53*" Jaargang. Dinsdag 31 October 1899. No. 10077 Eerste Blad Maar een mensch! BUITENLAND. i iiJJimii: Miii «nr. Deze courant verschijnt djagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaa rjd i n g e n fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en V laar dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau lïofersfraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 1—7 regels fl. 0.90iedere regel meer 121/2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van ziin gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine ndvertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Mo. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 30 November '99, De oorlog. De Engelse he pers. Vol logen en laster staan de Engelsche bladen. In dit opzicht is het verschil van partij uitgewischt, en enkele loffelijke uit zonderingen bevestigen slechts deze treurige regel. JDaily Chronicle", i>Westminster Ga- zette", ^Manchester Guardian" en gelukkig verscheiden kleinere, vooral provinciale bladen trachten althans zooveel mogelijk hun nieuws- wagen in het spoor der waarheid te hou den. Maar de 1 est Overal winnen de Engelschen; overal wor den de Boeren geslagen of tegengehouden Van Britsche zijde weinig dooden en niet veel gewonden; bij de Boeren vreeselijke verliezen. In het Britsche kamp zorg en liefde volle behandeling der gewonden en eerbied voor den weerloozen vijandde Boeren schie ten ongewapende burgers dood, bombardeeren ambulances en hospitalen, bezitten geen vol doenden verplegingsdienst. Last not least, de Boeren hijschen de witte vlag, alleen om den onbezorgd naderenden vijand neer te kunnen schieten en dan zelf het hazenpad te kiezen. Zoo luiden de droeve (fervaringen dei- oorlogscorrespondenten; tot het overbrengen van dergelijke leugenachtige praatjes leent zich ook Reuter's bureau, door partijdige correspondenten voorgelicht. Gelukkig dat heel de beschaafde wereld de Boeren kent, en dat ook in Engeland steeds krachtiger stemmen opgaan, die den loyalen, hartelijken aard der dappere strijders voor vrijheid en onafhankelijkheid kennen en den vjjand een eere-saluut brengen. Gelukkig ook dat zij, die de wreedheid en hardheid der Boeren moest treffen, er evenzoo over denken. Dat de chef van den Britschen geneeskundigen dienst te Glencoe zelf den staatssecretaris te Pretoria telegra fisch den dank overbracht der officieren en manschappen in liet hospitaal te Glencoe voor de vriendelijke houding der Boeren, zegt ge noeg. En op het slagveld verbroedeien Engel schen en Boeren zich na het gevecht om de dooden weg te Jialen en de gewonden te helpen. Op de onbetrouwbaarheid der Engelsche berichten over de oorlogsfeiten kan niet genoeg gewezen worden. De regeering is "voorgegaan en de jingo-bladen hebben dit ïlluuster voorbeeld gevolgdwillens en wetens onze Engelsche correspondent wijst er ook nog weer op wordt het Britsche volk misleid. En op een wijze een greet volk ten eenenmale onwaardig. Men herinnert zich wellicht hoe er ge lachen is om den muilezel, die als eeriig slachtoffer zou gevallen zijn van het bombar dement van Santiago door de Amerikaanscbe vloot, verleden jaar in den oorlog op Cuba. DOOR EDA BOY-ED. 25) Zij was blij, toen zij maar buiten de poort waswant op straat spra ken haar achtereenvolgens de burgemeester Dorsten, Mevrouw Müller en de luitenant Yon Langhans aan om naar den toestand van haar kind te vragen. Buiten de stad was het eenzaam. De Müh- lauers gingen in de week nooit wandelen en vooral niet als het weder dreigend was. Sabine liep een, voetpad langs, waarbij haar paraplu bij wijze van wandelstok gebruikte. Zonder gedruisch waren haar voetstappen. Zonder gedruisch waren