53"e Jaargang. Zondag 5 en Maandag 6 November 1899. No. 10082. Eerste Blad Maar een mensch! BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 68. wriMiini Prijs der Advertentiën: van 17 regels 90 centsiedere regel meer 12% cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Jtleine advertentiSn, opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon Ko. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 4 Nov. '99. Be oorlog. De toestand in Natal. Nieuwe berichten uit Natal zijn er niet. Het valt niet langer te loochenen, dunkt ons, dat generaal White niet zijn leger afgesneden is van de overige wereld. De Boeren hebben Dadysmibh blijkbaar nauw omsloten. Over bet tweede gevecht bij Colenso, waar het om de brug over de Tugclarrivier ging, vernemen wij niets. Het departement van oorlog houdt zich of het niets weet. Het heeft niets gehoord van nieuwe bewegingen dei- Boeren naar den kant van. Colenso of elders het kan niet zeggen of de verbinding met Ladysmith per spoorweg eu telegraaf nog be staat. Gisteren verzekerden de Londensehe avondbladen dat de spoorweg van Durban naar Ladysmith nog steeds vrij is. Ook dat de Boeren Colenso nog niet hadden aange vallen. Maar de weinige betrouwbaarheid vau die mededeeling blijkt wel uit het feit dat het laatst door hen ontvangen telegram drie da gen oud is. Den 31en werd uit Ladysmith ge seind „Het Bngelsche artillerievuur had iu het gevecht van Maandag vreeselijke uitwerking. De Boeren verloren honderden dooden en ge wonden. Waar de Britsche granaten ontplof ten, vielen de Boeren bij lioopen. „Generaal Joubert lieeft een krachtig pro test tot White gericht over heb gebruiken door de Engelsohen van lyddiet-granaten als zijnde orunensclielijk. „Het verlies der Engelse,keu bedraagt on geveer driehonderd dooden en gewonden. Het aantal gevangen genomen Engelsclien van de kolonne van overste Carleton bedraagt over de achthonderd. „Een groot artillerie-gevecht wox-dt ver wacht. De batterijen der Boeren bevinden zich thans op nog slechts vier mijlen van La dysmith. De Britsche artillerie overtreft die der Boeren en wordt overigens ook veel be ter bediend." Men ziet hetnog altijd rooskleurig getin te berichten. Maar het rozige tintje strookt weinig met den somberen inhoud. Driehonderd dooden en gewonden heeft de dag van Maandag de Engelschen gekost. Driehonderd, behalve het verlies van den ge- heelen linkervleugel. Driehonderd, waar VÏi-i- fe's telegram sprak van 80 a 100 gesneuvel den en gekwetsten. Liegt White of is het résumé dat generaal Wolseley samenflanst uit de Natalsche be richten zoo bezijden de waarheid Vermoede lijk ligt de schuld bij het departement van DOOK IDA BOY-ED. Eindelijk gai hij aan. zijn brief dezen vorm „Mijn hooggeachte, dierbare vriendin, „Niet waar, zóó mag ik u wel noemen? "Uw goedheid schijnt mij het recht daartoe te geven, eu daarom wil ik mij openhartig, zooals de eene vriend dit tegen den anderen doet, tegen u uitspreken. Ik kom tot u in een pijnlijk uur, pijnlijk, omdat ik mij aan u in al mijn mensckelijke zwakheid moet voordoen. „Mijn dierbare Mevrouw, welk man zou met u zoo dikwijls samen, kunnen zijn, ais u dit mij in de Laatste .weken, toestond, zonder een diepe belangstelling in u te krijgen En aam ieder man is vergund, wat mij alleen het noodlot verbiedtn met mijn liefde te gemoet te komen! „Leefde uw echtgenoot nog, dan zou ik uw bezit aan den levende betwisten. Aan den overledene, aan hem, dien, ik lieb ge dood, kan ik dit niet! Zijn schim belet mij alles, zelfs de vrijheid, nog verder het geluk van. een bovendien zoo geheimen, zoo vin ch - tigen omgang met u te smaken. „Want