Gemengd Nienws. Koloniën. FI nantieeï. Faillissementen. Vissehe rij. Scheepvaart, Handel. Middelbaar onderwijs. Het centraal departement der vereeni- giag van. leeraren aan inrichtingen van mid delbaar onderwijs hield gisteren te Arnhem een vergadering, die bijgewoond werd door 36 van de 97 leden. Na het afdoen van eeni- ge .huishoudelijke zaken, lueld de heer Cli. Altena van Nijmegen een voordracht over: De literatuur bij het onderwijl en op het eind-examen der II. B. S. Zoowel de spreker als dc heeren. die later aan de discussie deel namen waren van. oordeel, dat do geschie denis der letterkunde der nieuwe halen al leervak en examenvak moest woiden afge schaft. Het lezen en kennen van eenige meesterstukken moest daarvoor in de plaats komen. De leeraar voor geschiedenis of Nc- derlandsch zou een beknopt overzicht der letterkunde van de cultuurvolken kunnen geven. Tot caiididaten voor het lidmaatschap van liet hoofdbestuur werden gekozen: dr. X. Quint, te 's-Gravenhagedr. F. G. Gro- noman, te Groningen; G. J. Buys, te Amersfoort; Cli. Altena, te Nijmegen; F. Wcsseling, te Amersfoort; Herman Snij ders, te Middelburg, en mej. Ten lloet, te 's-Gravenhage. Daarna hield de heer J. M. Thiel, van Amersfoort, een voordracht over de vraag: Welke houding dient- de Vereemging van leeraren in zako bevoegdkeidsregelmg en uitleg van bevoegdheden voor het vervolg aan te nemen 7 Uit de voordracht en do daarop gevolgde bespreking bleek, dat de vergadering den tegenwoordigen toestand afkeurde. Men meende, dat heb beginsel om den aanstaanden leeraar paedagogisch te vormen, dat in de,web M. O. is neergelegd, maar bij de examens M. O. wordt verwaar loosd, in eere hersteld moet worden. Ook wensckte men, dat alleen zij onderwijs zou den mogen geven in een vak, die daarin een voldoend examen hebben afgelegd. Zoo ma een camlidaab of doctor in de Xederland- sebe letterkunde geen onderwijs geven in de aardrijkskunde. Dan nog wil men aan de academici eerst het jus doceudi geven, aLs zij een examen M. O. hebben gedaan. Ten slotte wordt de volgende motie aangeno men Het centraal departement der Ver- eaniging van leeraren spreekt de wensche- lijklieid uit, dat titel VII der wet op het M. O. zoodanig worde herzien, dat bevoegd heid tot het geven van M. O. niet anders kan worden verkregen dan,door het behalen der bij titel IV dier wet ingestelde akten van bekwaamheid. Den secretaris werd opgedragen deze mo tie ter kennis te brengen van den Minister van Binmmlandsche Zaken, de inspecteurs. M. O. en de redactiën der schoolbladen. <„N. II. Ct.") Lager Onderwijs. De levensverzekering van het Ned. Onder wijzers-Genootschap mag zich blijkens het verschenen verslag over 1898 in toenemenden bloei verheugen. Het aantal polissen steeg met ruim 500, zoodat het einde 1898 ruim 4800 bedroeg; het verzekerde kapitaal groeide daardoor met 6 ton aan en bereikte het cijfer van ruim 7 /s millioen. In 1898 werd niet minder dan f65,000 aan de verzeker den uitgekeerd. In het loopende jaar is de toeneming van het aantal polissen nog sterker, zoodat het op dit oogenblik reeds tot 6000 is gestegen. gedreigd en zelfs een paar schoten gelost, zonder hem echter te raken. Hij werd door de politie gearresteerd. Volgens hem had hij de daad bedieven omdat hij partij voor zijne moeder had genomen, die sedert