BINNENLAND. Uit de Staatscourant. TL A AKDIN GEN. Gr e in e e n t o r a a d. „Nog over de gebeurtenissen van den dag, den oorlog in Transvaal „Aanvankelijk slaag voor de Engelscben en overwinning van de Boeren; nu over winningen der Engelscben en nederlagen der Boeren. „En mtussehen bijna algemeene tie van de Italiaanscbe muildieren naar Transvaal. „Nog curieuser, bet op reusachtige schaal opkoopen sedert van deze muildieren t Napels, voornamelijk voor rekening der Eu gelseken, gebeurt, denkt gij, door wion 1 „Door den consul van Nederland! „Haar zijn de Boeren Hollanders of met „Volgens den consul te Napels schijnt het van niefc, daar hij op zoo rustige wijze aan hun v.janden de kostbaarste hulpmiddelen verschaft voor een oorlog in Afrika, die zon der de hulp van deze voortreffelijke viervoe ters onmogelijk zou zijn. „Haar, is ook de lïollandscke kaas wel altijd Hoilandsch?"' De „N. R. Ct." waaraan wij deze verta ling ontleenden, voegt daaraan toe „De consul van Iiolland te Napels moet het geval het geval, met de kaas (caso non casio) juist van dat gezichtspunt- overwogen hebben." „En mtusseken worden icderen dag 500, 600, 1000 muildieren verscheept. „En op elk been, zegt men, zit een winst van een paar pond sterling. „Voorspoed en heil." Ziedaar de vertaling van het gebeele stuk. Het komt ons onnoodig voor, er veel bij te voegen. Nu op de zaak de aandacht gevestigd is, zal er, vertrouwen wij, spoedig een nauwkeurig onderzoek ingesteld worden of de mededeeling van bet Italiaanscbe blad waar is. Wij hopen, dat het niet waar is, maar zoo het blijkt, dat onze consul-ge neraal te Napels de rol gespeeld heeft of speelt die hem wordt toegeschreven, of dat hij in dien aankoop van muilezels voor het Engelscke leger ook in mindere mate be trokken is, dan zal de eenige maatregel, die er ten opzichte van hem te nemen is, zeker ook met den verdachten spoed genomen worden. De consul-generaal der Nederlanden te Napels heet Teil. Meurieoffre (de vice-con sul A. Bourguignon). Onze Regeeriiig en Transvaal. Omtrent het geschil tusschen Engeland en Transvaal is in afdeelingen der Tweede Kamer gevraagd, of door onze Regeeriug een ernstige poging is of wellicht nog zal worden in het werk gesteld om bemiddelend op te treden. Waar Nederland is toegetre den o. a tot het verdrag betreffende de be middeling, scheen er alle reden voor zooda nige tusschenkomst te bestaan, aangezien in het verdrag -wordt bepaald dat het aanbod tob bemiddeling door geen der partijen in eenig geval als een weinig vriendschappe lijke daad kan worden, beschouwd, terwijl in dat geval de bemiddeling zou geschieden in het belang van een stamverwanten en aan Nederland zeer sympatkieken Staat Betreurd werd voorts dat onze gezant, juist in den tijd waarin de verhouding tusschen Engeland en Transvaal, meer gespannen be gon te worden en het dus wensckelijk was de Regeering steeds zoo snel en zoo volledig mogelijk werd ingelicht omtrent hetgeen er te Londen voorviel, niet in Engeland was. Indien zelfs in bovenbedoelde omstandighe den de tegenwoordigheid van onzen gezant op zijn post geen waarde had, zou dan niet zonder bezwaar het gezantschap kunnen worden opgeheven? Hulde aan de Boeren. De Vereeaiging ter beoefening van de Krijgswetenschap, opende gisteravond haar eerste vergadering in het nieuwe leesseizoen ten overstaan van de in grooten getale op gekomen leden. De voorzitter, de gepens. generaal-majoor Netscher, opende deze bijeenkomst met de bekendmaking van heb overlijden van een der medeleden, den le-luit. der infanterie O.