i h k I R e e htzak e n, Laatste Nieuws. BINNENLAND. TRANSVAAL. STADSNIEUWS. TL AARDINGEN. MAASSLUIS. f be INGEZONDEN. Engelschen spreken nog altijd van Giencoe komen, eenige zeer zonderlinge telegram men uit Lorenyo-Marquez via Kaapstad tot ons. Lucas Meijer zou bijv. G000 man onder zijn bevelen gehad hebben; van de Loeren zouden er 243 gevangen zijn gemaakt enz Dat de Loeren in dit eerste gevecht ern stige verhezen loden, en dat er roden is om van een Engelscke overwinning te spreken tuit. Ons is het voldoende dat de Loeren den dag daarop reeds weder gei eed waren voor den strijd, en nu met meer succes Van Yules terugtocht naar Lady smith geeft de „Cape Argus" een uitvoerig relaas, dat de lezer hierachter ouder de Telegram men zal vinden. Lij Elandslaagte hebben de Loeren, naar het ons voorkomt, m zekeren zm de neder laag geleden. Maar White was niet in staat van zijn overwinning eeuig profijt te trek ken. Volgem. een nieuwe schatting van de „Times" zouden de Loeren er 23U dooden heben gehad; wij houden ons aan de veel lagere cijfers van de andere zijde. Twee bijzonderheden over dm gevecht mo gen niet onvermeld blijven. Aan de „Tunes werd uit ELamlslaagte bericht dat de twee stukken die de Engel selien buit maakten, de kanonnen van Ja- meson zijn, die de Loeren bij Krugersdorp namen. Kranig moet de heldendaad zijn geweest van S Boeren die plotseling onder het he vigst geschutvuur hun dekking prijs gaven en rechtop staande een geweervuur open den. Hun doel was blijkbaar het vuur van den vijand eenige oogenbhkken tot zich at te lelden, terwijl hun kameraden van stel ling veranderden. Zeven der helden vielen bijna dadelijk dood neer. tls de „Hiatal Mercury" die dit staaltje van ongelooflijken moed mededeelt. Bij Kietfontem blijkt een ernstiger ge- veoht te zijn geleverd dan eerst werd ge dacht. Win te trok met niet minder dan 6000 man op; toch kan er, volgens een te legram aan tfe „Daily Telegraph" aller minst van een nederlaag der Boeren worden gesproken, die in hun stellingen stand kiel den, toen White 's middags aftrok, omdat hij voeling had gekregen met dc kolonue van Yule. Hetzelfde blad zegt zelfs dat de Loeren, Elandslaagte weder bezettend, de terugtrek kende Engelsclien naar Ladysmith volgden. Do „Daily Mail" ontving van dit gevecht de volgende beschrijving. De troepenmacht der Boeren werd ont dekt door een trein die het lijk van den bij Elandslaagte gesneuvelden kolonel Chishol- me zou gaan halen. Met het aanbreken van den dag zond White toen een sterke troe penmacht uit. De Boeien hadden een zeer sterke stelling ingenomen op do hoogvlakte van Masawanas Kop met vooruitgeschoven stellingen op verschillende kopjes. Het ge schut der Boereu bracht den vijand zware verliezen t-oe; maar meer nog het geweer vuur dat vooral liet Gloucester- en het De- voushire-batallon sterk teisterde; bij den opniarsch over een open terrein van 180 M. vielen niet minder dan 30 man. Het Engelscke geschut dwong de Boeren den Tintanyani-heuvel tc ontruimen en op de hoofdmacht terug te trekken. Ook op dc flanken moesten de Boeren ondanks hun vernietigend geweervuur terug. Bij de ver volging stieten de Engelsehen echter op de hoofdstelling der Boeren, die daarop met geschut „bewerkt" werd. Dc Engelscheu brachten het gesehut der Boeren tot zwij gen, maar trokken toen terughet doel was bereiktde vijand was op den aftocht. Dit berkht zegt dat de Engelsclien groo- te verliezen leden, maar ook die der Boeren moeten zeer ernstig zijn geweest. Do preciese waarheid zal later wel blij ken. Het overige oorlogster rein etrekt zich nu uit langs de grens van liet