BINNENLAND. TRANSVAAL. VLAARDINGEN. Telegrammen. MAASSLUIS. STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. B e chtzak e n. Laatste Nieuws. post voor den aanbouw van schepen zou van gemiddeld GO tot gemiddeld 85 millioen wor den verhoogd, terwijl andere uitgaven voor éénmaal van negen tot twaalf millioen zouden stijgen. Volgens het «Journal" hebben vijf kruisers van het Fransche eskader dat nu te Piraeus ligt, bevel gekregen naar Zuid-Afrika te gaan. Zaterdag is in de commissie uit den Fran schen Senaat voorlezing gedaan van hel requisitoir van den procureur-genriaal en het rapport van Bérenger. Het concludeert o.a. tot hervatting der vervolging tegen Déroulède en Habert wegens de poging om generaal Roget tot een staatsgreep te ver leiden. Bérenger's verzoek om het proces eenigs- zins te bespoedigen werd genegeerd. De commissie stemde in met Frank-Chaveau's verlangen dat ieder lid gelegenheid zou heb ben het zeer uitvoerige rapport van Bérenger te bestudeeren. deze van wat wij in deze zaak vernemen op de hoogte houden. En wat het aandeel onzer regeering betreft, wellicht dat de bevoegde autoriteiten of col leges kunnen bewerken, dat de rijkopslag plaats te Rozenburg voor dit dynamiet ge sloten blijft en de territoriale water voor de verscheping niet beschikbaar gesteld worden. Tot rapporteur van den tweeden krijgs raad te Parijs is in Tavernier's plaats nu benoemd kapitein Cassel, een volbloed repu blikein. Er zullen credieten .vorden aangevraagd bjj de Fransche Kamer om de subalterne officieren en de ambtenaren met een traete- ment beneden 2500 francs te Parijs in 1000 toelagen te geven met het oog op de ver wachte duurte van levensmiddelen. De weduwe Henry heeft verzocht Reinaeh tegen 16 November a.s. te mogen dagvaarden. Louis Régis is in de plaats van zijn broeder Max opgetreden als leider der Algergnsche anti-semieten. De Spaansche ministerraad heeft zich bezig gehouden met Engeland's aanvrage om een kolenstation te mogen vestigen op een der Kanarische eilanden. Men weet niet of reeds een beslissing is genomen. Er zouden tallooze verduisteringen ontdekt zijn in de administratie der Pieterspenning. Op last van den Paus, heet het, wordt een streng stilzwijgen bewaard over de resultaten van het onderzoek. Volgens bladen te Weenen, is koning Alexander van Servië, die daar op reis naar Karlsbad is aangekomen, zeer ziek. De jeug dige vorst zou overspannen zijn door de laatste gebeurtenissen in Servië. Alweer een revolutie in Venezuela. Een telegram uit Caracas van gisteren meldt: Generaal Hernandez is gisteravond uit Cara cas vertrokken om een nieuwen opstand te verwekken. In ons nummer van Zaterdagavond namen wij het volgende bericht op van onzen cor respondent te Maassluis: Den 6en November a.s. zal niet het stoomschip A n g 11 a naar Londen worden verscheept een partij dynamiet, groot 1330 kis ten, bruto gewicht 37810 K.6. Dit bericht, dat in gewone omstandigheden nauweljjks de aandacht zou trekken, is met het oog op den oorlog van het grootste be lang. De waarschijnlijkheid toch, dat het verschepen van dit dynamiet in verband staat met den oorlog, is vrij groot. En gevraagd mag hierbij worden of, waar dit ontplofïiogsmiddel in een Nederlandsche haven zal overgeladen worden, en waar dit niet kan geschieden zonder dat gebruik ge maakt wordt van de rijksopslagplaats of rijkswater of niet te verhinderen is, dat Nederlandsche handen hier hulp verleenen en het Rijk zijn opslagplaats beschikbaar stelt. Het leveren door particulieren vankrijgs- benoodigdheden aan een der oorlogvoerende partijen