ook die van den man, die haastig achter haar kwam aanko pen, Om lxaar niet te doen schrikken, riep hij al in de verte „Mevrouw Mevrouw!" Zij keerde zich om en bloosde. „Mijnheer on Körlegg," zeide zij. „Ik zag u mijn woning voorbij komen 3k ben nu uit „De Kroonprins" naar een particuliere woning verhuisd in de Ber- 'ijnseke straat," vertelde hij haastig. „Ik u en wachtte eenige minuten om u, tender opzien te baren, te kunnen volgen moet het weten, van u zelf weten hoe -gaat het met uw jongen Haar oogen fonkelden, haar gelieele gé- zicbt straalde van dankbaarheid. „Vrij goed," zeide zij, „Goddank, vrij goed; an- Qeis zou ik niet- naar doctor Sebald geluis terd hebben- en de deur uitgegaan zijn." Nog erger maken de Engelsche berichten het. Of is het niet in hooge mate belachelijk, in een bericht uit Maleking te lezensBom- bas dement van vier uur. Een hond gedood" Of dit over hetzelfde bombardementsliet garnizoen beantwoordde de beschieting met slechts één schot, dat eeu van 's vijands kanonnen onklaar maakte" De juichtoon, dien de jingo-pers telkens aanheft op het vernemen van deze en der gelijke heldenstukken, is weerzinwekkend en grotesk. Hoe lang denkt men daarmede het En gelsche volk te kunnen bedriegen Om Ladysmi th. Elk oogemblik aldus eeu telegram van gisteren uit Durban worde de aanval op Ladysmith verwacht. Wij hebben ons dus niet vergist, toen wij meenden dat de Boe ren niet zouden, niet mochten talmen. Dra len beteekent groot gevaar, beteekent prijs geven van liet behaalde succes. Want air liedvers Bulier is met versterkingen in aan tocht, gasteren reedb werd zijn aankomst te Kaapstad verwacht, en al schijnt daaraan niet beantwoord te zijn, binnen weinige da gen zullen nieuwe Engelsche legers in Zuid- Afrika landen. Vóór dien tijd moet Joubcrt hebben af gerekend met de legermacht onder White; die moet verslagen, liefst tot capitulatie ge dwongen worden. Zonder zich aan al te groot- optimisme schuldig te maken, mag men goede ver wachtingen koesteren van den eersten be- slisseuden strijd die wellicht op dit oogen- bli'k reeds ontbrand is. Met een gordel van troepen omgeven de Boeren de stelling van White te Ladysmith. Waarschijnlijk is hom de terugtocht naar het Zuiden afgesneden. Waarschijnlijk zeggen wij, want zeker is liet niet. Het telegram dat de „Temps" uit Londen ontving [Zie hierachter onder „Te legrammen". Red.] is hoogst onduidelijk De Fransche tekst van. dit telegram luidt: „War Office sollicilé démentir prise par Boers ligne Colenso Ladysmith répondit né- gativement." Nu is de meest voor de hand liggende uitleg dezedat het departement van oorlog te Londen desgevraagd weigerde te-gen te spreken dat de Boeren de lijn Co lensoLadysmith hebben bezet. Maar mo gelijk is oo-kdat het departement ontken nend antwoordde ten opzichte van de vraag of die bezetting is geschied. De eerste uitlegging lijkt ons echter de juiste. Daardoor wordt ook do bezorgdheid verklaard die verschillende Engelsche bla den over White's positie aan den dag leg gen. Zoo wikt de militaire medewerker van de „Westminster Gazette" in een artikel over White's positie de kansen van een terug tocht op Pietermaritzburg, en hij vreest dat Boeren gemakkelijk de lijn kunnen versto ren. Waarschijnlijk is het reeds geschied; andere zou White o. i. een beslissenden slag onder ongunstige voorwaarden wel ontwe ken hebben. Wij laten den medewerker der „Westm.- Gaz." aan het woord. „De Natakjolie strijdmacht verkeert be slist in gevaar; van Acton Homes in het „Goddank!"