een paar dagen de echtelijke woning had veriaten, omdat zij een minder gelukkig leven bij haren man zoude hebben. Do revolver, welke hij zeide in het water te hebben geworpen, is later door een der familieleden aan het commissariaat gebiacht, door hem in een bed gevonden ten huize, waar de moeder tijdelijk verblijf houdt. Na opgemaakt proces-vei baal is de jeugdige vis- ■-clier ter beschikking van den officier van justitie te 's Gravenhage gesteld. liet werk gestaakt. De vischdrngers van den particulieren af slag te IJmuiden hebben het werk gestaakt. De afslagers hebben toegezegd de gedane eischen te zullen toestaan, als het rijk liuxt weder vergunning geeft ia de rijkshaven vhch te verkoopen. Een nieuwe kabel. Blijkens bekendmaking van de Eastern Telegraph Cy. zal in den loop van November een kabelverbinding gelegd worden tusschen Kaapstad en St. Helena. Deze kabel zal het eerste gedeelte vormen van rechtstreeksche teiegraphische verbinding tusschen Grool- Brittanmë en Zuid-Afrika. De dag der opening van het telegraafkantoor op St. Helena wordt nader bekend gemaakt. Familietafereeltje, 'Men meldt ons Op de Kruiskade te Rotterdam was gister- namiddag een heel relletje. Een gehuwd rijksambtenaar zou gister naar een gemeente in Overijsel in denzelfden rang overgeplaatst worden en brachten kwaadsprekende tongen dat in verband daarmede, dat hij een artisten koffiehuis zou exploiteeren, ofschoon dit op naam van een familielid van zijn vrouw stond, met wien hij intussschen in minder goede verstandhouding was. Teneinde de verhuizing wat te bespoedigen kwam er een opkooper aan te pas en ging manlief een deel van zyn inboedel en koffie huis inventaris gedeeltelijk verzilveren, waar mede zijn echlgenoote, die hij met 5 kinderen achterliet geen genoegen nam, te minder daar een echtscheiding-procedure hangende was. Er werd toen het noodige schandaal ge maakt en kwamen inspecteurs en politie agenten le hulp, terwijl advocaten heen en weer liepen. Manlief ging met de politie in gestrekien draf per rijtuig mede Daar hel politiebureau, doch keerde spoedig weder en werd toen het verdere boeltje onder protest in een verhuiswagen gestuwd, waarbij het aan allerlei liefelijkheden wederzijdseh niet ontbrak eo de omstandeis zich ook niet on betuigd lieten hunne opmerkingen in het midden te brengen. Inbraak. *Meu meldt ons uit Rotterdam Hedennacht is ingebroken in het kantoor van. den graanfactor J. G. Warnitz, Een- Jioonistraat no. 4, naast het bureau van de Rivierpolitie. De lessenaars zijn opengebro ken en eenige geldbakjes geledigd. Gestrand. Gistermorgen in de vroegte strandde na bij Falga. op liet vaste strand het Eagelsche stoomschip Restormel, met maïs van Baltimore naar S vend borg bestemd. Om streeks het middaguur mochten de sleep- booten Titan, Hercules, Cyclop en IJ m u i d e n en de van hier ter assistentie vertrokken vletterlieden er in slagen het stoomschip vlot te brengen, dat daarop ter stond de reis voortzette. („D. v. H.") Moordaanslag. Gistermiddag zijn nabij het station Wijlré twee revolverschoten gelost op een meisje E. M. genaamd; een trof haar in heldybeen en het andere bracht haar een schampschot aan den arm toe. De wonden moeten echter niet gevaarlijk zijn. De dader is in handen der politie. t Zaterdag heeft te Leiden een jeugdige