is met de internationale tractaten niet in strijd; slechts is het eener regeeiing verboden als zoodanig oorlogsbijstand van welken aard ook te verleenen. De vraag is hier dus: verleent de regee- geering als zoodanig hier haie hulp aan Engeland, indien zij toestaat dat voor het verschepen van dit dynamiet waar omtrent niet vaststaat, dat het niet voor oorlogsdoeleinden zal gebezigd worden gebruik wordt gemaakt van de rijksopslag plaats bij Rozenburg, of indien zij toeslaat dat in de rijkswateren het overschepen op andere wijze geschiedt. Een tweede punt, dat hierbij ter sprake komt iszullen Hoilandsche mannen bereid gevonden worden hen hulp te verleenen bij het overladen Daarop meenen wij te kunnen antwoorden met een krachtig: neen, dat zal niet! Het zal dus van belang zijn, dat liet boots volk uit ons gansche land weigert de hand te leenen voor een werk, dat waarschijnlijk zal strekken om onze broeders in Zuid-Afrika te verderven. De taak om hiervoor te propageeren be hoort aan de Zuid-Afrikaansche Vereeniging en hare afdeelingen. Wij onzerzijds, zullen Staatsbegxooting 1900. Naar aanleiding van de Vredesconferentie werd in de afd. der Tweede Kamer gewezen op eeri punt dat zeer de aandacht trekt en verdient, nl. de wijze waarop de Regeeringen zich meester maken van andere Mogendheden behoorendi geheime bescheiden, die op mili taire zaken betrekking hebben. Het maakt den indruk, alsof de Regee ringen de onzedelijke en misdadige middelen, daaibij gebezigd, als iets natuurlijks beschou wen, teiwijl het den schijn heeft alsof de militaire attachés tot roeping hebben in die lichting werkzaam te zjjn. Gevraagd werd hoe het thans staat met de Mapia eilanden. Zeer krachtig werd van de weinig welwil lendheid getuigende houding van autoritei ten en bevolking in Venezuela tegen Neder land eu Nederlandsche onderdanen afgekeurd. Sommigen leden scheen het gewenscht dat door Nederland te Curasao een diplomatiek vertegenwoordiger wordt aangesteld, waar tegenover andere oordeeleti dat deze daar allicht een minder heusche behandeling zou ondervinden. Zou Nederland echter niet ge zamenlijk met andere mogendheden, die even eens te klagen hebben, bij de regeering van Venezuela kunnen optreden Nogmaals werd de vraag gesteld of de Regeering geen gevaar zag in het feit dat een aantal Mahomedaansche jongelingen uit onze O.-I. bezittingen te Konstantinopel buiten toe zicht van of aanraking met onze diplomatieke vertegenwoordiging in de Mahomedaansche leerstellingen worden opgevoed. Gevraagd werd wat de Minister sedert de behandeling der loopende begiooting gedaan heeft ten gunste van onbepeikte openstelling der Belgische en Duitsche grenzen vooralle soorten van ons vee. Op aanstelling van landbouw consulenten bq enkele onzer ge zantschappen, b.v. Engeland werd aange drongen. Door vele leden werd aangedrongen op ge leidelijke inkrimping van onze diplomatieke vertegenwoordiging als van weinig nut, met gelijktijdige uitbreiding van ons consulaat wezen. Zoo werd o.a. aanbevolen vereeni ging der gezantschappen in Spanje en Por tugal, Turkije en Rumenië. Hiertegenover werd o.a. betoogd dat ons land met zijne uitgebreide koloniën zijn diplomatieke verte genwoordiging niet belangrijk zal kunnen beperken. Toevoeging overigens aan de groote gezantschappen van personen, met handels zaken en politiek in het bijzonder bekend, werd bepleit. Gevraagd werd op welke wijze de Minister een consulaire reorganisatie wenscht tot stand te brengen. Opgemerkt werd o. a., al roemde men de verslagen van onze consulaire ambte naren, dat België van