- zeide ook hij uit den diep- sten grond zijns harten en drukte haar har telijk de hand. „Zeker, niemand op de we reld, zelfs uw ouders niet, hebben in deze dagen zóó met u gevreesd en geleden als ik En welk een foltering, slechts onbestemde berichten te kunnen krijgen iedere reckt- streeksche vraag te moeten vermijden 1 Aan tafel, in het casino sprak Hall end orf er een paar malen zeer bezorgd, zeer treurig over. Hij, als de intieme vriend bij u aan huis, scheen nauwkeurig met den staat van za ken bekend te zijn maar als hij niet uit eigen bewoging iets vertelde, dan kwam ik ook niets naders te weten; wamt hein er naar vragen mocht ik niet." „Mijnheer Van Hallendorf de intieme vriend bij ons aan huis?" vroeg Sabine ver wonderd. „Hoe komt u daaraan 1 Hij heeft wel veel omgang met mijn broer op Heins- dorf dus zal u dat verkeerd begrepen hebbenMijnheer Von Hallendorf heeft echter met zooveel belangstelling dagelijks naar Leo's toestand laten vragendaar voor ben ik hem zeer dankbaar." Arnold zweeg eenigszins verlegen. Hij mocht en wilde niet zeggen, dat Hallendorf op een eenigszins bluffenden toon over zijn betrekkingen tob de familie Deuben placht te spreken en ook tegelijkertijd op zulk een eigenaardige manier, dat hij vol verbazing en schrik reeds de vraag bij zich zelf over wogen had, of heb ook mogelijk zou wezen, dab Sabine en Hallendorf een paar werden. En juist voor hem, die een blik in de diep ten barer ziel had geslagen, lag de vrees zoo voor de liEufj"" aaF Sabine, all'een om maar een verandering in haar eentonig le ven te brengen, den eersten den besten tot man. zou nemen, die haar zijn liefde ver klaarde. Maar Hallendorf? Neen, dat Westen tot Elandslaagte in het Oosten is 't land sterk door de Boeren bezet en aan de rugzijde van de stelling loopt een en'kele spoorlijn, de eenige gemeenschap met Pie termaritzburg, 110 mijlen verderop. „Deze spoorweg loopt door een schaars bevolkt land, welks bewoners voor het mee- rendcel van. den Hollandse-hen stam zijn en aan de zijde der Boeren staan. In heb bij zonder is dit liet geval met de Boeren van het district Greytown. Het is dus zeer wel mogelijk dat de Boeren-kommando's den spoorweg onveilig zuilen maken, te meer daar de overvloedige voorraden der bevrien de Boeren van het district hen vrijwaren voor gebrek aan levensmiddelen." De schrijver herinnert dan aan een vorig artikel, waarin hij aantoonde hoe ongunstig White's positie is. Ladysmith ligt in een dal, rondom beheerscht door heuvels, dat hij zelf niet kon bezetten .daar zijn kleine legermacht van 10 a 12000 man dan te veel versnipperd zou worden. De militaire medewerker acht dan ook White's stelling tegenover een sterker vij and, die een gunstiger positie inneemt, on houdbaar. Ernstiger nog zou het zijn, indien werke- 1 ijk de Engelsche versterkingen uit Pieter maritzburg door de Boerc-n onderschept zijn. Intusschen hebben de Boeren ook dc wa terleiding afgesneden. Een telegram van gis termiddag uit Ladysmith zegt evenwel dat men bezig is in den watertoevoer te voor zien. Hoe men dit kunststuk nu weer ver richt, worde wijselijk verzwegen. De strijd is dus op handen. Een poging van White om een uitval te doen en zich wat lucht te verschaffen, is blijkbaar mis lukt; de Boeren hadden bij De AVaals Farm zulk een sterke stelling ingenomen, dat een Britsche macht van vijf bataillons infanterie, drie regimenten cavalerie en een korps Natalselie vrijwilligers, voorzien van een bergnattc-rij en vier batterijen veldge schut, niet voldoende was om die aan te vallen. De Engelschen legden een bivak aan, oai de Boeren trokken later op Rietfon tein terug. Te Londen liep gistermorgen het gerucht van een belangrijk gevecht bij Ladysmith. Bcd'oeld zal wel zijn deze mislukte uitval in de richting van Lombards Kop. Ook bier dus weer groote overdrijving in de berich ten. Nog altijd komen er bijzonderheden in