die omgang brengt voor mij een gevaar mee, waaraan ik mij niet mag bloot stellen. Wie kan zijn hart aan ketenen vast leggen, wie kan het stom en dood maken, als het reeds tienmaal luide gesproken heeft? „En al moge ik ook hopen, voor u een vriend en u een weinig dierbaar te zijn, toch vrees ik, dat uw sympathieën in haat Zouden veranderen, indien mijn wil te eeni- ger tijd niet meer sterk genoeg mocht we zen om mijn gevoel te beheerschen. oorlog te Engeland, dat als het ware de doo den en gewonden stuk voor stuk toetelt. Men denke slechts aan de vraag der „Westm. Gaz." hoe het mogelijk was dat White wèl do paniek onder de muilezels wist, terwijl hij onbekend bleek met de nederlaag ,van den linkervleugel. De beantwoording dier vraag moet zijn: het War Office te Londen geeft maar stukje voor beetje de waarheid toe. Dab het centrum en de rechtervleugel zóó zware verliezen leden, wist men niet. Behal ve het totale verlies der 101 compagnieën Ieren en Gloucester» nog zóóvele dooden en gewonden. Ondanks het heerscherde fatalis me wekt deze mededeeling cenige verbijster ring. Gaat men de cijfers na, dan blijken ge dood te zijn 6 officieren en 54 minderen, ge wond 9 officiereu en 231 minderen. De „Daily News" houdt het er voor dat de verlies-opgave ook omvat de gesneuvelden en gewonden van den linkervleugel. Waar- schijnlijker komt het ons echter voor, dat deze er niet bij gei-ekend moeten worden, al kan wellicht waar zijn dab de op Nicholson's Nek ged'oode en gewonde officieren wèl onder de 300 begrepen zijn. Het aantal „vermisten" van krijgsge vangenen. spreken de Engelsch© berichten al leen als het Boeren geldt wordt' als niet meer dan 1000 opgegeven. Hoe gemoedelijk klinkt dat „niet meer dan" Omtrent White's positie zijn zeer belang wekkend de mededeelingen van den Lonclen- sehen correspondent der „Times", die het Ha- vas-telegram hierachter resumeert. Zoo het waar is, dat Yule's legerkorps ge demoraliseerd en alleen voor kampdienst te gebruiken is, dan mag While's toestand al zeer kritiek worden genoemd, en alleszins be grijpelijk is heb dan dat hij bevel heeft ge kregen op Port Natal terug te gaan om zich te vereenigen met de versterkingen die daar venvacht worden. Het zal daarvoor echter wel te laat zijn Wij gelooven stellig dat de spoorweg en de telegraaflijnen naar het Zuiden in handen der Boeren zijn, hetzij dan na, een bloedig gevecht bij Colenso of niet. Men schijnt be proefd to hebben de spoorlijn te beveiligen door gewapende treinen, die tevens als com municatie-middel dienst konden doen, wan neer de telegraafdraden doorgesneden waren. De „Daily News" erkent echter dat dit alles niet zou baten en de Boeren gemakkelijk de bruig bij Colenso konden vernielen, wanneer zij er in slaagden geschut te brengen op een (henvelrij die aan één zijde heb lage land om Colenso afsluit. Van Durban is Schobsche bereden infante rie naar het Noorden gezonden, en een vrij willigerskorps uit Pietermaritzburg is even eens naar Ladysmith gegaan. Heb is zeer de vraag of zij zich bij White's leger hebben kunnen voegen. De slag bij Ladysmith. De Londensehe bladen bevatten nu bij- „Daarom, moet ik mij de smart berokke nen, mij zelf van uw aangezicht te verban nen, voordat u dit doet! „Heb vurigen dank v'oor alles, wat u voor mij geweest is God zegene u en uw beide lieve kinderenMogen zij, evenals zij dit uiterlijk doen, eenmaal ook innerlijk op hun moeder gelijken „Vergeet niet, mijn vurig vereerde vrien din, dat de man, die u voortaan moet ont wijken, ook in de verte de beste vriend van u en uw kinderen blijft, de offervaardigste, die aan iedere roepstem om hulp gehoor zal