helpmakaar, den weg over Beith en de valleien van de Wascbbankri- \ier en de Zondaginvier, en naar men ver wachtte lieden het dal van de Zondagrivier zou bereiken. „Daarom trok ik met een sterke macht- uit om de beweging van Yule's colonne te dekken. De vijand werd ongeveer zeven mij len buiten Ladysmith ontdekt in eon stel ling van buitengewone sterkte, westelijk van den weg. Toen hij zag dat er toebereid selen tegen hem werden gemaakt, opende hij met één kanon het vuur tegen ons met groote juistheid. Onze artillerie werd spoe dig in positie gesteld en het vijandelijk ka non werd 1ot zwijgen gebracht Onze troe pen kregen bevel een sterken heuvelrug' te bezetten, evenwijdig aan de stelling van den vijand, maar dichter bij den weg. Ik be paalde mij er toe, hem bezig tc houden en maakte het hem lastig genoeg om hem te beletten, handelend op te treden tegen de colonnen van Yule. Van den vijand vlucht ten er een aantal naar het westen en om 2 uur had liet vuren feitelijk opgehouden." Dut hel inderdaad met Yule's colonne niet zeer gunstig was gesteld, bbjkt uit het tele gram, door White den volgenden (gister middag verzonden. Daaruit blijkt dat hij gis teren troepen uitzond om Yule's leger te helpen; dit korps was toen bij de Zondags- i ivier. White bezette al sterke posities op den weg naar Ladysmith. Het telegram zegt dat sWhite voor dien weg niet bang is." Daarop is Yule, volgens een telegram aan de sDaily Mailbevestigd door een bericht aan de »Teinps" uit Londen, er in geslaagd zich met White te vereenigen, zoodat de vereemgde Britsche legermacht de Boeren afwacht bij Ladysmith. Dat Yule de linie Dundee-Glencoe heelt moeten verlaten, is reeds eeu ongunstig tee- ken voor de Engelschenmaar het feit dat de terugtocht op Ladysmith zóo onveilig was dat White tot twee keer toe moest uitruk ken om Yule's terugtocht te bevestigen, is nog heel wat onrust wekkender voor de jingo's en verblijdend voor de vrienden van Traus vaal. Want daatuit blijkt dat White reden had bevreesd te zijn dat de Vrijstaters, ten noordwesten van zijn stelling staande, tus- s-chen Yule's korps en het zyne zoudeo dringen, of wel dat Yule's koloone geducht geleden had en niet zonder krachtigen steun haar terugtocht kon bewerkstelligen. Er is reden om het laatste aan te nemen. Aan de x>Temps" wordt uit Londen bericht dat men vermoedt dat de regeering niet met het juiste getal dooden, gewonden en ver misten voor den dag dut ft komen, maar dat niet minder dan 21)00 man reservisten ge mobiliseerd zullen worden om de leemten aan te vullen. haai gewonen toestand van opmerken en nadenken teruggekeerd, toch bleef haar ge moedsstemming opgewekt. Alles scheen veranderd te zijn: er zou meer beweging in het leven en de gedachten harer ouders komen. Dit leidde deze dan een weinig van haar zelf af. Zij behoefde nu niet meer iedere gelaatsuitdrukking te be waken, iedere handeling te verklaren. „Wat verblijdt Sabine zich over het ge luk van Reinald zeiden haar ouders tegen elkander. „Het is werkelijk aandoenlijk „Ja, zij is een goed kind. Menige zuster zou jaloersch geworden zijn." Neen, jaloersch was Sabine niet, eigenlijk tot haai- eigen verwondering niet; want zij had zich altijd verbeeld, dat er voor haar een inwendig conflict zou ontstaan, als haar broer zich engageerde, zonder daarover met haar beraadslaagd te hebben. Voor hem was haar vroeger het beste niet goed genoeg ge weest. Bijna was zij daarover treurig. Zij