haringvisscher zyn vader met een revolver Nieuwe postzegels. Volgens den Berlijnschen correspondent van de »N. R. Ct." zullen met ingang van 1 Jan. 1900 postzegels van een nieuwe teekening (met het borstbeeld van een Germania) in Duitschlarid worden uitgegeven. Aan de in omloop zijnde waarden woideri zegels van 30, 40 en 80 pfennig toegevoegd. Er worden verder toebereidselen getroffen voor de uit gifte van nog hoogere waaiden. Tijding van Andrce De sTitnes" bevat den volgenden brief die aan den Engelschen sehout-bij-naeht Campion is gelicht, die hem weer door zijn neef Alston, commandant van het fort Chur chill aan liet noordelijke gedeelte van Hud- sonbaai, aan het blad heeft doen zenden. Fort Churchill, 1 Aug. '99. »Gij zult zeker byzonder verbaasd zijn liet verlies te vernemen van de expeditie Andiee. In het begin van de lente bevond zich een eskimo, Old Donald geheeten, met iindere eskimo's in het magazijn van het foit. Toen zij gekocht hadden wat zij wensch- ten, vertrokken zij allen, uitgezonderd Old Donald die mij kwam vragen »of de ballon wel vertrokken was, omdat twee blanken den vorigen zomer gedood waren in het Noorden en men veronderstelde, dat zij uit den balioD gevallen waren." sik sloeg niet veel acht op dit verhaal, doch ik meende het niettemin te moeten meedeeien aan dr. Milne te Fort York. Later kwamen met twee andere eskimo's de broe ders Stockby rriij opzoeken en brachten zij mij berichten die slechts weinig twijfel laten omtrent het verlies der expeditie. ïEen der broeders Stockby ontmoette, ter wijl hij den vorigen zomer op de buffeljacht was, een troepje van vier blanken, die op een rendier schoten. Eskimo's, die juist op hetzelfde oogenblik aankwamen en niet het rendier zagen, meenden, dat de blanken bezig waren, op hen te mikken. Zij namen daarom hun bogen en doodden met pijlen twee der blanken. De beide anderen konden ontvluchten, door de eskimo's achtervolgd en men weet nu nog niet, of zij hebben kunnen ontvluchten of niet. De broeder Stockby ondeizoeht de twee arme drommels, die stervend op den grond lagen, het lichaam doorboord met pijlen. »De een was een man van gemiddelden leeftijd kort met breede schouders en in eengedrongen; de andere was een jong- tnensch. De oudste droeg knicker hoekers en gestreepte kousende jongste was in een lakensch pak gekleed. De eskimo's stel den den eenen broeder voor, hem met hen mee te nemen, maar hij weigerde. Vervolgens is hij naar hier gekomen met twee kleedjes van wolfsvel en een gedeelte van de kleedmgstukken, die de eskimo's in het hooge noorden dragen, om goed te kun nen bewijzen, dat hij wel zoo ver was ge weest als hij zeide. Ik heb dit alles aan den commissaris gerapporteerd." (w. g.) A. D. ALSTON. tiegewaden, de heeren consuls, en prachtig gekleed e Inlandsche ambtenaren. De zalen prijkten met- sclioone vazen, waarin fraaie bloemen gestoken waren, die met het ameublement, wit met goud en geel een harmonisch geheel vormden. Rechts van den troon werden de militai re officieren opgesteld, limks de civiele amb tenaren en particulieren. Met klokslag lü uur hoorde men buiten de trompetsteken en kwamen de beide gou verneurs-generaal aangereden, voorafgegaan en gevolgd door een peloton cavalerie, door officieren gecommandeerd. Aan de trap stond de commissie van ont vangst; een oogenblik