53"e Jaargang. Woensdag 1 November 1899. No. 10078. Eerste Blad Maar een mensch! BUITENLAND. Dat was een onschuldige vraag, eenvou dig voortvloeiend uit de gewoonte, dat al de familieleden ook de geringste voorvallen van den dag aan elkander pla^nten mee te deelen. Mijnheer Miiller had Sabins gezien en ook Mijnheer "Von Körlegg meenen te herkennen, maar liever zijn oogen gewan trouwd, dan dab hij zoo iets onmogelijks zou STADSNIEUWS^ milEDAMSCIK COURAMT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 4.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. sm pi 'nwnrviriiitH,! iiiiiwnmz Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 cents; iedere regel meer 12'ü cents. Reclames 30 cents per regel. Croote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven bier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Uleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan liet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon jfc'o. 123. Algemeen ovcrclelit. SCHIEDAM, 31 Oct. '99. Be oorlog. Om Ladysmit li. De strijd om Ladysmitk is begonnen. Gisteren hebben de Boeren eenige uren lang de sfcad beschoten. De Engelschen beweren, echter hun geschut tot zwijgen te hebben «•ebracht. Zou het niet veeleer een batterij zijn geweest die bezig was in te schieten dan een geregeld bombardement? Die zeven Engelsche schoten waarmede het vuur der Boeren tot zwijgen werd gc-bracht, klinken weer zoo erg opsnijerig Want de Engelschen zitten te Ladysmith lang niet prettig. Wij hebben er gisteren reeds op gewezen in hoeveel betere conditie de Boeren zijn door positie en sterkte, en aanhoudend gaan de somberste geruchten. Zoo meldt de „Standard" dat de Boeren een konvooi van 1500 muilezels hebben op gevangen. Andere berichten weer zeggen dat de versterkingen en konvooien, van het Zuiden naar Ladysmith op weg, in handen van den vijand zijn gevallen; dat Pieter- maritzburg door de Boeren genomen of al thans de communicatie tusschen de stad en de kust verbroken is. En al zijn die alarmeerende geruchten nu geheel of grootend eels onwaar, vast staat dat generaal White's positie zeer bedreigd wordt. Hoe steekt zijn bescheiden toon niet af bij het geschetter der eerste Engelsche oor logsberichten 1 Hoe wijst hij in één telegram kort na elkaar twee keer op de grootere ge talsterkte en bet groote aantal verdragende kanonnen des vijands, als wilde hij bij voor baat een mogelijke nederlaag excuseeren 1 Hij „hoopt" het geschut van den vijand te kunnen belieerschenhij „lioopt" het al leen maar, meer niet. Maar hij vreest te vens Gisteren is er slag geleverd bij Lady smith. Generaal White zond een flinke macht uit om den linkervleugel vrij te ma ken van den vij'and. White's telegram doet liét voorkomen dat de Boeren teruggedre ven werden. Er komen echter een paar zon derlinge détails in voor, die sterk herinne ren aan de vreemde voorstelling van bet gevecht bij Dundee op 20 Oct. Allereerst die hollende muilezels, waar door een paar kanonnen zijn verloren ge gaan. Zouden de muilezels met de batterij soms naar het Boeren laager zijn gerend, misschien wel verschrikt door het kanonge donder, maar tevens aangezet door Trans- vaalsche geleiders? Het lijkt er wel wat op of de Boeren niet alleen door hun kanon vuur, maar ook op andere wijze de hand hebben gehad in bet- zoek-raken der batterij b met haar muilezels. En dan die twee bataljons die nog niet teruggekeerd waren, maar gisteravond te rug verwacht werden Zouden die al te La- I dysmitih zijn weergekeerd, of zijn ze mis schien op weg naar het Noorden, krijgs gevangen gemaakt door de Boeren? 