-I. leger B. C. H. Smelt, die aan zijn te Atjeh bekomen wonden is bezweken. Hulde brengende aan de nagedachtenis van den te vroeg ontslapen jongen wapenkameraad, zeide hij dat diens naam geplaats zal wor den op de lijst van mannen wier namen met eere herdacht worden en waarvan het getal thans tot 35 geklommen is. Helaas, voegde generaal Netscher er bij, sneuvelen in den onrechtvaard igenschan delijken oorlog in Zuid-Afrika dagelijks meer dan 35 dappere Transvaalsche, Oran- je-Vrijstaatsclie Boeren ouder het moordend lood van een overheerselicnde Engelsclie strijdmacht. Wij allen, Hollanders, voelen mede met onze stamgenooten, de dappere Boeren, die tot in de uiterste schuilhoeken gedreven, den Hollaudschen naam eer zullen aandoen en die herinneren aan de glorietijden der Republiek zoovele jaren geleden in den strijd tegen Spanje. Haar de Boeren strijden tegen een veel gcduchter vijandin het vcx-trouwcu met alleen op God, maar ook op de wapens. Eu dat herinnerde spreker aan Cro-mwells woor den, dat de krijgsscharen moesten vertrou wen op God, maar tevens de wapens in orde houden. Daarvan weten de Boeren gebruik te ma ken. die als helden strijden voor hun onaf hankelijkheid. En al wist de voorzitter wel dat deze ver eeaiging is van vredelievendea aard, toch achtte hij het met ongepast juist in deze dagen hulde te brengen aan de dappere strijders, hun innige sympathie tc betuigen en de vurige hoop uit te sproken dat zij zul len overwinnen en de trouweloozc Engel- seheu uit hun land zullen mogen wegjagen. Bravo's en daverend handgeklap gingen uit de vergadering op ter betuiging van een parige instemming met do huklc aan onze stamverwanten. Verspreide berichten. Gisteren zijn I 0 Transsaalsche studenten uit Leiden naar hun land getrokken. Naar wij vernemen wordt te Amsterdam eene commissie gevormd die zich belasten zal met de taak om zooveel mogelijk de na men van in den oorlog gesneuvelde of ge wonde Hollanders aan de bloedverwanten bekend te maken. Indien zijn plan sympathie vindt, is de heer M. tb Uuygens te 's-Gravenhuge zoo schrijft hij in «IletVad." voornemens stappen te doen tot stichting van een wees huis, waarin de kindereu dei gevallen Boeren worden opgenomen. »Dat weeshns moet in Nederland gevestigd zijn daar de kosten te Pretoria het dubbele zouden bedragen, omdat daar de levensbehoeften duurder z(j Die wezen kunnen hier worden opgevoed op Transvaalsche wijze, in de vree/e Gods en als zij militairen willen worden, zal ik ze niet tegenhouden, want 't zal zijn om de nagedachtenis van hun vader te wieken. Europa moet het weeshuis stichten. Daartoe zuilen onze consuls zeker gaarne medewer ken, want geheel Europa is aan de zijde der Boeren." Onze Itegeering en de Vredesconferentie. Uit het verslag der afdeelingen in de Tweede Kamer blijkt dab uitvoerig bespro ken is het door de Regeering ten aanzien der Vredesconferentie gevolgde beleid. Op den voorgrond wordt gesteld dat een aantal leden, met den Minister, in liet schrijven van II, 11. de Koningin aan den Paus niets meer zien als een te waardeeren daad. van internationale hoffelijkheid en geenszins als een soort van tegemoetkoming voor de nïct- uitnoodigmg van den H. Stoel. Wat die niet-uitnoodiging zelve betreft, meende men dat niemand zal durven