gekeele Engelscke gebied-Rhodesia, Be- chuanaland, West Griquaiand, de Kaapko lonie. In het Noorden bedreigen de Boeren nu ook Rhodesia, terwijl om Mafeking en Kimberley blijkbaar de strijd krachtig wordt voortgezet. Dat er bij Kuruman, een heel eind ten westen van Mafeking, zou gevochten zijn, wordt tegengesproken. Over Mafeking zwijgen de berichten na genoeg geheel. Daarentegen, is er ernstig gestreden bij Kimberley. Do Boeren zijn daar meester van het omliggend terrein en zijn er wel licht op uit de stad uit te kongeieu. Den 22en was dan ook reeds de bevolking op rantsoen gesteld. De stad wordt overigens nog voortdurend versterkt; om de stad is overal draadversperring aangebracht. Des nachts wordt met electriseke zoeklichten de omtrek bewaakt. Den 24en hebben de Engelscke troepen een uitval beproefd, die volgens Engelscke berichten zeer geslaagd is. Evenwel, die be richten zijn zóó tegenstrijdig, dat zij weinig vertrouwen verdienen. Volgens de eerste le zing verjoegen de Engelscheu de Boeren van een steilen heuvel aan de Modderri- vier en veroverden, twee kanonnen. Een tweede bericht zwijgt daarover en zegt al leen dat kolonel Scott Turner met 270 be reden infanteristen, later versterkt door 150 man, twee gepantserde treinen en twee jnaxint-kanonnen den vijand verjoeg. Aan de zijde der Boeren zouden er velen gosner veld zijn, o. a. kommandant Botha. De En gelschen hadden 4 dooden en 21 gewonden. Misschien is deze overwinning bij Kim berley er wel een a. la Gleneoe. Intusseken wordt men min of meer onge rust over de Afrikaanders. Gezegd wordt dat Vrijburg den Boeren in handen is ge speeld door de Afrikaanders, terwijl uit het •district Vrijburg velen dienst nemen, in de gelederen der Boeren. Ook aan do zuidgrens van den Vrijstaat-, waar de hoofdmacht der Boeren onder Du Toit bij Bethulië staat, vreest men dat vele Afrikaanders tegen de Engelsclien partij zullen kiezen. De noordrand der Kaapkolonie is zeer slecht verdedigd. In Engeland. liet Parlement is gisteren verdaagd met een troonrede, waarin de Koningin de ver tegenwoordigers der natie geluk vvensclit met de schitterende eigenschappen, aan den dag gelegd door de dappere regimenten op wie de taak rustte den aanval op de Briteche Zuid-Aftikaan&ehs koloniën af te weren. De Koningin spreekt haar diepe smart uit over den dood van zoovele moedige officieren en man-chappen, gesneuveld in de volbren girg van hun plicht. Hare Majesteit uit haar dankbaarheid voor de ruime credieten die het Pat lenient toestond, en vertrouwt dat Gods zegen zal rusten op de pogingen van Parlement en leger om den vrede en een goed bewind in Zuid-Afrika te herstellen en de eer van Engeland hoog te houden. In het Lagerhuis was vooraf de credietwet in derde lezing aangenomen na een weinig belangrijk debat, waarin o. a. dr. Clark er op wees dat in den officieelen Engelschen tekst het aanbod der Zuid-Afrikaansche Repu bliek betredende bet kiesrecht na zeven jaren en met terugwerkende kracht, uit art. 4 deze belangrijke zinsnede was weggelaten: «met volledig kiesrecht", die wel voorkwam in den tekst dien de Staatscourant te Pretoria publiceerde. Chamberlain antwoordde dat de Engelsclie tekst openbaar was gemaakt, zooals rnen dien ontvangen bad. Er was een vergissing begaan door de Transvaalsche regeering, een onopzettelijke vergiyd. g, die evenwel tot geen verkeerd begrip aanleiding bad gegeven. Een ernstige waarschuwing kloek gisteren nog in het Lagerhuis uit den mond van Gibson Bowles. Hij zeide bang te zijn voor een langdurigen oorlog, waarvan vreemde mogendheden partij zouden trekken om En geland in