geven. „Uw zeer toegenegene „Arnold." Nog in den nacht bracht hij den brief weg. Hij vreesde, dat hij andera wel eens tot andere gedachten zou kunnen komen. Al door zag hij het mooie, van liefde gloeiende gelaat, medelijden smeekend, vóór zich. Hij beet zich op de lippen. „Het is alles voorbijDe overledene beeft zicb gewroken. Ik heb het indertijd wel vooruit gevoeld, toen ik de zaak zoo ernstig opnain, en zoo bezwaarlijk droeg Duidelijk zag hij weder het lijk van den verslagene op het gras liggen en voelde hij weder den schrik, die hem toen door de le den ging. „Het is alles voorbijHet moet zoo we zen 1" Den volgenden morgen kwam voor Kor- legg de dienst, en het gewone leven met zijn kameraden liep af als een opgewonden hor loge. Aan tafel spraken Hallendorf en Bla- ser over hun uitstapje naar Heinsdorf, dat den volgenden dag zou plaats hebben, en Hallendorf vertelde, dat zoowel de kinde ren als Mevrouw zelf reeds geheel hersteld moesten zijn. Arnold vond, dat Hallendorf een onuit staanbare kerel was en er als een blonde Don Quiehotte uitzag. Des Maandags hoorde hij de mededeeliu- zonderbeden over den slag van Maandag en de beschieting van Ladysmith. Maar nog zijn ze onvolledig en uiteraard min of meer partijdig getint. De zeer bekwame oorlogscorrespondent der „Daily Telegraph", de lieer Bennett Bur leigh, seinde Maandagnacht een overzicht van het begin van den slag. Ook „Central News" en de correspondent der „Daily News" zon den bijzonderheden. De positie der Boeren was door Britsche patrouilles Zaterdag verkend. Zij hadden het kommand© van generaal Lukas Meijer, 7000 man sterk met twee batterijen, gevonden voor Lombards kop en Buhvana-beuvel. Het centrale laager der Boeren, bevattende de hoofdmacht van generaal Joubert, had zich opgesteld achter de ruwe heuvels ten Zuiden van Matawana's hoek en daarbij sloot zich naar het Westen een Vrijstaatsch kommaudo aan. De geheele macht der Boeren was 20,000 man sterk. Generaal French zou Zaterdag met een af- deeling van 4000 man een der Boerenstellin- gen bestormen, doch werd teruggeroepen, toen do overmacht der Boeren en de sterkte hunner stellingen bekend werden. Geduren de den dag rukte de vijand voorwaarts, tot dat zijn positie de stad in een kring van meer dan tien mijlen omsloot van Bestors Farm tot Bulwanarheuvel. Drie Engelsdie kolonnes nikten Maandag morgen uit eri bezetten al dadelijk eenige gunstige stellingen. Het doel was de drie Boerenlegers tegelijk aan te vallen en hun vleugels om te trekken. Daartoe werd majoor Adye met een berg- batterij 7-ponders, een deel der Iersohe fu seliers en het Gloucester reeiment uitgezon den om de heuvels ten Noorden van het oude kamp te bezetten, daar de terugtochts linie van de Vrijstaters te bedragen en te vens Ladysmith te vrijwaren voor een aanval van de westzijde. Generaal Hunter werd met twee batterijen artillerie, de Liverpool- en Lelcester-regimen- ten eu twee bataljons van de karabiniers langs Lombard's kop en Bulwanarheuvel ge zonden om Lukas Meijer aan te vallen. On gelukkig verloren een batterij en de Liver- pools hun riohting bij het voortrukken en konden deze eerst iaat aan den strijd deelne men. De rest van generaal White's troepen, ze ven bataljons met zes veldbatterijen, werd uitgezonden tegen het centrum langs den weg naar Newcastle. Bij deze kolonne bevond zich de bevelhebber zelf. Zij hield, toen het nog duister was, ha.lt achter een laag kopje, rechts van den weg op twee en een halve mijl ten Noorden van Ladysmith, terwijl de rech tervleugel naar voren zwenkte, meenende al dus deu linkervleugel der Boeren om te trek ken. Het was generaal White's