zijn consulaatwezen veel meer nut trekt dan wij, niettegenstaande Nederland over het algemeen zqn consulaire ambtenaren beter bezoldigt dan België. Ook werd de klacht herhaald dat het aan tal consulaten ia N. Amerika niet in een goede verhouding staat tot het aantal daar verblijf houdende Nederlanders. Door anderen werd uitbreiding onnoodig geacht. Aan het afdeelingsverslag is een nota toege voegd, van den heer A. van Dedem, waarin de wederwaardigheden worden medegedeeld van een firma te Zwolle, die had willen me dedingen bij eene aandesteding voor de leve ring van meubilair enz. voor het nieuwe hooggerechtshof te Pretoria. Uit de mede gedeelde feiten woidtde conclusie getrokken dat van den ijver en de toewijding, waarme de de belangen van de Nederlandsche nijver heid aan het departement vaD buitenland- sche zaken worden behartigd, geen al te hooge dunk moet worden gekoesterd. Door de commissie voor de verplichte herigs ten keuring in Zuid-Holland zijn. dit jaar 98 hengsten gekeurd, waarvan 61 goed gekeurd werden. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben voorgesteld het reglement der veefokkerij zoo te wijzigen dat voor jonge stieren, in plaats van 42 premiën van 100 (d. i. 3 per district) 28 pre miën van ƒ100 en 28 van ƒ50 beschikbaar worden gesteld; en voorts dat hier ook gelden de voor de paardenfokkerij ontworpen bepalingen omtrent voeling tus- sclien Gedep. Staten en de regelmgscommis sie en deelneming van leden, van keurings commissies aan de keuringen. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid verleent deze week geen audiëntie. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer, voor de wetsontwerpen be trekkelijk de vaderlijke macht enz., [hield Zaterdag opnieuw eene bijeenkomst. Onder voorzitterschap van mr. T. M. C. Asser, vergaderde Zaterdag jl. de staats- commiosie voor het Internationaal Privaat recht. Onderzocht werden de nota's door de Belgische en door de Spaansche regeering ingezonden, naar aanleiding van de ontwer pen, die in de derde diplomatieke conferen tie zullen behandeld worden. In de Zaterdag gehouden buitengewone vergadering van de Prov. Staten van Utrecht is gekozen met 27 stemmen tot lid van Gedeputeerde Staten, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Bosch van Oud-Amelisweerd, ge kozen de beer mr. F. D. Graaf Schiinmel- penninck, lid van de Tweede Kamer en burgemeester van Amersfoort, die deze be noeming aannam. Verder verkregen de heeren mr. G. H. van Bolhuis G stemmen, jhr. mr. J.E. Huy- decoper van Maarsseveen en Nichtevecht 4 stemmen, rnr. L. van Lier 2 stemmen en Bar. van Boetzelaer 1 stem. dien «weg" (van dit Godsbestuur) voor allen die op Hem vertrouwen. Ds. Goslinga sprak 's avonds in de Plantage kerk uit Hand. XII 5, waar wij lezen dat Petrus door Herodus gevangengenomen werd maar dat er een gedurig gebed van de ge meente voor hem werd gedaan. Achtereenvolgens stond hij stil bij de roe ping der gemeente om voor de Zuid-Afri kaansche republieken te bidden, de redenen die daarvoor bestaan en de hoop, dat dit gebed zal verhoord worden, welke hoop ge grond is op bet goede recht der Transvalere en op het feit, dat hun vertrouwen is op God Beide malen werd na de predikatie de Transvaalsclie zaak in den gebededen Heere opgedragen. Zoowel 's morgens als 's avonds waren de kerkgebouwen flink bezet en was er een aandachtig gehoor. Naar wij vernemen was het inzamelen van geld voor Transvaal door de leerlingen der Burger-Avondschool niet uitgegaan van den directeur, den heer Hingman, doch van de leerlingen zelve. Hedenmiddag had