ontkennen dat hierin de verantwoordelijkheid der Regee ring betrokken is. Men vroeg hoe deze zaak der uitnoodigingen behandeld is Heeft zij een punt van. overweging uitgemaakt in den Ministerraad en is daar beslist, dat het ge dane aanbod of moest worden geweigerd öf dadelijk definitief moest worden aanvaard en met voorwaardelijk kon worden aangeno men. Heeft; men, alvorens op heb Russische voorstel m te gaan, zich vergewist van den gang dien men zich te St. Petersburg voor stelde of clieu men wenschte gevolgd te zien, van de Souvereinen en Mogendheden tot wie een uitnoodigiug zou worden gericht en van de mogelijke uitsluitingen die zouden worden gewenscht. In verband met dit al les wenschte men overlegging van de stuk ken die betrekking hebben op do bijeenroe ping van en de uitnoodigiug tot de confe rentie. Ook over de houding van onze Re geeriug tijdens dc conferentie, met name ten opzichte van het verdrag betreffende de beslechting van internationale geschillen langs vroedzamen weg, wenschte men nader van het comité voor liet oprichten van een monument op het graf van wijlen prof. P. J Vet!.: Uit de rekening en verantwoording bleek, dat in Nedeiland voor f -1090, in Indie voor f925 is bijgedragen. De uitgaven voor bet door den beeldhouwer JQ. Mendes da Costa vervaardigde monument en*voor het daaiom door de firma G. J. Vincent te Schiedam geplaatste gesmeed ijzeren hek, beliepen met de onkosten rriming f2011. De minist". *u Justitie verleent de vol gende week ^sen audiëntie. De heer A. iïijser, directeur van het post kantoor te Delft, zal binnenkort zijn eervol ontslag aanvragen. te worden ingelicht. De toetreding van mo gendheden, niet ter conferentie vertegen woordigd, wordt, zeer bemoeilijkt en voorna melijk voor den H. Stoel wordt een groote misstand geschapen. Men wenschte niets liever dan te kunnen verklaren, dat onze Rc-geering ten opzichte van do uiet-uitnoo- digiug zoowel des Pause" -"an Transvaal en Oranje-Vrijstaat, vrij van iederen blaam uitgaat. Door sommige leden werd de briefwisse ling tusschen de Koningin en den Paus be treurd. Zij betoogden dat bet beroep, dooi den Minister onlangs gedaan op analoge ge vallen niet opgaat, vooreerst omdat de ge vallen geenszins gelijk staan maai- verder, er zullen te St. Petersburg en elders over het mtuoodigen van den Paus waarschijn lijk, zooals over dat van de Z.-Afr. Repu bliek zeker, besprekingen zijn gevoerd en mocht dat zoo zijn, dan zal, nu de Heilige Stoel niet is uitgenoodigd, door den brief aan den Paus en de mededeeiing daarvan beproefde de ijzeren deur van de kooi en zag, dat de grendel gesloten, stevig gesloten was. Kon de gorilla dat hebben gedaan I Het was mogelijk. Kon hij binnen twintig seconden in zijn kooi zijn teruggekeerd Dat was ook nog mogelijk. Maar was bet waarschijnlijk, dat hei wilde dier, zijn vrij heid teruggekregen hebbend, zulk een haast zou maken om weer gevangen te zijn? Neen, neen. Ik ging vlug naar de galerijtrap terug en met mijn hand op de leuning bleef ik staan. Ik hoorde iemand trede voor trede naar beneden komen en ik kreeg plotseling een gedachte. Ik stapte achter een hoop zeil doek en wachtte, met kloppend hart, ter wijl ik ooren en oogen openzette. Eindelijk hoorde ik iemand de laatste trede van de trap afspringen, en zag de buigzame gestalte van een man, nauw ge kleed in een. vleeschkleurig pakje, naar de kooi van den gorilla springen, en zich op de