plan met zijn centrum voorwaarts te dringen, terwijl de •kolonnes van majoor Adye en generaal Hun- ter de kommando's tegenover hen in bedwang zouden, houden. gen der beide heeren omtrent hun bezoek. De dag was niet zoo pleizierig geweest, als zij hadden verwacht. Het zien van het ge- engageerde paar, dat aldoor maar met elk aar zat to vrijen, was voor de aanwezigen nog al vervelend. De opperbaljuw en zijn vrouw waren niet gekomen: de oud'e heer had het podagra; hij had somtijds een on draaglijke pijn in zijn voeten. Zoo had men na de koffie geen derden man gehad om een partijtje écarté te spelen, hetgeeu vrij ver drietig geweest was, te meer daar Mevrouw Von Zeuthern zich zeer, zeer ellendig had gevoeld en dadelijk na tafel heengegaan was. Blaser zeide, dat zij er ellendig uitge zien had, en Hallendorf vertelde, dat hij er nog dien zelfden dag eens naar toe zou rij den om naar haar toestand te informeeren. Arnold hoorde ieder woord. Een hevig verdriet drukte hem tor neer. Zoo ellendig was zij dus door zijn bnef. Hij gevoelde dit met verpletterende zekerheid. Twee dagen geleden had haar gezondheid niets te wenschen overgelaten. Eu nu Om hemTer wille van hemZij had hem lief en verging van smart, omdat zij hem niet meer zag! Hoe zou hij dit bewustzijn verdragen En een geheele week lang had Hallendorf geen andere berichten. „Die goede Reinald is wanhopig. Zij schijnt erg zenuwachtig te zijn. - De kleur is geheel van haar gelaat verdwenen, maar zij ziet er toch betooverend schoon uit. Het beste zou wezen, dat zij maar weer trouw de. dat zou ook voor haar zenuwen goed zijn." Axnol'd voelde zich tot in het diepst zij ner ziel gegriefd. Zóó spraken deze mannen over het heiligste! Dus moast zij een man nemen, evenals anderen medicijnen inne men. En deze Hallendorf verbeeldde zich, dat hij de rechte Jozef was Als eerst de tijd van de manoeuvres maar kwam! Dan zou Hallendorf niet meer zoo dikwijls naar Heinsdorf kunnen gaan, en Om tien minuten over vijven openden de Boeren den strijd met hun veertigponders die vier mijlen ten Oosten van den spoorweg naar Newcastle op een heuvelrug wareu op gesteld. Zij beschoten de stad, doch richtten weinig schade aan. Weldra waren de drie Britsche kolonnes in een hevig gevecht wikkcid. De rechtervleugel en het centrum behaalden enkele voordeelen, maar de beide vleugelkolonnes werden weldra door een over much ligen vijand krachtig aangeval ie n. Majoor Adye stuitte op een sterke afdoe- ling Vrijstaters. Hier ontspon zich een. wan- hopigen strijd. Het kopje waarop hij stelling 'had genomen, werd weldra van alle zijden aangevallen. Zijn muilezels met ammunitie sloegen op hol en de Kaffer-drijvers gingen de dieren achterna. Ook de rechtervleugel had met hetzelfde onheil te kampen. Op drie punten woedde toen de strijd te gelijkertijd. Van 5 u. 20 tot 6 u. 30 was hel centrum in een hevig artillerie-gevecht ge wikkeld, eu do Engelsdien verzekeren dat hun gesehut zoo goed bediend werd, dat de vijand met wist waar de Engelschen met juistheid stonden. Het kanongedonder en het geweervuur waren toen verbijsterend. Om zeven urn- rukte de reehterkolonnevan het centrum ouder kolonel Howard vooruit om te trachten de linkerflank der Boeren om te trekken. Zij trokken het bosch en de vallei door en drongen in de stelling der Boeren die de lage kopjes ten Oosten van de spoorlijn had bezet. Een tijdlang ging alles goed en zwenkten de Engelsclien inderdaad om naar de noorde lijke hellingen der Tintwauyane-heuvels. Ver scheiden uren werkten de Boeren flink met geweer- en geschutvuur om den druk der Britsche troepen te breken, terwijl tegelijk egn groot