moeilijkheid te brengen. Alle mo gendheden, behalve Oostenrijk, haten Enge land. Een stem riep: «Italië niet"! Maar Gibson-Bowles wilde zelfs Italië niet uitzonderen. Gemengde ItïededeeUngcn. De «Daily Telegraph" zegt dat de ver sterking der Britsche vloot een waarschuwing is, dat Engeland, ondanks den oorlog ia Zuid-Afrika, zijn wereldpolitiek onverzwakt voortzet. De «Time»" verklaart, ondanks denvijart- deiijken toon jegens Engeland inde Duitsche bladen, overtuigd te zijn van de vriendschap der Duitsche regeering en van keizer Wil helm voor Engeland, die inzien dat de be langen van Engeland en Duitschiand niet strijdig zijn, maar goeddeels parallel loopen. Aan de Antweipsche beurs heeft gisteren een telegram uit Londen, meldende dat aan Lloyd's 10 guinjes premie betaald was voor ooi logsrisico tusschen Engeland en Rusland gedurende de eerstvolgende twaalf maanden, zekere ontsteltenis gewekt. Na verwerping van amendementen, door de socialisten en de Woeste-partij ingediend, heeft de Belgische Kamer gisteren art. 1 van het regeeringsontwerp op evenredige vertegenwoordiging en daarmede het prin cipe der wet met 75 tegen 55 stemmen aangenomen. Men berekent dat de geheele wet een meerderheid van 12 stemmen zal verwerven. Daarop heeft Woeste het presidiaat der federatie van Katholieke vereenigingen in België neergelegd als protest tegen het minis terie De Smet. Bij de stemming over art. 1 is gebleken dat Woeste maar 35 van de 112 cleiicale afgevaardigden op zijn hand heeft. Men denkt ook dat Woeste zijn mandaat als afgevaardigde niet zal zal laten vernieuwen. De ultra-cleriealen blijven nog hopen zóó groote pressie op de regeering te kunnen uit oefenen dat deze haar wet terugneemt of uitstelt. De »Débats" betoogt in een merkwaardig artikel dat DuiUclilarul noodzakelijkerwijze zijn oorlogsvloot moet uitbreiden. De «Koln. Ztg." ziet hierin een bewijs dat men in Frankrijk steeds meer op Duitsch iand ais op een toekomstig bondgenoot gaat rekenen. De Fransche regeering spreekt tegen dat een eskader naar Zuid-Afrika zal worden ge zonden. Er gaat maar één schip naar de zuidoostkust van Afrika. Kapitein Tavernier die door Zurlmden naai' Darijs was geroepen om dc beruchte instructie tegen Piequait te leiden, is dooi De Galhfet naar Marseille te; uggezonden. De man heeft ook wel getoond dat hij niet deugt voor liet rnstrueeren van strafzaken. Te Le Creuzot zijn de arbeiders weer ontevreden omdat de directie zich niet aan de beslissing van Waldeck-Rousseau schijnt te houden. De arbeiders hebben drens advie3 ingeroepen. De liberale nMatin" te Antwerpen heeft Zola gevraagd of bij niet in een open brief de partij van Transvaal zal kiezen tegen En geland, Zola antwoordde, dat het daatvoor reeds te laat is. Het Oostenrijksche Huis van Algevaar digden heeft de debatten over het program der regeering geëindigd en behandelt nu de voorstellen tegen art. 14 der grondwet. De socialisten willen het geheel afschaffen; de linkerzijde wil het vervangen door een ander, dat tot wezenlijke gevallen van nood beperkt is. In de geheele provincie Barcelona is nu de staat van beleg afgekondigd. Te Rome liep gisteren het ongegrond ge bleken gerucht dat de Paus ziek is. De Paus ontving daarentegen gisteren den Spaanschen gezant en deu bisschop van Indianapolis. Bij de opening der Sobranje, gisteren, wees vorst Ferdinand van Bulgarije er op dat de betrekkingen met andere staten vooral met Rusland en Turkye goed zijn. Ilij betuigde ook zyn voldoening over de blyken van wel willendheid, hem door keizer Frans Jozef betoond. Overigens bevatte de troonrede niets merk waardigs. Het