over de voorafgegane gebeurtenissen in Na- tal. Daaruit blijkt dat Joubert Vrijdag uit Glencoe naar het front is vertrokken. De Transvaalsche troepen schijnen denzelfden weg naar Ladysmith te hebben genomen als Yule op zijn terugtocht heeft gevolgd. Dat die terugtocht dringend noodzake lijk was, geeft zelfs dc „Times" toe. Het blad zegt dat Yule's overhaaste aftocht de Britsche troepen voor een zekeren neder laag heeft behouden. ..De vijand" aldus de „Times" „had zich in grooten getale geconcentreerd in de stelling van Glencoe, en het was'dringend noodzakelijk onze troe pen te onttrekken aan een verplettering bij gedeelten. Deze terugtocht wordt hier als oen meesterstuk beschouwd." was de man niet, dien Arnold zulk een ge luk waardig achtte Zij liepen naast elkander voort, Arnold door het zand van den weg wadend. Vóór hen was de blik versperd door de heuvel tjes, waarop zich de denueboompjes in re gelmatige rijen verhieven. „Als ik u mijn slapelooze nachten kon af schilderen," begon hij. „Ik zag in den geest het koortsachtige kind iemand zeide op •zekeren dag tegen mij, dat het wel zou ster ven ik zag u wanhopig om liet behoud van dat dierbare leven strijden. En ik sid derde bij de gedachte, dat u, wier gelieele, wier eenige geluk deze kinderen zijn, er één zou moeten verliezen! In deze dagen eerst zag ik het ten volle in, hoezeer uw ge heel e leven door onzichtbare draden met het mijne verbonden is." „Ik dank u," mompelde Sabine, „ik dank u zeer." „U ziet er afgemat uit. U heeft geleden! Dat was wel te denken. Eu Leo? Vertel mij eens wat van hein!" Dat was geen gemaakte belangstelling: zij gevoelde, dat hij met hart en ziel in den "toestand van den kleine deelnam. Geldt mij dat mij, om mijns zelfs wilt dacht zij met een kloppend hart, of is dat al les slechts een uitdrukking van den diepen weemoed, waarmee hij den door hem ge- doode gedenkt? „Ja, Leo is ernstig ziek geweest. Zijn armpjes on beentjes zijn als stokjes, en in zijn gezicht ziet hij er als een oud mannetje uit. Hij klaagt er altijd over, dat zijn oog jes hem pijn doen. We moeten nog voor zichtig blijven en in het halfdonker zitten. En vreeselijk heeft de aimo kleine man ge ijld O, het was verschrikkelijk om aan te hoeren!" In het Westen en li e t Zuiden. Wij hebben reeds gewezen op de belache lijke Engelsche berichten over Mafeking. De lezer kan ze hierachter vinden. Eén Transvaalsch tc-legram is er, dat in zijn siniestere kortheid ons vrij wat veel- zeggender toeschijnt dan de uitvoerige, ge ruststellende telegrammen uit Engelsche bron. Het zegt eenvoudig, dat volgens een te Pretoria ontvangen bericht Mafeking in brand staat. Waarom zou het niet zoo zijn Eenige da gen achtereen is de stad gebombardeerd, zoodat de Boeren al heel slecht moesten schieten wilden zij niet den toestand ineen stadje als Mafeking onhoudbaar maken. Dat de plaats zich zal moeten overgeven, staat bij ons vast. Moeilijker zal het zijn Kirnberley te ne men, dat veel sterker verdedigbaar is en sterker bezetting heeft. Rhodes, die volgens Engelsche berichten, groote feesten geeft, moet vooral bang zijn voor een bombarde ment met het oog op de kostbare installa ties in de diamantmijnen. Worden die ver nield, en vele stellingen, kranen en ka belsporen steken boven de gewone huizen uit. zoodat het gevaar groot is dan raakt dit direct de portemonnaie van Rhodes c. s. Het doel van den laatsten uitval moet dan ook geweest zijn, de Boeren te beletten hun geschut op te stellen voor liet bombar dement der stad. Over dit gevecht ontbre ken nog altijd Transvaalsche berichten. Over het geheel zijn de berichten over de Westgrens, behalve over Mafelcing, weer sehaarsch, en over de zuidgrens van den