deur der kooi werpen. Het was Staverta. „O, beest! jou duivelskind!" riep hij, ter wijl zijn stem van haat en woede beefde. „Ik wou dat mijn handen sterk genoeg wa ren, om heb leven uit je afschuwelijk li chaam te rukken. Maar wacht, wacht, wacht." Hij ging van de kooi weg en verdween, terwijl hij een bespiedenden blik om zich heen wierp. Ik zat op een baal zeildoek, terwijl ik mijn hoofd tusschen mijn han den drukte en nadacht, wat of dit alles be duiden kon. Maar oor dat ik mijn gedach ten geheel kon verzamelen, kwam een troep mannen stommelend de trap afrennen. Men meldt ons uit Amsterdam De winkelkast der bekende firma Corona (Groeiievvegen Co.) in de Kalveistraat, naast de Nieuwe Zijds Kapel, had heden avond tustclien 9 en '10 uur buitengemeen veel bekijks. En dat was geen wonder. Daarin toch was gedurende dat uur, langer ook niet, ten toongesteld een bloemstuk van buiten gewone schoonheid, kostbaarheid en van buitengewone afmeting tevens. Namelijk 1.50 nieter bij 1 meter. Het is een geschenk van een Amsterdamse!) patriciër aan de ambulance van het Nederl. Roode Kruis, welke morgen met het Duitsclie stoomschip Kónig van de Handelskade alhier naar het oorlogs-tooneel inZuid-Afiika vertrekt. liet bloemstuk, op een standaard vaD don ker gepolijst bamboe geplaatst, beslaat uit een groot kruis van donker roode geraniums op een wit veld van chrysanthemums met een ondergrond van laurieren. Dit middenstuk is weder gevat in een rand van witte en roode rozen, doorstrengeld met bouvardias en leliën, te midden waarvan hoogst kost bare en zeer zeldzame antburiums, meest oranje-kleurige, prijken. Aan de bovenzijde rechts is weder een bouquet van schoone rozen, aan de linkerzijde een gioote zijden strik van de Transvaalsche kleuren: lood, wit, blauw en groen, met rozen doorstrengeld aangebracht. Dit prachtig geschenk wordt morgen aan Mejuffrouw Beynes aangeboden als eene dank- baie hulde aan al de leden der ambulance. De leerlingen van al de Roogere Burger scholen hebben heden vrijaf tot na het ver trek van de K n i g, om getuige van de afvaart te kunnen zijn. Daarvoor komen 2ij te 8 uur op den Dam bijeen. aan de Vredes-conferentic van Nederlaiicl- sclio zijde op minder hoffelijke wijze zijn gehandeld ten aanzien van de Mogendheden ■die bij de besprekingen bezwaren hebben geopperd. Nn aan den Paus een brief werd •gericht, behoorde ook aan de presidenten der onde Z.-A. Republieken een dergelijk schrijven te zijn gezonden. Hiertegen werd opgemerkt dat in cleze de Paus en de presi denten der genoemde Republieken geenszins op één lijn kunnen worden gesteld. Met na- d.u'k werd door de leden aangedrongen op overlegging der stukken op de conferentie betrekking hebbende, desnoods ter griffie der Kamer, mocht het landsbelang zich te gen openbaarmaking verzetten. Betoogd werd nog dat de Regeering te veel beeft opgeofferd voor, en te zeer gesteld bleek op de eer om de conferentie hier te lande te doen plaats vinden. Het feit, dat het de Nc-derlandschc Re geering heeft moeten zijn, die bij bet zen den der uitnoodigingen voor de conferentie én de beide Z.