'tls een vreemd telegram. Die sterke overmacht van Boeren met hun vèr-dragen- de batterij, d'ie nog-niete eruggekeerde bo uillons doet dit alles niet aan een neder laag der Engelschen denken DOOB IDA BOY-BD. 26) Op zekeren dag vroeg Mevrouw Deuben „Wat is dat toch voor een officier geweest, waarmee je gisteren buiten de Berlijnsehe poort op de heide heen en weer geloopen •hebt? Je hebt daarvan nieite verteld." aannemen. „Ik?" zeide Sabine. „Ik herinner mij ««ft „Lieve hemel 1 Mijnheer Müller heeft je gezien en nog tegen zijn vrouw gezegd, dat hij er zich over verheugde, dat je de ^Unschen niet meer zoo trotscli en zwijgend voorbij loopt." - „O ja," zeide Sabine en kreeg allengs naar kleur terug, „het was Blaser, die lang 01 breed over Leo's toestand met mij sprak." J „Blaser is een net man," merkte Me- 'TOuw Deuben aan en dacht daarbijHoe En ons vermoeden blijkt juist te zijn. Terwijl wij dit schrijven, bereikt ons het of- fieieele bericht van White dat vier batal jons en een batterij berggeschut den Boeren in handen zijn gevallen. Over de bewegingen der Boeren naar La dysmith toe bevat de „Daily Telegraph" een reeks telegrammen van haar oorlogscor respondent, loopende van Vrijdagmorgen tot Zondagavond. Ook de .„Times", de „Dai ly Chronicle", de „Standard." en andere bla den ontvingen van hun speciale berichtge vers bijzonderheden. Vrijdagmorgen werden van uit Lady smith do eerste Boeren gezien, die m kleine afdeelingeu oostelijk van de stad voorbij trokken. Kaffers meldden dat hun doel was de spoorlijn naar Pietermantzburg te ver nielen; zij trokken daartoe m de richting van Colenso. Generaal Joubert stond toen in liet Noorden bij Waschbank. Een der cor respondenten zegt dat Kruger bij hem was. De Vrijstaters stonden toen in het Noor den bij Matawiana's Kop, en in het Westen bij Walkens Hoek, tusschen Bcsters Farm vil Ladysimith gelegen. Vrijdag rukten de Boeren voortdurend uit het Noorden en Oosten op. De Vrijsta ters gingen in laager bij de Modderspruit, terwijl de Transvalors bij Vlaakplaats La dysmith tot op zeven mijlen naderden. Zondagmorgen eindelijk stond volgens de oorlogscorrespondenten het koimmando van Lukas Meijer, 2000 man sterk, oostelijk van Lombard's Kop en was Joubert met de Transvaalsclio hoofdmacht nog niet tot Elandslaagte genaderd. De Vrijstaters ston den in liet Westen en in liet Noorden ach ter de heuvels. Ook ten Zuiden van de stad werden Boereulaagers gezien. Dat de Boeren door de vernieling der brug over de Zondagsrivier niet dicht ge noeg met liun gesehut de stad zouden kun nen naderen, zooals de oorlogscorresponden ten beweren, blijkt uit generaal White's te legram onjuist te zijn. Ladysmith schijnt dus vrijwel aan alle zijden ingesloten te zijn. Gisteravond trok de linkervleugel der Boeren Ladysmith om naar Greytown. Blijkbaar ziet het er dus slecht uit met Ladysmith. De waterleiding is afgesneden, maar voorloopig stroomt de Kliprivier nog om de stad heen. Tenzij de Boeren deze af dammen, heerscht er dus voorloopig nog geen watergebrek in Ladysmith. Kunnen de Engelschen zich te Lady smith niet houden, dan zuilen zij naar het Zuiden trachten terug te trekken. De vraag is echter of dit langs de ééne spoorlijn ge makkelijk zal kunnen geschieden, terwijl hoogst waarschijnlijk de communicatie dooi de Boeren verstoord is. Nog kunnen de Boe ren de bruggen over de sterk gezwollen Tu- gola-rivier vernielen en aldus de Engelseben don terugtocht afsnijden. Dundee en Glencoe. Kapitein Hardy vertelt wat hij wedt van het escadron huzaren dat bij Glencoe dooi de Boeren