wenschte, dat zij zich zelf kon, opwinden. Maar het was haar met den besten wil van de wereld niet mogelijk, Martha Voigtsfcedt-, als zij elkaar den volgenden dag zagen, anders dan met hartelijke welwillendheid te gemoet te komen. Alen reed al om tien uur weg. Het was een heele tocht. Met een neergeslagen kap kwam het groote rijtuig van het „Hotel de Kroonprins" precies op den bepaalden tijd vóór de deur. Alle buren stonden, vóór de ramen te kijken.: alleen kapitein. Van Hal- lendorf niet, die nog sliep en dus later bij zijn bezoek slechts de keukenmeid Gusta aantrof. Leo en Alilly sprongen reeds in het rijtuig rond, nog voordat Lize de plaats naast den koetsier ingenomen had en de groote mensdien de deur uitkwamen. De opperbaljuw en zijn vrouw straalden Nu wordt daarmede waarschijnlijk het totale verlies dat tot nu toe geleden is, be doeld. Maar dit neemt niet weg, dat een groot deel daarvan wel op het laatste treffen bij Glencoe, tusschen Joubert's hoofmacht en Yule's kolonne zal komen. En de regeering zelf geeft eenigermate te kennen, dat Yule het er slecht heeft algebracht. Men leze slechts hierachter hoe de regee ring tegenover een ontkenning der i>F,vening News" blijkbaar vasthoudt aan de waarheid van een niet-oflicieel bericht meldende dat een geheel eskadron huzaren bij Glencoe ge vangen is genomen. Ook het gevecht benoorden Ladysmith heeft de Engelschen flinke offers gekost tegen een gering succes. De Boeren zijn er niet over wonnen en "White verontschuldigt dit door te zeggen dat het zijn doel alleen was, hen te beletten Yule lastig te vallen. De Engel schen zouden er 12 dooden en 89 gewonden hebben gehad. Lijkt dit alles niet op een nederlaag van Wtiite's troepen. Dundee is thans door de Boeren bezet de geheele noordhoek vau Natal is in hun bezit. Nu staat dus het vereenigde legerkorps van White en Yule bij Ladysmith. Daarza! dus waarschijnlijk de groote slag worden geleverd; daar zullen de Engelschen zich nogmaals bevinden tegenover Joubert's hoofd macht die uit het Noorden komt. De Vrg- staters zullen Joubert in het Westen de hand reiken, terwijl bij Ro'kesdrift aan de Buffelrivier ook nog een kommando Boeren moet staan, waarvan wij sinds verscheiden dagen geen nieuws hebben. Het is wel moge lijk dat dit kommando naar Beith trekt om zich over de Wasehbank- en de Zondagrivier vóór Ladysmilh met Joubert's hoofdmacht te gaan vereenigen. Of is het deze Boerenmacht die steeds meer naar het Zuidoosten is getrokken en thaos Melmoth in Zoeloe-land bedreigt. Men schijnt daar niet gerust te zijn, zoodat de bevolking, althans de blanken, eeu schuil plaats heeft gezocht in fort Maxwell. Het is vreemd dat wij hierover alleen een bericht van den 22«ten uit Durban bezitten. Den 23en 's morgens werd een aanval ver wacht. Hoe is het daarmee afgeloopen? Hebben de Boeren ook hier een overwinuiugbehaald? Het uitblijven van nadere berichten zou het bijna doen celooven. Wat willen de Boerea met dien aanval op Zoeloe-land Het klinkt misschien wat avontuurlijk, maar geheel onmogelijk komt het ons niet voor dat Transvaal het gebied der Zoeloe's wil annexeeren om aldus aan de zee te komen. Het toekomstig voordeel daarvan zou onbe rekenbaar zijn. Maar, wij herhalen, dit is maar een losse gedachte, waarvoor elk vast gegeven ontbreekt. Verschillende berichten. De Engelschen bedienen zich van dc hulp der inboorlingen. Wjj verwijzen naar het protest van dr. Leijds, hierachter onder