Vrijstaat ontbreken ze geheel. Daar zal de strijd, volgens oen reeds ge noemden militairen medewerker der „West- minster Gaz." eerst ontbranden als sir Red- vers Bulier is gearriveerd. Generaal Buller zal niet naar Natal gaan, meent de schrijver, en hij motiveert dit al dus „Dat zou waarlijk tot niets dienstig zijn; maar hij 2al zich dadelijk bezighouden met de organisatie van het vervoer en de verple ging van de versterkingen die onderweg zijn. Zoodra deippsitie van generaal White geen bezorgdheid meer behoeft te verwek ken, zal het reeds vastgestelde operatie-plan worden volvoerd. De drie divisies zuilen worden gezonden naar de linie der Oranje- Rivier en de inval in Oranje Vrijstaat zal beginnen. Dan zal het grootste gevaar voor generaal White voorbij zijn. Elke stap van sir Rédvers Buffer's leger naar het noorden zal den terugtocht der Boeren om Lady smith in gevaar brengen. Dezen, weldra be vreesd geworden voor afsnijding van hun gemeenschap naar achteren, zullen genood zaakt zijn uit Natal terug te trekken. Dan zal voor generaal White de gelegenheid zijn gekomen. Do rollen zullen worden omge keerd. De Boeren zullen met hun ongeregel de troepen, belemmerd door hun zwaar ge schut, moeten terugtrekken voor den hefti- gen aanval der Britsche troepen. Eu dan zijn we benieuwd hoevele van de kanonnen der Boeren Transvaal of Oranje Vrijstaat zullen weerzien." Heel mooi. Maar als generaal White's le ger inbussclien verslagen, misschien wel ge dwongen is zich o-ver te geven, wat dan Plotseling was het haar volkomen duide lijk, zoodat zij verschrikte haar voor hoofd van ontzetting voel. werd, als drong door de zacht bewogtn denneboo- men. een klagende kinderstem tot haar door, die riepKijk eens, pa. Pa, waar is u? „Arme Sabiine arme Sabine," mompel de hij. Zij hoorde het niet. „Ik moet terug,"' zeide zij eindelijk. „Ik krijg plotseling zoo'n angst De kinder meid is niet te vertrouwen „Maar morgen mag ik u zeker zelf wel weer komen vragen, hoe het met uw jongen gaat?" zeide hij en keek haar smeekend aan. Zij echter hield de oogen neergeslagen. „Ik weet niet, of ik morgen „In allen gevalle ben ik hier- morgen weer op denzelfden tijd en op dezelfde plaats," zeide hij bepaald, „op het gevaar af, dat ik vruchteloos moet wachten." Hij behoefde niet vruchteloos te wachten. Den volgenden dag stond zij in beraad, wat zij doen zou. Maar aan een o verin acli tigen inwendigen drang gehoor gewend, bevond zij zieli tot een haastige ontmoeting ter bestem der plaatse. En haastig bleven ook de ont moetingen op al de volgende dagen. Vra gen en antwoorden werden snel gewisseld. Sabine gevoelde zich daarbij gejaagd, als een schuldige op de vlucht. Maar wegblij ven, zich de namelooze vreugde van die vluchtige samenkomst ontzeggen neen, dat kon, dat wilde zij niet. Arnold vroeg haar op zekeren dag verlof, eeu stuk speelgoed te mogen meebrengen voor den kleinen reconvalescent, van wiens verveclpijn Sabine vertelde. „Neen, neen!" zeide zij. „En ik zou het ook in 't geheel niet in huis kunnen binnen- En daarop bestaat volgens den militairen schrijver zeiven groote kam. V erspreid e berichten. Een ernstige beschuldiging wordt in som mige Engelsche en ook in buitenlandsche blanden tegen sir A. Milner gericht. De Britsche gouverneur in Zuid-Afrika, als waardige „Dritter im Bvuide" met Cham berlain en Rhodes, zou nl. de dépêche ver minkt hebben, waarin president Steiju van den Vrijstaat zijn bemiddeling aanbood. Hij zou de belangrijkste zinsnede er heb ben uitgelicht, waarin Steiju zich sterk maakte om Transvaal te bewegen de Engel sche suzereinitcit te erkennen, wat betreft de buitenlandsche betrekkingen van Trans vaal. Terwijl aldus Steijn's bemiddeling