is gevangen genomen. „Na den slag," zegt hij, „trokken drie es kadrons van het 18de Huzaren met een maxi.m-kanoii, een compagnie Dublin fuse liers, eeu sectie scherpschutters en bereden infanterie onder kolonel Möller, gedekt door een terreinrand naar het noorden en om half zeven de Zandspruit langs. In het open veld gekomen, kreeg men vuur van den vijand', zonder verliezen te lijden. Möl ler trok toen Zuidoost elijk om den Tal an n- kan zoo'n domkop van een Müller zich ook verbeelden, dat zij met Mijnheel Von Kör legg zou spreken? Op dezen avond was het „trio". Sabine moest, daar Leo al sedert half zeven, rustig lag te slapen, daarbij tegenwoordig zijn. Het ongelukkige H-dur-trio van Brahms werd door de musici altijd nog maar niet zoo goed uitgevoerd, dat zij meenden, over elkander tevreden te mogen zijn. Maar Kol- vater zoowel als Turibius speelden hun par tij nu merkbaar beter, dan izulks met Me vrouw Deuben het geval was. Zij veroorloof den zich, lmn ongeduld daarover te laten blijken, .en bij het begin van het scherzo zeide Turibius: „Nu, tot weerziens bij het rustpunt." Door twisten en kibbelarijen afgebroken, ging het allegretto.voort. Sabiue hoorde het eindelijk nog slechts in haar hoofd bonzen. De schrik over de vraag barer moeder keerde terug. Zij zat daarover te peinzen. Wie ter wereld kon iets in haar omgang met Arnold vinden Was ik arm en leden mijn kinderen ge brek, zou dan niet iedereen begrijpen, dat Arnold den wensch koesterde, zijn vermo gen aan onze voeten neer te leggen? Zulk een weldaad hebben wij gelukkig niet noo- dig. Heeft de wereld van de fijnere, de die pere, de betere, die hij mij bewijst, geen be grip? Kan men niet zeggen: hij heeft het ongeluk gehad, mijn kinderen van hun va der te berooven, daarvoor hebben wij een vordering op liern? En hij geeft, wat hij heuvel heen, -den weg naar Vantsdrift over Hij nam eenige Boeren gevangen en zag hun ambulance wegtrekken. Hij ging toen met een eskadron huzaren, een maxim-ka- non en bereden infanterie de spoorlijn over en kwam onder het vuur van een sterke troep Boeren. Gevolgd door 1500 Boeren, trok nu de cavalerie over Vantsdrift terug. Möller beproefde stand te houden op een heuvel, maar een omtrekking van zijn rech terflank noodzaakte hem over de Spruit te rug te gaan. Het kanon raakte vast in de rivier; een luitenant werd gewond, drie man gedoodvan twee officieren werden de paarden doodgeschoten. Weer hield het es cadron eenigen tijd stand op een heuvelrug ten Noorden van de Zandspruit Toen trok Möller terug in een ravijn, waarschijnlijk met de bedoeling, om den Impatiberg heen het kamp te bereiken. Kapitein Hardy zag hen in het ravijn verdwijnen, en sedert zijn zij niet weerge zien. Het escadron logeert nu op de renbaan te Pretoria. Nog altijd worden er bijzonderheden be richt over de ontruiming van Dundee door Yule en de bezetting door de Boeren. En al die verhalen gewagen van de groote pa niek onder de bevolking en de wreedheden en plunderingen v.-aaraan de Boeren zich zouden hebben schuldig gemaakt. Dat de Dundeeers zoo bang zouden zijn voor de Boeren die z ij toch wel wat beter zullen kennen dan de misleide Engelschen m het moederland, lijkt al tamelijk ver dacht. Maar van de plunderingen cn wreed heden der Boeren gelooven wij geen zier; wij kennen de Boeren beter. Wat wellicht aanleiding hoeft gegeven tot deze geruchten, is het schieten op een troep gewapende burgei's die zich met ge stoord hadden aan Yule's raaid om hun oor logsdos, geweer en patroongordel, af te leg gen. Ook zouden politic-agenten zijn neerge schoten door