telegrammen opge nomen. Tegelijk seint sir A. Milner aan Chamber lain een zeer dubbelhartig rapport van den van geluk en groetten Kups aan den over kant en Alevrouw Muller boven. „Ik wil op opa z'n schoot zitten," riep Alilly juichend uit. „Ik ook I" dwong Leo. En de ou.de man nam op iedere knie een kind. Af e vrouw Deuben schudde glim lachend met het hoofd over zijn toegevend heid; maar zij zou toch van haar kant de beide kinderen ook wel op haar schoot ge nomen hebben, als zij dit verlangd hadden. Sabine, die een witte japon aan en een zwarten hoed op had, zag er allerliefst uit. Zij had op de voorbank plaats genomen. De tocht duurde lang. Twee en een half uur duurde het, voordat men op Wendessen aangekomen was. De kinderen wax-en erg druk en woelig. Eindelijk haalde de opper baljuw een peperhuisje uit den achterzak van zijn jas. Tegen dit peperhuisje, dat telkens aange vuld werd en een zekere overeenkomst met het meel uit de kruik en de olie uit de flescji der weduwe van Zarfatk scheen te hebben, had Sabine een voortdurend wan trouwen. Ja, het was haar in stilte een er gernis. De chocoladeflikjes van Afijuheer Kups smaakten verdacht naar gebrand meel. Ook was het peperhuisje in den aoli- terjaszak aam menigen duw blootgesteld, en niet altijd was de aanblik der verkruimelde chocoiaadjes heel appetijtelijk, hetgeen. Leo en Milly natuurlijk niet kon schelen. De kinderen juichten bij het zien van het peperhuisje. „Och, pa, geef aan de kinderen toch geen flikjes! Op Wendessen zullen zij toch al meer lekkers krijgen dan hun dienstig is," verzocht Sabine dringend. „Kom. kom Zoo'n klein flikje doet geen kind eenig kwaad. Niet waar, Leo?" vroeg Britschen resident in Basoetoland. De Ba- soeto's wilden de Engelschen helpen en boden hun hulp aan, die de resident wei gerde. Hij stond hen alleen toe zich te ver dedigen als zij werden aangevallen. De houding der Boeren bemoeilijkt zijn, pogingen om de Basoeto's kalm te houden zegt de waardige ambtenaar onder Mitner's bevelen. Op de Boeren werpt hij dan ook de aansprakelijkheid voor mogelijke] vijande lijkheden der Basoeto's. De spreciaie correspondent der uTimes" te Modderspruit zond aao zijn blad een uit voerig relaas van den strijd b(j Elandslaagte, waaruit blijkt dat er van beide zijden met groote dapperheid en doodsverachting is ge streden. De correspondent noemt zelf het stand houden der Boeren op het laatste, nog niet door de Engelschen genomen kopje, een der prachtigste krijg-deiten uit de oorlogen der laatste jaren. Maar ook hier moesten de Boeren wijken. Aan de zijde der Boeren sneuvelden nog de Transvaalsche procureur-generaal dr. H. J. Coster, een Nederlander. Een ander land genoot, de oud-officier De Wit Hamer, is gevangen genomen. In het westen schijnen de Boeren al iiun kracht samen te trekken om Kimberiey, waarheen Cronjé nu ook met zijn hoofdmacht uit het Noorden oprukt. Ivlipdam is bezet; Douglas zal het wel spoedig zijn. Zoodoende wordt West-Griqualand door de Boeren ge heel bezet. Mafeking wordt echter niet vergeten. Vari Pretoria wordt er zwaar geschut heen ge zonden. Overigens zijn van de Westgrens zoogoed als van de Zuidgrens van den Vrijstaat de berichten schaarsch. Uit Burgersdorp (Kaap kolonie) wordt gemeld dat de Vrijstaters te Bethulië en te Nervals Poot, Ventersdorp, tusschen Burgersdorp en Alisval North, be dreigen. In een brief in de j>Times" neemt Selous, de bekende Afrikaansche jager, het voor de Boeren