aantal bereden Boeren het laager verlieten om majoor Adye's kolonne op Ni cholson's Nek aan te grijpen. Bennett Burleigh's relaas eindigt hier, Ilij zegt nog dat de Boeren op de verschillende punten beschikten over veld-batterijen van het lichte maxirn-type. Een volgend nummer der „Daily Telegraph" zal het eind van den slag bevatten. Burleigh prijst den moed en de volharding van Boeren en Engelschen, vooral natuurlijk van zijn landgenooten die tegenover een dub bel zoo sterken vijand stonden. Ook hun ar tillerie was in ongunstige conditie, opgesteld als zij was in de vlakte, terwijl het geschut der Boeren op de heuvels stond. De correspondent der „Daily News" drukt er op dat de artillerie der Boeren superieur was, en blijkbaar hadden zij ervaren artille risten bij zich. De Boeren vochten dit moet de correspondent toegeven met groo te energie en bewonderenswaardige doodsver achting. Maar de Britten deden voor hen niet onder. De kanonnen werkten aan beide zijden zoo mooi, dat, bij elk der partijen de eerbied voor 's vijands bekwaamheid en moed gestegen is. Toch komt volgens den correspondent dan kwam hij zelf ook in een andere omge ving. Misschien zou hij zich dan gemakke lijker over zijn. verdriet kunnen beenzotten. Als Sabine maar weer naar do stad wilde t-eipigkeerenDan kon hij haar toch dik wijls van verre gadeslaan, terwijl liij achter zijn gordijnen stond, als zij de poort uit- ging. Hij had diep medelijden met haar, en hij wenschte, als een geest uit eon sprookje, on zichtbaar om haar heen te kunnen zijn en haar te kunnen troosten. Indien hem dit vergund ware geweest, zou zijn medelijden nog grooter geworden zijn. Sabine leed meer dan zelfs hij wel ver moedde. Toen zij zijn brief ontvangen bad, was het haar een oogenbliik, als haatte zij dien man! Als een lafhartige scheen hij haar toe, die geen moed had, het oordeel der wereld te trotseeren. Een man, die voor een schaduw terugwijkt! Was dat een mian Toen echter, met "de erkentenis van haar onuitsprekelijk ongeluk, barstte de harts tocht in woedende vlammen nog machtiger uit. Zij wilde naar hem toe gaan open hartig tegen hem zeggenIk heb u lief Geen hinderpaal is sterk genoeg om ons van elkaar te scheiden. Ik trotseer hemel en bel. Ik heb u lief! Maar dit hartstochtelijke plan werd niet ten uitvoer gebracht. De pbantasie is vlug met buitengewone daden bij de baud. Als een verlammende dwang legde zich de matte, platte werkelijkheid op Sabines vurig verlangen. Leen, zoo iets doet men niet! Dab is on vrouwelijk! Onvrouwelijk?! Altijd bestaat er het een of auder voorwendsel, als het om het geluk van een geheel leven te doen is, Sabine grimlachte bitter bij zich zelf en boog haar hoofd. Het kwam haar in het eerst volstrekt niet in de ged'achten, dat zij zou kunnen antwoorden. Alles in haar was verlamd, zelfs de moed om te schrijven. Ook van Suzanna Osterroth kwam er een brief. boe kan 't ook anders aan de Engelsch© artillerie de ecrepalm toe, dio na elkander in den vroegen morgen dertien kanonnen der Boeien tot zwijgen bracht. Met de 40-pon- ders konden de Engelschen evenwél eerst af rekenen toen de mariniers mot liun scheeps geschut oj> het terrein verschenen waren. Hij karakteriseert den slag als een verken ning op groote schaal, die zich kenmerkte door prachtig werk der Britsche kanonnen eu groote dapperheid der Boereu. Dezelfde correspondent geeft deze beschrij ving vau het slagveld en een deel vau den strijd „Het slagveld van heden was een der meest belangwekkende die ik ooit heb gezien, en liet zou moeilijk te overtreffen zijn, wat aangaat een volledig gezicht op de militaire operaties. „Ik liad een mooi overzicht van. een heu vel bij Lombard's Kop om zes uur 's morgens. Het terrein was een prachtige hoogvlakte, bezaaid met kopjes en waaruit heuvels opre zen, waarvan de voornaamste zijn Lombard's Kop en Culwara (Bulwana ?)