de Boeren. Maar de „Daily Chronicle" legt ook dit uit. De agenten had don tegen Yutle's raad in stelling genomen in Itowaris Farm. De Boeren moesten hen wel voor troepen aanzienzij wenden aan gevallen en neergeschoten. Verspreide berichten. Even onwaarheidiievend zijn de berichten van andere punten van het oorlogsterrein. In Rhodesic, tusschen Tuli en Rhodes Drift, bijv. hebben de Engelschen een klei ne overwinning behaald, maar ook hier wordt die overwinning weer gevolgd door een terugtocht. Een tweede telegram ge waagt daarvan en zegt dat de Boerenmacht, die reeds sterk is, nog aangevuld wordt door detachementen die met maxim-kanonner: van Watersberg aanrukken. Zoodat kolonel Pluiner zijn troepen van Rhodes Drift op Tuli heeft laten terugtrek ken. Van het Westen en het Zuiden ontbreken de berichten totaal. Te Kimberley heeft Rhodes een burgei'- washb van 400 man op zijn kosten uitge rust. De streek om de stad, vooral ook in het Zuiden, wordt verwoest door sprinkha nen. Ten gevolge van de hevige regens zijn de rivieren sterk gezwollen. Generaal Red vers Buller wordt over twee dagen te Kaapstad verwacht. Zeer de aandacht verdient het koele ant woord van keizer Wilhelm op het telegram kan zijn deelneming schenkt mij moed cn kracht Toch kwam zij meer en meer tot het in zicht, dat er aan liun omgang een einde moest komen, zoodra deze ontdekt was. Vandaag had men haar slechte „met een of ficier" gezien, en bij geluk had zij juist oven te voren met Blaser gesproken en kon zij diens naam noemen zonder een onwaar heid te zeggen. Als men haar morgen „met Mijnheer Von Körlegg" zag, zou zij daar van een verklaring aan haar ouders moeten geven, waartegen zij opzag. Den volgenden dag besprak zij het voor gevallene met Arnold. Zij praatten er druk over, dat zij meer vrij van vooroordeelen waren en een ruimere op vatting hadden dan al die menschen van Mülilau. En als twee zoo met- luider stemme hun vrijheid voor de rechtbank Van het pu bliek bepleiten, dan willen zij zich slechts bedwelmen om zich juist over het oordeel van die rechtbank heen te zetten. Dab gevoelde Arnold zeer duidelijk. Maar hij wilde dit niet onder woonden brengen. Dan zou hij de arme Sabine maar gegriefd hebben. Hij was het aan haar verschuldigd, dergelijke overwegingen maar voor zich zelf te houden. Hij wist en gevoelde liet met iederen polsslag: die vluchtige oogen blik ken, met hem doorgebracht, dikwijls te midden van hevige regenbuien zij wa ren voor haar het lichtpunt van den dag. Het was voor hem daarom schier als een verademing, toen zij voorstelde, dat zij elk- »an den kommandant v-an zijn Engclseh re giment Ko:i 1 ngsdragondors. Korter en kou der kan het al niet, wanneer men dit tele gram vergelijkt niet de „sehwungvoUe" be woordingen waarin de Keizer zich gewoon lijk uitdrukt. Olive Schreiner herhaalt in een schrijven in de „New-York Journal", dat de oorlog „liet werk is van ecu klein aantal zeer rijke inenschen, die door leugen en schaamteloo- zen laster jegens Transvaal en zijn bewo ners de goudmijnen in hun bezit trachten te krijgen". De ..Daily Telegraph" zegt dat Ohve Schreiner nogmaals blijk geeft van haar on gevoeligheid voor de waarheid der feiten. Men wil in Engeland nu eenmaal niet de waarheid liooren. Op generaal Symons' lijk is gevonden een telegrafische gelukwensch van zijn vrouw. Arme weduwe' Dr. Jameson, kolonel Grey en eenige an deren zijn via Beira uit Rhodesie te Natah aangekomen en reizen door naar Kaapstad. In een telegram aan de „Daily News" uit het kamp van Glencoe, van 20 Oct., worden als gewond aan de zijde der