op. Hij ontkent dat de Uitlanders onderdrukt woiden, en vreest dat, indien het tot een oorlog komt, Engeland Zuid-Afrika, met zijn 400.000 a 500.000 Holiandsche Afrikaanders door onwetendheid en trots zal kwijtraken, zooals het eens Nootd-Amerika verloor. Selous schreef dezen brief reeds eerder, maar had hem achtergehouden, omdat hij hoopte dat de vrede bewaard zou blijven. Aan de op 11 October te New-Yoik gehou den meeting, waarin een motie werd aan genomen verzoekende de bemiddeling der Vereenigde Staten aan te nemen, werd c. ra. deelgenomen door 10 senatoreu en 40 afge vaardigden, Voorzitter was de oud-rechter van Wijck; ondervoorzitters de gouverneurs van veertien staten. Te Hamburg heeft een vergadering van 3000 personen een motie aangenomen, den Keizer verzoekende, voorloopig af te zien van zijn Engekche reis. Te Antwerpen is op de deur van het Engelsche consulaat met groote roode letters geschreven ïBloed I Bloed Boerenbloed 1 De politie doet onderzoek. de oude man, waarop Leo schreeuwde „Neen, neen!" „Maar werkelijk, pa! Ik verzoek er u om I Leo vooral bevalt mij vandaag niet. Zijn hoofdje gloeit!" Ongeduldig zei de opperbaljuw„Ik zal aan mijn kleinkinderen toch nog wel een flikje mogen geven I" „Waarlijk, Sabine, je bent te bezorgd voor hen. Wij hebben toch ook nog wel wat verstand van kindereu," merkte haar moe der geërgerd, aan. Sabine zweeg. Een kleine ontstemming maakte zich van hen, die in het rijtuig za ten, meester. Leo en Milly aten, tusschen grootvaders knieën staande, uit het peper huisje, dat hij met beide handen vasthield. Op een vrij grooten. afstand, achter het rijtuig reed een ruiter. Sabine bemerkte dit eerst nu, daar zij liever haar blik van dat snoepen der kinderen afhield en dien uit het rijtuig sloeg. Het was een der heere-n van het regi ment. Reinald had van Mijnheer Voigt- stedit verlof gekregen, twee hunner, met wie hij op een bijzonder goeden voet stond, ook voor dien dag op Wendessen te .noodigen. „Achter ons rijdt Bliiser of Langhans," zeide zij, blijde, een onverschillig onderweip van gesprek te hebben gevonden. Afaar de oudelui waren nog beleedigd en zeiden alleen maar„Zoo I" zonder hun aandacht van de smullende kinderen af te wenden. De zware, ouderwetsche landauer kwam op den landweg slechts langzaam voox-uit. De ruiter was al spoedig in de nabijheid. En nu zag Sabine, dat het noch luitenant Blaser, nocli Afijuheer Von Langhans was En ook de ruiter herkende hen, die in In het Lagerhuis. De eenige krachtige opposanten tegen den onrechlvaardigcn oorlog zijn feitelijk de Ieren. Toen gisteren in het Lagerhuis de impro priation bill", een financieele wet rakende den dienst der consols, in tweede lezing werd behandeld, veroordeelde Davitt nogmaals in krachtige termen het gediag der regeering. Als protest daartegen zou hij verzoeken, van zijn verplichting ontheven te worden, de zittingen van het Huis in het vervolg bij te wonen. Hij was vijf jaar lid van hel Lager huis geweest en had getracht recht voor Ierland te verkrijgen, doch hij was overtuigd, dat geen rechtvaardige zaak door het Huis gesteund zou worden, tot het door geweld daartoe gedreven was. Een ernstig debat ontspon zich nogmaals over Chamberlain's politiek. De staatssecretaris van koloniën kwam allereerst op tegen het verwijt dat hij den Transvaalschen consul-generaal te Londen, Montagu White, gedurende de onderhande lingen eenvoudig genegeerd had. Chambcr- lain ontkende dat