vertrek der ambulance. Meo seint ons uit Amsterdam Duizenden en nog eens duizenden langs Handel-kade, de Ruyterkade, langs liet IJ tot aan de Houthaven, trotseerden heden ochtend mot- en stortregens om het stoom schip K b n i g, met de Nederl. ambulance van liet Roode Kr uis aan boord, te zien ver trekken. Dichte drommen, zonder en met parapluies gewapend, stonden opeengepakt aan de plek der kade waar de K n i g ge meerd lag. Aan boord was het stamp en stampvol van vrienden, bekenden en belangstellenden van lien die vertrokken. Daaronder was het aantal pleegzusters uit de gasthuizen eo zie- kenver plegingen zeer groot, maar ook vele doctoren en chirurgen waren gekomen om de leden der ambulance een laatste vaarwel met warme vriendschapshand te komen aanbieden. Te 0 uur ongeveer was, in de kleine salon 2e klasse met de leden der ambulance, een elk der vertrekkende dames prachtige rozen en andere bloemen aangeboden. De moeder-overste en een der zusters van het R.-K. vcrplegingsgesticht van den H Carolus Boromens waren hedenochtend te genwoordig bij het vertrek van de ambu lance. De heer J. G. G. Bassléviugez te 's-Gra- venhage, ambtenaar bij den Eersten Volks raad van de Z.-Afr. Republiek, is in een ge vecht bij La-dysmith door de Engelschen krijgsgevangen gemaakt. Zondagavond te 6 uren zal er in de Groote Kerk een biduur zyn voor de Transvaal Daar hebben zij behoefte aan, die kleine kudde in de verte. En ons is het een voorrecht om bij de gave uit de beurs, ook het gebed van ons hart voor hen te offeren. Moge het maar blijken, dat zij, die verleden week Zondag zoo gaarne gaven, nu ook volgaarne bidden, en bij het eigen lied ook met vreug de luisteren naar het Transvaalsche volkslied. Op initiatief van den directeur der Burger avondschool alhier is gisterenavond op die school onder de leerlingen bijeengebracht een bedrag van f8.39, ten behoeve der ge wonden en nagelatenen uit den Transvaal- schen oorlog. niet groot aantal personen bijeen. De secre taris van het hoofdbestuur van het Roode Kruis, de heer Vervloet, riep namens de voorzitter den vertrekkenden een hartelijk vaarwel toe. In korte kernachtige woorden wees hij op liet groote menschiievende werk dat zij giogen ondernemen, en wenschte hen daarbij aile mogelijk succes toe. Het was een werk waarbij niet naar natio- naliteit gevraagd werd, maar waarbij enkel!/ Eenige weken geleden heeft de afdeeling naar de inspraak des harten gevraagd werdj Schiedam van het Ned. Werkliedenverbond om hulp en bijstand aan ongelukkige en ver minkte natuurgenooten te vei'leenen. Dr. Van Geuns voerde het woord namens den Geneeskundigen kring alhier. Hij zeide overtuigd te zijn namens alle leden te spreken, wanneer hij den vertrekkenden de verzekering gaf, dat zy hen benijden, en gaarne den tocht en het moeielijke werk mede zouden willen ondernemen. Spr. besloot mede met den wensch, dat de leden op hun edel werk veel succes mochten hebben, en spoedig met eer overladen mochten terugkeeren. Vaarwel, tot wederziens De student Van Rooy voerde het woord namens de «Medicina studiosorum Societas". In een enthousiastische redejwenschte hij den vertrekkenden toe dat zij maar weinig werk van Boerenpatienten mochten hebben, om te besluiten met den Boeren de overwinning toe te wenschen. Dr. Lingbeek dankt de sprekers voor hunne hartelijke woorden, daarbij, de verzekering gevende, overtuigd te zijn, dat de leden der ambulance, zonder onderscheid despersoons, allen hun plicht zouden doen. De muziek van de K n i g, een 12 man sterk, liet hierop fanfares hooren. Een 20-tal fraaie bloemstukken, bouquetten, meest