-Afr. Republieken én den Paus is voorbijgegaan, doet, voor zoover Transvaal betreft, in deze dagen opnieuw pijnlijk aan. Volgens de sMaas- en Roerbode" zullen H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder vermoedelijk in Mei van het volgend jaar opnieuw naar Limburg komen en dan Roermond en Maastricht bezoeken. Bij Kon. besluit zijn benoemdtot ontv. der dir. bek, invoerr. en aec. te Terschelling c. a A. van der Werff, ontv. derzelfde midd. te Makkum c. a.tot ontv. der invoerr. en occ. en van den waarborg en de bel. op de gouden en zilveren werken te Groningen M. P. Troelstra, ontv. der dir. belinvoerr. en acc. te Bergen-op-Zoom c. a. Bij Kon. besluit is aan den kapt. ter zee H. Velthuyzen met 1 Jan. op zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Tevens z\jn met 1 Nov. bevorderd: tot kapt. ter zee de kapt.-luit. ter zee S. K. Sybranditot kapt.-luit. ter zee de luit. ter zee le kl. W. A. Mouton en lot luit. ter zee le kl. de idem 2e kl. O. van Lennep. Bij Kon. besluit is aan den luit. ter zee 2e kl, bij de Kon. Ned. marine-reserve J. A Beckeririg Vinckers op zijn verzoek met 1 Nov. eervol ontslag verleend uit den dienst bij die reserve. Bij Kon. besluit zijn met 1 Nov. bevorderd tot commies der tel, 3e kl. de idem 4e kl. J. J. C. Van der Maas, J. F. Peeters, K. Roodzant, J. P. Koning, A. M. Aaltsz, G. W. R'inner, E, J. Van Braband, J. S. Zylstia ei» A. Ilsen. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de Rechtbank te Amsterdam rar. F. N. L. Aberson, kantoor.-plaatsv,, adv. en proc. te Arnhem. Bij Kon, besluit is benoemd tot leeraar aan de Rijksiandbouwschool te Wageningen en directeur van de afdeeling II. B S. dier Rijkslandbouwschool dr. G. M. Slothouwer, leeraar aan het gymnasium te Rotterdam. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzeis te Middelburg A. De Smidt, te Nieuw- en St. Joosland. Bij Kon, besluit is met 1 Dec a. s. aan J. Parker op zijn verzoek eervol ontslag ver leend van burgemeester van Zwaag. Bij Kon. besluit is beuoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en descheeps- bewijzen te Leeuwarden F. Hurting, thans in gelijke betiekking te Goes. „Ja, daar is hijriep er een, „ik beb al tijd wel gezegd, dat we last met hem krij gen zouden en dat hij zijn kooi kan open maken." „Hoe is Zenobe?" riep ik. „Hoe is het met haar?" „Meer dood dan levend," antwoordde Ba- vello, de leeuwentemmer. „Maar zij leeft." „Zou zij blijven leven I" „Het is wol mogelijk, de doktoren zeggen dat zij misschien wel blijft leven. Haar val werd gebroken doordat zö zich aan oen trapeze heeft gegrepen." „En gelukkig ook," zeide de stalmeester. „Dat gebroed," voegde hij er bij, terwijl hij zich woedend naar den gorilla wendde, dh beproefde zijn hoed te grijpen, „dab duivel achtige wezen moet doodgeschoten, worden, of ik ga hier vandaan." „Wij ook, wij ook," riepen de anderen. „Een durvelstk instinct moet hem tot deze lage misdaad hebben aangezet. En zon der Staverta's tegenwoordigheid van geest en moed, zouden er nog meer ongelukken zijn gebeurd." „Staverta 1" riep ik uit. „Wat deed Sta verta dan wel „Hij zeide, dat hij in de galerij zijn beurt afwachtte, toen hij het gemompel der toe schouwers hoorde. Hij snelde naar de ba- iustrade cn zag juist Zenobe vallen en het ondier langs de tralies naar de galerij klim men. Zonder aan zijn eigen leven te den ken, en aan het gevaar om het monster on gewapend aan te vallen, sprong hij vooruit. Maar de gorilla was te vlug; hij sprong naar beneden, op den voet gevolgd door Sta- Aan H.M. de Koningin en aan de Tweede Kamer zal een adres geiicht worden, opdat bij den minister van waterstaat worde aan gedrongen op het maken van een ruime vluchthaven te Uik. Gisteren wem te 