later klonk door de zaalmijne heeren, de afgetreden en de op getreden gouverneurs-generaal Zij traden tusschen de rijen door op den troon toe, waarachter het portret van H. M. de Koningin, en plaatsten zich voor de zeteLs, de nieuwe gouverneur aan de rech terhand van den afgetreden. Links en rechts van hen de leden van den Raad van Indié, de gouvernemeutsseeretarissen en de adju danten. Jhr. van der Wijck aam nu het woord en heette zijn opvolger met een hartelijk woord welkom. Hij wees op de zware taak, den generaal op de schouders gelegd en uit te de hoop, dat zijn bestuur, gesteund door de ambtenaren, voor Indië zegenrijk zou zijn. Do gouverneur-generaal Rooseboom be antwoordde deze met hartelijkheid en innig heid uitgesproken woorden, met een korte rede, waarin hij vooral deed uitkomen, hoe zijn voorganger, zelfs onder de moeilijkste omstandigheden, steeds meer dan zijn plicht staande op het balkon van den wagen, wuif den den Buileczorgcchen ingezetenen een laatst vaarwel toe. »Dat het hun in het moederland steeds gced moge gaan is zeker de wensch van elk Nedei landsch-Indiër." Onder millionnairs. Cornelias Vanderbilt die tegen den wil zijns vaders getrouwd is met een actrice, miss Grace Wilson, is door zijn vader bij testament afgescheept met simpele ander half millioen dollars. Cornelius, daarmee niet content, lieeft zijn broer Alfred en zijn zusters met een proces bedreigd, waarop deze zich gehaast liebbcn hem zijn aandeel, dikke vijftig millioen, alsnog uit te keeren. Nadat hij om zijn huwelijk in ongenade was gevallen bij zijn vader, verdiende Cor nelius Vanderbilt zijn kost als spoorweg ambtenaar. Nu is de brave man „binnen". De bestnnrsovergave. De eigenlijke overneming van het bestuur door den nieuwen van den aftredenden gou verneur-generaal had plaats in de troonzaal van het Groote Huis aan het Waterlooplein gelegen, met gesloten deuren. Inmiddels werden de ruime galerijen van het go u v era-em e a ts hotel op Rijswijk gevuld door een dichte menigte van in schitterende uniformen gekleede civiele militaire ambte naren en officieren. De fraaie uniformen der officieren, de met goud en zilver versierde statierokken der civiele ambtenaren vormden een schril contrast met de zwarte toga's der rechterlij ke ambtenaren en met de zwarte rokken der particulieren, die in grooten getale waren opgekomen. Hier en. daar zag men geheel vreemde sta- had gedaan. Hij zeide hot bestuur aanvaard te heb ben, in het vaste vertrouwen, dat zijn amb tenaren hem zouden steunen en gehoorza men en deed een beroep op hun ijver en trouw. Ook van particuliere zijde zou hij gaarne adviezen ontvangen, indien ze degelijk wa ren. De gouv.-genieraal Rooseboom spreekt met gemak en goed. Zijn rijzige figuur en mili taire houding, zijn flinke grijzende kop, zijn verstandig gelaat en vriendelijke oogen ma ken een alleraangenaamstcn indruk. Daarop had de voorstelling plaats. De chefs van diensten ca afdeelingen traden achtereenvolgens met hun ondergeschikten tot voor den troon, en noemden de namen van enkelen. Een buiging, en men maakte plaats voor anderen. De zalen werden leegeindelijk trad de resident van Batavia voor met de aanwezi ge particuliere ingezetenen van zijn gewest, en met de voorstelling der jnlamdsche amb tenaren werd deze plechtigheid besloten. De meesten stroomden toen naar buiten, de sigaren werden te voorschijn gehaald, men praatte en lachte, de rijtuigen kwamen voor, men reed naar huis en verwisselde het schitterende statiegewaad met de koele In dische kleeding. Nadat nagenoeg allen heit hotel verlaten hadden, werd door een deputatie van de Ned.