-heuveI, de twee hoogste heuvels ten Oosten van Ladysmith. Tusscheu die twee door loopt de groote weg naar Helpmakaar. „Het slagveld lag aan hun voet, en het kamp bij Ladysmith en de stad. zelve waren duidelijk zichtbaar in de verte. Hot land schap baadde in de schitterende morgenzon; elk voorwerp kwam scherp uit tegen de klare lucht, en het vergezicht werd aan den hori zon afgesloten door de trotsohe Basuto-ber- gen. „Voordat men tijd had de moraal lie zoo duidelijk sprak uit dit vreedzame landschap, in woorden te brengen, werd de rust ver stoord door het gedonder der Britsche batte rijen. „Onze artillerie was in actie gekomen le gen een sterke Boerenstel ling op een kop je. Van dat oogeublik af was er uren lang nie mand die lust gevoelde de schoonheid derNa- tuilr te bewonderen." Hij beschrijft dan hoe vervolgens de Gor don Hooglanders in gevecht kwamen en eerst langzaam, later uieller, moesten teruggaan onder het lievige granaatvuur der Boeren. Toen werd ook een Engelsch maxim-kanon door de Boeren na een hevige beschieting on bruikbaar gemaakt. "Ket beste werk van den dag noemt de cor respondent het tot-zwijgen brengen van heb vernielend kanonvuur der Boeren door tweo veldbatterijen, waarbij versoheiden stukken gesdhut der Boeren onbruikbaar moeten ziju gemaakt. De Engelschen hadden meer dan veertig stukken geschut in het veld. De Engelsche berichten noemen de verlie zen der Boeren zeer groot. Wij wijzen er op dat Joubert geprotesteerd heeft tegen heb ge bruik van lyddiet-bommen, een onbploffmgs- stof van onmeuschelijke uitwerking. Over de beschieting van Ladysmith zegt de correspondent van de »Daiiy News" nog dat men verontwaardigd was dat de Boeren Deze ademde angst en schrik. Hij luidde aldus „Lieve Sabine, „In welke noodlottige omstandigheden fcm je geraakt! Het komt mij verschrikke lijk voor. En je waagt het, aau een. verbin tenis niet hem tc deuken?! .Vergeelt je dan, dat Leo eenmaal geen kind meer zal zijn, maar een man? Ik twijfel er móet aan, dat Arnold Von Körlegg voor je kinderen een goed vader zou wezen, misschien wel een he tere-, dau mijn neef geweest is; waait dio scheen mij voor de kleinen niet aardig toe. Alles, wat je mij over Körlegg- schrijft, is zoo vol sympathie. Milly en. Leo zouden waai-schijnlijk hun nieuwen papa vergoden ik wil althans eens aannemen, dab de verhouding tussehen hen. zoo goed zou we zen. Maar later? Als Leo een man gewor den is 1 Als hij dan te weten komt, dat zijn papa in een duel gevallen is en dat degene, dien hij zoo dikwijls lieeft gekust, tegen wien hij opgezien heeft, dien hij liefheeft dat juist dde zijn vleeschelijken Vader heeft doodgeschoten? Zal Leo's liefde dan niet in haat veranderen Zal liet hem niet zijn, als had men hem bedrogen1? Wat zal hij tegen je zeggen? Hoe zal je hem in de oogen zien? „Beantwoord je zelf toch al deze vragen eens! „Mijn geliefde Sabine, het komt mij voor, dat er nog m'aar één redmiddel bestaat, en wel de vlucht. Je moet van Mühlau van daan. Ik weet wel, dat dit schijnbaar onmo gelijk is. Ik zal er eens met oom Frits over spreken. Zonder hem je geheim te verraden, zal ik tegen hem zeggen, da.t het verblijf to Mühlau je diood zal zijn. .Hij komt eerst daags te Berlijn terug. Heb is mij te moede, als moest ik je reddenHoe zal ik dat aan leggen Bedenk je welDoe toch je oogen open- (Wordt rtrvolgd-l

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1