'sGravenhage onder voorzitterschap van den heer nu-, O. Pijn- acker Hordijk, een vergadering gehouden verta, liep rond de galerij, de trappen af en sprong in zijn kooi, waarna Staverta de deur dichtsmeet en den grendel erop deed." „Heeft Staverta je dat verteld f „Ja, Staverta." „Staverta liegt!" riep ik terwijl ik op sprong. Iemand drong nu door den kring van mannen heen, die om mij stond en een hand viel zwaar op mijn gelaat Staver ta's hand. „Je zegt dat ik lieg?" schreeuwde hij. „Je was altijd jaloersch op de liefde, die ze mij toedroeg, hondEn nu achter mijn rug, durf je te zeggen dat ik Heg." „Je liegt," antwoordde ik, zonder hem den slag terug te geven, maar mijn oogen op hem vestigend. „Jaloersch op die liefde? Je weet heel goed, dat ze niemand van ons beminde, en het allerminst jou! Kijk nu eens naar zijn gezicht en luister terwijl ik spreek. „Hetzelfde oogenblik, waarin ik Zenobe zag vallen," ging ik hartstochtelijk voort, „keerde ik mij om en liep naar de trap, aan niets anders denkend, dan om wraak te nemen op den gorilla, wraak met mijn, eigen handen. Hierheen rennend, bleef ik staan en staarde vol verwondering naar Globe, die veilig en rustig in zijn kooi zat." „Je liegt, je liegt!" riep Staverta, terwijl hij op mij toe wilde springen; maar do mannen bielden hem hardhandig tegen. „De kooi was gesloten," vervolgde- ik. „Gesloten V' riepen sommige mannen uit. „Juist, gesloten, en Staverta was niet hier. Ik Vergadering op Vrijdag 27 October 1809, 'h avonds 7ife uur. 1'egeuwoordig zijn 14 leden. Afwezig de heer W. J. v. Dusseldorp. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen van Gcd. Staten mededeeling van Koninklijk besluit tot goedkeuring der verordening tot heffing van een keurloon op vleescb. Van B. en W. proces-verbaal der kas-opname bij den gemeente-ontvanger waaruit blijkt dat in kas was f86,372.66. Idem vergelijkend overzicht van de kosten van schoolbouw in verschillende gemeenten en in Vlaar- dingen. Worden alle voor kennisgeving aangenomen. Van C. A. v. d. Knaap verzoek tot het hebben van een bonten loodsj'e. Van Jac. Vogel verzoek om grond in erfpacht tot het bouwen van 9 woningen. "Worden beide in handen gesteld van de ^om- missie voor de gemeentewerken om advies. Voorts 7 bezwaarschriften tegen den aanslag in de Inkomstenbelasting. Worden gesteld in handen van B. en W. om advies. Van A. Maarlcveld, verzoek om wijziging van erfpaebtsvoorwaarden. Wordt gesteld in handen van de commissie voor de gemeentewerken. Van den Schuttersraad, rekening over 1898 en begrooting voor 1900 der dd. Schutterij. Wordt gesteld in handen van een commissie van 3 leden, waartoe worden aangewezen de hee- ren v. Buuren van Heyst, Schippers en IJzermans. Do heer v. Dam vraagt of er, nu door eenige officieren der schutterij ontslag is gevraagd, in de vacaturen reeds is voorzien. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Voorts deelt de Voorzitter in verband met het te voren ingekomen „vergelijkend overzicht" mede dat twee aanbiedingen zijn ingekomen voor de aanbesteding der te bouwen school, waarbij het bedrag ongeveer gelijk is aau de begraotingssom Deze worden gesteld in handen der Commissie' voor de gemeentewerken. Op het adres van P. v. Gelder om reductie vaa huur van het Prikkengat wordt gunstig beschikt Begrooting. Hierna wordt do begrooting aan de orde gesteld Van de gelegenheid tot algemeene beschou wingen wordt door geen