hij White niet had wil len ontvangen. Afaar deze had geen enkele poging gedaan om door den minister ont vangen te woirien. Afcent Chamberlain waarlijik dat deze verontschuldiging steek houdt? Wordt daardoor inderdaad de weg gei-echtvaardigd dien hij volgde? Ons dunkt dat de vrede dien Chamberlain steeds weer zegt ernstig gewild te hebben beter gediend ware door i'ochtsti'ceksche onderhandeling met den Transva-alschen vertegenwoordiger dan via sir A. Alilner met de regeering te Pre toria. Het suzcreiniteitsidee stond bij Cliam- bci'lain in den weg voor waarlijk vredelie vende onderhandelingen. JL Een incident word uitgelokt door Rasch die dr. Clark verweet dat hij het Huis de les durfde lezen, terwijl hij tot 1891 agent van Transvaal geweest was en op Afajuba If ill in liet kamp der Boeren was gezien. Olark ontkende dit, maar Rasch hield zijn bewering staande. Labouchère bestreed de Bismarck ia an- sclio methode om de verantwoordelijkheid voor den oorlog op de tegenpartij tê laden. Nationale eer kon niet verwacht worden van een oorlog, waarin de overwinning ze ker is. (Ho, haMaar hij hoopte dat in ieder geval het Parlement na den oorlog de beslissing zou hebben over de regeling van den toestand in Zuid-Afrika. Daarop herhaalde sir William Harcourt nogmaals zijn krachtigen aanval op Cham berlain's beleid Verleden week Woensdag had de oude liberale leider-cerdge momen ten in de onderhandelingen zeer uittartend genoemd. In zijn antwoord had Chamber lain die momenten besproken, behalve één de redevoering door hem op 26 Augustus te Highbury uitgesproken, waarin hij Kru- gcr's voorstellen van 5 Augustus onaanne melijk noemde. En Vrijdag 11. beweerde Chamberlain dat zijn antwoord op die voor stellen dc beteekenis had gehad van een voorwaardelijke aanneming. Te recht vroeg Harcourt hoe de Transv.ialsehe regeering het antwoord zóó had kunnen opnemen, na dat Chamberlain in een toespraak die voor stellen onaannemelijk had genoemd. het rijtuig zatenSabine, die op de voor bank zat, kon bij vlak in haar gezicht zien. Hij bleef nu zóó dicht achter deu lan dauer, dat hij dit vrouwengezicht aldoor in liet oog kon houden. Zijn paard liep stap voets. Hij dacht er niet aan, dat Sabines ouders zich zouden kunnen omkeeren en hem, Arnold Von Körlegg, herkennen en zijn langzaam achteraanrijden verwonder lijk vinden. Sabine dacht van angst en schrik in on macht te zullen vallen. Zij zag er doods bleek uit. Afaar met onafgewende blikken keek zij den ruiter aan. De kandoren grabbelden met hun vinger tjes al op don bodem van het peperhuisje en zeiden „Het raakt op. Nog meer hebben f' De toestand in het rijtuig kou ieder oogenblik veranderen. De oogen onafgewend op het gelaat van den ruiter gevestigd houdend, schudde Sa- bir.e langzaam met het hoofd. Hij had haar begrepen. Hij wendde on middellijk zijn paard om en keerde in een gestrekten draf terug. Daar klom Leo ook juist op de bank tusschen zijn grootouders en riep „Daar rijdt een soldaat!" De opperbaljuw keerde zich om en keek den ruiter achterna. „Dan ia het toch zeker Blaser of Lang hans niet geweest. Kende jij hem Sabine schudde met het hoofd. Haai- hart bonsde. Nu was de dag toch niet zoo leeg en lang! Het overige gedeelte van den tocht duur de haar ongeloofelijk kort, en met haar wog- sleepende aanminnigheid betooverdc zij la ter alle Weudesseuers. (Wordt vervolgd.) A-rA-Cr..--..-1 jXAv

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1