-Ind. Maatschappij van Landbouw en Nijverheid gehoor gevraagd bij den heer jhr. Van der Wijck, den afgetreden gouver neur-generaal. Bij monde van den lieer J. Dinger, daar toe uitgenoodigd door de andere leden der deputatie, werd d tl heer Van der Wijck medegedeeld, dab c>_k handel en nijverheid zich gedrongen gevoelden, bij zijn heengaan hun dank uit te spreken, voor wat tijdens zijn bestuur tot bevordering van welvaart en nijverheid was tot stand gebracht; dat de Ned.-Ind. Maatschappij van Landbouw en Nijverheid, behoefte gevoelend ook ha rerzijds den afgetreden gouverneur-generaal een blijk van hulde aan te bieden, daarom besloten heeft een gedenkpenning te doen slaan en daarvan een oorkonde op te stel len. Zichtbaar getroffen door dit bewijs van achting der burgerij, betuigde de heer Van der Wijck spreker zijn dank. Uit Buitenzorg schreef mea d.d. 22 Octo ber aan de sJ.-B. »'t Was niet voor de eerste maal dat ik van Buitenzorg een gouverneur-generaal zag vertrekken; doch nimmer zag ik zoo'n menigte mensehen van heinde en verre saamgestroomd om een laatsten groet te brengen, om hun sympathie te betuigen aan een landvoogd, die voor Indië meer deed dan een zijner voorgangers. »Tien jaren woonde jhr. Van der Wijck te Buitenzorgvier jaren als assistent-resi dent, zes jaren als hoogste burger in deze kolonie. In die zes jaren zyn stormen over zijn hoofd getrokken de Lombok-catastroplie en de desertie van Toekoe Oemar vergden van hem bovenmenschelijke inspanning, doch steeds kalm, ook ia oogenblikken van de grootste spanning, heeft jhr. Van der Wyck de Hollandsche vlag hoog weten te houden. 'tWas dan ook geen wonder dat ieder stationwaarts toog, waar weldra liet perron geen plaats meer bood en ook op de rails naast den trein, die Z E. naar Batavia zou brengen, het zwart, wit en grijs van menschen zag. Te ruim half acht vertrok de gouver neur-generaal in een open rytuig uit het paleisvan de poort van het park, vlak naast het hospitaal tot aan de üjahan Banten stond het 18de bataljon met het vaandel langs den weg geschaard. Van af de sociëteit tot het station inlanders met vlaggetjes aan beide zijden van den weg. Voor het weeshuis der Vincentius a Paulo-vereeniging stonden de weesjongens; voor zijn vertrek had de gou verneur-generaal aan deze stichting nog f200 cadeau gegeven. sin de wachtkamer van den gouverneur- generaal was eene deputatie van Buiten- zorgsche notabelen om afscheid te nemen. Gisterenavond was daartoe ook gelegenheid gegeven en waren tal van officieren, amb tenaren en planters tea paleize aanwezig. Aan het station blies de bataijonsmuziek by de aankomst van den landvoogd het Wilhel mus, oude toonzetting. jPrecies op tijd vertrok de trein; degou- De V Kota's. Uil de V Kola's bericht men aan de Su matra Ct.", dat daar alles rustig is en hoofden en bevolking gewillig de gegeven bevelen opvolgen. Controleur Timmei mans is thans te Bang- kinang om den overgang tot ons getegeld bestuur geleidelijk, maar met vaste hand te doen plaats