alle van groote afmetingen, waren aan boord bezorgd, Een drie'al heeren, leden van het Roode Kr uis, van wie een te Soera- baya, bood het door ons beschreven fraaie geschenk aan. Voorts waren er van de redac tie van het maandblad «Het Roode Kruis" enz. en van mevr. WertheimBicker een mand met vruchten, Tusschen 9 en 10 uur bewoog zich een overtalrijke schare op de verschillende dek ken van het schip. Het muziekkorps voerde Transvaalsche en Hollandsche volksliederen uit; (iiet schip was een mierennest gelijk). En wanneer dan gespeeld werd«de Boeren hebben het overwonnen", dan stemde het publiek aan wal en dek daarmede lustig in. Bij het vertrek was aan wuiven met hoe den, zakdoeken en parapluies geen gebrek, en dat menig regenscherm daarbij gehavend werd, behoeft niet vermeld. Langzaam nadeit bet plechtige oogenblik van vertrek, en toen de muziek het plechtstatige Luther-lied speelde, kreeg menigeen inwendig het te kwaad. Weemoedstranen welden op en drup pelden langs de wangen. Maar toen dan daarop het «Wilhelmus" in oude toonzetting klonk, toen stemden ook allen zoowel in overluid in zang, als in stilte eu met de bede Mijn schilt onde betrouwen Sijt Ghrj, o Godt mijn Heer! Op U soo wil ick bouwen, Verlaet mij nimmermeer. Hierop gaf de schorre doffe stoomfluit voor de derde maal het sein voor vertrek. De touwen werden losgemaakt aan dek stonden alle verpleegsters met bouquetten in de hand, daarmede een laatste groet aan die, talrijke menigte aan de wal toezwaaiend-1 en dan stoomde de K n i g langzaam en plechtig met zijn kostbaren last het IJ op naar IJmuiden overal langs de IJkanten door duizenden toegewuift. Voor het examen vrije en ordeoefeningen gymnastiek, slaagden heden te Dordrecht de heeren J. A. Verboom en G. van der Hoe ven; gisteren slaagde nog de heer K. C. Minderboud, allen alhier. «Patrimonium" in haar gebouw de besturen van verschillende werkliedenvereenigingen hier ter stede bijeengeroepen, teneinde de mogelijkheid te bespreken, bij de aanstaande verkiezing van leden voor de hier op te richten Kamers van Arbeid overeenstem ming te verkrijgen. Omtrent de wenschelijkheid van samenwer king waren allen het spoedig eens, doch over de wijze hoe die samenwerking was te verkrijgen liepen de meeningen nogal uit een, zoodat na langdurige discussie vier voor stellen werden ingediend. Met deze voorstellen gingen de besturen heen om die in de vergaderingen der respec tieve vereeuigingen te behandelen. lu verband hiermede had gisteravond iu het gebouw van den R.-K. Volksbond een tweede vergadering der verschillende be sturen plaats, nog uitgebreid met enkele andere besturen en corporaties. De vier voorstellen werden elk afzonderlijk door de voorstellers verdedigd en door de aanwezigen werd ruim gebruik gemaakt van de gelegenheid om ze te bespreken. Ten slotte werd het voorstel van den voorzitter van «Patrimonium", geamendeerd door den voorzitter van den R.K. Volksbond, met 14 tegen 3 stemmen aangenomen. Alsnu zullen de medewerkende vereeni gingen en coperatiën onderling 15 candi dates te verdeelen over de drie op te richten Kamers van Arbeid, proclameeren, zoodat zeer waarschijnlijk, wat de werklieden betreft, geen verkiezing zal noodig zyn. Wellicht dat de patroons dat voorbeeld ook zullen volgen; dan zou hier voor de Kamers van Arbeid de proportioneele vertegenwoordiging in beginsel zijn ingevoerd. Gisterenavond hield Schiedam's Mannen koor «Orpheus" zijn gewone jaarvergadering in «Musis Sacrum". Onder de mededeeiingen van het bestuur kwam o. m. voor, dat het eerste wintercon- cert zal gegeven worden öp 1 December a. s., met