Boeren opge geven Piet Pretorius, Hans Bretenbacli, J. D. Bezuideuhout. J. W. Koekmoor, John Pringlo Jr., T. Depager, D. Rudolph, G. Joubert, L. Vermaak, C. Vermaak, Piet Four, J. Viljoen. S. van Wijk, II. Klopper, II. J. Loggenberg, P. N. Kruger, J. J. Bos- hoff. J. Groenvvakl, D. Pieterse, Nathan Muller, A. Anderson en J. du Pretz. De berichtgever heeft op de lijst der ge sneuvelden de namen gevonden van II. Ka- bie, L. Bardenliost, C. Maritz en Henricus Sassenburg. Deze opgave slaat waarschijnlijk op het gevecht van 20 October. S j Aeinengilr Nededecllngrn. Een delegatie van liet Fransch-Afrikaan- scke Genootschap is naar Delcassé gegaan om den minister te verzoeken het initiatief te nemen tot onzijdig-verklaring der Dela- goa-baai, als noodig voor de handelsvrijheid in Oost-Afrika en de belangen van alle Eu- ropeesehe staten op het Vasteland. Waldeek-Rousseau heeft dc begrootings- comniissie verzocht van de vermindering van het budget voor ceredienst met drie millioen af te zien, ten einde vast te houden aan het Concordaat. De begrootingscommis- sie heeft geweigerd, evenals Deleassé's ver, zoek om den post voor vertegenwoordiging bij het Vaticaan te handhaven. De commissie uit den Franscheu Senaat, optredende als kamer van in-beschuld'iging- stelling, heeft besloten met het oog op het gewijsde Déroulcde, Barillicr, Guérin en Ballière niet nogmaals te vervolgen wegens dc opstootjes op den dag van Faure's begra fenis. Met 7 tegen 2 stemmen werden zij daar entegen schuldig aan samenzwering ver klaard. Besloten is Georges Thiébaud en Pagès buiten vervolging te stellen. z lil antwoord op een vraag van graaf Al- menas verklaarde Silvela in den Spaanschen Senaat de openbaarmaking der dossier^ van de processen tegen de generaals op Cuba en de Plu lippijnen ongewenseht te achten. Almciia» kondigde toen een interpellatie aan over de algemeene politiek, die door Sil vela aanvaard werd. Te Belgrado verluidt dat koning Alexan der een ontmoeting met keizer Frans Jozef heeft verzocht, die 1 of 2 November zal plaats vinden. Volgens de „Polit. Corr." lieeft prins George aan verscheiden hondenden uitgewe ken muzelmanschc gezinnen op hun verzoek toegestaan naar Kreta terug te kecren. Schoolgeld. Door de rasdsleden de heeren W, A. Beukers, C, Klein en C. van der Vlies is bij den Gemeenteraad inged'end een toorstel tot hef fing van schoolgc.d op de openbare lagere scholen niet uitgebreid leerplan en wel a. Voor die van jongens in de le, 2e en 3e klasse f40. In de 4e, 5e en Ge klasse (één vreemde taal) f50. Minvermogenden worden in de 4e en vol gende klassen slechts voor de helft aan de heffing onderworpen, terwijl onvermogenden in die zelfde klassen kosteloos Kunnen worden toegelaten. b. Voor die voor mehjes in de 1e, 2e, 3e en 4e klasse f 40. In de 5e en 6e klasse (één vreemde laai) f50. In de 7e klasse (twee vreemde talen) fCO. In de 8e, 9e en 10e klasse (drie vreemde talen) 70. Minvermogenden worden in de 5e en vol gende klassen enz. (zooals voor jongens). Tot toelichting voegen zij er aan toe dat de reden waarom bij liet ontwerpvoor de jongensschool tot de 4e en bij dat voor de meisjesschool tot de 5e klasse geen vermin dering van schoolgeld wordt voorgesteld, i«, dat min- en onvermogenden de gelegenheid hebben dat onderwijs op de tusschen- en kostelooze scholen te genieten. Door de leerlingen der H. B. School alhier is voor het Roode Kruis bijeengebracht f 88.75. Admiraal Fournier wordt met het Fran- sehe Middellandsohe-Zee-eskader binnen eenige dagen te Sebastopo! verwacht. Prins Jan van Orleans, jongste zoon van