hebben; men vermeent dat de vvd. gouverneur in de keuze van dezen amb tenaar gelukkig geweest is. Te Bangkinang ligt een detachement van 150 bajonetten gelegerd, onder bevel van kapitein Iloekstein, lste-luitenant Mulder, 2de-luitenants De Greef en Jautzede officier van gezondheid der 2e klasse Van Dooren is aan dit detachement toegevoegd. Een tweede militaire bezetting is gelegerd te Poe-iu-Gedangdit detachement bestaat uit 75 infanteristen onder commando van le-luitenant Van der Vliet en onderluitenant Verdooren, benevens den off. van gez. De Jong. Er wordt druk gewerkt om de gemeen schap tusschen de V Kota's en Paja-Koemboe zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Lombok. Aan een schrijven uit Arnpenan aan het sSoer. Hand," ontleenen wij Den ln Januari 1900 zal het garnizoen alhier verminderd worden tot een compagnie het denkbeeld van gebeele opheffing is wel in overweging genom-n, maar schijnt niet door te zuilen gaan. Algemeen is men hier van opinie, dat een ecundaire spoorweg of tram van Amnen naar Tjakra een goudmijntje zal zijn, en dat een lijn tan Arnpenan naar Laboean Hadjie over eenige jaren ook wel rendeeren zal. Borneo. Geseind wordt uit Soerabaja dd. 3 Oct.: Een hier aangekomen stoomschip btaebt het bericht dat bij het aandringen op het betalen \an hoofdgeld en liet verrichten van heerendiensten in een kampong boven Kendan- gan lermoord zijn de controleur der le klasse Cli. H. A. De Senepont Domis, de aspirant- controleur K. W. E. Van Le.-chen, een tolk en een inlandsche schrijver. Op ontvangst van dit bericht rukte de le .luitenant der infan terie A. B. W. Sciiaeffer onmiddellijk met 14 man van Keridangan uit en slaagde er in een afstand van 50 palen in 24 uren af te leggen de voornaamste raddraaiers werden door zijn troepje doodgeschoten en 24 andereu gevankelijk naar Kendangan gebracht waar onder het hoofd. De assistent-resident E. B, Masthoff en de militaire kommandant der Zuider- en Ooster- afdeeling, de luitenant-kolonel G, Ilgen, zijn met 70 bajonetten naar Kendangan ver trokken. Dynamiet tegen de Afjehers, Men zal zich herinneren, dat vcor eenigen tijd hier te lande nogal opzien is gewekt door het bericht in een der Indische bladen, dat onze troepen in Atjeb gebruik hadden ge maakt van dynamietbominen. Wij hebben de juistheid hiervan in twijfel getiokken en vin den thans dat oordeel bevestigd door een mededeeling in de sJava-Bode". Dit blad herhaalt nu, dat zijn Atjehsche correspondent, in een beschrijving van het bestormen derGnjoes-bentings bij Lho Trieëng op 25 Juni j.l., bij vergissing had gesproken van sdynamietbommen". En hel verbetert dat bericht aldus: sEc is in waarheid dus ëéue maal gebruik gemaakt van dynamiet- worstjes om schrik le verspreiden onder de Gajoes en om de aanvallende troepen zoo weinig mogelijk bloot te stellen aan hunne lanssteken, waarmede zij toch nog kwaad genoeg stichtten". (»H.") BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement, Benoemdtot ass.-res. van Soemedang de ass.-res- van Samdang M. J. A, Kruseman tot ass-res. van Poeibolinggo, de control, le kl. E. Thomas tot ass.-res. van Sampatsg de contr. le kl. W. F. Lulter; tot control, le kl., de ambt, op nonactiviteit, 0, E. V. Hermens en de contr. 