medewerking van Mej. Olga Isaac, so praan bij wyitn het a capella-koor van den heer Messchaart. Hij de verkiezing van een bestuur werd de heer M. L. Hornier lage Grete voor de 25e maal tot president benoemd. Naar aanleiding van dit feit nam de heer J. v. Rhijn Gz,, namens de vergadering het woord en sprak den voorzitter in waardee- rende woorden toe en zei o. a., dat de leden hun voorzitter wilden huldigen, door hem een lied toe te zingen. Onder leiding van den heer Limbach zong «Orpheus" een toepasselijk, door den heer J. Brouwer vervaardigd iied. Op dit onverwacht bewijs van sympathie bracht de heer llonnerlage zijn dank in weinige, maar uit het hart gewelde woorden. De cons'2 generaal der Zuid-Afrikaansche Republiek te Amsterdam verzoekt ons be kend te maken dat door Z.Exc. dr. Leijds telegrafisch aan de regeering der Republiek te Pretoria het verzoek is gericht om de lijst der gesneuvelden en gewonden op te geven, terwijl het Engelsehe Departement van Oorlog is uitgenoodigd zijn. medewer king te willen verleenen tot het. doorlaten der betrekkelijke telegrammen. Een groot aantal belangstellenden was heden in den vroegen ochtend aan het Holl. Spoorstation te 's-Graverihage om afscheid te nemen van de van daar naar Transvaal vertrekkende verpleegsters G-. J. Beynen (hoofd der ziekenverpleegsters), J. Dijkstra, A, M. C. Gcenen, M. F. Smit, S. G. Smit, M. W. Schreuders en Schipper. Mej. Bey nen had een prachtigen ruiker met linten in do Noderlandsche kleuren ontvangen van liet Haagsche damescomité. Tot afscheid waren o. a. aanwezig de voorzitter van het hoofdcomité, de secretaris en de meeste le den van het Haagsche Mannen- en Vrou wencomité. Door een onbekende werden aan Door de zangvereeniging «Orpheus" is thans de medaille ontvangen, die zij dezen zomer op het Concours te Antwerpen behaalde. Het is een iraai stuk werk, slechts wat uitermate groot, maar onze Belgische broeders zyn nu eenmaal gewer.d aan wat drukte. Op de voorzijde is een genius, Van Dyck de aanleiding tot de groote feesten hul digend. Daarboven leest men langs den ronden rand«300 verjaardag der geboorte van Antoon van Dijek 15991899". Onder het tafereel staat«Prijskamp van -Samenzang le afdeeling, 2de prijs. Orpheus, Schiedam." i De keerzijde geeft het wapen der stad Ant werpen. Het geheel is in brons uitgevoerd, langs galvanoplastische wijze verguld. De zangvereeniging «Gemengd Koor", van de afd. Schiedam van den Ned. Prot. Bond, geeft 14 November eene uitvoering in iMusis Sacrum". Gisterenavond ruim 7 uur had de 16-jarige K. Merkx, wonende in de Laan, het ongeluk om bij het weghalen van een bank op de werkplaats van derr heer A. Berkelaar uit te glijden, waardoor hij met zijn hand met de stoomzaag in aanraking kwam, zoodat hy een kwetsuur aan die hand bekwam. Na door den meesterknecht te zyn ver bonden, is hy naar zyn woning gegaan. Gevonden voorwerpen. Aanwezigaan Commissariaat van politie- een knoopenhaak, een duimstok, een wit kinderrokje met kousjes, een koperen hor- logekettiog en een doos met een kinderkaper h. Terug te bekomen aan de vozende adresseneen guttapercha wielband, bi/Alak Zalmstraat 25; een baal hooi, bij J. Toow* Steenstraat 6; een boa met veeren, bij Mak' Maasstraat 20een lederen muilkorf, fan Plooij, Broersvestl41; een gouden medaillon bij wed. VaQ Meurs, N. Haven 9; f0l7is,' in een papiertje, bij v. Katwyk, Hoofdstraat 111 en een sigarenpijp in étui, bij v. d. Drift, Groenelaan 43. BURGERLIJKE STAND, Geboren 26 Oct. Daniël Johannes Antonius, zoon van P. G. van der Horst en W.M. Suijker Westmolenstraat. 