H. Lohstroh, wonende in de Stationstraat, het ongeluk om, terwijl hij met een roeibootje een paar heeren over de Noordvestgrach't zou brengen, te water- te vallen. Nadat hij door C. Hoek weder op het droge was gehaald, is hij in een bran derij gebracht om zijn kleerea te drogen. Door eenige baldadigen is hedennacht het groote aanplakbord, staande aan de Damlaan, afgebroken en in de sloot langs het exercitieveld geworpen. Het is te hopen dat er spoedig gegevens zullen zijn om de hand op ide daders te kun nen leggen, daar voor dergelijke baldadig heid niets veilig is. "De «Köln. Ztg." schreef dezer dagen in een artikel over de volkenrechtelijke qunesties in den oorlog tegen de Boeren woordelijk: Zoo mogen dus in den tegenwoordigea oorlog Dnitscbe firma's aan beide partijen wapens en ammunitie le ver e n z on der schending der neutraliteit." terwijl daarentegen Meyei's Konversatiuns- lexicon (5de uitgave 1897) in voce Neutra- litat als plichten der neutrale staten aangeeft: „De neutrale staat mag niet een der oorlog voerenden directe krijgsbenoodigdbeden verschaffen „De neutrale staat is ook verantwoor delijk voor wat in dezen zin op zijn gebied gdschiedt." Provinciale Staten van Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollan< hebben voorstellen tot herziening van het provinciaal reglement voor de paardenfok kerij aan Prov. Staten ingediend en daarbij voorgesteld: lo. van de beslissingen der commissie van keuring hooger'beroep open te stellen, zooals in bijna alle andere pro vinciën reeds het geval is2o. leden van de keuringscommissie uit te sluiten van de ge- hecle keuring op die plaatsen waar heng sten worden aangeboden, waarvan zij eige naar of mede-eigenaar zijn of bij wier aan koop zij van advies gediend hebben3o. de keuringen voortaan in October te doen hou den in plaats van tegen het einde van Fe bruari zooals thans geschiedt; 4o. de leden van Gedep. Staten bij de keuringen te doen vertegenwoordigen ten einde zij zich een juister oordeel kunnen vormen over de wij ze waarop het reglement wordt toegepast dan door schriftelijke verslagen te verkrij gen is; en 5o. een bepaling op te nemen om te voorkomen dat een hengsten-assoeia- tie weigert bij een bekroonden hengst mer- ricn van niet-leden toe te laten. Gcdcp. Staten van Zuid-Holland hebben voorgesteld een jaarlijksch provinciaal sub sidie van 650 te verleenen aan de vereeni ging „De Proeftuin" te Boskoop en een van f 200 aan de vereeniging „Hoekschowaard's Belang" voor een tuinbouwproefstation in de llooksche Waard, een en ander mits ook bepaalde bijdragen worden toegekend door liet Rijk. Aan de Prov. Staten van Zuid-Holland, zijn £>ntwerp-besluiten aangeboden ten ein de in het Reglement op het gemeen-water- schapsbelang van Voomo en Putten en in de dijktafel voor dat eiland de door de nieuw tot stand gekomen waterkeering noo- dig geworden wijzigingen aan te brengen. BURGERLIJKE STAND. Oicriedcit 27 Oct. Petrus Johannes Paardenkamp, oud 6 maanden, Munnikenluurt. 28 Oct. Johannes Simons, oud 59 jaar en 3 maanden, Westmolenstraat. De heer Pauncefote Den Haas: vertrokken. is gisteravond uit Men meldt ons uit 's-Gravenhage De openbare bidstond voor onze Trans- vaalsche stamverwanten in de Groote Keik gehouden werd door een overtairijke menigte bijgewoond. Na het zingen van psalm 74 vers 20 en 21, betrad ds. Van Gheel Gildemeester den kansel om eene toelichting te geven van de bijeen komst. Hq schetste de bange tijden, die onze Transvaalsche Broeders nu beieven door de hebzucht der Engelschen. De tweede spreker Ds. Gerth van Wqk, behandelde