2e kl. W. H, Vrijburg van don IJell, J. B. Onnen J. P. E. "Versteegh, tot control, 2e kl. A. II. Blarser en W, F. van -Zutphen, laatst, dig betr, bekleed hebb. tot notaris te Clieribon, J. A. Boulet, thans notaris te Pekalongantot voorz. van de land raden to Soekaboemi en Tjiandjoer, de voorz. van de landraden te Saiatiga en Ambaiawa mt'. R. 11, Kleijnte Saiatiga en Ambarawa, de voorz. van de landraden te Soekaboemi en Tjiandjoer mr. G. W. Uhlenbeck tot 2en com mies te Bandoeng de 2e comm. te Semarang, Ch. L. de Gasse; tot adv. en proc. bij het hooggerechtshof mr. Th. Thomas, eervol uit zijne betrekking ontslagen lid van den raad van justttie te Mukasser; bij de wees- on boedelk. te Soerabajat. tijd. lid do secretaris dier kamer J. II. Dahler, t. secretaris het lid der wees- en boedelk. te Pa- dang J. van Ek, t. veearts J. Bieedveld, t. lid van de wees- en boedelk. te Batavia het id. te Semarang, A. J. van Bronckborst, t. secr. der wees- en boedelkamer te Semarang, da adj.- boekhoud, bij de weesk. te Batavia, W. F. Gramser Brinkman, t. adj.-boekh. bij de weesk te Batavia, de ambten, op non-act. M. F. Braak man, laatstelijk adj.-secr. bij de wees- en boe delk. te Soerabaja, t. onderw. 2e kl. J, F. Jansen. Bij de in- en uitvoerr.t. ontvanger te Soe rabaja, de id. te Padang J, C. v Zuijfentot ontv. te Padang, de boekh. 2e ki. J. S. Grashuis tot commies op het ass.-residentiekantoor te Bengkalis do 3e comm. E. Reep. Ontslagen op verz. eerv. de ambt. op wachtg. G. 11. A. Matheij, laatst, secr.-boekh, bij de S.S.eerv. dienst de comm. te Benkalis W. van Ommen en de gewezen klerk van den off. van den off. van just, te Soerabaja, W. A. Gebhardt; op verz. weg. ziekte eerv. de ontv. der in- en uitv.rechten te Pekalongan R Riekerkweg. ziekte eerv. de verif. 3e kl. bij de idem te Batavia, II. H. Scholteop verz. eerv. de bulp- Verleend; een jaar verlof aan den - - 2e kl. M. C. Schadee; idem aan den L.?** 2e kl. II. van Gelderen; idem aan den Ij der 2e kl. B. van Gelder. 'dor*- Militair Departement. Benoemdtot direct, der kadersehool hü l 1e depotbataljon, de kapt. bij het lie tJ de Roever. L Bevorderd; de magazijnm. 1e kl. (majoo, by de mil. adm., de magazijnm. 1e i] Th. Kleij, (gedet, i„ N«tal.„d) luit.-kol. de tnaj. A. Visser; tot ln luit 7 2o luits. L. A. Bedet en W. Ruinen. Ontslagen op verz. eerv. als adj. van i gouverneur-generaal, de le luit. der artill c it Kan en geplaatst bij de 2e comp. der artili Banjoe-Biroe. Verleend; wegens ziekte, een tweej aan den kapt. der inf. C, Jackson - ziekte, een jaar verlof aan den off. der 2e kl, W. X. Hartman. Departement van Marine. Benoemdbij de gouvernements marine-taf 2en stuurman, de derde stuurlieden J p jr en J. A. Wüchers. 'ri7! Vergundom te repdrieeren, wegens ianr dung verblijf in «leze gewesten aan de luiten»! ter zee 2e kl. C. J. J. Beijnen en VV. B. K. Boom Vit de Staats-Courant. Uitgesproken: 27 Oct. H. A. Alberts, koopman, te Eenrum. Hasselt. Curator verlof van gei. van Rechter-comm. mr. N. mr. S. C. H Romkes. P. Koot, kastelein, te Oegsfgeest. Rechter- hr, mr. J. F. Schuurbeque Boeije. Curator comm. mr. E. 0. Wiersma. M. van Dam, koopman in mode-artike'en to Amsterdam; W. A. Wijnberg, koperdraad en bankwerker, te Amsterdam, Rechter-comm. mr. B. Simons. Curator mr. S. Zadoks. W. Schaper, bierhuishouder, te Tiel. Rechtei-comm. mr. A. van de Koppel Gin! Curator