27 Oct. Maria Wilhelmina, dochter van J. C. Jansson en A. Verlinde, Broersveld. 28 Oct. Jacoba Maria Geertruida, dochter van J. J. Schafthuizen en J. M. van der Kooi Raam. Overleden: 26 Oct. Geertruida Voskuijl, oud 79 jaar en 4 maanden, weduwe van J. C. Lemmers Polderstraat. 27 Oct. Daniël Krommenhoek, oud 6 maan- den, Korte Singelstraat. *De werkmansvereeniging «Bid en Werk" zal op Dinsdag 31 October a.s. des avonds ten 1% ure in het lokaal «Rehoboth" een openbare samenkomst houden. Als spreker zal optreden ds. J. Schrijver, van Schiedam, De chr. zangvereeniging «de Lofstem" zal eenige liederen teu gehoore brengen. ^Gisteravond hield zich in deze gemeente op de 32-jarige machinist Klein, woonach tig te Rotterdam, die zich al zeer womder- lijk en gejaagd aanstelde, voorgevende de zoon te zij-n van Paul Kruger, genaamd Ro bert. Hij verwekte een samenloop van volk, zoodat de politie liet nood'ig oordeelde hem aan te houden en om 84 uur onder geleide over te brengen naar Rotterdam. *De stoomboot VlaardingealII kwam gisteravond te 5 uur, bij terugkomst van Rotterdam, onder de gemeente Deifs- haven in aanvaring met een sleepbootje, waarvan het gevolg was dat genoemd sleep bootje, dat op zij getroffen werd, een oogen blik daarna zonk. De bemanning is echter gelukkig gered kunnen worden, BURGER LIJK ESTA ND. Geboren 28 Oct. Teuntje, dochter van K. Don en Hartog, Qed. Riersloot. Maandag a.s. zal een begin worden ge maakt met het houden der scJiaalcollecte langs de huizen der ingezetenen dezer ge meente ten behoeve van onze Transvaalsche stamverwanten. Verblijdend is het bericht, dat reeds ver scheiden belangrijke bedragen zijn toege zegd. Den 6en November a.s. zal met liet stoom schip A n g 1 i a naar Londen worden ver scheept een partij dynamiet, groot 1330 kis ten, bruto gewicht 37810 K.G. Gisterenmiddag is onder quarantaine Ier reede alhier geankerd het stoomschip Ceres met stukgoed geladen van Lissabon naar Rotterdam. Het stoonschip blijft tot Zondagmorgen in observatie en stoomt daarna op naar Rot terdam. Mr. Troelstra, lid der Tweede Kamer, heelt cassatie aangeteekend tegen het arrest van het gerechtshof te 's Gravenhage, dat hem wegens beleediging van den Officier van Justitie te Leeuwarden veroordeelt tot een maand gevangenisstraf. Dr. Leyds en dr, Korteweg vergezelden den Kiinig tot IJmuiden. Men bericht dat de heer G. Oorthuijs, hoofddirecteur van de administratie der di recte belastingen enz. aan het Dep. van Fi nanciën, in 't volgend jaar zijn pensioen zal aanvragen. De heeren H. C. de Kook, M. J. de Jon- ckeeren, P. Kleinpenning en J. C. J. Bot man, benoemde surnumerairs der directe belastingen enz. zijn ingedeeld bij do direc tie te Rotterdam. i i Met opneming wordt geen instemming der Beiadtt bedoeld. Copy wordt nimmer teruggegeven en worde slechts aan ééne zijde geschreven. Schiedam, 28 October 1899. M. Toen ons hel harte warm werd door de berichten van den oorlog in Zuid-Afrika, namen wij de taak op ons, onder ooze stad- genooten gelden te verzamelen voordeNea. Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Waar wy by den spoed die den zaak vor derde, steun konden vragen, daar klopten wij aan. Wij vroegen ook de Uwedat die ver leend werd bleek ons by de Collecte. Wy zyn zoo gelukkig thans f1680.— naar Amsterdam te kunnen zenden. Daar het onze broeders in Zuid-Afrika be treft voegt het ons niet U te danken voor den steun aan hen verleend. Wel mogen wy U danken voor de vvo» waarop Gjj wel met ons hebt willen mede werken. Wy doen dit dan ook gaarne en veroor loven ons U te verzoeken ons ook gedurende

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2