het zelfde onderwerp, terwijl Ds. Karres de sluitrede hield. Z.Eerw. eindigde m<t een roerende smeekbede voor het be proefde volk, opdat hun rechtvaardige zaak zegeviere. Een collecte werd gehouden voor de nagelaten betrekkingen van de in den strijd te vallen stamverwanten. De «Verzekeringsbode" meldtIn de ver gadering van de Vereeniging voor Levensver zekering te Amsterdam, leidde de heer mr. A. F. K. Hartogh de volgende vraagpunten in lo. Zijn de verzekerden der maatschappij hare crediteuren De spr. beantwoordde deze vraag bevestigend. 2o. Wanneer is eene levensverzekering maatschappij failliet. De arbeider betoogde, dat eene levensver zekering-maatschappij volgens ons recht eerst dan failliet is, wanneer zij ophoudt met be talen. Iedere verzekerde kan als crediteur faillissement aanvragen, maar moet het op houden met betalen bewijzen. Met ingang van 4 November wordt de ambtenaar der belastingen J. v. d. Berg van Oud-Beierland naar hier overgeplaatst. In de vergadering van den kerkeraad wer den herbenoemd tot oudeilingen de heeien W. Moerman en J. Beekenkamp, en benoemd tot diakenen in plaats van de heeren A. Maat en G Schrier, de heeren Jb. Goud appel en G. Kornaat Gz. Naar wij vernemen is door den heer C. H, Ilummelinck. directeur van de «Ilollan- dia" aan het Transvaal-eomité eene toezeg ging tan 100 kisten gecondenseerde melk gedaan voor de Transvaal. Door brandmeesters zal op Maandag den 13 November a.s., en daaraanvolgende dogen, in deze gemeente een schouw over de schoor- steenen en stookplaatsen gehouden worden. De vereeniging «Thabita" ontving in het op 1 November afgeloopen genootschapsjaar f 198,00 terwijl de uitgaven waren f 171,56, hedenavond eene algemeene werkstaker- der sigarenmakers voor zooverre ze lesJcn zqn van den Sigarenmakersbond. J Heden is te 's-Gravenhage aangevan°en het schriftelijk examen wiskunde L. O. eet ruim 100 cand. Morgen begint liet schrifte- lijk examen voor boekhouden M. O m» ruim 200 cand. AMSTERDAM, 30 October. Koffie goed ord. Java 29, Santos 17lfe. Suiker kalm, Nov. 10l3/le aangeboden. Tarwe op levering zonder noteering, Rogge op levering voorjaar flauw; Oct. f147 148 gesloten; Maart f140; Mei f137. ROTTERDAM, 30 October. Buitenlandscbe granen. Stemming stil. Tarwe niet genoteerd. Rogge per 2100 kilo: NicolajefT 75/76 kilo f157, Petersburger 122/123 Eng. pnd. afladim. October nieuwe stijl f151. Gerst per 200 kilo Zwavte Zee G2/G3 kilo f429 contant uit zeebcot. Mais per 2000 kilo.- Amer. Mixed f99—102 dito uit zeeboot f97, dito stoomond f97, OileJ»' f 115117. BERLIJN, 30 October. Spiritus per loco PARIJS, 30 October. Spiritus. Oct frs.Nov vier eerste maanden fr. van Mei fr. frs *Jer maanden BURGERLIJKE STAND. Geboren t 28 Oct. Adriana, dochter van C. Zijlstia en H. Vreugdenhil, Zandstraat. 29. Oct. Johanna Petronella, dochter van J. van Vliet en J. P. de Wit, Daijer. Overleden 28 Oct. Adrianus Schriel, oud 45 jaren, wed. van C. v. d. Lee, Achterstraat. Yoor vaandrig bij het 4e reg. vesting-ar tillerie is geslaagd de reserve-sergeant A. J. B. Burgers, de eerste van dat wapen, dit dit moeilijke examen met gunstig gevolg heeft afgelegd- Met 4 November wordt de kommies der belastingen A. Kok van hier naar Delft ver plaatst. Trail svaal-bidstonden; In de Groote kerk had Ds. van den Broek /tot grondslag zijner prediking, die aan het gebed voor de broeders in Zuid-Afrika vooraf ging, het woord gekozen in Jes. 5040. Wie is er onder ulieden, die den Heer vreest, die naar de stem Zijns knechts hoort? Als hij in de duisternissen wandelt en geen licht heeft, dat