den hertog van Charlres, is gisteren tc Kingston o/Tli. getrouwd met prinses Isa- belle van Orleans, de zuster van den Pre tendent. ander, tot aan het volkomen herstel van Leo, nog maar om de drie dagen, zouden zien en sproken. Maar te wijl liij daarin toe stemde, gevioelde hij tevens, dat de beide dagen tusschen de ontmoetingen voor hem een verloren tijd zouden beteekenen. Het herstel van den k eine ging langzaam voort, maar toch bleef hij nog erg zwak. Nu kwfv-i er h'i Sabine een plan. opzij wilde weg uit dit ruga huis, weg naar bui ten, waar baar jongen weer op zijn verhaal zou kunnen komen en zij zelf vrijheid vin den. Zij begon over de noodzakelijkeid van een reis naar een badplaats te spreken, wist doctor Sebald gunstig daarvoor te stemmen en bleef er bij, dat Leo hier nimmer op zijn verhaal zou komen. De opperbaljuw en zijn vrouw zagen in een badreis een onoverko melijk bezwaar, daar deze met veel bemoei ingen en vooral ook met veel kosten ge paard zou gaan. Hun tegenzin in het plan was zóó groot, dat er hun werkelijk een pak van liet hart viel, toen Sa-bine op zekeren dag verklaarde, dat zij het dure verblijf op een badplaats, zooals Sebald dit zoo drin gend wensclite, voor overbodig hield on meende, dat een verblijf van eenige weken op Heinsdorf dezelfde uitwerking zou heb ben. Verlicht hechtten liaar ouders daaraan hun goedkeuring. Zoo bereikte Sabine langs omwegen, wat zij wilde. Dat zij echter, om dien zoo eeuvoudigen wensch, eenigen tijd bij baai' broer op diens landgoed door te brengen, vervuld te zien, haar toevlucht tot Zaterdag 4 November, des avonds ten half negen, houdt de Metaalbewerkers "Vereeniging sSt. Eioy" haar eerste jaarvergadering in café sNationaal". Dan zal eene verkiezing plaats hebben van ier leden vobr het bestuur wegens perio dieke aftreding. Gisterennamiddng te 4% uur had een jongen op do fabriek der firma G. J. Vin cent Co., Danimever en wonende in de Villastraat, liet ongeluk om bij het spelen in de Buitenhaven te vallen. Door zgn kame raads is lig weer op het droge geholpen en naar huis gebracht. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 28 Oct. Marius, zoon van J, de Voogel en W. Brand, Broersveld. 29 Oct. Johannes Antonius Adrianus, zoon van H. J. van den Berg en J. Drenkelford, Baan, Jacob, zoon van H. Bras en M. G. omwegen moest nemen, verbitterde haar op nieuw tegen den toestand, waarin zij ver keerde. Haar hart voelde zich weder meer tot haar broeder aangetrokken. Zij hoopte, gedurende liaar verblijf op Heinsdorf op een vcrtrouwelijken, zeer vertrouwd ij k-e n voet met liem te komen en, zich misschien ook de genegenheid van Martha te verwer ven. Haar hart toch had behoefte aan liefde. Toon zij op den dag, waarop bepaald was, dat de reis overmorgen zou aanvaard wor den, naar de gewone plaats van samen komst ging, deed zich iets voor, dat haar verwondering wekte en haar zenuwachtig maakte. Haar gedachten waren er zoozeer van vervuld geweest, zicli af te schilderen, waar zij in de omstreken van Heinsdorf somtijds eeu ontmoeting mot Arnold zou kunnen hebben, „om hem omtrent don ge zondheidstoestand van Leo inlichtingen te verschaffen," dat zij van schrik terugdeins- dé, toen er een soldaat op haar afkwam. „Is u Mevrouw Von Zeuthem V' vroeg hij, terwijl hij zijn rechterhand aan zijn po litiemuts bracht en zijn linker op den naad van zijn broek legde. „Ja. Wat moet je van mij hebben?" vroeg Sabine onvriendelijk en verwonderd. „Dit aan u afgeven!" Hij overhandigde haar een bnef en maakte rechtsomkeert. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 7