der leden gebruik ge maakt. Daarna wordt overgegaan tot artikelsgewiize behandeling, te beginnen met de Uitgaven. Artt. 43 tot 46 worden goedgekeurd. Art. 47. Jaarwedde van den directeur der ge meentewerken flSüO en van den opzichter f1000. In de memorie van wijziging was door B, en W. voorgesteld het eerste salaris te verhoogen met f100 en het 2e met f50. De heer Sonneveld kan zich met de ver hooging van het salaris van den directeur niet vereenigen. In stemming gebracht wordt die goedgekeurd met 12 stemmen. Tegen stemden de beeren Son neveld, Hoogendijk en Valk. Alvorens in stemming werd gebracht de ver hooging van het tractement der opzichters ver klaart de heer H o o g e n d ij k dat hij niet voor de spoedige verhooging van tractementen is, afge- scheiden van de personen wie dat geldt. Reeds na 1 of 2 dienstjaren komt zulk een voorstel tot verhooging. Toch weten do titularissen bij hunne aanstelling op welk salaris zij wordon benoemd. De Voorzitter merkt op dat de hier be doelde ambtenaar, Vcenstra, reeds jaren in dienst is. Art. 47 wordt daarop goedgekeurd. Eveneens artt. 48 tot 73. Art. 74. Onderhoud van wegen en voetpaden. De heer v. Dam acht het niet noodig een bedrag van f ISO in deze post op te nemen voor grint aan Hof- en Binnensingel, De Voorzitter en de heer IJzermans lichtten toe dat dit grint niet definitief en uit sluitend zal gebruikt worden voor die Singels, maar dat het grint slechts dan gebruikt zal wor den wanneer dit noodig blijkt. De heer v. D a m neemt hiermede genoegen. Art. 74 tot 91 worden goedgekeurd. Art. 92. Be'ooning der politie. Bij nota van wijziging is voorgesteld het salaris van den inspecteur te verhoogen met f50 en het aantal agenten 3e kl. te brengen van 7 op 8. De heer v. d. Brugge acht de verhooging van f50 te gering en stelt daarom voor dief 100 te nemen. Wordt met algemeene stommen aangenomen. De heer Hoogendijk merkt hierna op dat in de toelichting tot dezen post staat dat de 8e agent door de verordening verplichtend is. Die verordening moet nu worden nageleefd, maar spr, behoudt zich voor een voorstel tot wijziging ia te dienen. Ook de 8e agent wordt hierna goedgekeurd. Artt. 92 tot 103 goedgekeurd. Art. 104. Jaarwedden onderwijzers. De heer Drop pert vraagt waarom op de kostelooze school precies het minimum aantal onderwijzers is en op de andere school m, n. 1.2 onderwijzers met hoofdakte daarboven. De Voorzitter en de heer Versteevc lichten toe dat de hoofdakten zijn verworven door 2 der onderwijzers na hun benoeming terwijl bet aantal onderwijzers op beide scholen in overeen stemming is met het aantal lokalen en klassen, die wederom verband houden met het leerplan. Don heer D r o p p e r t is de zaak echter nog niet helder, waarom dc Voorzitter zich bereid ver klaart alle uitvoerige inlichtingen te verstrekken wanneer de heer Droppert op zijn bureau wil komen. Artt. 104—108 worden goedgekeurd. Art. 109. Kosten van verlichting en verwarming cn van het schoonhouden der schoollokalen. De heer v. d. Brugge wijst er op dat reeds herhaalde malen aanmerking is gemaakt op de kosten van het schoonhonden der scholen f2000. Hij vraagt of daarin geen bezuiniging kan ge bracht worden. De Voorzitter erkent dat die post zeer hoog is en verwijst naar de memorie van antwoord waarin eene regeling wordt in het vooruitzicht ge- steld. De heer Schippers acht dien tijd zoo onbe stemd en vraagt of er dus in 1900 