II. C. Dresselhnys. Opgeheven: W. Lex, winkelier in manufacturen', te Haar lem Dü Kan Kzn meelinolenaar, te Monniken dam J. van Ierse!, schoenmaker, te Amsterdam- T. 11. de Jong, hooikoopman, te Sint Johannesga! IIOEK-VAN-HOLLAND, 30 Oct. lieden aan den afslag de stoomtrawler Frederik Cornells. Kiibelj. gr. doode fl, mi ld. id. 60 c., sclielviick gr. duode 45 a 50 c., midd. id. 30 c., kleine id. 20 c., tarbot gr. f12, middel f450,kleine f 1, tong gr. fi 05, middel 60 c., kl. 30 c, schol gr. f 1.30, middel 65 c,, kl. 30 c. por stuk; stort f6.70, schar f5, knoihanen 14, gullen f4 30 per mand, id. 25 ct. schartong 15 c., tog 70 c,. vleet f 1.50 alles per stuk. IJMUIDEN, 30 October. Heden was liior i sloep aan de maikt met 700 groote schelvisch, 600 kleine schelvisch; 3 kotteis met 100—200 tongen, enkele tarbotten griet, 010 mandjes midd. schol, 1030 kleine schol, 410 mand jes schar; verder 3 stoomtrawlers: Mimia, Judith en Zeehond, met partij schelvisch, kabeljauw, groote schol, midd. schol, kleine schol, wat rog en poontjes. De volgende prijzen werden besteed voorgroote tong 6580 c., midd. tong 4050 c.. kleine tong 2025 c., tarbot fG8, kl. tarbotgriet f2.753.50 per stuk; gr. schol f 16.5018, midd. schol f7.5010, kl, schol f 2.753.50, schar f 1.50—2 poontjes fl.101.30 per mand; gr. lev.schel visch f127, ki. lev. schelvisch f77, per giooi honderd gr. doode schelvisch f9,50—14.50 per 40 stuks per mand; kl. doods schelvisch f58 per 30 stuks per mand. Hoogwater te Schiedam. Nov. 1 v.m. 2.34 nam. 2.57 d 2: 3.12 3.29 Hoogte van het water oj* de Rivieren. Berichten van 30 October. LOBfTH, 2 uur 's midd. 9.78 Gev. 0.09 M. MAINZ, 12 uur 'smidd, 0.39Gev. 0.02M. KOBLENZ, 6 uur's morg. f,50 Gev. 0.05 M. TRIER, 12 uur 's mid. 0.24 Gev. 0.05 M. RUIIRORT, 8 uur 's morg, 0.78 Gev. 0.07 M, Zon eo Haan. Zonsopg. Nov. 1 6,56 v.m. onderg. 4.29 n,m. 26.58 s 4.27 Nieuwe Maan 3 Nov. Eerste kwartier 10 Nov. Rjj nvracliten. RÜHRORT, 30 October. De afgeloopen week bracht voor de scheep vaart veel zwarighedenvoortdurend vallend water en veel mist, zoodat het transport zeer langzaam ging. De aflading van steenkool naar Nederland is thans belangrijk, er is echter ge brek aan leege schepen vooral kleinere soorten en tjalken. Vrachten zijn vast en bij het mew en meer vallende water stijgende. Men betaalt voor schepen van middelbare grootte naar Rotterdam f 2.15/20 j Schiedam f 2.25/30. Vracht van Ruhrort naar Mannheim mk. 4 50naar Frankfort mk. 4.75 per kar van 1700 kilo vrij sleepen en lichten, op water stand afladen. I K S j J verneur-generaal en mevrouw Van der Wyck, 1 onderws. mej. A. M. v. d. Meer. HAMBURG, 30 October. Petroleum loco 7.95 brief, dito Ke'd. Spiritus per Oct. 19%. Nov./Dec. 19% Stemming kalm. BUDAPEST, 30 October. Tarwe mat. NEW-YORK, 30 October. Oct. Nov. Dec. Jan, Mrt. Met. Mais. 39%388/^ Oct Nov. Dec. Jan. Mrt. Mel. Tarwe.74%'8« A B 3K A. Nov. Groote Schouwb. Rotterdam, Ned. Opera, Hans Heiling, 8 uur, Tivoli, Rotterdam, Ned. Tooneel, Schurkenspel, 8 uur. 4 Groote Schouwb. Rotterdam, HoSl. Tooneelgez. De Nieuwe Prikkel, 8 uur. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uur; Casino Variété, Cool- singel, 8 uur; Psehorr Dameskapel, Korte Hoogstr., 8 uur. GlDBVn TH Db 0XJHRU V. d. flOKODAlMOH COOSA**-

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2