hij betrouwe op den Naam des Heeren en steunt op zijnen God. Na een korte uiteenzetting der geschiedenis van Transvaal en Oranje-Vrijstaat, wees spr. er op, hoe in het voorgelezen tekstwoord voor bepaalde personen, onder bepaalde om standigheden, een bepaalde weg wordt ge wezen. Die bepaalde personen waren de God- vreezenden en onder deze mocht men reke! nen het volk van Zuid-Afrika, Van duistere omstandigheden werd bij Jesaja gewag gemaakt en de bewoners van Zuid-Afrika verkeerden op het oogenblik in het duister der onzekerheid. Maar juist daarom was de wegbetrouwen op den Naam des Heeren en steunen op God. Dat ver trouwen gaf kracht in het heden, hoop voor de toekomst en moest zich uiten in stille volgzaamheid, in het Godgewijde lied en in ootmoedig gebed. Een talrijke schare toonde door haar tegen woordigheid haar belangstelling in deze plechtige ure, waarin bij herhaling gezongen werd, terwql liet orgel voor ennadeTransj vaalsche volksliederen deed hooren. In de Ger. Kerk alhier (A en B) werd gisteren een bidstond gehouden voor de Transvalers, Naar aanleiding van het woord uit Psalm 77 44». «O God, uw weg is in het heiligdom", bepaalde ds. Ringnalda 's morgens in de Oosterkerk zijn gehoor bij het ondoorgrondelijke en vei borgene van den weg" des Heeren, gelijk daarvan heel Trans vaal's geschiedenis en inzonderheid nu ook deze oorlog getuigt, maar dan ook bjj het heilige en in de uitkomst zoo heerlijke van Dr. Bredius heeft zich lieden naar Parijs begeven. .Morgeutlial-er, de uitvinder der linotype- zetmachine, is te Baltimore overleden. Het O. M. -bij den Hoogen Raad conclu deerde heden, tob verwerping van het cassa tieberoep van. den directeur der Delftsche distilleerderij, gist- en spiritusfabriek in za ke overtreding der web op bet personeel, wat betreft het doen van een onjuiste aan gifte voor den grondslag paarden en met betrekking tot het niet aangeven van haard steden en broeikassen. Uitspraak 27 No vember. r De Hooge Raad heeft beslist dat volgens de wet geen verplichting bestaat voor een burgerlijk geneeskundige om te voldoen aan de oproeping van den militieraad ten einde dezen bij (e staan bij liet geneeskundig onderzoek van militieplichtigen. De betref fende Haagsclie geneesheer is te dezer zake dan ook van alle rechtsvervolging ontslagen. Onze Amstórdamscb e correspondent meldt ons: Een. gisteren gehouden conferentie van eenige voorname leden der Liberale Unie en van de Radicale Vereeniging droeg een zeer officieus karakter en duurde zeer kort. Een bespreking omtrent de toenadering was zeer vaag. Er kan niet gezegd, worden dat het doel mislukt is. Echter is nog geen besluit genomen voor een tweede bijeen komst. Met ingang van 2 November is de invoer van melkkoeien langs BaarleHertog tót nader orde verboden. Men seint ons uit Groningen Ongeveer 150 sigarenmakers hebben heden het werk gestaakt omdat de patroons hun eischen niet wilden inwilligen. Men verwacht LONDEN, 30 Oct. Mevrouw Koek is te Ladysmibli aangekomen om haar gewonden, echtgenoot te verplegen. Geen nieuws van de Westgrens. LONDEN, 30 Oct. De «Times" ontvangt uit Ladysmith van Zaterdag het bericht, dal de luchtvaart-afdeeling met een balloncaptif opgestegen is, en zich op de hoogte heeft gesteld van de plaats waar de vijand zijn aarden werken heeft opgeworpen. Gisteren werd uit Kaapstad aan de «Times" geseind, dat volgens de daar ontvangen be richten der Britsche voorposten bij Lady- mith in gevecht gewikkeld waien. Generaal Joubert heeft zich met de com mando's uit den Vrijstaat vereenigd. De ge- heele Boerenmacht is