be stemd was om de Engelsche regeering haar groote argument voor den oorlog uit de han den te wringen, maakte Milner juist dien oorlog waarschijnlijk. Deze beschuldiging is zóó ernstig, dat een bevestiging behoort te worden afgewacht. De „New-York Herald" heeft een tele gram gezonden aan Chamberlain meldende dat door een aantal hooggeplaatste perso nen in de Vereenigde Staten aan Mc Kinley verzocht is zijn vriendschappelijke diensten aan te bieden om bloed vergieten te voorko men. Het blad steunt dit verzoek en vraagt Chamberlain of hij een dergelijk aanbod van den President der Vereen igde Staten als een onvriendschappelijke daad. zou be schouwen. Het antwoord luidde„Neen, maar wel als een onuutte daad." De bezorgdheid over twee transportsche pen met kanonnen en amunitie [Zie „Tele grammen". Red.] vindt zijn reden hierin, dal die schepen beweerd worden onzeewaar dig to zijn geweest. De Engelsche regeering sukkelt toc-li met transportschepen. Het ver trek van verschillende regimenten infante rie en genie, van een afdecling luchtscheep vaart en een batterij rijdende artillerie u> een week moeten uitgesteld worden. Overste Wrottcsicy, toegevoegd aan Bul- Icr's staf als chef van den telegraafdienst, is op reis gestorven. De actie der Boeren in Rhodesië schijnt ten doel te hebben de spoorlijn en de tele grafische gemeenschap te verbreken. AA/A/ \/i Gemengde Blcdedeclingcn. In een artikel getiteld »0ver de vloot- quaestie" ontwikkelt de ofllcieuse »Nordd, Allg. Ztg." het volgende algemeeae plan ter versterking der Duitsche vloot. Er moet een nieuw derde eskader gebouwd worden, een vierde eskader ter vervanging van de Sieg fried-klasse (pantserschepen 4e klas) en zes groote kruisers voor den dienst in het bui tenland. De bouworde van de eerste drie jaren bljjft zooals ze aangegeven is in de vlootwet, t. vv. per jaar drie groote schepen (linie schepen of groote kruisers) en drie kleine schepen (kleine kruisers, kanonneerbooten of booten voor speciale dieusten), terwijl een torpedoboot-divisie op stapel zal worden gezet. Dit bouwprogram zal door te voeren zijn zonder verhooging der lasten, de jaarlijUsche smokkelen. Waar zou ik liet vandaan heb ben? U ziet, ik ben zóó onvrij, dat ik niet eens voor mijn jongen een. paardje zou kun nen meebrengen, zonder mee te deoleu, waar ik het gekocht en hoeveel het gekost had." Drie dagen daarna kreeg Leo een aan hem zelf geadresseerde kist met allerlei speelgoed. De kist was afgezonden door een groot-en Berlijnschen speelgoedwinkel, en er stond slechts op: „Volgens bestelling." „Natuurlijk van dien goeden oom Ben- no," zeide Sabine en wist toch heel goed, dat luitenant Vou Zeutkem niet eens met het Kerstfeest zulk een rijk cadeau zond. Zij pakte de kist schier met vereering uit en liet ieder stuk aan het van. vreugde ju belende kind met zelf van vreugde stra lende oogen zien. Toen Arnold haar den volgenden dag vroeg: „Verveelt Leo zich nog zoo?" keek zij hem slechts met lachende, fonkelende oogen aan en zeide„II weet wel, dat hij bezigheid heeft gekregen." „Ik? Hoe zou ik dat weten?" Hij hield zich maar van den domme en lachte ook. De verhouding tusschea Sabine en Ar nold werd met iederen dag intiemer, en tel kens kwam het hun natuurlijker voor, dat zij omgang met elkander hadden, omdat hun gesprekken van het grievende zielelij- den tot de gewone voorvallen van het dage- lijkscli leven afgedaald waren. Zij dachten ook, dat niemand hun samen komsten opgemerkt had. Maar het was na tuurlijk onmogelijk, dat zij elkander acht dagen lang zoo dicht vóór de poorten van Miihlau ontmoetten, zonder dat zit srezieu werden. fWordl vervolgd.2

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1