voorstellen te verwachten zijn. De Voorzitter zegt dat hij wel een plan aai den Raad wil overleggen, maar dat de zaak zelve behoort tot het uitvoerend beheer dat aan B. en W. is opgedragen. Het plan is om bij wijze van proef met één school te beginnen. De heer Van der Brugge ontraadt zulk een proef omdat die geen effect kan geven. De Voorzitter zegt dat van die opmerking nota zal worden genomen. Artt. 109 tot 148 goedgekeurd. Ontvangsten. Art. 1 tot 4 worden goedgekeurd. Art. 5. Hoofdelijke omslag. De heer v. d. Brugge herhaalt bij dit num mer den wensch, reeds uitgesproken bij het sectie- onderzoek, dat.de Raad moge besluiten aan den Minister van Binnenl. Zaken een adres te richten „Laat me los," schreeuwde Staverta, be proevende om zichzelf te bevrijden. „Na tuurlijk was ik hier niet. Ik was heenge gaan om jelui te vertellen, dat ik den aap onschadelijk had gemaakt." „Je liegt weer!" riep ik, „want ik hoorde iemand de trappen afloopen. Ik verborg mijzelf en zag jou, Staverta! Je sprong op de kooi toe en vervloekte het dier en daar na keek je in het rond, alsof je verwachtte dat iemand je bespied had." „Je liegt, zeg ik je," riep hij, terwijl hij al zijn krachten Inspande, om mij te berei ken. „"Waarom zou hij dan al die leugens ver tellen?" vroeg de stalmeester boos. „Omdat hij mij haat," riep Staverta, ter wijl hij rood in zijn gezicht werd, door het worstelen en door hartstocht. „Ómdat hij mij niet de eer van mijn moed gunt." „En waarom zeg jij dat hij liegt?" „Omdat hij zeer goed weet," antwoordde ik woedend, „wat hij in de galerij deed en hoe het komt dat wij een gorilla op de ga lerij zagen, terwijl het dier in zijn kooi was." „Bij mijn ziel!" siste Staverta tusschen zijn tanden terwijl zijn oogen als gloeiende kolen in zijn vaal gelaat gloeiden. „Bij mijn ziel, wanneer ik mijn handen op je keel krijg, zal ik je worgen." „Stilte, Staverta, stilte!" riep de stal meester. Toen zich naar mij keerende, vroeg hij„Gij hebt, evenals wij, den gorilla op het dak gezien?" „Kom, volg mij," zeide ik. „Ik geloof dat ik het weet." Ik ging de trap op, gevolgd door de ande ren, die Staverta gedwongen hadden ons to volgen. Bij elke trede die we opgingen en bij eiken hoek werd Staverta's gezicht ernstiger en werd zijn stem holler. Ten laatste hadden we de galerij 1 cru kt en gingen met een scherpen hoek links, ik ging daarheen, waar ik wist dat zich een oj van zes kleine kamertjes bevond. Ik duwde de eerste deur open, de kamer was leeg. ïk deed evenzoo met de volgende, ook deze ka mer was leeg. De derde deur was op slot. „Waar is de sleutel i" vroeg ik. Niemand wist het „Hier is een sleutel, die vijftig zulae deu ren zou openen," zeide een van de mannen, en deed het slot met een harden trap spon gen. „Een valstrik," nep Sta* erta, worst e.cnn om los te komen, toen we staan! ?n op een hoop langharige bruine huiden en hit mas ker van een grooten mannetjesaap. De hui- de'- waren gescheurd, het masker was ge broken; gebroken door d baast waarmee het afgeworpen was. De v handschoenen gelijkende handen en voeten waren be smeerd met blauwe verf. De blauwe verf op het traliewerk van het dak was nieuw'ge weest. En aan een vinger van de linkerhand was een ring. Die ring was van Staverta 1 Zenobe bleef leven en huwde mij. Staverta stierf om te bewijzen, dat zijn ziel te zwak Wtis, om in gevangenschap te leven.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6