thans 16.000 man of wellicht nog meer sterk en vormt een halve ciikel met een straal van tien mijlen om Ladysmithbovendien trekt een afdeeling Boeren achter de stad om, waarschijnlijk met de bedoeling de spoorweg tusschen Lady smith en Colenso af te snijden. Men meent, dat president Kruger zich thans te Glencoe bevindt. LADYSMITH, 29 Oct. De Boeren sluiten stad geleidelijk geheel intwee zware kanonnen werden opgesteld. Men verwacht een aanval. De burgers, die niet in de stad woonachtig zijn, hebben reeds bevel ontvangen plaats te verlaten. LONDEN, 30 Oct, De «Times" ontving Zaterdag uit De Aar liet bericht, dat volgens een bijzonder telegram uit Kimberley daar het grootste vertrouwen heerscht. De verken ningen van de Engelschen hebben zich tot 7 mijlen van de stad uilgestiekt. De magazij nen zijn gevuld met voorraad, die naar men schat voor negen maanden voldoende zal zijn. Het bericht dat de levensmiddelen gaan ont breken is volkomen onjuist. In de mijnen wordt nog gewerkt. LONDEN, 3D Oct. De «Times" meldt, dat bevel gegeven is, een regiment Queens hou sehold cavalry te vormen voor den dienst in Zuid-Afrika. Het zal bestaan uit een eskadron van het 4e en een van :het 2e reg. Lifeguards en een van de Royal Horse guards. PARIJS, 30 Oct. De «Echo de Paiis" be vat een interview met dr. Leyds, den gezant der Z.-A. Republiek, die verklaarde dat naar zijn meening de beslissende slag zal geleverd worden bij Ladysmith, Hoewei Europa sym^ pathie gevoelde voor de Boeren, zal het toch niet tusschen beiden komen, als zij over wonnen worden ten minste niet op dit oogenblik. Er is geen sprake van de bemid deling van Duitschland, De Z.-Afr. Republiek had onderhandelingen aangeknoopt met Frankrijk en Duitschland over het leggen van een telegraafkabel naar Europa maar de oorlog maakte er een einde aan, juist toen zij op het punt van slagen waren. PRETORIA, 27 Oct. Hot Duitsche korps is gereorganiseerd onder kapitein Von Al- bedyll als kommandant en op de oorspron kelijke sterkte "van 600 man gebracht. De Duitsche consul heeft aan de regee- rirtig en aan de centrale commissie voor den dienst der gewonden mededeeling gedaan van htet aanbod van het Duitsche Roede Kruis om een afdeeling te zenden, welk aan bod is aangenomen. DURBAN, 27 Oct. Officieel wordt ge meld dat majoor Doncgan, chef van den ge neeskundigen dienst te Glencoe, aan den staatssecretaris te Pretoria heeft geseind om hem de dankbetuiging over te breng® van de Britsche officieren en manschappen in het hospitaal te Glencoe voor de bijzon dere vriendelijkheid van officieren en man schappen der Boeren. De heer Reite heeft dit telegram medegedeeld aan de Nataisohe regeering en daaraan toegevoegd dat allo gewonden vooruit gaan. Geen der officieren verkeert in levensgevaar. Generaal Joubert zegt in zijn tel'egra® van deelneming aan. generaal White naar aanleiding van den dood van generaal Sy- mons„Ik vertrouw dat de goede God spo^" dig een eind zal maken aan den ongelukki- gen toestand, welke in het leven is geroo- pen door hardvochtige speculanten en kapi talisten, die naar de Zuid-Afrikaansclie Re publieken zijn gegaan om rijk te worden en hun eigen belangen te bevorderen. Zij het die de andoren hebben misleid en den. schandelijken oorlog over Zuid-Afrika heb ben gebracht." DURBAN, 28 Oct. Kommandant Schril en andere gevangenen van beteekeuis zijn aan boord' van een transportschip gebracht, dat hen za! overbrengen naar Simonsbaai. Daar zullen ze door het Britsche oorlogs schip Penelope worden, opgenomen.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2